Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо спрощення здійснення деяких процедур у сфері будівництва
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України щодо спрощення здійснення деяких процедур у сфері будівництва зміни, що додаються.
2. Міністерству цифрової трансформації та Міністерству розвитку громад та територій протягом двох місяців забезпечити технічну реалізацію змін, затверджених цією постановою.
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо спрощення здійснення деяких процедур у сфері будівництва
1. У Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 “Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів” (Офіційний вісник України, 2011 р., № 32, ст. 1359; 2015 р., № 78, ст. 2599; 2021 р., № 55, ст. 3401):
1) підпункт 1 пункту 31 викласти в такій редакції:
“1) в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачами якої є замовник та відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю. Документи для прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, що подаються в електронній формі, формуються у формі, придатній для сприйняття їх змісту, та містять відомості, передбачені цим Порядком;”;
2) пункт 18 доповнити абзацами такого змісту:
“Внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації, зазначеної у декларації, та проставлення відмітки про місцезнаходження об’єкта будівництва на картографічній основі здійснюються в режимі реального часу автоматично програмними засобами електронної системи також для декларацій, сформованих та поданих в електронній формі через електронний кабінет відповідно до пункту 31 цього Порядку, адміністратором центру надання адміністративних послуг.
Програмними засобами електронної системи забезпечується автоматичне проведення аналізу відомостей, зазначених у таких поданих деклараціях, щодо повноти, відповідності формату, логічності та достовірності з урахуванням критеріїв проведення аналізу та визначення рівня ризику і обрання відповідного типу процедури розгляду відповідно до Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 681.
Інформація, зазначена замовником у декларації, у тому числі автоматично сформована інформація про реєстраційний номер, дату видачі, найменування органу державного архітектурно-будівельного контролю, вноситься до Реєстру будівельної діяльності відповідно до пункту 62 Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 681.”;
3) пункт 22 після абзацу сьомого доповнити новими абзацами такого змісту:
“З метою виявлення випадків допущення методологічних та/або програмно-апаратних помилок в алгоритмах проведення аналізу відомостей, зазначених у таких поданих деклараціях, щодо повноти, відповідності формату, логічності та достовірності під час автоматичної реєстрації декларацій, поданих в електронній формі, щодо яких розгляд та прийняття рішення відбулося в автоматичному режимі, відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю забезпечується проведення моніторингу таких декларацій з використанням електронної системи.
Для проведення моніторингу відбір декларацій здійснюється автоматично програмними засобами електронної системи шляхом автоматизованого відбору щонайменше однієї декларації серед кожних десяти декларацій, яким присвоєно в порядку надходження реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності електронної системи, за принципом випадкового вибору.
У разі виявлення за результатами моніторингу допущених методологічних та/або програмно-апаратних помилок орган державного архітектурно-будівельного контролю повідомляє про це держателю електронної системи та адміністратору або технічному адміністратору електронної системи відповідно до пункту 53 Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 681, в електронній формі через електронний кабінет протягом одного робочого дня з дня такого виявлення.”.
У зв’язку з цим абзаци восьмий - одинадцятий вважати відповідно абзацами одинадцятим - чотирнадцятим.
2. У Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 “Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт” (Офіційний вісник України, 2011 р., № 34, ст. 1404; 2015 р., № 78, ст. 2595; 2020 р., № 26, ст. 966; 2021 р., № 55, ст. 3401):
1) пункт 41 після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту:
“Документи, що надають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, що подаються в електронній формі, формуються у формі, придатній для сприйняття їх змісту, та містять відомості, передбачені цим Порядком.”.
У зв’язку з цим абзаци другий - дванадцятий вважати відповідно абзацами третім - тринадцятим;
2) у пункті 13:
абзац третій після слів “згідно з цим Порядком” доповнити словами і цифрами “та Порядком ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 681”;
абзац шостий після слів “електронний кабінет” доповнити словами “або особисто замовником відповідно до пункту 41 цього Порядку,”;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
“У випадках, встановлених абзацом шостим цього пункту, програмними засобами електронної системи забезпечується автоматичне проведення аналізу відомостей, зазначених у поданих документах, щодо повноти, відповідності формату, логічності та достовірності з урахуванням критеріїв проведення аналізу та визначення рівня ризику і обрання відповідного типу процедури розгляду відповідно до Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 681.
Інформація, зазначена замовником у повідомленні, у тому числі автоматично сформована інформація про реєстраційний номер, дату видачі, найменування органу державного архітектурно-будівельного контролю, вноситься до Реєстру будівельної діяльності відповідно до пункту 62 Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 681.”;
3) пункт 15 після абзацу шостого доповнити новими абзацами такого змісту:
“З метою виявлення випадків допущення методологічних та/або програмно-апаратних помилок в алгоритмах проведення аналізу відомостей, зазначених у поданих повідомленнях, щодо повноти, відповідності формату, логічності та достовірності під час автоматичної реєстрації повідомлень, поданих в електронній формі, щодо яких розгляд та прийняття рішення відбулися в автоматичному режимі, відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю забезпечується проведення моніторингу таких повідомлень з використанням електронної системи.
Для проведення моніторингу відбір повідомлень здійснюється автоматично програмними засобами електронної системи шляхом автоматизованого відбору щонайменше одного повідомлення серед кожних десяти повідомлень, яким присвоєно в порядку надходження реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності електронної системи, за принципом випадкового вибору.
У разі виявлення за результатами моніторингу допущених методологічних та/або програмно-апаратних помилок орган державного архітектурно-будівельного контролю повідомляє про це держателю електронної системи та адміністратору або технічному адміністратору електронної системи відповідно до пункту 53 Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 681, в електронній формі через електронний кабінет протягом одного робочого дня з дня такого виявлення.”.
У зв’язку з цим абзаци сьомий - шістнадцятий вважати відповідно абзацами десятим - дев’ятнадцятим.
3. У Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 681 “Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 55, ст. 3401):
1) підпункт 2 пункту 30 після слів “електронної системи” доповнити словами “або в електронній системі наявні відомості про документи, видача яких підтверджена суб’єктом, який видав документ (правонаступником - у разі його наявності)”;
2) пункт 62 викласти в такій редакції:
“62. Створення та внесення електронного документа до Реєстру будівельної діяльності електронної системи здійснюється з обов’язковим урахуванням відомостей, передбачених для такого електронного документа вимогами законодавства, та з використанням відповідного набору комплексних типів відомостей згідно з додатком 7.
Візуальною формою подання електронного документа, оформленого програмними засобами електронної системи, є відображення відомостей, які він містить відповідно до вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, шляхом автоматизованого виводу таких відомостей у паперовій або електронній формі, придатній для сприйняття їх змісту.”;
3) пункт 77 доповнити абзацами такого змісту:
“У разі коли під час створення документів та проведення дій з використанням Реєстру будівельної діяльності електронної системи особою, до повноважень якої належить прийняття рішення про створення та видачу таких документів або вчинення відповідних дій, виникає потреба у підтвердженні документів, відомості про які зазначаються під час створення документів та проведення дій з використанням Реєстру будівельної діяльності електронної системи, така особа з метою їх актуалізації може отримати відповідне підтвердження шляхом надсилання програмними засобами електронної системи повідомлення до суб’єкта, який видав такий документ (правонаступнику - у разі його наявності), за умови авторизації такого користувача в електронному кабінеті.
Суб’єкт, який видав документ (правонаступник - у разі його наявності), протягом п’яти робочих днів з дня отримання повідомлення підтверджує видачу такого документа та вносить відомості про такий документ та його скановану копію (за наявності) до Реєстру будівельної діяльності електронної системи або повідомляє про надання замовником будівництва недостовірних відомостей.
За наявності відповідної відмітки про підтвердження в електронній системі такі документи не потребують повторного підтвердження під час надання адміністративних та інших послуг у сфері будівництва.”;
4) пункт 2 примітки до додатка 3 до Порядку доповнити абзацом такого змісту:
“У випадку автоматизованої реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт на об’єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1), повідомлення про початок виконання будівельних робіт на об’єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та декларації про готовність до експлуатації об’єкта з незначними наслідками (СС1), декларації про готовність до експлуатації об’єкта, будівництво якого здійснювалося на підставі будівельного паспорта, така реєстрація здійснюється за умови відповідності цільового призначення земельної ділянки коду, зазначеному у графі 1, з відповідними кодами функціональних зон та цільового призначення земельної ділянки, зазначених у графах 5 або 6 та графах 11 або 12. У разі відсутності інформації про функціональні зони у графах 5 або 6 автоматизована реєстрація зазначених документів здійснюється за умови наявності відмітки про відповідність цільового та функціонального використання земельної ділянки у містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки, будівельному паспорті забудови земельної ділянки та/або схемі намірів забудови земельної ділянки.”.
4. У пункті 31 Порядку присвоєння адрес об’єктам будівництва, об’єктам нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2021 р. № 690 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 56, ст. 3456; 2023 р., № 60, ст. 3384):
в абзаці першому слова “подаються уповноваженим органом” замінити словами “подаються до уповноважених органів”;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
“Документи, подані через центр надання адміністративних послуг, передаються на розгляд адміністратором центру надання адміністративних послуг до уповноваженого органу з присвоєння адрес виключно через електронний кабінет користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
У такому разі за результатами розгляду поданої заяви уповноважений орган з присвоєння адрес інформує заявника про прийняте рішення шляхом надсилання повідомлення через електронний кабінет посадової особи органу з присвоєння адрес Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва до електронного кабінету адміністратора центру надання адміністративних послуг Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Адміністратор центру надання адміністративних послуг забезпечує друкування заявнику електронної форми результатів розгляду програмними засобами Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.”.