Про затвердження Правил складання і подання заявки на промисловий зразок та проведення експертизи заявки на промисловий зразок і міжнародної реєстрації промислового зразка
На виконання Закону України «Про охорону прав на промислові зразки», Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124), та враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 року № 943-р «Деякі питання Національного органу інтелектуальної власності», НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила складання і подання заявки на промисловий зразок та проведення експертизи заявки на промисловий зразок і міжнародної реєстрації промислового зразка, що додаються.
2. Управлінню інтелектуальної власності та інновацій у встановленому порядку подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Визнати такими, що втратили чинність:
наказ Міністерства освіти і науки України від 18 лютого 2002 року № 110 «Про затвердження Правил складання та подання заявки на промисловий зразок», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 06 березня 2002 року за № 226/6514;
наказ Міністерства освіти і науки України від 18 березня 2002 року № 198 «Про затвердження Правил розгляду заявки на промисловий зразок», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29 березня 2002 року за № 313/6601.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра економіки України згідно з розподілом обов’язків.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ПРАВИЛА
складання і подання заявки на промисловий зразок та проведення експертизи заявки на промисловий зразок і міжнародної реєстрації промислового зразка
1. Ці Правила визначають вимоги до документів заявки на промисловий зразок та регулюють відносини, що виникають у зв’язку з поданням заявки на промисловий зразок, проведенням експертизи заявки на промисловий зразок та міжнародної реєстрації промислового зразка, прийняттям рішень, а також з виконанням Національним органом інтелектуальної власності інших функцій «Національного відомства» та «Відомства», передбачених Гаазьким та Женевським актами до Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків, до якої Україна приєдналася згідно із Законом України від 17 січня 2002 року № 2992-III «Про приєднання України до Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків (Гаазького акта, прийнятого 28 листопада 1960 року, та Женевського акта, прийнятого 2 липня 1999 року)».
2. У цих Правилах терміни та скорочення вживаються в таких значеннях:
автор - людина, творчою працею якої створено промисловий зразок;
виріб - будь-який предмет промислового виробництва або ручної роботи, зокрема частини, призначені для збирання у складений виріб, упаковка, зовнішнє оформлення, графічні символи та типографські шрифти (елементи), крім комп’ютерних програм;
ВОІВ - Всесвітня організація інтелектуальної власності;
дата пріоритету - дата подання заявки до державної організації «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» або відповідного органу держави - учасниці Паризької конвенції про охорону промислової власності від 20 березня 1883 року, яка є чинною на території України з 25 грудня 1991 року, або Угоди про заснування Світової організації торгівлі, Протокол про приєднання до якої ратифіковано Законом України від 10 квітня 2008 року № 250-VI «Про ратифікацію Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі», за якою заявлено пріоритет;
заявка - сукупність документів, необхідних для державної реєстрації промислового зразка;
заявник - особа, яка подала заявку чи набула прав заявника в іншому встановленому законом порядку;
єдина інформаційно-комунікаційна система державної організації «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» (ІКС УКРНОІВІ) - сукупність технічних та програмних засобів, що забезпечують створення, оброблення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, використання та знищення електронних документів, які стосуються заявок на об’єкти інтелектуальної власності, державних реєстрацій цих об’єктів та прав на них;
міжнародна заявка - заявка на міжнародну реєстрацію промислового зразка, подана відповідно до Гаазького акта Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків та/або Женевського акта Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків, до яких Україна приєдналася згідно із Законом України від 17 січня 2002 року № 2992-III «Про приєднання України до Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків (Гаазького акта, прийнятого 28 листопада 1960 року, та Женевського акта, прийнятого 2 липня 1999 року)»;
міжнародна реєстрація - міжнародна реєстрація промислового зразка, здійснена відповідно до Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків, до якої Україна приєдналася згідно із Законом України від 17 січня 2002 року № 2992-III «Про приєднання України до Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків (Гаазького акта, прийнятого 28 листопада 1960 року, та Женевського акта, прийнятого 2 липня 1999 року)»;
МКПЗ - Міжнародна класифікація промислових зразків, що заснована Локарнською угодою про заснування Міжнародної класифікації промислових зразків, до якої Україна приєдналася згідно із Законом України від 17 грудня 2008 року № 684-VI «Про приєднання України до Локарнської угоди про заснування Міжнародної класифікації промислових зразків»;
особа - фізична або юридична особа;
представник - представник у справах інтелектуальної власності (патентний повірений) або інша довірена особа;
пріоритет заявки (пріоритет) - першість у поданні заявки;
УКРНОІВІ - державна організація «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій», що визначена Кабінетом Міністрів України як така, що виконує функції Національного органу інтелектуальної власності.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України «Про охорону прав на промислові зразки» (далі - Закон), «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
II. Умови надання правової охорони промисловому зразку
1. Промисловий зразок як об’єкт правової охорони
1. Відповідно до пункту 1 статті 5 Закону правова охорона надається промисловому зразку, що не суперечить публічному порядку, загальновизнаним принципам моралі та відповідає критеріям охороноздатності, визначеним статтею 6 Закону.
2. Згідно з пунктом 2 статті 5 Закону промисловим зразком може бути зовнішній вигляд виробу або його частини, що визначається, зокрема, лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням.
Зовнішнім виглядом виробу може бути, зокрема, оздоблення виробу, логотипи, комп’ютерні піктограми, інтерфейс користувача вебсайту, застосунку, комп’ютерної програми, карти та ілюстрації.
Промисловим зразком не може бути об’єкт, що не є результатом інтелектуальної, творчої діяльності людини, а створений природою, наприклад камінь, морська раковина, дерево, не оброблені людиною.
3. Поняття «промисловий зразок» застосовується як до одного виробу, так і до набору (комплекту) виробів. Поняття «один виріб» застосовується як до цілого виробу, наприклад автомобіля, так і до його частини, наприклад бампера, фари.
Набір може бути визнаний промисловим зразком, якщо до складу набору входять вироби, які виконують функції, підпорядковані спільному призначенню, що вирішується набором у цілому, і якщо такі вироби не є механічно з’єднаними між собою. З точки зору художнього конструювання всі вироби набору повинні мати спільність композиційного та стилістичного вирішення (наприклад, чайний або столовий сервіз, набір інструментів, мебельний гарнітур, шахи з дошкою для гри).
4. Згідно з абзацом другим пункту 3 статті 5 Закону не можуть одержати правову охорону як промислові зразки об’єкти нестійкої форми з рідких, газоподібних, сипких або подібних до них речовин тощо.
До таких об’єктів належать об’єкти, зовнішній вигляд яких пов’язаний з динамічними перетвореннями і постійно змінюється (наприклад, струмені фонтанів, феєрверки).
5. Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 статті 5 Закону не можуть одержати правову охорону ознаки зовнішнього вигляду виробу, зумовлені виключно його технічними функціями.
Якщо ознаки, що зумовлені виключно технічними функціями виробу, присутні на його зображенні разом з іншими ознаками, які відповідають умовам надання правової охорони, промисловому зразку надається охорона, при цьому ознаки, зумовлені виключно технічними функціями виробу, не охороняються.
До виробів, окремі ознаки зовнішнього вигляду яких зумовлені виключно їх технічними функціями, можуть бути віднесені однотипні вироби, що мають одне й те саме призначення і виготовлені із застосуванням національних або міждержавних стандартів (наприклад, різні електричні роз’єми, виготовлені із застосуванням стандартів).
Якщо виріб містить ознаки зовнішнього вигляду, зумовлені технічними функціями виробу, але водночас такі ознаки виконують також естетичну функцію, такі ознаки не вважаються зумовленими виключно технічними функціями виробу і їм надається охорона. Наприклад, усі чайники для заварювання мають носик для розливу, і ця ознака зовнішнього вигляду виробу не визнається зумовленою виключно технічними функціями, оскільки форма носика не стандартизована і може мати естетичні особливості, не пов’язані з функцією розливу.
Якщо всі ознаки зовнішнього вигляду виробу зумовлені виключно його технічними функціями, такий промисловий зразок не відповідає умовам надання правової охорони.
6. Відповідно до абзацу п’ятого пункту 3 статті 5 Закону не можуть одержати правову охорону ознаки зовнішнього вигляду виробу, що представляє собою з’єднувальний елемент:
розмір та форма якого мають бути точно відтворені для того, щоб один виріб був механічно з’єднаний з іншим виробом;
який розташований усередині, навколо чи навпроти іншого виробу таким чином, щоб кожен з виробів міг виконувати свою функцію.
Це положення не стосується зовнішнього вигляду виробів, призначених для множинного складання або з’єднання взаємозамінних виробів усередині модульної конструкції, наприклад будівельних блоків.
7. Відповідно до абзацу третього пункту 3 статті 5 Закону не може одержати правову охорону як промисловий зразок зовнішній вигляд виробу, який є частиною складеного виробу та є невидимим під час звичайного використання складеного виробу.
При цьому складеним виробом вважається виріб, що складається з кількох елементів, які можуть бути замінені таким чином, що робить можливим розбирання та наступне збирання виробу. Витратні матеріали (наприклад, батарейки, одноразові капсули для кавомашини, одноразові мішки для пилососа) не є складовою частиною складеного виробу.
Якщо жодну із суттєвих ознак зовнішнього вигляду виробу, який є складовою частиною складеного виробу, не видно під час звичайного використання останнього, зовнішній вигляд виробу, який є складовою частиною складеного виробу, не може одержати правову охорону.
При цьому, якщо під час використання складеного виробу виріб, який є його складовою частиною, видно не постійно, а лише в окремі моменти використання таким чином, що можна побачити всі його суттєві ознаки, зовнішній вигляд виробу, що є складовою частиною, може одержати правову охорону.
Звичайним використанням виробу вважається використання його кінцевим користувачем відповідно до призначення виробу. Матеріально-технічне забезпечення, обслуговування або ремонтні роботи звичайним використанням не вважаються.
8. Промисловий зразок може вважатися таким, що суперечить публічному порядку, загальновизнаним принципам моралі, якщо він:
спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, незаконне заволодіння майном фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади;
є наругою над державними символами України;
містить спотворені чи неправомірно відтворені державні символи України;
є неналежним використанням будь-якого з елементів, зазначених у статті 6 ter Паризької конвенції про охорону промислової власності від 20 березня 1883 року, яка є чинною на території України з 25 грудня 1991 року (далі - Паризька конвенція), або знаків, емблем та гербів, інших ніж ті, що зазначені у статті 6 ter Паризької конвенції, та які становлять особливий суспільний інтерес;
містить спотворені чи неправомірно відтворені історичні державні символи, символи міжнародних організацій і територіальних громад;
містить спотворені чи неправомірно відтворені пам’ятки історії і культури, об’єкти культурної спадщини національного значення, назви чи зображення відомих творів культури та мистецтва;
містить спотворені чи неправомірно відтворені імена, прізвища, зображення, факсиміле відомих в Україні осіб;
спотворює або неправомірно відтворює імена та прізвища, вигадані імена героїв, об’єкти, географічні назви, слова, фрази, лозунги, назви військової техніки, зброї, підрозділів Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які набули особливого символічного значення для українців та світової спільноти під час війни Російської Федерації проти України, зокрема під час повномасштабного російського вторгнення, та стали символами національного спротиву, волі та незламності українського народу;
містить зображення та/або вирази, що пропагують війну, фашизм, неофашизм, зміну шляхом насильства конституційного ладу або територіальної цілісності України, містить антидержавні, расистські лозунги, емблеми, найменування екстремістських організацій;
пропагує тероризм та терористичні акти, містить інформацію, що виправдовує чи схвалює такі дії;
містить заклики до насильницької зміни, повалення конституційного ладу, розв’язування або ведення агресивної війни або воєнного конфлікту, порушення територіальної цілісності України, ліквідації незалежності України, інформацію, яка виправдовує чи пропагує такі дії;
містить зображення та/або вирази, що заперечують або ставлять під сумнів існування українського народу (нації) та/або української державності, та/або української мови, принижують або зневажають державну мову;
містить зображення та/або вирази, що пропагують національну чи релігійну ворожнечу, принижують або ображають націю чи особистість за національною ознакою;
містить зображення та/або вирази, що пропагують комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими, та/або містить символіку цих режимів;
містить зображення та/або вирази, що пропагують російський нацистський тоталітарний режим, збройну агресію Російської Федерації як держави-терориста проти України, та/або містить символіку воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україні;
містить зображення та/або вирази, що пропагують російську імперську політику та/або містить символіку російської імперської політики в розумінні Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії»;
містить зображення та/або вирази, що розпалюють ненависть, ворожнечу чи жорстокість та/або підбурюють до дискримінації чи утисків стосовно окремих осіб чи груп осіб за ознакою етнічного чи соціального походження, громадянства, національності, раси, релігії та вірувань, віку, статі, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, інвалідності;
містить зображення та/або вирази, що пропагують блюзнірство, неповагу до національних, релігійних святинь, зокрема містять богохульні вирази, елементи релігійної символіки, що може зачіпати або ображати почуття вірян;
зображення та/або вирази, що пропагують уживання наркотичних засобів, психотропних речовин;
містить зображення та/або вирази, що є порнографією або містять інформацію порнографічного характеру;
містить зображення та/або вирази, що пропагують насильство та жорстокість, жорстоке поводження з тваринами;
містить нецензурні слова та вирази, зображення непристойних жестів;
містить словесні елементи, виконані літерами латинського або кириличного алфавіту та/або слова іноземних мов, які в українській мові є або асоціюються з нецензурними словами та виразами;
містить слова української мови, написані з таким порушенням правил орфографії української мови, унаслідок якого відтворення таких слів може зачіпати людську гідність, почуття вірян або мати непристойний характер.
9. Під час визначення того, чи не суперечить промисловий зразок публічному порядку, загальновизнаним принципам моралі, ураховується призначення виробу, у якому втілено або застосовано заявлений промисловий зразок.
2. Критерії охороноздатності промислового зразка
1. Промисловий зразок відповідає критеріям охороноздатності, якщо є новим і має індивідуальний характер.
2. Промисловий зразок характеризується сукупністю суттєвих ознак, які визначають зовнішній вигляд виробу.
Ознака належить до суттєвих, якщо вона впливає на формування зовнішнього вигляду виробу, якому притаманна така ознака.
3. Промисловий зразок визнається новим, якщо жоден ідентичний промисловий зразок не доведено до загального відома у світі до дати подання заявки до УКРНОІВІ або, якщо заявлено пріоритет, до дати пріоритету.
Промисловий зразок вважається доведеним до загального відома, якщо він був опублікований у результаті здійснення державної реєстрації або з інших підстав, або був експонований на виставці, використаний у торгівлі або будь-яким іншим чином оприлюднений будь-де у світі до дати подання заявки до УКРНОІВІ або, якщо заявлено пріоритет, до дати пріоритету, за винятком випадків, коли про таке оприлюднення не могло стати відомо колам, що спеціалізуються у відповідній галузі і провадять свою діяльність на території України, під час звичайного провадження ними господарської діяльності.
Промислові зразки вважаються ідентичними в разі, якщо їхні суттєві ознаки відрізняються лише незначними деталями. Різниця в несуттєвих ознаках не впливає на визнання промислових зразків ідентичними. Наприклад, незначна різниця у відтінках кольорів у порівнюваних промислових зразках та/або наявність в одному з порівнюваних промислових зразків етикетки малого розміру можуть під час порівняння промислових зразків залишитися непомітними або майже непомітними. Такі ознаки або деталі ознак не впливають на визнання промислових зразків ідентичними.
4. Промисловий зразок визнається таким, що має індивідуальний характер, якщо загальне враження, яке він справляє на інформованого користувача, відрізняється від загального враження, яке справляє на такого користувача будь-який інший промисловий зразок, доведений до загального відома до дати подання заявки до УКРНОІВІ або, якщо заявлено пріоритет, до дати пріоритету.
5. Інформованим користувачем вважається зацікавлена особа, яка використовує вироби відповідно до їх мети та призначення та є обізнаною щодо особливостей зовнішнього вигляду таких виробів у відповідному секторі промисловості. Виходячи з досвіду та особистого інтересу до відповідних виробів інформований користувач виявляє вищий ступінь уваги, ніж середній споживач, але є менш обізнаним, ніж технічний експерт, дизайнер, виробник або продавець виробів цього сектору, які здатні вирізнити несуттєві ознаки та/або незначні деталі суттєвих ознак, унаслідок чого мінімальні відмінності між промисловими зразками для них є помітними, а також визначити ознаки, що зумовлені виключно технічними функціями виробу.
Наприклад, інформованими користувачами виробів в індустрії моди є жінки та чоловіки, які стежать за модою.
6. Для оцінки індивідуального характеру береться до уваги ступінь свободи автора під час створення промислового зразка.
Ступенем свободи автора вважаються обмеження можливостей автора щодо розроблення рішення зовнішнього вигляду виробу певного призначення, пов’язані, зокрема, з функціональними особливостями виробу.
Ступінь свободи автора може бути обмежений, наприклад, вимогами до виробів відповідної галузі, що стандартизують характеристики, які стають однаковими для зовнішнього вигляду виробів цієї галузі.
Ступінь свободи автора не може бути обмежений наявними на ринку тенденціями для виробів відповідної галузі, очікуваннями споживачів виробів відповідної галузі, технічним замовленням, сформульованим клієнтом для автора відповідного промислового зразка.
7. Під час оцінки загального враження, яке справляють на інформованого користувача промислові зразки, враховуються:
сектор промисловості, до якого належать вироби;
рівень знань та ступінь уваги інформованого користувача, а також можливість здійснення ним безпосереднього порівняння промислових зразків;
ступінь свободи автора під час створення промислового зразка.
Кожна з ознак промислового зразка може мати різне значення в загальному враженні, яке справляє промисловий зразок на інформованого користувача, з урахуванням таких обставин:
менше значення мають типові, розповсюджені та стандартні для певних типів виробів ознаки або ті, видимість яких обмежена під час звичайного використання виробу;
більше значення мають ознаки виробів, що є довільними та відмінними від норм стандартів у відповідному секторі промисловості;
схожість ознак, щодо яких в автора був обмежений ступінь свободи, матиме незначне значення в загальному враженні;
якщо споживач ознайомлений з перенасиченням виробами у певному секторі промисловості, він може бути більш чутливим до незначних відмінностей між промисловими зразками, що може справити на нього інше загальне враження.
Оцінка загального враження, яке справляють промислові зразки, здійснюється з припущенням, що інформований користувач може зробити безпосереднє порівняння промислових зразків, якщо суть та призначення виробу, у якому втілено або застосовано промислові зразки, це дозволяє.
8. Для оцінки новизни та індивідуального характеру промисловий зразок порівнюється з іншими промисловими зразками. При цьому промисловий зразок порівнюється з іншими зразками в цілому, а не з частинами декількох промислових зразків.
Порівнянню підлягають ознаки промислового зразка, які можуть одержати правову охорону.
Ознаки промислового зразка, зумовлені виключно технічними функціями виробу, ознаки, що характеризують з’єднувальні елементи, а також ознаки, не видимі під час звичайного використання складеного виробу, не враховуються під час оцінки новизни та індивідуального характеру.
III. Вимоги до документів заявки
1. Заявка може подаватися в паперовій або електронній формі (електронна заявка). Спосіб подання заявки обирає заявник.
Заявка повинна містити такі документи:
заяву про реєстрацію промислового зразка (промислових зразків);
комплект зображення виробу (власне виробу чи у вигляді його макета або малюнка), що дають повне уявлення про зовнішній вигляд виробу;
До заявки додаються інші документи, необхідні для реєстрації промислового зразка, зокрема копія попередньої заявки та її переклад українською мовою, документ, що підтверджує показ експоната, у якому втілено або застосовано промисловий зразок, на офіційній або офіційно визнаній міжнародній виставці, та його переклад українською мовою, розрахунковий документ про сплату збору за подання заявки на паперовому носії, довіреність.
Заявка може містити креслення, конфекційну карту, ергономічну, компонувальну схему.
2. Заявка складається з урахуванням вимог, установлених главами 2 і 3 цього розділу, за формою, наведеною в додатку 1 до цих Правил.
3. Електронна заявка повинна містити документи, визначені пунктом 1 цієї глави, і складається з урахуванням вимог, установлених цим розділом.
2. Загальні вимоги до документів заявки
1. Заявка складається українською мовою.
Якщо документ заявки викладено іноземною мовою, заявка повинна містити його переклад українською мовою.
Якщо опис промислового зразка викладено іншою мовою, ніж українська, для збереження дати подання його переклад повинен надійти до УКРНОІВІ протягом двох місяців з дати подання заявки.
2. Заявка може стосуватися одного або декількох промислових зразків.
Заявка, у якій заявлено про реєстрацію декількох промислових зразків, є множинною. Множинна заявка може містити не більше ніж сто промислових зразків. Усі промислові зразки множинної заявки повинні належати до одного й того самого класу МКПЗ.
У множинній заявці заявником (заявниками) для всіх заявлених промислових зразків повинні бути одні й ті самі особи.
У множинній заявці автором (авторами) для всіх заявлених промислових зразків повинні бути одні й ті самі особи.
Для кожного промислового зразка множинної заявки подається зображення виробу, вказується виріб, у якому втілено або до якого застосовано промисловий зразок і призначення виробу.
Промислові зразки множинної заявки послідовно нумеруються арабськими цифрами.
3. Може бути заявлено зовнішній вигляд виробу, що містить у своєму складі вироби, які окремо один від одного належали б до різних класів МКПЗ, але невіддільні один від одного в одному виробі (наприклад, радіоприймач з годинником).
4. Документи заявки повинні бути оформлені таким чином, щоб з них можна було робити копії чи відтворювати в будь-який інший спосіб та зберігати тривалий час.
5. Заявка оформляється друкарським способом на папері формату А4 із використанням гарнітури Times New Roman та шрифту чорного кольору розміром 12-14 друкарських пунктів, інтервал шрифту звичайний, міжрядковий інтервал одинарний.
6. Кожен документ заявки починають на окремому аркуші. Друга та наступна сторінки нумеруються послідовно арабськими цифрами наскрізною нумерацією. Кожен аркуш опису використовується з одного боку з розміщенням рядків паралельно меншому боку аркуша.
7. Заявка підписується заявником або його представником (якщо заявка подається через представника).
1. Форма заявки на державну реєстрацію промислового зразка заповнюється заявником з дотриманням вимог глав 1 і 2 цього розділу. Під час заповнення відповідна клітинка «» відмічається позначкою «×».
У разі якщо відомості окремих розділів форми заявки за відсутності вільного місця не можуть бути повністю розміщені в них, такі відомості додаються до заявки і відмічаються позначкою клітинки в пункті 10.6 розділу 10 форми заявки.
Такі відомості подаються на окремому аркуші, на якому в правому верхньому куті зазначаються слова «Продовження розділу … пункту…» та наводяться відомості відповідного розділу/пункту форми заявки в тому самому порядку, що визначений у формі заявки.
2. У розділі 1 форми заявки вказується порядковий номер заявки, визначений заявником чи його представником у своєму діловодстві.
Якщо заявка є виділеною з попередньої, відмічається позначкою відповідна клітинка і вказуються номер цієї попередньої (поділеної) заявки та дата її подання.
Якщо заявка подана на основі додаткових матеріалів, оформлених відповідно до пункту 7 статті 14 Закону як самостійна заявка, відмічається позначкою відповідна клітинка і зазначаються дата одержання УКРНОІВІ додаткових матеріалів, а також номер і дата подання заявки, до якої вони додані.
3. У розділі 3 форми заявки наводяться відомості про заявника (заявників).
Заявниками можуть бути фізичні та/або юридичні особи.
У пункті 3.1 розділу 3 форми заявки наводяться відомості про заявника - фізичну особу.
У графах «Прізвище», «Ім’я», «По батькові (за наявності)» зазначається ім’я фізичної особи (ім’я громадянина України складається, як правило, з прізвища, власного імені та по батькові (за наявності)).
У графі «Число, місяць, рік народження» наводяться дані про дату народження заявника.
У графі «Реквізити документа, що посвідчує особу» зазначаються серія (за наявності) та номер паспорта, найменування органу, що видав паспорт, та дата його видачі або реквізити іншого документа, що посвідчує особу.
У графі «Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП)» вказується цей номер за наявності.
У графі «Унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі» зазначаються відповідні відомості (за наявності).
У графі «Задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування)» зазначається адреса постійного чи тимчасового місця проживання фізичної особи (назва вулиці, номер будинку, квартири, назва населеного пункту, району, області, назва держави, поштовий індекс).
У графі «Адреса для листування» зазначається поштова адреса, за якою в разі необхідності УКРНОІВІ буде вести листування безпосередньо із заявником.
Відомості, наведені в абзацах п’ятому - дев’ятому цього пункту, є конфіденційною інформацією, зміст та порядок доступу до якої регулюються Законами України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації» та «Про захист персональних даних».
4. У пункті 3.2 розділу 3 форми заявки наводяться відомості про заявника - юридичну особу.
У графі «Повне найменування» вказується повне найменування юридичної особи (зазначається відповідно до установчих документів).
У графі «Код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер в іноземній державі (для нерезидентів)» зазначається ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У графі «Реєстраційний номер в іноземній державі (для нерезидентів)» вказується реєстраційний номер в іноземній державі (за наявності), якщо заявник є юридичною особою - нерезидентом.
У графі «Місцезнаходження» наводиться адреса місцезнаходження юридичної особи (адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів чи закону виступають від її імені) у послідовності, наведеній для задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) фізичної особи.
5. У відповідних графах пунктів 3.1 і 3.2 розділу 3 форми заявки зазначаються адреса для листування, номер телефону та адреса електронної пошти заявника.
6. У графі «Код держави» у пунктах 3.1 і 3.2 розділу 3 форми заявки зазначається код держави, у якій проживає фізична особа або в якій має постійне місцезнаходження юридична особа (зазначається двома буквами латинського алфавіту згідно зі Стандартом Міжнародної організації із стандартизації ISO 3166 та Стандартом ВОІВ ST. З).
7. Ім’я або повне найменування, адреса місця проживання або місцезнаходження іноземного заявника наводяться мовою оригіналу літерами латинського чи кириличного алфавіту без діакритичних знаків, крім апострофів. Поряд у дужках ці відомості зазначаються літерами українського алфавіту (транслітерація).
8. У розділі 4 форми заявки зазначаються відомості про автора (авторів) з дотриманням вимог, визначених для заповнення пункту 3.1 розділу 3 форми заявки.
Якщо заявник (заявники), вказані в пункті 3.1 розділу 3 форми заявки, є автором (авторами) промислового зразка (промислових зразків), відмічається позначкою відповідна клітинка і відомості щодо автора (авторів) не вказуються.
9. У розділі 5 форми заявки зазначається назва промислового зразка (промислових зразків).
Назва промислового зразка (промислових зразків) у заяві про реєстрацію повинна збігатися з назвою, наведеною в описі.
Назви промислових зразків множинної заявки нумеруються арабськими цифрами.
Якщо промислові зразки множинної заявки мають однакову назву, вона вказується один раз для декількох промислових зразків, наприклад 1-8 «Сумка», 9-12 «Чохол для сумки».
За кодом (51) у розділі 5 форми заявки зазначається клас та підклас (підкласи) МКПЗ, до якого (яких) віднесено заявлений промисловий зразок (промислові зразки).
10. У розділі 6 форми заявки зазначаються відомості про представника (за його наявності) з дотриманням викладених у цій главі вимог до надання відомостей про фізичних та юридичних осіб.
У разі якщо представником за заявкою є представник у справах інтелектуальної власності (патентний повірений), зазначається реєстраційний номер його свідоцтва.
У відповідних графах зазначаються адреса для листування, номер телефону представника та адреса електронної пошти.
Якщо представник призначається заявником на вчинення окремої дії за заявкою, цей розділ не заповнюється.
11. У розділі 7 форми заявки наводиться адреса для листування, яка складається з відомостей про адресата та поштову адресу, за якою буде вестись листування з УКРНОІВІ.
Як поштова адреса для листування може бути вказана адреса заявника, представника або інша адреса на території України.
Якщо в адресі для листування як поштову адресу зазначено абонентську скриньку, адресатом зазначається особа, якій ця абонентська скринька надана об’єктом поштового зв’язку в користування.
12. Розділ 8 форми заявки містить заяву про пріоритет і заповнюється, якщо заявник відповідно до статті 13 Закону бажає скористатися правом на пріоритет попередньої заявки, що йому належить, на такий самий промисловий зразок, заявка на який подана до УКРНОІВІ чи до відповідного органу держави - учасниці Паризької конвенції чи Угоди про заснування Світової організації торгівлі, Протокол про приєднання до якої ратифіковано Законом України від 10 квітня 2008 року № 250-VI «Про ратифікацію Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі» (далі - Угода СОТ), або правом пріоритету промислового зразка, втіленого або застосованого в експонаті, показаному на офіційній або офіційно визнаній міжнародній виставці, проведеній на території держави - учасниці Паризької конвенції чи Угоди СОТ.
Для цілей установлення права на пріоритет промисловий зразок вважається таким самим, якщо вигляд кожної із суттєвих ознак та їх розташування в промисловому зразку в поданій заявці та в промисловому зразку в попередній заявці або в експонаті не відрізняються.
Якщо заявляється пріоритет на підставі попередньої заявки, поданої в державі - учасниці Паризької конвенції або Угоди СОТ, у пункті 8.1 розділу 8 форми заявки відмічається позначкою відповідна клітинка і зазначаються номер попередньої заявки, дата її подання та код держави, до органу якої подано попередню заявку.
Код держави, до органу якої подано попередню заявку, зазначається двома буквами латинського алфавіту згідно зі Стандартом Міжнародної організації із стандартизації ISO 3166 та Стандартом ВОІВ ST. З.
Якщо заявляється пріоритет кількох попередніх заявок (множинний пріоритет), відомості, що стосуються кожної попередньої заявки (код держави, до органу якої подано попередню заявку, номер попередньої заявки, її дата подання), зазначаються в порядку зростання дат подання попередніх заявок.
До заповненої форми заявки додаються копія попередньої заявки та її переклад українською мовою та зазначаються відповідні відомості в пунктах 10.7 і 10.8 розділу 10 форми заявки. Ця вимога стосується кожної попередньої заявки, якщо їх декілька.
Заяву про пріоритет та/або копію попередньої заявки (заявок) і її (їх) переклад українською мовою також може бути подано протягом трьох місяців з дати подання заявки.
13. Якщо заявник має підстави скористатися правом пріоритету промислового зразка, використаного в експонаті, показаному на офіційній або офіційно визнаній міжнародній виставці, проведеній на території держави - учасниці Паризької конвенції або Угоди СОТ (виставковий пріоритет), у пункті 8.1 розділу 8 форми заявки відмічається позначкою відповідна клітинка, вказується дата першого показу на міжнародній виставці експоната, у якому втілено або застосовано промисловий зразок, та зазначається код держави згідно з пунктом 12 цієї глави.
До заповненої форми заявки додається документ, що підтверджує показ експоната з промисловим зразком на міжнародній виставці, та його переклад українською мовою та відмічаються позначками відповідні клітинки в пунктах 10.9 і 10.10 розділу 10 форми заявки. Цей документ повинен підтверджувати статус міжнародної виставки як офіційної або офіційно визнаної, що проведена на території держави - учасниці Паризької конвенції чи Угоди СОТ, та містити ім’я чи найменування особи, яка експонувала промисловий зразок на виставці; зображення промислового зразка, який втілено або застосовано в експонаті; дату початку показу експоната.
Документ повинен бути підписаний уповноваженою особою виставки та скріплений печаткою розпорядника (організаційного комітету) виставки (за наявності) і подається в оригіналі або належним чином засвідченій копії.
Заяву про пріоритет і/або документ, що підтверджує показ промислового зразка на міжнародній виставці, також може бути подано протягом трьох місяців з дати подання заявки.
14. Якщо заявник заявляє пріоритет за датою подання заявки, з якої виділено заявку, що подається, або за датою пріоритету поділеної заявки (якщо за поділеною заявкою заявлено пріоритет), у пункті 8.1 розділу 8 форми заявки відмічається позначкою відповідна клітинка та надаються відомості щодо поділеної заявки.
15. Якщо заявляється пріоритет на підставі попередньої заявки, поданої до УКРНОІВІ, у пункті 8.1 розділу 8 форми заявки відмічається позначкою відповідна клітинка і вказуються номер та дата подання заявки до УКРНОІВІ.
Заява про пріоритет на підставі попередньої заявки, поданої до УКРНОІВІ, також може бути подана протягом трьох місяців з дати подання заявки.
16. Якщо заявка подається на основі додаткових матеріалів, оформлених відповідно до пункту 7 статті 14 Закону як самостійна заявка, і заявляється пріоритет на підставі пункту 7 статті 13 Закону, у пункті 8.1 розділу 8 форми заявки відмічається позначкою відповідна клітинка та надаються відомості щодо номера та дати подання заявки та додаткових матеріалів.
17. Якщо заявка множинна, заяви про пріоритет для промислових зразків, починаючи з другого, додаються до заявки і відмічається позначкою відповідна клітинка в пункті 10.6 розділу 10 форми заявки.
18. Якщо автор не бажає бути згаданим у будь-якій публікації УКРНОІВІ, відмічається позначкою відповідна клітинка розділу 9 форми заявки.
Якщо право на реєстрацію передано автором чи роботодавцем правонаступнику, у розділі 9 форми заявки відмічається позначкою відповідна підстава для виникнення права на реєстрацію. Якщо заявником (заявниками) є єдиний автор чи всі автори, ця графа не заповнюється.
19. Якщо заявка подається через представника, до неї додається довіреність, оформлена відповідно до пункту 7 глави 1 розділу IV цих Правил, або інший документ, який підтверджує повноваження представника.
У цьому випадку в пункті 10.5 розділу 10 форми заявки відмічається позначкою документ, що підтверджує повноваження представника.
Довіреність або інший документ, який підтверджує повноваження представника, не подається, якщо представника зазначено в розділі 6 форми заявки, підписаної заявником. У цьому разі вважається, що представник має право вчиняти всі дії щодо заявки, крім її відкликання та передачі права на реєстрацію за заявкою.
20. Розділ 10 форми заявки містить перелік обов’язкових та необов’язкових документів, що додаються до заявки.
Стосовно документів, що подаються разом із заявкою, вказуються відповідні відомості.
21. Розрахунковий документ про сплату збору за подання заявки на паперовому носії подається у випадках, передбачених Порядком сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року № 1716 (далі - Порядок).
22. Якщо до заявки додаються документи, не передбачені формою заявки, відмічається позначкою пункт 10.11 розділу 10 форми заявки і вказується назва документа, що додається до заявки, із зазначенням кількості аркушів.
23. У розділі 11 форми заявки проставляються підпис заявника або його представника (якщо заявка подається через представника) та дата підписання.
Підпис складається з особистого підпису, прізвища і власного імені особи, яка підписує заявку.
Підпис юридичної особи складається з повного найменування посади особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи, особистого підпису, прізвища і власного імені та скріплюється печаткою (за наявності).
Заявка, у якій зазначено два заявники чи більше, підписується всіма заявниками або їх спільним представником.
Електронні заявки підписуються з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
У разі якщо заявниками є декілька осіб, але не всі вони мають особисті ключі для використання електронного підпису, використовувати електронний підпис на електронній заявці може представник (за його наявності) або один із заявників, який має електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, та довіреність від інших заявників.
1. Зображенням виробу або його частини (власне виробу чи у вигляді його макета або малюнка) є його графічне (у тому числі засобами електронної графіки) або фотографічне (чорно-біле або кольорове) відтворення.
Комплект зображень виробу повинен давати повне уявлення про зовнішній вигляд виробу або його частини.
Комплект зображень тривимірного виробу може містити, зокрема, загальний вигляд виробу, вигляд спереду, зліва, справа, ззаду, зверху, знизу, зображення фрагментів виробу.
Для двовимірного виробу достатньо, як правило, навести одне зображення.
Зображення виробу з повторюваним малюнком повинно відображати повний малюнок і достатню частину повторюваної поверхні.
У множинній заявці комплект зображень виробу повинен бути представлений окремо для кожного промислового зразка.
2. Комплект зображень виробу (наприклад, холодильник, пилосмок, кухонний комбайн), який може трансформуватися неодноразово (наприклад, розкладатися і складатися, відкриватися і закриватися), повинен містити окреме зображення такого виробу у трансформованому вигляді.
3. Комплект зображень набору виробів повинен містити спочатку зображення загального вигляду набору і потім зображення вигляду кожного виробу, що входить до набору, які дають найбільш повне уявлення про кожен такий виріб.
Якщо загальний вигляд набору виробів технічно неможливо представити на одному зображенні, комплект зображень набору виробів повинен містити зображення виробів, що входять до набору, сукупність яких дає повне уявлення про загальний вигляд набору.
4. Усі зображення, які стосуються одного промислового зразка, повинні бути представлені або лише в кольоровому, або лише в чорно-білому виконанні.
5. Зображення виробу повинні бути чіткими і ясними.
Виріб або його частина зображується повністю за рівномірного освітлення на нейтральному фоні, без сторонніх предметів. Фон вважається нейтральним, якщо виріб чітко виділяється на ньому.
Окремі деталі виробу повинні добре проглядатися не тільки на освітленому, але й на тіньовому його боці.
6. Розмір зображень виробу повинен бути в межах від 30 × 30 мм до 160 × 160 мм.
Зображення наклеюються або наносяться на аркуші білого паперу формату А4. На одному аркуші паперу може бути розміщено не більш ніж 25 зображень виробу.
7. Над комплектом зображень виробу зверху вказується назва промислового зразка. Якщо промисловий зразок стосується набору виробів, під назвою промислового зразка вказується назва виробу, зображення якого представлені.
8. Під кожним зображенням виробу вказуються номер зображення та вид вигляду («Загальний вигляд», «Вигляд спереду»), у разі надання зображення фрагмента виробу вказується назва цього фрагмента.
9. Кожне зображення нумерується арабськими цифрами. Номер зображення виробу складається з двох чисел, розділених крапкою, де число ліворуч від крапки означає номер промислового зразка, а число праворуч - порядковий номер вигляду виробу.
Наприклад, зображення виробу немножинної заявки та зображення першого виробу множинної заявки нумеруються 1.1, 1.2, 1.3 тощо, зображення десятого виробу множинної заявки нумеруються відповідно 10.1, 10.2, 10.3 тощо.
Зображення загального вигляду виробу повинно надаватися першим.
Зображення загального вигляду набору виробів та виробів, що входять до набору, нумеруються в порядку, установленому цим пунктом для нумерації зображень виробу.
10. Якщо заявка стосується друкарського шрифту, зображення складається з рядка всіх літер алфавіту як великих, так і малих, і/або всіх арабських цифр.
11. Якщо зображення виробу містить ознаки його зовнішнього вигляду, на які не заявляється правова охорона або які не можуть одержати правову охорону відповідно до Закону, такі ознаки виділяються на зображенні пунктирними лініями, менш насиченим кольором або іншим чином, щоб була очевидною різниця з ознаками, які охороняються.
1. Опис промислового зразка містить такі розділи:
клас та підклас (підкласи) МКПЗ;
призначення та галузь застосування виробу, зовнішній вигляд якого заявляється;
перелік креслень, схем, карт (за наявності);
суттєві ознаки промислового зразка.
У множинній заявці зазначені в цьому пункті відомості наводяться для кожного промислового зразка.
2. Назва промислового зразка повинна характеризувати призначення виробу, зовнішній вигляд якого заявляється, відображати суть промислового зразка і за можливості відповідати певній рубриці МКПЗ.
Назва промислового зразка наводиться в однині, за винятком випадків, якщо саме слово не вживається в однині (наприклад, «Окуляри», «Штани»), або якщо йдеться про парні предмети, назва яких наводиться в множині (наприклад, «Шкарпетки», «Рукавички»). Назва промислового зразка повинна характеризувати призначення виробу, тобто містити родове поняття (наприклад, «Автомобіль», «Босоніжки», «Трактор»).
У назві промислового зразка може вказуватися галузь застосування виробу, специфіка призначення (наприклад, «Ракетка тенісна», «Босоніжки жіночі»).
Зазначати призначення виробу в назві промислового зразка доречно у випадках, якщо:
заявлено зовнішній вигляд виробу, який має специфічне призначення, відмінне від загальновідомого;
одна й та сама назва може застосовуватись до різних виробів, що використовуються в різних галузях.
Назва маловідомого промислового зразка або промислового зразка нового призначення повинна містити зазначення галузі його застосування (наприклад, «Еквалайзер для апаратури, що відтворює звук»).
Назва промислового зразка не повинна містити хвалебних чи рекламних характеристик (наприклад, «Надзвичайно зручне крісло»).
3. У розділі «Клас та підклас МКПЗ» зазначаються номер класу і підкласу МКПЗ, до якого належить заявлений промисловий зразок. У разі подання множинної заявки та належності заявлених промислових зразків до різних підкласів одного класу МКПЗ вказуються номер класу та відповідні номери підкласів.
4. У розділі «Призначення та галузь застосування виробу, зовнішній вигляд якого заявляється» вказується функціональне призначення виробу, розкривається, у якій галузі промисловості або іншій сфері діяльності він буде використовуватись, і за потреби вказуються об’єкти (системи), з якими цей виріб використовується.
Якщо заявляється промисловий зразок виробу, який є частиною складеного виробу, у цьому розділі вказується той складений виріб, складовою частиною якого є виріб, промисловий зразок якого заявляється. При цьому зазначається, чи заявлений виріб є видимим під час звичайного використання складеного виробу.
5. У розділах «Перелік зображень» і «Перелік креслень, схем, карт» наводиться перелік зображень, які є в матеріалах заявки, а також креслень, схем, карт (за наявності) відповідно до їх нумерації.
6. Розділ «Суттєві ознаки промислового зразка» повинен містити опис усіх суттєвих ознак, відображених на зображеннях, з посиланням на них та за потреби на креслення, схему, карту, якщо вони є в матеріалах заявки. Для виробів, які можуть трансформуватися (наприклад, холодильники, шафи, прилади в закритому корпусі, телефонні будки), суттєвими ознаками можуть бути як ознаки, що визначають зовнішній вигляд виробу в складеному вигляді, так і ознаки, що визначають вигляд його внутрішнього об’єму.
7. В описі промислового зразка і пояснювальних матеріалах до опису повинні використовуватися стандартизовані терміни і скорочення, а за їх відсутності - загальновживані в науковій та технічній літературі.
У разі використання термінів і скорочень, що не є загальновживаними, необхідно пояснити їх значення під час першого вживання в тексті.
В описі промислового зразка необхідно зберігати єдність термінології, зокрема одні й ті самі ознаки повинні називатися однаково.
1. Креслення, схеми та карти включаються до складу заявки в разі потреби пояснення суті та суттєвих ознак промислового зразка, наприклад визначення габаритів та співвідношень розмірів загального вигляду виробу чи його елементів.
2. Креслення, схеми та карти повинні бути пояснені в описі промислового зразка та відповідати зображенням виробу.
3. Креслення та схеми позначаються словом «Рисунок» з відповідним тексту опису наскрізним номером (наприклад, «Рисунок 1», «Рисунок 2»). Над кожним кресленням, схемою вказується назва промислового зразка.
4. Креслення та схеми виконуються відповідно до правил креслення чорними чіткими лініями і штрихами, що не витираються, без розтушовування і розмальовування.
5. Конфекційна карта виробу (наприклад, зразок тканини, матеріалу, фурнітури, оздоблення, обробки, що дає уявлення про структуру, фактуру, кольорове вирішення виробу) може надаватися, якщо промисловий зразок стосується виробу легкої та текстильної промисловості.
Конфекційна карта виробу надається в розмірі, що не перевищує 24 × 18 см, а для виробу з повторюваним малюнком - у розмірі цього малюнка.
IV. Подання заявки та реєстрація документів заявки
1. Заявка подається до УКРНОІВІ безпосередньо або надсилається на адресу УКРНОІВІ засобами поштового зв’язку.
Заявка подається в одному примірнику.
2. Електронна заявка подається до УКРНОІВІ виключно через ІКС УКРНОІВІ, розміщену на його вебсайті.
Електронна заявка з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа заявника чи його представника, оформлена та подана відповідно до цих Правил, є оригіналом заявки та має юридичну силу.
Електронна заявка подається з дотриманням вимог цього розділу.
3. Заявка подається особою, яка бажає зареєструвати промисловий зразок і має на це право та зазначена в заявці як заявник, або її представником.
4. Заявка, заявником у якій зазначена іноземна або інша особа, що має місце постійного проживання чи постійне місцезнаходження за межами України, подається представником у справах інтелектуальної власності (патентним повіреним), якщо міжнародним договором України не встановлено інше.
Заявка може бути подана без залучення представника у справах інтелектуальної власності, якщо в ній зазначено два заявники чи більше і один з них не є іноземцем, особою без громадянства, іноземною юридичною особою або іншою особою, яка має місце постійного проживання чи постійне місцезнаходження за межами України, за умови зазначення в заявці адреси для листування на території України.
5. Заявка, у якій зазначено два заявники і більше, може подаватися через їх спільного представника, яким, зокрема, може бути один із заявників, призначений усіма іншими заявниками.
6. Представником може бути фізична та/або юридична особа.
7. У разі якщо заявка підписана і подається представником, до неї додається довіреність, а також переклад довіреності українською мовою, якщо вона викладена іншою мовою, чи документ, передбачений законодавством для представництва за законом.
У разі якщо оригінал довіреності, що засвідчує повноваження представника на подання заявки, знаходиться в УКРНОІВІ та міститься в матеріалах іншої заявки або свідоцтва (патенту), до цієї заявки додається копія довіреності з посиланням на оригінал.
Копія довіреності може бути засвідчена представником, якщо про право на засвідчення ним документів зазначено в довіреності. У такому випадку вірність копії довіреності з оригіналу довіреності забезпечується представником.
Довіреність може стосуватися однієї чи декількох заявок. Якщо довіреність стосується понад однієї заявки, вона додається до першої заявки, поданої на підставі такої довіреності. У кожній наступній заявці зазначається лише номер заявки, до якої додана довіреність.
Довіреність вчиняється в довільній письмовій формі з урахуванням вимог, установлених Цивільним кодексом України. При цьому в довіреності зазначаються:
ім’я (повне найменування) особи, якій видана довіреність;
ім’я (повне найменування) особи, яку представляють;
найменування органу (УКРНОІВІ), для представництва перед яким призначено особу, якій видана довіреність;
чітко визначені юридичні дії, які належить вчиняти представнику;
Право представника на вчинення дій щодо відкликання заявки або передачі права за заявкою окремо визначається в довіреності.
Заявник може призначити представника для певних юридичних дій і призначити іншого представника для інших юридичних дій.
Довіреність підписується особою, яка її видала. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом чи установчим документом особи і засвідчується печаткою (за наявності) цієї юридичної особи.
Представник зобов’язаний вчиняти дії щодо заявки за наданими йому повноваженнями особисто або може передоручити їх вчинення, якщо про це окремо визначено в довіреності.
Порядок видачі і строк довіреності, виданої поза межами України, визначаються правом держави, у якій видана довіреність.
У разі подання представником заявки в електронній формі він може додати до неї довіреність в електронній формі, підписану з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, або скановану електронну копію довіреності, засвідчену з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. При цьому вірність сканованої електронної копії довіреності з оригіналу довіреності забезпечується представником.
8. Підстави і порядок припинення представництва за довіреністю, скасування довіреності та відмови представника від вчинення дій, які були визначені довіреністю, визначаються статтями 248-250 Цивільного кодексу України.
Особа, яка видала довіреність і згодом скасувала її, повинна негайно повідомити про це УКРНОІВІ. Датою такого повідомлення вважається дата одержання УКРНОІВІ відповідного письмового повідомлення.
Таке повідомлення може міститися в довіреності, виданій новому представнику.
Повідомлення від нового представника, у якому відсутнє засвідчене заявником прохання про скасування виданої раніше довіреності, не є підставою для зупинення повноважень представника, уповноваженого на представлення інтересів заявника раніше.
Із припиненням представництва за довіреністю втрачає чинність передоручення.
9. Якщо заявка, що повинна містити довіреність, її не містить, представник повинен додати її до заявки самостійно або у відповідь на повідомлення УКРНОІВІ.
Якщо дата подання заявки передує даті вчинення довіреності, представник повинен подати разом з довіреністю заяву або інший документ заявника про схвалення ним подання заявки представником.
10. За подання заявки сплачується збір згідно з Порядком.
Збір сплачується до спливу двох місяців з дати подання заявки. Цей строк продовжується, але не більше ніж на шість місяців, якщо до його спливу буде подано відповідне клопотання та сплачено збір за його подання згідно з Порядком.
У разі сплати збору до дати подання заявки вона повинна надійти до УКРНОІВІ:
протягом трьох місяців з дати зарахування суми збору на поточний рахунок УКРНОІВІ за умови, що на дату подання заявки розмір збору залишився незмінним;
протягом одного місяця з дня введення в дію зміненого розміру збору.
Підтвердженням сплати збору вважається виписка з особового банківського рахунка УКРНОІВІ, яка дає змогу ідентифікувати заявку.
У разі відсутності у виписці з особового банківського рахунка УКРНОІВІ зазначення порядкового номера заявки, визначеного заявником, та в разі зарахування збору на поточний рахунок УКРНОІВІ пізніше допустимої згідно із Законом кінцевої дати його сплати до заявки додається розрахунковий документ про сплату збору на паперовому носії. Цей розрахунковий документ повинен відповідати вимогам Порядку.
11. У разі подання електронної заявки у вихідний, святковий або інший неробочий день, датою одержання електронної заявки УКРНОІВІ є перший за ним робочий день.
2. Реєстрація документів заявки
1. Одержані УКРНОІВІ документи заявки реєструються із зазначенням їх вхідного номера та дати одержання. Дата одержання проставляється на першому аркуші кожного одержаного документа таким чином, щоб не завдати шкоди тексту або зображенню будь-якої частини документа та не перешкодити їхньому прямому копіюванню.
Надлишкові примірники документів, передбачених пунктами 1 і 3 глави 1 розділу III цих Правил, а також примірники інших документів у кількості понад один не реєструються та не повертаються.
2. Із зареєстрованих документів заявки формується справа за заявкою.
3. Документам заявки, які містять принаймні один з документів, визначених пунктом 1 глави 3 розділу VI цих Правил, а також відомості, що дозволяють зв’язатися із заявником або його представником, надається номер заявки у вигляді послідовності таких елементів:
малої латинської літери «s», що ідентифікує заявку на промисловий зразок;
чотирьох цифр, що позначають рік подання заявки;
п’яти цифр, які позначають порядковий номер заявки в році її подання з нулями перед значущими цифрами, якщо кількість таких цифр менша ніж п’ять.
Номер заявки проставляється на першому аркуші кожного з документів заявки.
4. З наданням номера заявки УКРНОІВІ невідкладно складається повідомлення про одержання документів заявки.
У такому повідомленні міститься інформація про номер заявки, дату надходження матеріалів заявки, заявника, назву промислового зразка, поданого на реєстрацію (у разі подання множинної заявки - назву першого промислового зразка), та перелік поданих документів.
Повідомлення про одержання документів заявки надсилається за зазначеною в ній адресою для листування на території України або видається подавцю документів заявки, якщо вони подані безпосередньо до УКРНОІВІ.
5. Електронна заявка вважається одержаною УКРНОІВІ та реєструється одразу після проходження нею технічної перевірки та підтвердження електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Технічна перевірка електронної заявки здійснюється в автоматичному режимі.
Номер електронної заявки надається автоматично в порядку, встановленому пунктом 3 цієї глави.
Документи електронної заявки вважаються зареєстрованими УКРНОІВІ у разі надходження до заявника або його представника повідомлення УКРНОІВІ в електронній формі про одержання електронної заявки. У такому повідомленні міститься інформація про номер заявки, дату надходження матеріалів заявки, заявника, заявлений промисловий зразок (промислові зразки), а також інша інформація, що ідентифікує заявку. Таке повідомлення формується автоматично спеціалізованим програмним забезпеченням ІКС УКРНОІВІ та невідкладно надсилається заявнику.
Із зареєстрованих документів електронної заявки формується електронна справа за заявкою.
6. У разі негативних результатів технічної перевірки, зазначеної в пункті 5 цієї глави, перевірка електронної заявки припиняється. В електронному повідомленні про відхилення електронної заявки зазначаються причини, з яких її відхилено.
Об’єкти, що вважалися електронними документами до початку технічної перевірки, але не є електронними документами за результатами технічної перевірки, як такі, що не відповідають вимогам законодавства України у сферах електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації, знищуються на підставі електронного акта про знищення відхиленого вхідного електронного документа методом, який не дозволяє відновлення інформації.
7. Документ заявки, що одержаний УКРНОІВІ під час проведення експертизи заявки та в якому містяться номер заявки або відомості, які дають змогу ідентифікувати заявку іншим шляхом, реєструється відповідно до пункту 1 цієї глави та долучається до справи за заявкою.
V. Порядок спілкування щодо заявки
1. Спілкування щодо заявки між УКРНОІВІ та заявником здійснюється шляхом листування, а також усно за участю заявника з власної ініціативи чи на запрошення УКРНОІВІ для розгляду питань, що виникли під час проведення експертизи заявки. Усне спілкування здійснюється в приміщенні УКРНОІВІ або в режимі відеоконференції.
2. Від імені заявника спілкування щодо заявки може здійснюватися з його представником. Таке спілкування здійснюється за умови, що представник зазначений заявником у розділі 3 форми заявки або УКРНОІВІ одержано довіреність, вчинену з дотриманням вимог пункту 7 глави 1 розділу IV цих Правил, чи її копію, засвідчену в установленому законодавством порядку, або документ, передбачений законодавством для представництва за законом чи договором.
Будь-яка дія представника в межах наданих йому в довіреності повноважень або будь-яка дія УКРНОІВІ стосовно представника мають ті самі наслідки, що і дії особи, яку представляють, або дії стосовно неї.
3. Листування ведеться українською мовою стосовно кожної заявки окремо, якщо інше не встановлено цими Правилами.
4. Листування ведеться: заявником - за поштовою адресою УКРНОІВІ, УКРНОІВІ - за адресою для листування на території України, зазначеною в заявці.
Якщо адресу для листування у формі заявки не зазначено та відсутні відомості про призначення представника, до усунення зазначеного недоліку листування ведеться УКРНОІВІ за адресою місця проживання або місцезнаходження заявника на території України, а за наявності кількох заявників - за адресою, що зазначена в заявці першою. Якщо заявником є іноземна особа, до визначення адреси заявника на території України або до призначення представника листування ведеться УКРНОІВІ за електронною адресою, зазначеною в заявці.
5. У разі призначення заявником представника на вчинення окремої дії за заявкою листування щодо такої дії ведеться УКРНОІВІ за адресою на території України, зазначеною цим представником, а на адресу для листування, зазначену в заявці, або до особистого кабінету заявника в ІКС УКРНОІВІ, якщо листування ведеться в електронному вигляді, надсилаються копії відповідних документів УКРНОІВІ.
6. У разі подання електронної заявки листування щодо неї ведеться в електронному вигляді через особистий кабінет заявника в ІКС УКРНОІВІ, розміщеній на його вебсайті.
В електронній формі заявником можуть подаватися електронні документи, пов’язані з проведенням експертизи електронних заявок, зокрема передбачені Законом та цими Правилами заяви, клопотання, відповіді на повідомлення УКРНОІВІ, підписані з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, якщо інше не встановлено цими Правилами.
Заявнику чи його представнику, який створив особистий кабінет в ІКС УКРНОІВІ, передбачені Законом та цими Правилами повідомлення, висновки експертизи за заявкою та рішення УКРНОІВІ надсилаються виключно в електронній формі до їх особистого кабінету. Це не позбавляє заявника права отримати копії зазначених документів у паперовій формі за окремою заявою.
7. Підготовка та оформлення електронних документів УКРНОІВІ здійснюються відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Підписання електронного документа УКРНОІВІ здійснюється з використанням електронного підпису відповідної посадової особи, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. Перед відправленням такого документа здійснюється перевірка цілісності та справжності накладених на нього електронних підписів.
8. Документ УКРНОІВІ щодо заявки, за яким цими Правилами встановлено строк для сплати відповідного збору або надання відповіді заявником, надсилається заявнику реєстрованим поштовим відправленням з рекомендованим повідомленням про вручення.
У разі повернення поштового відправлення з документами, які не одержані адресатом з незалежних від УКРНОІВІ причин, вважається, що такі документи вручені адресату належним чином. Датою одержання такого відправлення адресатом вважається дата проставляння в поштовому повідомленні відмітки про причини неотримання відправлення.
9. Якщо листування щодо заявки ведеться в електронному вигляді через особистий кабінет в ІКС УКРНОІВІ, електронний документ УКРНОІВІ вважається одержаним адресатом у день надходження від нього електронного повідомлення із зазначеним часом про доставку цього документа адресату.
Якщо електронне повідомлення з підтвердженням отримання зазначеного електронного документа не надходить від адресата більше ніж один місяць з дати доставки цього документа до його особистого кабінету в ІКС УКРНОІВІ, електронний документ УКРНОІВІ вважається одержаним адресатом, а дата одержання цього документа визначається як перший день після спливу одного місяця з дня надсилання електронного документа до особистого кабінету адресата.
У разі одержання від адресата повідомлення про відхилення відповідного електронного документа УКРНОІВІ усуває причини відхилення і повторно надсилає цей документ заявнику. Якщо таке повідомлення одержане від адресата, який не має надійних засобів електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, заявнику за адресою на території України надсилається відповідний документ у паперовій формі.
10. Документ заявки, що подається до УКРНОІВІ після її подання, повинен відповідати встановленим вимогам та містити посилання на номер заявки, наданий УКРНОІВІ.
Якщо номер заявці ще не надано УКРНОІВІ або він невідомий заявнику, такий документ повинен містити відомості, що дають змогу ідентифікувати заявку іншим шляхом, зокрема номер заявки, визначений заявником у своєму діловодстві і зазначений у розділі 1 форми заявки, назву промислового зразка (промислових зразків), зображення промислового зразка, із зазначенням дати, на яку за достовірними відомостями заявника заявку одержано УКРНОІВІ.
У разі надходження до УКРНОІВІ документів, що подаються заявником після подання ним відповідної заявки з використанням поштового зв’язку, конверт, у якому вони одержані, долучається до справи за заявкою. Якщо в одному конверті надійшли документи, що стосуються кількох заявок, оригінал конверта долучається до однієї із справ за заявкою, до інших долучається копія конверта з написом на ній «Оригінал конверта міститься у справі за заявкою № …».
11. Перебіг передбачених цими Правилами строків починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок, та обчислюється відповідно до Цивільного кодексу України.
У разі листування з представником перебіг строку надання відповіді на повідомлення УКРНОІВІ чи попередній висновок експертизи за заявкою або подання документа про сплату державного мита за реєстрацію та сплати збору за публікацію відомостей про реєстрацію починається з наступного дня після одержання представником відповідно повідомлення УКРНОІВІ, попереднього висновку експертизи або рішення УКРНОІВІ.
Датою подання електронного документа, що подається заявником чи його представником до УКРНОІВІ після подання відповідної заявки, та датою одержання цього електронного документа УКРНОІВІ вважається робочий день в УКРНОІВІ, до закінчення якого одержано такий документ.
У разі подання такого електронного документа у вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону, чи після закінчення робочого дня в УКРНОІВІ, датою одержання електронного документа УКРНОІВІ є перший за ним робочий день.
1. Призначення експертизи заявки
1. Визначення експерта для проведення експертизи заявки здійснюється виключно автоматизованим способом шляхом розподілу заявок модулем автоматизованого розподілу ІКС УКРНОІВІ з урахуванням рівномірного навантаження для кожного експерта за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження заявок.
2. Етап експертизи заявки, розпочатий одним експертом, повинен бути завершений цим самим експертом, за винятком випадків, які унеможливлюють проведення ним експертизи заявки.
У разі заміни експерта проведення експертизи заявки починається з початку того етапу експертизи, на якому відбулася заміна експерта.
3. Експерт не може проводити експертизу заявки і підлягає відводу (самовідводу):
якщо він прямо чи опосередковано заінтересований у результатах проведення експертизи;
якщо він є членом сім’ї або близьким родичем заявника, представника заявника чи іншого учасника експертизи.
Експерт підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, установлених пунктом 5 цієї глави.
Незгода заявника з повідомленням УКРНОІВІ чи висновком експертизи не може бути підставою для відводу експерта, який проводить експертизу заявки.
4. Експерт, який брав участь у здійсненні експертизи заявки, не може брати участі у проведенні повторної експертизи заявки після скасування рішення УКРНОІВІ Апеляційною палатою та повернення заявки на експертизу.
5. За наявності підстав, визначених пунктами 3 і 4 цієї глави, експерт зобов’язаний заявити самовідвід.
З таких самих підстав відвід експерту може бути заявлено заявником.
6. Відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявлятись у письмовій формі шляхом подання відповідної заяви.
Самовідвід повинен бути заявленим експертом протягом 10 днів з дня отримання ним заявки для проведення експертизи.
Якщо заявнику відома причина для відводу експерта, він може заявити про відвід лише до вчинення заявником передбаченої цими Правилами процедурної дії щодо проведення експертизи заявки.
7. Установлення зазначених у пунктах 3 і 4 цієї глави обставин звільняє заявника від обов’язку надання інших доказів упередженості експерта для цілей відводу.
8. Питання про відвід експерта вирішується невідкладно керівником структурного підрозділу УКРНОІВІ, до повноважень якого віднесено проведення експертизи заявки на промисловий зразок. У разі визнання відводу обґрунтованим та вмотивованим він підлягає задоволенню.
У разі задоволення відводу (самовідводу) експерта експертиза заявки проводиться іншим експертом, який визначається в порядку, встановленому пунктом 1 цієї глави.
9. Якщо встановлено, що заявлений відвід є необґрунтованим, про це повідомляються експерт та заявник.
2. Порядок проведення експертизи заявки
1. Експертиза заявки на промисловий зразок (промислові зразки) проводиться в такому порядку:
установлюється дата подання заявки на підставі статті 12 Закону та відповідно до пунктів 9 і 10 статті 14 Закону (згідно з главою 3 цього розділу);
сплачений збір за подання заявки перевіряється на відповідність вимогам Порядку та пункту 10 глави 1 розділу IV цих Правил (згідно з главою 4 цього розділу);
заявка перевіряється на відповідність формальним вимогам статті 11 Закону та розділу III цих Правил (згідно з главою 5 цього розділу);
якщо заявлено пріоритет, перевіряється наявність підстав для його встановлення та встановлюється пріоритет на підставі статті 13 Закону (згідно з главою 6 цього розділу);
заявлений об’єкт перевіряється на відповідність умовам надання правової охорони, встановленим пунктами 1-3 статті 5 Закону, за винятком критеріїв охороноздатності (згідно з главою 7 цього розділу).
Під час експертизи заявнику надсилаються обґрунтовані попередні висновки та повідомлення і перевіряється дотримання встановлених Законом та цими Правилами вимог до порядку надання відповіді на них.
2. Кінцеві результати експертизи заявки, що не вважається відкликаною або не відкликана, відображаються в обґрунтованому висновку експертизи за заявкою відповідно до вимог глави 9 цього розділу.
На підставі такого висновку УКРНОІВІ приймається рішення відповідно до глави 9 цього розділу.
3. У разі визнання заявки такою, що вважається відкликаною відповідно до пункту 3 глави 4, пункту 2 глави 5, пункту 4 глави 7, пункту 3 глави 8 цього розділу, пункту 7 глави 4 розділу VII цих Правил, складається відповідне повідомлення з урахуванням обставин, якими воно обґрунтовується.
Датою, з якої заявка вважається відкликаною, є дата, наступна за датою спливу строку, встановленого пунктом 8 статті 11, пунктами 6 і 13 статті 14, пунктом 1 статті 16 Закону для надання відповіді на відповідне повідомлення, обґрунтований попередній висновок експертизи за заявкою чи надходження до УКРНОІВІ документа про сплату державного мита за реєстрацію промислового зразка і/або сплаченого збору за публікацію відомостей про державну реєстрацію промислового зразка.
Заявка, що вважається відкликаною, не має правових наслідків, подальша експертиза такої заявки не проводиться. Подальші дії заявника базуватися на такій заявці не можуть, за винятком того, що він може скористатися правом пріоритету на підставі такої заявки.
4. Під час проведення експертизи заявки дії з ініціативи заявника вчиняються в порядку, визначеному розділом VII цих Правил.
5. Експертиза електронної заявки проводиться в порядку, визначеному цим розділом, якщо законодавством не встановлено інше.
6. Під час проведення експертизи заявки перевіряється факт застосування щодо заявника персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), а також факт застосування щодо держави заявника секторальних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що поширюються на резидентів іноземної держави, відповідно до Закону України «Про санкції».
Перевірка факту застосування санкцій здійснюється за відомостями, що містяться в рішеннях Ради національної безпеки і оборони України, уведених у дію указами Президента України, та в установлених Законом України «Про санкції» випадках, затверджених постановою Верховної Ради України.
Якщо на будь-якому етапі діловодства за заявкою встановлено факт застосування щодо заявника або щодо держави заявника санкцій, діловодство за заявкою здійснюється з урахуванням виду застосованих санкцій, про що УКРНОІВІ повідомляє заявника.
УКРНОІВІ може вимагати від заявника надання додаткових матеріалів у разі виникнення обґрунтованих сумнівів стосовно відповідності ідентифікаційних даних особи заявника та особи, щодо якої застосовано санкції, або належності такої особи до осіб, що мають прямий або опосередкований вплив на діяльність заявника, який є юридичною особою.
7. Під час проведення експертизи заявки перевіряється, чи не є заявник (один із заявників), автор (один із авторів) особою, пов’язаною з державою-агресором, визначеною відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2022 року № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації».
У разі належності принаймні одного заявника та/або автора до осіб, пов’язаних з державоюагресором, УКРНОІВІ приймає рішення про відмову в державній реєстрації промислового зразка.
Клопотання заявника про внесення будь-яких змін до такої заявки не підлягає задоволенню.
3. Установлення дати подання заявки
1. Дата подання заявки встановлюється за датою одержання УКРНОІВІ матеріалів, що містять принаймні:
клопотання в довільній формі про реєстрацію промислового зразка, викладене українською мовою;
відомості про заявника та його адресу, викладені українською мовою;
зображення виробу, що дає уявлення про його зовнішній вигляд;
частину, яка зовнішньо нагадує опис промислового зразка, викладену українською або іншою мовою.
2. За відповідності матеріалів заявки вимогам пункту 1 цієї глави та сплаченого збору за подання заявки вимогам пункту 8 статті 11 Закону та Порядку заявнику надсилається повідомлення про встановлену дату подання заявки.
3. У разі невідповідності матеріалів заявки вимогам пункту 1 цієї глави заявнику негайно надсилається відповідне повідомлення.
Якщо невідповідність буде усунуто заявником протягом двох місяців з дати одержання ним повідомлення УКРНОІВІ, дата подання заявки встановлюється за датою одержання УКРНОІВІ останнього з виправлених матеріалів. В іншому разі заявка вважається неподаною, про що заявнику надсилається повідомлення.
4. Якщо частина, яка зовнішньо нагадує опис промислового зразка, викладена іншою мовою, ніж українська, для збереження дати подання заявки переклад цієї частини українською мовою повинен надійти до УКРНОІВІ протягом двох місяців з дати подання заявки, про що заявнику негайно надсилається повідомлення або повідомляється про це в повідомленні, підготовленому відповідно до абзацу першого пункту 3 цієї глави.
4. Перевірка сплати збору за подання заявки
1. За наявності збору за подання заявки, сплаченого у встановлений пунктом 10 глави 1 розділу IV цих Правил строк, збір перевіряється на відповідність вимогам Порядку. При цьому сума збору за подання заявки вважається такою, що відповідає розміру, встановленому згідно з додатком до Порядку, якщо в ній враховано (за наявності):
кількість заявлених промислових зразків;
подання заявки у формі електронного документа.
Збір за подання заявки вважається сплаченим, якщо повну суму збору сплачено в установлений пунктом 8 статті 11 Закону строк.
2. У разі відсутності сплати збору за подання заявки на дату її подання заявнику надсилається повідомлення про необхідність сплати збору за подання заявки та зазначається сума збору, що підлягає сплаті.
3. У разі відсутності сплати збору за подання заявки до спливу двох місяців з дати її подання або відсутності клопотання про продовження цього строку та/або відсутності сплати збору за подання цього клопотання, заявка вважається відкликаною, про що заявнику надсилається повідомлення.
Таке повідомлення надсилається заявнику також у разі несплати збору за подання заявки до спливу строку, на який продовжено його надходження згідно із зазначеним у цьому пункті клопотанням.
4. У разі сплати збору за подання заявки, з якого випливає, що збір сплачено до дати подання заявки, проте заявка надійшла до УКРНОІВІ після спливу трьох місяців з дати зарахування суми збору на поточний рахунок УКРНОІВІ, протягом яких розмір збору залишався незмінним, або після спливу одного місяця з дати введення в дію зміненого розміру збору, такий збір не береться до уваги, про що заявнику негайно надсилається повідомлення.
Такий збір повертається або перезараховується згідно з пунктом 7 Порядку.
5. Перевірка заявки на відповідність формальним вимогам
1. У разі невідповідності заявки формальним вимогам статті 11 Закону та розділу III цих Правил та сплаченого збору за подання заявки встановленим вимогам заявника повідомляють про недоліки, які необхідно усунути, у попередньому висновку експертизи або в повідомленні.
Такими недоліками, зокрема, є:
невідповідність документів заявки вимогам щодо складу заявки, установленим главою 1 розділу III цих Правил;
невідповідність документів заявки загальним вимогам, установленим главою 2 розділу III цих Правил;
невідповідність заявки вимогам щодо її оформлення, встановленим главою 3 розділу III цих Правил;
невідповідність зображень вимогам глави 4 розділу III цих Правил;
невідповідність опису вимогам глави 5 розділу III цих Правил (відсутності в описі будь-якого розділу або достатніх відомостей у розділі опису);
відсутність довіреності або її копії, засвідченої в установленому законодавством порядку, якщо заявка підписана представником, чи документа, передбаченого законодавством для представництва за законом, або їх невідповідність вимогам пункту 7 глави 1 розділу IV цих Правил;
невідповідність сплаченого збору за подання заявки встановленим вимогам.
2. Усунення зазначених у попередньому висновку експертизи або в повідомленні недоліків здійснюється заявником протягом двох місяців з дати його одержання. Цей строк може бути продовжений, а в разі його пропущення - поновлений у порядку, встановленому главою 2 розділу VII цих Правил.
Якщо заявник не подасть відповідь та/або не усуне зазначені недоліки в установлений строк, заявка вважається відкликаною, про що йому надсилається повідомлення.
3. Якщо заявку підписано представником, а надану довіреність вчинено після дати подання заявки, представнику надсилається повідомлення з пропозицією надати заяву або інший документ про схвалення заявником подання заявки представником, якщо таке схвалення не міститься безпосередньо в поданій довіреності.
4. Якщо в заявці на державну реєстрацію промислового зразка як заявник зазначена особа, яка не є юридичною особою, про це вказується в повідомленні та пропонується подати заяву про виправлення помилки в найменуванні заявника і сплатити збір за її подання згідно з Порядком.
Заява про виправлення цієї помилки подається та розглядається УКРНОІВІ відповідно до глави 3 розділу VII цих Правил.
5. Якщо в заявці на державну реєстрацію промислового зразка відомості про іноземного заявника вказано з порушенням вимог пункту 7 глави 3 розділу III цих Правил, транслітерація імені (повного найменування) та адреси іноземного заявника буквами українського алфавіту здійснюється УКРНОІВІ з урахуванням правил правопису слів іншомовного походження, слов’янських прізвищ та імен, неслов’янських прізвищ та імен, географічних назв іноземних країн.
6. Віднесення заявленого промислового зразка до класу та підкласу МКПЗ здійснюється на підставі призначення виробу, зовнішній вигляд якого заявлено.
7. Вимоги пункту 3 статті 11 Закону вважаються порушеними, якщо:
заявка містить більше ніж сто промислових зразків;
промислові зразки множинної заявки не належать до одного класу МКПЗ;
заявниками всіх промислових зразків зазначені не одні й ті самі особи;
авторами всіх промислових зразків зазначені не одні й ті самі особи.
У цьому разі заявнику надсилається повідомлення з пропозицією здійснити поділ заявки відповідно до глави 4 розділу VII цих Правил або вказати ті промислові зразки, щодо яких слід проводити експертизу. Відповідь на повідомлення заявник повинен надати протягом трьох місяців з дати його одержання.
У разі невиконання заявником жодної із зазначених пропозицій експертиза проводиться щодо промислового зразка, заявленого в заявці першим, а також щодо наступних промислових зразків, які належать до того самого класу МКПЗ, що і перший, і їх заявниками та авторами зазначені ті самі особи, що і першого промислового зразка.
Якщо заявка містить більше ніж сто промислових зразків, які відповідають установленим вимогам, експертиза проводиться лише щодо перших ста промислових зразків.
8. Якщо зображення загального вигляду не відображають усі суттєві ознаки промислового зразка, зокрема невірно вибрано ракурс, фон чи присутні відблиски, тіні, сторонні предмети, що заважає отриманню повного уявлення про зовнішній вигляд заявленого виробу, заявнику пропонується виправити недоліки згідно з указаними зауваженнями або доповнити комплект документів необхідними зображеннями.
1. Пріоритет попередньої заявки, поданої до УКРНОІВІ або до відповідного органу держави - учасниці Паризької конвенції чи Угоди СОТ, встановлюється за таких умов:
на попередню заявку не заявлено пріоритет;
заявка надійшла до УКРНОІВІ до спливу шести місяців з дати подання попередньої заявки до УКРНОІВІ або до відповідного органу іноземної держави - учасниці Паризької конвенції чи Угоди СОТ;
заява про пріоритет подана протягом трьох місяців з дати подання заявки до УКРНОІВІ;
копія попередньої заявки, поданої в іноземній державі - учасниці Паризької конвенції чи Угоди СОТ, та її переклад на українську мову подано протягом трьох місяців з дати подання заявки до УКРНОІВІ;
заявник є особою або правонаступником особи, яка подала попередню заявку.
2. Щодо множинної заявки може бути встановлено різні пріоритети для окремих промислових зразків.
3. Щодо заявки в цілому чи окремих промислових зразків множинної заявки може бути заявлено пріоритети на підставі кількох попередніх заявок (множинні пріоритети) незалежно від того, де вони були подані. У цьому разі пріоритет на підставі кожної попередньої заявки встановлюється окремо, а строки, початковою датою яких є дата пріоритету, обчислюються від найбільш ранньої дати подання зазначених попередніх заявок.
4. У разі якщо пріоритет заявлено за попередньою заявкою, поданою до УКРНОІВІ, для встановлення пріоритету перевіряється факт установлення дати подання цієї попередньої заявки.
Пріоритет не встановлюється, якщо попередня заявка вважається неподаною відповідно до пункту 10 статті 14 Закону.
5. Якщо під час установлення пріоритету попередньої заявки виникли обґрунтовані сумніви щодо достовірності будь-яких відомостей, які містяться в документах, що підтверджують право на пріоритет попередньої заявки, такі відомості перевіряються УКРНОІВІ за офіційними Інтернет-адресами відповідного органу держави - учасниці Паризької конвенції чи Угоди СОТ, до якого подано попередню заявку. Якщо таку перевірку здійснити неможливо, заявнику надсилається повідомлення про необхідність засвідчення копії попередньої заявки органом держави - учасниці Паризької конвенції чи Угоди СОТ, до якого подано попередню заявку, та подання такої копії до УКРНОІВІ.
6. Пріоритет промислового зразка, використаного в експонаті, показаному на офіційних або офіційно визнаних міжнародних виставках, проведених на території держави - учасниці Паризької конвенції чи Угоди СОТ (виставковий пріоритет), установлюється за таких умов:
статус виставки, на якій показано експонат, у якому втілено або застосовано промисловий зразок, відповідає статусу, встановленому пунктом 2 статті 13 Закону;
заявка подана до УКРНОІВІ до спливу шести місяців з дати першого показу експоната, у якому втілено або застосовано промисловий зразок;
заява про пріоритет подана протягом трьох місяців з дати подання заявки;
документ, що підтверджує показ промислового зразка на виставці, та його переклад українською мовою подано протягом трьох місяців з дати подання заявки.
7. У разі дотримання умов пункту 6 цієї глави та за відповідності документа, що підтверджує показ промислового зразка на міжнародній виставці, вимогам пункту 13 глави 3 розділу III цих Правил заявнику надсилається повідомлення про встановлення виставкового пріоритету промислового зразка.
Виставковий пріоритет промислового зразка встановлюється за датою першого відкритого показу на міжнародній виставці експоната, у якому втілено або застосовано заявлений промисловий зразок.
8. У разі невідповідності документа, що підтверджує показ експоната, вимогам пункту 13 глави 3 розділу III цих Правил або за необхідності уточнення відомостей, що містяться в пункті 6 цієї глави, чи подання додаткових матеріалів, заявнику надсилається повідомлення із зазначенням недоліків, які необхідно усунути або відомостей, які необхідно надати.
9. Відповідь на передбачені цією главою повідомлення УКРНОІВІ надається заявником та розглядається УКРНОІВІ у порядку, встановленому пунктом 2 глави 8 цього розділу.
10. Якщо матеріали, зазначені в пунктах 1 або 6 цієї глави, подано несвоєчасно, право на пріоритет заявки вважається втраченим, про що заявнику надсилається повідомлення.
Якщо подані документи не підтверджують право на пріоритет або відповідь на повідомлення УКРНОІВІ не містить затребуваних відомостей і/або матеріалів у повному обсязі, заявнику надсилається повідомлення про неможливість установлення пріоритету.
11. Пріоритет попередньої заявки або виставковий пріоритет промислового зразка встановлюється, якщо заявлений промисловий зразок є таким самим, як той, що зазначений у попередній заявці або використаний в експонаті.
Якщо заявлений промисловий зразок у поданій заявці не є таким самим, як у попередній заявці чи в експонаті, заявнику надсилається повідомлення про неможливість установлення пріоритету.
12. Якщо за попередньою заявкою діловодство в УКРНОІВІ не завершено, з надходженням заяви про пріоритет попередня заявка вважається відкликаною в частині, на яку заявлено пріоритет, про що заявнику надсилається повідомлення.
13. Пріоритет за датою одержання матеріалів, що є додатковими до раніше поданої до УКРНОІВІ заявки, оформлених відповідно до пункту 7 статті 14 цього Закону як самостійна заявка, якщо самостійна заявка містить заяву про пріоритет, установлюється за таких умов:
додаткові матеріали не взято до уваги під час експертизи заявки, до якої вони були додані;
додаткові матеріали оформлені як самостійна заявка та її подано до УКРНОІВІ протягом трьох місяців з дати одержання заявником повідомлення про те, що зазначені матеріали не беруться до уваги під час експертизи заявки, до якої їх було додано;
у матеріалах самостійної заявки зазначено дату подання і номер раніше поданої заявки, а також дату подання додаткових матеріалів, на підставі яких заявлено пріоритет;
самостійну заявку подано тим самим заявником, що й раніше подану заявку, або його правонаступником;
зміст матеріалів самостійної заявки, що оформлена на основі додаткових матеріалів, не виходить за межі змісту цих додаткових матеріалів.
У разі недотримання будь-якої з умов цього пункту заявнику надсилається повідомлення про неможливість установлення пріоритету.
7. Перевірка промислового зразка на відповідність умовам надання правової охорони
1. Під час перевірки відповідності промислового зразка умовам надання правової охорони:
визначається належність заявленого об’єкта (кожного із заявлених об’єктів множинної заявки) до об’єктів, яким надається правова охорона, а саме, чи відповідає заявлений промисловий зразок вимогам, передбаченим пунктом 2 статті 5 Закону;
перевіряється, чи не суперечить заявлений промисловий зразок публічному порядку та загальновизнаним принципам моралі;
визначається, чи не належить заявлений промисловий зразок до об’єктів, які не можуть одержати правову охорону, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 3 статті 5 Закону;
визначається, чи не належать усі суттєві ознаки промислового зразка до ознак, зазначених в абзацах четвертому і п’ятому пункту 3 статті 5 Закону.
2. Якщо промисловий зразок належить до об’єктів, яким надається правова охорона, не належить до об’єктів, які не можуть одержати правову охорону, і не суперечить публічному порядку та загальновизнаним принципам моралі, складається висновок експертизи про відповідність промислового зразка умовам надання правової охорони.
3. Якщо є підстави вважати, що:
промисловий зразок не відповідає вимогам пункту 2 статті 5 Закону;
промисловий зразок суперечить публічному порядку та загальновизнаним принципам моралі;
промисловий зразок належить до об’єктів, які не можуть одержати правову охорону, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 3 статті 5 Закону;
усі суттєві ознаки промислового зразка належать до ознак, які не можуть одержати правову охорону на підставі абзаців четвертого та/або п’ятого пункту 3 статті 5 Закону,
заявнику надсилається обґрунтований попередній висновок експертизи про невідповідність промислового зразка умовам надання правової охорони, у якому зазначаються недоліки, які перешкоджають реєстрації промислового зразка.
4. Протягом двох місяців з дати одержання попереднього висновку експертизи заявник повинен надати мотивовану відповідь з усуненням зазначених у ньому недоліків або обґрунтованих доводів на користь реєстрації промислового зразка. Цей строк може бути продовжений за умов і в порядку, встановлених главою 2 розділу VII цих Правил.
Якщо заявник не подасть відповідь та/або не усуне зазначені недоліки в установлений або продовжений строк, заявка вважається відкликаною, про що йому надсилається повідомлення.
Строк надання відповіді на попередній висновок, пропущений з поважних причин, поновлюється за умов і в порядку, зазначених у главі 2 розділу VII цих Правил.
5. Якщо подані заявником у відповідь на попередній висновок матеріали містять відомості і документи, що підтверджують відповідність заявленого промислового зразка умовам надання правової охорони, вони беруться до уваги під час складання висновку експертизи за заявкою. В іншому разі у висновку експертизи за заявкою зазначаються підстави, з яких ці відомості і документи не взято до уваги.
6. Якщо подані у відповіді на попередній висновок експертизи доводи заявника не спростовують попередній висновок експертизи, складається висновок про невідповідність заявленого промислового зразка умовам надання правової охорони.
1. Якщо під час проведення експертизи заявки встановлено, що без додаткових матеріалів її проведення неможливе, або в разі виникнення обґрунтованих сумнівів у достовірності будь-яких відомостей чи елементів, що містяться в матеріалах заявки, заявнику надсилається повідомлення з пропозицією надати додаткові матеріали.
Повідомлення про надання додаткових матеріалів за заявкою, за якою листування здійснюється засобами поштового зв’язку, надсилається заявнику реєстрованим поштовим відправленням з рекомендованим повідомленням про вручення.
Повідомлення про надання додаткових матеріалів повинно бути обґрунтованим, зокрема містити посилання на об’єктивно існуючі обставини, що підтверджують правомірність викладених у повідомленні вимог, та відповідні положення нормативно-правових актів.
2. Заявник повинен подати додаткові матеріали протягом двох місяців з дати одержання ним повідомлення. Цей строк може бути продовжений, а в разі його пропущення - поновлений у порядку, встановленому главою 2 розділу VII цих Правил.
3. Якщо заявник не подасть додаткові матеріали в установлений строк або залишить повідомлення без відповіді, заявка вважається відкликаною, про що заявнику надсилається повідомлення.
4. Якщо заявником подано додаткові матеріали, у процесі експертизи з’ясовується, чи не виходять вони за межі розкритої в поданій заявці суті промислового зразка (промислових зразків).
Додаткові матеріали виходять за межі розкритої в поданій заявці суті промислового зразка, якщо зображення промислового зразка містить нові суттєві ознаки, які були відсутні на дату подання заявки.
Додаткові матеріали в частині, що виходить за межі розкритої в поданій заявці суті промислового зразка, не беруться до уваги під час експертизи заявки, про що заявнику надсилається повідомлення.
5. Додаткові матеріали, які не було взято до уваги під час проведення експертизи, можуть бути оформлені заявником як самостійна заявка. У такій заявці може бути заявлено пріоритет за датою подання додаткових матеріалів. Пріоритет установлюється в порядку, визначеному главою 6 цього розділу.
Про можливість оформити зазначену заявку та заявити в ній пріоритет УКРНОІВІ повідомляє заявника в повідомленні, зазначеному в пункті 4 цієї глави.
9. Висновок експертизи за заявкою та рішення УКРНОІВІ
1. Кінцеві результати експертизи заявки, що не вважається відкликаною або не відкликана, відображаються в обґрунтованому висновку експертизи за заявкою.
2. За відповідності заявки формальним вимогам статті 11 Закону та розділу III цих Правил і відповідності заявленого промислового зразка умовам надання правової охорони, перевірку яких установлено пунктом 8 статті 14 Закону, про це складається висновок експертизи за заявкою.
Бібліографічні дані, що додаються до висновку, є його невід’ємною частиною.
3. Якщо заявлений промисловий зразок не відповідає умовам надання правової охорони, перевірку яких установлено пунктом 8 статті 14 Закону, та/або заявка не відповідає формальним вимогам статті 11 Закону та розділу III цих Правил, у висновку експертизи за заявкою зазначаються всі підстави, з яких його складено, та їх обґрунтування з посиланнями на відповідні норми Закону, цих Правил, інших нормативно-правових актів.
У висновку експертизи за заявкою також відображаються результати розгляду відповіді заявника на попередній висновок експертизи за заявкою, поданої з дотриманням установлених строків.
4. За множинною заявкою може бути складено висновок про відповідність окремих промислових зразків зазначеним вище умовам надання правової охорони і про невідповідність решти заявлених у множинній заявці промислових зразків цим умовам.
5. Висновок експертизи за заявкою складається за формою, наведеною в додатку 2 до цих Правил.
6. На підставі висновку експертизи за заявкою приймаються такі рішення УКРНОІВІ:
про державну реєстрацію промислового зразка (промислових зразків);
про відмову в державній реєстрації промислового зразка (промислових зразків);
про державну реєстрацію окремих промислових зразків та відмову в державній реєстрації решти промислових зразків.
7. Рішення УКРНОІВІ складається за формою, наведеною в додатку 3 до цих Правил, та надсилається заявнику разом з висновком експертизи за заявкою.
VII. Дії щодо заявки, які можуть вчинятися з ініціативи заявника
1. Участь заявника в розгляді питань, що виникли під час проведення експертизи заявки
1. Заявник має право з власної ініціативи чи на запрошення УКРНОІВІ особисто або через свого представника брати участь у розгляді питань, що виникли під час проведення експертизи заявки.
Такий розгляд здійснюється безпосередньо в приміщенні УКРНОІВІ або в режимі відеоконференції.
2. Розгляд питань, що виникли під час проведення експертизи заявки, проводиться за клопотанням заявника, у якому зазначаються відповідні питання, а також про те, чи бажає заявник узяти участь у розгляді питань в режимі відеоконференції.
3. Дата і час розгляду за участю заявника питань, що виникли під час проведення експертизи заявки, а також посилання, за яким заявник може приєднатися до відеоконференції, визначаються УКРНОІВІ, про що заявнику надсилається повідомлення протягом місяця з дати одержання відповідного клопотання заявника.
4. У разі прибуття заявника на розгляд питань, що виникли під час проведення експертизи заявки, без попереднього узгодження з УКРНОІВІ йому може бути відмовлено в його проведенні.
5. У разі неявки або неприєднання до відеоконференції без поважних причин повідомленого належним чином заявника на розгляд питань, що виникли під час проведення експертизи заявки, УКРНОІВІ вирішує ці питання самостійно.
6. Якщо від імені заявника в розгляді питань, що виникли під час проведення експертизи, бере участь його представник, він повинен мати відповідну довіреність, видану заявником.
2. Продовження та поновлення строків, відновлення прав заявника щодо заявки
1. Відповідно до пункту 8 статті 11, пунктів 6 і 13 статті 14 та пункту 1 статті 16 Закону строк сплати збору за подання заявки, строк подання додаткових матеріалів, строк надання відповіді на попередній висновок експертизи за заявкою, строк надходження документа про сплату державного мита за реєстрацію промислового зразка та строк сплати збору за публікацію відомостей про державну реєстрацію промислового зразка можуть бути продовжені, але не більш ніж на шість місяців, якщо до їх спливу заявником буде подано клопотання про їх продовження.
2. За подання клопотання про продовження зазначених у пункті 1 цієї глави строків сплачується відповідний збір згідно з Порядком.
Датою подання клопотання про продовження відповідного строку вважається дата подання його до об’єкта поштового зв’язку чи безпосередньо до УКРНОІВІ, якщо збір сплачено не пізніше цієї дати. Якщо клопотання про продовження відповідного строку подано до об’єкта поштового зв’язку чи безпосередньо до УКРНОІВІ до дати сплати збору за подання цього клопотання, датою подання клопотання вважається дата сплати відповідного збору.
3. За дотримання вимог пунктів 1 і 2 цієї глави та відповідності сплаченого збору за подання клопотання про продовження відповідного строку вимогам Порядку, зазначені в пункті 1 цієї глави строки продовжуються, про що заявнику надсилається повідомлення.
За таких обставин можливості щодо додаткового продовження того самого строку вважаються вичерпаними.
4. У разі недотримання вимог пунктів 1 і 2 цієї глави та/або відсутності сплати збору за подання клопотання про продовження відповідного строку чи невідповідності сплаченого збору вимогам Порядку клопотання не задовольняється, строк не продовжується, про що заявнику надсилається повідомлення.
5. Якщо встановлений пунктами 6 і 13 статті 14 Закону строк подання додаткових матеріалів, строк надання відповіді на попередній висновок експертизи за заявкою пропущено з поважних причин, він поновлюється в разі, якщо протягом шести місяців після спливу зазначеного строку буде подано відповідне клопотання разом з додатковими матеріалами, відповіддю або виконанням відповідної дії та сплачено збір за його подання.
У клопотанні про поновлення строку зазначаються поважні причини, з яких зазначений у цьому пункті строк пропущено.
При цьому поважними причинами вважаються обставини, що виникли незалежно від волі заявника (ненавмисно), які не могли бути передбачені заявником або наслідків яких не можна було уникнути, навіть з докладанням належних зусиль.
6. Якщо встановлений пунктом 1 статті 16 Закону строк надходження документа про сплату державного мита за реєстрацію промислового зразка, строк сплати збору за публікацію відомостей про державну реєстрацію промислового зразка пропущено, права заявника щодо заявки відновлюються в разі, якщо протягом шести місяців зі спливу зазначеного строку буде подано відповідне клопотання разом з документом про сплату державного мита за реєстрацію промислового зразка і сплачено збір за подання цього клопотання та збір за публікацію відомостей про державну реєстрацію промислового зразка.
7. До клопотання про поновлення строку або до клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки додаються документи або наводяться в ньому відомості, про необхідність надання яких було зазначено в попередньому висновку експертизи за заявкою або повідомленні чи рішенні УКРНОІВІ.
8. За подання клопотання про поновлення строку, клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки сплачується відповідний збір згідно з Порядком.
Датою подання клопотання вважається дата подання його до об’єкта поштового зв’язку чи безпосередньо до УКРНОІВІ, якщо збір сплачено не пізніше цієї дати. Якщо клопотання подано до об’єкта поштового зв’язку чи безпосередньо до УКРНОІВІ до дати сплати збору за подання цього клопотання, датою подання клопотання вважається дата сплати відповідного збору.
9. За дотримання вимог пунктів 5, 7 і 8 цієї глави, відповідності сплаченого збору за подання клопотання про поновлення строку вимогам Порядку і визнання того, що недотримання строку відбулося через поважні причини, строк поновлюється, про що заявнику надсилається повідомлення.
10. У разі недотримання вимог пунктів 5, 7 і 8 цієї глави та/або відсутності сплати збору за подання клопотання про поновлення строку чи невідповідності сплаченого збору вимогам Порядку, та/або невизнання причин, з яких строк пропущено, поважними, клопотання про поновлення строку не задовольняється, про що заявнику надсилається повідомлення.
Строк не поновлюється також у разі, якщо його вже було продовжено в порядку, встановленому пунктами 1-3 цієї глави.
11. За дотримання вимог пунктів 6-8 цієї глави, відповідності сплаченого збору за подання клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки вимогам Порядку, права заявника щодо заявки відновлюються, про що йому надсилається повідомлення.
12. У разі недотримання вимог пунктів 6-8 цієї глави та/або відсутності сплати збору за подання клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки чи невідповідності сплаченого збору вимогам Порядку, клопотання про відновлення прав заявника щодо заявки не задовольняється, про що заявнику надсилається повідомлення.
Права заявника щодо заявки стосовно пропущених строків не відновлюються також у разі, якщо їх уже було продовжено в порядку, встановленому пунктами 1-3 цієї глави.
3. Унесення до заявки виправлень помилок та змін
1. Заявник має право вносити до заявки виправлення помилок, а також зміни:
свого імені (найменування) і своєї адреси;
імені (найменування) та адреси свого представника;
пов’язані зі зміною особи заявника.
2. Виправлення помилок у заявці та/або внесення до неї зазначених у пункті 1 цієї глави змін здійснюється на підставі поданої заявником чи його правонаступником чи їх представником до УКРНОІВІ заяви.
3. Виправлення помилок у заявці та зміни до неї враховуються, якщо заява про виправлення помилки та/або заява про внесення будь-якої із зазначених у пункті 1 цієї глави змін одержана УКРНОІВІ не пізніше одержання ним документа про сплату державного мита за реєстрацію промислового зразка.
4. За подання заяви про виправлення помилки або заяви про внесення будь-якої із зазначених у пункті 1 цієї глави змін сплачується збір згідно з Порядком за умови, що помилка не є очевидною чи технічною, а зміна виникла через залежні від заявника обставини.
Датою одержання заяви про виправлення помилки або заяви про внесення будь-якої із зазначених у пункті 1 цієї глави змін вважається дата одержання її УКРНОІВІ, якщо збір сплачено не пізніше цієї дати. Якщо така заява одержана УКРНОІВІ до дати сплати збору за подання цієї заяви, датою одержання заяви вважається дата сплати відповідного збору.
5. Виправленням помилки в заявці вважається будь-яка правомірно внесена до заявки зміна, наприклад виправлення граматичної чи друкарської помилки, очевидних неточностей, помилки в імені (найменуванні), адресі заявника, адресі для листування, імені або адресі представника заявника.
Помилка в заявці вважається очевидною, якщо зрозуміло, що це безсумнівно помилка і в матеріалах заявки явно малося на увазі саме те, що запропоновано як виправлення.
Помилка в заявці вважається технічною, якщо вона виникла внаслідок неправильного перенесення даних з певного документа до заявки, наприклад неправильного цитування, викладення відомостей, які містяться в матеріалах заявки.
6. Зміна, яка вноситься до заявки, вважається такою, що виникла через залежні від заявника обставини, якщо він міг запобігти виникненню зазначеної зміни.
7. Заява про виправлення помилки та/або внесення до неї зазначених у пункті 1 цієї глави змін складається в довільній формі.
8. Заява підписується заявником чи його представником. За наявності кількох заявників заява може бути подана одним із заявників, призначеним усіма іншими заявниками відповідно до пункту 5 глави 1 розділу IV цих Правил.
Якщо зміни до заявки стосуються імені (найменування) заявника та/або адреси заявника, заява про внесення таких змін підписується тим заявником, якого ці зміни стосуються, чи його представником. Усі інші зміни до заявки вносяться за відповідною заявою, підписаною всіма заявниками, зазначеними в заявці, або одним з них, призначеним усіма іншими заявниками відповідно до пункту 5 глави 1 розділу IV цих Правил.
9. Якщо до заявки вносяться зміни, пов’язані зі зміною особи, у заяві про внесення таких змін зазначаються:
прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)/повне найменування заявника та його адреса;
прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)/повне найменування особи, яка бажає стати заявником (нового заявника) та його адреса;
прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)/повне найменування та адреса представника, якщо новий заявник призначає такого;
адреса для листування нового заявника.
Заява про внесення до заявки змін, пов’язаних зі зміною особи заявника, може бути підписана заявником, зазначеним у заявці, новим заявником або їх представниками.
У разі зміни особи одного або кількох із заявників, але не всіх зазначених у заявці заявників, і така зміна є наслідком укладення договору або злиття, приєднання чи поділу юридичної особи, заява про внесення до заявки змін, пов’язаних зі зміною особи заявника, повинна бути підписана також заявниками, яких ці зміни не стосуються.
За необхідності підтвердження правомірності змін, що вносяться, до заяви додається документ, який підтверджує таку правомірність.
10. Для підтвердження правомірності внесення змін, пов’язаних зі зміною особи заявника - юридичної особи внаслідок її злиття, приєднання, поділу чи перетворення, до заяви про внесення відповідних змін додаються, зокрема, такі документи:
копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, у якому наведено нове найменування, або іншого документа, що підтверджує зміну;
рішення суду чи відповідних органів державної влади;
передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення юридичної особи) або розподільчий баланс (у разі поділу юридичної особи) або інший документ, що містить положення про правонаступництво на одержання свідоцтва за заявкою.
11. Для внесення змін, пов’язаних зі зміною особи заявника внаслідок ліквідації юридичної особи, до заяви повинен бути доданий ліквідаційний баланс, який повинен містити положення про перехід права на реєстрацію промислового зразка до кредиторів чи в інший спосіб за вказівкою власника ліквідованої юридичної особи. Для іноземних заявників до заяви додається копія аналогічного за змістом документа, передбаченого в країні його реєстрації
12. Для внесення змін, пов’язаних зі зміною особи заявника внаслідок передачі права на реєстрацію промислового зразка, до заяви на вибір її подавця додається договір про передачу права на реєстрацію промислового зразка або нотаріально посвідчена копія договору чи виписка з нього, яка містить відомості про факт передачі права.
13. Для внесення змін, пов’язаних зі зміною особи заявника внаслідок смерті заявника, до заяви додається нотаріально посвідчена копія свідоцтва про право на спадщину або іншого документа, що підтверджує встановлення спадщини (наприклад, рішення суду), складеного відповідно до закону країни вчинення такого документа.
14. Якщо внаслідок унесення змін, пов’язаних зі зміною особи заявника, до складу заявників включено особу, яка не є автором промислового зразка, таке включення здійснюється за умови доплати зборів, сплачених за останні три роки перед таким включенням, до повного розміру, відповідно до Порядку.
15. Якщо зазначені в пунктах 10-13 цієї глави документи складено іншою мовою ніж українська, разом з ними надається їх переклад українською мовою.
16. Заява може стосуватися кількох виправлень або змін, чи кількох заявок одного і того самого заявника за умови, що в ній зазначені всі номери відповідних заявок та надані копії заяви за кількістю зазначених номерів заявок. У цьому разі збір за подання заяви сплачується за кожне виправлення чи кожну зміну щодо кожної заявки окремо.
17. Під час розгляду заяви про виправлення помилки чи внесення змін до заявки УКРНОІВІ може вимагати від подавця заяви надання додаткових матеріалів у разі виникнення обґрунтованих сумнівів у достовірності будь-яких відомостей, що містяться в заяві. Додаткові матеріали подаються в порядку, встановленому главою 8 розділу VI цих Правил.
18. За дотримання вимог цієї глави УКРНОІВІ протягом місяця з дати подання заяви вносить виправлення помилок чи зміни до заявки, про що заявнику надсилається повідомлення.
У разі одержання УКРНОІВІ заяви про виправлення помилки та/або заяви про внесення будь-якої із зазначених у пункті 1 цієї глави змін після прийняття УКРНОІВІ рішення за заявкою, але до одержання ним документа про сплату державного мита за реєстрацію промислового зразка, такі виправлення чи зміни враховуються під час державної реєстрації промислового зразка. При цьому документ про сплату державного мита за реєстрацію промислового зразка та збір за публікацію відомостей про державну реєстрацію промислового зразка повинні надійти до УКРНОІВІ в строк, установлений статтею 16 Закону.
19. У разі порушення вимог цієї глави або відсутності документів, що підтверджують правомірність виправлення помилки чи внесення змін, подавцю заяви надсилається повідомлення з пропозицією щодо усунення виявлених недоліків.
Подавець заяви повинен надати відповідь та усунути виявлені недоліки протягом двох місяців з дати одержання ним повідомлення УКРНОІВІ.
В іншому разі заява не задовольняється, про що подавцю заяви надсилається повідомлення.
Якщо заява стосується внесення змін або виправлення помилок, які виходять за межі розкритої в поданій заявці суті промислового зразка, такі зміни або виправлення не беруться до уваги, а заявнику надсилається повідомлення про відмову в задоволенні заяви та відповідно до пункту 7 статті 14 Закону пропонується щодо них оформити самостійну заявку.
1. Заявник має право до прийняття УКРНОІВІ рішення за заявкою поділити множинну заявку на дві і більше заявок (виділені заявки) шляхом розподілу між ними заявлених промислових зразків.
Поділ заявки може бути здійснено як за власною ініціативою заявника, так і у відповідь на повідомлення УКРНОІВІ, надіслане відповідно до пункту 7 глави 5 розділу VI цих Правил.
2. Датою подання виділеної заявки є дата подання поділеної заявки.
Якщо за поділеною заявкою встановлено пріоритет, дата пріоритету виділеної заявки встановлюється такою самою, як дата пріоритету поділеної заявки.
3. Для збереження дати подання виділеної заявки за датою подання поділеної заявки необхідне дотримання таких умов:
зображення виробу у виділеній заявці є такими самими, як у поділеній заявці;
на дату подання заяви про поділ заявка, що поділяється, не відкликана або не вважається відкликаною.
4. Поділ заявки здійснюється шляхом подання заявником заяви про внесення змін, пов’язаних з поділом заявки, та подання однієї або декількох виділених заявок, оформлених відповідно до вимог розділу III цих Правил.
Заява про внесення змін, пов’язаних з поділом заявки, подається в довільній формі.
5. За подання зазначеної заяви та кожної виділеної заявки сплачується збір згідно з Порядком.
Збір за подання виділеної заявки сплачується з дотриманням вимог Порядку та пункту 10 глави 1 розділу IV цих Правил. При цьому строк сплати збору обчислюється з дати одержання УКРНОІВІ виділеної заявки.
6. Виділеній заявці, що одержана УКРНОІВІ, надається номер відповідно до пункту 3 глави 2 розділу IV цих Правил з доданням літери «В» («виділена») у кінці номера заявки.
7. Експертиза виділеної та поділеної заявки проводиться з дотриманням положень розділу VI цих Правил з урахуванням особливостей, визначених цієї главою.
Під час перевірки виділеної та поділеної заявок на відповідність формальним вимогам статті 11 Закону та розділу III цих Правил з поділеної заявки вилучаються промислові зразки, які перенесені до виділеної заявки.
Під час проведення експертизи перевіряється, чи зображення виробу у виділеній заявці є такими самими, як у поділеній заявці.
У разі виявлення відмінностей в зображенні заявнику надсилається про це повідомлення і пропонується надати виправлені зображення до виділеної заявки.
Протягом двох місяців з дати одержання повідомлення заявник може подати виправлені зображення разом із заявою про виправлення помилки в заявці. За подання заяви про виправлення помилки сплачується збір згідно з Порядком. У разі виправлення помилок у кількох виділених заявках цей збір сплачується щодо кожної виділеної заявки.
Цей строк може бути продовжений у порядку, встановленому главою 2 цього розділу.
Якщо заявник не усуне зазначені в повідомленні недоліки в установлений строк, виділена заявка вважається відкликаною, про що йому надсилається повідомлення.
8. У разі одержання УКРНОІВІ повідомлення заявника про намір поділити заявку, але за відсутності хоча б одного з передбачених пунктом 4 цієї глави документів і/або відсутності сплати відповідного збору, передбаченого пунктом 5 цієї глави, йому негайно надсилається повідомлення.
Заява про внесення змін, пов’язаних з поділом заявки, та виділена заявка повинні бути подані заявником та/або сплачено відповідний збір протягом двох місяців з дати одержання повідомлення УКРНОІВІ. Цей строк може бути продовжений у порядку, встановленому главою 2 цього розділу.
Якщо заявник не усуне зазначені в повідомленні недоліки в установлений строк, експертиза заявки продовжується як неподіленої, про що заявнику надсилається повідомлення.
1. Заявник має право відкликати заявку в будь-який час до дати сплати державного мита за реєстрацію промислового зразка.
2. Відкликання заявки здійснюється на підставі поданої до УКРНОІВІ заяви. Якщо така заява подана представником, то його право на відкликання заявки повинно бути чітко зазначено в довіреності, виданій заявником.
3. Якщо заява про відкликання заявки одержана УКРНОІВІ до дати сплати державного мита за реєстрацію промислового зразка, вона задовольняється, про що заявнику надсилається повідомлення.
Відкликана заявка передається до архіву УКРНОІВІ.
4. Заява про відкликання заявки, одержана УКРНОІВІ після сплати державного мита за реєстрацію промислового зразка, не задовольняється, про що заявнику надсилається повідомлення.
5. Датою відкликання заявки вважається дата одержання УКРНОІВІ заяви про її відкликання.
6. Затребування копій матеріалів, що протиставлені заявці
1. Заявник має право протягом місяця з дати одержання ним повідомлення чи попереднього висновку УКРНОІВІ з вимогою про надання додаткових матеріалів або рішення УКРНОІВІ затребувати копії матеріалів, що протиставлені заявці, подавши відповідне клопотання.
2. У разі подання такого клопотання заявником повинно бути дотримано встановлені статтею 16 Закону строки щодо надання документа про сплату державного мита за реєстрацію промислового зразка і сплаченого збору за публікацію відомостей про державну реєстрацію промислового зразка, якщо заявник не оскаржує рішення УКРНОІВІ за заявкою в порядку, встановленому статтею 19 Закону та розділом VIII цих Правил.
3. Копії затребуваних матеріалів надсилаються заявнику протягом місяця з дати надходження запиту.
4. У разі порушення строку, передбаченого пунктом 1 цієї глави, заявнику відмовляється в наданні копій матеріалів, що протиставлені заявці, про що йому надсилається повідомлення.
VIII. Оскарження рішення за заявкою
1. Заявник може оскаржити рішення УКРНОІВІ за заявкою в судовому порядку, а також до Апеляційної палати протягом двох місяців з дати одержання рішення УКРНОІВІ чи копій матеріалів, затребуваних відповідно до глави 6 розділу VII цих Правил.
2. У разі одержання УКРНОІВІ повідомлення Апеляційної палати про прийняття заперечення проти рішення УКРНОІВІ за заявкою до розгляду діловодство за заявкою зупиняється до затвердження рішення Апеляційної палати.
Зупинення діловодства за заявкою зупиняє перебіг передбаченого статтею 16 Закону строку надання заявником документа про сплату державного мита за реєстрацію промислового зразка і сплаченого збору за публікацію відомостей про державну реєстрацію промислового зразка до затвердження рішення Апеляційної палати за відповідною заявкою.
IX. Подання міжнародної заявки та експертиза міжнародної реєстрації
1. Подання міжнародної заявки відповідно до Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків
1. Міжнародна заявка оформляється з дотриманням вимог, установлених Спільними правилами до Женевського акта та Гаазького акта Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків, до яких Україна приєдналася згідно із Законом України від 17 січня 2002 року № 2992-ІІІ «Про приєднання України до Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків (Гаазького акта, прийнятого 28 листопада 1960 року, та Женевського акта, прийнятого 2 липня 1999 року)» (далі - Спільні правила).
2. Міжнародна заявка надсилається безпосередньо до Міжнародного бюро ВОІВ.
2. Особливості експертизи міжнародної реєстрації
1. Експертиза міжнародної реєстрації промислового зразка починається УКРНОІВІ після публікації міжнародної реєстрації, передбаченої пунктом (3) правила 26 Спільних правил.
2. Під час експертизи міжнародної реєстрації здійснюється перевірка промислового зразка (промислових зразків) відповідно до глави 7 розділу VI цих Правил.
3. Якщо промисловий зразок, що міститься в міжнародній реєстрації, належить до об’єктів, яким в Україні надається правова охорона, не належить до об’єктів, які не можуть одержати правову охорону, і не суперечить публічному порядку та загальновизнаним принципам моралі, міжнародна реєстрація визнається чинною в Україні.
Повідомлення про визнання чинності міжнародної реєстрації в Україні до Міжнародного бюро ВОІВ не надсилається.
4. Якщо є підстави вважати, що промисловий зразок (усі або окремі промислові зразки множинної реєстрації) не відповідає умовам надання правової охорони, УКРНОІВІ складається повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні дії міжнародної реєстрації в Україні.
Таке повідомлення повинно стосуватись однієї міжнародної реєстрації та містити відомості, передбачені пунктом (2) правила 18 Спільних правил.
5. Під час проведення експертизи міжнародної реєстрації перевіряється, чи не є власник, один з власників, автор, один з авторів міжнародної реєстрації особою, пов’язаною з державою-агресором, визначеною відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2022 року № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації».
У разі належності принаймні одного власника та/або автора до осіб, пов’язаних з державою-агресором, до Міжнародного бюро ВОІВ надсилається повідомлення про відмову у визнанні дії міжнародної реєстрації в Україні на підставі того, що промисловий зразок суперечить публічному порядку та загальновизнаним принципам моралі.
6. Під час проведення експертизи міжнародної реєстрації перевіряється факт застосування щодо власника міжнародної реєстрації персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), а також факт застосування щодо держави власника міжнародної реєстрації секторальних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що поширюються на резидентів іноземної держави, відповідно до Закону України «Про санкції».
Перевірка факту застосування санкцій здійснюється за відомостями, що містяться в рішеннях Ради національної безпеки і оборони України, уведених у дію Указами Президента України, та в установлених Законом України «Про санкції» випадках, затверджених постановою Верховної Ради України.
У разі встановлення факту застосування щодо власника міжнародної реєстрації або щодо держави власника міжнародної реєстрації санкцій діловодство здійснюється з урахуванням виду застосованих санкцій, про що УКРНОІВІ повідомляє Міжнародне бюро ВОІВ.
7. Повідомлення про відмову у визнанні дії міжнародної реєстрації в Україні складається англійською мовою та надсилається до Міжнародного бюро ВОІВ.
Строк, протягом якого повідомлення про відмову у визнанні дії міжнародної реєстрації в Україні повинно надійти до Міжнародного бюро ВОІВ, згідно з пунктом (1) правила 18 Спільних правил становить шість місяців з дати публікації, передбаченої пунктом (3) правила 26 Спільних правил.
8. Власник міжнародної реєстрації може подати заяву про перегляд відмови у визнанні дії міжнародної реєстрації в Україні протягом двох місяців з дати одержання повідомлення про відмову. Цей строк може бути продовжено не більше ніж на шість місяців за умови подання до закінчення цього строку відповідного клопотання та сплати збору за його подання.
9. Якщо власником міжнародної реєстрації вказана іноземна або інша особа, що має місце постійного проживання чи постійне місцезнаходження поза межами України, заява про перегляд відмови у визнанні дії міжнародної реєстрації в Україні подається представником у справах інтелектуальної власності (патентним повіреним), якщо міжнародним договором України не встановлено інше.
У цьому разі до заяви додається відповідна довіреність або її копія, засвідчена в установленому законодавством порядку, а також переклад довіреності українською мовою, якщо вона викладена іншою мовою, чи документ, передбачений законодавством для представництва за законом.
10. Заява про перегляд відмови у визнанні дії міжнародної реєстрації в Україні розглядається УКРНОІВІ.
Якщо аргументи, викладені в цій заяві, визнаються слушними, міжнародна реєстрація визнається чинною в Україні і до Міжнародного бюро ВОІВ надсилається повідомлення про відкликання відмови.
11. Після завершення експертизи УКРНОІВІ публікує в офіційному електронному бюлетені «Промислова власність» відомості про визнання дії міжнародної реєстрації або про відмову у визнанні дії міжнародної реєстрації в Україні.
Додаток 1 |
ЗАЯВКА
на державну реєстрацію промислового зразка
Додаток 2 |