1Справа № 335/4975/22 1-кс/335/465/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2023 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, подане у кримінальному провадженні № 12022080000000385 від 12.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України,
ВСТАНОВИВ:
15.02.2023 року до суду звернувся старший слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області майор поліції ОСОБА_4 , з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Клопотання мотивує тим, що слідчим управлінням Головного правління Національної поліції в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022080000000385, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України.
В ході досудового розслідування було встановлено, що 08.07.2022 року громадянин ОСОБА_5 , діючи в інтересах ОСОБА_6 , пропонував надати працівнику поліції, а саме тимчасово виконуючому обов`язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 неправомірну вигоду у сумі 3000 доларів США, за прийняття рішення про закриття кримінального провадження за фактом вилучення під час проведення обшуку у ОСОБА_6 рослин конопель.
Відповідно до інформації з ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 у період з січня 2022 року отримував доходи в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , є аспірантом 4 року очної денної бюджетної форми навчання та отримує стипендію в розмірі 7264 грн. на місяць, яка йому нараховується на банківську картку ПАТ КК « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Так було встановлено, що ОСОБА_5 користується банківськими картками ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 .
07.12.2022 року складено повідомлення про підозру ОСОБА_7 , яке направлене за місце його реєстрації, місцем проживання, на його електронну адресу. Разом з цим направлялись повістки про виклик ОСОБА_5 для проведення слідчих дій з його участю, але він на визначений час не з`явився, причини неявки не повідомив.
30.12.2022 року ОСОБА_5 оголошено у розшук.
На теперішній час для швидкого, повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні, встановлення інших фактів вчиненого кримінального правопорушення. встановлення місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 виникла необхідність у дослідженні документів щодо руху коштів по банківським рахункам, якими користується ОСОБА_5 , які знаходяться у Запорізькому регіональному управлінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуючи те, що вказані документи неможливо отримати в іншій спосіб, а також те, що під час тимчасового доступу до речей і документів, можуть бути отримані докази, які самостійно та в сукупності з іншими доказами, можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину та осіб, що його вчинили, слідчий просив надати йому, або за його дорученням оперуповноваженим Запорізького управління ДВБ НПУ України, тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю вилучення їх копій, що перебувають у володінні у Запорізького регіонального управління ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за адресою: АДРЕСА_1 .
Слідчий в судове засідання не з`явився, скерував до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
З огляду на викладене, слідчим суддею неявка слідчого в судове засідання визнана з поважних причин. Враховуючи те, що слідчий та представник Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя в судове засідання не з`явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання, дослідивши додані до клопотання документи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх ( здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп`ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп`ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Статтею 160КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначеним уст. 161 КПК України. Слідчий, дізнавач має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного правління Національної поліції в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022080000000385, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України.
Документи, фото, відеозаписи з банкоматів, відділень банку з зображенням осіб, які здійснювали операції з банківськими картками, до яких просить дати доступ слідчий, знаходяться у володінні Запорізького регіонального управління ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за адресою: АДРЕСА_1 .
Одержати зазначені речі або документи іншим способом, а саме звернутися з запитом до банківської установи, не можливо, оскільки згідно із ч. 1ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність»інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею.
Пунктом першим частини другоїстатті 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність»визначено, що банківською таємницею зокрема є: відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України.
Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
Пунктом п`ятим частини першоїстатті 162 КПК Українивизначено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Отже, інформація, на яку просить надати дозвіл слідчий, є речами і документами, що містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 ст.163КПК України доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, що містять охоронювану законом таємницю та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно з ч. 5 ст. 132 КПК України, при розгляді питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження повинні надати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно з ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя вважає, що слідчим доведено наявність обставин передбачених ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України, а також, що речі і документи, які перебувають у володінні Запорізького регіонального управління ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за адресою: АДРЕСА_1 , самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також довів можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах. На даний час неможливо іншими способами довести обставини кримінального провадження, на які вказав слідчий та які передбачається довести за допомогою інформації, до якої просить надати тимчасовий доступ та можливість вилучити її копії.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 164 КПК України, в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено прізвище, ім`я та по батькові особи, якій надається право тимчасового доступу до речей і документів.
За викладеного, слідчий суддя вважає, що тимчасовий доступ до речей і документів має бути надано саме тому слідчому у кримінальному провадженні, який звернувся до слідчого судді з відповідним клопотанням.
Законних підстав для надання тимчасового доступу до речей і документів оперуповноваженим Запорізького управління ДВБ НПУ України, суддя не вбачає, оскільки тимчасовий доступ до речей і документів не є слідчою дією, а є заходом забезпечення кримінального провадження, а тому, він не може надаватися працівникам оперативних підрозділів.
У той же час, відповідно дост. 40 КПК України, слідчий вправі самостійно надавати доручення відповідним оперативним підрозділам, зокрема, щодо безпосереднього отримання речей і документів, до яких йому надано тимчасовий доступ.
Таким чином, клопотання органу досудового слідства є обґрунтованим, доводи слідчого знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, в зв`язку з чим клопотання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-165, 309, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, подане у кримінальному провадженні № 12022080000000385 від 12.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України задовольнити частково.
Надати старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області майору поліції ОСОБА_3 тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю - банківську таємницю та знаходяться у володінні управління ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю ознайомитись з вказаними документами та вилучити їх копії, а саме: документів щодо руху коштів по банківським рахункам, якими користується ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які знаходяться у Запорізькому регіональному управлінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за адресою: АДРЕСА_1 :
- виписок руху грошових коштів, із зазначенням призначення платежів, дат і розшифровок проведених операцій, номерів документів та призначення платежів, повних даних платників і одержувачів грошових коштів з вказівкою через які канали (назва термінала, іbox) здійснювалось відправлення клієнту грошових коштів по банківським карткам з № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 , за період з 12.07.2022 року по 07.02.2022 року, в електронному та паперовому носіях інформації;
- документів, які подавались ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , для оформлення банківських карток № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 ;
- фото, відеозаписів з банкоматів, відділень банку з зображенням осіб, які здійснювали операції з банківськими картками № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 за період часу з 12.07.2022 року по 07.02.2022 року.
В іншій частині вимог клопотання відмовити.
Строк дії зазначеної ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Відповідно до ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, має право надати дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1