Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державного стимулювання створення індустріальних парків, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 р. № 1207
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державного стимулювання створення індустріальних парків, що додається.
2. Установити, що вимоги пункту 9 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 9, ст. 414), щодо критеріїв визначення одержувача бюджетних коштів не застосовуються у разі визначення державної установи “Офіс розвитку індустріальних парків” одержувачем бюджетних коштів за бюджетною програмою “Державне стимулювання створення індустріальних парків”.
3. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 р. № 1207 “Про затвердження Порядку надання коштів на безповоротній основі для облаштування індустріальних (промислових) парків та/або забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури, необхідних для створення та функціонування індустріальних (промислових) парків” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 87, ст. 5386) зміни, що додаються.
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державного стимулювання створення індустріальних парків
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у державному бюджеті за бюджетною програмою “Державне стимулювання створення індустріальних парків” (далі - бюджетні кошти).
Ціллю використання бюджетних коштів є забезпечення сприятливих умов для створення та функціонування індустріальних парків, залучення інвестицій, зокрема на деокупованих територіях, та розвиток економіки України шляхом вирівнювання економічного розвитку регіонів та підвищення якості життя населення України, запровадження інноваційних та енергозберігаючих технологій, створення нових робочих місць, сталий розвиток та захист навколишнього природного середовища.
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки.
3. Одержувачем бюджетних коштів є державна установа “Офіс розвитку індустріальних парків” (далі - установа), яка належить до сфери управління Мінекономіки та утворена для здійснення підтримки ініціаторів створення, керуючих компаній та учасників індустріальних парків з метою активізації створення та розвитку індустріальних парків на виконання Стратегії розвитку індустріальних парків на 2023-2030 роки, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 176 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1488), є неприбутковою організацією і не має статусу бюджетної установи.
4. Право на отримання бюджетних коштів у встановленому законодавством порядку залежно від виду державного стимулювання мають:
ініціатори створення індустріальних (промислових) парків (далі - індустріальні парки) - суб’єкти господарювання та/або керуючі компанії відповідно до Порядку надання коштів на безповоротній основі для облаштування індустріальних (промислових) парків та/або забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури, необхідних для створення та функціонування індустріальних (промислових) парків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 р. № 1207 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 87, ст. 5386);
ініціатори створення індустріальних парків - суб’єкти господарювання, керуючі компанії та учасники індустріальних парків відповідно до Порядку надання повної або часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами (позиками) на облаштування та/або здійснення господарської діяльності у межах індустріальних (промислових) парків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 р. № 1208 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 87, ст. 5387);
ініціатори створення індустріальних парків - суб’єкти господарювання, керуючі компанії та учасники індустріальних парків відповідно до Порядку надання компенсації витрат ініціаторам створення індустріальних (промислових) парків - суб’єктам господарювання, керуючим компаніям та учасникам індустріальних (промислових) парків на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2023 р. № 10 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 420).
Якщо ініціатор створення індустріальних парків - суб’єкт господарювання, керуюча компанія або учасник індустріального парку, які подали в установленому порядку заяву про отримання бюджетних коштів (далі - заявник), є підприємством комунальної форми власності, Мінекономіки включає його до мережі розпорядників та одержувачів коштів державного бюджету як одержувача бюджетних коштів (далі - комунальне підприємство).
5. Бюджетні кошти спрямовуються на:
1) надання коштів заявникам на безповоротній основі для облаштування індустріальних парків та/або забезпечення будівництва об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо), необхідних для створення та функціонування індустріальних парків, включених до Реєстру індустріальних (промислових) парків;
2) надання повної або часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами (позиками) заявникам на облаштування та/або здійснення господарської діяльності у межах індустріальних парків;
3) надання компенсації витрат заявникам на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж;
4) забезпечення функціонування установи.
6. Розподіл бюджетних коштів за напрямами, визначеними пунктом 5 цього Порядку, затверджується Мінекономіки.
7. Використання бюджетних коштів за напрямами, визначеними підпунктами 1-3 пункту 5 цього Порядку, здійснюється відповідно до Порядку надання коштів на безповоротній основі для облаштування індустріальних (промислових) парків та/або забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури, необхідних для створення та функціонування індустріальних (промислових) парків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 р. № 1207 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 87, ст. 5386), Порядку надання повної або часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами (позиками) на облаштування та/або здійснення господарської діяльності у межах індустріальних (промислових) парків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 р. № 1208 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 87, ст. 5387), Порядку надання компенсації витрат ініціаторам створення індустріальних (промислових) парків - суб’єктам господарювання, керуючим компаніям та учасникам індустріальних (промислових) парків на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2023 р. № 10 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 420).
8. Мінекономіки приймає рішення про надання заявникам бюджетних коштів, передбачених у державному бюджеті для державного стимулювання створення індустріальних парків, відповідно до підпунктів 1-3 пункту 5 цього Порядку у межах визначених бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний період з урахуванням відповідних фактичних надходжень (далі - рішення), яке оформлюється у вигляді наказу.
9. Бюджетні кошти відповідно до підпункту 2 пункту 5 цього Порядку надаються заявникам за нараховані та сплачені відсотки за період, що не перевищує три роки, але не раніше 2022 року.
10. Бюджетні кошти відповідно до підпункту 3 пункту 5 цього Порядку надаються заявникам за підтверджені заявником витрати, фактично здійснені ним не більше ніж за 36 місяців до моменту подання заяви на отримання компенсації, в обсязі, що не перевищує різниці між 100 відсотками витрат та компенсацією з інших джерел, рішення щодо надання якої прийнято на дату подання заяви.
11. Мінекономіки на підставі рішення:
перераховує з рахунка Мінекономіки, відкритого в установленому порядку в Казначействі, бюджетні кошти заявникам на поточні рахунки, відкриті в банку;
здійснює розподіл відкритих асигнувань заявникам - комунальним підприємствам.
Використання бюджетних коштів заявниками - комунальними підприємствами здійснюється з рахунків, відкритих в органах Казначейства за місцем їх розташування, відповідно до плану використання бюджетних коштів, погодженого з Мінекономіки.
12. Погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства, здійснюється в установленому законодавством порядку.
13. Заявники та установа забезпечують цільове та ефективне використання бюджетних коштів.
Не допускається спрямування бюджетних коштів на здійснення заходів, придбання товарів, надання послуг, не пов’язаних з напрямами використання бюджетних коштів, визначених пунктом 5 цього Порядку.
14. Бюджетні кошти, визначені підпунктом 4 пункту 5 цього Порядку, спрямовуються установою виключно на оплату праці, здійснення нарахувань на заробітну плату, оплату послуг за оренду приміщення, комунальних послуг та енергоносіїв, сплату передбачених законодавством обов’язкових платежів, придбання предметів, матеріалів, обладнання, інвентарю, оплату бухгалтерських та аудиторських послуг та придбання обладнання і предметів довгострокового користування, необхідних для функціонування установи.
Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється установою в установленому законом порядку. Остаточні розрахунки за товари, роботи і послуги здійснюються установою згідно з умовами договору про їх закупівлю на підставі актів приймання-передачі поставлених товарів, виконаних робіт та наданих послуг. Попередня оплата таких товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти проводиться установою з урахуванням положень бюджетного законодавства.
Не допускається спрямування бюджетних коштів на здійснення заходів, метою яких є отримання прибутку.
Установа використовує бюджетні кошти відповідно до плану використання бюджетних коштів, погодженого з Мінекономіки.
15. Заявник, який отримав бюджетні кошти, зобов’язаний:
1) забезпечувати проведення відбору суб’єкта аудиторської діяльності для надання послуг з аудиту (аудиторської перевірки) річної фінансової звітності відповідно до вимог законодавства;
2) здійснювати відбір щодо призначення суб’єкта аудиторської діяльності та укладення договорів щодо проведення незалежних аудиторських перевірок річної фінансової звітності відповідно до вимог законодавства;
3) подавати Мінекономіки аудиторські висновки щодо річної фінансової звітності у десятиденний строк після проведення аудиторської перевірки;
4) повідомити Мінекономіки про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію як суб’єкта господарювання.
16. Заявник, який отримав бюджетні кошти відповідно до підпункту 1 пункту 5 цього Порядку, зобов’язаний, крім вимог підпунктів 1-4 пункту 15 цього Порядку:
1) забезпечити використання отриманих бюджетних коштів виключно на облаштування індустріальних парків та/або забезпечення будівництва об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо), необхідних для створення та функціонування індустріальних парків, включених до Реєстру індустріальних (промислових) парків;
2) забезпечити укладення договорів про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку щонайменше з двома суб’єктами господарської діяльності в межах індустріальних парків, що відповідають критеріям учасника індустріальних парків та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів виробничого призначення загальною площею не менше 10000 кв. метрів, протягом трьох років після завершення будівництва об’єктів, передбачених затвердженою проектною документацією.
У разі невиконання вимог, визначених підпунктами 1 і 2 цього пункту, бюджетні кошти повертаються на рахунок Мінекономіки, відкритий в установленому порядку в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому законодавством порядку;
3) подавати Мінекономіки звіти за формами:
звіт про використання бюджетних коштів, отриманих на безповоротній основі відповідно до підпункту 1 пункту 5 цього Порядку (щодо етапів будівництва об’єкта інженерно-транспортної інфраструктури) (додаток 1), - щокварталу до 10 числа наступного місяця, а також у десятиденний строк після завершення кожного з етапів будівництва відповідно до проектної документації;
звіт про використання бюджетних коштів, отриманих на безповоротній основі відповідно до підпункту 1 пункту 5 цього Порядку (за напрямами використання коштів) (додаток 2), - щокварталу до 10 числа наступного місяця.
17. Мінекономіки з метою здійснення контролю за ефективністю використання бюджетних коштів, отриманих заявниками відповідно до цього Порядку:
1) здійснює щокварталу моніторинг поданої заявниками звітності за встановленими цим Порядком формами;
2) здійснює щорічний моніторинг аудиторських висновків щодо річної фінансової звітності заявника;
3) повідомляє контролюючим органам відповідно до повноважень щодо виявлення ознак невиконання заявником вимог, визначених підпунктами 1 і 2 пункту 16 цього Порядку, на підставі моніторингу звітності заявника, що подається в установленому порядку, та/або аудиторських висновків щодо річної фінансової звітності у місячний строк;
4) звертається до заявника з вимогою про повернення до державного бюджету суми отриманих заявником бюджетних коштів у встановленому законодавством порядку у разі виявлення фактів невиконання заявником вимог, визначених підпунктами 1 і 2 пункту 16 цього Порядку.
18. У разі встановлення контролюючими органами відповідно до повноважень або правоохоронними органами факту незаконного отримання та/або нецільового використання бюджетних коштів за напрямами, визначеними підпунктами 1-3 пункту 5 цього Порядку, заявник повертає їх в установленому законодавством порядку на рахунок Мінекономіки, відкритий в установленому порядку в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету.
Не повернуті заявником бюджетні кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
19. У разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) заявника, який отримав бюджетні кошти, як суб’єкта господарювання всі права та обов’язки, що виникають у зв’язку з виконанням цього Порядку, переходять до його правонаступників.
У разі ліквідації заявника, який отримав бюджетні кошти, як суб’єкта господарювання повернення бюджетних коштів здійснюється відповідно до вимог законодавства.
20. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття і закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
21. Складення та подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів здійснюються в установленому законодавством порядку.
ФОРМА ЗВІТУ
про використання бюджетних коштів, отриманих на безповоротній основі відповідно до підпункту 1 пункту 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державного стимулювання створення індустріальних парків
(щодо етапів будівництва об’єкта інженерно-транспортної інфраструктури)
ФОРМА ЗВІТУ
про використання бюджетних коштів, отриманих на безповоротній основі відповідно до підпункту 1 пункту 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державного стимулювання створення індустріальних парків
(за напрямами використання коштів)
ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 р. № 1207
1. У назві та тексті постанови та додатків до неї слово “суміжна” в усіх відмінках замінити словом “інженерно-транспортна” у відповідному відмінку.
2. У Порядку надання коштів на безповоротній основі для облаштування індустріальних (промислових) парків та/або забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури, необхідних для створення та функціонування індустріальних (промислових) парків, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 р. № 1207:
1) пункт 1 доповнити абзацом такого змісту:
“У цьому Порядку під терміном “деокуповані території” розуміються населені пункти та територіальні громади України, щодо яких у переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому Мінреінтеграції, зазначено дату завершення тимчасової окупації.”;
2) пункт 3 після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту:
“Загальна сума коштів, що надається будь-якому заявнику одного індустріального парку, що розташований на деокупованій території, за рахунок коштів державного бюджету не може перевищувати 150 млн. гривень і 80 відсотків їх кошторисної вартості.”.
У зв’язку з цим абзаци другий і третій вважати відповідно абзацами третім і четвертим;
3) абзац п’ятий пункту 5 викласти в такій редакції:
“інформація про інженерно-транспортну інфраструктуру індустріального парку, інші об’єкти та їх вплив на його функціонування (у разі наявності);”.