Справа № 372/2585/21
Провадження 1-кс-933/21
ухвала
Іменем України
11 серпня 2021 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області клопотання слідчого СВ Обухівського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий СВ Обухівського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 12021116140000354 від 05.06.2021 року за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 190 КК України.
На обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що слідчим відділом Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021116140000354 від 05 червня 2021 року, за ознаками злочинів, передбачених ч.4 ст. 358, ч.2 ст.15, ч.3 ст.190 КК України, по розпочатого за матеріалами перевірки що надійшли із департаменту контррозвідки служби безпеки України про те що, 21.12.2020 колишній військовослужбовець ОСОБА_4 з метою заволодіння чужим майном, а саме бюджетними грошовими коштами у вигляді одноразової грошової допомоги у зв`язку інвалідністю другої групи, захворюванням з проходженням військової служби та захистом Батьківщини, шляхом обману, перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , подав на ім`я військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 письмову заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю другої групи, захворюванням пов`язаним з захистом Батьківщини, долучивши до неї Витяг протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань поранень, контузій, травм, каліцтв №1236 від 16.09.2020, із завідомо недостовірними відомостями, та інші документи, передбачені п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975. Таким чином, ОСОБА_4 вчинив усі дії, які вважав необхідними для отримання бюджетних грошових коштів одноразової грошової допомоги в розмірі 300 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2020 календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, тобто в сумі 630 600,00 гривень, що в більше ніж 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є великими розмірами. Проте, кримінальне правопорушення не було закінчено з причин, які не залежали від волі ОСОБА_4 , а саме не підтвердження ІНФОРМАЦІЯ_2 факту проходження 16.09.2020 ОСОБА_4 медичного огляду ІНФОРМАЦІЯ_2 та визначення захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та захистом Батьківщини.
В ході досудового слідства встановлено, що пп. 1 п. 6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, (далі Порядок) одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі:
300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Пунктом 11 Порядку передбачено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу, зокрема, заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності. До заяви, серед іншого, додається копія постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
21.12.2020 колишній військовослужбовець ОСОБА_4 відповідно до вимог п.11 вказаного Порядку подав військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , письмову заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю другої групи, захворюванням пов`язаним з захистом Батьківщини, долучивши до неї Витяг протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань поранень, контузій, травм, каліцтв за №1236 від 16.09.2020, із завідомо недостовірними відомостями, копію свого паспорта громадянина України, ідентифікаційного коду, довідки про відкриття банківського рахунку, довідки МСЕК, витяг з постанови ЦВЛК№1236 від 16.09.2020, військовий квиток, заяву від 21.12.2020 про ознайомлення з вимогами постанови КМУ №975, довідку про проходження військової служби, копію посвідчення інваліда війни, копію посвідчення учасника бойових дій.
Відповідно до відомостей витягу з протоколу засідання комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №43 від 25.03.2021 встановлено, що громадянину ОСОБА_4 , якого 05.05.1984 звільнено зі строкової військової служби та 08.12.2020 визнано особою з інвалідністю II групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (довідка МСЕК серія АВ № 0099335 від 08.12.2020), оскільки ним подані неправдиві відомості, що підтверджено листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.02.2021 № 411, що згідно книги реєстрації ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 в 2020 році не звертався та протокол засідання ЦВЛК № 1236 від 16.09.2020 на його ім`я не оформлявся.
Встановлено, що оригінал Витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань поранень, контузій, травм, каліцтв за №1236 від 16.09.2020, із завідомо недостовірними відомостями також використано ОСОБА_4 під час проходження 08.12.2020 ІНФОРМАЦІЯ_6 , та який зберігається в матеріалах медико-експертної справи ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_1 .
В зв`язку з вищевикладеним вказаний документ Витяг №1236 від 16.09.2020 є предметом вчинення злочину, зберігають на собі сліди вчинення злочину та потребує експертному дослідженню в ході проведення судово-почеркознавчої та судово-технічної експертиз.
За таких обставин з метою забезпечення судово-почеркознавчої та судово-технічної експертиз у кримінальному провадженні, забезпечення збереження речових доказів у кримінальному проваджені у слідства виникла необхідність отримати тимчасовий доступ та вилучити оригінал Витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань поранень, контузій, травм, каліцтв за №1236 від 16.09.2020, із завідомо недостовірними відомостями.
Слідчий СВ Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, просив розглядати клопотання без участі слідчого та прокурора, вимоги клопотання підтримав в повному обсязі, просив не здійснювати фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів, в тому числі не здійснювати аудіо запис та відео запис за допомогою технічних засобів.
Розгляд клопотання відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України проводився за відсутності особи, у володінні якої знаходяться річ і документи, оскільки слідчим було доведено наявність достатніх підстав вважати, що дана річ має значення для швидкого, повного та неупередженого розслідування, а також наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення інформації.
Згідно норми ч. 4ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Перевіривши та дослідивши матеріли клопотання приходжу до наступного.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України, заходом забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 5 ст. 132 КПК України, під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Статтею 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронюваному законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Внесене слідчим клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України, матеріалами клопотання (витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань), а також слідчим, доведено достатність даних про здійснення слідчим досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення, а також про те, що документи, про тимчасовий доступ до яких просить слідчий, знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , вона має суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні, що неможливо встановити а інший спосіб.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено усі передбачені ст. 131, 132, ч. ч. 5-7 ст. 163 КПК України, підстави до задоволення внесеного слідчим клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 131, 132, 160, 162, 163-166, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя,
У Х В А Л И В:
Клопотання старшого слідчого СВ Обухівського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів задовольнити.
Надати старшому слідчому слідчого відділу Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області майору поліції ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів ІНФОРМАЦІЯ_7 розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення оригіналу Витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань поранень, контузій, травм, каліцтв за №1236 від 16.09.2020, виданого на ім`я ОСОБА_4 .
Строк дії ухвали визначити до 10 вересня 2021 року.
Роз`яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1