Питання проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, що додається.
2. Внести до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 р. № 143 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 14, ст. 581; 2012 р., № 81, ст. 3274; 2013 р., № 98, ст. 3605; 2014 р., № 64, ст. 1771; 2016 р., № 26, ст. 1028), зміну, що додається.
ПОРЯДОК
проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи
1. Цей Порядок визначає механізм проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, для визначення потреби в захисних заходах, спрямованих на обмеження додаткового опромінення населення.
Дозиметрична паспортизація населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - дозиметрична паспортизація), - узагальнена розрахункова адміністративно-дозиметрична характеристика населеного пункту, що співставляється з критеріями віднесення населеного пункту до зон радіоактивного забруднення.
2. Дозиметрична паспортизація проводиться щороку в населених пунктах, які відповідно до статті 2 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” віднесені до зони безумовного (обов’язкового) відселення та зони гарантованого добровільного відселення.
Першочерговими для оцінки радіологічного стану та його відповідності критеріям віднесення до зон радіоактивного забруднення є населені пункти, які за результатами оцінки попередніх даних дозиметричної паспортизації визнані такими, що на даний час можуть належати до зон радіоактивного забруднення, та потребують відповідної перевірки.
3. Проведення дозиметричної паспортизації у 2025 році забезпечує ДАЗВ за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 р. № 143 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 14, ст. 581).
здійснює методичне керівництво та координацію робіт з проведення дозиметричної паспортизації;
складає та затверджує щороку за погодженням з Міндовкіллям план заходів з дозиметричної паспортизації населених пунктів з поквартальним розподілом та визначенням переліку та вартості робіт;
визначає підприємство, установу чи організацію, відповідальну за проведення робіт з дозиметричної паспортизації (далі - відповідальний виконавець).
5. Відповідальним виконавцем є підприємство або установа державної форми власності, що входить до сфери управління відповідального виконавця бюджетної програми КПКВК 2708070 “Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення”, забезпечує незбиткову діяльність за останні два роки, не має простроченої заборгованості за наданими банками кредитами, та має:
лабораторну базу, укомплектовану відповідними основними і допоміжними засобами вимірювальної техніки;
свідоцтва про повірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки;
ліцензію на право провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінення;
персонал відповідної кваліфікації з практичним досвідом виконання аналогічних робіт не менше п’яти років;
регламент робіт із здійснення радіаційно-екологічного моніторингу та радіаційно-дозиметричного контролю, погоджений з МОЗ та Держатомрегулювання;
бездефіцитний фінансовий план на поточний рік, фінансово-економічні розрахунки (обґрунтування) виконання робіт з дозиметричної паспортизації.
складає детальний план робіт з проведення дозиметричної паспортизації за погодженням з ДАЗВ;
може залучати інші підприємства, установи, організації до проведення робіт з дозиметричної паспортизації на договірних умовах для проведення незалежної експертної оцінки результатів вимірювань, отримання спеціалізованих консультацій або у разі відсутності необхідних технічних засобів;
забезпечує виконання детального плану робіт з проведення дозиметричної паспортизації;
здійснює збір та аналіз наявної інформації щодо щільності забруднення ґрунту радіонуклідами чорнобильського походження та результатів попередніх дозиметричних паспортизацій, які викладені в експертних висновках про радіологічний стан населених пунктів, підготовлених Національною комісією з радіаційного захисту населення;
узагальнює результати вимірювань, які отримано під час дозиметричної паспортизації;
здійснює розрахунок паспортних доз у населених пунктах на підставі останніх даних попередніх дозиметричних паспортизацій, які викладені в експертних висновках про радіологічний стан населених пунктів, підготовлених Національною комісією з радіаційного захисту населення, та актуальних даних дозиметричної паспортизації з урахуванням періоду радіоактивного розпаду радіонуклідів чорнобильського походження.
7. Відповідальний виконавець у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня закінчення проведення вимірювань та розрахунків, передає матеріали в електронній та паперовій формі, які отримано під час дозиметричної паспортизації, до Національної академії наук для опрацювання та підготовки експертних висновків.
Експертний висновок є остаточним документом із зазначенням усіх проведених вимірювань і розрахунків, який складається за формою, визначеною Національною академією наук, та повинен містити показники вимірювань, підтвердження їх коректності та висновок щодо віднесення або невіднесення населеного пункту до відповідної зони радіоактивного забруднення.
8. Для опрацювання матеріалів проведеної дозиметричної паспортизації та підготовки експертних висновків Національна академія наук утворює експертну групу. До складу експертної групи можуть входити експерти (фахівці) державних наукових установ, академій, комісій, які мають:
підтверджені компетенції в галузі радіології, вимірів дозових навантажень;
наукові публікації або наукові роботи за відповідним напрямом;
досвід роботи не менш як 10 років.
До роботи експертної групи за її рішенням або за пропозицією одного з її членів можуть залучатися інші експерти (фахівці), а також представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування (за згодою їх керівників) на підставі письмового запиту з визначенням обсягу їх обов’язків у складі експертної групи.
9. Експертна група у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та методичними матеріалами.
Робота експертів в експертній групі є безоплатною.
10. Після отримання матеріалів проведеної дозиметричної паспортизації експертна група в місячний строк:
перевіряє відповідність отриманих результатів нормативним та методичним документам;
має право запитувати від відповідального виконавця додаткові матеріали, що підтверджують подану відповідальним виконавцем інформацію (у разі необхідності уточнення або доповнення даних для експертного висновку);
готує проекти експертних висновків для подальшого їх підписання та погодження.
11. Проект експертного висновку складається з трьох частин:
вступної частини, де наводяться найменування експертного висновку, відомості про склад експертної групи, використані під час підготовки експертного висновку нормативно-правові акти, перелік населених пунктів та територій, щодо яких надається висновок, наявні матеріали та дані щодо радіаційного стану;
основної частини, де наводяться показники дозових навантажень на населення та показники радіаційного стану навколишнього природного середовища;
висновка щодо відповідності об’єкта експертизи критеріям зонування.
12. Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у членів експертної групи здійснюється відповідно до Закону України “Про запобігання корупції”.
13. Експертні висновки готуються експертною групою в паперовій формі та підписуються членами експертної групи на засіданні експертної групи.
Член експертної групи має право викласти окрему думку в експертному висновку.
14. Національна академія наук протягом 10 робочих днів з дня проведення засідання та підписання експертних висновків членами експертної групи надсилає з використанням засобів поштового зв’язку експертні висновки на погодження до МОЗ, Міндовкілля, Держатомрегулювання, ДАЗВ.
15. Форма погодження експертного висновку включає письмову відповідь від МОЗ, Міндовкілля, Держатомрегулювання, ДАЗВ.
16. Експертні висновки протягом трьох робочих днів після погодження надсилаються в електронній формі Національною академією наук до Кабінету Міністрів України, обласних держадміністрацій для оприлюднення в офіційних друкованих засобах масової інформації, а також оприлюднюються на офіційному веб-сайті ДАЗВ.
17. Експертні висновки є підставою для встановлення та перегляду меж зон радіоактивно забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи територій.
За результатами дозиметричної паспортизації центральні органи виконавчої влади відповідно до компетенції забезпечують у встановленому порядку підготовку рішень Кабінету Міністрів України щодо перегляду меж зон радіоактивного забруднення.
ЗМІНА,
що вноситься до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи
Підпункт 2 пункту 3 після абзацу четвертого доповнити новим абзацом такого змісту:
“здійснення дозиметричної паспортизації населених пунктів відповідно до Порядку проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2025 р. № 111 “Питання проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”;”.