ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
08 вересня 2020 рокуСправа №182/7378/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тулянцевої І.В. розглянувши у місті Дніпрі в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа Нікопольський технікум Національної металургійної академії України про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
02 вересня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа Нікопольський технікум Національної металургійної академії України про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, в якій просять:
-встановити судовий контроль за виконанням судового рішення по справі №182/7378/18;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати в 30-денний строк з дня набрання законної сили ухвали суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року у справі №182/7378/18.
В обґрунтування заяви вказано, що Дніпропетровським окружним адміністративним судом по справі №182/7378/18 було видано виконавчий лист про стягнення на користь ОСОБА_1 суми у розмірі 63596,11 грн., однак, відповідачем рішення суду не виконано. Зазначає, що рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим до виконання, а тому, на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання рішення суду.
Враховуючи, що справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заява про встановлення судового контролю підлягає розгляду в тому самому порядку, що й судове рішення.
Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа Нікопольський технікум Національної металургійної академії України про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо відмови у зарахуванні до спеціального стажу період роботи ОСОБА_1 в Нікопольському технікумі Національної металургійної академії України на посадах декана та завідуючого відділенням з 14 червня 1996 року по 05 лютого 2001 року та виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, період роботи в Нікопольському технікумі Національної металургійної академії України на посадах декана та завідуючого відділенням з 14 червня 1996 року по 05 лютого 2001 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Вказане рішення набрало законної сили 17.01.2019.
20 лютого 2019 року Дніпропетровський окружним адміністративним судом направлено на адресу позивача два примірники виконавчих листів, зокрема про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком.
28 квітня 2020 року на адресу суду від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) надійшла постанова від 22.04.2020 ВП №61157386 про закінчення виконавчого провадження, в якій зазначено, що державним виконавцем в порядку статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» направлено до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України, у зв`язку з чим виконавче провадження з виконання виконавчого листа №172/7378/18 від 20.02.2019 закінчено.
Крім того, як вбачається з копії виконавчого листа, державним виконавцем 09.07.2019 було повернуто виконавчий лист стягувачу на підставі пункту 9 частини 1 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки боржником нарахована сума у розмірі 63596,11 грн., але не виплачена стягувачу. Тобто, виконавчий лист виконаний частково в межах нарахування суми.
Суд зауважує, що статтею 124 Конституції Українивизначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до частини 4статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від02.06.2016року №1402-VIII,невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Згідно з частинами 2, 3статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно дочастини 1 статті 370 КАС України,судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому, на виконання положень частини 5статті 242 КАС України, суд враховує, що Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 20.06.2018 по справі №800/592/17 дійшла висновку, що відповідні дії щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень може бути вчинено судом також після ухвалення рішення по справі.
З урахуванням правових висновків Верховного Суду, що викладені в постанові від 31.10.2018 у справі № 704/1547/17, відносно мети судового контролю, суд акцентує увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.
Судом встановлено, що матеріали справи не містять доказів виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 у справі №182/7378/18, хоча нарахування грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, було вчинено відповідачем ще у 2019 році, однак, станом на дату подання заяви від 02.09.2020 про встановлення судового контролю, її виплата позивачу здійснена не була.
Беручи до уваги, що виконання судового рішення є частиною процедури відновлення порушеного права особи в судовому порядку, суд вбачає підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі.
Отже, суд вважає за необхідне встановити місячний строк для суб`єкта владних повноважень на виконання судового рішення та подання відповідного звіту до суду з дати вирішення порушеного процесуального питання.
Керуючись статтями 241-243,382Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі №182/7378/18 задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427) протягом місячного строку з моменту набрання законної сили даної ухвали подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 у справі №182/7378/18.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева