ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2021 року м. Київ № 640/22934/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А. розглянув в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Білоцерківська теплоелектроцентраль" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та нечинними постанов.
Приватне акціонерне товариство "Білоцерківська теплоелектроцентраль" звернулось до суду з позовом (з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог від 17.11.2020 та від 23.02.2021):
- визнати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07.10.2019 №2080 "Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП" протиправною (незаконною та такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили) та нечинною з моменту її прийняття;
- визнати абзац дванадцятий пункту 4 глави 1 розділу І, пункти 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824 протиправними (незаконними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили) та нечинними з моменту їх прийняття;
- визнати пункти 6.1, 6.2, 6.3, 6.5 розділу VI Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1384/27829 протиправними (незаконними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили) та нечинними з моменту їх прийняття;
- визнати абзац двадцятий пункту 4 розділу І та розділ II Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25.02.2016 №236, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03.11.2016 за №1434/29564 протиправними (незаконними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили) та нечинними з моменту їх прийняття.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва: від 05.10.2020 - відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи за правилами загального позовного провадження, зобов`язано відповідача опублікувати оголошення про оскарження нормативно-правового акта, встановлено строки для подання заяв по суті та доказів; від 18.11.2020 - прийнято заяву про збільшення розміру позовних вимог від 17.11.2020, зобов`язано відповідача опублікувати оголошення про оскарження нормативно-правового акту, встановлено строки для подання заяв по суті та доказів; від 12.04.2021 - прийнято заяву про збільшення розміру позовних вимог від 23.02.2021, зобов`язано відповідача опублікувати оголошення про оскарження нормативно-правового акту, встановлено строки для подання заяв по суті та доказів); від 31.05.2021 - закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. В судовому засіданні 09.08.2021 судом продовжено розгляд справи в письмовому провадженні.
Підставами позову визначено невідповідність оскаржуваних нормативно-правових актів принципам законності, пропорційності, ефективності та справедливості, їх прийняття всупереч меті досягнення балансу інтересів споживачів та суб`єктів господарювання, що проводять діяльність в сфері енергетики та комунальних послуг, не захищають права споживачів, не відповідають загальним засадам цивільного законодавства, а саме принципам справедливості, добросовісності та розумності, порушують вимоги законодавства щодо пріоритетності енергозбереження та створенні економічних і правових умов заінтересованості в енергозбереженні учасників ринку приходного газу, порушують принципи компетентності, обґрунтованості та своєчасності прийняття рішень.
Представником відповідача подано відзив, в якому позов не визнається, оскільки позивач не обґрунтував невідповідності оскаржуваних нормативно-правових актів актам вищої юридичної сили чи законам України. За твердженням представника оскаржувані правові акти прийняті в межах повноважень наданих Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, Регулятор), зокрема, законами України "Про ринок природного газу", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".
У відповіді на відзив підтримано доводи визначені в позовній заяві, наголошено, що внаслідок ухвалення оскаржуваних нормативно-правових актів порушено інтереси позивача як споживача послуг з розподілу природного газу, про несправедливість оплати вартості розподілу газу без урахування фактичного розподіленого газу, повідомлено про розгляд Господарським судом Київської області справи №911/2088/20 щодо стягнення з ПАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" заборгованості за порушення грошових зобов`язань за надані Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" за договором від 01.01.2016 розподілу природного газу шляхом підписання заяви приєднання №09420UIGN6APO16.
У запереченнях представником відповідача підтримано аргументи наведені у відзиві, звернуто увагу суду на відсутності доказів застосування до позивача оскаржуваних правових актів.
Відповідно до частин четвертої-шостої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) відповідачем опубліковано оголошення про оскарження нормативно-правових актів в газеті "Урядовий Кур`єр" від 03.11.2020 №213, від 23.12.2020 №250, від 27.04.2021 №80.
Розглянувши заяви по суті, дослідивши докази, судом установлено.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відповідно до статей 4, 40 та 41 Закону України "Про ринок природного газу" та статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" прийнято постанову від 07.10.2019 №2080 "Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП" (Постанова №2080), якою:
затверджено Зміни до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824 (пункт 1);
затверджено Зміни до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2498, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1384/27829 (пункт 2);
затверджено Зміни до Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25.02.2016 №236, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03.11.2016 за №1434/29564.
Постанова №2080 опублікована в газеті "Урядовий кур`єр" 11.10.2019 №195, набрала чинності 12.11.2019.
Зміни до Кодексу газорозподільних систем:
1. Пункт 4 глави 1 розділу I після абзацу п`ятого доповнити новим абзацом шостим такого змісту:
"газовий рік - період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року;".
У зв`язку з цим абзаци шостий - вісімдесят сьомий вважати відповідно абзацами сьомим - вісімдесят восьмим.
2. У пункті 5 глави 1 розділу V:
1) в абзаці першому знаки, слова та цифри ", крім випадку, передбаченого пунктом 2 глави 6 розділу VI цього Кодексу" виключити;
2) абзаци четвертий та п`ятий виключити.
3. У розділі VI:
1) у главі 3:
у підпункті 2 пункту 2 слова "у межах приєднаної потужності його об`єкта" виключити;
у пункті 5:
в абзаці третьому слова "та визначення об`єму споживання природного газу" виключити,
абзац п`ятий викласти в такій редакції:
"2) величину річної замовленої потужності об`єкта споживача (для споживача, що не є побутовим) на період до завершення першого повного газового року споживання природного газу;";
2) пункти 1 та 2 глави 6 замінити п`ятьма новими пунктами 1-5 такого змісту:
"1. Розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи із річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача відповідно до цього Кодексу, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу.
2. Річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу.
Оператор ГРМ зобов`язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об`єктом (об`єктами) споживача за попередній газовий рік, величину планованої місячної плати за послуги розподілу із зазначенням її складових (визначається Оператором ГРМ відповідно до абзацу першого цього пункту). Така інформація може бути надана споживачеві шляхом розміщення її в особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передачі природного газу (для споживачів, що не є побутовими), платіжних документах тощо.
Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, величина перевищення має бути сплачена споживачем за двократною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.
Фактичний обсяг використання потужності визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу наростаючим підсумком протягом відповідного календарного року.
У випадку якщо річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення замовленої потужності не здійснюється.
На період до кінця 2019 року Оператор ГРМ визначає річну замовлену потужність об`єкта споживача виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за період з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року.
3. Споживач, що не є побутовим, який здійснив замовлення річної потужності відповідно до абзацу третього пункту 2 цієї глави, має право з 10 липня по 23 липня розрахункового календарного року подати Оператору ГРМ заявку на уточнення (збільшення/зменшення) величини річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік.
4. Для нового побутового споживача та/або його об`єкта, що має фактичний період споживання природного газу менший ніж дев`ять місяців або за умови відсутності споживання природного газу побутовим споживачем та/або його об`єктом протягом усього попереднього газового року, річна замовлена потужність споживача (його об`єкта) визначається Оператором ГРМ на рівні планових об`ємів споживання, що розраховуються виходячи з групи споживання побутового споживача відповідно до додатка 1 до цього Кодексу.
З моменту, коли новий побутовий споживач та/або об`єкт побутового споживача фактично споживає природний газ повні дев`ять місяців та до завершення повного календарного року споживання, величина річної замовленої потужності об`єкта споживача визначається як добуток числа 12 на фактичне середньомісячне споживання природного газу за попередні дев`ять місяців.
5. Для нового споживача, що не є побутовим, та/або його об`єкта на період до завершення повного газового року споживання природного газу цим споживачем та/або його об`єктом або за умови відсутності споживання споживачем, що не є побутовим, та/або його об`єктом природного газу протягом усього попереднього газового року річна замовлена потужність споживача (його об`єкта) визначається споживачем за його заявою. При цьому якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, величина перевищення має бути сплачена споживачем за півторакратною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.
У випадку коли новий споживач, що не є побутовим, та/або об`єкт споживача, що не є побутовим, фактично споживає природний газ повний газовий рік, величина річної замовленої потужності об`єкта споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за попередній газовий рік, крім випадку, передбаченого пунктом 2 цієї глави.
У випадку приєднання нового об`єкта споживача, що не є побутовим (за умови наявності інших об`єктів з періодом експлуатації не менше одного повного газового року), величина річної замовленої потужності та фактичне використання такої потужності визначається по цьому об`єкту споживача окремо. По інших об`єктах споживача величина річної замовленої потужності та фактичне використання такої потужності визначається сумарно по всіх об`єктах.".
У зв`язку з цим пункти 3 - 6 вважати відповідно пунктами 6 - 9;
3) пункт 3 глави 7 викласти в такій редакції:
"3. Якщо внаслідок несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за договором розподілу природного газу Оператор ГРМ не здійснив припинення (обмеження) розподілу природного газу споживачу-боржнику через відмову в доступі до об`єкта споживача або на письмову вимогу Оператора ГРМ споживач самостійно не обмежив чи не припинив споживання (відбір) природного газу з ГРМ, Оператор ГРМ має право вимагати від споживача, крім оплати послуги розподілу природного газу, сплати компенсації, яка розраховується за формулою
В = W/12 х Ц х T,
де В - величина компенсації;
W - величина річної замовленої потужності об`єкта споживача за договором розподілу природного газу;
Ц - тариф, встановлений Регулятором для Оператора ГРМ за послуги розподілу природного газу;
T - кількість календарних місяців з часу, вказаного в повідомленні про припинення розподілу природного газу, до часу фактичного припинення розподілу природного газу або до моменту відсутності у споживача простроченої заборгованості за послуги розподілу природного газу. При неповному календарному місяці для розрахунку враховується фактична частка місяця, протягом якого здійснювався розподіл природного газу.".
Зміни до Типового договору розподілу природного газу:
1. У розділі I:
1) пункт 1.1 викласти в такій редакції:
"1.1. Цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.";
2) у пункті 1.4:
в абзаці восьмому знак та слова ", величина приєднаної потужності об`єкта Споживача" виключити;
в абзаці десятому слова "в межах приєднаної потужності його об`єкта" виключити.
2. У розділі VI:
1) у пункті 6.1 слова та символи "за потужність (абонентська плата)" замінити словами "за річну замовлену потужність";
2) в абзаці другому пункту 6.2 слово "приєднаної" замінити словами "річної замовленої";
3) після пункту 6.2 доповнити новим пунктом 6.3 такого змісту:
"6.3. Величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.".
У зв`язку з цим пункти 6.3 - 6.6 вважати відповідно пунктами 6.4 - 6.7;
4) після пункту 6.4 доповнити новим пунктом 6.5 такого змісту:
"6.5. У випадку якщо Споживач, що не є побутовим, в установленому Кодексом ГРМ порядку самостійно здійснив замовлення величини річної потужності по всіх його об`єктах (об`єкту) в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік та фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний з моменту перевищення фактичного обсягу над заявленим здійснювати оплату вартості перевищення річної замовленої потужності, велична якої визначається за формулою:
В м = к х Т х D,
де к = 1,5 - у випадку первинного замовлення річної потужності (на період до завершення повного газового року споживання природного газу) новим Споживачем, що не є побутовим, та/або для потреб нового об`єкта споживача;
к = 2 - у випадку замовлення річної потужності Споживачем, що не є побутовим;
Т - тариф на розподіл природного газу Оператора ГРМ, встановлений Регулятором;
? = С м факт - С замовл - при розрахунку оплати вартості перевищення річної замовленої потужності у першому місяці, в якому було допущено таке перевищення;
? = С м факт - С М-1 факт - при розрахунку оплати вартості перевищення річної замовленої потужності у місяцях, наступних за місяцем, в якому було вперше у календарному році допущено перевищення;
С м факт - фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року), що визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу з початку календарного року до місяця надання послуг (включно);
С м-1 факт - фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року), що визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу з початку календарного року до місяця, що передує місяцю надання послуг (включно);
С замовл - річна замовлена потужність Споживачем.
Визначення фактичного обсягу використання потужності (протягом календарного року) та замовленої Споживачем річної потужності здійснюється сумарно по всіх об`єктах Споживача, що не є побутовим, що знаходяться в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ, крім випадків, передбачених главою 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.
За підсумками місяця, за умови перевищення фактичного обсягу використання потужності над обсягом замовленої Споживачем річної потужності, Оператор ГРМ до 12 числа місяця, наступного за місяцем надання послуг розподілу, здійснює нарахування вартості перевищення та разом із рахунком про сплату вартості перевищення (або в рахунку) надає Споживачеві, що не є побутовим, звіт про фактичне використання потужності та розрахунок вартості перевищення річної замовленої потужності.
Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний здійснити оплату величини вартості перевищення річної замовленої потужності протягом 10 робочих днів з дня надання Оператором ГРМ рахунку на оплату.
У випадку якщо річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення річної замовленої потужності не здійснюється.
Розбіжності щодо вартості перевищення річної замовленої потужності підлягають урегулюванню відповідно до умов цього Договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість перевищення річної замовленої потужності, яку Споживач зобов`язаний сплатити у строк, визначений у цьому пункті, визначається за даними Оператора ГРМ.".
У зв`язку з цим пункти 6.5 - 6.7 вважати відповідно пунктами 6.6 - 6.8;
5) в абзаці другому пункту 6.6 цифри "05" замінити цифрами "20".
3. У розділі VII:
1) у підпункті 2 пункту 7.1 слова "в межах величини приєднаної потужності його об`єкта" виключити;
2) підпункт 1 пункту 7.3 викласти в такій редакції:
"1) на отримання цілодобового доступу до газорозподільної системи та передачу належних Споживачу об`ємів (обсягів) природного газу з належним рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання ним вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем;";
3) пункт 7.4 доповнити новим підпунктом такого змісту:
"8) на вимогу Оператора ГРМ у десятиденний строк сплатити Операторові ГРМ компенсацію за порушення, які передбачені пунктом 3 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.".
4. Рядок 4 графи "Персоніфіковані дані Споживача за Договором:" додатка 1 до Типового договору розподілу природного газу виключити.
У зв`язку з цим рядки 5 - 10 вважати відповідно рядками 4 - 9.
5. У рядку 4 графи "Персоніфіковані дані Споживача за Договором:" додатка 2 до Типового договору розподілу природного газу слова "приєднаної потужності об`єкта" замінити словами та символами "річної замовленої потужності об`єкта споживача на перший газовий рік на період до завершення першого повного газового рок
Зміни до Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу
1. У розділі I:
1) пункт 4 виключити.
У зв`язку з цим пункт 5 вважати пунктом 4;
2) у пункті 4:
після абзацу другого доповнити новим абзацом третім такого змісту:
"газовий рік - період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року;".
У зв`язку з цим абзаци третій - п`ятнадцятий вважати відповідно абзацами четвертим - шістнадцятим;
після абзацу п`ятого доповнити новим абзацом шостим такого змісту:
"заява - письмове звернення суб`єкта господарювання до НКРЕКП про встановлення або перегляд тарифу на послуги розподілу природного газу;".
У зв`язку з цим абзаци шостий - шістнадцятий вважати відповідно абзацами сьомим - сімнадцятим;
після абзацу сьомого доповнити новими абзацами восьмим - десятим такого змісту:
"нецільове використання коштів - використання коштів, передбачених установленою структурою тарифу та/або схваленою інвестиційною програмою, на інші цілі;
перегляд тарифу - зміна рівня тарифу та/або його структури шляхом встановлення;
перехресне субсидіювання - переміщення доходу від провадження господарської діяльності з розподілу природного газу для фінансової підтримки іншого виду господарської діяльності в межах одного суб`єкта господарювання;".
У зв`язку з цим абзаци восьмий - сімнадцятий вважати відповідно абзацами одинадцятим - двадцятим;
після абзацу шістнадцятого доповнити новим абзацом сімнадцятим такого змісту:
"попередній період - період тривалістю календарний рік, який передує базовому періоду;".
У зв`язку з цим абзаци сімнадцятий - двадцятий вважати відповідно абзацами вісімнадцятим - двадцять першим.
2. У розділі II:
1) пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Тариф на послуги розподілу природного газу (Т розп) за одиницю річної замовленої потужності розраховується за формулою
Трозп = ТВ / W розп (грн за 1 м3 на місяць), (1)
де ТВ - планована річна тарифна виручка суб`єкта господарювання з розподілу природного газу на планований період, тис. грн;
W розп - загальна планована річна замовлена потужність розподілу природного газу ліцензіата (1000 м3 на рік), яка дорівнює фактичній замовленій потужності розподілу природного газу за газовий рік, що передує плановому періоду.
Для розрахунку тарифів на послуги розподілу природного газу до 01 листопада 2020 року загальна планована річна замовлена потужність розподілу природного газу визначається виходячи з фактичних обсягів споживання природного газу за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року з урахуванням обсягів річної замовленої потужності відповідно до глави 6 розділу VI Кодексу.
У разі проведення суб`єктами ринку природного газу господарських операцій на території України з урахуванням енергетичних показників використання природного газу тариф на послуги розподілу природного газу за одиницю річної замовленої потужності у гривнях за МДж на місяць (Т МДж розп) розраховується за формулою
ТМдж розп = Трозп Нsm (грн за МДж на місяць),(2)
деНsm - середньозважене значення вищої теплоти згоряння за місяць, яке визначається у порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року N 2493.
Перерахунок в інші енергетичні одиниці виконується відповідно до національних стандартів України з урахуванням коефіцієнта, визначеного згідно з таким співвідношенням: 1 кВт·год = 3,6 МДж.".
У зв`язку з цим формули 4 - 21 вважати відповідно формулами 3 - 20;
2) пункт 2 виключити.
У зв`язку з цим пункти 3 - 8 вважати пунктами 2 - 7, формули 4 - 20 вважати відповідно формулами 3 - 19;
3) пункт 3 викласти в такій редакції:
"3. Планована тарифна виручка для фінансування обґрунтованих витрат визначається з урахуванням даних форми звітності N 4-НКРЕКП-розподіл природного газу (квартальна) "Звітні та розрахункові дані про ліцензовану діяльність суб`єктів господарювання з розподілу природного газу", затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 04 жовтня 2012 року N 1258, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2012 року за N 1818/22130 (далі - форма N 4-НКРЕКП-розподіл природного газу), та/або форми звітності N 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) "Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу", затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 07 липня 2016 року N 1234, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 05 серпня 2016 року за N 1090/29220 (далі - форма N 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг), за попередні три роки.";
4) пункти 5 - 7 виключити.
У зв`язку з цим формули 13 - 19 вважати відповідно формулами 4 - 10.
3. Підпункт 5 пункту 1 розділу III викласти в такій редакції:
"5) звітних даних форми N 4-НКРЕКП-розподіл природного газу та/або форми N 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг суб`єкта господарювання з розподілу природного газу за попередні три роки;".
4. Пункт 6 розділу V виключити.
5. Доповнити новим розділом такого змісту:
"VIII. Процедура встановлення та перегляду тарифів на послуги розподілу природного газу
1. Тариф на послуги розподілу природного газу встановлюється НКРЕКП за умови наявності у суб`єкта господарювання відповідної чинної ліцензії або одночасно з видачею ліцензії.
2. Суб`єкт господарювання зобов`язаний використовувати тарифну виручку, отриману при провадженні відповідного виду діяльності, виключно за елементами витрат та в розмірах, що передбачені встановленою структурою тарифу.
3. Суб`єкт господарювання забезпечує достовірність документів, що подаються ним для встановлення або перегляду тарифу на послуги розподілу природного газу.
4. Установлення тарифів на послуги розподілу природного газу здійснюється НКРЕКП за умови відповідного обґрунтування суб`єктом господарювання планованих витрат, пов`язаних із розподілом природного газу.
5. Рішення про встановлення або перегляд тарифів на послуги розподілу природного газу приймається НКРЕКП на засіданнях, що проводяться у формі відкритих слухань.
6. Для встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу суб`єкт господарювання подає до НКРЕКП не пізніше ніж за 60 календарних днів до початку планованого періоду заяву про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу (далі - заява) за формою, наведеною в додатку 1 до цієї Методики, до якої додаються:
1) пояснювальна записка до розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, підготовлена відповідно до Примірного переліку питань (додаток 2 до цієї Методики);
2) динаміка розвитку основних техніко-виробничих показників суб`єкта господарювання (додаток 3 до цієї Методики);
3) динаміка звітних даних та плановані розрахункові дані про ліцензовану діяльність суб`єкта господарювання з розподілу природного газу та розрахунок тарифу на планований період (додатки 4 та 5 до цієї Методики);
4) динаміка річної замовленої потужності розподілу природного газу з відповідними обґрунтуваннями (додаток 6 до цієї Методики);
5) розрахунок витрат, пов`язаних із закупівлею природного газу, що використовується для забезпечення виробничо-технологічних витрат та нормативних втрат природного газу (додаток 7 до цієї Методики);
6) розрахунок матеріальних витрат та динаміка цих витрат за попередній період, базовий період та очікувані зміни у планованому періоді з відповідними обґрунтуваннями;
7) розрахунок витрат на оплату праці, відрахувань на соціальні заходи та інформація щодо показників витрат на оплату праці за попередній, базовий та на планований періоди з відповідними обґрунтуваннями (додаток 8 до цієї Методики);
8) розрахунок амортизаційних відрахувань на планований період та динаміка цих витрат за попередній, базовий та на планований періоди з відповідними обґрунтуваннями з урахуванням строків амортизації (додаток 9 до цієї Методики);
9) розрахунок інших витрат на планований період та динаміка цих витрат за попередній, базовий та на планований періоди з відповідними обґрунтуваннями;
10) розрахунок прибутку з урахуванням суми прибутку на виробничі інвестиції на планований період та динаміка відповідних показників за попередній, базовий та на планований періоди з відповідними обґрунтуваннями;
11) план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, оформлений з дотриманням вимог розділу IV Кодексу, та розрахунок джерел фінансування на перший рік плану розвитку (інвестиційної програми);
12) копії фінансової звітності (за попередній звітний період): балансу, звіту про фінансові результати, звіту про рух грошових коштів, звіту про власний капітал та примітки до фінансової звітності;
13) копії декларації з податку на прибуток підприємства з додатками (за попередній звітний період);
14) протокол відкритого обговорення (відкритого слухання) на місцях, проведеного відповідно до вимог Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 червня 2017 року N 866.
7. Заява та документи, що додаються до неї, визначені пунктом 6 цього розділу, оформлюються суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу природного газу, за формами, наведеними в додатках 1 - 9 до цієї Методики, та подаються до НКРЕКП у паперовій (два примірники) та електронній формах.
8. Числова інформація в документах зазначається з точністю до одного знака після коми, крім тарифу на послуги розподілу природного газу.
Величина тарифу на послуги розподілу природного газу зазначається з точністю до двох знаків після коми.
9. Суб`єкт господарювання зобов`язаний обґрунтовано розподілити загальновиробничі, адміністративні витрати та витрати на збут між діяльністю з розподілу природного газу та іншими видами діяльності з документальним підтвердженням необхідності такого розподілу.
10. Суб`єкт господарювання обґрунтовує кожну складову витрат господарської діяльності з розподілу природного газу, пов`язаних з операційною діяльністю, фінансових витрат (крім фінансових витрат, які включені до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку) та прибутку документами, визначеними пунктом 6 цього розділу.
11. Суб`єкт господарювання, який має намір провадити господарську діяльність з розподілу природного газу подає заяву та документи, зазначені у пункті 6 цього розділу, одночасно із заявою про видачу відповідної ліцензії.
12. Заява та документи, що до неї додаються, перевіряються НКРЕКП щодо їх відповідності вимогам цієї Процедури.
У разі надання неповного пакета документів, визначеного пунктом 6 цього розділу, заява не розглядається, про що НКРЕКП повідомляє заявника у письмовій формі протягом 10 робочих днів з дня надходження таких документів до НКРЕКП та повертає їх заявнику.
У разі відповідності заяви та доданих до неї документів, визначених пунктом 6 цього розділу, НКРЕКП розглядає їх протягом 30 робочих днів з дня надходження до НКРЕКП.
У разі потреби НКРЕКП може звернутися до суб`єкта господарювання, що провадить або має намір провадити господарську діяльність з розподілу природного газу, щодо надання додаткових пояснень та обґрунтувань, які подаються суб`єктом господарювання до НКРЕКП у визначений нею строк, підписані керівником суб`єкта господарювання.
Розгляд заяви призупиняється на строк, необхідний для доопрацювання структури тарифу на послуги розподілу природного газу або інвестиційної програми, якщо при розгляді виникають питання, що потребують додаткового вивчення і доопрацювання, про що НКРЕКП письмово повідомляє суб`єкта господарювання.
13. НКРЕКП може відмовити суб`єкту господарювання у встановленні або перегляді тарифу на послуги розподілу природного газу у разі:
фінансової неспроможності та економічної недоцільності здійснення відповідного виду ліцензованої діяльності суб`єктом господарювання, який має намір його провадити;
надання до НКРЕКП недостовірної інформації, визначеної цією Методикою.
14. Перегляд рівня тарифу на послуги розподілу природного газу здійснюється як за ініціативою суб`єкта господарювання, так і НКРЕКП за умови відповідного обґрунтування такого перегляду.
15. Суб`єкт господарювання має право звернутися до НКРЕКП щодо перегляду рівня тарифу на послуги розподілу природного газу у разі:
1) зміни річної замовленої потужності у планованому періоді відносно врахованої при розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу більше ніж на 5 %;
2) зміни собівартості, передбаченої структурою тарифу на послуги розподілу природного газу, унаслідок підвищення цін на паливо, сировину, матеріали, послуги, зростання витрат на оплату праці у зв`язку зі зміною законодавчо визначеного розміру мінімальної заробітної плати відносно врахованої при розрахунку тарифу більше ніж на 5 %;
3) змін у чинному законодавстві України, зокрема в частині розміру ставок податків, зборів, обов`язкових платежів.
16. НКРЕКП може ініціювати перегляд тарифу на послуги розподілу природного газу у разі:
1) закінчення періоду, на який розраховувався тариф на послуги розподілу природного газу (або закінчення строку врахування окремих елементів витрат у структурі тарифу);
2) установлення факту нецільового використання коштів, передбачених структурою тарифу на послуги розподілу природного газу;
3) надання до НКРЕКП недостовірної інформації щодо здійснення господарської діяльності;
4) провадження господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, у разі якщо ця діяльність має вплив на ринок, що перебуває у стані природної монополії, за відсутності установлених НКРЕКП вимог;
5) зміни річної замовленої потужності, урахованої при розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, більше ніж на 5 %;
6) зміни витрат, що передбачені структурою встановленого тарифу на послуги розподілу природного газу, що сталася з причин, незалежних від суб`єкта господарювання, якщо це призводить до зміни рівня тарифу на послуги розподілу природного газу більше ніж на 5 % від встановленого рівня;
7) змін у чинному законодавстві України, зокрема в частині розміру ставок податків, зборів, обов`язкових платежів;
8) за результатами здійснення заходів нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.
17. За наявності підстав, передбачених пунктом 16 цього розділу, НКРЕКП переглядає тарифи на послуги розподілу природного газу з урахуванням наявної в НКРЕКП інформації, даних звітності, актів, складених за результатами проведення заходів нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року N 201, та/або наданих суб`єктом господарювання документів та пояснень до них.".
6. У тексті Методики слова у всіх відмінках "приєднана потужність" замінити словами "річна замовлена потужність" у відповідних відмінках.
7. Методику доповнити додатками 1 - 9, що додаються.
Додаток 1 - Заява про встановлення (перегляд) тарифу.
Додаток 2 - Примірний перелік питань, які висвітлюються в пояснювальній записці до розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу
Додаток 3 - Основні техніко-виробничі показники станом на 31.12 ________ р. (базового періоду).
Додаток 4 - Динаміка звітних даних та плановані розрахункові дані про ліцензовану діяльність суб`єкта господарювання з розподілу природного газу.
Додаток 5 - Розрахунок тарифів на послуги розподілу природного газу (без урахування ПДВ).
Додаток 6 - Динаміка річної замовленої потужності розподілу природного газу в розрізі категорій споживачів.
Додаток 7 - Розрахунок витрат, пов`язаних із закупівлею природного газу, що використовується для забезпечення виробничо-технологічних витрат та нормативних втрат природного газу.
Додаток 8 - Розрахунок витрат на оплату праці, відрахувань на соціальні заходи та інформація щодо показників витрат на оплату праці.
Додаток 9 - Розрахунок амортизаційних відрахувань відповідно до груп необоротних активів ліцензіатів з розподілу природного газу.
Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем" (Постанова №2494) затверджено Кодекс газорозподільних систем.
Постанова №2494 опублікована в Офіційному віснику України від 27.11.2015 №92.
Абзацом дванадцятим пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (у редакції, чинній на час звернення до суду) визначено:
договір на приєднання до газорозподільної системи / договір на приєднання - письмова угода між оператором газорозподільної системи та замовником послуги з приєднання, яка укладається відповідно до вимог розділу V та за формою, наведеною в цьому Кодексі, визначає їх правовідносини під час виконання приєднання об`єкта замовника до газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у власності чи користуванні (у тому числі в експлуатації) оператора газорозподільної системи;
Пунктами 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 глави 6 розділу VI глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на час звернення позивача до суду) визначено:
1. Розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
2. Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.
Розмір величини річної замовленої потужності для споживача, що не є побутовим, визначається Оператором ГРМ виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
За наявності порушень побутовим споживачем, визначених главою 2 розділу XI цього Кодексу, крім пункту 3 глави 2 розділу XI цього Кодексу, до розрахунку річної замовленої потужності (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача за період такого порушення включаються обсяги на рівні планових об`ємів споживання, що розраховуються виходячи з групи споживання побутового споживача відповідно до додатка 1 до цього Кодексу.
З 01 січня 2021 року річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, але не може бути меншою за:
126 куб. м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
314 куб. м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, або об`єкта споживача, що не є побутовим.
Оператор ГРМ зобов`язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу всіма об`єктами споживача за попередній газовий рік та одночасно повідомити його, що зазначений обсяг споживання газу за замовчуванням споживача буде визначений як розмір річної замовленої потужності споживача на наступний календарний рік. У такому повідомленні Оператор ГРМ одночасно має зазначити про: величину річної замовленої потужності на поточний календарний рік; величину потужності, яка розрахована для щомісячної оплати споживачем у поточному календарному році; величину потужності, яка розрахована для щомісячної оплати споживачем у наступному календарному році; покази лічильника природного газу / інші дані, за якими було сформовано (станом на 30 вересня поточного року) розмір річної замовленої потужності (за замовчуванням) на наступний календарний рік (для побутових споживачів).
Така інформація надається споживачеві шляхом розміщення її у платіжних документах (для побутових споживачів), особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передачі природного газу (для споживачів, що не є побутовими).
Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах з розбивкою по кожному об`єкту в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність сумарно по всіх його об`єктах, величина перевищення має бути сплачена споживачем за півторакратною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.
Фактичний обсяг використання потужності визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу наростаючим підсумком протягом відповідного календарного року.
У випадку якщо річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення замовленої потужності не здійснюється.
На період до кінця 2019 року Оператор ГРМ визначає річну замовлену потужність об`єкта споживача виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за період з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року.
3. У разі здійснення споживачем, що не є побутовим, замовлення річної потужності відповідно до абзацу десятого пункту 2 або абзацу другого пункту 5 цієї глави споживач, що не є побутовим, має право одноразово з 10 липня по 15 вересня розрахункового календарного року подати Оператору ГРМ заявку на уточнення (збільшення/зменшення) величини замовленої річної потужності сумарно по всіх його об`єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на поточний календарний рік.
У такому випадку Оператор ГРМ здійснює перерахунок місячної вартості послуги розподілу природного газу відповідно до пункту 1 цієї глави за весь календарний рік.
Заявки на коригування, подані раніше/пізніше встановленого терміну, Оператором ГРМ не розглядаються та вважаються не поданими споживачем.
При зменшенні величини замовленої річної потужності переплата, яка утворилася внаслідок перерахунку вартості послуг з розподілу природного газу за період з початку поточного календарного року до місяця, у якому здійснюється уточнення величини замовленої річної потужності (включно), з урахуванням тарифів на розподіл природного газу відповідних періодів зараховується Оператором ГРМ у рахунок майбутніх платежів споживача, що не є побутовим, або на письмову вимогу цього споживача протягом 10 робочих днів з дня отримання вимоги грошові кошти повертаються споживачу. Перерахунок вартості послуги з розподілу природного газу за період з початку поточного календарного року до місяця, у якому здійснюється уточнення (зменшення) величини замовленої річної потужності, відображається у періоді нарахування за послуги розподілу природного газу поточного календарного місяця.
Уточнена зменшена замовлена величина річної потужності не може бути менша за фактичний обсяг розподілу природного газу протягом звітного календарного року станом на 01 число місяця, у якому відбувається уточнення.
При збільшенні величини замовленої річної потужності різниця вартості послуги розподілу природного газу, яка утворилася внаслідок перерахунку вартості такої послуги за період з початку поточного календарного року до місяця, у якому здійснюється уточнення величини замовленої річної потужності (включно), оплачується споживачем, що не є побутовим, за тарифами на розподіл природного газу відповідних періодів протягом 10 робочих днів з дня виставлення Оператором ГРМ рахунку та включається в нарахування за послуги розподілу природного газу поточного календарного місяця.
Вартість перевищення замовленої річної потужності споживачем, що не є побутовим, не перераховується Оператором ГРМ споживачу після коригування замовленої потужності. При цьому величина перевищення замовленої потужності не враховується Оператором ГРМ при обліку фактичної використаної потужності протягом року.
4. Для нового споживача та/або його об`єкта, що має фактичний період споживання природного газу менший ніж дев`ять місяців (крім об`єктів споживачів, що не є побутовими), або за умови відсутності споживання природного газу споживачем та/або його об`єктом протягом усього попереднього газового року річна замовлена потужність споживача (його об`єкта) визначається Оператором ГРМ за замовчуванням на рівні:
39 куб. м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;
126 куб. м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
314 куб. м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, або об`єкта споживача, що не є побутовим.
У випадку коли новий побутовий споживач уклав договір розподілу природного газу на підставі права користування на об`єкт газоспоживання, величина річної замовленої потужності визначається на рівні річної замовленої потужності (за замовчуванням) по цьому об`єкту, визначеної для попереднього споживача (за наявності в попередньому газовому році).
З моменту, коли новий побутовий споживач та/або об`єкт побутового споживача фактично споживає природний газ повні дев`ять місяців та до завершення повного календарного року споживання, величина річної замовленої потужності об`єкта споживача визначається як добуток числа 12 на фактичне середньомісячне споживання природного газу за попередні перші дев`ять місяців споживання з урахуванням вимог пункту 1 цієї глави.
За відсутності повного газового року споживання новим побутовим споживачем та/або його об`єктом (у випадку укладення договору розподілу природного газу у період жовтень - грудень) річна замовлена потужність (за замовчуванням) на третій календарний рік розраховується Оператором ГРМ виходячи із середньомісячного фактичного споживання, помноженого на 12.
5. Для нового споживача, що не є побутовим, та/або його об`єкта річна замовлена потужність споживача (його об`єкта) визначається споживачем за його заявою, але не менше обсягів, визначених абзацом четвертим пункту 4 цієї глави.
Річна замовлена потужність нового споживача, що не є побутовим, та/або його об`єкта визначається за його заявою, яка визначає річну замовлену потужність окремо на перший (поточний) та другий (наступний) календарні роки. При цьому такий споживач має право одноразово подати Оператору ГРМ заяву на зміну величини річної замовленої потужності на другий (наступний) календарний рік з 01 жовтня по 20 жовтня року, що передує наступному календарному року.
За відсутності повного газового року споживання новим споживачем, що не є побутовим, та/або його об`єктом річна замовлена потужність (за замовчуванням) на третій календарний рік (у випадку укладення договору розподілу природного газу у період жовтень - грудень) розраховується Оператором ГРМ виходячи із середньомісячного фактичного споживання, помноженого на 12.
Для нового споживача, що не є побутовим, та/або його об`єкта, у випадку якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність (у тому числі змінену відповідно до абзацу другого цього пункту), до завершення повного календарного року величина перевищення має бути сплачена споживачем з коефіцієнтом 1,1 до тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.
Розрахунки для нового споживача, що не є побутовим, та/або його об`єкта здійснюються виходячи з величини замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача до кінця календарного року та оплачуються споживачем рівномірними частками. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається шляхом множення тарифу на розподіл природного газу на співвідношення замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача до кількості місяців, які залишились до кінця календарного року, з урахуванням місяця, у якому здійснюється замовлення потужності.
Якщо по об`єкту, підключеному в установленому порядку до газорозподільної системи, укладається договір розподілу природного газу з новим споживачем, що не є побутовим, замовлена потужність по об`єкту такого споживача може визначатись за його заявою виходячи з розміру замовленої потужності попереднього споживача. У такому разі річна замовлена потужність вважається замовленою за замовчуванням.
У випадку приєднання нового об`єкта споживача, що не є побутовим (за умови наявності інших об`єктів з періодом експлуатації не менше одного повного газового року), величина річної замовленої потужності та фактичне використання такої потужності визначаються по цьому об`єкту споживача окремо. По інших об`єктах споживача величина річної замовленої потужності та фактичне використання такої потужності визначаються сумарно по всіх об`єктах.
7. Оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу з моменту його укладання.
Споживач, що не є побутовим, оплачує вартість замовленої річної потужності виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Оплата здійснюється виключно грошовими коштами.
Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок Оператора ГРМ.
9. Припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадку розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача. У цих випадках Оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРП згідно з вимогами розділу VII цього Кодексу.
У разі розірвання договору розподілу природного газу або вилучення об`єкта споживача із заяви-приєднання оплата вартості послуги за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем з урахуванням повного календарного місяця, у якому сталося розірвання договору або вилучено об`єкт із заяви-приєднання.
Якщо на дату розірвання договору розподілу природного газу або вилучення об`єкта споживача із заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу фактичний обсяг споживання сумарно по всіх об`єктах цього споживача або об`єкту, який було вилучено із заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу, буде перевищувати оплачену річну замовлену потужність поточного календарного року з урахуванням місяця, у якому розірваний договір або вилучений об`єкт із заяви-приєднання, споживач зобов`язаний у десятиденний строк з дня виставлення рахунку сплатити Оператору ГРМ різницю між вартістю фактично використаної потужності та вартістю оплаченої річної замовленої потужності. При цьому за наявності двох і більше об`єктів споживача величина оплаченої вартості річної потужності по об`єкту визначається пропорційно розміру річної замовленої потужності такого об`єкта до загального розміру річної замовленої потужності цього споживача.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову від 30.09.2015 №2498, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1384/27829 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу" (Постанова №2498), якою затверджено Типовий договір розподілу природного газу.
Постанова №2498 опублікована в Офіційному віснику України 01.12.2015 №93, набрала чинності з 01.12.2015.
Згідно з пунктами 6.1, 6.2, 6.3, 6.5 розділу VI Типовим договором розподілу природного газу (в редакції, чинній станом на час звернення позивача до суду)
6.1. Оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
6.2. Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов`язковим для Сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення.
До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу.
6.3. Величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.
Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
6.5. У випадку якщо Споживач, що не є побутовим, в установленому Кодексом ГРМ порядку самостійно здійснив замовлення величини річної потужності по всіх його об`єктах (об`єкту) в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік та фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний з моменту перевищення фактичного обсягу над заявленим здійснювати оплату вартості перевищення річної замовленої потужності, велична якої визначається за формулою:
Вм = к х Т х D,
Визначення фактичного обсягу використання потужності (протягом календарного року) та замовленої Споживачем річної потужності здійснюється сумарно по всіх об`єктах Споживача, що не є побутовим, що знаходяться в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ, крім випадків, передбачених главою 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.
За підсумками місяця, за умови перевищення фактичного обсягу використання потужності над обсягом замовленої Споживачем річної потужності, Оператор ГРМ до 12 числа місяця, наступного за місяцем надання послуг розподілу, здійснює нарахування вартості перевищення та разом із рахунком про сплату вартості перевищення (або в рахунку) надає Споживачеві, що не є побутовим, звіт про фактичне використання потужності та розрахунок вартості перевищення річної замовленої потужності.
Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний здійснити оплату величини вартості перевищення річної замовленої потужності протягом 10 робочих днів з дня надання Оператором ГРМ рахунку на оплату.
У випадку якщо річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення річної замовленої потужності не здійснюється.
Розбіжності щодо вартості перевищення річної замовленої потужності підлягають урегулюванню відповідно до умов цього Договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість перевищення річної замовленої потужності, яку Споживач зобов`язаний сплатити у строк, визначений у цьому пункті, визначається за даними Оператора ГРМ.
Постановою НКРЕКП від 25.02.2016 №236, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03.11.2016 за №434/29564 "Про затвердження Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу" (Постанова №236) затверджено Методику визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу.
Постанова №236 опублікована в Офіційному віснику України 15.11.2016 №88 та набрала чинності 15.11.2016.
Відповідно до абзацу двадцятого пункту 4 розділу І Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу (в редакції чинні на час звернення позивача до суду) тариф на послуги розподілу природного газу - виражена у грошовій формі вартість послуги із доступу до потужності газорозподільної системи, що визначається в гривнях за одиницю енергії та/або м3 до одиниці часу (абзац двадцятий пункту 4 розділу І.
Розділом ІІ передбачено розрахунок тарифу на послуги розподілу природного газу за відповідно ю формулою.
Також встановлено:
3. Планована тарифна виручка для фінансування обґрунтованих витрат визначається з урахуванням даних форми звітності №4-НКРЕКП-розподіл природного газу (квартальна) "Звітні та розрахункові дані про ліцензовану діяльність суб`єктів господарювання з розподілу природного газу", затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 04 жовтня 2012 року N 1258, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2012 року за N 1818/22130 (далі - форма N 4-НКРЕКП-розподіл природного газу), та/або форми звітності N 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) "Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу", затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 07 липня 2016 року N 1234, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 05 серпня 2016 року за N 1090/29220 (форма N 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг), за попередні три роки.
4. Витрати, які не використовуються для визначення об`єкта оподаткування відповідно до вимог Податкового кодексу України або перевищують межі відповідних витрат, не враховуються при визначенні планованої тарифної виручки, необхідної для забезпечення фінансування планованих витрат операційної діяльності, планованих фінансових витрат та планованого прибутку суб`єкта господарювання з розподілу природного газу
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Відповідно до частини другої статті 264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Судом установлено, що позивач є споживачем послуг з розподілу природного газу, на підтвердження чого ним надано до матеріалів справи постанови НКРЕКП від 10.11.2015 №2734, якою позивачеві безстроково переоформлено ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, копію заявки-приєднання від 01.01.2016 року №09420U1GN6AP016, а також окремих актів наданих послуг, які підтверджують укладення договору розподілу природного газу та фактичного отримання позивачем послуг з розподілу газу. Також судом уже зазначалось, що в провадженні Господарського суду Київської області справи перебуває справа №911/2088/20 за позовом АТ "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" щодо стягнення з ПАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" заборгованості за порушення грошових зобов`язань за надані за договором від 01.01.2016 розподілу природного газу шляхом підписання заяви приєднання №09420UIGN6APO16.
На думку суду, наданих доказів достатньо для висновку, що позивач є учасником правовідносин, які врегульовані оскаржуваними нормативно-правовими актами, тому має право на звернення до суду з позов щодо їх оскарження.
Повноваження НКРЕКП визначено Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 №1540-VIII (у редакції, чинній на час ухвалення оскаржуваних нормативно-правових актів).
Згідно з цим Законом:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг (частини перша-третя статті 1);
Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики - діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу;
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом (пункт 1 частини другої статті 3).
основними завданнями Регулятора є, зокрема, забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами (пункти 1,4 частини третьої статті 3);
основними принципами діяльності Регулятора є, зокрема: компетентність; ефективність; справедливість; прогнозованість та своєчасність прийняття рішень (пункти 3-6 статті 4).
За змістом наведених норм НКРЕКП як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом наділений повноваженнями приймати нормативно-правові акти для здійснення державного регулювання діяльності суб`єктів господарювання з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу, захисту прав споживачів товарів, послуг щодо їх отримання належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами. При цьому такі рішення повинні бути компетентними, ефективними справедливими, прогнозованими.
Частиною першою статті 1 Про ринок природного газу" від 09.04.2015 №329-VIII (у редакції, чинній на час ухвалення оскаржуваних нормативно-правових актів) визначено: постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів (пункт 28); розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу (пункт 35).
Згідно з частиною першою статті 40 "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Як зазначено в позовній заяві, суть змін до Кодексу газорозподільних систем, внесених Постановою №2080, полягає в зміні підходу до порядку обрахування та сплати вартості послуг з розподілу природного газу.
Зокрема, розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності. При цьому, річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу і споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу.
Оператор ГРМ зобов`язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об`єктом (об`єктами) споживача за попередній газовий рік, величину планованої місячної плати за послуги розподілу із зазначенням її складових (визначається Оператором ГРМ відповідно до абзацу першого цього пункту). Така інформація може бути надана споживачеві шляхом розміщення її в особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передачі природного газу (для споживачів, що не є побутовими), платіжних документах тощо.
Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, величина перевищення має бути сплачена споживачем за двократною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.
Фактичний обсяг використання потужності визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу наростаючим підсумком протягом відповідного календарного року.
У випадку якщо річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення замовленої потужності не здійснюється.
На період до кінця 2019 року Оператор ГРМ визначав річну замовлену потужність об`єкта споживача виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за період з 01.10.2018 року по 30.09.2019.
Споживач, що не є побутовим, який здійснив замовлення річної потужності відповідно до абзацу третього пункту 2 цієї глави, має право з 10 липня по 23 липня розрахункового календарного року подати Оператору ГРМ заявку на уточнення (збільшення/зменшення) величини річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік.
За твердженням представника позивача, внаслідок внесення змін Постановою №2080, відповідно до чинних редакцій Кодексу газорозподільних систем, Типового договору розподілу природного газу та Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу вартість послуг з розподілу природного газу визначається виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача.
Річна замовлена потужність визначається в один з двох способів: виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу за попередній газовий рік, або виходячи з величини, вказаної в заявці споживача, яка повинна бути подана до 20 жовтня року, що передує розрахунковому.
Відповідно до внесених змін, споживач мав право лише один раз на рік з 10 по 23 липня скоригувати замовлену потужність. Внесені зміни не передбачають можливості коригувати замовлену потужність відповідно до фактичного споживання газу та/або відповідно до зменшення фактичного споживання газу внаслідок вжиття заходів енергозбереження та/або з інших причин.
Внесені зміни не передбачають повернення споживачеві оплаченої вартості послуг з розподілу в разі, якщо за результатами розрахункового періоду фактично було надано послуг з розподілу в меншому обсязі, ніж замовлено споживачем чи визначено оператором ГРМ самостійно. Внесеними змінами передбачено, що в разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, величина перевищення має бутим сплачена споживачем за двократною вартістю тарифу.
Представник позивача під час судового розгляду справи наголосив, що таке правове регулювання призвело до того, що АТ "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" звернулось до господарського суду з позовом про стягнення коштів з позивача за послуги, які фактично не надавались. Така заборгованість утворилась саме внаслідок наведеного правового регулювання.
Зокрема, за газовий рік з жовтня 2018 року по вересень 2019 року позивачем спожито 209.901.194,60 куб.м. природного газу (акт від 30.11.2019). Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" за період з 01.01.2020 по 30.04.2020 нараховано позивачеві вартість послуг з розподілу природного газу на загальну суму 65.489.172,72 грн., що дорівнює розподілу 69.967.064,88 куб.м. природного газу (65.489.172,72 грн. = 4 Х 17.491.766,22 куб.м. Х 0,78 грн. за куб.мет на місяць + ПДВ 20%), де: 4 - кількість місяців в періоді; 17.491.766,22 куб.м - обсяг замовленої потужності за один місяць, яка визначена, виходячи з фактичного споживання природного газу за попередній газовий рік; 0,78 грн. за куб.метр на місяць - тариф, встановлений згідно з Постановою НКРЕКП від 2412.2019 №3025; ПДВ 20% - сума податку на додану вартість, яка складає 20% від добутку попередньо вказаних величин.
У позовній заяві зазначено, що за це й же період з 01.01.2020 по 30.04.2020 позивач фактично спожив тільки 40.491.632,25 куб.м. газу, відповідно АТ "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" надано послуги в зазначеному об`ємі, що призвело до необхідності сплатити за зобов`язаннями з розподілу 29.475.432,63 куб.м газу на суму 27.589.004,94 грн, який АТ "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" не розподіляв.
Зі змісту заяв по суті відповідача вбачається, що ним не заперечується таке тлумачення обрахунку та сплати вартості послуг з розподілу природного газу внаслідок ухвалення Постанови №2080. За твердженням представника відповідача, зміни передбачають коригування обсягів, що є достатнім аби зменшити негативні наслідки внаслідок невірно розрахованої потужності. При цьому представник наголосив, що господарська діяльність на ринку газу підлягає специфічному регулювання, оскільки постачання газу є життєво необхідним, тому НКРЕКП у межах дискреційних повноважень приймає відповідні правові акти.
Суд визнає вірним твердження представника відповідача про наявність у НКРЕКП широкої дискреції щодо ухвалення правових актів з метою врегулювання господарської діяльності на ринку постачання газу. При цьому заходи, які запроваджуються такими актами можуть та повинні враховувати ситуацію на ринку, зовнішні чинники, фінансові спроможності побутових споживачів (зокрема, фінансування субсидій). Однак запровадження тих чи інших правил повинно відповідати наведеним критеріям. У відзиві не зазначено необхідності запровадження відповідного механізму обрахунку сплати за розподіл газу, який визначається, виходячи з річної замовленої потужності. При цьому передбачення внесення протягом 10 липня по 23 липня, за висновком суду, є недостатньо гнучким, оскільки дозволяє скоригувати замовлену потужність лише один раз протягом короткого періоду. Відзив не містить доводів необхідності і достатності такого обмеження.
Відповідно до частини третьої статті 2 Закону "Про ринок природного газу":
Рішення (заходи) суб`єктів владних повноважень, прийняті на виконання норм цього Закону, мають відповідати принципам пропорційності, прозорості та недискримінації.
Згідно з принципом пропорційності рішення (заходи) суб`єктів владних повноважень повинні бути необхідними і мінімально достатніми для досягнення мети задоволення загальносуспільного інтересу.
Згідно з принципом прозорості рішення (заходи) суб`єктів владних повноважень мають бути належним чином обґрунтовані та повідомлені суб`єктам, яких вони стосуються, у належний строк до набрання ними чинності або введення в дію.
Згідно з принципом недискримінації рішення, дії, бездіяльність суб`єктів владних повноважень не можуть призводити:
до юридичного або фактичного обсягу прав та обов`язків особи, який є відмінним від обсягу прав та обов`язків інших осіб у подібних ситуаціях, якщо тільки така відмінність не є необхідною та мінімально достатньою для задоволення загальносуспільного інтересу;
до юридичного або фактичного обсягу прав та обов`язків особи, який є таким, як і обсяг прав та обов`язків інших осіб у неподібних ситуаціях, якщо така однаковість не є необхідною та мінімально достатньою для задоволення загальносуспільного інтересу.
Дія принципів, зазначених у цій частині, поширюється також на суб`єктів ринку природного газу у випадках, передбачених цим Законом.
На думку суду, аргументованими є доводи позивача, що запроваджені Постановою №2208 правила обрахунку та сплати вартості послуг з розподілу природного газу, за яким можливим є сплата за значний обсяг послуг, які не надавалися, оскільки оскаржуваний порядок обрахунку не може вважатись необхідним і мінімально достатніми для досягнення мети задоволення загальносуспільного інтересу (забезпечення споживачів газом), оскільки позивач як споживач послуг з розподілу природного газу повинен сплачувати кошти за послуги, які не надались.
При цьому відповідачем не наведено доводів чому саме такий алгоритм розрахунку потужності на рік є єдино можливим, що могло б свідчити про те, що таке регулювання було необхідним і мінімально достатнім для належного забезпечення діяльності суб`єктів господарювання на ринку постачання газу з метою забезпечення газом побутових та інших споживачів та обґрунтованим.
За таких висновків суду, обґрунтованими є доводи представника позивача, що НКРЕКП як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом ухвалив Постанову №2080 без дотримання принципів ефективності, справедливості, прогнозованості.
З огляду на те, що внаслідок ухвалення Постанови №2080 запроваджено механізм обрахунку за послугу з розподілу газу, який суд визнав непропорційним, відповідний механізм знайшов своє відображення в типовому договорі, який є публічним, обґрунтованими є вимоги позивача про визнання протиправними оскаржуваної Постанови №2080 у частині запровадження такого механізму обрахунку та змін, внесених постановою №2080 до Кодексу газорозподільних систем, Типового договору розподілу природного газу, Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу.
Позивачем заявлено вимоги про визнання протиправним абзацу дванадцятого пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (у редакції, чинній на час звернення до суду), за яким договір на приєднання до газорозподільної системи / договір на приєднання - письмова угода між оператором газорозподільної системи та замовником послуги з приєднання, яка укладається відповідно до вимог розділу V та за формою, наведеною в цьому Кодексі, визначає їх правовідносини під час виконання приєднання об`єкта замовника до газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у власності чи користуванні (у тому числі в експлуатації) оператора газорозподільної системи.
На думку суду наведена вимога є необґрунтованою, оскільки не стосується змін, внесених Постановою №2080. Судом не встановлено її невідповідності наведеним вимогам
Позивачем заявлено вимоги визнати протиправними пункти 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.
Наведені положення визначають порядок розрахунків за договором розподілу природного газу відповідно до постанови Постановою №2080 (зі змінами, внесеними постановами від 06.03.2020 №580 та від 29.07.2020 №1469).
Оскільки позивачем пункти 1, 2, 3, 4, 5 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем оскаржуються в редакції Постанови №2080, відповідно обґрунтованими є доводи про протиправність цих положень, з урахуванням висновків суду стосовно Постанови №2080 щодо непропорційності положень про сплату.
Що стосується пунктів 7, 9 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (зі змінами, внесеними постановами від 06.03.2020 №580 та від 29.07.2020 №1469), то цими нормами визначено загальні правила оплати вартості та складення актів. Абзац другий пункту 7 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем передбачає сплату споживачем за замовлену потужність. Відповідно лише в за значеній частині вимоги про протиправність положень пунктів 7, 9 є обґрунтованими.
Позивачем заявлено вимоги визнати протиправними пунктами 6.1, 6.2, 6.3, 6.5 розділу VI Типового договору розподілу природного газу (в редакції, чинній станом на час звернення позивача до суду).
На думку суду, з урахуванням висновків щодо протиправності Постанови №2080, обґрунтованими є вимоги позивача щодо визнання протиправним пункту 6.1 розділу VI Типового договору розподілу природного газу в частині слів "за річну замовлену потужність".
До пункту 6.2 зміни Постановою №2080 не вносились, позивачем не обґрунтовано невідповідність цих положень актам вищої юридичної сили. При цьому суд зауважує, що виключення з пункту 6.1 вимоги про оплату вартості за річну замовлену потужність є достатнім. Ті самі висновки стосуються вимог позивача щодо пункту 6.3 розділу VI Типового договору розподілу природного газу.
Обґрунтованими є вимоги в частині визнання протиправними пункту 6.5 розділу VI Типового договору розподілу природного газу, позаяк ним передбачено розрахунок з урахуванням змін, внесених Постановою №2080.
Позивачем заявлено вимоги про визнання протиправними абзацу двадцятого пункту 4 розділу І та розділ II Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу.
Відповідно до абзацу двадцятого пункту 4 розділу І Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу (в редакції чинні на час звернення позивача до суду) тариф на послуги розподілу природного газу - виражена у грошовій формі вартість послуги із доступу до потужності газорозподільної системи, що визначається в гривнях за одиницю енергії та/або м3 до одиниці часу (абзац двадцятий пункту 4 розділу І).
На думку суду, необґрунтованими є доводи позивача в частині невідповідності наведеної норми вимогам актам вищої юридичної сили. Цією нормою не визначено правил обрахунку за надання послуг в залежності від замовленої потужності.
Разом з тим, обґрунтованими є вимоги про визнання протиправним пункт 1 розділу ІІ Методики визначення та розрахунку тарифу, оскільки такий розрахунок введено Постановою №2080.
Відповідно до частини дев`ятої статті 264 КАС України суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.
З огляду на те, що суд дійшов висновку про протиправність запровадженого обрахунку вартості послуг з розподілу газу в залежності від замовленої потужності Поставою №2080, оскільки це не відповідає Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та Закону України "Про ринок природного газу", обґрунтованими є вимоги про визнання Постанови №2080 протиправною (незаконним) та нечинною в частині: пункту 3 Змін до Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу; пункту 2 Змін до Типового договору розподілу природного газу , підпункту 2 пункту 1 Зміни до Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу.
З наведених підстав підлягають визнанню протиправними (незаконними) та нечинними положення пунктів 1, 2, 3, 4, 5, пункту 7 у частині слів "за річну замовлену потужність" глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем; пункт 6.1 в частині слів "за річну замовлену потужність" та пункту 6.5 розділу VI Типового договору розподілу природного газу; пункт 1 розділу ІІ Методики визначення та розрахунку тарифу.
Відповідно до статті 265 КАС України: резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили (частина перша); нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду (частина друга).
Отже, за змістом наведених норм адміністративний суд не наділений компетенцією визнавати нормативно-правові акти нечинними з моменту їх ухвалення чи набрання ними законної сили, тому вимога позивача про визнання оскаржуваних актів нечинними з моменту їх ухвалення задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (платіжний документ від 22.09.2020 №629 та 6306,00 грн. (платіжний документ від 17.11.2020 №996).
Позивач оскаржуються положення чотирьох нормативно правових актів, відповідно судовий збір за чотири вимоги немайнового характеру становив станом на час звернення до суду 8408,00 грн.
Оскільки позов задоволено частково, то на користь позивача, з урахуванням пропорційності задоволених вимог, підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3000,00 грн.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними (незаконними) та нечинними:
1) Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07 жовтня 2019 року №2080 "Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП" в частині:
пункт 3 Змін до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1379/27824;
пункт 2 Змін до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 №2498, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1384/27829 ;
пункт 2 Змін до Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25 лютого 2016 року №236, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03 грудня 2016 року за №1434/29564;
2) пункти 1, 2, 3, 4, 5, абзац другий пункту 7 у частині слів "за річну замовлену потужність" глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1379/27824;
3) пункт 6.1 в частині слів "за річну замовлену потужність", абзац другий пункту 6.2 в частині слів "річної замовленої", пункт 6.3, пункт 6.5 розділу VI Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 №2498, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1384/27829;
4) пункт 1 розділу ІІ Методики визначення та розрахунку тарифу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25 лютого 2016 року №236, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03 грудня 2016 року за №1434/29564.
У задоволені решти позову відмовити.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Білоцерківська теплоелектроцентраль" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3000,00 грн. (три тисячі гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Білоцерківська теплоелектроцентраль" (ідентифікаційний код 30664834, місцезнаходження: 09100, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Івана Кожедуба, будинок 361).
Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ідентифікаційний код 39369133, місцезнаходження: 03057, місто Київ, вулиця Смоленська, будинок 19).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.А. Донець