Про затвердження Положення про служби супроводу військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейських та членів їх сімей
Відповідно до пункту 10 Порядку організації діяльності служб супроводу військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейських та членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 року № 948, пункту 9, абзацу тринадцятого підпункту 3 пункту 11 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, з метою впорядкування діяльності служб супроводу військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейських та членів їх сімей НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про служби супроводу військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейських та членів їх сімей, що додається.
2. Департаменту соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України (Платонова І.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
ПОГОДЖЕНО: |
|
Положення
про служби супроводу військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейських та членів їх сімей
1. Це Положення визначає специфіку діяльності, завдання та функції служб супроводу в Національної гвардії України (далі — НГУ), Державній прикордонній службі України (далі — ДПСУ), Національній поліції України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій (далі — служби супроводу НГУ та ЦОВВ), служб супроводу Державної установи «Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України», територіальних медичних об’єднань МВС по областях, місту Києву та Київській області, військово-медичних клінічних центрів ДПСУ (далі — служби супроводу ТМО).
2. Служби супроводу у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, постановами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами з питань соціального захисту, у тому числі цим Положенням.
3. Служби супроводу НГУ та ЦОВВ утворюються в:
Адміністрації Держприкордонслужби, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони, вищих військових навчальних закладах ДПСУ;
Головному управлінні Національної гвардії України, оперативно-територіальних об’єднаннях, з’єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах, навчальних військових частинах (центрах) НГУ;
центральному органі управління поліції, територіальних органах поліції;
апараті ДСНС, територіальних органах ДСНС.
4. Служби супроводу утворюються з метою підтримки військовослужбовців НГУ, ДПСУ, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейських та членів їх сімей, насамперед тих, які отримали поранення (контузію, травму, каліцтво), захворювання, звільнені з полону (примусової ізоляції) (далі — постраждалі), членів їх сімей, а також сімей військовослужбовців, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань.
5. Служби супроводу утворюються з урахуванням вимог пункту 2 Порядку організації діяльності служб супроводу військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейських та членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 року № 948 (далі — Порядок організації діяльності служб супроводу).
Служби супроводу складаються із системи утворених окремих структурних підрозділів, до повноважень яких належить забезпечення соціального захисту, або визначених рішенням відповідного керівника НГУ, ДПСУ, ДСНС та поліції інших структурних підрозділів, або уповноважених осіб за рахунок штатних посад за відповідними напрямами роботи в межах штатної чисельності відповідних підрозділів (далі — суб’єкти служби супроводу).
За потреби до виконання завдань служби супроводу залучаються представники інших служб (підрозділів).
Служби супроводу комунікують з органами державної влади, органами місцевого самоврядування в інтересах надання соціальної підтримки (допомоги) військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським та членам їх сімей.
6. Діяльність служб супроводу НГУ та ЦОВВ спрямовується керівниками НГУ, ДПСУ, ДСНС та поліції або їх заступниками відповідно до розподілу обов’язків.
Координацію роботи та методичне забезпечення діяльності служб супроводу НГУ та ЦОВВ, служб супроводу ТМО здійснює структурний підрозділ МВС, який забезпечує виконання функцій із реалізації державної політики з питань соціального захисту.
7. Керівник суб’єкта служби супроводу НГУ та ЦОВВ закріплює на період супроводу за постраждалими, членами сімей осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, захоплених у полон або заручниками, інтернованих у нейтральні держави, загиблих (померлих) під час виконання бойових (службових) завдань військовослужбовців НГУ, ДПСУ, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейських за місцем проходження ними служби відповідну посадову особу (далі — супровідник).
Супровідник закріплюється керівником суб’єкта служби супроводу НГУ та ЦОВВ протягом 2 днів із дня надходження до органу (підрозділу), у якому військовослужбовець НГУ, ДПСУ, особа рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейський проходять (проходили) службу, інформації про їх поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання, захоплення в полон або заручниками, інтернування в нейтральні держави, звільнення з полону (примусової ізоляції), відсутність відомостей про їх місцеперебування, загибель (смерть).
У разі звільнення супровідника із служби (роботи), переведення його до іншого місця проходження служби (роботи) або на іншу посаду керівник суб’єкта служби супроводу протягом 2 днів із дня звільнення (переведення) проводить заміну супровідника.
категорії «постраждалі» — із дня надходження до органу (підрозділу), у якому військовослужбовець НГУ, ДПСУ, особа рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейський проходили службу, інформації про їх поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання, звільнення з полону (примусової ізоляції) до дати звільнення із служби;
категорії «члени сімей загиблих (померлих) осіб» — із дня надходження до органу (підрозділу), у якому військовослужбовець НГУ, ДПСУ, особа рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейський проходили службу, інформації про їх загибель (смерть);
категорії «члени сімей осіб, захоплених у полон або заручниками, інтернованих у нейтральні держави» — із дня надходження до органу (підрозділу), у якому військовослужбовець НГУ, ДПСУ, особа рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейський проходять службу, інформації про їх захоплення в полон або заручниками, інтернування в нейтральні держави до дати звільнення з полону (примусової ізоляції);
категорії «члени сімей осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» — із дня надходження до органу (підрозділу), у якому військовослужбовець, особа рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейський проходили службу, інформації щодо відсутності відомостей про місце їх перебування до припинення розшуку в порядку, передбаченому Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин».
Військовослужбовці НГУ, ДПСУ, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейські, які отримали поранення (травму, контузію, каліцтво), захворювання, перебували в полоні (примусовій ізоляції) і звільнені із служби, можуть звертатися до суб’єктів служби супроводу за місцем проходження служби щодо надання допомоги в реалізації належних їм пільг і гарантій.
9. Основні завдання та функції служб супроводу НГУ та ЦОВВ визначені в пунктах 3, 4 Порядку організації діяльності служб супроводу.
З урахуванням специфіки діяльності НГУ, ДПСУ, ДСНС, поліції та їх структури (системи) суб’єкти служби супроводу НГУ та ЦОВВ також:
вносять оновлену інформацію у функціональну підсистему «Соціально-правовий захист постраждалих та членів їх сімей» єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ (далі — ФП СПЗ). Оновлення інформації про постраждалих, членів їх сімей та членів сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань, у тому числі про передачу супроводу від одного суб’єкта служби супроводу до іншого, здійснюється не пізніше 2 днів із дня її отримання;
здійснюють розгляд звернень з питань соціального захисту відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та запитів на інформацію згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації»;
беруть участь у межах компетенції в організації заходів щодо проведення поховання загиблого (померлого) військовослужбовця НГУ, ДПСУ, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейського відповідно до положень Закону України «Про поховання та похоронну справу».
10. Суб’єкти служби супроводу ТМО відповідно до покладених завдань служб супроводу:
здійснюють функції, передбачені абзацами другим — восьмим, дванадцятим — чотирнадцятим пункту 4 Порядку організації діяльності служб супроводу;
вносять оновлену інформацію в ФП СПЗ про потреби постраждалих, членів їх сімей та членів сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань, для надання допомоги в межах повноважень за принципом територіальності. Оновлення інформації здійснюється не пізніше 2 днів із дня її отримання;
здійснюють обмін із закладами охорони здоров’я інформацією щодо постраждалих, які потребують протезування, з метою моніторингу та подальшого внесення відомостей про них до централізованого банку даних з проблем інвалідності для безоплатного забезпечення засобами реабілітації;
інформують суб’єктів служб супроводу за новим місцем проходження лікування (реабілітації), служби протягом 2 днів із дня направлення постраждалого на лікування (реабілітацію) до іншого закладу охорони здоров’я, закінчення лікування.
11. Зміст супроводу реалізується через проведення таких заходів:
бесіди з постраждалими, членами їх сімей та членами сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань;
відвідування постраждалих, які перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я;
консультування постраждалих, членів їх сімей та членів сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань, щодо реалізації можливостей, прав, пільг, гарантій та отримання послуг;
надання інформаційно-освітніх матеріалів, інструкцій, буклетів, листівок постраждалим, членам їх сімей та членам сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань;
з’ясування потреб постраждалих, членів їх сімей та членів сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань;
визначення необхідних послуг, які повинні бути надані з урахуванням потреб постраждалих, членів їх сімей та членів сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань;
визначення пріоритетності в задоволенні потреб відповідно до їх важливості, терміновості та побажань постраждалих, членів їх сімей та членів сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань;
узгодження з постраждалими, членами їх сімей та членами сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань, послідовності подальшої роботи з реалізації пільг і гарантій, визначеної з урахуванням їхніх потреб та норм законодавства;
надання допомоги в оформленні документів постраждалим, членам їх сімей та членам сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань;
ведення обліку потреб постраждалих, членів їх сімей та членів сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, потрапили в полон або заручниками, інтерновані в нейтральні держави, загинули (померли) під час виконання бойових (службових) завдань, наданих їм послуг.
12. Керівники закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління МВС, ДПСУ, ДСНС, закладів охорони здоров’я, які входять до складу НГУ, на лікуванні в яких перебувають військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейські, реалізують повноваження, передбачені пунктом 6 Порядку організації діяльності служб супроводу.