Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), зміни, що додаються.
2. Ця постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, але не раніше дня її опублікування.
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
1. Пункт 1 після слів “(далі - підприємства, установи та організації)” доповнити словами “, а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном”.
2. Пункт 6 викласти в такій редакції:
“6. Для забезпечення та організації належного функціонування системи військового обліку в державі Міноборони визначає:
показники та критерії з оцінювання стану військового обліку;
перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після здобуття яких жінки за власним бажанням беруться на військовий облік військовозобов’язаних, крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за умови придатності до проходження військової служби за станом здоров’я та віком;
перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями;
перелік військово-облікових спеціальностей (крім СБУ).”.
3. Абзац четвертий пункту 15 після слів “територіального центру комплектування та соціальної підтримки” доповнити словами “, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів”.
4. Доповнити Порядок пунктом 151 такого змісту:
“151. До запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів” призовники, військовозобов’язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.”.
5. Абзаци другий - п’ятий пункту 20 виключити.
6. У пункті 21:
1) абзац перший викласти в такій редакції:
“21. Взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з числа призовників, військовозобов’язаних та резервістів.”;
2) абзаци другий і третій виключити;
3) абзац п’ятий після слів “соціальної підтримки” доповнити словами “, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання”.
7. У підпункті 12 пункту 24 слова “приписки громадян до призивних дільниць і перед призовом їх на строкову військову службу” замінити словами “взяття на військовий облік і перед направленням для проходження базової військової служби”.
8. У пункті 32:
1) в абзаці першому слова “приписки до призовної дільниці,” виключити;
2) абзац третій викласти в такій редакції:
“здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні призовників, військовозобов’язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання) шляхом вручення повісток (додаток 11) або під їх особистий підпис у картках первинного обліку (додаток 3) та/або рекомендованим поштовим відправленням, поштовим відправленням з оголошеною цінністю з описом вкладення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення для проходження базової військової служби, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних та резервістів і забезпечення їх своєчасного прибуття;”.
9. Пункт 38 викласти в такій редакції:
“38. В окремій справі зберігаються копії військово-облікових документів громадян, які були виключені з військового обліку районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів, крім тих, які досягли граничного віку перебування в запасі.”.
10. Пункт 40 викласти в такій редакції:
“40. Щороку до 25 січня (станом на 1 січня) списки персонального військового обліку та відомості оперативного обліку підписуються керівником державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, а також особою, відповідальною за ведення військового обліку, та реєструються в установленому порядку в службі діловодства таких органів, підприємств, установ, організацій.”.
11. Абзаци перший і другий пункту 47 викласти в такій редакції:
“47. У разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів (додаток 13) щодо оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій зобов’язані:
видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис, а у разі виконання такими особами дистанційної, надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні - рекомендованим поштовим відправленням, поштовим відправленням з оголошеною цінністю з описом вкладення у частині, що стосується їх прибуття до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у визначені строки, та надіслати копію відповідних наказів (розпоряджень) та підтвердну інформацію або документи про здійснення оповіщення у триденний строк до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;”.
12. Абзац перший пункту 51 виключити.
13. Пункт 52 викласти в такій редакції:
“52. Закордонні дипломатичні установи України:
інформують призовників віком від 18 до 25 років, які перебувають на постійному або тимчасовому консульському обліку;
під час особливого періоду інформують військовозобов’язаних та резервістів, які не мають відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та сприяють їх поверненню в Україну;
повідомляють про взяття на постійний або тимчасовий консульський облік або зняття з нього призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем перебування їх на військовому обліку за списком (додаток 15) засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів (до впровадження такої електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів повідомлення здійснюється у семиденний строк з дати взяття на постійний або тимчасовий консульський облік або зняття з нього на офіційну адресу електронної пошти органу ведення військового обліку, яка розміщена на його офіційному веб-сайті).
Військовий облік громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, здійснюється районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів на загальних засадах.
Порядок взяття на військовий облік працівників системи органів дипломатичної служби України визначається Генеральним штабом Збройних Сил за погодженням із МЗС.”.
14. Пункт 53 викласти в такій редакції:
“53. Призовники, військовозобов’язані та резервісти, які виїжджають за кордон, не знімаються (не виключаються) з військового обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.”.
15. Пункти 66-70 викласти в такій редакції:
“66. Щодо призовників, військовозобов’язаних та резервістів, яких прийнято на службу до Національної поліції, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, БЕБ, органів і підрозділів служби цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби, особи, відповідальні за ведення військового обліку у зазначених органах, надсилають повідомлення про зміну облікових даних (додаток 4) у семиденний строк до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів за місцем перебування призовників, військовозобов’язаних та резервістів на військовому обліку разом із витягами з наказів про прийняття таких осіб на службу.
67. Державні органи, визначені у пункті 66 цього Порядку, органи військового управління (органи управління), військові частини, підрозділи інших військових формувань ведуть персональний військовий облік на загальних засадах.
68. Чоловіки, які мають спеціальні звання та проходять службу в Національній поліції, ДСНС, під час взяття на військовий облік надають до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів відповідні постанови військово-лікарських комісій, утворених в закладах охорони здоров’я МВС.
Видатки, пов’язані з проходженням особами, визначеними абзацом першим цього пункту, військово-лікарської експертизи протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, здійснюються за рахунок коштів, передбачених для утримання закладів охорони здоров’я МВС.
69. Направлення для проходження військово-лікарської експертизи згідно з пунктом 68 цього Порядку оформлюються службою персоналу органів, закладів та установ Національної поліції, ДСНС.
Військово-лікарська експертиза проводиться в порядку, визначеному Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах, затвердженим наказом Міноборони від 14 серпня 2008 р. № 402.
70. Державні органи, зазначені у пункті 66 цього Порядку, органи військового управління (органи управління), військові частини (підрозділи) інших військових формувань повідомляють у семиденний строк відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів про звільнення призовників, військовозобов’язаних та резервістів із служби (військової служби) шляхом надсилання повідомлення про зміну облікових даних (додаток 4) з витягами з відповідних наказів (розпоряджень).”.
16. У пункті 79:
1) абзац п’ятий викласти в такій редакції:
“організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням, поштовим відправленням з оголошеною цінністю з описом вкладення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;”;
2) доповнити пункт абзацом такого змісту:
“організовують контроль та у разі потреби через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можуть проводити перевірку дотримання призовниками, військовозобов’язаними та резервістами правил військового обліку (додаток 2).”.
17. У першому реченні абзацу першого пункту 81 слова і цифри “у пункті 15” замінити словами і цифрами “у пунктах 15, 151”.
18. У тексті Порядку:
слова “строкову військову службу” замінити словами “базову військову службу”, крім абзацу третього пункту 32 та абзацу першого пункту 47;
слова “Служба зовнішньої розвідки” в усіх відмінках замінити словами “розвідувальні органи” у відповідному відмінку;
слова “підрозділ Служби зовнішньої розвідки” в усіх відмінках і формах числа замінити словами “відповідний підрозділ розвідувального органу” у відповідному відмінку і числі.
19. У додатках до Порядку:
1) у додатку 2:
у підпункті 1 пункту 1:
в абзаці другому слова “Служби зовнішньої розвідки - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу”;
у підпункті 4 слова “комісій з питань приписки” замінити словами “комісій з питань взяття на військовий облік”;
у підпункті 7 слова “, закордонної дипломатичної установи України” виключити;
доповнити пункт підпунктом 101 такого змісту:
“101) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:
у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов’язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);
мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред’являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 стати на військовий облік шляхом особистого прибуття до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів за їх вибором.
Абзац п’ятий цього пункту не застосовується до працівників системи органів дипломатичної служби України.”;
у тексті додатка:
слова “строкову військову службу” замінити словами “базову військову службу”;
слова “Служба зовнішньої розвідки” в усіх відмінках замінити словами “розвідувальні органи” у відповідному відмінку;
слова “підрозділ Служби зовнішньої розвідки” в усіх відмінках і формах числа замінити словами “відповідний підрозділ розвідувального органу” у відповідному відмінку і числі;
2) у тексті додатків 3 і 4 слова “підрозділ Служби зовнішньої розвідки” в усіх відмінках і формах числа замінити словами “відповідний підрозділ розвідувального органу” у відповідному відмінку і числі;
3) у додатку 5:
у переліку інформації, яка зазначається в облікових записах списку персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів офіцерського складу графи 7, 9, 17 викласти в такій редакції:
“Графа 7 - профіль підготовки (командний, інженерний, технічний, юридичний, медичний, ветеринарний) згідно із записами у військово-обліковому документі”;
“Графа 9 - інформація про рівень освіти, зазначена у дипломі, свідоцтві, сертифікаті, із зазначенням серії та номера, отриманої спеціальності, галузі знань (зазначається інформація про всі наявні документи)”;
“Графа 17 - найменування посади, дата та номер розпорядчого документа про призначення на посаду/звільнення з посади (останнього переведення, переміщення)”;
у переліку інформації, яка зазначається в облікових записах списку персонального військового обліку призовників у графі 14 слова “строкову військову службу” замінити словами “базову військову службу”;
у тексті додатка слова “підрозділу Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “відповідному підрозділу розвідувального органу”;
4) додаток 6 викласти в такій редакції:
ЗВЕДЕНИЙ СПИСОК
громадян _____ року народження, які проживають
в _______________________________________ та підлягають
(найменування району/міста)
взяттю на військовий облік призовників у _____ році
Порядковий номер | Прізвище, власне ім’я, | Місце роботи (навчання) та найменування посади | Місце задекларованого/ зареєстрованого місця проживання | Відмітка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про дату та номер протоколу засідання комісії про взяття на військовий облік призовників |
_________ |
|
5) у назві додатка 9 слова “підрозділів Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “відповідних підрозділів розвідувальних органів”;
6) у додатку 11:
після слів “Вам належить з’явитися” доповнити словами “з метою ___________________”;
у тексті додатка слова “підрозділу Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “відповідному підрозділу розвідувальних органів”;
доповнити додаток приміткою такого змісту:
__________ |
|
7) додаток 12 доповнити такими словами:
“_________________________ | __________ | __________________________ |
8) у тексті додатка 13 слова “підрозділу Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “відповідному підрозділу розвідувального органу”;
9) у додатку 15:
назву додатка після слів “на тимчасовому” доповнити словами “або постійному”;
у тексті додатка слова “підрозділу Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “відповідному підрозділу розвідувального органу”;
10) у додатку 16:
пункт 1 викласти в такій редакції:
“1. Проведення перевірки наявності військово-облікових документів призовників, військовозобов’язаних, резервістів.”;
у пункті 2:
у першому реченні слова “(зняття)” виключити;
у другому реченні слова “або зняття з військового обліку” виключити;
слова “підрозділу Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “відповідному підрозділу розвідувального органу”;
11) у тексті додатків 17-19 слова “підрозділу Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “відповідному підрозділу розвідувального органу”;
12) у додатках 21 і 24 слова “підрозділу Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “відповідному підрозділу розвідувального органу”, а слова “Серія та номер військового квитка (тимчасового посвідчення військовозобов’язаного) або посвідчення про приписку” - словами “Серія (у разі наявності) та номер військово-облікового документа”;
13) у додатках 22 і 23 слова “підрозділу Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “відповідному підрозділу розвідувального органу”;
14) у додатку 26 слова “частини восьмої” замінити словами “частини десятої”;
15) додатки 27 і 28 виключити;
16) у тексті додатків 29 і 30 слова “підрозділу Служби зовнішньої розвідки” замінити словами “відповідного підрозділу розвідувального органу”;
17) у додатку 31:
в абзаці дванадцятому пункту 3 слова “приписці до призовної дільниці” замінити словами “взяттю на військовий облік”;
абзац п’ятнадцятий пункту 4 після слів “з питань бронювання військовозобов’язаних” доповнити словами і цифрами “, наявність додатка 5 до Податкового розрахунку “Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби”, передбаченого Порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну від 13 січня 2015 р. № 4,”;
в абзаці четвертому пункту 12 слова “строкову військову службу” замінити словами “базову військову службу”;
пункт 14 викласти в такій редакції:
“14. Під час перевірки закордонних дипломатичних установ України перевіряється своєчасність визначеного абзацами другим і третім пункту 52 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, інформування, а також подання повідомлень до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про взяття на консульський облік або зняття з нього призовників, військовозобов’язаних та резервістів.”;
у тексті додатка слова “підрозділи Служби зовнішньої розвідки” в усіх відмінках замінити словами “відповідні підрозділи розвідувальних органів” у відповідному відмінку.