Про затвердження Порядку формування та перевірки електронних посвідок на постійне проживання та електронних посвідок на тимчасове проживання та їх електронних копій
Відповідно до Закону України “Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок формування та перевірки електронних посвідок на постійне проживання та електронних посвідок на тимчасове проживання та їх електронних копій, що додається.
2. Внести у додатки 2 і 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1493 “Про проведення верифікації деяких реєстрових даних” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 330) зміни, що додаються.
ПОРЯДОК
формування та перевірки електронних посвідок на постійне проживання та електронних посвідок на тимчасове проживання та їх електронних копій
1. Цей Порядок визначає механізм формування електронних посвідок на постійне проживання (далі - е-посвідка на постійне проживання) та електронних посвідок на тимчасове проживання (далі - е-посвідка на тимчасове проживання) та їх електронних копій і процедуру їх перевірки.
2. Е-посвідка на постійне проживання є відображенням інформації, що міститься у посвідці на постійне проживання, оформленій особі засобами Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом) (далі - унікальний електронний ідентифікатор), а також інформації про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платників податків (за наявності), сформований засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) відповідно до цього Порядку.
Е-посвідка на тимчасове проживання є відображенням інформації, що міститься у посвідці на тимчасове проживання, оформленій особі засобами Реєстру, разом з унікальним електронним ідентифікатором, а також інформації про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платників податків (за наявності), сформований засобами Порталу Дія відповідно до цього Порядку.
У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, “Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг”, “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні”, “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”, “Про захист персональних даних”, Положенні про Єдиний державний вебпортал електронних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1137 “Питання Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та Реєстру адміністративних послуг” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 3, ст. 13; 2022 р., № 69, ст. 4171).
3. Е-посвідка на постійне проживання та е-посвідка на тимчасове проживання формуються безоплатно засобами Порталу Дія за бажанням особи, яка в установленому законодавством порядку отримала посвідку на постійне проживання або посвідку на тимчасове проживання.
Е-посвідка на постійне проживання та е-посвідка на тимчасове проживання формуються за наявності в Реєстрі інформації, зазначеної у посвідці на постійне проживання та у посвідці на тимчасове проживання.
Е-посвідка на постійне проживання та е-посвідка на тимчасове проживання формуються у разі, коли посвідка на постійне проживання та посвідка на тимчасове проживання є дійсними.
4. Для формування та використання е-посвідки на постійне проживання або е-посвідки на тимчасове проживання особі необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка (далі - електронний пристрій), підключений до Інтернету, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію користувачів з використанням механізму, передбаченого для безконтактних електронних носіїв, імплантованих до посвідки на постійне проживання чи посвідки на тимчасове проживання відповідно до рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IKAO), а також інших засобів електронної ідентифікації із середнім або високим рівнем довіри, що дають змогу однозначно встановлювати особу.
5. Е-посвідка на постійне проживання та е-посвідка на тимчасове проживання формуються автоматично засобами Порталу Дія за наявності підключення електронного пристрою до Інтернету, за умови працездатності встановленого мобільного додатка Порталу Дія (Дія) і наявної електронної інформаційної взаємодії Порталу Дія і Реєстру та/або інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів та банків даних, держателями (адміністраторами) яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, шляхом використання наявної в Реєстрі інформації, зазначеної у пунктах 7 і 8 цього Порядку та переданої до Порталу Дія, а також з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Для формування е-посвідки на постійне проживання та е-посвідки на тимчасове проживання використовується інформація, передана до Порталу Дія відповідно до вимог законодавства (крім відцифрованих відбитків пальців рук особи) з Реєстру та Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Особі автоматично надсилається засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) повідомлення про формування е-посвідки на тимчасове проживання, е-посвідки на постійне проживання разом з унікальним електронним ідентифікатором або про неможливість такого формування у зв’язку з відсутністю в Реєстрі необхідної інформації.
6. Сформована е-посвідка на постійне проживання і е-посвідка на тимчасове проживання разом з унікальним електронним ідентифікатором відображається засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) за наявності необхідної інформації в Реєстрі.
Унікальний електронний ідентифікатор автоматично формується засобами Порталу Дія за наявності підключення електронного пристрою до Інтернету та працездатності мобільного додатка Порталу Дія (Дія). Сформований унікальний електронний ідентифікатор дійсний протягом трьох хвилин з моменту формування.
Е-посвідка на постійне проживання та е-посвідка на тимчасове проживання є дійсними лише за наявності унікального електронного ідентифікатора та не можуть використовуватися без нього.
Е-посвідка на постійне проживання, е-посвідка на тимчасове проживання пред’являються особою на електронному носії, критерії якого підтримують використання мобільного додатка Порталу Дія (Дія), без додаткового пред’явлення посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, документів (відомостей, даних) про реєстраційний номер облікової картки платника податків, задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування).
Е-посвідка на постійне проживання та е-посвідка на тимчасове проживання не використовуються під час перетинання державного кордону України.
7. У е-посвідці на постійне проживання відображається така інформація:
2) прізвище (за наявності), власне ім’я особи українською мовою та латинськими літерами;
4) громадянство (громадянства);
6) унікальний номер запису в Реєстрі;
9) дата закінчення строку дії документа;
10) уповноважений суб’єкт, що видав документ (код);
11) відцифрований підпис особи;
12) підстава для отримання дозволу на імміграцію (код);
14) відцифрований образ обличчя особи;
15) реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (за наявності в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків);
16) адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) та дата декларування/реєстрації (за наявності у Реєстрі та/або відомчій інформаційній системі ДМС).
8. У е-посвідці на тимчасове проживання відображається така інформація:
2) прізвище (за наявності), власне ім’я особи українською мовою та латинськими літерами;
4) громадянство (громадянства);
6) унікальний номер запису в Реєстрі;
9) дата закінчення строку дії документа;
10) уповноважений суб’єкт, що видав документ (код);
11) відцифрований підпис особи;
12) підстава для отримання посвідки на тимчасове проживання (код);
14) відцифрований образ обличчя особи;
15) реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (за наявності в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків);
16) адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) та дата декларування/реєстрації (за наявності у Реєстрі та/або відомчій інформаційній системі ДМС).
9. Реєстраційний номер облікової картки платника податків може відображатися окремо, а не в е-посвідці на постійне проживання та е-посвідці на тимчасове проживання (у такому випадку також відображається інформація, передбачена підпунктами 2, 5 пунктів 7 і 8 цього Порядку).
Реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) відображається з використанням інформації, що міститься в е-посвідці на постійне проживання, е-посвідці на тимчасове проживання, та інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Під час формування е-посвідки на постійне проживання або е-посвідки на тимчасове проживання інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків особи передається ДПС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків на запит Порталу Дія виключно у разі повного збігу набору даних, які дають змогу однозначно ідентифікувати особу.
Перевірка набору даних, що дають змогу однозначно ідентифікувати особу, проводиться ДПС у строк, що не перевищує трьох робочих днів з моменту отримання інформації.
Для актуалізації інформації про іноземців або осіб без громадянства, які оформлюють посвідку на постійне проживання або посвідку на тимчасове проживання, ДПС отримує з Реєстру інформацію, що вноситься до посвідки на постійне проживання або до посвідки на тимчасове проживання із зазначенням документа, що подається для оформлення таких посвідок. Отримання інформації здійснюється з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” з дотриманням Законів України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про публічні електронні реєстри”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”.
Обсяг та структура даних, якими обмінюються ДПС та держатель Реєстру через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервісів), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 “Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2016 p., № 73, ст. 2455)”.
10. Перевірка е-посвідки на постійне проживання та е-посвідки на тимчасове проживання з використанням унікального електронного ідентифікатора у режимі реального часу є обов’язковою умовою їх використання особою для отримання адміністративних та інших послуг, у будь-яких інших випадках, в яких законодавством передбачено використання посвідки на постійне проживання або посвідки на тимчасове проживання.
Перевірка е-посвідки на постійне проживання та е-посвідки на тимчасове проживання проводиться за допомогою електронних пристроїв шляхом зчитування або введення унікального електронного ідентифікатора, який забезпечує отримання даних з Реєстру засобами єдиної інформаційної системи МВС на запит Порталу Дія.
Перевірка та підтвердження відповідності даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків реєстраційним даним особи, внесеним до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, здійснюються за допомогою технічних засобів Порталу Дія, зокрема з використанням унікального електронного ідентифікатора, шляхом електронної інформаційної взаємодії з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків з урахуванням вимог законодавства з питань захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах.
За результатами перевірки на електронному пристрої, за допомогою якого проводилася така перевірка засобами Порталу Дія, формується відповідне інформаційне повідомлення.
11. Електронні копії е-посвідки на постійне проживання та е-посвідки на тимчасове проживання (далі - електронні копії) можуть подаватися та використовуватися у випадках, коли законодавством передбачено подання та використання копій посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання.
Особа може також окремо подавати інформацію (відомості, дані), що міститься (містяться) в е-посвідці на постійне проживання, е-посвідці на тимчасове проживання, у порядку та спосіб, передбачені для подання електронних копій.
Електронні копії подаються особою засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Електронна копія містить відомості, зазначені у пунктах 7 і 8 цього Порядку, а також ідентифікатор запиту та інформацію про дату запиту і отримувача електронної копії.
Електронні копії формуються засобами Порталу Дія з накладенням віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”) особи та кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Порталу Дія з відповідною кваліфікованою електронною позначкою часу.
12. Електронні копії, окрема інформація (відомості, дані), що містяться в е-посвідці на постійне проживання або в е-посвідці на тимчасове проживання, подаються особою засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), за умови проведення їх перевірки засобами Порталу Дія.
Електронні копії передаються особою з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) до визначених нею органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, інформаційні системи яких підключені до Порталу Дія.
Особа може подавати електронні копії засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), як електронні копії посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, документів про реєстраційний номер облікової картки платника податків, про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування).
13. Органи державної влади для забезпечення можливості перевірки е-посвідки на постійне проживання та е-посвідки на тимчасове проживання та отримання електронних копій, інформації (відомостей, даних) можуть підключати власні інформаційні системи до Порталу Дія.
Органи місцевого самоврядування, юридичні та фізичні особи для забезпечення можливості перевірки е-посвідки на постійне проживання або е-посвідки на тимчасове проживання та отримання електронних копій, інформації (відомостей, даних) можуть підключати власні інформаційні системи до Порталу Дія.
Для підключення інформаційних систем до Порталу Дія органи державної влади, органи місцевого самоврядування, юридичні та фізичні особи разом з держателем Порталу Дія визначають порядок інформаційної взаємодії та формат файлів, які містять електронні копії, інформацію (відомості, дані), що передаються.
Інформаційні системи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, що підключаються до Порталу Дія для забезпечення можливості отримання електронних копій, інформації (відомостей, даних), повинні відповідати вимогам законодавства у сфері захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах.
Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, юридичні та фізичні особи забезпечують належне функціонування та безперебійну роботу власних інформаційних систем для забезпечення можливості перевірки е-посвідки на постійне проживання або е-посвідки на тимчасове проживання та для отримання за рішенням особи електронних копій, інформації (відомостей, даних).
Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, юридичні та фізичні особи під час обробки персональних даних забезпечують виконання вимог Закону України “Про захист персональних даних” у зв’язку з отриманням електронних копій, інформації (відомостей, даних).
14. Електронні копії також можуть бути сформовані засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), для подальшої їх передачі електронною поштою з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, а також за умови укладення органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами з технічним адміністратором Порталу Дія договору приєднання.
15. Особа може ознайомитися з інформацією про передані електронні копії, інформацію (відомості, дані), а саме про ідентифікатор запиту, інформацію про отримувача запиту, дату запиту та вид документа, що запитувався на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
16. Перевірка електронних копій, інформації (відомостей, даних) проводиться шляхом перевірки накладеного на них віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”) особи та кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Порталу Дія відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”.
17. Електронна інформаційна взаємодія, передбачена цим Порядком, здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта”.
Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної інформаційної взаємодії через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455).
У разі відсутності технічної можливості передачі даних засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” електронна інформаційна взаємодія може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням у них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
Обмін інформацією здійснюється в електронній формі з дотриманням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”.
ЗМІНИ,
що вносяться у додатки 2 і 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1493
1. Додаток 2 доповнити такою позицією:
“8. | Єдиний державний демографічний реєстр | ДМС | 1 вересня 2024 р. | Державний реєстр фізичних осіб - платників податків | ДПС | 30 вересня 2024 р.”. |
2. Додаток 3 доповнити такою позицією: