Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення діяльності підприємств, установ та організацій Міністерства у справах ветеранів, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення діяльності підприємств, установ та організацій Міністерства у справах ветеранів, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення діяльності підприємств, установ та організацій Міністерства у справах ветеранів
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою “Забезпечення діяльності підприємств, установ та організацій Міністерства у справах ветеранів” (далі - бюджетні кошти).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінветеранів.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
за напрямами, зазначеними у підпунктах 1-4 пункту 3 цього Порядку, - Український ветеранський фонд (далі - Фонд);
за напрямами, зазначеними у підпунктах 5 і 6 пункту 3 цього Порядку, - державна установа “Національне військове меморіальне кладовище” (далі - державна установа);
за напрямом, зазначеним у підпункті 7 пункту 3 цього Порядку, - Фонд, державна установа та центри соціально-психологічної реабілітації населення, що належать до сфери управління Мінветеранів (далі - центри).
3. Бюджетні кошти спрямовуються на:
1) надання ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалим учасникам Революції Гідності (далі - ветерани), членам сімей таких осіб і членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України (далі - члени сімей ветеранів) бюджетних грантів у формі фінансової підтримки для реалізації проектів (далі - бюджетні гранти), які за результатами конкурсного відбору визначені переможцями та спрямовані на:
реінтеграцію ветеранів та членів сімей ветеранів до активного суспільного життя, забезпечення збереження та відновлення їх фізичного та психічного здоров’я;
підтримку підприємницької діяльності ветеранів та сприяння в їх працевлаштуванні;
2) організацію конференцій, форумів, програм та інших публічних заходів відповідно до основних завдань Фонду;
3) проведення соціологічних та інших досліджень, опитувань щодо громадської думки і фокус-груп тощо;
4) розроблення, виробництво, розміщення та поширення друкованої продукції, фото- та відеоматеріалів, телевізійного продукту, відео- та звукозаписів, публікацій, інформаційних і рекламних матеріалів, пов’язаних з виконанням завдань і функцій Фонду;
5) здійснення після створення об’єктів Національного військового меморіального кладовища:
організації та проведення почесного поховання загиблих (померлих) осіб, зазначених у частинах першій та сьомій статті 151 Закону України “Про поховання та похоронну справу”, та увічнення пам’яті у музейному комплексі Національного військового меморіального кладовища згідно з Порядком організації здійснення почесних поховань на військовому кладовищі та увічнення пам’яті у музейному комплексі Національного військового меморіального кладовища, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2022 р. № 1109 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 80, ст. 4866);
поховання (перепоховання у випадку встановлення особи) невпізнаних тіл (останків) військовослужбовців, поліцейських, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України, зазначених у статті 152 Закону України “Про поховання та похоронну справу”, згідно з Порядком організації здійснення поховань (перепоховань у випадку встановлення особи) на Національному військовому меморіальному кладовищі невпізнаних тіл (останків) військовослужбовців, поліцейських, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2024 р. № 1466 “Деякі питання організації здійснення поховань (перепоховань у випадку встановлення особи) на Національному військовому меморіальному кладовищі невпізнаних тіл (останків) військовослужбовців, поліцейських, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України”;
перепоховання Героїв України, яким починаючи з 2014 року вручено орден “Золота Зірка”, згідно з Порядком здійснення перепоховання на Національному військовому меморіальному кладовищі Героїв України, яким починаючи з 2014 року вручено орден “Золота Зірка”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2024 р. № 697 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 58, ст. 3447);
перепоховання осіб, зазначених у частині першій статті 151 Закону України “Про поховання та похоронну справу”, які поховані на тимчасово окупованих територіях (після їх деокупації), на Національному військовому меморіальному кладовищі згідно з Порядком здійснення перепоховання на Національному військовому меморіальному кладовищі загиблих (померлих) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та поховані на тимчасово окупованих територіях (після їх деокупації), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2024 р. № 699 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 58, ст. 3449);
перепоховання урн з прахом осіб, зазначених у частині першій статті 151 Закону України “Про поховання та похоронну справу”, які поховані в колумбарній ніші на інших кладовищах згідно з Порядком здійснення перепоховання в колумбарії на Національному військовому меморіальному кладовищі загиблих (померлих) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, забезпечували виконання службових обов’язків та присяги на вірність Українському народу та урни з прахом яких поховані в колумбарних нішах на інших кладовищах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2024 р. № 698 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 58, ст. 3448);
перепоховання видатних борців за незалежність України у XX столітті за рішенням та в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
виготовлення та встановлення намогильних споруд, меморіальних табличок та кенотафів на території Національного військового меморіального кладовища;
оплати послуг з охорони території та об’єктів органами поліції охорони;
6) забезпечення утримання в належному стані Національного військового меморіального кладовища після прийняття в експлуатацію окремих черг та/або пускових комплексів Національного військового меморіального кладовища згідно з Порядком утримання в належному стані та охорони Національного військового меморіального кладовища, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2024 р. № 517 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 45, ст. 2781);
7) забезпечення функціонування Фонду, державної установи та центрів відповідно до затверджених кошторисів.
4. Розподіл бюджетних коштів між напрямами, зазначеними у пункті 3 цього Порядку, здійснюється головним розпорядником бюджетних коштів з урахуванням поданих розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня обґрунтувань потреби в коштах і детальних розрахунків витрат, визначених на підставі норм та нормативів, діючих цін і тарифів, штатної чисельності та умов оплати праці працівників, переліків необхідних малоцінних предметів, матеріалів, інвентарю, обладнання і предметів довгострокового користування, транспортних засобів, виробничого обладнання, а також необхідності виконання бюджетних зобов’язань минулих років, узятих на облік в органах Казначейства.
Переліки необхідного інвентарю, матеріалів, обладнання і предметів довгострокового користування, транспортних засобів, виробничого обладнання, які придбаваються розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, затверджуються головним розпорядником бюджетних коштів.
Пріоритетні напрями провадження діяльності Фонду та річну програму підтримки проектів Фонд щороку затверджує та погоджує з Мінветеранів.
5. Право на отримання бюджетних грантів за напрямом, визначеним підпунктом 1 пункту 3 цього Порядку, мають:
ветерани, які зареєстровані відповідно до вимог законодавства як фізичні особи - підприємці;
члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, які зареєстровані відповідно до вимог законодавства як фізичні особи - підприємці;
дружина або чоловік ветерана, які зареєстровані відповідно до вимог законодавства як фізичні особи - підприємці, у разі, коли проекти спрямовані на реінтеграцію ветеранів до активного суспільного життя, забезпечення збереження та відновлення їх фізичного та психічного здоров’я;
юридичні особи, зареєстровані не пізніше ніж за один рік до подання заяви на участь у конкурсному відборі, хоча б одним із засновників (учасників, власників, акціонерів) яких є ветеран, член сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, член сім’ї загиблого (померлого) Захисника та Захисниці України, а також дружина або чоловік ветерана у разі, коли проекти спрямовані на реінтеграцію ветеранів до активного суспільного життя, забезпечення збереження та відновлення їх фізичного та психічного здоров’я;
громадські об’єднання із статусом юридичної особи, які зареєстровані відповідно до вимог законодавства не пізніше ніж за один рік до подання заяви на участь у конкурсному відборі та мають статус неприбуткової організації, до статутної діяльності яких належать питання щодо захисту прав і свобод, задоволення суспільних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів ветеранів та членів сімей ветеранів.
6. Не можуть претендувати на отримання бюджетних грантів особи:
стосовно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність);
які перебувають у стадії припинення;
які на момент подання заяви на участь у конкурсному відборі мають прострочену заборгованість із сплати податків та обов’язкових платежів більш як два місяці;
юридичні особи, що не провадили господарську діяльність протягом попереднього року (крім громадських об’єднань);
щодо яких виявлено факти незаконного одержання та/або нецільового використання бюджетних грантів;
які є резидентами в розумінні підпункту 14.1.213 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України держав, що здійснили або здійснюють збройну агресію проти України, або співпрацюють з юридичними та фізичними особами таких держав, крім осіб, які проживають на території України на законних підставах;
до яких застосовано спеціальні економічні або інші обмежувальні заходи (санкції);
юридичні особи, до засновників (учасників, акціонерів) або керівників яких застосовано спеціальні економічні або інші обмежувальні заходи (санкції);
господарські товариства, статутний капітал яких не сформовано;
які станом на дату подання документів для участі у конкурсному відборі фактично перебувають та провадять господарську діяльність на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України або на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції;
які провадять господарську діяльність на територіях держав, що здійснили або здійснюють збройну агресію проти України;
які є фінансовими установами, що надають фінансові послуги з кредитування, страховими організаціями, інвестиційними фондами, недержавними пенсійними фондами, професійними учасниками ринку цінних паперів;
які здійснюють виробництво та/або реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, обмін валюти;
стосовно яких наявні судові справи, зокрема кримінальні провадження, в яких отримувач є обвинуваченим, підозрюваним або засудженим;
стосовно яких наявне рішення суду, що набрало законної сили, про притягнення до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення;
стосовно яких накладено заборону на право розпоряджатися майном з метою його збереження;
у яких керівник та/або засновник, та/або кінцевий бенефіціарний власник є особою, яка є керівником та/або засновником, та/або кінцевим бенефіціарним власником більше ніж у п’яти (включно) платників податків;
які отримували бюджетні гранти від Фонду та порушили умови договору про надання бюджетного гранту;
які протягом попереднього року отримали допомогу на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї відповідно до Порядку надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2021 р. № 397 “Деякі питання сприяння економічній самостійності малозабезпечених сімей” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 35, ст. 2093);
відомості про яких наявні в Єдиному реєстрі боржників.
Наявність обставин, зазначених в абзацах другому - четвертому цього пункту, перевіряється згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
7. Бюджетні гранти надаються на конкурсних засадах відповідно до порядку проведення конкурсного відбору проектів, який затверджується виконавчим директором Фонду за погодженням з наглядовою радою Фонду.
Рішення про надання на конкурсних засадах бюджетних грантів приймається Фондом у порядку, встановленому Положенням про Український ветеранський фонд.
Під час надання бюджетних грантів Порядок проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 р. № 1049 (Офіційний вісник України, 2011 p., № 79, ст. 2917; 2021 р., № 64, ст. 4021), не застосовується.
8. Порядок проведення конкурсного відбору повинен містити:
кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсного відбору, які мають намір отримати бюджетні гранти, зокрема вимоги до країни реєстрації місцезнаходження суб’єкта господарювання;
порядок та методику проведення оцінки проектів;
спосіб надання бюджетних грантів для реалізації проектів;
мінімальні та максимальні розміри бюджетного гранту, що надається для реалізації одного проекту;
пріоритетні напрями підтримки ветеранів, за якими реалізується проект;
вимоги до проекту, зокрема фінансово-економічних, соціальних показників;
перелік зобов’язань переможця конкурсного відбору, в тому числі зобов’язання повернути отриманий бюджетний грант Фонду в разі нереалізації проекту та/або нецільового використання бюджетного гранту;
порядок здійснення Фондом контролю за цільовим та ефективним використанням бюджетних грантів.
9. Між Фондом та переможцем конкурсного відбору укладається договір про надання бюджетного гранту.
Примірна форма договору про надання бюджетного гранту затверджується Мінветеранів та обов’язково повинна містити такі умови, як предмет договору, загальний розмір бюджетного гранту, порядок здійснення розрахунків за договором, строк реалізації проекту, порядок подання звітності, права та обов’язки сторін, порядок використання бюджетного гранту, підстави і порядок розірвання договору, порядок повернення бюджетного гранту у разі розірвання договору, наслідки виявлення Фондом фактів нецільового використання переможцем конкурсного відбору бюджетного гранту та відповідальність сторін.
Фонд надає бюджетний грант згідно з укладеним договором про надання бюджетного гранту шляхом його перерахування із свого реєстраційного рахунка, відкритого в органі Казначейства, на рахунок переможця конкурсного відбору, відкритого в банку.
Надання бюджетного гранту для реалізації проекту може здійснюватися в повному обсязі за рахунок Фонду. У разі реалізації спільних проектів Фонд може надавати бюджетний грант для часткового фінансування проектів.
10. Інформація про проекти, на реалізацію яких надаються бюджетні гранти, розміщується на офіційному веб-сайті Фонду.
Фонд на всіх етапах реалізації проектів проводить моніторинг та здійснює контроль за виконанням переможцями конкурсного відбору, які отримали бюджетні гранти, зобов’язань перед Фондом.
На кожному етапі реалізації проекту переможець конкурсного відбору у строки та за формою, визначеними Фондом за погодженням з Мінветеранів, подає Фонду проміжні звіти із зазначенням кількісних, якісних та вартісних показників за напрямом реалізації проекту, а також копії підтвердних первинних документів (у тому числі виписки банків про рух коштів) згідно з планом заходів щодо реалізації проекту.
Після реалізації проекту переможець конкурсного відбору, який отримав бюджетний грант, подає Фонду фінансовий звіт про обсяг використаного бюджетного гранту та підсумковий звіт про виконання договору про надання бюджетного гранту у строки та за формою, визначені Фондом за погодженням з Мінветеранів.
11. Протягом строку дії договору про надання бюджетного гранту Фонд має право вимагати від переможця конкурсного відбору будь-які документи, інформацію та пояснення щодо його дій, пов’язаних з виконанням умов договору та реалізацією проекту.
У разі виявлення у поданій переможцем конкурсного відбору звітності недоліків (помилок, недостовірної інформації або невідповідності поданої звітності умовам реалізації проекту) Фонд має право не затверджувати таку звітність, повернути її на доопрацювання та зупинити подальше фінансування проекту до виправлення переможцем конкурсного відбору наявних у звітності недоліків.
У разі виявлення порушення умов договору про надання бюджетного гранту, виявлення фактів нецільового використання переможцем конкурсного відбору бюджетного гранту, здійснення видатків у розмірах більших, ніж передбачено договором про надання бюджетного гранту та кошторисом проекту, ненадання переможцем конкурсного відбору проміжних звітів у визначені договором про надання бюджетного гранту строки, порушення переможцем конкурсного відбору антикорупційного законодавства, вчинення переможцем конкурсного відбору порушень, що дають підстави для обґрунтованих припущень, що договір про надання бюджетного гранту не буде виконано або його виконання не відповідатиме цілям, якими Фонд та переможець конкурсного відбору керувалися під час його укладання, Фонд може приймати рішення про припинення надання бюджетного гранту, відмову від договору про надання бюджетного гранту та повернення наданого бюджетного гранту.
12. Фонд проводить моніторинг та оцінку виконання (реалізації, здійснення) програм (проектів, заходів) за рахунок бюджетних грантів у визначеному ним порядку з урахуванням положень цього Порядку.
Моніторинг проводиться шляхом відвідування заходів, збору та аналізу інформаційних матеріалів, звітів переможця конкурсного відбору, інформації в медіа або отримання зразків продукції тощо.
Під час здійснення моніторингу та контролю за виконанням переможцями конкурсного відбору, які отримали бюджетні гранти, зобов’язань перед Фондом Фонд може надавати переможцям конкурсного відбору консультації та методичні рекомендації щодо належного виконання умов договору про надання бюджетного гранту, необхідності та доцільності внесення змін до такого договору, порядку та строків подання звітності, передбаченої умовами договору про надання бюджетного гранту.
Результати моніторингу та оцінки виконання (реалізації, здійснення) програм (проектів, заходів) враховуються під час проведення конкурсного відбору на наступний рік.
Проект, реалізований за підтримки Фонду, завершується публічним представленням його результатів, а також розміщенням на офіційному веб-сайті Фонду звіту про використання бюджетного гранту (у формі відкритих даних відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”).
13. У період воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, бюджетні кошти також можуть використовуватися Фондом для:
1) надання підтримки ветеранам та членам сімей ветеранів, насамперед тим, що виконують конституційний обов’язок щодо захисту незалежності та територіальної цілісності України у складі Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних та розвідувальних органів, державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, сил цивільного захисту або у добровольчих формуваннях територіальних громад;
2) фінансування заходів щодо створення умов для інтеграції ветеранів та членів сімей ветеранів, зокрема тих, що евакуйовані, за новим місцем проживання в Україні.
До заходів, які фінансуються згідно з цим пунктом, не застосовуються положення, визначені підпунктами 1-4 пункту 3 та пунктами 5-12 цього Порядку.
Особливості використання Фондом бюджетних коштів відповідно до цього пункту встановлюються Мінветеранів.
14. Не допускається спрямування бюджетних коштів на:
утримання фізичних та юридичних осіб, громадських об’єднань, зокрема тих, що є учасниками реалізації проектів за підтримки Фонду;
придбання товарів, оплату послуг, виконання робіт, не пов’язаних з напрямами використання бюджетних коштів, визначеними пунктом 3 цього Порядку;
здійснення видатків, що передбачені іншими бюджетними програмами (крім випадків реалізації спільних проектів Фонду за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством);
оплату посередницьких послуг, придбання товарів та послуг для осіб, які безпосередньо не беруть участі в реалізації проектів за підтримки Фонду, зазначених у договорі про надання бюджетного гранту;
підготовку документів для участі в конкурсному відборі;
придбання товарів, виконання робіт, надання послуг, що не пов’язані з реалізацією проектів, зазначених у договорі про надання бюджетного гранту;
здійснення заходів, метою яких є отримання прибутку, крім заходів за напрямом, зазначеним у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку.
15. Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня подають щомісяця до 15 числа Мінветеранів звіт про використання бюджетних коштів із зазначенням кількісних, вартісних і результативних показників за напрямами, передбаченими в пункті 3 цього Порядку, за формою, встановленою Мінветеранів.
Мінветеранів у межах своїх повноважень проводить оцінку ефективності використання бюджетних коштів, здійснює моніторинг та контроль за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів за напрямами, визначеними в пункті 3 цього Порядку.
Моніторинг за напрямом, передбаченим підпунктом 1 пункту 3 цього Порядку, проводиться протягом усього періоду здійснення заходів за відповідними напрямами щодо відповідності використання бюджетних коштів умовам, визначеним у договорі про надання бюджетного гранту.
16. Мінветеранів за результатами моніторингу може:
надати рекомендації щодо необхідності змін у реалізації напрямів використання бюджетних коштів;
прийняти рішення про внесення в установленому порядку змін до бюджетних призначень поточного бюджетного періоду;
врахувати виявлені в ході поточного оцінювання проблеми під час визначення річної програми підтримки проектів та розмірів фінансування на наступний період.
У разі виявлення істотних порушень умов договору про надання бюджетного гранту Мінветеранів може приймати рішення про припинення їх фінансування та повернення бюджетних коштів.
17. Мінветеранів подає щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним періодом, Мінфіну узагальнену інформацію про використання бюджетних коштів.
18. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законом порядку.
Попередня оплата таких товарів, робіт і послуг проводиться відповідно до положень бюджетного законодавства.
19. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
20. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 256 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для функціонування Українського ветеранського фонду” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1338).
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 366 “Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для функціонування Українського ветеранського фонду” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 27, ст. 1499).
3. Постанова Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2022 р. № 963 “Про внесення зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для функціонування Українського ветеранського фонду” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 70, ст. 4243).
4. Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1473 “Про внесення зміни до пункту 1 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для функціонування Українського ветеранського фонду” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 315).
5. Постанова Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2023 р. № 982 “Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для функціонування Українського ветеранського фонду” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 90, ст. 5181).
6. Постанова Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2024 р. № 1271 “Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для функціонування Українського ветеранського фонду” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 103, ст. 6571).