Про затвердження Порядку використання технічних пристроїв, необхідних для здійснення контролю за проведенням зовнішнього незалежного оцінювання
Відповідно до абзацу п’ятого пункту 1 частини шостої статті 47 Закону України «Про повну загальну середню освіту», підпункту 10 пункту 11 Загального порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1095 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 листопада 2021 року № 1232), абзацу п’ятого підпункту 76 пункту 4, пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, пункту 9 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Порядок використання технічних пристроїв, необхідних для здійснення контролю за проведенням зовнішнього незалежного оцінювання, що додається.
2. Директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України (Шаров Олег) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступників Міністра освіти і науки України та Міністра внутрішніх справ України відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
використання технічних пристроїв, необхідних для здійснення контролю за проведенням зовнішнього незалежного оцінювання
1. Цей Порядок визначає види технічних пристроїв, за допомогою яких може бути здійснено контроль за проведенням оцінювань, що проводять Український центр оцінювання якості освіти (далі - Український центр) та регіональні центри оцінювання якості освіти (далі - регіональний центр) з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання (далі - зовнішнє оцінювання), а також вимоги та механізм їх використання під час здійснення контролю за проведенням зовнішнього незалежного оцінювання.
2. Технічні пристрої, визначені цим Порядком, використовують у процесі проведення зовнішнього оцінювання з метою здійснення контролю за дотриманням учасниками зовнішнього оцінювання вимог пункту 9 Загального порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1095 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 листопада 2021 року № 1232), інших вимог законодавства щодо дотримання академічної доброчесності, принципу об’єктивності зовнішнього оцінювання, підтримання публічної безпеки і порядку під час проведення зовнішнього оцінювання.
Цей Порядок не поширюється на правовідносини щодо використання технічних пристроїв під час проведення профілактичних оглядів пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання (далі - пункт тестування) стосовно наявності вибухонебезпечних та отруйних речовин, здійснюваних місцевими органами виконавчої влади разом із Державною службою з надзвичайних ситуацій України та її територіальними органами.
3. Здійснення контролю за проведенням зовнішнього оцінювання з використанням технічних пристроїв, визначених цим Порядком, є складовою технології проведення зовнішнього оцінювання, із застосуванням якої проводять процедуру тестування.
Факт реєстрації особи для участі в зовнішньому оцінюванні є підтвердженням її згоди на здійснення контролю за дотриманням нею вимог щодо заборони:
1) приносити до пункту тестування небезпечні предмети та речовини, що становлять загрозу для життя і здоров’я людини;
2) користуватися в пункті тестування засобами зв’язку, пристроями зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації;
3) протягом часу, відведеного для виконання роботи зовнішнього оцінювання:
заважати іншим учасникам зовнішнього оцінювання (далі - учасник) виконувати роботу зовнішнього оцінювання;
спілкуватися в будь-якій формі з іншим учасником в процесі виконання роботи зовнішнього оцінювання;
4) мати при собі або на своєму робочому місці засоби зв’язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, а також окремі елементи, які можуть бути складовими частинами відповідних технічних засобів чи пристроїв, друковані або рукописні матеріали, інші засоби, предмети, прилади, не передбачені регламентом роботи пункту тестування (крім дозволених виробів медичного призначення, про наявність яких учасник має повідомити працівників пункту тестування до початку виконання роботи зовнішнього оцінювання).
4. Для здійснення контролю за проведенням зовнішнього оцінювання використовуються:
ручні металодетектори (далі - металодетектор);
пристрої дистанційного моніторингу.
II. Використання металодетекторів у пунктах тестування
1. Металодетектор під час проведення зовнішнього оцінювання використовують для здійснення поверхневої перевірки учасників.
2. Поверхневу перевірку учасника здійснює поліцейський відповідно до статті 34 Закону України «Про Національну поліцію».
3. До проведення поверхневої перевірки залучають поліцейських підрозділу поліції охорони Національної поліції України, які виконують охоронні функції в пункті тестування на підставі договору, укладеного між територіальним органом поліції охорони та регіональним центром згідно з Інструкцією з охорони пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання працівниками поліції охорони Національної поліції України, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України від 18 березня 2016 року № 288/189, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2016 року за № 524/28654.
4. Не підлягають поверхневій перевірці учасники з числа осіб з особливими освітніми потребами, зумовленими станом здоров’я, які потребують створення особливої (спеціальної) умови, зазначеної в Переліку особливих (спеціальних) умов, що створюються для осіб з особливими освітніми потребами в пунктах проведення зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 29 серпня 2016 року № 1027/900, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2016 року за № 1708/29838, за кодом 0501 (учасники, яким встановлено електрокардіостимулятор або інший електронний імплантат чи пристрій).
5. Учасники, яким проведено ізотопну терапію та які мають у результаті штучного втручання до організму внутрішні металеві елементи, під час здійснення поверхневої перевірки мають повідомити поліцейського про це та можливе спрацювання металодетектора і підтвердити свої слова медичною довідкою закладу охорони здоров’я за формою первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого», затвердженій наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974.
6. Відмова учасника від проходження поверхневої перевірки або відмова учасника показати, на що спрацював металодетектор, є порушенням процедури зовнішнього оцінювання в пункті тестування у зв’язку з невиконанням вказівок і вимог працівників пункту тестування щодо процедури проходження зовнішнього оцінювання. У такому разі учасник на вимогу осіб, відповідальних за організацію та проведення зовнішнього оцінювання, має повернути їм матеріали зовнішнього оцінювання і залишити пункт тестування.
III. Використання систем відеоспостереження в пунктах тестування
1. Система відеоспостереження забезпечує дистанційне візуальне спостереження за аудиторіями та/або коридорами пункту тестування, діями учасників та персоналу пункту тестування, а також запис відеоінформації, що надходить від пристроїв відеофіксації, встановлених у пункті тестування (далі - відеоінформація).
2. Рішення про здійснення відеоспостереження за проведенням зовнішнього оцінювання в пунктах тестування ухвалює регіональний центр з урахуванням матеріально-технічних можливостей своїх та/або закладів освіти (інших закладів, організацій, установ), у яких розміщено пункти тестування, та/або обсягів фінансування відповідних видатків на залучення суб’єктів господарювання, які надають відповідні послуги.
Рішення про здійснення відеоспостереження відображається в наказі регіонального центру. У разі ухвалення цього рішення регіональний центр не пізніше ніж за 7 календарних днів до початку зовнішнього оцінювання надає до Українського центру інформацію про перелік пунктів тестування, у яких буде здійснено відеоспостереження, у розрізі днів (змін) проведення зовнішнього оцінювання.
3. Система відеоспостереження має у складі:
1) автоматизоване робоче місце;
4. Автоматизоване робоче місце будують на базі персонального комп’ютера або іншого приймача відеоінформації, на який вона транслюється.
На автоматизованому робочому місці уповноважена на спостереження особа здійснює онлайн-перегляд відеоінформації в режимі реального часу.
5. Пристрої відеофіксації, що використовуються для фіксації відеоінформації під час контролю за проведенням зовнішнього оцінювання:
1) вебкамери, встановлені в аудиторіях та / або коридорах пункту тестування;
2) портативні відеореєстратори, закріплені на одязі працівників пункту тестування;
3) вебкамери, підключені до персонального комп’ютера, на якому учасник виконує завдання зовнішнього оцінювання (вбудовані або зовнішні).
6. Запис відеоінформації здійснюється на жорсткий диск у цифровому форматі зі швидкістю не менше ніж 25 кадрів/секунду та роздільною здатністю не менше ніж 640 × 480 пікселів.
7. Зберігання записів з відеоінформацією забезпечує регіональний центр. Строк зберігання відеоінформації становить не менше трьох місяців із дня завершення відповідного відеозапису. Відеоінформацію, розглянуту на засіданні:
1) регламентної комісії при регіональному центрі оцінювання якості освіти (далі - регламентна комісія), зберігати не менше одного року;
2) апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти (далі - апеляційна комісія), зберігати не менше п’яти років.
8. Вебкамери в аудиторіях встановлюються з дотриманням таких вимог:
1) вебкамера має забезпечувати максимально можливий (за технічної можливості - повний) огляд аудиторії;
2) до огляду вебкамер мають потрапляти всі учасники, а також робочі місця інструкторів (допускається встановлення однієї вебкамери, якщо її технічні можливості дозволяють дотримуватися цієї вимоги);
3) висота встановлення вебкамер - не менше двох метрів від підлоги;
4) огляд камери не мають затуляти інші предмети.
9. Інформацію про можливе використання систем відеоспостереження розміщують біля входів до пункту тестування та аудиторій.
10. Трансляція відеоінформації здійснюється з дотриманням таких вимог:
1) передавання даних має відбуватися в режимі реального часу з дотриманням законодавства про захист персональних даних;
2) онлайн-трансляція має розпочинатися не пізніше часу початку допуску учасників до пункту тестування;
3) онлайн-трансляція має завершуватися не раніше ніж через 15 хвилин після завершення часу, відведеного для виконання роботи зовнішнього оцінювання;
4) не пізніше ніж за годину до початку допуску учасників до пункту тестування персонал пункту тестування має перевірити працездатність пристроїв відеофіксації у вимкненому режимі запису.
11. У разі ухвалення рішення про здійснення відеоспостереження за проведенням зовнішнього оцінювання в пунктах тестування регіональний центр організаційно-розпорядчими актами з урахуванням вимог цього Порядку та інших актів законодавства визначає:
1) перелік і конфігурацію пристроїв відеофіксації та допоміжного обладнання, склад і конфігурацію обладнання автоматизованих робочих місць;
2) перелік програмних та апаратних засобів обмеження доступу (паролі, захищені протоколи обміну тощо), захищених від несанкціонованого втручання в канали передавання відеоінформації;
3) порядок електронного протоколювання дій на пристроях відеофіксації;
4) порядок архівування та зберігання відеоінформації;
5) перелік пунктів тестування, у яких буде здійснено відеоспостереження, у розрізі днів (змін) проведення зовнішнього оцінювання;
6) перелік осіб, які мають доступ до роботи з відеоінформацією (відповідальні особи, на яких покладено перегляд відеоінформації, копіювання та видавання відеозаписів тощо);
7) порядок дій у разі виявлення порушень процедури зовнішнього оцінювання особами, відповідальними за перегляд відеоінформації;
8) порядок дій у разі виникнення позаштатних ситуацій (організаційних та/або технічних проблем під час здійснення відеоспостереження).
ІV. Використання пристроїв дистанційного моніторингу в аудиторіях
1. Пристрої дистанційного моніторингу забезпечують дистанційне візуальне спостереження за аудиторіями, діями учасників та персоналу пункту тестування.
2. Рішення про застосування пристроїв дистанційного моніторингу в певних аудиторіях та/або всіх аудиторіях пунктів тестування ухвалює регіональний центр з урахуванням матеріально-технічних можливостей своїх та/або закладів освіти (інших закладів, організацій, установ), у яких розміщено пункти тестування, та/або обсягів фінансування відповідних видатків на залучення суб’єктів господарювання, які надають відповідні послуги.
Рішення про застосування пристроїв дистанційного моніторингу в аудиторіях відображається в наказі регіонального центру. У разі ухвалення цього рішення регіональний центр не пізніше ніж за 7 календарних днів до початку зовнішнього оцінювання має надати до Українського центру інформацію про перелік аудиторій та пунктів тестування, у яких використовують пристрої дистанційного моніторингу, у розрізі днів (змін) проведення зовнішнього оцінювання.
3. Для здійснення дистанційного моніторингу в аудиторіях використовують такі пристрої:
1) персональний комп’ютер, на якому здійснюють онлайн-перегляд відеоінформації в режимі реального часу;
4. Пристрої відеофіксації, що використовуються для здійснення дистанційного моніторингу в аудиторіях:
1) вебкамери, встановлені в аудиторіях;
2) вебкамери, підключені до персонального комп’ютера, на якому учасник виконує роботу зовнішнього оцінювання (вбудовані або зовнішні);
3) вебкамери, підключені до персонального комп’ютера, встановленого окремо для трансляції відеоінформації (вбудовані або зовнішні).
5. Персональні комп’ютери, використовувані для трансляції відеоінформації з аудиторії, встановлюються з дотриманням таких вимог:
1) вебкамера має забезпечувати максимально можливий (за технічної можливості - повний) огляд аудиторії;
2) огляд вебкамери не мають затуляти інші предмети.
6. Інформація про можливе використання пристроїв дистанційного моніторингу розміщується біля входів до пункту тестування та аудиторій.
7. Трансляція відеоінформації здійснюється з дотриманням таких вимог:
1) передавання даних має відбуватися в режимі реального часу;
2) трансляція включає період часу від входу першого учасника до аудиторії до виходу останнього учасника з неї;
3) не пізніше ніж за годину до початку допуску учасників до пункту тестування персонал пункту тестування перевіряє працездатність пристроїв відеофіксації.
8. У разі ухвалення рішення про застосування пристроїв дистанційного моніторингу проведення зовнішнього оцінювання регіональний центр організаційно-розпорядчими актами з урахуванням вимог цього Порядку та інших актів законодавства визначає:
1) перелік і конфігурацію пристроїв відеофіксації та допоміжного обладнання, персональних комп’ютерів, на яких здійснюють перегляд відеоінформації;
2) перелік аудиторій та пунктів тестування, у яких використовують пристрої дистанційного моніторингу, у розрізі днів (змін) проведення зовнішнього оцінювання;
3) перелік відповідальних осіб, на яких покладено перегляд відеоінформації;
4) порядок дій у разі виявлення порушень процедури зовнішнього оцінювання особами, відповідальними за перегляд відеоінформації;
5) порядок дій у разі виникнення позаштатних ситуацій (організаційних та/або технічних проблем під час застосування пристроїв дистанційного моніторингу).