ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/9838/22
У Х В А Л А
з питань закриття провадження у справі
15 грудня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
суддіКарп`як О.О.
суддіЖелік О.М.
секретар судового засідання Рехліцький Р.Р.
за участю:
представника позивача Гоголь Б.М.представника відповідачів Кавчук А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові клопотання представника відповідачів про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія», Політичної партії «Українська Галицька Партія» за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Львівської обласної територіальної виборчої комісії про визнання протиправними та скасування рішень, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія, Політичної партії «Українська Галицька Партія» за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Львівської обласної територіальної виборчої комісії, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Конференції Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія» про внесення пропозиції Львівською обласною організацією політичної партії «Українська Галицька Партія» щодо відкликання за народною ініціативою депутата Львівської обласної ради ОСОБА_1 від 22 січня 2022 року;
визнати протиправним та скасувати рішення Політичної ради політичної партії «Українська Галицька Партія» про відкликання за народною ініціативою депутата Львівської обласної ради ОСОБА_1 від 23 січня 2022 року.
25.11.2022 року від представника відповідачів надійшла заява про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Конференції Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія» про внесення пропозиції Львівською обласною організацією політичної партії «Українська Галицька Партія» щодо відкликання за народною ініціативою позивача.
Вказана заява мотивована тим, що згадане рішення належить до внутрішньо організаційної діяльності політичної партії і є її виключною компетенцією. Втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється законом. Суди не належать до органів, які можуть здійснювати контроль за діяльністю політичних партій.
Розглянувши подані документи і матеріали, сукупно оцінивши докази, які мають значення для розгляду клопотання, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Пунктом 2 ч.1 ст.4 КАС України передбачено, що публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Як передбачено пунктом 17 ч.1 ст.4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об`єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
Як передбачено пунктом 10 ч.1 цієї ж норми юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб.
Абзацом сьомим ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) передбачено, що районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.
Згідно із абзацом восьмим ст.1 Закону №280/97-ВР загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону.
Абзацом дев`ятим цієї ж норми передбачено, що склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.
Згідно із п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Ухвалою від 13.10.2022 року судом уже розглядалось питання щодо закриття провадження у даній справі на підставі клопотань керівників Політичної партії «Українська Галицька Партія» та Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія» від 23.08.2022 року, мотивованих тим, що спір не відноситься до сфери публічно-правових відносин.
Вказаною ухвалою судом було відмовлено у задоволенні згаданих клопотань з наступних мотивів.
В оскаржуваних рішеннях йдеться про відкликання позивача як депутата Львівської обласної ради.
При цьому, суд погоджується, що даний спір за своїми формальними ознаками, як то сторонами спору, поняттям акта індивідуальної дії не є публічно правовим.
Однак, з урахуванням того, що оскаржені рішення є одним з елементів у процедурі відкликання депутата, такий спір за своєю правовою природою є публічно-правовим, а тому його слід розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи, що даний спір відноситься до публічно-правових, у суду відсутні правові підстави для закриття провадження у даній справі на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України.
Крім того, у відповідності до ч.1 ст.239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
При цьому, не застосування даної норми буде позбавляти особу на доступ до правосуддя.
Окрім того, у заяві від 25.11.2022 року представник відповідачів посилається на практику Львівського окружного адміністративного суду щодо відмови у відкритті провадження в аналогічних судових справах, зокрема, ухвали судді Ланкевича А.З. від 11.11.2022 року та судді Крутько О.В. від 11.11.2022 року.
Суд звертає увагу, Кодексом адміністративного судочинства України (ст.242) передбачено необхідність врахування до спірних правовідносин лише висновків щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому, суд вважає за необхідне наголосити на відсутності будь-якої узагальненої практики Верховного Суду з подібних правовідносин.
Ухвали ж суду першої інстанції не носять обов`язковий характер для їх застосування в інших спірних правовідносинах.
У даному випадку суд першої інстанції, враховуючи обставини у кожній окремій справі та власні переконання, може як задовольнити заяву про закриття провадження у справі, так і відмовити у її задоволенні.
З урахуванням викладеного, вказані посилання представника відповідачів до уваги судом не беруться.
Інші твердження, викладені у заяві про закриття провадження, судом також не беруться до уваги, з огляду на встановлені обставини та зазначені міркування суду.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви про закриття провадження у справі від 25.11.2022 року належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 19, 238, 239, 248, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
у задоволенні заяви представника відповідачів про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Головуючий суддя В.Я.Мартинюк
Суддя Карп`як О.О.
Суддя Желік О.М.