Справа № 199/315/21
(2/199/1612/21)
РІШЕННЯ
іменем України
28.07.2021
м. Дніпро
справа №199/315/21
провадження № 2/199/1612/21
Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Подорець О.Б.
секретаря судового засідання Терентієвої Я.О.,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1
відповідач ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні спільною власністю шляхом оформлення успадкованого майна, -
за участю учасників справи:
позивача ОСОБА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2021 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні спільною власністю шляхом оформлення успадкованого майна.
В обґрунтування позову посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його сестра ОСОБА_3 і 16 травня 20190 року приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Журавель В.Ю. за заявою спадкоємця за заповітом ОСОБА_2 заведено спадкову справу після ОСОБА_3 .
Постановою від 04.02.2020 «Про відмову у вчиненні нотаріальних дій» нотаріус Журавель В.Ю. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки спадкову справу відкрито на підставі заяви спадкоємця за заповітом, який був складений не на користь ОСОБА_1 , який є спадкоємцем другої черги за законом, а тому свідоцтво про право на спадщину видане бути не може.
Проте, позивач вважає, що заведення спадкової справи 16.05.2019 нотаріус порушила положення Порядку вчинення нотаріальних дій, затвердженого наказом МЮ України від 22.02.2012 №296/5, а саме розділ 2 глава 10 пункт 2.1. «Спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини».
Позивач, як спадкоємець другої черги та співвласник житлового будинку АДРЕСА_1 , вважає, що діями відповідача ОСОБА_2 щодо не оформлення спадщини після померлої ОСОБА_3 порушуються його права, а тому просив суд усунути перешкоди у здійсненні ОСОБА_1 права користування спільною частковою власністю шляхом зобов`язання ОСОБА_2 у місячний строк оформити прийняття спадщини та зареєструвати у державному реєстрі нерухомості успадковану Ѕ частку будинку по АДРЕСА_1 , стягнути на користь позивача судовий збір.
Ухвалою суду від 05 лютого 2021 року справу прийнято до свого провадження та визначено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 04 березня 2021 року закрито підготовче провадження по справі та справу призначено до розгляду по суті.
28 липня 2021 року справу розглянуто по суті з ухваленням рішення.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві. Зокрема зазначив, що нотаріусом неправомірно заведено спадкову справу, а ОСОБА_2 не виконано вимоги нотаріуса Журавель В.Ю. щодо надання їй документа про місце відкриття спадщини у шестимісячний строк з дня відкриття 10.05.2019 спадщини. При розгляді справи просив врахувати висновки викладені Верховним Судом у постановах від 30 січня 2020 року у справі №609/1500/17, від 28 жовтня 2020 року №206/472/17, висновки Великої палати Верховного Суду у справі №569/4373/16-ц від 21 серпня 2019 року.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, про місце, дату та час судового розгляду справи була сповіщена належним чином, в порядку передбаченому ч.ч. 8, 11 ст. 128 ЦПК України (судові повістки направлені по останньому відомому зареєстрованому місцю проживання відповідача рекомендованим повідомленням про вручення поштових відправлень, а також через опублікування оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України), про причини неявки суд не повідомила, не надала заяви про розгляд справи за її відсутності, не скористалася правом надання відзиву на позов.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого Амур-Нижньодніпровським районним у м. Дніпро відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 11 травня 2019 року, актовий запис №939.
Приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Журавель В.Ю. заведено спадкову справу №26/2019 після ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі заяви спадкоємця за заповітом ОСОБА_2 , що підтверджується копією спадкової справи, дослідженої із витребуваної цивільної справи №199/199/775/20 за позовом ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Журавель Влади Юріївни, ОСОБА_2 про визнання незаконною постанови та зобов`язання вчинити певні дії.
Постановою приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Журавель В.Ю. від 04 лютого 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Відповідно до ст. ст.12,13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи або витребуваних судом доказів.
Статтею 328 ЦК Українипередбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, в тому числі за законом відповідно до ст. 1217ЦПК України.
У відповідності достатті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини, відповідно достатті 1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкоємцями, згідностатті 1222 ЦК України, за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Згідно зіст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а у відповідності доч.3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог, або заперечень.
Враховуючи викладене, обраний спосіб захисту, суд вважає, неможливим зобов`язати відповідача здійснити дії по оформленню спадщини у місячний строк, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, враховуючи результат розгляду справи, судові витрати розподілу не підлягають та відносяться на рахунок позивача.
Керуючись ст.ст.12,13,19,141,258,259,263,264,265,268,272,273ЦПК України,суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні спільною власністю шляхом оформлення успадкованого майна - відмовити в повному обсязі.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дняйого проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Копію судового рішення із викладом вступної та резолютивної частин видати учасникам справи, які були присутні у судовому засіданні, за їхньою заявою негайно після його проголошення.
Повний текст судового рішення буде складено протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи.
позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_2 .
відповідач ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації - АДРЕСА_3 .
Суддя О.Б. Подорець