Дата документу 15.02.2023
Справа № 501/3714/22
2/501/404/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2023 року м. Чорноморськ Одеської області
Іллічівський міський суд Одеської області у складі:
Головуючого-судді - Смирнова В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кочкіної О.В.,
справа № 501/3714/22
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорноморську Одеської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за
позовом ОСОБА_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1
до
відповідача: ОСОБА_2 , останнє відоме місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1
предмет та підстави позову: про стягнення аліментів на дитину,
учасники справи не з`явилися
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:
ВСТАНОВИВ:
І. Виклад позиції позивача та відповідача.
26.12.2022 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом ОСОБА_2 про стягнення аліментів на дитину, в обґрунтування якого вказала, що від шлюбу, укладеного 27.07.2010 року по 10.07.2019 року, з відповідачем мають спільну дитину, сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З відповідачем з розірвання шлюбу проживає окремо, відповідач в добровільному порядку не надає допомогу на утримання неповнолітньої дитини, тому у зв`язку з наведеним, позивач просить суд:
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання спільного сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у твердій грошовій сумі - 25 000,00 грн. (двадцять п`ять тисяч гривень 00 копійок) щомісячно - з 01 серпня 2019 року до досягнення дитиною повноліття ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідач не заперечував проти позову, надав до суду заяву про визнання позову та слухання справи без його участі, позовні вимоги визнав (а.с. 32).
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
Позивач в судове засідання не з`явилася, надіслала заяву про розгляд справи без її участі (а.с. 30-31).
Відповідач в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнав повністю (а.с. 32).
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 17.01.2023 року відкрито провадження по справі та призначено до слухання (а.с. 28).
Судом на підставі ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
Відповідно свідоцтва про народження, серії НОМЕР_1 від 27.09.2005 року народився ОСОБА_3 , батьками зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_4 (а.с. 18).
Згідно рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 10.07.2019 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_5 розірвано шлюб, що був укладений з 27.07.2010 року (а.с. 9-11).
Відповідно державного акту серії ЯЖ №713411 від 11.02.2009 року ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, розміром 0,50 га на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (а.с. 12-14).
Згідно державного акту серії ЯД №932654 від 09.04.2008 року ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, розміром 2,00 га на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (а.с. 15-16).
Відповідач довідку про доходи не надав.
V. Оцінка Суду.
У відповідності до статті 3 «Конвенції про права дитини» від 20 листопада 1989 року (далі Конвенція) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Статтею 18 Конвенції передбачено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Згідно із статтею 180 СК батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Виходячи із змісту статті 181 СК за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (частина третя).
Визначаючи розмір аліментів, які підлягають стягненню з відповідача Суд відповідно до статті 182 СК, враховує:
- стан здоров`я та матеріальне становище дитини;
- стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів;
- відсутність в матеріалах справи доказів про наявність у платника аліментів інших дітей та непрацездатних утриманців , доказів про наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів , про витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
- інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до положень ст. 183 СК України розмір аліментів визначається у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини.
Крім того, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення(ч.1 ст. 184 СК України).
Підстави визначення розміру аліментів у частках до заробітку (доходу) або у твердій сумі визначаються з урахуванням як положень ст. 182 СК України, так і положень ст.ст. 183,184 СК України.
Відповідно до ст. 192 СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них.
Враховуючи зміст ст.ст. 181, 192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв`язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів.
Відповідно до ст.183 та ст.184 СК України за рішенням суду розмір аліментів визначається у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Сімейний кодекс України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов`язує їх зі способом присудження (ч. 3 ст. 181 СК України). Стаття 192 СК України тільки вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Зокрема, до підстав визначення розміру аліментів в твердій грошовій сумі (що фактично є зміною розміру) ст. 184 СК України відносить: нерегулярний, мінливий дохід платника аліментів, одержання частини доходу в натурі та інші обставини, що мають істотне значення.
Право вимагати заміни розміру аліментів шляхом зміни способу присудження аліментів не може заперечуватися, адже можливість вибору способу присудження аліментів з огляду на мінливість життєвих обставин, зазначених ст.ст. 182-184 СК України, не може обмежуватися разовим її здійсненням.
З огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів, визначений у певній твердій грошовій сумі та навпаки).
Отже, у спірних правовідносинах підлягає застосуванню не тількист.192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов`язку батьків утримувати своїх дітей (ст.182 «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», ст. 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», ст. 184 «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»).
Даний висновок міститься в правовій позиції Верховного Суду України в постанові від 05.02.2014 року по справі № 143 цс 13.
Згідно ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Відповідно до статей 12, 81 ЦПК кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, Суд знаходить підстави для стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітню дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 25 000,00 грн., на дитину, до досягнення нею повноліття, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
За змістом ст. 141 ЦПК України всі витрати покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З цих підстав, керуючись статтями 2, 5, 10-13, 18, 258-259, 263 - 265, 352 Цивільного процесуального кодексу України, Суд,
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на дитину- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , НОМЕР_3 ) аліменти на утримання спільного сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у твердій грошовій сумі - 25 000,00 грн. (двадцять п`ять тисяч гривень 00 копійок) щомісячно - з 01 серпня 2019 року до досягнення дитиною повноліття ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , НОМЕР_2 ) на користь держави судовий збір у сумі 1 073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Відповідно до ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення у межах сплати платежу за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення може бути подана апеляційна скарга в апеляційний суд Одеської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Іллічівського міського суду
Одеської області В.В.Смирнов