Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до постанов Кабінету Міністрів України з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень зміни, що додаються.
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень
1. Пункт 36 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 86, ст. 3145; 2018 р., № 52, ст. 1827; 2020 р., № 44, ст. 1414; 2023 р., № 48, ст. 2652), викласти в такій редакції:
“36. До спеціального розділу Державного реєстру прав у зв’язку із взяттям на облік безхазяйного нерухомого майна вносяться відомості про орган місцевого самоврядування, за заявою якого майно взято на облік як безхазяйне, та про об’єкт речових прав, передбачені пунктами 29 і 30 цього Порядку.”.
2. У Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 2, ст. 108, № 68, ст. 2301; 2020 р., № 23, ст. 858, № 44, ст. 1414; 2021 р., № 44, ст. 2684, № 53, ст. 3277; 2022 р., № 40, ст. 2166; 2023 р., № 48, ст. 2652):
1) у пункті 8:
абзац перший викласти в такій редакції:
“8. Державний реєстратор за умови відсутності підстав для неприйняття заяви за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав формує та реєструє її в базі даних заяв окремо щодо кожного майна, крім випадків, передбачених законом.”;
абзац четвертий після слів “демографічному реєстрі” доповнити словами “, про ідентифіковане майно”;
доповнити пункт після абзацу четвертого новими абзацами такого змісту:
“Якщо майном є закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт будівництва, яким не присвоєно ідентифікатор в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, такий ідентифікатор у заяві не зазначається, крім випадків, коли відповідно до законодавства такий ідентифікатор має бути присвоєний.
У разі коли відповідно до поданих заявником документів тип об’єкта нерухомого майна зазначено як “цілісний майновий комплекс”, “єдиний майновий комплекс”, “комплекс будівель та споруд” чи інший тип, що вказує на наявність сукупності будівель та/або споруд, які мають окремі ідентифікатори в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, державний реєстратор формує заяви окремо щодо кожної з таких будівель та/або споруд, що мають відповідний ідентифікатор.”.
У зв’язку з цим абзаци п’ятий і шостий вважати відповідно абзацами сьомим і восьмим;
2) у пункті 20:
в абзаці другому слова “та відповідно до відомостей, отриманих з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, такий тип об’єкта містить відомості про два і більше закінчені будівництвом об’єкти чи об’єкти будівництва, що” замінити словом “які”, а після слів “у сфері будівництва” доповнити словами “та відповідно щодо яких подано окремі заяви”;
в абзаці третьому слова “такий комплекс” замінити словами “такий об’єкт”, а після слів “щодо нього” доповнити словами і цифрами “з урахуванням особливостей, передбачених статтею 14 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, у результаті поділу майна”;
3) підпункт 2 пункту 49 після слів “ліквідацію юридичної особи” доповнити словами “(для акціонерних товариств та товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю), чи ліквідаційною комісією (ліквідатором) юридичної особи (крім акціонерних товариств та товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю)”;
4) пункт 54 викласти в такій редакції:
“54. Для державної реєстрації права власності у зв’язку з поділом, виділом частки або об’єднанням земельної ділянки, закінченого будівництвом об’єкта подаються:
1) документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку, закінчений будівництвом об’єкт, що поділяється, частка з якого виділяється чи об’єднується (крім випадків, коли право власності на таке майно вже зареєстровано в Державному реєстрі прав або коли для державної реєстрації права власності подається документ, передбачений підпунктом 2 цього пункту);
2) договір про поділ спільного майна або договір про виділ у натурі частки із спільного майна, або відповідне рішення суду (у разі належності земельної ділянки, закінченого будівництвом об’єкта, що поділяється або частка з якого виділяється, на праві спільної власності та прийняття співвласниками рішення щодо поділу спільного майна або виділу в натурі частки із спільного майна, що має наслідком припинення права спільної власності для всіх або одного із співвласників, що здійснює виділ у натурі частки).
Державна реєстрація права власності у зв’язку з поділом, виділом частки або об’єднанням земельної ділянки проводиться за наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про сформовані (сформовану) земельні ділянки (земельну ділянку) у результаті такого поділу, виділу частки або об’єднання.
Державна реєстрація права власності у зв’язку з поділом, виділом частки або об’єднанням закінченого будівництвом об’єкта проводиться за наявності в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва відомостей про технічні характеристики закінчених будівництвом об’єктів (закінченого будівництвом об’єкта), утворених (утвореного) у результаті такого поділу, виділу частки або об’єднання, про прийняття їх (його) в експлуатацію (крім випадку, коли поділ, виділ частки або об’єднання здійснено не у зв’язку з реконструкцією, реставрацією або капітальним ремонтом (далі - реконструкція) закінченого будівництвом об’єкта) та про присвоєння їм (йому) адреси.
Для державної реєстрації права власності у зв’язку з поділом земельної ділянки, закінченого будівництвом об’єкта одночасно подається відповідна кількість заяв, що відповідає кількості всіх земельних ділянок, закінчених будівництвом об’єктів, утворених у результаті такого поділу, крім випадку, коли відбувається припинення права спільної власності у зв’язку з поділом спільного майна на підставі відповідного договору або рішення суду.
Під час проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, закінчений будівництвом об’єкт, що залишається у спільній власності після виділу в натурі частки одного із співвласників, державний реєстратор здійснює перерахунок часток у праві спільної часткової власності на таке спільне майно виходячи із принципу їх рівності, крім випадків, коли співвласники до виділу в натурі частки одного із співвласників мали різний розмір часток або коли співвласники за домовленістю між собою встановили інший розмір часток у праві спільної власності чи інший розмір часток у праві спільної власності встановлено на підставі рішення суду. На підтвердження домовленості співвласників може бути надана письмова заява співвласників про визначення розміру часток, справжність підписів на якій засвідчується відповідно до Закону України “Про нотаріат”, або договір, укладений такими співвласниками відповідно до законодавства. У разі коли співвласники до виділу в натурі частки одного із співвласників мали різний розмір часток, перерахунок часток у праві спільної часткової власності на таке спільне майно здійснюється з урахуванням принципу їх пропорційності.
Підставою для відмови у проведенні державної реєстрації права власності у зв’язку з поділом, виділом частки або об’єднанням закінченого будівництвом об’єкта є відсутність однієї і більше відомостей, передбачених цим пунктом.”;
5) доповнити Порядок пунктами 541-543 такого змісту:
“541. Державна реєстрація права власності у зв’язку з поділом чи виділом частки з такого типу об’єкта нерухомого майна як “цілісний майновий комплекс”, “єдиний майновий комплекс”, “комплекс будівель та споруд” чи іншого типу, що вказує на наявність сукупності будівель та/або споруд, державну реєстрацію права власності на який проведено в Державному реєстрі прав без урахування положень пункту 20 цього Порядку, проводиться шляхом державної реєстрації права власності на кожну будівлю та/або споруду, які мають окремі ідентифікатори в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, за наявності в зазначеній системі відомостей про технічні характеристики закінчених будівництвом об’єктів, утворених у результаті такого поділу, та про присвоєння таким об’єктам нерухомого майна адреси.
У разі належності такого майна на праві спільної власності та прийняття співвласниками рішення щодо поділу спільного майна або виділу в натурі частки із спільного майна, що має наслідком припинення права спільної власності для всіх або одного із співвласників, що здійснює виділ у натурі частки, також подається договір про поділ спільного майна або договір про виділ у натурі частки із спільного майна, або відповідне рішення суду.
542. Для державної реєстрації права власності у зв’язку з поділом майна, що відповідно до закону належить на праві спільної сумісної власності подружжю (колишньому подружжю), або виділом майна дружині, чоловікові із складу всього майна подружжя подається відповідні договір або рішення суду.
Незалежно від наявності державної реєстрації права власності на майно за тим з подружжя (колишнього подружжя), якому таке майно переходить у власність, проводиться державна реєстрація права власності у зв’язку з набуттям права власності на майно, набуте у результаті такого поділу.
У разі коли поділ спільного майна подружжя (колишнього подружжя) має наслідком поділ земельної ділянки, закінченого будівництвом об’єкта, державна реєстрація права власності проводиться відповідно до пункту 54 цього Порядку з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.
543. У разі визначення частки одного із співвласників у праві спільної сумісної власності державний реєстратор під час проведення державної реєстрації права спільної часткової власності такого співвласника проводить державну реєстрацію спільної часткової власності і щодо іншого (інших) співвласника (співвласників) виходячи із принципу їх рівності, крім випадку, коли співвласники за домовленістю між собою встановили інший розмір часток у праві спільної власності чи інший розмір часток у праві спільної власності встановлено на підставі рішення суду. На підтвердження домовленості співвласників може бути надана письмова заява співвласників про визначення розміру часток, справжність підписів на якій засвідчується відповідно до Закону України “Про нотаріат”, або договір, укладений такими співвласниками відповідно до законодавства.”;
6) у пункті 61:
в абзаці першому підпункту 2 слово “засвідчена” замінити словами “оригінал або засвідчена”;
7) у пункті 67:
в абзаці першому слова і цифри “подаються необхідні для відповідної реєстрації документи, передбачені статтею 27 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та цим Порядком, що підтверджують право власності на таке майно належного власника, крім випадку, коли право власності належного власника було зареєстроване в Державному реєстрі прав” замінити словами “подається відповідне рішення суду”;
в абзаці другому слова “відчужувача до укладення такого договору” замінити словами “майно відчужувача до укладення договору, що розірвано, крім випадків, коли право власності відчужувача на відповідне майно було зареєстровано в Державному реєстрі прав або право власності відчужувача на відповідне майно визнано таким рішенням суду”;
в абзаці четвертому цифри “81” замінити цифрами “79”;
8) у пункті 68:
в абзаці першому слова “на об’єкт будівництва” замінити словами “на неподільний об’єкт будівництва (крім об’єкта будівництва, що підлягає приватизації)”;
абзац другий викласти в такій редакції:
“Державна реєстрація права власності на неподільний об’єкт будівництва проводиться за наявності відомостей про зареєстроване право власності чи інше речове право замовника будівництва на земельну ділянку, на якій споруджується такий об’єкт будівництва, про його технічні характеристики та про діюче право на виконання будівельних робіт.”;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
“Відомості про технічні характеристики об’єкта будівництва та про діюче право на виконання будівельних робіт отримуються державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
У разі коли право на виконання будівельних робіт набуто до запровадження єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, що є невід’ємною архівною складовою частиною Реєстру будівельної діяльності, державна реєстрація права власності на об’єкт будівництва проводиться за наявності діючого документа, що відповідно до вимог законодавства дає право на виконання будівельних робіт. Такий документ за наданими заявником у заяві реквізитами та відомостями про суб’єкта, що здійснював його видачу, отримується державним реєстратором шляхом звернення до відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування.”;
9) в абзаці першому пункту 761 цифри “15” замінити цифрами “16”;
10) пункт 81 доповнити абзацом такого змісту:
“Державна реєстрація права власності відповідно до цього пункту забороняється стосовно закінчених будівництвом об’єктів, право на виконання будівельних робіт щодо яких набуто з дня набрання чинності Законом України “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”.”;
12) абзац другий пункту 817 виключити;
13) абзац другий пункту 818 виключити;
14) у пункті 84 слова “державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва” замінити словами “з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, чи відомостей про земельну ділянку, сформовану за рахунок невитребуваної земельної частки (паю), отриманих з Державного земельного кадастру”.
3. У Порядку присвоєння адрес об’єктам будівництва, об’єктам нерухомого майна, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2021 р. № 690 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 56, ст. 3456; 2023 р., № 60, ст. 3384):
1) пункт 9 після слів “номер окремої частини об’єкта” доповнити словами “, у тому числі у разі виявлення дублювання номерів окремих частин об’єкта”;
2) пункт 10 виключити;
3) у пункті 50:
в абзаці третьому слова “державної або комунальної власності” виключити;