П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/11916/23
Перша інстанція: суддя Бездрабко О.І.,
повний текст судового рішення
складено 20.06.2023, м. Одеса
Колегія суддів П`ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача:Яковлєва О.В.,
суддівЄщенка О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 червня 2023 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області, а саме:
- визнання протиправною відмову в призначенні пенсії за вислугою років, викладену в рішенні від 13 квітня 2023 року;
- зобов`язання зарахувати до трудового стажу період роботи: навчання у Бериславському медичному училищі з 01 вересня 1994 року по 05 березня 1997 року; роботу у ФГ «Ферма Кукушкіна» з 25 грудня 1998 року по 20 вересня 2004 року;
- зобов`язання призначити пенсію за вислугою років, починаючи з 06 квітня 2023 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 червня 2023 року частково задоволено позовні вимоги, а саме:
- визнано протиправним та скасовано рішення про відмову в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п. «б» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов`язано зарахувати до трудового стажу період роботи, а саме: навчання у Бериславському медичному училищі з 01 вересня 1994 року по 05 березня 1997 року; роботу у ФГ «Ферма Кукушкіна» з 25 грудня 1998 року по 20 вересня 2004 року;
- зобов`язано повторно розглянути подання Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 24 березня 2023 року № 422 щодо призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «б» ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог не відповідає встановленим обставинам справи, так як записи в трудовій книжці позивача, за період навчання у Бериславському медичному училищі, виконано з порушеннями, а як наслідок відповідний період не може бути включеним до стажу позивача.
Крім того, у період роботи позивача в ФГ «Ферма Кукушкіна», не перераховувались за позивача страхові внески, внаслідок чого позивач не отримав права на включення спірного періоду праці до свого страхового стажу.
В свою чергу, позивачем подано відзив на отриману апеляційну скаргу у якому зазначено, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог, так як позивач має право на призначення спірної пенсії.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволенню, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 протягом трудової діяльності навчалася та працював на різних посадах, що підтверджується записами трудової книжки НОМЕР_1 , заповненої з 01 вересня 1994 року, а саме:
- запис № 1 навчання у Бериславському медичному училищі з 01 вересня 1994 року по 05 березня 1997 року;
- записи № 2-3 робота медичною сестрою в Українсько-німецькому спільному підприємстві «Ланд ЛТД» з 15 березня 1997 року по 24 грудня 1998 року;
- записи № 4-5 робота на посаді завідуючої ФАП у Фермерському господарстві «Д» «Ферма Кукушкіна» з 25 грудня 1998 року по 20 вересня 2004 року;
- записи № 6-7 робота на посаді юриста юридичного бюро ВКП «Промстройтранс» з 24 березня 2004 року по 21 листопада 2006 року;
- записи № 7-13 робота в ОВС та Національної поліції України з 23 листопада 2006 року по 15 лютого 2023 року.
Наказом ГУНП в Херсонській області від 15 лютого 2023 року № 55 о/с, капітан поліції ОСОБА_1 звільнена 15 лютого 2023 року з посади старшого інспектора відділу режиму та технічного захисту інформації Головного управління Національної поліції в Херсонській області та служби в Національній поліції України за п. 7 ч. 1 ст. 77 ЗУ «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).
При цьому, 24 березня 2023 року ГУНП в Херсонській області направлено до ГУ ПФУ в Херсонській області подання про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до п. «б» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» разом з пакетом документів та відповідною заявою позивача.
Відповідно до відомостей, вказаних у поданні, на момент звільнення вислуга років позивача склала: в календарному обчисленні - 16 років 02 місяці 23 дні; страховий стаж - 27 років 04 місяці 22 дні (визначається при призначенні пенсії згідно п. «б» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»).
До подання ГУНП в Херсонській області додано наступні документи: копія заяви про призначення пенсії від 24 березня 2023 року; копія грошового атестату № 35 від 06 березня 2023 року; копія довідки № 226 від 06 березня 2023 року; копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 20 жовтня 2001 року; копія картки платника податків; копія трудової книжки серії НОМЕР_1 , заповненої 01 вересня 1994 року на ім`я ОСОБА_1 ; копія диплому спеціаліста про закінчення Бериславського медичного коледжу; копія свідоцтва про одруження № НОМЕР_3 від 29 квітня 1998 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській від 13 квітня 2023 року № 2156/03-16 позивачу відмовлено у призначенні пенсії згідно п. «б» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», оскільки за результатами розгляду документів до заяви про призначення пенсії за вислугу років та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування ОК-5 страховий стаж ОСОБА_1 склав 19 років 9 місяців 11 днів.
Не погоджуючись з отриманою відмовою позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком з`ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок щодо протиправного неврахування пенсійним органом страхового стажу позивача, отриманого у Бериславському медичному училищі та ФГ «Ферма Кукушкіна», з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно п. «б» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «з» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Між тим, відповідно до ст. 1 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 статті 24 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно п. 2 ст. 20 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно до ч. 12 ст. 20 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
При цьому, згідно п. «д» ч. 3 ст. 56 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Згідно ч. 1 ст. 38 ЗУ «Про професійну (професійно-технічну) освіту», час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Згідно п. 8 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження періоду навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області «Про відмову у призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за заявою та документами від 24.03.2023 (вх. 06.04.2023 за № 2391/8)» від 13 квітня 2023 року № 2156/03-16.
В даному випадку, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років на підставі п. «б» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», так як позивач не має необхідних 25 років страхового стажу.
Зокрема, позивачу не зараховано до стажу період навчання в Бериславському медичному училищі та період роботи в ФГ «Ферма Кукушкіна».
В свою чергу, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, в межах доводів та вимог апеляційної скарги пенсійного органу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, із зібраних матеріалів у справі вбачається, що згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , яка заведена 01 вересня 1994 року Бериславським медичним училищем, відображено спірний період навчання позивача в Бериславському медичному училищі з 01 вересня 1994 року по 05 березня 1997 року за спеціальністю «лікувальна справа».
Згідно диплому НОМЕР_4 від 05 березня 1997 року, позивачем закінчено Бериславське медичне училище та позивачу 05 березня 1997 року присвоєно кваліфікацію фельдшера.
При цьому, згідно записів трудової книжки № 2 та № 3, позивач працевлаштувався медичною сестрою з 15 березня 1997 року та працював за фахом.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наявність зазначених записів у трудовій книжці позивача, а також наявність диплому позивача, з урахуванням вимог вищевикладених норм матеріального права, підтверджує факт навчання позивача у Бериславському медичному училищі, а як наслідок підтверджує право позивача на зарахування відповідного періоду до його стажу.
З іншого боку, колегія суддів зазначає, що згідно із записами трудової книжки позивача, останній у період з 25 грудня 1998 року по 20 вересня 2004 року, працював у ФГ «Д» «Ферма Кукушкіна».
При цьому, пенсійним органом, відмовляючи позивачу у зарахуванні відповідного стажу до страхового, встановлено відсутність даних про нарахування позивачу заробітної плати та сплати страхових внесків у ФГ «Д» «Ферма Кукушкіна».
В свою чергу, колегія суддів зазначає, що з вищевикладених положень пенсійного законодавства вбачається, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тому, колегія суддів вважає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків у періоди роботи позивача.
Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 11 жовтня 2023 року (справа №340/1454/21), від 30 грудня 2021 року (справа № 348/1249/17).
Внаслідок чого, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог та зобов`язання пенсійного органу повторно вирішити питання призначення позивачу пенсії, з урахуванням висновків суду.
При цьому, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 червня 2023 року - без змін.
Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя-доповідач О.В. ЯковлєвСудді О.В. Єщенко А.В. Крусян