Про затвердження Порядку маркування контрольованих речовин, товарів та обладнання
Відповідно до частини третьої статті 3 Закону України «Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами» та підпункту 65 пункту 4 Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок маркування контрольованих речовин, товарів та обладнання, що додається.
2. Департаменту запобігання промисловому забрудненню та кліматичної політики в установленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності через шість місяців з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Вікторію КИРЕЄВУ.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
маркування контрольованих речовин, товарів та обладнання
1. Цей Порядок визначає вимоги до маркування озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів, переліки яких визначені додатками 1 та 2 до Закону України «Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами» (далі - Закон), а також товарів та обладнання, що їх містять.
2. Дія цього Порядку поширюється на суб’єктів господарювання - операторів контрольованих речовин, які виконують операції щодо імпорту, експорту та розміщення на ринку озоноруйнівних речовин, фторованих парникових газів, товарів та обладнання, що їх містять.
3. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі та Законі України «Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією».
4. Обов’язковому маркуванню підлягають:
обладнання для кондиціонування повітря;
електрична комутаційна апаратура;
аерозольні розпилювачі, що містять контрольовані речовини, окрім дозуючих інгаляторів для доставки фармацевтичних інгредієнтів;
усі контейнери для контрольованих речовин;
розчинники на основі контрольованих речовин;
пристрої, що працюють на органічному циклі Ренкіна;
піноматеріали та попередньо змішані поліоли.
5. Маркування товарів та обладнання, що містять або використовують контрольовані речовини, їх тари та упаковки повинно включати:
1) інформацію про те, що у товарі або обладнанні містяться або використовуються контрольовані речовини;
2) прийняте промислове найменування контрольованої речовини, яка міститься або використовується у товарі, її хімічну назву;
3) фактичну або розрахункову кількість контрольованих речовин в товарі, виражену в одиницях маси та еквіваленті озоноруйнівного потенціалу або потенціалу глобального потепління, потенціал глобального потепління.
Маса контрольованих речовин виражається в кілограмах, а еквіваленти озоноруйнівного потенціалу та потенціалу глобального потепління виражаються в тоннах.
6. Якщо контрольовані речовини призначені для використання в певних цілях згідно з частинами четвертою-дев’ятою статті 12 Закону, маркування повинно містити такий текст:
1) «Тільки для знешкодження» - для контрольованих речовин, призначених для знешкодження;
2) «Тільки для використання у військовій техніці» - для контрольованих речовин, призначених для використання у військовій техніці;
3) «Тільки для травлення / очищення під час виготовлення напівпровідникових матеріалів» - для контрольованих речовин, призначених для виготовлення напівпровідникових матеріалів і очищення камер хімічного осадження з парової фази, що застосовуються в секторі виробництва напівпровідників;
4) «Тільки для використання в якості сировини» - для контрольованих речовин, призначених для використання як сировини;
5) «Тільки для виробництва дозуючих інгаляторів» - для контрольованих речовин, призначених для виробництва дозуючих інгаляторів для доставки лікарських речовин;
6) «Тільки для використання у лабораторних та аналітичних цілях» - для контрольованих речовин, призначених для лабораторних та аналітичних цілей.
7. У разі необхідності, маркування, яке зазначене у пункті 5 цього Порядку, повинно містити:
1) посилання на присутність контрольованої речовини в герметичному обладнанні;
2) повідомлення про те, що електрична комутаційна апаратура має встановлену норму витоку не більше 0,1 % на рік у відповідності з технічними умовами виробника.
8. Якщо контрольовані речовини додаються до товарів та обладнання поза місцем їх виробництва, маркування повинно містити інформацію про загальну кількість контрольованих речовин, що містяться або застосовуються у товарах та обладнанні, або кількість контрольованих речовин, для яких такі товари та обладнання призначені.
9. Маркування піноматеріалів та попередньо змішаних поліолів, до складу яких входять контрольовані речовини, повинно чітко вказувати на те, що піноматеріал або попередньо змішаний поліол містить контрольовані речовини та включати інформацію про прийняте промислове найменування, хімічну назву контрольованої речовини. Інформація про вміст контрольованих речовин у складі пінокартону повинна розміщуватися на самому матеріалі, легко читатися і бути стійкою до стирання.
10. Маркування регенерованих і рецикльованих контрольованих речовин, які не містять первинних контрольованих речовин, повинно містити текст «100 % перероблений» та інформацію про те, що речовина була рекуперована та регенерована або рецикльована, номер партії, найменування та місцезнаходження юридичної особи або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та задеклароване / зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи - підприємця, яка здійснила регенерацію або рециклінг.
11. Інформація, що наноситься на товари та обладнання відповідно до цього Порядку, повинна чітко виділятися на фоні маркування, а також мати такий розмір та відступи, що забезпечують видимість такої інформації. Якщо інформація, що наноситься на товари та обладнання відповідно до цього Порядку, додається до етикеток, які вже нанесені на відповідні товари та обладнання, розмір шрифту не повинен бути меншим за мінімальний розмір іншої інформації на таких етикетках.
12. Маркування повинне бути розроблене таким чином, щоб забезпечити його надійне збереження на товарах та обладнанні, а також розбірливість інформації, що міститься на маркуванні, у звичайних робочих умовах протягом усього періоду, протягом якого товари та обладнання містять контрольовані речовини.
13. Маркування повинно бути чітким, стійким до стирання і розміщуватися в одному з таких місць товарів та обладнання:
1) поблизу сервісних отворів, що використовуються для заправки або збирання контрольованих речовин;
2) на тій частині виробу або обладнання, в якій містяться контрольовані речовини.
14. Інформація відповідно до цього Порядку може не наноситися на товари та обладнання, вміст упаковки яких не перевищує 125 мл. У такому разі оператор контрольованих речовин забезпечує включення інформації відповідно до пунктів 5-7 цього Порядку до інструкції, інформаційної брошури, або іншого документа, що супроводжують або надаються до відповідного товару та обладнання.
15. Інформація, зазначена у пунктах 5 і 9 цього Порядку, включається до керівництва з експлуатації відповідних товарів та обладнання. Ця інформація також наводиться в рекламних матеріалах товарів та обладнання, що містить фторовані парникові гази з потенціалом глобального потепління 150 або вище.
16. Інформація, що наноситься на контрольовані речовини, товари та обладнання відповідно до цього Порядку, розміщується додатково до іншого маркування відповідно до законодавства.
Інформація, що наноситься відповідно до цього Порядку, розміщується поруч із попереджувальним маркуванням хімічної продукції, у разі його наявності.
17. Додатково до маркування відповідно до цього Порядку, оператори контрольованих речовин можуть наносити на контейнери, що містять контрольовані речовини, товари та обладнання інше маркування, що не суперечить закону.
18. Маркування контрольованих речовин, товарів та обладнання, які імпортуються або експортуються, здійснюється державною або англійською мовою. Маркування контрольованих речовин, товарів та обладнання, які розміщуються на ринку, здійснюється державною мовою.