Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають і виховуються у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають і виховуються у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, зміни, що додаються.
2. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім абзаців третього та четвертого підпункту 2 пункту 3 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності через три місяці з дня набрання чинності цією постановою.
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають і виховуються у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях
1. У Положенні про дитячий будинок сімейного типу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 925; 2009 р., № 47, ст. 1572; 2016 р., № 60, ст. 2052; 2022 р., № 69, ст. 4176):
1) у назві розділу “Створення та ліквідація дитячого будинку сімейного типу” слово “ліквідація” замінити словами “припинення функціонування”;
доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту:
“Договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу - адміністративний договір, що укладається на підставі закону, одним із учасників якого обов’язково є суб’єкт владних повноважень, його зміст становлять права та обов’язки учасників, передбачені законом та цим договором, у сфері захисту прав та інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.”.
У зв’язку з цим абзаци другий - п’ятий вважати відповідно абзацами третім - шостим;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
“У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану служба у справах дітей зобов’язана один раз на місяць встановлювати зв’язок з батьками-вихователями, якщо їх місце проживання, яке зазначене у договорі, розташоване на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а у разі відсутності з ними зв’язку протягом семи календарних днів або їх відмови надати службі у справах дітей інформацію про вихованців (стан здоров’я, фізичний, розумовий розвиток) приймається рішення про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу.
Договір вважається розірваним з дати прийняття рішення про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу.
Інформація про відсутність зв’язку з батьками-вихователями або їх відмова надати службі у справах дітей інформацію про вихованців підтверджується довідкою, виданою службою у справах дітей, до якої можуть долучатися фотографії, відео- та звукозаписи, текстові та голосові повідомлення, що підтверджують цей факт. Служба у справах дітей з метою встановлення зв’язку з батьками-вихователями зобов’язана застосовувати можливі засоби електронної комунікації.
Довідка повинна містити прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) батьків-вихователів, дату, час та результати електронної комунікації.
За результатами оформлення довідки служба у справах дітей готує клопотання про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу та надсилає його до районної, районної у м. Києві держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу міської ради (міської військової адміністрації) за місцем створення дитячого будинку сімейного типу, в разі невиконання ними своїх повноважень - до обласної та Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) для прийняття рішення про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу.”;
3) у пункті 9 слово “Ліквідація” замінити словами “Припинення функціонування”.
2. Пункт 6 Положення про прийомну сім’ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 565 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 926; 2006 р., № 6, ст. 299; 2009 р., № 47, ст. 1572; 2016 р., № 60, ст. 2052; 2020 р., № 50, ст. 1568; 2022 р., № 69, ст. 4176):
1) доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту:
“Договір про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомній сім’ї - адміністративний договір, що укладається на підставі закону, одним із учасників якого обов’язково є суб’єкт владних повноважень, його зміст становлять права та обов’язки учасників, передбачені законом та цим договором, у сфері захисту прав та інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.”.
У зв’язку з цим абзаци другий - п’ятий вважати відповідно абзацами третім - шостим;
2) доповнити пункт абзацами такого змісту:
“У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану служба у справах дітей зобов’язана один раз на місяць встановлювати зв’язок із прийомними батьками, якщо їх місце проживання, яке зазначене у договорі, розташоване на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а у разі відсутності з ними зв’язку протягом семи календарних днів або їх відмови надати службі у справах дітей інформацію про прийомних дітей (стан здоров’я, фізичний, розумовий розвиток) приймається рішення про припинення функціонування прийомної сім’ї.
Договір вважається розірваним з дати прийняття рішення про припинення функціонування прийомної сім’ї.
Інформація про відсутність зв’язку з прийомними батьками або їх відмова надати службі у справах дітей інформацію про прийомних дітей підтверджується довідкою, виданою службою у справах дітей, до якої можуть долучатися фотографії, відео- та звукозаписи, текстові та голосові повідомлення, що підтверджують цей факт. Служба у справах дітей з метою встановлення зв’язку з прийомними батьками зобов’язана застосовувати можливі засоби електронної комунікації.
Довідка повинна містити прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) прийомних батьків, дату, час та результати електронної комунікації.
За результатами оформлення довідки служба у справах дітей готує клопотання про припинення функціонування прийомної сім’ї та надсилає його до районної, районної у м. Києві держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу міської ради (міської військової адміністрації) за місцем створення прийомної сім’ї, в разі невиконання ними своїх повноважень - до обласної та Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) для прийняття рішення про припинення функціонування прийомної сім’ї.”.
3. У Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561; 2022 р., № 74, ст. 4490; 2023 р., № 58, ст. 3267):
1) доповнити Порядок пунктом 786 такого змісту:
“786. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану опіка, піклування над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, встановлюється рішенням районної, районної у м. Києві держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради (міської військової адміністрації), сільської, селищної ради внаслідок припинення функціонування прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу з причин відсутності зв’язку з батьками-вихователями, прийомними батьками протягом семи календарних днів або їх відмови надати службі у справах дітей інформацію про прийомних дітей, вихованців у порядку, встановленому пунктом 4 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 925), та пунктом 6 Положення про прийомну сім’ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 565 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 926).
Рішення про встановлення опіки, піклування приймається органом, що прийняв рішення про припинення функціонування прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, не пізніше однієї доби з дати його прийняття, копія якого надсилається до служби у справах дітей за місцем первинного обліку дитини та за місцем проживання опікуна, піклувальника. Таке рішення також може бути прийняте за місцем первинного обліку дитини або за місцем проживання опікуна, піклувальника.
Рішення повинне містити інформацію про:
встановлення опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування;
уповноваження новопризначеного опікуна, піклувальника забрати дітей з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України;
призначення допомоги на дітей під опікою, піклуванням.”;
2) доповнити Порядок пунктом 795 такого змісту:
“795. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану заява (повідомлення) про зникнення (розшук) дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, яка примусово переміщена на територію держави-агресора, або дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, яка залишилася (перебуває) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України і з якою не встановлено зв’язок або встановити місце перебування якої неможливо, подається керівником районної, районної у м. Києві держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільських, селищних, міських рад (військової адміністрації населених пунктів) за місцем походження або за місцем проживання (перебування) дитини до переміщення на територію держави-агресора або тимчасово окуповану Російською Федерацією територію України органу (підрозділу) Національної поліції в усній чи письмовій формі з використанням засобів поштового зв’язку або в електронній формі за допомогою засобів інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем.
Інформація про розгляд заяви (повідомлення), зокрема щодо оголошення у розшук, встановлення місця проживання (перебування) дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, яка примусово переміщена на територію держави-агресора, або дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, яка залишилася (перебуває) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України і з якою не встановлено зв’язок або встановити місце перебування якої неможливо, вноситься службою у справах дітей в обліково-статистичну картку дитини в єдиному банку даних Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Діти” в порядку, визначеному Мінсоцполітики, протягом одного робочого дня після отримання інформації органу (підрозділу) Національної поліції.
Нацсоцслужба на підставі даних, що містяться в єдиному банку даних Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Діти”, звертається до органів (підрозділів) Національної поліції з метою щоквартального оновлення інформації про розшук дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, яка примусово переміщена на територію держави-агресора, або дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, яка залишилася (перебуває) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України і з якою не встановлено зв’язок або встановити конкретне місце перебування якої неможливо.”;
3) доповнити Порядок пунктом 801 такого змісту:
“801. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану опікуном, піклувальником дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, яка залишилася (перебуває) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, внесеній до розділу II переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 р. № 309, може бути призначена повнолітня особа, яка виявила бажання взяти під опіку, піклування дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, внаслідок припинення функціонування прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу з причин відсутності зв’язку з батьками-вихователями, прийомними батьками протягом семи календарних днів або їх відмови надати службі у справах дітей інформацію про прийомних дітей, вихованців у порядку, встановленому пунктом 786 цього Порядку, та в разі подання нею до служби у справах дітей за місцем свого проживання або за місцем прийняття рішення про припинення функціонування прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу або за адресою проживання батьків-вихователів, прийомних батьків, зазначеною у договорі, за умови подання таких документів:
копії паспорта громадянина України;
довідки від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку;
довідки про наявність чи відсутність судимості, виданої територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника або через портал “Дія”.
У такому випадку проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не вимагається.
У разі виявлення факту подання недостовірної інформації опіку, піклування може бути припинено протягом одного місяця.”.