Про внесення змін до Порядку надання орендарю згоди орендодавця державного майна на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого державного майна
{Із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна
№ 2880 від 27.12.2024}
Відповідно до статті 5 Закону України «Про Фонд державного майна України», абзацу другого частини четвертої статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», з метою приведення нормативно-правових актів Фонду державного майна України у відповідність до законодавства України НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до Порядку надання орендарю згоди орендодавця державного майна на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 18 серпня 2022 року № 910, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 вересня 2022 року за № 1070/38406, виклавши його у новій редакції, що додається.
2. Департаменту оренди та розпорядження державним майном забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Фонду державного майна України.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
Порядок
надання орендарю згоди орендодавця державного майна на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого державного майна
1. Цей Порядок визначає процедуру надання орендарю згоди орендодавця державного майна на здійснення за рахунок власних коштів орендаря невід’ємних поліпшень орендованого державного майна.
2. Орендар подає орендодавцю та балансоутримувачу об’єкта оренди клопотання про отримання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень (далі — клопотання орендаря) і такі документи:
1) опис передбачуваних робіт і кошторис витрат на їх проведення;
2) звіт про результати обстеження (тільки для об’єктів оренди, які є нерухомим майном), проведеного відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 року № 257, із рекомендаціями щодо виконання робіт із капітального ремонту, реконструкції, реставрації;
3) висновок будівельної експертизи (експертний звіт (позитивний) щодо розгляду кошторисної частини проектної документації, складений відповідно до настанови щодо організації проведення експертизи проектної документації на будівництво (ДСТУ 8907:2019));
{Підпункт 3 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна № 2880 від 27.12.2024}
4) відомості про суму нарахованої амортизації і зносу по орендованих основних засобах, а також про первісну вартість основних засобів, придбаних за рахунок амортизації по орендованих основних засобах і зарахованих до складу орендованого майна (у випадку коли об’єкт оренди перебуває на балансі орендаря), у разі їх неподання відповідно до вимог пункту 6.9 глави 6 Порядку відображення в бухгалтерському обліку і звітності операцій, пов’язаних з приватизацією та орендою державних підприємств, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16 грудня 1993 року № 109, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 1993 року за № 200;
{Підпункт 4 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна № 2880 від 27.12.2024}
5) звіт про оцінку об’єкта оренди станом на будь-яку дату між 01 січня року, у якому подано клопотання, і датою такого клопотання, складений суб’єктом оціночної діяльності;
6) рецензію на звіт про оцінку, проведену відповідно до вимог законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні;
7) підтвердження факту усунення орендарем порушення умов договору оренди (у разі їх наявності), виявлених орендодавцем у ході контрольних заходів, сплати заборгованості з орендної плати або будь-яких інших платежів за договором оренди, наявних на дату подання клопотання;
8) довідку балансоутримувача (якщо об’єктом оренди є рухоме майно єдиного майнового комплексу або його структурного підрозділу — довідку уповноваженого органу управління), що орендоване рухоме майно перебуває в стані, який не дозволяє використовувати його за цільовим призначенням, визначеним договором оренди (а якщо договір не визначає цільового призначення — то за цільовим призначенням, визначеним орендарем у клопотанні) (подається лише орендодавцю).
II. Опрацювання клопотання орендаря та проведення візуального обстеження об’єкта оренди
1. Орендодавець під час опрацювання клопотання орендаря на підставі поданих документів та наявних матеріалів щодо укладення договору оренди встановлює факт:
1) отримання орендарем майна за результатом проведення аукціону або конкурсу;
2) того, що прогнозовані витрати орендаря на ремонт об’єкта оренди становитимуть не менш як 25 відсотків ринкової вартості об’єкта оренди, за виключенням витрат орендаря на виконання ремонтних робіт, що були зараховані згідно з частиною другою статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (далі — Закон).
2. Протягом 10-ти робочих днів з дати отримання клопотання орендаря і доданих до нього документів орендодавець:
1) повідомляє балансоутримувача (якщо об’єктом оренди є єдиний майновий комплекс або його структурний підрозділ — уповноважений орган управління) листом про необхідність здійснення обстеження об’єкта відповідно до пункту 158 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2020 року № 483, із зазначенням представника орендодавця, який буде брати участь у візуальному обстеженні об’єкта (у разі необхідності); або
2) приймає рішення про відмову у наданні дозволу на здійснення невід’ємних поліпшень, якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону або конкурсу; або
3) повідомляє орендаря про залишення клопотання орендаря без розгляду у разі:
відсутності будь-якого з документів, визначених пунктом 2 розділу I цього Порядку;
якщо прогнозовані витрати на ремонт об’єкта оренди, за виключенням витрат орендаря на виконання ремонтних робіт, що були зараховані згідно з частиною другою статті 21 Закону, становлять менше як 25 відсотків ринкової вартості об’єкта оренди, зазначеної у поданому звіті про оцінку об’єкта оренди.
Після усунення причин, що стали підставою для залишення клопотання без розгляду, орендар може повторно подати таке клопотання.
3. Орендодавець та (або) балансоутримувач (якщо об’єктом оренди є єдиний майновий комплекс, його структурний підрозділ або майно, яке не увійшло до статутного капіталу — уповноважений орган управління) протягом 10-ти робочих днів з дати отримання балансоутримувачем листа про необхідність здійснення обстеження об’єкта проводять візуальний огляд об’єкта оренди і складають акт візуального обстеження об’єкта оренди (далі — Акт), у якому зазначається опис стану об’єкта оренди, до якого додаються фотографічні зображення об’єкта оренди.
Якщо орендодавець не взяв участі у візуальному обстеженні об’єкта оренди, балансоутримувач (уповноважений орган управління) зазначає про це в Акті та надсилає його орендодавцю рекомендованим листом протягом 3-х робочих днів з дати підписання Акта.
4. Акт складається за формою, що розробляється Фондом державного майна України і оприлюднюється на його офіційному вебсайті.
III. Розгляд клопотання орендаря балансоутримувачем та/або уповноваженим органом управління
1. Балансоутримувач під час розгляду клопотання орендаря на підставі поданих документів та Акта встановлює необхідність проведення поточного або капітального ремонту для можливості подальшої експлуатації об’єкта оренди.
2. Балансоутримувач протягом 20-ти робочих днів після складання Акта:
надає письмову згоду на здійснення невід’ємних поліпшень; або
приймає рішення про відмову у погодженні клопотання орендаря.
Якщо об’єктом оренди є єдиний майновий комплекс підприємства, його відокремлений структурний підрозділ або майно, яке не увійшло до статутного капіталу, рішення, визначені цим пунктом, приймаються уповноваженим органом управління.
3. У письмовій згоді на здійснення невід’ємних поліпшень зазначаються:
1) посилання на клопотання орендаря;
2) висновок про перебування майна у незадовільному стані або неможливість здійснення заявлених орендарем поліпшень в рамках поточного ремонту з посиланням на документи, на яких ґрунтується такий висновок.
4. У рішенні про відмову у погодженні клопотання орендаря зазначаються:
1) посилання на клопотання орендаря;
2) висновок про перебування майна у задовільному стані або про можливість здійснення заявлених орендарем поліпшень в рамках поточного ремонту з посиланням на документи, на яких ґрунтується такий висновок.
5. Якщо відповідно до законодавства, статуту чи положення балансоутримувача вимагається погодження уповноваженого органу управління, балансоутримувач протягом 3-х робочих днів після складання Акта надсилає його копію, клопотання орендаря і додані до нього документи уповноваженому органу управління.
Уповноважений орган управління протягом 20-ти календарних днів після отримання від балансоутримувача документів, передбачених абзацом першим цього пункту, надає балансоутримувачу згоду або відмову у задоволенні клопотання орендаря.
Балансоутримувач протягом 5-ти робочих днів після отримання згоди або відмови уповноваженого органу управління надає письмову згоду на здійснення невід’ємних поліпшень або приймає рішення про відмову у погодженні клопотання орендаря.
Якщо відповідно до законодавства, статуту чи положення балансоутримувача вимагається погодження уповноваженого органу управління, у згоді/рішенні балансоутримувача додатково зазначається посилання на згоду або відмову уповноваженого органу управління у задоволенні клопотання орендаря.
6. Копії згод/рішень, прийнятих відповідно до цього розділу балансоутримувачем та/або уповноваженим органом управління, надсилаються орендодавцю протягом 3-х робочих днів з дати їх прийняття.
IV. Розгляд клопотання орендаря орендодавцем
1. Орендодавець протягом 5-ти робочих днів після отримання від балансоутримувача/уповноваженого органу управління:
письмової згоди на здійснення невід’ємних поліпшень — створює комісію з розгляду клопотання орендаря;
рішення про відмову у погодженні клопотання орендаря — приймає рішення про відмову у погодженні клопотання орендаря, про яке повідомляє орендаря.
2. Комісія протягом 10-ти робочих днів з дати створення здійснює розгляд клопотання орендаря та доданих до нього документів, за результатами якого складається висновок.
3. Якщо комісія дійшла висновку про наявність обставин, не врахованих балансоутримувачем/уповноваженим органом управління у разі надання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень, орендодавець протягом трьох робочих днів направляє балансоутримувачу та/або уповноваженому органу управління відповідний висновок комісії.
4. Балансоутримувач та/або уповноважений орган управління протягом 10-ти робочих днів з дня отримання висновку комісії, визначеного пунктом 3 цього розділу, здійснює повторний розгляд клопотання орендаря у порядку, встановленому розділом III цього Порядку, з урахуванням висновків комісії.
5. Рішення орендодавця про надання згоди приймається з урахуванням висновків комісії у формі розпорядчого акта орендодавця, який надсилається орендарю та балансоутримувачу/уповноваженому органу управління протягом 3-х робочих днів з дати його прийняття.
6. Рішення орендодавця про надання згоди або про відмову у здійсненні невід’ємних поліпшень повинно містити посилання на клопотання орендаря, до якого було додано опис передбачуваних робіт, на виконання яких надається згода.
Якщо під час виконання робіт виникає необхідність у внесенні змін до переліку робіт, на виконання яких надана згода, орендар отримує погодження на внесення таких змін в порядку, передбаченому для отримання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень.
7. Рішення орендодавця про надання згоди або про відмову у наданні згоди на здійснення невід’ємних поліпшень оприлюднюються орендодавцем в електронній торговій системі протягом 5-ти робочих днів з дати їх прийняття.