Про затвердження Порядку ведення та подання звітності операторами контрольованих речовин, що переміщують через митний кордон України, розміщують на ринку, використовують та здійснюють поводження з контрольованими речовинами та товарами
Відповідно до частини третьої статті 3, статті 14 та частини другої статті 15 Закону України “Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами”, підпункту 65 пункту 4 Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок ведення та подання звітності операторами контрольованих речовин, що переміщують через митний кордон України, розміщують на ринку, використовують та здійснюють поводження з контрольованими речовинами та товарами, що додається.
2. Департаменту запобігання промисловому забрудненню та кліматичної політики (Юлія МОРОЗОВА) в установленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань європейської інтеграції Євгенія ФЕДОРЕНКА.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ПОРЯДОК
ведення та подання звітності операторами контрольованих речовин, що переміщують через митний кордон України, розміщують на ринку, використовують та здійснюють поводження з контрольованими речовинами та товарами
1. Цей Порядок визначає єдині вимоги щодо ведення обліку та подання звітності про операції з контрольованими речовинами.
Оцінювання інформації, що включена у щорічний звіт про операції з контрольованими речовинами, здійснюється з метою отримання об’єктивних даних про обсяги використання контрольованих речовин в основних галузях застосування та досягнення цільових показників скорочення їх споживання згідно з вимогами Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар.
2. Дія цього Порядку поширюється на суб’єктів господарювання, що переміщують через митний кордон України, розміщують на ринку, зберігають, використовують та здійснюють поводження з контрольованими речовинами та/або товарами та обладнанням і набули статусу оператора контрольованих речовин відповідно до Закону України “Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами” (далі - Закон).
3. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Митному кодексі України, Законах України “Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами”, “Про зовнішньоекономічну діяльність”.
4. Облік інформації про контрольовані речовини, товари, обладнання, відходи, що містять контрольовані речовини, є обов’язковим для всіх суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з контрольованими речовинами, товарами та обладнанням.
II. Ведення обліку інформації про діяльність з контрольованими речовинами, товарами та обладнанням
1. Оператори контрольованих речовин забезпечують ведення обліку даних про операції з контрольованими речовинами шляхом заповнення відповідних журналів, що створюються в паперовій або електронній формі.
2. Оператори контрольованих речовин ведуть облік:
у разі здійснення імпорту контрольованих речовин за формою журналу обліку імпорту контрольованих речовин, яка визначена додатком 1 до цього Порядку (далі - форма № 1);
у разі здійснення імпорту товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини за формою журналу обліку імпорту товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини, яка визначена додатком 2 до цього Порядку (далі - форма № 2);
у разі здійснення експорту контрольованих речовин за формою журналу обліку експорту контрольованих речовин, яка визначена додатком 3 до цього Порядку (далі - форма № 3);
у разі здійснення експорту товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини за формою журналу обліку експорту товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини, яка визначена додатком 4 до цього Порядку (далі - форма № 4);
у разі розміщення на ринку контрольованих речовин за формою журналу обліку розміщення на ринку контрольованих речовин, яка визначена додатком 5 до цього Порядку (далі - форма № 5);
у разі розміщення на ринку товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини за формою журналу обліку розміщення на ринку товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини, яка визначена додатком 6 до цього Порядку (далі - форма № 6);
у разі отримання (придбання) на внутрішньому ринку контрольованих речовин за формою журналу обліку отримання (придбання) на внутрішньому ринку контрольованих речовин, яка визначена додатком 7 до цього Порядку (далі - форма № 7);
у разі отримання (придбання) на внутрішньому ринку товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини за формою журналу обліку отримання (придбання) на внутрішньому ринку товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини, яка визначена додатком 8 до цього Порядку (далі - форма № 8);
у разі використання контрольованих речовин за формою журналу обліку використання контрольованих речовин, яка визначена додатком 9 до цього Порядку (далі - форма № 9);
у разі поводження з контрольованими речовинами за формою журналу обліку поводження з контрольованими речовинами, яка визначена додатком 10 до цього Порядку (далі - форма № 10);
у разі володіння та/або використання стаціонарного обладнання або систем, що підлягають проведенню перевірок наявності витоків (герметичності) згідно статті 8 Закону за формою журналу обліку стаціонарного обладнання або системи, що підлягає проведенню перевірок наявності витоків (герметичності) відповідно до статті 8 Закону України “Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами”, яка визначена додатком 11 до цього Порядку (далі - форма № 11);
у разі здійснення операцій з відходами, що містять контрольовані речовини за формою журналу обліку операцій з відходами, що містять контрольовані речовини, яка визначена додатком 12 до цього Порядку (далі - форма № 12);
залишків контрольованих речовин, товарів та обладнання, відходів, що містять контрольовані речовини за формою журналу обліку залишків контрольованих речовин, товарів та обладнання, відходів, що містять контрольовані речовини, яка визначена додатком 13 до цього Порядку (далі - форма № 13).
3. Облік інформації за формами № 1-4 здійснюється шляхом заповнення окремої форми журналу для кожної відповідної операції з контрольованими речовинами.
Облік інформації за формами № 5-10, № 12 здійснюється шляхом внесення до відповідної форми журналу записів про операції в хронологічному порядку.
Облік інформації за формою № 11 здійснюється шляхом створення та заповнення окремої форми журналу для кожної одиниці стаціонарного обладнання або системи, що підлягає проведенню перевірок наявності витоків (герметичності) відповідно до статті 8 Закону, яким володіє та/або використовує оператор контрольованих речовин.
Облік інформації про залишки контрольованих речовин, товарів та обладнання, відходів, що містять контрольовані речовини здійснюється шляхом заповнення форми № 13 станом на кінець останнього дня звітного року.
4. Датою створення журналу є дата внесення першого запису до форми журналу.
Внесення записів до журналів здійснюється впродовж 15 робочих днів з дати здійснення операції або з дня настання відповідної дати.
III. Порядок оформлення і подання звітності та облікованої інформації
1. Оператори контрольованих речовин, які здійснюють операції з контрольованими речовинами, зобов’язані щороку подавати до Міндовкілля звіт про операції з контрольованими речовинами (далі - звіт) за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 992 “Деякі питання регулювання діяльності у сфері охорони озонового шару”.
2. Звіт формується станом на кінець останнього дня звітного року на підставі облікованої інформації оператора контрольованих речовин за попередній рік без наростаючого підсумку.
Якщо оператор контрольованих речовин, відомості про якого містяться в Єдиному державному реєстрі операторів контрольованих речовин, має окремі виробничі потужності, їх обліковані дані підсумовуються і вносяться в звіт в агрегованому вигляді.
Якщо оператором контрольованих речовин впродовж звітного періоду певні операції з контрольованими речовинами фактично не здійснювались, у відповідних рядках форми звіту проставляється нуль.
3. На вимогу Міндовкілля та Держекоінспекції облікована інформація надається у вигляді витягу із відповідного журналу, форми яких встановлені цим Порядком, за період, що визначається у запиті. Такий витяг підписується керівником юридичної особи або фізичною особою - підприємцем.
4. Оператори контрольованих речовин зобов’язані надавати звіт та обліковану інформацію в такі строки:
звіт - щороку до 31 березня року, що настає за звітним роком;
обліковану інформацію - не пізніше ніж протягом 15 календарних днів з дня отримання запиту.
5. Звіт подається оператором контрольованих речовин у паперовій або електронній формі.
У паперовій формі звіт подається разом із супровідним листом на бланку суб’єкта господарювання - оператора контрольованих речовин:
особисто керівником юридичної особи або фізичною особою - підприємцем або уповноваженою на це особою;
надсилається засобами поштового зв’язку з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
В електронній формі звіт подається через систему Єдиного державного реєстру операторів контрольованих речовин або на офіційну електронну адресу Міндовкілля.
Облікована інформація подається оператором контрольованих речовин разом із супровідним листом на бланку суб’єкта господарювання - оператора контрольованих речовин у паперовій або електронній формі.
У паперовій формі облікована інформація подається:
особисто керівником юридичної особи або фізичною особою - підприємцем або уповноваженою на це особою;
надсилаються засобами поштового зв’язку з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
В електронній формі облікована інформація подається шляхом надсилання листа на офіційну електронну адресу запитуваного органу.
6. Документи повинні бути викладені державною мовою, підписані керівником юридичної особи або уповноваженою особою юридичної особи або особистим підписом фізичної особи - підприємця.
Документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, бути викладені в форматі або містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст.
7. Електронні документи оформляються з дотриманням вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги” та “Про електронні документи та електронний документообіг”.
8. Датою подання звіту та/або облікованої інформації оператором контрольованих речовин вважається день фактичної передачі за належністю, а у разі надсилання засобами поштового зв’язку та/або електронною поштою - дата отримання, що зазначається під час реєстрації в Міндовкілля або Держекоінспекції.
Датою подання звіту в електронній формі вважається дата одержання електронного повідомлення про одержання такого звіту, що надсилається до персонального електронного кабінету суб’єкта господарювання - оператора контрольованих речовин в Єдиному державному реєстрі операторів контрольованих речовин.
9. У разі якщо звіт складено з порушенням вимог цього Порядку або за результатами опрацювання були виявлені помилки або недостовірні відомості, Міндовкілля надсилає електронне повідомлення на електронну адресу або до персонального електронного кабінету суб’єкта господарювання - оператора контрольованих речовин в Єдиному державному реєстрі операторів контрольованих речовин.
Оператор контрольованих речовин протягом десяти робочих днів з дня отримання повідомлення Міндовкілля зобов’язаний подати виправлений звіт відповідно до цього Порядку.
10. У разі самостійного виявлення помилок у раніше поданому звіті оператор контрольованих речовин зобов’язаний протягом десяти робочих днів з дати подання такого звіту надати до Міндовкілля виправлену форму звіту відповідно до цього Порядку.
11. Відповідальним за ненадання, несвоєчасне надання, надання в неповному обсязі або надання недостовірних даних при поданні звіту та облікованої інформації у встановлені цим Порядком строки є керівник юридичної особи або фізична особа - підприємець.
Заступник директора |
|
Додаток 1 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
імпорту контрольованих речовин
Додаток 2 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
імпорту товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини
Додаток 3 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
експорту контрольованих речовин
Додаток 4 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
експорту товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини
Додаток 5 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
розміщення на ринку контрольованих речовин
Додаток 6 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
розміщення на ринку товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини
Додаток 7 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
отримання (придбання) на внутрішньому ринку контрольованих речовин
Додаток 8 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
отримання (придбання) на внутрішньому ринку товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини
Додаток 9 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
використання контрольованих речовин
Додаток 10 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
поводження з контрольованими речовинами
Додаток 11 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
стаціонарного обладнання або системи, що підлягає проведенню перевірок наявності витоків (герметичності) відповідно до статті 8 Закону України «Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами»
Додаток 12 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
операцій з відходами, що містять контрольовані речовини
Додаток 13 |
ФОРМА ЖУРНАЛУ ОБЛІКУ
залишків контрольованих речовин, товарів та обладнання, відходів, що містять контрольовані речовини