Про затвердження Порядку передачі, прийняття, утримання, обслуговування, охорони та ведення оперативного обліку військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд
{Назва Постанови в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2025}
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 60 від 21.01.2025}
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок передачі, прийняття, утримання, обслуговування, охорони та ведення оперативного обліку військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, що додається.
{Постановляюча частина в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2025}
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
передачі, прийняття, утримання, обслуговування, охорони та ведення оперативного обліку військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд
1. Цей Порядок визначає механізм передачі, прийняття, утримання, обслуговування, охорони та ведення оперативного обліку військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд (далі - фортифікаційні споруди), будівництво яких здійснено (здійснюється) державними замовниками відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30 березня 2023 р. № 285 “Деякі питання підвищення обороноздатності держави на період воєнного стану в Україні” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 38, ст. 2016) і від 29 грудня 2023 р. № 1415 “Деякі питання підвищення обороноздатності держави на період воєнного стану в Україні” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 11, ст. 707).
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
балансоутримувач фортифікаційної споруди (далі - балансоутримувач) - визначена суб’єктом управління фортифікаційною спорудою юридична особа публічного права, на балансі якої перебуває фортифікаційна споруда;
утримання та обслуговування фортифікаційних споруд - комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, фінансового та іншого характеру, спрямованих на підтримання фортифікаційних споруд у стані, прийнятному для використання за призначенням;
охорона фортифікаційних споруд - комплекс режимних, інженерних, інженерно-технічних та інших заходів (крім заходів із захисту інформації та кіберзахисту фортифікаційних споруд), які організовуються балансоутримувачем з метою запобігання та/або недопущення чи припинення протиправних дій (актів несанкціонованого втручання) щодо фортифікаційних споруд;
оперативний облік фортифікаційних споруд - система збору та узагальнення інформації про кількісну та якісну характеристики фортифікаційних споруд, що ведеться за відповідною номенклатурою на підставі наданих балансоутримувачем звітних документів (паспорта фортифікаційної споруди та акта приймання-передачі фортифікаційної споруди);
паспорт фортифікаційної споруди - документ, складений за формою, затвердженою Міноборони, який містить інформацію про фортифікаційну споруду, її основні елементи, заходи із дообладнання та утримання фортифікаційної споруди.
Термін “державний замовник” вживається у значенні, наведеному в постанові Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 р. № 1415 “Деякі питання підвищення обороноздатності держави на період воєнного стану в Україні”.
3. Суб’єктом управління фортифікаційною спорудою (далі - суб’єкт управління) є Міноборони.
4. У разі коли будівництво фортифікаційних споруд не було завершено на момент набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2025 р. № 60, державний замовник після завершення будівництва такої споруди організовує підготовку паспорта фортифікаційної споруди.
Завершенням будівництва є підписання державним замовником, виконавцем робіт (підрядною організацією), відповідальним за технічний нагляд, відповідальним за авторський нагляд (за наявності) і представником військового командування паспорта фортифікаційної споруди.
Після завершення будівництва державний замовник протягом п’яти днів:
повідомляє Міноборони про готовність до передачі фортифікаційної споруди до сфери управління Міноборони;
забезпечує передачу фортифікаційної споруди до сфери управління Міноборони (у разі, коли фортифікаційна споруда не розташована на тимчасово окупованій території України або території активних бойових дій і не була знищена в ході таких дій).
Міноборони протягом п’яти днів після отримання повідомлення від державного замовника про готовність до передачі фортифікаційної споруди до сфери управління Міноборони приймає рішення про прийняття фортифікаційної споруди до сфери управління Міноборони, утворення комісії з приймання-передачі фортифікаційної споруди та її закріплення за балансоутримувачем.
До складу комісії з приймання-передачі фортифікаційної споруди входять представники Міноборони, державного замовника, балансоутримувачів та військового командування, у межах території відповідальності якого розташована фортифікаційна споруда.
Комісія з приймання-передачі фортифікаційної споруди протягом 10 днів з дня її утворення здійснює приймання фортифікаційної споруди до сфери управління Міноборони, оформлює акт приймання-передачі фортифікаційної споруди за формою згідно з додатком і подає його на затвердження Міноборони.
У разі коли на час приймання фортифікаційна споруда перебуває в тимчасовому користуванні підрозділу сил оборони, до складу комісії включається уповноважений представник відповідного підрозділу сил оборони.
Про розташування фортифікаційної споруди на тимчасово окупованій території України або території активних бойових дій та/або її знищення в ході таких дій державний замовник повідомляє Міноборони протягом п’яти днів з дня отримання відповідної інформації.
5. Фортифікаційні споруди, будівництво яких на день набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2025 р. № 60 було завершено, незалежно від того, чи було їх прийнято або не прийнято до сфери управління обласної, Київської міської, районної державної адміністрації (військової адміністрації), військової адміністрації населеного пункту, передаються до сфери управління Міноборони відповідно до вимог абзаців четвертого - дев’ятого пункту 4 цього Порядку.
6. Робота комісії з приймання-передачі фортифікаційної споруди щодо прийняття фортифікаційних споруд організовується її головою із урахуванням безпекової ситуації.
7. Балансоутримувач забезпечує утримання фортифікаційної споруди у стані, прийнятному для її використання за призначенням, відповідно до комплектності фортифікаційної споруди згідно з паспортом фортифікаційної споруди.
8. Утримання, обслуговування та охорона фортифікаційних споруд здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
9. У разі необхідності використання фортифікаційної споруди підрозділами сил оборони для забезпечення здійснення заходів з безпеки та оборони фортифікаційна споруда передається балансоутримувачем у тимчасове користування підрозділам сил оборони, визначеним у зверненні військового командування, у межах території відповідальності якого розташована фортифікаційна споруда, у порядку, визначеному Міноборони.
Фортифікаційна споруда передається в тимчасове користування без зарахування на баланс відповідного підрозділу сил оборони.
10. Утримання та обслуговування фортифікаційної споруди на час її тимчасового використання здійснюється в порядку, визначеному Міноборони.
11. У разі потреби рішення про внесення будь-яких конструктивних змін до фортифікаційної споруди, що передбачають внесення змін до паспорта фортифікаційної споруди, або повний чи частковий демонтаж фортифікаційної споруди приймається балансоутримувачем за погодженням із військовим командуванням, у межах території відповідальності якого розташована фортифікаційна споруда.
12. Ведення оперативного обліку фортифікаційних споруд здійснюється в порядку, визначеному Міноборони.
{Порядок в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2025}
АКТ
приймання-передачі фортифікаційної споруди
{Додаток в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2025}