ОКРЕМА ДУМКА
Судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
Крата В. І.
23 червня 2021 року
м. Київ
справа № 539/4114/19
провадження № 61-8093св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: головуючого Крата В. І., суддів: Антоненко Н. О. (суддя-доповідач), КраснощоковаЄ. В., Русинчука М. М., Тітова М. Ю., касаційну скаргу Міністерства оборони України залишив без задоволення. Рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 17 лютого 2020 року та постанову Полтавського апеляційного суду від 04 травня 2020 року залишив без змін.
При цьому колегія суддів вказала, що:
«звертаючись до суду з заявою в порядку окремого провадження з посиланням на статті 293, 315 ЦПК України, заявник просив установити факт належності йому архівної довідки № 179/1/8651 від 27 травня 2019 року Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України, яка підтверджує його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження.
Встановлення такого факту йому необхідно для отримання посвідчення учасника ліквідації на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, задовольняючи заяву, виходив із того, що заявник просить установити не факт його участі у ліквідації аварії на ЧАЕС, а факт належності йому архівної довідки, оскільки така довідка необхідна для отримання посвідчення нового зразка, проте в ній допущено помилку в його прізвищі.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі №761/16799/15 (провадження № 14-139цс18) зазначено, що «суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право».
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категорія громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551 (далі Порядок) посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Посвідчення видаються уповноваженим органом за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень, комісій з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (пункт 11 Порядку).
Посвідчення видаються учасникам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, звіреного в установленому порядку.
За таких обставин суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, зробив правильний висновок про те, що довідка № 179/1/8651 від 27 травня 2019року Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України про участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження є необхідним документом для отримання посвідчення заявнику, проте у ній допущено помилки, які заявник не може у встановленому законом порядку виправити, а тому наявні підстави для встановлення юридичного факту належності ОСОБА_1 архівної довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 27 травня 2019 року №179/1/8651».
Не можу погодитися із цим висновком колегії суддів з таких мотивів.
1. Окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (частини перша та друга статті 293 ЦПК України).
2. Суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті (пункт 6 частини першої статті 315 ЦПК України).
3. У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі №761/16799/15 (провадження № 14-139цс18) зазначено, що «суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право».
4. Довідка про участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження не є правовстановлюючим документом, а тому цей факт не може бути встановлений на підставі пункту 6 частини першої статті 315 ЦПК України.
Тому вимога про встановлення факту належності довідки про участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
5.За таких обставин колегії суддів касаційну скаргу задовольнити частково, оскаржені рішення скасувати та закрити провадження у справі.
Суддя В. І. Крат