Деякі питання призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту
Відповідно до абзацу третього частини третьої та частини четвертої статті 118 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок та строки передачі особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту оригіналу особистого розпорядження керівнику органу чи підрозділу цивільного захисту для зберігання в особовій справі;
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
2. Ця постанова набирає чинності з дня набрання чинності Законом України від 9 грудня 2023 р. № 3515-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги”, але не раніше дня її опублікування.
ПОРЯДОК
та строки передачі особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту оригіналу особистого розпорядження керівнику органу чи підрозділу цивільного захисту для зберігання в особовій справі
1. Цей Порядок визначає механізм і строки передачі особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особа рядового чи начальницького складу) керівникові органу чи підрозділу цивільного захисту за місцем проходження служби оригіналу особистого розпорядження на випадок своєї загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам), яку (яких) особа рядового чи начальницького складу обрала (далі - особисте розпорядження), для зберігання його в особовій справі.
2. Особисте розпорядження складається особою рядового чи начальницького складу за власним бажанням у будь-який час після зарахування на службу цивільного захисту.
3. Особа рядового чи начальницького складу протягом п’яти робочих днів після складення особистого розпорядження для зберігання до особової справи подає рапорт на ім’я керівника органу чи підрозділу цивільного захисту за місцем проходження служби.
У разі неможливості особисто подати рапорт та особисте розпорядження керівникові органу чи підрозділу цивільного захисту особа рядового чи начальницького складу надсилає такі документи рекомендованим листом на адресу органу чи підрозділу цивільного захисту за місцем проходження служби.
4. Керівник органу чи підрозділу цивільного захисту вживає заходів до передачі рапорту та особистого розпорядження до підрозділу з питань роботи з персоналом (кадрами) для зберігання їх в особовій справі.
5. Рапорт та особисте розпорядження долучаються до особової справи відповідальною посадовою особою підрозділу з питань роботи з персоналом (кадрами) в установленому порядку.
Порядок зберігання особистого розпорядження в особовій справі визначається ДСНС.
6. Керівникам органів та підрозділів цивільного захисту, відповідальним посадовим особам підрозділу з питань роботи з персоналом (кадрами), а також іншим особам, яким під час виконання службових обов’язків став відомий зміст особистого розпорядження, заборонено розголошувати зміст особистого розпорядження до встановлення факту загибелі (смерті) особи рядового чи начальницького складу.
7. У разі скасування особистого розпорядження або складення нового особистого розпорядження особа рядового чи начальницького складу подає керівникові органу чи підрозділу цивільного захисту за місцем проходження служби відповідний рапорт згідно з положенням пункту 3 цього Порядку.
8. У разі скасування особистого розпорядження після надходження відповідного рапорту керівник органу чи підрозділу цивільного захисту протягом трьох робочих днів вживає заходів до вилучення його з особової справи та повернення особі рядового чи начальницького складу, про що робиться відповідний запис в особовій справі.
Особисте розпорядження повертається особі рядового чи начальницького складу рекомендованим листом або передається особисто відповідальною посадовою особою підрозділу з питань роботи з персоналом (кадрами) особисто.
Нове особисте розпорядження долучається до особової справи згідно з положенням пунктів 4 і 5 цього Порядку із зазначенням дати його надходження, про що робиться відповідний запис в особовій справі.
ПОРЯДОК
призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту
1. Цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - одноразова грошова допомога).
2. У цьому Порядку терміни вживаються в значенні, наведеному в Цивільному кодексі України, Кодексі цивільного захисту України, Сімейному кодексі України, Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
3. Особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) вважаються такими, що виконують службові обов’язки, за наявності умов, визначених Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 р. № 593 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 67, ст. 2436).
4. Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:
у разі загибелі (смерті) особи рядового чи начальницького складу - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть;
у разі встановлення особі рядового чи начальницького складу інвалідності - дата, зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії, а в разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності;
у разі встановлення особі рядового чи начальницького складу ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
5. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
1) загибелі особи рядового чи начальницького складу під час виконання нею службових обов’язків або смерті внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, отриманих під час виконання нею службових обов’язків;
2) смерті особи рядового чи начальницького складу, що настала в період проходження нею служби;
3) встановлення особі рядового чи начальницького складу інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого нею під час виконання службових обов’язків, або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням нею службових обов’язків, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому підпункті;
4) встановлення особі рядового чи начальницького складу інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов’язаних з проходженням нею служби, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому підпункті;
5) отримання особою рядового чи начальницького складу поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання нею службових обов’язків, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення їй інвалідності.
6. Особа рядового чи начальницького складу має право скласти письмово в довільній формі особисте розпорядження на випадок своєї загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам), яку (яких) особа рядового чи начальницького складу обрала (далі - особисте розпорядження), з визначенням розміру частки таких осіб у відсотках.
Особисте розпорядження підписується власноруч особою рядового чи начальницького складу із зазначенням дати складення.
Справжність підпису на особистому розпорядженні засвідчується керівником органу чи підрозділу цивільного захисту, в якому особа рядового чи начальницького складу проходить службу, шляхом проставлення на заяві свого підпису, прізвища, ініціалів та печатки або нотаріусом.
Справжність підпису на особистому розпорядженні в органах та підрозділах цивільного захисту засвідчується:
Головою ДСНС - для осіб рядового і начальницького складу, які проходять службу в апараті ДСНС, начальників територіальних органів, підрозділів центрального підпорядкування та закладів освіти, що належать до сфери управління ДСНС;
начальниками територіальних органів ДСНС - для осіб рядового і начальницького складу, які проходять службу в такому територіальному органі, а також для керівників підрозділів ДСНС, що підпорядковані територіальному органу;
начальниками (керівниками) інших органів та підрозділів цивільного захисту, що належать до сфери управління ДСНС, - для осіб рядового і начальницького складу, які проходять службу в таких органах та підрозділах.
Оригінал особистого розпорядження зберігається в особовій справі особи рядового чи начальницького складу, яка його склала.
Особа рядового чи начальницького складу має право в будь-який час скасувати особисте розпорядження або скласти нове.
Скасування особою рядового чи начальницького складу особистого розпорядження здійснюється письмово в довільній формі з дотриманням вимог, визначених цим пунктом.
Кожне нове особисте розпорядження скасовує дійсність попереднього особистого розпорядження та долучається до особової справи особи рядового чи начальницького складу із зазначенням дати надходження.
Заборонено розголошувати зміст особистого розпорядження до встановлення факту загибелі (смерті) особи рядового чи начальницького складу, яка його склала.
7. За наявності особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, на користь яких складено особисте розпорядження, у розмірі частки, визначеної в такому розпорядженні у відсотках.
Незалежно від змісту особистого розпорядження право на одноразову грошову допомогу мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу в розмірі 50 відсотків частки, яка належить кожному з них у разі призначення і виплати одноразової грошової допомоги за відсутності особистого розпорядження.
8. У разі відсутності особистого розпорядження або за наявності невизначеної особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають у рівних частках:
діти, зокрема усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу рядового чи начальницького складу за її життя було позбавлено батьківських прав;
один із подружжя, який пережив загиблу (померлу) особу рядового чи начальницького складу;
батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їх батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
внуки загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
жінка (чоловік), яка (який) разом із загиблою (померлою) особою рядового чи начальницького складу проживали однією сім’єю, але не перебували в шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови, що цей факт установлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
утриманці загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу, визначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
9. У разі відмови однієї з осіб, зазначених у пункті 8 цього Порядку, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також якщо одна з таких осіб у строк, установлений пунктом 18 цього Порядку, не реалізувала своє право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання такої допомоги, у рівних частках.
У разі відмови однієї з осіб, зазначених в особистому розпорядженні, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також якщо одна з таких осіб у строк, установлений пунктом 18 цього Порядку, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, у рівних частках.
Відмова від призначення та отримання одноразової грошової допомоги від імені малолітніх, неповнолітніх дітей загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу, а також недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, не допускається.
Особи, які мають право на одноразову грошову допомогу, можуть відмовитися від її призначення та отримання шляхом подання заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально.
10. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується:
1) особі, яка має право на її призначення та отримання:
у разі загибелі особи рядового чи начальницького складу під час виконання нею службових обов’язків або смерті внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, отриманих під час виконання нею службових обов’язків, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть);
у разі смерті особи рядового чи начальницького складу, що настала в період проходження нею служби, - у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть;
2) особі рядового чи начальницького складу, якій встановлено інвалідність, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого нею під час виконання службових обов’язків, або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням нею службових обов’язків, або якій встановлено протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідність з причин, зазначених у цьому підпункті, у розмірі:
400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення особі інвалідності I групи;
300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення особі інвалідності II групи;
250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення особі інвалідності III групи;
3) особі рядового чи начальницького складу, якій встановлено інвалідність, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов’язаних з проходженням нею служби, або якій протягом шести місяців після звільнення її із служби встановлено інвалідність з причин, зазначених у цьому підпункті, у розмірі:
120-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення особі інвалідності I групи;
90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення особі інвалідності II групи;
70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення особі інвалідності III групи;
4) особі рядового чи начальницького складу, яка отримала поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання нею службових обов’язків, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення їй інвалідності, залежно від ступеня втрати нею працездатності, який встановлюється медико-соціальною експертною комісією, - у розмірі, що визначається у відсотках від 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності.
11. Якщо особі рядового і начальницького складу після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їй право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата такої допомоги здійснюється з урахуванням раніше виплаченої суми.
12. Повідомлення про загибель (смерть) особи рядового чи начальницького складу надсилається органами та підрозділами цивільного захисту в одноденний строк після її настання відповідним особам, на користь яких складено особисте розпорядження, технічними засобами електронних комунікацій або засобами поштового зв’язку відповідно до даних, зазначених в особистому розпорядженні.
13. Для виплати одноразової грошової допомоги особи, які мають право на її призначення та отримання, подають до відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту за останнім місцем проходження служби загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу такі документи:
1) особи, на користь яких складено особисте розпорядження:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги у паперовій формі - на поштову адресу органу чи підрозділу цивільного захисту або в електронній формі – на адресу електронної пошти органу чи підрозділу цивільного захисту із зазначенням рахунка в установі банку;
копію документа, що посвідчує особу, а в разі подання документів законним представником або уповноваженою особою - копії документів, що посвідчують особу, тих осіб, від імені яких подається заява, а також документа, який підтверджує повноваження законного представника або уповноваженої особи представляти таких осіб;
копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податку із зазначеного Реєстру, внесені до паспорта громадянина України (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
2) інші особи, визначені абзацом другим пункту 7 і пунктом 8 цього Порядку:
документи, визначені підпунктом 1 цього пункту;
копію документа, що підтверджує сімейні (родинні) зв’язки із загиблою (померлою) особою рядового чи начальницького складу:
- для дітей, зокрема усиновлених, зачатих за життя загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу та народжених після її смерті, а також дітей, стосовно яких загиблу (померлу) особу рядового чи начальницького складу за її життя було позбавлено батьківських прав, - свідоцтво про народження або рішення суду, яке набрало законної сили;
- для одного з подружжя, який пережив загиблу (померлу) особу рядового чи начальницького складу, - свідоцтво про шлюб;
- для батьків загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу - свідоцтво про народження особи рядового чи начальницького складу, яка загинула (померла);
- для усиновлювачів загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їх батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті), - рішення суду, яке набрало законної сили;
- для внуків загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли), - свідоцтво про смерть їх батьків та свідоцтво про народження того з батьків, для якого особа рядового чи начальницького складу, яка загинула (померла), була батьком (матір’ю);
- для жінки/чоловіка, з якою (з яким) загибла (померла) особа рядового чи начальницького складу проживала однією сім’єю, але не перебувала в шлюбі або в будь-якому іншому шлюбі, - рішення суду, яке набрало законної сили;
- для утриманців загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу - копія рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджує факт їх перебування на утриманні особи рядового чи начальницького складу.
14. Для виплати одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності чи втрати працездатності без встановлення їй інвалідності особа рядового чи начальницького складу подає до органу чи підрозділу цивільного захисту рапорт (заяву) про виплату одноразової грошової допомоги в паперовій формі, до якої додаються:
копія документа, що посвідчує особу;
копія документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податку із зазначеного Реєстру, внесені до паспорта громадянина України (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
копія довідки медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
15. Органи та підрозділи цивільного захисту за наявності технічної можливості отримують інформацію, що міститься в документах, передбачених пунктами 13 і 14 цього Порядку, через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством.
16. Формування документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги в органах та підрозділах цивільного захисту здійснюється підрозділами з питань роботи з персоналом (кадрами) у взаємодії з бухгалтерськими службами.
17. Одноразова грошова допомога призначається ДСНС та виплачується органами та підрозділами цивільного захисту, з яких було звільнено особу рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту.
18. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня його виникнення.
19. Органи та підрозділи цивільного захисту після встановлення кола осіб, визначених у пунктах 7 і 8 цього Порядку (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), протягом 15 календарних днів з дня реєстрації заяви приймають рішення у формі висновку про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі чи подано не за належністю).
Повернення документів заявникам на доопрацювання здійснюється органами та підрозділами цивільного захисту протягом трьох календарних днів з моменту прийняття відповідного рішення з обґрунтуванням причин такого повернення.
Після усунення виявлених недоліків особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть повторно звернутися до органів та підрозділів цивільного захисту в межах строку, визначеного пунктом 18 цього Порядку.
20. Органи та підрозділи цивільного захисту протягом 10 календарних днів подають разом із документами, передбаченими пунктами 13 або 14 цього Порядку, до апарату ДСНС висновок про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги, до якого (за потреби) додаються:
витяг з наказу про виключення особи рядового чи начальницького складу з кадрів ДСНС (за наявності);
копії документів, що свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання особи, зокрема про те, що поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання не пов’язані із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (крім випадку доведення такої особи до самогубства, встановленого судом);
копія постанови центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС або лікарсько-експертної комісії ДСНС про встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, що отримані особою рядового чи начальницького складу;
довідка органу чи підрозділу цивільного захисту, яким попередньо було здійснено виплату одноразової грошової допомоги, із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);
копія особистого розпорядження (за наявності).
21. ДСНС у тримісячний строк з дня реєстрації висновку приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги, яке в десятиденний строк надсилається разом із документами, зазначеними у пунктах 13, 14 і 20 цього Порядку, органам та підрозділам цивільного захисту для видання наказу про виплату одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання.
Наказ про виплату одноразової грошової допомоги видається органами та підрозділами цивільного захисту в десятиденний строк з дня отримання рішення про призначення одноразової грошової допомоги.
22. Рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається в межах видатків, передбачених у державному бюджеті для ДСНС. Виділення коштів для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється апаратом ДСНС шляхом перерахуванням коштів на реєстраційні рахунки органів та підрозділів цивільного захисту.
23. Одноразова грошова допомога виплачується на підставі наказу органу чи підрозділу цивільного захисту шляхом перерахування коштів заявнику на рахунок в установі банку, зазначений у його заяві.
24. Після проведення виплати одноразової грошової допомоги витяг з наказу органу чи підрозділу цивільного захисту про проведення виплати одноразової грошової допомоги надсилається до апарату ДСНС.
25. Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним використанням здійснюються у порядку, встановленому законодавством.
26. Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності особи рядового чи начальницького складу є наслідком:
1) вчинення нею кримінального або адміністративного правопорушення;
2) вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння;
3) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, заподіяння іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
4) подання завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
27. Одноразова грошова допомога не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу, за рішенням суду, яке набрало законної сили.
У призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата може бути припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов’язку щодо утримання загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу за її життя.
28. Рішення ДСНС про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги може бути оскаржене в судовому порядку відповідно до законодавства.
29. Якщо після призначення або виплати одноразової грошової допомоги за її отриманням до органів чи підрозділів цивільного захисту звертаються інші особи, які мають право на її отримання, питання щодо розподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, або в судовому порядку.
У разі виникнення між особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або між особами і органами чи підрозділами цивільного захисту, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, спору щодо права на її призначення та отримання та/або щодо її розміру орган чи підрозділ цивільного захисту, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до розв’язання спору в судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.
30. Якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Порядком, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за одним із видів зазначених допомог або компенсаційною виплатою за її вибором.