Про внесення змін до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти
На виконання частини другої статті 741 Закону України «Про освіту», згідно з пунктом 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, та з метою забезпечення належної цифрової взаємодії в системі загальної середньої освіти НАКАЗУЮ:
1. Внести до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16 квітня 2018 року № 367, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 травня 2018 року за № 564/32016, зміни, що додаються.
2. Директорату цифрової трансформації (Далєвська Т.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
3. Департаменту забезпечення документообігу, контролю та інформаційних технологій (Єрко І.) зробити відмітки в справах архіву.
4. Цей наказ набирає чинності з 01 серпня 2024 року, крім підпункту 6 пункту 1 змін, який набирає чинності з 01 січня 2025 року.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Завгороднього Д.
ЗМІНИ
до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16 квітня 2018 року № 367, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 травня 2018 року за № 564/32016
1. У розділі I:
1) пункт 1 викласти в такій редакції:
«1. Цей Порядок визначає механізми зарахування дітей до закладів освіти для здобуття початкової, базової чи профільної середньої освіти за денною формою навчання; переведення учнів з одного закладу освіти до іншого, відрахування учнів із закладів освіти виключно з використанням програмно-апаратного комплексу «Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту» (далі - АІКОМ) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (за наявності технічної можливості), або з використанням освітніх інформаційних систем, що мають налагоджену електронну взаємодію з АІКОМ (далі - онлайн-сервіси).
Зарахування дітей, переведення, відрахування учнів здійснюється шляхом видання в електронній формі засобами АІКОМ відповідного наказу керівника закладу освіти.»;
2) пункт 2:
доповнити абзацом другим такого змісту:
«відповідальні працівники - відповідальні працівники закладів освіти, органів управління у сфері освіти, які відповідно до своїх посадових обов’язків та/або наказу керівника забезпечують організацію зарахування дітей, переведення, відрахування учнів з використанням АІКОМ або онлайн-сервісів;».
У зв’язку з цим абзаци другий - дев’ятий вважати абзацами третім - десятим відповідно;
абзац дев’ятий викласти в такій редакції:
«Інші терміни вживаються у значеннях, наведених в Законах України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг», Положенні про програмно-апаратний комплекс «Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2021 року № 1255, постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».»;
3) пункт 4 викласти в такій редакції:
«4. Для зарахування дитини до закладу освіти одним із її батьків чи повнолітньою особою, яка має намір здобувати освіту, до закладу освіти подається заява, у якій зазначаються відомості про серію, номер (за наявності) та дату видачі:
свідоцтва про народження дитини або документа, що посвідчує особу повнолітнього вступника, який має намір здобувати загальну середню освіту;
медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 серпня 2010 року N 682, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2010 року за № 794/18089 (подається лише при зарахуванні на очну (денну, вечірню) форми(у) або при поєднанні цієї форми з іншими формами здобуття повної загальної середньої освіти);
відповідного документа про наявний рівень освіти (за наявності).
У разі наявності та за бажанням заявника у заяві про зарахування зазначаються відомості про серію, номер, дату видачі:
висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини;
одного з документів, визначених абзацами третім - дев’ятим пункту 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 року № 684, що підтверджує місце проживання або перебування дитини чи одного з її батьків, інших законних представників на території обслуговування закладу освіти.
Заява про зарахування за вибором заявника може бути подана:
особисто (нарочно) або електронною поштою, факсом, іншими засобами електронного зв’язку;
в електронній формі з використанням АІКОМ або онлайн-сервісів.
У разі подання заяви про зарахування особисто (нарочно) або електронною поштою, факсом, іншими засобами зв’язку, така заява заповнюється за зразком, визначеним додатком 1 до цього Порядку. При поданні заяви про зарахування особисто (нарочно) особа заявника встановлюється згідно з пред’явленим документом, що посвідчує його особу заявника, а при поданні електронною поштою, факсом, іншими засобами електронного зв’язку до заяви додається копія (сканована копія чи фотокопія) такого документа. Заяви про зарахування, подані особисто (нарочно) або електронною поштою, факсом, іншими засобами електронного зв’язку, вносяться відповідальним працівником закладу освіти до АІКОМ для проведення зарахування дітей, забезпечення цілісності та перевірки поданої в них інформації, а також обліку учнів закладу освіти відповідно до законодавства.
За бажанням заявника замість зазначення відомостей у заяві про зарахування до неї додаються копії відповідних документів.
Підтвердження або заперечення видачі відповідного документа та/або достовірності відомостей, здійснюється у порядку, визначеному частинами першою, другою статті 5 Закону України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг».
Подання заяви про зарахування з використанням АІКОМ здійснюється шляхом її створення у відповідному програмному модулі АІКОМ через особистий кабінет відповідального працівника закладу освіти або в онлайн-сервісі. Заява про зарахування має бути підписана кваліфікованим електронним підписом заявника або відповідального працівника закладу освіти з використанням АІКОМ або онлайн-сервісів.
Разом із заявою про зарахування реквізити документів, визначені абзацами другим, четвертим, і шостим, сьомим цього пункту, вказуються в АІКОМ або онлайн-сервісі та перевіряються шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційними системами та публічними електронними реєстрами. В АІКОМ також вносяться реквізити документа, визначеного абзацом третім цього пункту.
У випадку подання висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, перевірка його достовірності здійснюється закладом освіти з використанням «АІКОМ» шляхом електронної інформаційної взаємодії з інтегрованою інформаційно-комунікаційною системою АІС «ІРЦ», що функціонує відповідно до Положення про систему автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 02 листопада 2020 року № 1353, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 січня 2021 року за № 24/35646.»;
4) пункт 5 викласти в такій редакції:
«5. Діти або один з їх батьків, які мають довідку про звернення за захистом в Україні, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист, та які не мають одного чи обох документів, визначених абзацами другим та/або четвертим пункту 4 цього розділу, зараховуються до закладу освіти без подання зазначених документів згідно з цим Порядком.
При поданні цих документів, перевірка їх достовірності здійснюється закладом освіти з використанням АІКОМ після внесення реквізитів відповідних документів до АІКОМ або онлайн-сервісів.
У разі подання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, її реквізити вносяться до АІКОМ або онлайн-сервісів і перевіряються шляхом подання запитів до єдиного реєстру внутрішньо переміщених осіб, порядок ведення якого затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року № 646.
Діти, які не мають одного (чи обох) документа(ів), визначеного(их) абзацами другим та/або четвертим пункту 4 цього розділу, та довідки, визначеної додатком 2 до цього Порядку, зараховуються до закладу освіти згідно з цим Порядком. У разі відсутності свідоцтва про народження дитини для сприяння в його оформленні керівник закладу освіти зобов’язаний невідкладно поінформувати орган опіки і піклування за місцезнаходженням закладу освіти.
У випадку відсутності документів про освіту або інформації про них в АІКОМ чи Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі - Електронна база), що підтверджують наявність(ий) рівня(ь) освіти або попередніх результатів оцінювання, такі результати можуть бути встановлені (за необхідності) відповідно до пункту 4 розділу II Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 12 січня 2016 року № 08, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2016 року за № 184/28314.
Визнання результатів наявного рівня навчання здобувачів освіти, які в умовах воєнного стану вимушено виїхали за межі України та повернулися в Україну, здійснюється у порядку, визначеному педагогічною радою закладу освіти.
Визнання результатів наявного рівня навчання здобувачів освіти із числа внутрішньо переміщених осіб може бути здійснено на основі довідки або іншого документа, виданого закладом освіти, у якому дитина здобувала освіту за місцем тимчасового перебування.»;
5) у пункті 6:
в абзаці першому слова та цифри «закладів освіти II, II-III ступенів та III ступеня» замінити словами «закладів загальної середньої освіти, що забезпечують здобуття виключно профільної середньої освіти»;
в абзаці третьому після слів «виключно на вільні місця» додати слова «в один заклад освіти або у кілька закладів за умови зарахування на різні форми навчання»;
6) пункт 7 викласти в такій редакції:
«7. Інформація про закріплену за закладом територію обслуговування та спроможність закладу освіти обов’язково вноситься в АІКОМ відповідальними працівниками органів управління освітою, кількість учнів у кожному класі та відповідно наявність вільних місць розраховується АІКОМ автоматично на підставі внесеної інформації в АІКОМ. Також ця інформація може бути експортована з АІКОМ для оприлюднення на інформаційному стенді закладу освіти та на його вебсайті (у разі відсутності вебсайту закладу освіти - на вебсайті органу, у сфері управління якого перебуває заклад освіти) щороку впродовж двох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення, але не пізніше ніж за місяць до початку прийому заяв закладами освіти.»;
7) у пункті 8:
в абзаці першому слова «Закону України «Про захист персональних даних» замінити словами «Законів України «Про захист персональних даних» та «Про освіту»;
доповнити абзацом другим такого змісту:
«Обробка персональних даних в АІКОМ здійснюється з метою забезпечення права людини на освіту та не потребує окремої згоди згідно із Законом України «Про захист персональних даних».»;
8) пункт 10 викласти в такій редакції:
«10. Переведення учня між закладами освіти здійснюється керівниками цих закладів з використанням засобів АІКОМ або онлайн-сервісів відповідно до розділу III цього Порядку.»;
9) пункт 11 викласти в такій редакції;
«11. Відрахування учня із закладу освіти здійснюється керівником закладу з використанням засобів АІКОМ або онлайн-сервісів відповідно до розділу IV цього Порядку.».
2. У розділі II:
1) у главі 1:
у пункті 1 абзац третій виключити.
У зв’язку з цим абзаци четвертий - шостий пункту 1 вважати абзацами третім - п’ятим відповідно;
в абзаці другому пункту 2 після слова «прізвищ» доповнити словами «автоматично створюється на підставі опрацювання заяв в АІКОМ або онлайн-сервісі та»;
абзац п’ятий пункту 3 викласти в такій редакції:
«Діти зараховуються на вільні місця до закладу освіти з використанням засобів АІКОМ або онлайн-сервісів.»;
в абзаці п’ятому пункту 5 після слів «заклад освіти, невідкладно» доповнити словами «та з використанням наявної інформації про вільні місця, отриманої з АІКОМ або онлайн-сервісів,»;
2) в абзаці першому пункту 7 глави 2 слова «видання відповідного наказу про зарахування дітей на вільні місця» замінити словами «проведення зарахування засобами АІКОМ або онлайн-сервісів та формування відповідного наказу.»;
3) у главі 3:
абзац перший пункту 1 викласти в такій редакції:
«1. Зарахування до 5 класу закладу освіти, який забезпечує здобуття повної загальної середньої освіти на рівні базової та/або профільної середньої освіти та має у своїй структурі початкову школу, відбувається після проведення переведення засобами АІКОМ або онлайн-сервісів до нього учнів 4 класу цього самого закладу освіти та формування відповідного наказу.»;
абзац п’ятий пункту 1 виключити;
пункт 2 викласти в такій редакції:
«2. Заяви про зарахування дитини до п’ятого класу закладу освіти, за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає (перебуває) ця дитина та який забезпечує здобуття освіти виключно на рівні базової середньої освіти, або базової та профільної середньої освіти, подаються до відповідного закладу одним з батьків дитини до 31 травня включно.»;
в абзаці другому пункту 2 слова та цифри «конкурсний відбір не проводиться і 01 червня видається наказ про зарахування усіх дітей.» замінити словами та цифрами «не пізніше 01 червня проводиться опрацювання всіх заяв на зарахування в АІКОМ або онлайн-сервісі та автоматично формується відповідний наказ про зарахування усіх дітей.»;
в абзаці третьому пункту 2 слова та цифри «до 01 червня включно заклад освіти оприлюднює оголошення про проведення конкурсного відбору, що організовується і проводиться відповідно до пунктів 2 - 16 глави 4 цього розділу. Конкурс має бути проведений і наказ про зарахування виданий до 15 червня включно.» замінити словами «зарахування до закладу освіти відбувається за такими правилами:»;
пункт 2 доповнити абзацами четвертим - п’ятим такого змісту:
«до 01 червня включно зараховуються усі діти, місце проживання (перебування) яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене, а також діти, які є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, які здобувають освіту у цьому закладі, чи дітьми працівників цього закладу освіти. Відповідні перевірки даних відбуваються засобами АІКОМ або онлайн-сервісів;
до 10 червня включно заклад освіти оприлюднює оголошення про проведення конкурсного відбору, що організовується і проводиться відповідно до пунктів 2 - 16 глави 4 цього розділу. Конкурс і зарахування мають бути проведені до 15 червня включно.».
У зв’язку з цим абзаци четвертий - сьомий пункту 2 вважати абзацами шостим - дев’ятим відповідно;
4) у главі 4:
в абзаці першому пункту 1 слова та цифри «I-III або II-III ступенів відбувається після видання наказу про переведення до нього учнів 9 класу цього самого закладу освіти» замінити словами та цифрою «який забезпечує здобуття повної загальної середньої освіти на рівні профільної освіти і має у своїй структурі підрозділ, який забезпечує здобуття базової освіти, відбувається після проведення переведення засобами АІКОМ або онлайн-сервісу до нього учнів 9 класу»;
в абзаці другому пункту 1 слово та цифру «III ступеня» замінити словами «який забезпечує здобуття виключно профільної освіти,».
3. У розділі III:
1) у пункті 1:
в абзаці першому слова «звернутися до обраного ним закладу освіти щодо можливості зарахування з відповідним письмовим зверненням (запитом) в довільній формі, у тому числі шляхом надсилання його сканованої копії електронною поштою» замінити словами «переглянути наявність місць в обраному закладі освіти та подати заяву про переведення на вільне місце особисто (нарочно), електронною поштою, факсом, іншими засобами електронного зв’язку або з використанням засобів АІКОМ або онлайн-сервісів.»;
абзац другий викласти в такій редакції:
«Керівник закладу освіти упродовж п’яти робочих днів з дати отримання заяви про переведення має внести її в АІКОМ або онлайн-сервіси (у разі подання особисто (нарочно), електронною поштою, факсом, іншими засобами електронного зв’язку), опрацювати її в АІКОМ або онлайн-сервісі та надати відповідь про зарахування або обґрунтовану відмову в переведенні учня.»;
абзац третій викласти в такій редакції:
«Для переведення учня відповідальний працівник закладу освіти засобами АІКОМ або онлайн-сервісу формує запит до закладу освіти, в якому навчається учень, про його відрахування, що відображається в електронному кабінеті батьків в онлайн-сервісі для підпису ними заяви про переведення засобами кваліфікованого електронного підпису.»;
2) пункт 2 викласти в такій редакції:
«2. Заклад освіти, в якому навчається учень, отримує та опрацьовує заяву про переведення засобами АІКОМ або онлайн-сервісу та упродовж п’яти робочих днів відповідальний працівник закладу освіти погоджує відповідну заяву про переведення в АІКОМ або онлайн-сервісі та відраховує учня для його подальшого зарахування до іншого закладу освіти.»;
3) пункт 3 викласти в такій редакції:
«3. Для переведення учня (відрахування із закладу освіту та зарахування в інший заклад освіти) в АІКОМ або онлайн-сервісі формуються відповідні накази.»;
4) пункт 4 розділу III виключити.
4. У розділі IV:
1) пункт 1 доповнити абзацом шостим такого змісту:
У зв’язку з цим абзаци шостий - сьомий вважати абзацами сьомим - восьмим відповідно;
2) в абзаці сьомому пункту 1 слова «шляхом видання відповідного наказу керівником закладу освіти.» замінити словами «керівником закладу з використанням засобів АІКОМ або онлайн-сервісу.»;
3) пункт 3 викласти в такій редакції:
«3. Особи, які не завершили здобуття повної загальної середньої освіти та не отримали відповідний документ про освіту після завершення останнього класу ліцею (крім осіб, що не відвідували заклад освіти в умовах воєнного стану в Україні або її окремих місцевостях), відповідно до рішення педагогічної ради можуть бути відраховані із закладу освіти або переведені на іншу (крім денної) форму здобуття освіти в цьому самому або іншому закладі освіти.
Відрахування учнів, які здобувають (здобували) повну загальну середню освіту в закладах освіти, розташованих на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, та/або учнів, щодо яких відсутня будь-яка інформація про місце їхнього проживання (перебування), не допускається крім випадків ліквідації, реорганізації, перепрофілювання (зміни) типу таких закладів освіти.».
слова «загальна середня освіта» замінити словами «повна загальна середня освіта» у відповідних відмінках;
слова «які проживають,» замінити словами «які проживають(перебувають)»;
слово «проживає» замінити словами «проживає (перебуває)»;
слово «проживання» замінити словами «проживання ( перебування)»;
слова «не проживають» замінити словами «не проживають (не перебувають)».
6. Додаток 1 до цього Порядку викласти в такій редакції:
Додаток 1 |
ЗАЯВА
про зарахування до закладу освіти