Правова позиція
Європейського суду з прав людини
згідно з Рішенням
від 02 липня 2019 року
у справі «Бешлега проти Республіки Молдова та Росії»
за заявою № 48108/07
Щодо затримання особи на підставі рішень органів влади самопроголошеної держави
Фабула справи: заявника заарештували й помістили до слідчого ізолятора працівники міліції «Придністровської Молдавської Республіки» (далі - «ПМР». Заявник скаржився на те, що його тримали у принизливих умовах утримання. Він посилався на порушення ст. 3 Конвенції. Заявник скаржився на порушення п. 1 ст. 5 Конвенції через затримання на підставі рішення суду «ПМР», яке було незаконно створене. Він також скаржився на порушення п. 1 ст. 6 Конвенції. Заявник скаржився на порушення ст. 10 Конвенції. Заявник також скаржився, що не мав ефективних засобів захисту стосовно своїх скарг відповідно до ст.ст. 3, 5, 6 та 10 Конвенції. Він посилався на ст. 13 Конвенції.
Правове обґрунтування: в практиці Суду згідно із п. 1 ст. 5 Конвенції встановлено, що будь-яке позбавлення волі повинно ґрунтуватися не лише на одному з винятків, перелічених у пп.пп. (а) - (f), а й також бути "законним". Якщо йдеться про «законність» тримання під вартою, включаючи питання про те, чи дотримується «встановлена законом процедура», Конвенція по суті посилається на національне законодавство та встановлює обов’язок дотримуватися матеріальних та процесуальних норм національного законодавства. Це насамперед вимагає, щоб будь-який арешт чи затримання мали юридичну основу у внутрішньому законодавстві; він також стосується якості закону, вимагаючи, щоб він був сумісний з верховенством закону, концепцією, притаманною всім статтям Конвенції (див., наприклад, Del Río Prada проти Іспанії [GC], № 42750 / 09, § 125, ЄСПЛ 2013; та Мозер, цитований вище, § 134).
Оскільки суди «ПМР» не могли призначити законного тримання заявника під вартою для цілей п. 1 ст. 5 Конвенції, то, як наслідок, вони можуть визначатися як "незалежний суд, встановлений законом" для цілей п. 1 ст. 6 Конвенції (див. Варданеан проти Республіки Молдова та Росія, № 22200/10, § 39, 30 травня 2017 року). Отже, Суд вважає, що в цій справі було порушено обидві статті.
Висновки: судова система «Придністровської Молдавської Республіки» не є системою, що відображає судову традицію, сумісну з Конвенцією (див. Вище, цитований вище, §§ 148-49). З цієї причини він постановив, що суди «ПМР» та, по суті, будь-який інший орган «ПМР» не могли застосовувати "законний" арешт заявника чи тримання під вартою у значенні п. 1 ст. 5 Конвенції (див. Mozer, цитований вище, § 150).
Констатовані порушення: Російською Федерацією було порушено норми щодо заборони катування (ст. 3 Конвенції), право на свободу та особисту недоторканність (п. 1 ст. 5 Конвенції), право на справедливий суд (п. 1 ст. 6 Конвенції), свобода вираження поглядів (ст. 10 Конвенції) та право на ефективний засіб юридичного захисту (ст. 13 Конвенції). Вказані статті не були порушені Республікою Молдова.
Ключові слова: приниження гідності, нелюдське поводження, виборчий процес, справедливий судовий розгляд, органи влади невизнаної держави, тимчасово окупована територія