Справа № 362/411/21
провадження № 2/361/772/22
09.11.2022
УХВАЛА
09 листопада 2022 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі головуючого судді Петришин Н.М., розглянувши клопотання представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про проведення судового засідання в режимі відеоконференції,-
в с т а н о в и в:
У провадженні Броварського міськрайонного суду Київської області перебуває цивільна справа за позовом Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, третя особа Служба у справах дітей та сім`ї, до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні службовим приміщенням шляхом виселення та зобов`язання вчинити дії.
08 листопада 2022 року на електронну адресу суду надійшла заява відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , про його участь у засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, за допомогою системи EasyCon, яке відбудеться об 11 год. 30 хв. 16 листопада 2022 року.
У ч. 1 ст.212ЦПК України передбачено, що учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Так, встановлено, що вказана заява надіслана листом на електронну пошту Броварського міськрайонного суду Київської області.
Відповідно до пункту 25 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи (далі Положення про ЄСІТС), затвердженого рішення Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21, процесуальні та інші документи, пов`язані із розглядом справи у суді, можуть подаватись до суду виключно з використанням підсистеми "Електронний суд".
Натомість згідно з пунктом 59 розділу IV "Перехідні положення" Положення про ЄСІТС визначено, що до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС процесуальні та інші документи можуть подаватись до суду в електронній формі з використанням офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти, з якої надійшли документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом.
Відповідно до підпункту 5.8. пункту 5 Положення про ЄСІТС офіційна електронна адреса включає в себе: сервіс Електронного кабінету; адресу електронної пошти, вказану користувачем в Електронному кабінеті; адресу електронної пошти, вказану в одному з реєстрів.
Таким чином, оскільки на сьогодні початку функціонування усіх підсистем (модулів) ЄСІТС не забезпечено, то процесуальні та інші, пов`язані із розглядом справ документи (процесуальні документи), в електронному вигляді можуть подаватись до суду в електронному вигляді та відповідно мають реєструватись судом не лише у випадку їх надходження з підсистеми Електронний суд", а й у випадку надходження збудь-якої не забороненої в Україні адреси електронної пошти, якщо такі документи підписані кваліфікованим електронним підписом.
Крім того, відповідно до приписів частини першої - третьої статті 17 Закону України "Про електронні довірчі послуги" електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях не повинні містити власноручний підпис відповідно до законодавства, а також автентифікація в інформаційних системах, в яких здійснюється обробка таких електронних даних, можуть здійснюватися з використанням електронних довірчих послуг або без отримання таких послуг, за умови попередньої домовленості між учасниками взаємодії щодо порядку електронної ідентифікації учасників таких правових відносин.
Електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях повинні містити власноручний підпис відповідно до законодавства, а також автентифікація в складових частинах інформаційних систем, в яких здійснюється обробка таких електронних даних та володільцями інформації в яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, повинні здійснюватися з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг.
Враховуючи, те, що електронний документ не має кваліфікованого електронного підпису, яким можливо ідентифікувати відправника, він не підлягає обробці в силу приписів статті 6 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг та пункту 12 статті 1, статті 17 Закону України "Про електронні довірчі послуги", а також приписів Положення про ЄІСТС.
Таким чином, для звернення до суду з використанням офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти, електронні документи мають бути оформлені відповідно до приписів чинного законодавства.
Зважаючи на положення ст. 212 ЦПК України, клопотання позивача подане з порушенням вимог процесуального законодавства, а тому підлягає поверненню.
Керуючись ст. ст. 212, 260, 261 ЦПК України,-
у х в а л и в :
Клопотання представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про проведення судового засідання в режимі відео конференції повернути заявнику.
Ухвала в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Н.М. Петришин