ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/9838/22
У Х В А Л А
з питань закриття провадження у справі
13 жовтня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Рехліцький Р.Р.
за участю:
представника позивача Гоголь Б.М.представника відповідачівКавчук А.В.
розглянувши у підготовчому засіданні у м.Львові клопотання керівників Політичної партії «Українська Галицька Партія» та Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія» про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія», Політичної партії «Українська Галицька Партія» про визнання протиправними та скасування рішень, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія, Політичної партії «Українська Галицька Партія», в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Конференції Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія» про внесення пропозиції Львівською обласною організацією політичної партії «Українська Галицька Партія» щодо відкликання за народною ініціативою депутата Львівської обласної ради ОСОБА_1 від 22 січня 2022 року;
визнати протиправним та скасувати рішення Політичної ради політичної партії «Українська Галицька Партія» про відкликання за народною ініціативою депутата Львівської обласної ради ОСОБА_1 від 23 січня 2022 року.
23.08.2022 року від керівників відповідачів надійшли клопотання про закриття провадження у даній справі.
Вказані клопотання мотивовані тим, що даний спір не відноситься до сфери публічно-правових відносин; оскаржуване рішення не є індивідуальним актом; відповідачі не є суб`єктами владних повноважень, не виконують владних управлінських функцій; правовідносини виникли поза межами виборчого процесу та процесу референдуму.
Розглянувши подані документи і матеріали, сукупно оцінивши докази, які мають значення для розгляду клопотання, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Пунктом 2 ч.1 ст.4 КАС України передбачено, що публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Як передбачено пунктом 17 ч.1 ст.4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об`єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
Як передбачено пунктом 10 ч.1 цієї ж норми юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб.
Абзацом сьомим ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) передбачено, що районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.
Згідно із абзацом восьмим ст.1 Закону №280/97-ВР загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону.
Абзацом дев`ятим цієї ж норми передбачено, що склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.
В оскаржуваних рішеннях йдеться про відкликання позивача як депутата Львівської обласної ради.
При цьому, суд погоджується з відповідачами, в тій частині, що даний спір за своїми формальними ознаками, як то сторонами спору, поняттям акта індивідуальної дії не є публічно правовим.
Однак, з урахуванням того, що оскаржені рішення є одним з елементів у процедурі відкликання депутата, такий спір за своєю правовою природою є публічно-правовим, а тому його слід розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно із п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи, що даний спір відноситься до публічно-правових, у суду відсутні правові підстави для закриття провадження у даній справі на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України.
Крім того, у відповідності до ч.1 ст.239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
При цьому, не застосування даної норми буде позбавляти особу на доступ до правосуддя.
Щодо посилання керівників відповідачів у своїх клопотаннях на практику Верховного Суду, зокрема, постанови Великої Палати від 23.03.2021 року у справі №761/3540/20 та від 26.06.2019 року у справі №757/15346/18-ц.
Суд звертає увагу, що у згаданих постановах спірні правовідносини полягають у виникненні протиріч всередині політичних партій.
У даному випадку спір виник у зв`язку із відкликанням позивача як депутата обласної ради, відтак стосується публічних правовідносин, а не внутрішньо статутної діяльності.
З урахуванням викладеного, вказані посилання до уваги судом не беруться.
Інші твердження, викладені у клопотаннях про закриття провадження у справі, судом також не беруться до уваги, з огляду на встановлені обставини.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотань керівників відповідачів про закриття провадження у справі від 23.08.2022 року належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 19, 142, 183, 238, 239, 248, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
у задоволенні клопотань керівників Політичної партії «Українська Галицька Партія» та Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія» про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повна ухвала складена 14 жовтня 2022 року
Суддя В.Я.Мартинюк