open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст
Чинна

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ

РІШЕННЯ

10.08.2023  № 879


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 жовтня 2023 р.
за № 1863/40919

Про затвердження Положення щодо здійснення професійної діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», пункту 18 розділу ХIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Положення щодо здійснення професійної діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами, що додається.

2. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Козловська І.) забезпечити:

подання цього рішення для здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;

подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;

оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

3. Це рішення набирає чинності через 90 календарних днів з дня, наступного після дня припинення або скасування воєнного стану в Україні, крім абзацу тридцять четвертого пункту 2 розділу I, пунктів 5, 6 розділу II у частині поширення вимог цих пунктів на багатосторонні торгівельні майданчики, включені до реєстру ринків малих та середніх підприємств (далі - МСП), пункту 5 глави 1 у частині поширення вимог цього абзацу на багатосторонні торгівельні майданчики, включені до реєстру ринків МСП, глави 6 розділу IV, абзацу четвертого пункту 5 глави 3 розділу V, абзацу другого пункту 5 розділу VI у частині поширення вимог цього абзацу на багатосторонні торгівельні майданчики, включені до реєстру ринків МСП, цього Положення, які набирають чинності з дня набрання чинності змін до Порядку ведення реєстрів учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 серпня 2021 року № 700, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2021 року за № 1385/37007, але не раніше набрання чинності цим рішенням.

4. Операторам регульованого ринку, операторам багатостороннього торговельного майданчика привести свою діяльність у відповідність до вимог цього Положення протягом трьох місяців після набрання чинності цим рішенням.

5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Шляхова Я.

Голова Комісії

Р. Магомедов

Протокол засідання Комісії
від 10 серпня 2023 року № 142

ПОГОДЖЕНО:


Перший заступник Міністра цифрової
трансформації України


Голова Національного банку України







О. Вискуб


А. Пишний


ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів та фондового
ринку
10 серпня 2023 року № 879


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 жовтня 2023 р.
за № 1863/40919

ПОЛОЖЕННЯ
щодо здійснення професійної діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами

I. Загальні положення

1. Це Положення визначає основні засади та вимоги до професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами, а саме:

діяльності з організації торгівлі цінними паперами на регульованому фондовому ринку;

діяльності з організації укладення деривативних контрактів на регульованому ринку деривативних контрактів;

діяльності з організації торгівлі цінними паперами на фондовому багатосторонньому торговельному майданчику (далі - БТМ);

діяльності з організації укладення деривативних контрактів на БТМ деривативних контрактів.

Дія цього Положення поширюється на операторів регульованих ринків та операторів БТМ, а також на учасників торгів на регульованих ринках та БТМ та інших осіб у випадках, передбачених цим Положенням.

Дія цього Положення не поширюється на операторів організованих торговельних майданчиків та на учасників торгів на організованих торговельних майданчиках.

2. Терміни, які використовуються в цьому Положенні, вживаються в такому значенні:

визначена особа для розміщення - інвестиційна фірма, яка має ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, а саме андеррайтингу та/або діяльності з розміщення з наданням гарантії, або діяльності з розміщення без надання гарантії;

безперервний аукціон - це технологія проведення торгів, за якої безадресні заявки на купівлю-продаж активу (укладення деривативного контракту), внесені в книгу заявок, безперервно співставляються комп’ютерним алгоритмом, який функціонує без втручання людини та виконує заявки на основі найкращої ціни;

граничний спред котирування - це розраховане на певний момент у часі у відсотках відношення різниці максимальної ціни безадресної заявки на продаж, при якій сумарний обсяг заявок активу, розрахований наростаючим підсумком у порядку зростання ціни, становить величину, не меншу мінімально допустимого обсягу (далі - МДО) і мінімальної ціни безадресної заявки на купівлю (укладення деривативного контракту), при якій сумарний обсяг заявок активу, розрахований наростаючим підсумком у порядку зменшення ціни, становить величину, не меншу МДО, до мінімальної ціни безадресної заявки на купівлю (укладення деривативного контракту), при якій сумарний обсяг заявок активу, розрахований наростаючим підсумком у порядку зменшення ціни, становить величину, не меншу МДО;

двостороннє котирування - це сукупність поданих одним учасником торгів однієї або декількох безадресних заявок на купівлю та однієї або декількох безадресних заявок на продаж відповідних активів (або на укладення одного або декількох деривативних контрактів на протилежні позиції), які відповідають вимогам, що пред’являються до граничного спреду двостороннього котирування;

допуск до торгів - це сукупність процедур щодо перевірки оператором організованого ринку капіталу відповідності цінних паперів та їх емітентів, інших активів вимогам, установленим законодавством та правилами функціонування організованого ринку капіталу, для запровадження на цьому організованому ринку капіталу централізованого вчинення та централізованого виконання правочинів щодо таких цінних паперів та інших активів;

заявка - це подана учасником торгів згідно з правилами функціонування організованого ринку капіталу пропозиція на купівлю чи продаж активу, допущеного до торгів на організованому ринку капіталу, на здійснення операції репо з цінним папером, допущеним до торгів на організованому ринку капіталу (заявка репо), або на укладення деривативного контракту, яка містить умови, на яких пропонується вчинити відповідний правочин, з урахуванням змін, що можуть бути внесені до такої пропозиції згідно з правилами функціонування організованого ринку капіталу; зареєстрована оператором організованого ринку капіталу заявка є пропозицією та згодою відповідного учасника торгів вчинити та виконати правочин;

заявка адресна - це заявка, подана учасником торгів та адресована іншому учаснику торгів;

заявка анонімна - це заявка, умови якої не дозволяють учасникам торгів до моменту вчинення правочину ідентифікувати учасника торгів, який надіслав таку заявку;

заявка безадресна - це заявка, подана учасником торгів та адресована усім учасникам торгів;

заявка лімітна - це заявка, яка може бути виконана в будь-який час після її надсилання за ціною (або за дохідністю), не гіршою, ніж вказана в такій заявці, протягом строку дії цієї заявки;

зупинення допуску до торгів - це процедура, що може застосовуватись у випадку невідповідності активу, допущеного до торгів на організованому ринку капіталу, вимогам до допуску та перебування у списку активів, допущених до торгів на такому організованому ринку капіталу, внаслідок чого запроваджується тимчасова (на строк до усунення порушення, але не більше ніж на три місяці) заборона надсилати, змінювати або скасовувати заявки та вчиняти правочини щодо цього активу в усіх технологіях торгів на такому організованому ринку капіталу;

зупинення торгів - це процедура, що застосовується у випадку значних коливань ціни активу, внаслідок чого запроваджується заборона протягом певного строку (не більше ніж до закінчення торговельного дня) надсилати, змінювати або скасовувати заявки та вчиняти правочини в усіх або окремих технологіях торгів щодо окремих або всіх активів, допущених до торгів на відповідному організованому ринку капіталу;

індекс організованого ринку капіталу - це показник, який визначає зведений курс активів, допущених до торгів на організованому ринку капіталу, та розраховується оператором організованого ринку капіталу з урахуванням вимог, встановлених цим Положенням;

ініціатор одностороннього аукціону - це особа, що отримала доступ до торгів на організованому ринку з метою купівлі/продажу цінних паперів шляхом проведення одностороннього аукціону та уклала з оператором організованого ринку капіталу договір про організацію та проведення одностороннього аукціону, крім випадків, передбачених законодавством;

котирування - це безадресна заявка на купівлю або продаж фінансового інструменту (укладення деривативного контракту), яка подається учасником торгів;

конкурентні ціни - котирування, встановлене в межах спреду двостороннього котирування, який встановлюється оператором організованого ринку капіталу та застосовується до всіх учасників торгів;

тверда заявка - адресна або безадресна заявка, подана учасником торгів, яку не можна змінити чи відмінити та яка означає безумовну згоду такого учасника укласти правочин на умовах, зазначених в заявці;

тверде котирування - це котирування, подане учасником торгів, яке не можна змінити чи відмінити та яке означає безумовну згоду такого учасника укласти правочин на умовах, зазначених в котируванні;

лот - це установлена оператором організованого ринку капіталу мінімальна кількість активу, яка може бути продана чи куплена під час торговельної сесії;

мінімально допустимий обсяг (МДО) - це мінімально допустимий обсяг безадресної(их) заявки(ок) на купівлю-продаж відповідного активу (укладення деривативного контракту);

накопичений купонний (відсотковий) дохід за облігацією (далі - НКД) - це частина купонного (відсоткового) доходу за облігацією, яка розраховується пропорційно кількості днів від дати виплати попереднього купонного (відсоткового) доходу, або дати розміщення облігації, або дати початку нарахування першої виплати купонного (відсоткового) доходу до дати проведення грошових розрахунків за договором купівлі-продажу облігації;

нестандартний правочин - це правочин, що не відповідає правилам функціонування організованого ринку капіталу;

односторонній аукціон - це технологія проведення торгів, яка передбачає конкурсний спосіб організації торгівлі, за яким ініціатор одностороннього аукціону здійснює продаж або купівлю цінних паперів на умовах конкурентних пропозицій учасників аукціону;

операція репо - операція купівлі (продажу) цінного папера із зобов’язанням його зворотного продажу (купівлі) через визначений строк за заздалегідь обумовленою ціною, що здійснюється на підставі договору репо;

передсесійний період - це визначений оператором організованого ринку капіталу період часу торговельного дня, протягом якого на організованому ринку капіталу здійснюються подання учасниками торгів адресних заявок і заявок репо та вчинення правочинів за такими заявками та/або подання учасниками торгів заявок на купівлю-продаж активів (укладення деривативних контрактів);

періодичний аукціон - це технологія проведення торгів, за якої виконання заявок відбувається у заздалегідь визначений час методом накопичення та одночасного виконання заявок за єдиною ціною;

підозріла операція - це заявка на купівлю/продаж активу (укладення деривативного контракту), або повідомлення про її зміну чи скасування, або правочин, вчинений на організованому ринку капіталу, що містить ознаки маніпулювання на організованому ринку та/або торгівлі з використанням інсайдерської інформації або намагання її використання;

післясесійний період - це визначений оператором організованого ринку капіталу період часу торговельного дня, протягом якого на організованому ринку капіталу здійснюються подання учасниками торгів адресних заявок і заявок репо та вчинення правочинів за такими заявками;

помилковий правочин - правочин, вчинений на організованому ринку капіталу внаслідок збою в роботі електронної торгової системи оператора організованого ринку;

поточна ціна активу - це ціна активу, що розраховується як середнє арифметичне зважене цін правочинів, вчинених щодо такого активу за проміжок часу, визначений правилами функціонування організованого ринку капіталу, але не більший, ніж 1 хвилина (розрахунковий період), відповідно до вимог цього Положення. Поточна ціна облігації розраховується без врахування НКД. Під час розрахунку поточної ціни активу не враховуються договори репо, правочини, вчинені на підставі адресних заявок, а також під час первинного розміщення цінного папера, на односторонніх аукціонах та під час проведення торгів з продажу акцій, що належать державі;

правочин, вчинений на організованому ринку капіталу,- це договір купівлі-продажу фінансових інструментів або валютних цінностей (в тому числі договір репо) або деривативний контракт, який укладається між учасниками торгів, у тому числі за участі центрального контрагента, та реєструється оператором організованого ринку капіталу;

процентний пункт - це одиниця, яка застосовується для порівняння величин, виражених у процентах;

реєстр ринків малих та середніх підприємств (далі - МСП) - це перелік інформації про БТМ, управління якими здійснюється відповідними операторами БТМ та які віднесено до ринків МСП, що є невід’ємною частиною реєстру професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, що ведеться НКЦПФР відповідно до порядку ведення реєстрів учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, встановленому НКЦПФР;

ринкова капіталізація емітента - це ринкова вартість акцій емітента, яка визначається оператором організованого ринку капіталу відповідно до методики, затвердженої цим оператором організованого ринку капіталу, вимог, встановлених НКЦПФР, та оприлюднюється на власному вебсайті оператора організованого ринку капіталу (у цілодобовому режимі);

ринок котирувань - це технологія проведення торгів, за якої правочини вчиняються шляхом акцепту твердих заявок, твердих котирувань, які подаються учасниками торгів, у тому числі маркет-мейкерами;

середній курс (ринкова ціна) активу, допущеного до торгів на організованому ринку капіталу - це розрахункове значення ціни активу, допущеного до торгів на організованому ринку капіталу, яке визначається та оприлюднюється відповідно до цього Положення;

ситуація цінової нестабільності - це значне коливання ціни активу, допущеного до торгів на організованому ринку капіталу, в результаті якого оператор організованого ринку капіталу зупиняє або може зупинити торги;

скасування допуску до торгів - це процедура виключення активу з переліку активів, допущених до торгів на організованому ринку капіталу;

список активів, допущених до торгів на організованому ринку капіталу - це документ оператора організованого ринку капіталу, який містить інформацію, передбачену цим Положенням, щодо активів, які станом на відповідну дату допущені до торгів на відповідному організованому ринку капіталу;

торги на організованому ринку капіталу (регульованому ринку або БТМ) (далі - торги) - це організоване подання учасниками торгів заявок на купівлю-продаж активів (укладення деривативних контрактів), допущених до торгів на організованому ринку капіталу, які призводять до вчинення на організованому ринку капіталу правочинів відповідно до законодавства та правил функціонування організованого ринку капіталу;

торговельна сесія - це визначений оператором організованого ринку капіталу період часу торговельного дня, протягом якого на організованому ринку капіталу здійснюються подання учасниками торгів заявок на купівлю-продаж активів (укладення деривативних контрактів), допущених до торгів на організованому ринку капіталу, у тому числі за участю маркет-мейкера;

уповноважений представник учасника торгів - це фізична особа, яка від імені учасника торгів подає заявки та вчиняє правочини;

учасник торгів на організованому ринку капіталу (далі - учасник торгів) - це інвестиційна фірма або інша особа, можливість участі якої у торгах передбачена законодавством, яка отримала такий статус в порядку, встановленому правилами функціонування організованого ринку капіталу, та отримала право надсилати заявки та вчиняти правочини на відповідному організованому ринку капіталу;

ціна відкриття - це значення першої розрахованої поточної ціни протягом торговельного дня;

ціна закриття - це останнє розраховане протягом торговельного дня значення поточної ціни;

ціна облігації - це сума НКД та добутку «чистої» ціни облігації на номінальну вартість;

частка акцій у вільному обігу - це частка акцій у випуску у власності міноритарних акціонерів, яка визначається НКЦПФР відповідно до вимог, встановлених цим Положенням;

«чиста» ціна облігації - це ціна облігації без врахування НКД, виражена у відсотках від її номінальної вартості (поточної номінальної вартості - для амортизаційних облігацій).

Терміни «алгоритмічна торгівля», «багатосторонній торговельний майданчик (БТМ)», «базовий актив», «базовий показник», «високочастотна торгівля», «договір репо», «електронна торгова система», «інвестиційна фірма», «колокація», «малі та середні підприємства», «маркет-мейкер», «оператор БТМ», «оператор регульованого ринку», «оператор організованого ринку капіталу», «організований торговельний майданчик (ОТМ)», «опціон», «опціон «кол», «опціон «пут», «офіційний канал зв’язку», «премія опціону», «проксіміті-хостинг», «професійна діяльність на ринках капіталу», «прямий електронний доступ», «регульований ринок», «регулярні торги», «спонсорований доступ», «торговельний день», «ф’ючерс» вживаються у значеннях, визначених Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Терміни «підприємства, що становлять суспільний інтерес», «великі підприємства» вживаються у значеннях, визначених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Терміни «інформаційно-комунікаційна система», «інформаційна система» вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах».

Термін «кібератака» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України».

Термін «клієнт» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про фінансові послуги та фінансові компанії».

Терміни «збій», «книга заявок» та «невпорядковані умови торгівлі» вживаються у значеннях, визначених Ліцензійними умовами провадження професійної діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами на регульованому ринку та з організації торгівлі фінансовими інструментами на багатосторонньому торговельному майданчику, затвердженими рішенням НКЦПФР від 29 квітня 2022 року № 321, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14 червня 2022 року за № 638/37974 (далі - Ліцензійні умови).

Терміни «орган управління», «посадові особи системи внутрішнього контролю» вживаються у значеннях, визначених рішеннями НКЦПФР від 30 грудня 2021 року № 1288 «Про затвердження Стандарту № 1 «Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Основні поняття та терміни», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2022 року за № 261/37597.

Інші терміни, які вживаються в цьому Положенні, використовуються відповідно до законодавства України.

3. Основними засадами функціонування оператора організованого ринку капіталу є:

створення умов щодо конкурентного ціноутворення на активи, допущені до торгів на організованому ринку капіталу, шляхом зосередження попиту та пропозицій на їх купівлю-продаж (укладення деривативних контрактів);

підтримання цілісності та стабільності ринку активів, допущених до торгів на організованому ринку капіталу, шляхом запровадження справедливих та рівних для всіх учасників торгів правил поведінки;

забезпечення рівного, прозорого та недискримінаційного доступу всіх учасників торгів до торгів, та забезпечення публічності та прозорості проведення торгів через оприлюднення інформації, що характеризує кон’юнктуру ринку;

забезпечення інформування учасників торгів та інвесторів щодо емітентів та активів, допущених до торгів;

забезпечення захисту учасників торгів та інвесторів від зловживань шляхом установлення вимог щодо допуску до торгів, застосування процедур нагляду, контролю та накладання санкцій за порушення;

у випадку регульованого ринку - забезпечення функціонування ринку на постійно діючій основі, а саме забезпечення протягом календарного року не менше 200 торговельних днів.

4. До функцій оператора організованого ринку капіталу належать:

установлення правил проведення торгів активами, допущеними до торгів на організованому ринку капіталу;

організація та проведення торгів;

організаційне, технологічне та технічне забезпечення проведення торгів;

установлення процедур допуску активів до торгів на організованому ринку, зупинення та скасування такого допуску;

ведення переліку учасників торгів, фіксація поданих заявок, вчинених правочинів та контроль за їх виконанням;

ведення списку активів, допущених до торгів;

обмін інформацією з особою, що провадить клірингову діяльність відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», та/або з Центральним депозитарієм цінних паперів, та/або з Національним банком України у випадках, передбачених законодавством, для забезпечення виконання правочинів;

зберігання паперових та/або в електронному вигляді документів щодо вчинення та виконання правочинів;

здійснення контролю за дотриманням учасниками торгів правил функціонування організованого ринку;

відповідне реагування на виявлені порушення законодавства про ринки капіталу та правил функціонування організованого ринку капіталу;

надання інформаційних послуг щодо організації торгівлі фінансовими інструментами;

оприлюднення інформації та обмін інформацією відповідно до законодавства України;

виявлення та усунення конфлікту інтересів та проведення заходів, спрямованих на недопущення виникнення конфлікту інтересів;

здійснення моніторингу торгів в режимі реального часу, здійснення застережних заходів для ідентифікації та зменшення ризиків, що виникають при проведенні торгів, та забезпечення здійснення ефективних заходів для зменшення негативного ефекту таких ризиків у відповідності до правил функціонування організованого ринку капіталу;

контроль за надсиланням, зміною та скасуванням заявок, а також за вчиненням правочинів, в тому числі з метою запобігання здійсненню, виявлення та усунення підозрілих операцій;

здійснення інформування НКЦПФР про підозрілі операції;

забезпечення наявності достатніх власних ресурсів для покриття ризиків, що виникають під час здійснення його діяльності, а також дотримання вимог щодо розміру власного капіталу у відповідності зі встановленими НКЦПФР вимогами;

забезпечення наявності електронної торгової системи та програмно-технічних засобів, які відповідають вимогам НКЦПФР, здатні забезпечувати безперервне функціонування організованого ринку капіталу, безпомилкове та вчасне проведення торгів та вчинення правочинів та мають ефективні механізми здійснення невідкладних заходів у випадку виникнення помилок або збоїв у роботі електронної торгової системи;

здійснення заходів, спрямованих на безперервність діяльності оператора організованого ринку капіталу, в тому числі безперервне функціонування програмно-технічних засобів для проведення торгів;

зупинення або скасування допуску активів до торгів, зупинення торгів у випадку цінової нестабільності та в інших випадках, якщо це передбачено правилами функціонування організованого ринку капіталу, цим Положенням чи іншими нормативно-правовими актами;

контроль за виконанням емітентом та іншими особами договорів, відповідно до яких цінні папери були допущені до торгів, у тому числі щодо обмежень, встановлених проспектом цінних паперів / рішенням про емісію / рішенням НКЦПФР про допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України, пов’язаних з умовами обігу цінних паперів (у разі наявності).

5. Певний вид професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами здійснюється суб’єктом господарювання за умови отримання ліцензії на провадження такої діяльності, що видається НКЦПФР у встановленому порядку.

Юридична особа набуває статусу оператора регульованого ринку чи оператора БТМ з дня отримання ліцензії на провадження відповідної діяльності.

II. Правила функціонування організованого ринку капіталу

1. Правила функціонування організованого ринку капіталу, а також зміни до них, затверджуються в порядку, встановленому оператором організованого ринку капіталу для кожного з організованих ринків капіталу, управління діяльністю якого він здійснює, реєструються НКЦПФР, оприлюднюються на власному вебсайті оператора організованого ринку капіталу та мають бути доступні на ньому для ознайомлення в цілодобовому режимі.

Правила функціонування організованого ринку капіталу, а також зміни до них, є чинними після їх реєстрації НКЦПФР у встановленому нею порядку.

2. Правила функціонування організованого ринку капіталу можуть міститися в одному документі або складатися з окремих документів відповідного оператора організованого ринку капіталу.

3. Правила функціонування організованого ринку капіталу мають бути прозорими, недискреційними та недискримінаційними.

4. Правила функціонування регульованого ринку складаються, зокрема, з порядку:

допуску інвестиційних фірм та інших осіб, можливість участі яких у торгах передбачена законодавством, до регулярних торгів;

організації та проведення регулярних торгів;

допуску активів до торгів, зупинення та скасування такого допуску;

визначення ціни активів, допущених до торгів, оприлюднення їх середнього курсу;

розкриття інформації про функціонування регульованого ринку та її оприлюднення;

розв’язання спорів між учасниками торгів на регульованому ринку;

здійснення контролю за дотриманням учасниками торгів на регульованому ринку правил функціонування регульованого ринку;

створення та забезпечення функціонування механізму виявлення, запобігання та усунення конфлікту інтересів між будь-якими такими особами:

1) оператором регульованого ринку;

2) акціонерами (учасниками) оператора регульованого ринку;

3) особами, які здійснюють контроль над оператором регульованого ринку чи регульованим ринком;

4) учасниками торгів на такому регульованому ринку;

застосування санкцій за порушення правил функціонування регульованого ринку, в тому числі за невиконання правочинів, вчинених на регульованому ринку;

взаємодії з центральним контрагентом за правочинами щодо активів, допущених до торгів на регульованих ринках;

взаємодії з Центральним депозитарієм цінних паперів та Національним банком України у встановлених законодавством випадках;

підтримання ліквідності активів, допущених до торгів на регульованому ринку.

5. Правила функціонування БТМ (у тому числі БТМ, включеного до реєстру ринків МСП) складаються, зокрема, з порядку:

допуску інвестиційних фірм та інших осіб, можливість участі яких у торгах передбачена законодавством, до торгів на БТМ;

організації та проведення торгів;

допуску активів до торгів, зупинення та скасування такого допуску;

визначення ціни активів, допущених до торгів, оприлюднення їх середнього курсу;

розкриття інформації про функціонування БТМ та її оприлюднення;

взаємодії з центральним контрагентом та/або з особою, яка провадить клірингову діяльність з визначення зобов’язань, щодо зобов’язань за деривативними контрактами та за правочинами щодо інших активів, допущених до торгів на БТМ (крім випадків, коли оператор БТМ на підставі окремої ліцензії на провадження клірингової діяльності із визначення зобов’язань самостійно провадить клірингову діяльність за зобов’язаннями, що виникають внаслідок укладення правочинів щодо активів, допущених до торгів на БТМ, управління діяльністю якого він здійснює);

взаємодії з Центральним депозитарієм цінних паперів та Національним банком України у встановлених законодавством випадках.

6. Правила функціонування БТМ (у тому числі БТМ, включеного до реєстру ринків МСП) можуть передбачати інші положення, зокрема, стосовно:

створення та забезпечення функціонування механізму виявлення, запобігання та усунення конфлікту інтересів між будь-якими такими особами:

1) оператором БТМ;

2) акціонерами (учасниками) оператора БТМ;

3) учасниками торгів на такому БТМ;

здійснення контролю за дотриманням учасниками торгів на БТМ правил функціонування БТМ;

накладення санкцій за порушення правил функціонування БТМ, в тому числі за невиконання правочинів, вчинених на БТМ;

підтримання ліквідності активів, допущених до торгів на БТМ.

7. Правила функціонування організованого ринку капіталу щодо порядку організації та проведення торгів повинні визначати:

процедуру проведення торгів за кожною з технологій, яка використовується на організованому ринку капіталу, зокрема процедуру надсилання заявок, внесення змін до них та їх скасування, а також зазначення їх видів; особливості вчинення правочинів, порядок забезпечення виконання зобов’язань за вчиненими правочинами; порядок розрахунків;

права та обов’язки учасників торгів, у тому числі щодо інформування учасником торгів (крім органів державної влади) оператора організованого ринку капіталу про виконання грошових розрахунків щодо правочину, вчиненого без дотримання принципу «поставка проти оплати», у випадках, передбачених законодавством, протягом не більше трьох годин після виконання грошових розрахунків щодо такого правочину, але не пізніше 15:00 торговельного дня, в якому проведено відповідні розрахунки, крім випадків, коли оператор організованого ринку капіталу отримує таку інформацію від особи, що провадить клірингову діяльність відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», або Центрального депозитарію цінних паперів, або Національного банку України;

вимоги до уповноважених представників учасників торгів, їх права й обов’язки;

процедуру вчинення правочинів, включаючи процедуру подання заявок;

перелік видів заявок, які можуть подавати учасники торгів;

процедуру використання електронної торгової системи та процедуру доступу учасників торгів до користування цією системою;

процедуру формування книги заявок, яка повинна містити щонайменше такі дані: номер заявки; код учасника торгів, який подав заявку; код клієнта цього учасника торгів; умови заявки; вид заявки; реквізити активу, щодо якого подано заявку, які дозволяють ідентифікувати такий актив; кількість активу вказану в заявці; дату та час реєстрації заявки; дату та час внесення змін до заявки; дату та час скасування заявки;

порядок надання доступу до книги заявок, поданих протягом торговельної сесії та протягом передсесійного і післясесійного періодів (у разі їх наявності);

процедуру формування переліку вчинених правочинів, який повинен містити щонайменше такі дані: реєстраційний номер правочину; сторони правочину; дату і час фіксації правочину; реквізити активу, щодо якого було вчинено правочин; суму правочину; кількість активу, щодо якого було вчинено правочин; ціну активу, вказану в правочині;

процедуру оформлення та обліку документів, які використовуються при вчиненні та виконанні правочинів;

процедуру запобігання здійсненню, виявлення та ідентифікації підозрілих операцій та запобігання вчиненню нестандартних правочинів;

процедури, що застосовуються оператором організованого ринку капіталу у разі відхилень від умов функціонування організованого ринку капіталу, включаючи опис таких відхилень, в ході торговельної сесії та в передсесійний і післясесійний періоди (у разі наявності);

порядок прийняття рішень про зупинення, припинення та поновлення торгів, в тому числі за рішенням уповноважених органів державної влади;

процедуру запобігання невиконанню учасниками торгів правочинів, вчинених на організованому ринку капіталу;

порядок допуску до торгів на організованому ринку капіталу без внесення до списку активів, допущених до торгів на організованому ринку капіталу;

опис механізмів для своєчасного проведення розрахунків за правочинами, вчиненими в електронній торговій системі оператора організованого ринку капіталу, та для забезпечення того, щоб учасники торгів були обізнані про свої відповідні обов’язки;

правила та процедури, що забезпечують вільний і недискримінаційний доступ до інформації про торги, яка підлягає оприлюдненню, а також деталі щодо механізмів оприлюднення, які використовуються для того, щоб зробити таку інформацію доступною для громадськості.

При розміщенні цінних паперів правила функціонування організованого ринку капіталу щодо порядку організації та проведення торгів повинні визначати:

порядок проведення торгів;

порядок вчинення правочинів та зберігання інформації про вчинені правочини;

порядок взаємодії оператора організованого ринку з Центральним депозитарієм цінних паперів, Національним банком України, особою, що здійснює клірингову діяльність;

порядок взаємодії оператора організованого ринку капіталу та обслуговуючого банку оператора організованого ринку капіталу або платіжної системи.

Оператор організованого ринку капіталу може встановлювати особливості організації та проведення торгів активом за різними технологіями торгів, які використовуються на організованому ринку капіталу.

8. Процедура формування книги заявок регульованого ринку капіталу крім вимог, встановлених абзацом восьмим пункту 7 цього розділу, повинна також визначати можливість формування книги заявок оператором регульованого ринку, та, відповідно до проспекту, емітентом або визначеною особою для розміщення.

9. Правила функціонування організованого ринку капіталу щодо порядку допуску до торгів на організованому ринку капіталу інвестиційних фірм та інших осіб, можливість участі яких у торгах передбачена законодавством, повинні визначати:

порядок допуску до торгів інвестиційних фірм та інших осіб, можливість участі яких у торгах передбачена законодавством, у тому числі порядок проведення перевірки на їх відповідність вимогам пункту 1 глави 1 розділу III цього Положення, зупинення та скасування такого допуску;

права і обов’язки учасника торгів;

порядок ведення переліку учасників торгів та їх уповноважених представників;

порядок реєстрації уповноважених представників учасників торгів;

порядок надання інформації учасниками торгів.

10. Правила функціонування організованого ринку капіталу щодо порядку накладення санкцій за порушення учасниками торгів правил функціонування організованого ринку капіталу повинні визначати:

порядок створення та повноваження відповідного органу оператора організованого ринку капіталу, уповноваженого накладати санкції;

види санкцій за порушення правил функціонування організованого ринку капіталу, які повинні включати зупинення та скасування допуску до торгів;

порядок та підстави накладення санкцій;

порядок поширення інформації щодо застосованих санкцій;

порядок оскарження накладених санкцій.

11. Правила функціонування регульованого ринку щодо порядку допуску активів до торгів, зупинення та скасування такого допуску, повинні містити вимогу щодо виконання умов, встановлених проспектом цінних паперів.

12. Правила функціонування регульованого ринку щодо порядку розв’язання спорів між учасниками торгів на регульованому ринку повинні визначати:

порядок створення та функціонування відповідного органу оператора регульованого ринку, який уповноважений вирішувати спори;

порядок розгляду спорів.

13. Правила функціонування організованого ринку деривативних контрактів повинні додатково до вимог, зазначених у цьому розділі, передбачати порядок реалізації оператором такого організованого ринку деривативних контрактів заходів з управління позиціями учасників торгів, зокрема шляхом надання оператору таких повноважень:

1) контролювати суми відкритих позицій учасників торгів та їх клієнтів;

2) отримувати від учасників торгів інформацію (зокрема всю необхідну документацію) щодо:

1) розміру та мети позиції або взятого зобов’язання;

2) їх прямих або опосередкованих власників;

3) угод про співробітництво;

4) відповідних активів і зобов’язань на відповідному організованому ринку деривативних контрактів;

3) вимагати від особи закриття або зменшення позиції на тимчасовій або постійній основі згідно з потребами конкретного випадку, а також, у разі якщо така особа не виконала зазначену вимогу, вживати в односторонньому порядку заходів для забезпечення закриття або зменшення позиції;

4) у необхідних випадках вимагати від особи тимчасового повернення ліквідності на ринок за погодженою ціною та у погодженому обсязі з чітко вираженим наміром зменшити вплив великої чи переважної позиції. Порядок визначення великої чи переважної позиції та погодження ціни та обсягу в такому випадку встановлюється правилами функціонування відповідного організованого ринку капіталу.

14. Правила функціонування організованого ринку деривативних контрактів можуть передбачати порядок сплати сторонами деривативного контракту одна одній грошових коштів з метою управління ризиками та/або виконання зобов’язань (початкова та варіаційна маржа), якщо це передбачено відповідною специфікацією.

Правила функціонування організованого ринку деривативних контрактів можуть передбачати порядок здійснення його оператором контролю за здатністю сторони поставного товарного деривативного контракту, укладеного на такому організованому ринку капіталу, виконати свої зобов’язання за ним. З цією метою правила функціонування організованого ринку деривативних контрактів можуть надавати його оператору повноваження отримувати від сторони поставного товарного деривативного контракту, укладеного на такому організованому ринку капіталу, інформацію щодо можливості сторони здійснити або прийняти поставку базового активу такого деривативного контракту.

15. Якщо на організованому ринку капіталу дозволяється алгоритмічна торгівля, правила функціонування такого організованого ринку капіталу повинні додатково до вимог, зазначених у цьому розділі, передбачати вимоги до учасників торгів про обов’язкове проведення у тестовому середовищі, наданому оператором організованого ринку капіталу, тестування алгоритмів, що будуть використовуватися інвестиційними фірмами - учасниками ринку, а також тестування сумісності їхніх інформаційно-комунікаційних систем з електронною торговою системою оператора організованого ринку капіталу.

Якщо на організованому ринку капіталу дозволяється алгоритмічна торгівля, правила функціонування такого організованого ринку капіталу повинні передбачати також підстави та порядок скасування правочинів, вчинених на такому організованому ринку капіталу помилково через збій в роботі електронної торгової системи.

16. Правила функціонування організованого ринку капіталу повинні передбачати можливість проведення торгів за участю державних органів для випадків, передбачених законодавством.

17. Правила функціонування організованого ринку капіталу є обов’язковими для виконання оператором організованого ринку капіталу, учасниками торгів на такому організованому ринку капіталу та їх клієнтами, які користуються прямим електронним доступом, а також емітентами (крім іноземних емітентів), цінні папери яких унесені до списку активів, допущених до торгів на організованому ринку капіталу.

Правила функціонування організованого ринку капіталу регулюють відносини між емітентами (крім іноземних емітентів), цінні папери яких унесені до списку активів, допущених до торгів на організованому ринку капіталу, та оператором організованого ринку капіталу, а саме:

розкриття емітентом регулярної та особливої інформації, інформації про фінансові показники діяльності емітента та події, що можуть суттєво вплинути на ціну цінних паперів такого емітента;

повідомлення емітентом про дату, час та місце оприлюднення інформації, що відноситься до інсайдерської відповідно до законодавства України;

повідомлення емітентом про дату оприлюднення на власному вебсайті календарного плану розміщення в базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків, та на власному вебсайті інформації, документів та повідомлень, оприлюднення яких вимагається відповідно до законодавства, крім особливої інформації.

18. Оператор організованого ринку капіталу самостійно встановлює розмір плати за послуги, що надаються оператором організованого ринку капіталу, який має бути обґрунтованим. Розмір плати для учасників торгів за послуги оператора організованого ринку капіталу повинен бути недискримінаційним. Перелік видів послуг, що надаються оператором організованого ринку капіталу, із зазначенням розміру плати за ними, обов’язково оприлюднюється у вільному доступі на власному вебсайті оператора організованого ринку капіталу у цілодобовому режимі.

Оператор організованого ринку капіталу до укладення з клієнтом договору про надання фінансової послуги додатково надає йому інформацію, зазначену у статті 7 Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії».

III. Допуск до торгів на організованому ринку капіталу інвестиційних фірм та інших осіб, можливість участі яких у торгах передбачена законодавством

1. Вимоги до допуску до торгів на організованому ринку капіталу інвестиційних фірм та інших осіб, можливість участі яких у торгах передбачена законодавством, зупинення та скасування такого допуску

1. Оператор організованого ринку капіталу встановлює порядок допуску інвестиційних фірм та інших осіб, можливість участі яких у торгах передбачена законодавством, до торгів на відповідному організованому ринку капіталу. Такий порядок встановлюється з урахуванням технологій торгів, що використовуються на такому організованому ринку капіталу, та повинен включати:

1) процедури контролю за надсиланням, зміною та скасуванням заявок, зокрема, щодо їх ціни, обсягу та інших параметрів, а також процедури контролю за вчиненими правочинами;

2) кваліфікаційні вимоги до персоналу учасника торгів, який має доступ до інформаційно-комунікаційної системи учасника торгів;

3) вимоги щодо тестування технічної та функціональної сумісності інформаційно-комунікаційної системи учасника торгів (у випадку її використання) з електронною торговою системою оператора організованого ринку;

4) вимоги до політики використання учасником торгів механізмів припинення або обмеження роботи алгоритмів (у випадку здійснення цим учасником торгів алгоритмічної торгівлі);

5) положення про те, чи має учасник торгів право надавати своїм клієнтам прямий електронний доступ, та умови надання такого доступу.

Оператор організованого ринку капіталу повинен проводити перевірку особи, яка має намір отримати допуск до торгів на відповідному організованому ринку капіталу (потенційного учасника торгів), на відповідність вимогам, переліченим в підпунктах 2-4 цього пункту, до її допуску до торгів.

Оператор організованого ринку капіталу повинен не рідше одного разу на рік проводити перевірку учасника торгів на відповідність вимогам, переліченим в підпунктах 2-4 цього пункту, а також постійно перевіряти, що учаснику торгів не зупинено та не анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами (у випадку учасника торгів, який був допущений до торгів як інвестиційна фірма) або що продовжують існувати передбачені законодавством підстави для участі учасника торгів у торгах (у випадку інших осіб, можливість участі яких у торгах передбачена законодавством).

Оператор організованого ринку капіталу встановлює критерії та процедури застосування санкцій до учасника торгів, який не відповідає вимогам, встановленим в підпунктах 2-4 цього пункту. Такі санкції повинні включати зупинення та скасування допуску до торгів.

Порядок здійснення перевірки учасників та потенційних учасників торгів на відповідність вимогам, переліченим в підпунктах 2-4 цього пункту, а також порядок застосування санкцій за порушення таких вимог, встановлюються в правилах функціонування відповідного організованого ринку капіталу.

Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний протягом щонайменше п’яти років зберігати інформацію про:

процедури здійснення перевірки учасників та потенційних учасників торгів на відповідність вимогам, встановленим в підпунктах 2-4 цього пункту;

критерії та процедури для застосування санкцій до учасника торгів;

результати перевірки учасників та потенційних учасників торгів на відповідність вимогам, встановленим в підпунктах 2-4 цього пункту.

2. Оператор організованого ринку капіталу повинен встановлювати вимоги щодо проведення учасниками торгів тестування сумісності їхніх інформаційно-комунікаційних систем з електронною торговою системою оператора організованого ринку капіталу. Таке тестування повинно проводитись:

перед отриманням учасником торгів доступу до електронної торгової системи та при будь-яких суттєвих змінах у функціонуванні електронної торгової системи та

перед початком використання або при будь-яких суттєвих змінах у функціонуванні інформаційно-комунікаційної системи або алгоритмів учасника торгів.

Тестування сумісності повинно забезпечити, щоб функціонування інформаційно-комунікаційної системи та алгоритмів учасника торгів відповідало вимогам, встановленим оператором організованого ринку капіталу.

В рамках тестування сумісності повинні оцінюватися:

здатність інформаційно-комунікаційної системи або алгоритму взаємодіяти з механізмом співставлення заявок електронної торгової системи та обробляти інформацію, яка надходить від оператора організованого ринку капіталу чи направляється до нього;

робота функцій надсилання, внесення змін до заявок та їх скасування, завантаження статистичної інформації та інформації про торги, та обмін всією інформацією, що може передаватися через електронну торгову систему;

робота встановленого підключення до електронної торгової системи, зокрема, можливість відключення учасника торгів від електронної торгової системи, об’єми втрати інформації, що передається, затримки в передачі інформації та відновлення підключення електронної торгової системи (у тому числі можливість передачі та обробки інформації, що виникла за час відключення).

Оператор організованого ринку капіталу повинен надавати учасникам та потенційним учасникам торгів тестове середовище для тестування сумісності відповідно до вимог цього пункту. Таке тестове середовище повинно відповідати Вимогам до тестового середовища операторів організованих ринків, затвердженим рішенням НКЦПФР від 22 липня 2021 № 557, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 серпня 2021 року за № 1059/36681.

Оператор організованого ринку капіталу повинен вимагати, щоб учасники та потенційні учасники торгів здійснювали тестування сумісності в його тестовому середовищі.

Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний забезпечити розмежування тестового середовища для тестування сумісності відповідно до вимог цього пункту та середовища, в якому здійснюються реальні торги.

3. Оператор організованого ринку скасовує допуск до торгів інвестиційної фірми або іншої особи, можливість участі якої у торгах передбачена законодавством, в таких випадках:

звернення інвестиційної фірми або іншої особи, можливість участі якої у торгах передбачена законодавством, про скасування допуску до торгів;

анулювання учаснику торгів ліцензії на провадження діяльності з торгівлі фінансовими інструментами (у випадку учасника торгів, який був допущений до торгів як інвестиційна фірма) або припинення передбачених законодавством підстав для участі такого учасника торгів у торгах (у випадку інших осіб, можливість участі яких у торгах передбачена законодавством);

порушення учасником торгів правил функціонування організованого ринку капіталу або інших внутрішніх документів оператора організованого ринку капіталу, якщо така санкція за відповідне порушення передбачена законодавством або правилами функціонування організованого ринку капіталу.

Оператор організованого ринку зупиняє допуск до торгів інвестиційної фірми або іншої особи, можливість участі якої у торгах передбачена законодавством, в таких випадках:

зупинення учаснику торгів ліцензії на провадження діяльності з торгівлі фінансовими інструментами (у випадку учасників торгів, які були допущені до торгів як інвестиційні фірми);

виявлення несумісності інформаційно-комунікаційної системи учасника торгів з електронною торговою системою оператора організованого ринку - до усунення такої несумісності;

в інших випадках, передбачених законодавством або правилами функціонування організованого ринку.

2. Надання прямого, спонсорованого електронного доступу клієнтам учасників торгів на організованому ринку капіталу

1. Оператори організованого ринку капіталу, які дозволяють надання прямого електронного доступу через свої електронні торгові системи, повинні затвердити та опублікувати правила та умови, яких повинні дотримуватись учасники торгів, які надають прямий електронний доступ своїм клієнтам.

Такі правила повинні включати вимоги до проведення відповідно до внутрішніх правил інвестиційної фірми, яка надає прямий електронний доступ, первинної та повторних перевірок клієнтів, які бажають отримувати послуги прямого електронного доступу, спрямованих на встановлення відсутності у діяльності таких клієнтів загрози для стабільності функціонування організованого ринку капіталу, до якого надається електронний доступ.

2. Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб надання спонсорованого доступу до відповідного організованого ринку капіталу здійснювалось тільки з його дозволу, та повинен вимагати, щоб до осіб, які користуються спонсорованим доступом, застосовувались щонайменше такі ж процедури контролю за надсиланням, зміною та скасуванням заявок та процедури контролю за вчиненими правочинами, встановлені оператором організованого ринку капіталу або учасником торгів, який надає послугу спонсорованого доступу, як передбачено абзацом п’ятнадцятим пункту 1 глави 3 розділу V цього Положення.

3. Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб учасники торгів, які надають послуги спонсорованого доступу, мали можливість в будь-який момент часу встановлювати або змінювати параметри процедур контролю, які застосовуються до осіб, яким вони надають спонсорований доступ.

4. Оператор організованого ринку капіталу повинен мати можливість зупиняти або припиняти надання спонсорованого доступу клієнтам учасників біржових торгів, у разі якщо такі клієнти порушують законодавство про ринки капіталу, правила функціонування відповідного організованого ринку капіталу або інші внутрішні документи оператора організованого ринку, які регулюють питання спонсорованого доступу.

3. Перелік учасників торгів та їх уповноважених представників

1. Оператор організованого ринку веде перелік учасників торгів окремо за кожним організованим ринком капіталу, організацію діяльності якого він здійснює, та їх уповноважених представників.

У випадку, якщо за кількома або всіма організованими ринками капіталу, організацію діяльності яких здійснює оператор організованого ринку, переліки учасників торгів є тотожними, оператор організованого ринку може вести один перелік учасників торгів щодо таких ринків, зазначивши при цьому організовані ринки капіталу, яких стосується такий перелік.

2. Перелік інвестиційних фірм, які є учасниками торгів на організованому ринку капіталу, оприлюднюється на власному вебсайті оператора організованого ринку капіталу (у цілодобовому режимі) та повинен передбачати такі дані: найменування та код за ЄДРПОУ інвестиційної фірми; місцезнаходження, номер телефону, факсу та адресу електронної пошти інвестиційної фірми; номер, дату видачі та строк дії ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами; дату допуску інвестиційної фірми до торгів на організованому ринку капіталу.

3. Уповноваженим представником учасника торгів може бути лише фізична особа, яка має сертифікат на право вчинення дій, пов’язаних з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами (далі - сертифікат фахівця), отриманий у встановленому законодавством порядку.

Перелік уповноважених представників учасника торгів повинен передбачати щонайменше такі дані: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) представника; найменування учасника торгів, якого він представляє; найменування та дату видачі документа, на підставі якого представнику надано право вчиняти правочини; строк повноважень представника, який не може перевищувати строку дії сертифіката фахівця, отриманого в установленому законодавством порядку.

IV. Порядок допуску та припинення допуску активів до торгів на організованому ринку капіталу

1. Порядок допуску та припинення допуску цінних паперів до торгів на організованому фондовому ринку

1. Порядок допуску цінних паперів до торгів на певному організованому фондовому ринку, а також зупинення та скасування такого допуску, встановлюється правилами функціонування відповідного організованого фондового ринку.

Допуск цінного папера до торгів на певному організованому фондовому ринку здійснюється шляхом його внесення до списку активів, допущених до торгів на такому організованому фондовому ринку, крім випадків, передбачених цим Положенням.

До торгів на організованому фондовому ринку можуть бути допущені цінні папери, облік яких ведеться у депозитарній системі.

2. Список активів, допущених до торгів на організованому фондовому ринку, повинен містити щонайменше такі дані: найменування та ідентифікаційний код емітента; країну реєстрації емітента; міжнародний ідентифікаційний номер цінного папера (код ISIN) у разі, якщо його наявність передбачена законодавством; реєстраційний код Єдиного державного реєстру інститутів спільного інвестування для цінних паперів інститутів спільного інвестування; вид цінного папера; номінальну вартість (за наявності); кількість цінних паперів відповідного виду в обігу; кількість цінних паперів у випуску (для облігацій); дані щодо державної реєстрації випуску цінного папера у разі, якщо державна реєстрація випуску передбачена законодавством; інші показники, необхідні для ідентифікації цінного папера; дату внесення цінного папера до списку активів, допущених до торгів на організованому фондовому ринку.

Список активів, допущених до торгів на організованому фондовому ринку, повинен бути оприлюднений оператором організованого фондового ринку у вільному доступі у цілодобовому режимі на власному вебсайті за кожен торговельний день та перебувати на такому вебсайті протягом трьох років з дати його оприлюднення.

3. Допуск цінного папера іноземного емітента до торгів на організованому фондовому ринку може здійснюватися виключно у разі допуску такого цінного папера до обігу на території України у порядку, встановленому законодавством.

Порядок внесення цінного папера іноземного емітента, який отримав допуск до обігу на території України, до списку активів, допущених до торгів на організованому фондовому ринку, та виключення з нього, умови перебування цінного папера іноземного емітента у такому списку встановлюються правилами функціонування організованого фондового ринку.

4. Не допускається внесення та перебування у списку активів, допущених до торгів на організованому фондовому ринку, цінного папера (крім цінного папера іноземного емітента) у разі:

1) припинення емітента, про що інформація оприлюднена у порядку, встановленому законодавством;

2) невідповідності емітента та його цінного папера вимогам цього Положення;

3) невідповідності емітента та його цінного папера вимогам правил функціонування організованого фондового ринку, що визначають умови перебування у списку активів, допущених до торгів на організованому фондовому ринку;

4) прийняття НКЦПФР рішення про анулювання випуску;

5) визнання емісії недобросовісною;

6) зупинення, припинення НКЦПФР обігу та вчинення правочинів за цінним папером емітента;

7) закінчення строку обігу цінного папера;

8) відкриття провадження у справі про банкрутство емітента, введення процедури санації емітента, про що інформацію оприлюднено в базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків;

9) включення емітента до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності;

10) оприлюднення на вебсайті НКЦПФР інформації щодо встановлення факту відсутності емітента за місцезнаходженням на підставі акту про відсутність емітента за місцезнаходженням;

11) відсутності фінансової звітності емітента за попередній квартал (у разі існування емітента менше року, а також в разі, якщо щодо цінних паперів такого емітента здійснено публічну пропозицію) на офіційному вебсайті емітента станом на тридцятий робочий день після закінчення звітного кварталу;

12) зупинення чи анулювання емітенту, що є компанією з управління активами, дії ліцензії на провадження професійної діяльності з управління активами інституційних інвесторів;

13) зупинення НКЦПФР допуску цінного папера до торгів на будь-якому організованому фондовому ринку;

14) зупинення НКЦПФР внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів щодо цінного папера емітента.

У разі виявлення підстав, зазначених у цьому пункті, оператор організованого фондового ринку скасовує допуск цінного папера до торгів. Правила функціонування організованого фондового ринку можуть передбачати, що у разі виявлення підстав, передбачених підпунктами 2, 3, 6 (в разі зупинення обігу та вчинення правочинів за цінним папером емітента), 9-11, 12 (в разі зупинення дії ліцензії емітента), 13, 14 цього пункту оператор організованого фондового ринку може зупинити допуск цінного папера до торгів до усунення відповідної підстави, але не довше, ніж на три місяці.

Зупинення або скасування допуску цінного папера іноземного емітента до торгів на організованому фондовому ринку здійснюється оператором такого ринку у разі призупинення або скасування допуску цінних паперів іноземного емітента до обігу на території України або з інших підстав, встановлених нормативно-правовими актами НКЦПФР або правилами функціонування організованого фондового ринку.

Оператор організованого фондового ринку може прийняти рішення про зупинення або скасування допуску цінного папера до торгів на організованому фондовому ринку з інших підстав, які визначаються правилами функціонування організованого фондового ринку.

Зупинення або скасування допуску цінного папера до торгів на організованому фондовому ринку здійснюється оператором такого ринку на наступний торговельний день з дня виявлення підстав, зазначених у цьому пункті.

5. У разі якщо оператор організованого ринку капіталу є оператором БТМ та оператором БТМ, який включений до реєстру ринків МСП, то у випадку виявлення таким оператором невідповідності цінного папера, який перебуває у списку активів, допущених до торгів на фондовому БТМ, вимогам, встановленим для унесення та перебування цінних паперів у списку активів, допущених до торгів на такому БТМ, оператор приймає рішення про скасування допуску цінного папера до торгів на фондовому БТМ та включення цього цінного папера до списку активів, допущених до торгів на фондовому БТМ, який включений до реєстру ринків МСП (у разі відповідності цінного папера вимогам правил щодо унесення та перебування у такому списку).

2. Особливості допуску та припинення допуску цінних паперів до торгів на регульованому фондовому ринку, зупинення та скасування такого допуску

1. Звернення щодо подачі заявки про допуск цінного папера (крім цінного папера, емітентом якого є біржовий інститут спільного інвестування) до торгів на регульованому фондовому ринку, може подаватися: емітентом в процесі емісії цінних паперів; емітентом щодо викуплених цінних паперів; оферентом щодо продажу належних йому цінних паперів.

Звернення щодо подачі заявки про допуск цінного папера (крім цінного папера іноземного емітента, біржового інституту спільного інвестування) до торгів на регульованому фондовому ринку подається за умови включення такого цінного папера до переліку цінних паперів щодо яких здійснена публічна пропозиція, дійсності проспекту цінних паперів, затвердженого НКЦПФР, та його оприлюднення, крім випадків, визначених законом, цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами.

Особа, яка подає звернення щодо подачі заявки про включення цінного папера до списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, надає оператору регульованого фондового ринку інформацію, необхідну для унесення та перебування цінного папера у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку.

Оферент, який подає звернення щодо подачі заявки про включення цінного папера до списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, надає оператору регульованого фондового ринку письмову згоду емітента на включення його цінного папера до списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, та рішення про емісію такого цінного папера. Письмова згода емітента на включення його цінного папера до списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, також повинна містити підтвердження емітента, що його повідомлено щодо порядку перевірки цінних паперів, які знаходяться у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, вимог до внесення та перебування цінних паперів у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, а також дотримання емітентами таких цінних паперів їхніх обов’язків відповідно до законодавства про ринки капіталу.

Цінний папір може бути виключений зі списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, за ініціативи емітента цього цінного папера (у випадку цінного папера іноземного емітента - також за ініціативою ініціатора внесення цінного папера до списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку (якщо він відмінний від емітента)).

2. У разі отримання оператором регульованого фондового ринку звернення щодо подачі заявки про допуск цінного папера (крім цінного папера, емітентом якого є біржовий інститут спільного інвестування, іноземний емітент) до торгів на регульованому фондовому ринку, оператор регульованого фондового ринку розглядає таке звернення відповідно до своїх правил. За результатами такого розгляду оператор регульованого фондового ринку приймає рішення про реєстрацію заявки або про відмову у реєстрації заявки. Реєстрація заявки про допуск цінного папера до торгів на регульованому фондовому ринку вважається допуском цінного папера до торгів на регульованому фондовому ринку.

Після реєстрації заявки, поданої оферентом, оператор регульованого фондового ринку публікує на своєму офіційному вебсайті рішення про емісію цінного папера.

3. Допуск цінного папера (крім цінного папера, емітентом якого є біржовий інститут спільного інвестування) до торгів на регульованому фондовому ринку оператором такого ринку за умови здійснення щодо такого цінного папера публічної пропозиції, є підставою для допуску такого цінного папера до торгів іншим оператором іншого регульованого фондового ринку.

При виключенні цінного папера зі списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку за умови здійснення щодо такого цінного папера публічної пропозиції, оператор іншого регульованого фондового ринку, також повинен виключити його із списку активів, допущених до торгів на такому ринку.

4. Оператор регульованого фондового ринку повідомляє емітента цінного папера (крім іноземного емітента, біржового інституту спільного інвестування) через депозитарну систему України та ініціатора(ів) внесення цінного папера до списку активів, допущених до торгів на організованому фондовому ринку (якщо вони відмінні від емітента) у спосіб, встановлений у своїх правилах, про внесення відповідного цінного папера до такого списку (із зазначенням дати внесення) не пізніше наступного робочого дня з дати прийняття відповідного рішення та оприлюднює таке рішення на власному вебсайті не пізніше дня початку торгів таким цінним папером.

5. Заявка про допуск цінного папера, емітентом якого є біржовий інститут спільного інвестування до торгів на регульованому фондовому ринку, може подаватися емітентом в процесі емісії цінних паперів; емітентом щодо викуплених цінних паперів, учасником торгів.

Заявка про допуск цінного папера іноземного емітента до торгів на регульованому фондовому ринку може подаватися учасником торгів.

У разі отримання оператором регульованого фондового ринку заявки про допуск цінного папера, емітентом якого є біржовий інститут спільного інвестування, іноземний емітент, до торгів на регульованому фондовому ринку, оператор регульованого фондового ринку розглядає таку заявку відповідно до своїх правил. За результатами такого розгляду оператор регульованого фондового ринку приймає рішення про реєстрацію заявки або про відмову у реєстрації заявки. Реєстрація заявки про допуск цінного папера до торгів на регульованому фондовому ринку вважається допуском цінного папера до торгів на регульованому фондовому ринку.

6. Унесення та перебування цінного папера, емітентом якого є біржовий інститут спільного інвестування, у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, здійснюються за наявності договору з емітентом, а також за умови відповідності таким мінімальним вимогам:

вартість чистих активів інституту спільного інвестування на останній день останнього звітного кварталу становить не менше 2000000 грн;

інформація про склад активів інституту спільного інвестування щодня оприлюднюється на сайті компанії з управління активами.

7. Не допускається внесення до списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, цінного папера (крім цінного папера іноземного емітента) у разі нерозміщення емітентом в базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків, регулярної інформації у строк, встановлений законодавством.

Подальше перебування цінного папера (крім цінного папера іноземного емітента), щодо якого здійснено публічну пропозицію, у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, можливе за умови розкриття емітентом такого цінного папера інформації відповідно до вимог, встановлених статтями 126-128 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

8. Оператор регульованого фондового ринку перевіряє наявність розміщених у базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків, даних про емітента (крім іноземного емітента), цінні папери якого допущені до торгів на такому регульованому фондовому ринку, розміщення яких вимагається відповідно до законодавства України, зокрема щодо складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за міжнародними стандартами фінансової звітності; утворення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером, до складу якої входить не менше двох осіб (крім інститутів спільного інвестування), та призначення на посаду головного бухгалтера особи, яка відповідає вимогам, визначеним законодавством.

9. Внесення та перебування цінного папера іноземного емітента (за винятком міжнародної фінансової організації) у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, здійснюються у разі відповідності таким мінімальним вимогам:

наявний документ, який підтверджує, що цінний папір іноземного емітента допущений до обігу на території України;

цінний папір іноземного емітента допущений до торгів принаймні на одному з іноземних регульованих фондових ринків, що входять до Переліку іноземних фондових бірж, на яких мають бути допущені до обігу цінні папери іноземних емітентів, для допуску їх до обігу на території України, затвердженого рішенням НКЦПФР від 21 січня 2021 року № 34, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 березня 2021 року за № 379/36001.

10. Оператор регульованого фондового ринку може вносити державні цінні папери до списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, без перевірки їх на відповідність вимогам до внесення та перебування цінних паперів у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку (у тому числі без оформлення проспекту цінних паперів).

11. Оператор регульованого фондового ринку зобов’язаний забезпечити, щоб кожним цінним папером, допущеним до торгів на регульованому фондовому ринку, можна було вести чесну, упорядковану та ефективну торгівлю.

Під час оцінки можливості вести чесну, упорядковану та ефективну торгівлю цінним папером оператор регульованого фондового ринку повинен враховувати таку інформацію, опубліковану в проспекті цінних паперів або іншим чином:

історичну фінансову інформацію про торги таким цінним папером;

інформацію про емітента;

інформацію про стан галузі, в якій здійснює господарську діяльність емітент.

Під час оцінки можливості вести чесну, упорядковану та ефективну торгівлю цінним папером оператор регульованого фондового ринку повинен враховувати, чи задовольняються такі критерії:

1) характеристики цінного папера щодо прав та обов’язків емітента та особи, яка має права на цінний папір (далі - умови цінного папера), є чіткими і однозначними;

2) умови цінного папера дозволяють встановити взаємозв’язок між ціною такого цінного папера та ціною актива, грошове або інше майнове право на який посвідчується цінним папером (далі - актив цінного папера);

3) інформація про ціну актива цінного папера є надійною та загальнодоступною;

4) інформація щодо оцінки вартості цінного папера є надійною та загальнодоступною;

5) механізм формування ціни цінного папера забезпечує відповідність ціни цінного папера та ціни актива такого цінного папера;

6) якщо виконання зобов’язань за цінним папером зобов’язує або надає можливість поставки активу цінного папера в іншій формі, ніж грошові розрахунки, існують належні механізми реалізації прав за таким цінним папером та існують належні механізми розрахунку кількості та здійснення фізичної поставки цього активу.

Під час оцінки можливості вести чесну, упорядковану та ефективну торгівлю цінними паперами інституту спільного інвестування оператор регульованого фондового ринку повинен враховувати:

1) чи були такі цінні папери розміщені шляхом публічного розміщення;

2) чи є механізм формування ціни цінних паперів достатньо прозорим для інвесторів за рахунок періодичного оприлюднення інформації про вартість чистих активів або інформації про інвестиційну декларацію інституту спільного інвестування (у випадку інститутів спільного інвестування закритого типу).

12. Оператор регульованого фондового ринку у своїх правилах може встановлювати додаткові вимоги для внесення та перебування цінних паперів у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, зокрема, щодо необхідності дотримання емітентом принципів корпоративного управління, міжнародних стандартів складання фінансової звітності.

13. Протягом усього періоду перебування цінного папера у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, цінний папір та його емітент повинні відповідати вимогам до внесення та перебування цінних паперів у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку.

Оператор регульованого фондового ринку здійснює постійний контроль за відповідністю цінного папера, який знаходиться у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, вимогам до внесення та перебування цінних паперів у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, а також за дотриманням емітентом такого цінного папера (крім іноземного емітента) його обов’язків відповідно до законодавства про ринки капіталу.

Оператор регульованого фондового ринку повинен затвердити та розмістити на власному вебсайті порядок перевірки цінних паперів, які знаходяться у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, вимогам до внесення та перебування цінних паперів у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, а також дотримання емітентами таких цінних паперів (крім іноземних емітентів) їхніх обов’язків відповідно до законодавства про ринки капіталу, крім випадку, якщо такий порядок встановлено в правилах оператора регульованого фондового ринку. У такому разі оператор регульованого фондового ринку розміщує на власному вебсайті інформацію про те, що вищезазначений порядок встановлено у правилах такого оператора.

Оператор регульованого фондового ринку повинен забезпечити, щоб порядок проведення перевірки містив:

процедури, які використовує оператор регульованого фондового ринку для забезпечення перевірки відповідності цінних паперів, які знаходяться у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, вимогам до внесення та перебування цінних паперів у списку активів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку, а також дотримання емітентами цінних паперів (крім іноземних емітентів) їхніх обов’язків;

способи підтвердження емітентом (крім іноземного емітента) дотримання його обов’язків відповідно до законодавства про ринки капіталу.

Оператор регульованого фондового ринку повинен надавати емітентам (крім іноземних емітентів) інформацію про порядок перевірки, передбаченої цим пунктом, на час допуску цінних паперів таких емітентів до торгів на відповідному регульованому фондовому ринку, а також на вимогу емітента (крім іноземного емітента), цінні папери якого допущені до торгів (крім випадку, якщо такий порядок визначено в правилах оператора регульованого фондового ринку).

3. Особливості допуску та припинення допуску цінних паперів до торгів на фондовому БТМ, зупинення та скасування такого допуску

1. Якщо ініціатором одностороннього аукціону є учасник торгів, у якого щодо цінного папера, який не перебуває у списку активів, допущених до торгів на фондовому БТМ, укладено договір з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, ліквідатором, органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем, односторонній аукціон щодо продажу такого цінного папера може проводитися на фондовому БТМ без унесення цього цінного папера до списку активів, допущених до торгів на фондовому БТМ, після прийняття оператором фондового БТМ рішення про допуск такого цінного папера до торгів згідно з правилами функціонування фондового БТМ.

Односторонній аукціон щодо цінного папера, який проводиться без унесення цінного папера, стосовно якого встановлено обмеження щодо торгівлі, до списку активів, допущених до торгів на фондовому БТМ, проводиться після зняття відповідних обмежень.

2. Заявка про допуск цінних паперів до торгів на фондовому БТМ, може подаватися: емітентом, інвестиційною фірмою, оператором фондового БТМ, компанією з управління активами (щодо цінних паперів інститутів спільного інвестування, які містяться в управлінні компанії з управління активами), іншою особою, у тому числі органом державної влади, який має право брати участь у торгах на фондовому БТМ згідно із законодавством.

3. Допуск цінних паперів до торгів на фондовому БТМ у процесі їх емісії надається без здійснення емітентом публічної пропозиції таких цінних паперів, за умови забезпечення оператором БТМ розміщення таких цінних паперів серед заздалегідь визначеного кола осіб, кількість некваліфікованих інвесторів серед яких має бути менше 150 осіб.

4. Унесення та перебування цінного папера у списку активів, допущених до торгів на фондовому БТМ, здійснюється за умови відповідності таким мінімальним вимогам:

для акцій:

середнє значення ринкової капіталізації емітента становить не менше 6 000 000 000 грн;

для облігацій підприємств, облігацій місцевих позик:

середнє значення ринкової капіталізації емітента становить не менше 1 500 000 000 грн

5. Внесення та перебування цінного папера іноземного емітента у списку активів, допущених до торгів на фондовому БТМ, здійснюються у разі відповідності таким мінімальним вимогам:

наявний документ, який підтверджує, що цінний папір іноземного емітента допущений до обігу на території України;

цінний папір іноземного емітента допущений до торгів принаймні на одному з іноземних організованих фондових ринків, що входять до Переліку іноземних фондових бірж, на яких мають бути допущені до обігу цінні папери іноземних емітентів, для допуску їх до обігу на території України, затвердженого рішенням НКЦПФР від 21 січня 2021 року № 34, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 березня 2021 року за № 379/36001.

6. Якщо зменшення середнього значення ринкової капіталізації емітента, цінні папери якого включені до списку активів, допущених до торгів на фондовому БТМ, становить більше ніж 10 % від вимог, встановлених цим розділом, та/або середнє значення ринкової капіталізації емітента не розраховується, рішення щодо скасування допуску цінних паперів до торгів на фондовому БТМ приймається оператором такого ринку не пізніше кінця кварталу, наступного за кварталом, в якому було виявлено невідповідність, у разі неприведення зазначених показників у відповідність зі встановленими вимогами, а до того часу оператор фондового БТМ протягом трьох торговельних днів з дня виявлення невідповідності зазначених показників встановленим вимогам приймає рішення про зупинення допуску таких цінних паперів до торгів. Цей пункт не застосовується до іноземних емітентів та цінних паперів іноземних емітентів.

4. Порядок допуску та припинення допуску деривативних контрактів до торгів на організованому ринку деривативних контрактів

1. Укладення деривативних контрактів на регульованому ринку деривативних контрактів здійснюється згідно із специфікаціями.

Специфікації деривативних контрактів розробляються оператором для кожного з деривативних контрактів, які укладаються на відповідному ринку деривативних контрактів, та реєструються НКЦПФР.

2. Порядок допуску деривативних контрактів до торгів на організованому ринку деривативних контрактів, а також зупинення та скасування такого допуску, встановлюється правилами функціонування відповідного організованого ринку деривативних контрактів.

Допуск деривативних контрактів до торгів на організованому ринку деривативних контрактів здійснюється шляхом їх внесення до списку активів, допущених до торгів на організованому ринку деривативних контрактів.

3. Список активів, допущених до торгів на організованому ринку деривативних контрактів, повинен містити щонайменше такі дані: назву деривативного контракту; вид деривативного контракту; унікальний ідентифікатор продуктів (після присвоєння його деривативному контракту в порядку, встановленому законодавством); дані про базовий(-і) актив(-и) та/або базовий(-і) показник(-и) деривативного контракту; дані про наявність обов’язку щодо фізичної поставки базового активу за деривативним контрактом; дані щодо державної реєстрації специфікації деривативного контракту (у разі якщо зміст деривативного контракту визначається специфікацією); дату початку укладення деривативного контракту на організованому ринку капіталу; дату виконання деривативного контракту; інші показники, необхідні для ідентифікації деривативного контракту; дату внесення деривативного контракту до списку активів, допущених до торгів на організованому ринку деривативних контрактів.

Список активів, допущених до торгів на організованому ринку деривативних контрактів, повинен бути оприлюднений оператором організованого ринку деривативних контрактів у вільному доступі у цілодобовому режимі на власному вебсайті станом на кожен торговельний день та перебувати на такому вебсайті протягом трьох років з дати його оприлюднення.

4. Оператор регульованого ринку деривативних контрактів зобов’язаний забезпечити, щоб за кожним деривативним контрактом, допущеним до торгів на регульованому фондовому ринку, можна було вести чесну, упорядковану та ефективну торгівлю.

Під час оцінки можливості вести чесну, упорядковану та ефективну торгівлю за деривативними контрактами оператор регульованого ринку деривативних контрактів повинен перевірити, що виконуються такі вимоги:

1) умови відповідного контракту є чіткими і однозначними та дозволяють визначити розмір зобов’язань за деривативним контрактом, виходячи з ціни базового активу або значення базового показника;

2) інформація про ціну базового активу або значення базового показника є надійною та загальнодоступною, зокрема, у випадку, якщо базовим активом є фінансовий інструмент - інформація про фінансовий інструмент та/або емітента розкривається в порядку та в обсязі, передбаченому законодавством; в інших випадках - інформація про ціну базового активу або значення базового показника є загальнодоступною через звичайні канали поширення такої інформації (наприклад, у випадку деривативних контрактів на індекс організованого ринку капіталу - на вебсайті оператора організованого ринку капіталу, у випадку деривативних контрактів на процентну ставку - на вебсайті компетентного органу чи особи, яка розраховує таку процентну ставку тощо), які мають бути зазначені в документі, яким визначаються умови такого деривативного контракту;

3) якщо умови деривативного контракту передбачають обов’язок або можливість виконання шляхом фізичної поставки базового активу, існують належні механізми розрахунку кількості та здійснення фізичної поставки цього базового активу.

Положення абзацу четвертого цього пункту не застосовується до фінансових інструментів, зазначених у пунктах 4, 5, 6, 9, 10 частини першої статті 7 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», якщо виконуються такі умови:

1) згідно з умовами деривативного контракту, учасники торгів мають змогу встановити ціну базового активу або значення базового показника, якщо інформація про таку ціну або показник не є загальнодоступною (наприклад, якщо така інформація надається на платній основі);

2) оператор регульованого ринку деривативних контрактів забезпечує наявність належних наглядових механізмів для моніторингу торгівлі та виконання зобов’язань за таким деривативним контрактом;

3) оператор регульованого ринку деривативних контрактів створює операційні гарантії виконання зобов’язань за таким деривативним контрактом (як шляхом розрахунків, так і шляхом фізичної поставки) згідно з умовами документу, яким визначаються умови такого деривативногоконтракту.

5. Оператор організованого ринку деривативних контрактів зобов’язаний зупинити торги або зупинити чи скасувати допуск деривативного контракту до торгів, якщо такий деривативний контракт має тільки один базовий актив або базовий показник, та виникла будь-яка з таких обставин:

торги таким базовим активом на організованому ринку, вказаному у специфікації деривативного контракту, зупинено;

допуск такого базового активу до торгів на організованому ринку, вказаному у специфікації деривативного контракту, зупинено або скасовано;

обіг такого базового активу зупинено, чи строк обігу базового активу, який є фінансовим інструментом, закінчився;

реєстрація випуску чи специфікації базового активу, який є фінансовим інструментом, скасована;

такий базовий показник пов’язаний з характеристикою активу:

торги яким на організованому ринку, вказаному у специфікації деривативного контракту, зупинено;

допуск якого до торгів на організованому ринку, вказаному у специфікації деривативного контракту, зупинено або скасовано;

обіг якого зупинено, чи в разі, якщо таким активом є фінансовий інструмент, строк його обігу закінчився або скасована реєстрація його випуску чи специфікації.

5. Розробка та реєстрація специфікацій деривативних контрактів

1. Оператор організованого ринку деривативних контрактів зобов’язаний при розробці специфікації деривативного контракту дотримуватись таких вимог:

1) забезпечити, щоб були дотримані вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;

2) забезпечити, щоб деривативний контракт не становив загрози для стабільності функціонування ринків капіталу та організованих товарних ринків;

3) забезпечити, щоб працівники, залучені до розробки специфікації деривативного контракту, мали належний рівень знань, щоб розуміти його характеристики та ризики, пов’язані з ним;

4) забезпечити, щоб уповноважений орган управління оператора організованого ринку деривативних контрактів контролював процес розробки специфікацій деривативних контрактів;

5) забезпечити, щоб звіт про комплаєнс містив інформацію про специфікації деривативних контрактів, розробка яких велася у відповідному періоді;

6) визначити категорії учасників ринків капіталу, потребам та інтересам яких відповідатиме деривативний контракт, на основі інформації про стан ринків капіталу, подібні фінансові інструменти, потреби та інтереси учасників ринків капіталу з метою надання такої інформації учасникам торгів, які будуть пропонувати або рекомендувати такий деривативний контракт своїм клієнтам, для цілей оцінки придатності;

7) проаналізувати розроблену специфікацію деривативного контракту на предмет наявності ризиків негативних наслідків для інвесторів у фінансові інструменти та обставин, за яких такі ризики можуть реалізуватися, зокрема, таких:

виникнення ситуації цінової нестабільності;

зупинення торгів деривативним контрактом;

зупинення торгів базовим активом, зупинення чи скасування допуску базового активу до торгів, зупинення обігу базового активу;

зупинення чи припинення розрахунку базового показника, неможливість визначити значення базового показника;

вплив значного об’єму торгів деривативним контрактом на ціну, ліквідність та цінову нестабільність на ринку базового активу;

8) перевірити, чи відповідає деривативний контракт потребам та інтересам тих учасників ринків капіталу, які найбільш вірогідно будуть потенційними інвесторами, зокрема, за такими критеріями:

рівень ризику за деривативним контрактом відповідає схильності до ризиків таких інвесторів;

специфікація деривативного контракту розроблена з розрахунку на отримання вигоди такими інвесторами, а не лише з розрахунку на отримання вигоди оператором організованого ринку деривативних контрактів від торгів таким деривативним контрактом на відповідному організованому ринку;

9) забезпечити, щоб комплаєнс-підрозділ (комплаєнс-менеджер) оператора організованого ринку деривативних контрактів контролював відповідність процедур розробки специфікацій деривативних контрактів вимогам цього розділу.

До моменту допуску до торгів першого деривативного контракту, передбаченого специфікацією чи змінами до неї, оператор організованого ринку деривативних контрактів зобов’язаний надати учасникам торгів інформацію про категорії учасників ринків капіталу, потребам та інтересам яких відповідатиме деривативний контракт для цілей оцінки учасниками торгів придатності деривативного контракту для їхніх клієнтів. Оператор організованого ринку деривативних контрактів також зобов’язаний надавати відповідну інформацію кожному новому учаснику торгів.

Якщо оператору організованого ринку деривативних контрактів стає відомо про обставини, що можуть свідчити про наявність істотних ризиків, пов’язаних з умовами специфікації деривативного контракту, для інвесторів у фінансові інструменти, такий оператор зобов’язаний проаналізувати умови відповідної специфікації на предмет наявності таких істотних ризиків. Якщо в результаті аналізу підтвердиться їх наявність, оператор організованого ринку деривативних контрактів повинен відмовитися від допуску до торгів нових деривативних контрактів, передбачених відповідною специфікацією. Якщо на організованому ринку вже укладаються деривативні контракти, передбачені такою специфікацією, оператор такого організованого ринку деривативних контрактів зобов’язаний негайно:

1) у довільній формі повідомити НКЦПФР через офіційний канал зв’язку та учасників торгів про виявлення істотного ризику, пов’язаного з умовами специфікації деривативного контракту (включаючи опис його суті, вірогідності матеріалізації, вірогідних наслідків матеріалізації та опис заходів оператора організованого ринку щодо управління таким ризиком (зокрема, щодо мінімізації його впливу));

2) розглянути питання про зупинення торгів деривативним контрактом, передбаченим відповідною специфікацією, або зупинення чи скасування його допуску до торгів.

Оператор організованого ринку деривативних контрактів повинен регулярно, але не рідше одного разу на рік, визначати, чи існують істотні ризики, пов’язані з умовами специфікацій деривативних контрактів, для інвесторів у фінансові інструменти.

Специфікація деривативного контракту затверджується уповноваженим органом оператора організованого ринку деривативних контрактів та має відповідати вимогам, встановленим цією главою.

2. Специфікація ф’ючерсу повинна містити такі реквізити:

назва контракту (з обов’язковим зазначенням у ній слова «ф’ючерс» або однокорінного слова);

організований ринок капіталу, на якому укладається контракт (регульований ринок чи БТМ);

сторони контракту;

базовий актив контракту та його характеристики (емітент, вид та кількість цінних паперів, номінальна вартість, термін обігу, середній курс цінного папера, інші відомості - для цінних паперів; вид та кількість валюти - для валютних цінностей; кількість, асортимент - для продукції) або базовий показник контракту та методика встановлення його значення;

вид контракту за наявністю обов’язку щодо передачі базового активу (поставний, розрахунковий, змішаний);

порядок укладання контракту;

методика визначення ціни виконання;

методика визначення дати виконання;

умови поставки та/або розрахунків;

відповідальність сторін у разі невиконання чи неналежного виконання зобов’язань, встановлених контрактом;

порядок розгляду спорів, що виникають під час укладання та виконання контракту.

Крім того, специфікація ф’ючерсу може містити такі реквізити:

мінімальний крок ціни у ході торгів;

зобов’язання щодо сплати початкової та/або варіаційної маржі, методика визначення її розміру;

методика визначення поточної ціни.

3. Специфікація опціону повинна містити такі реквізити:

назва контракту (з обов’язковим зазначенням у ній слова «опціон» або однокорінного слова);

організований ринок капіталу, на якому укладається контракт (регульований ринок чи БТМ);

сторони контракту;

базовий актив контракту та його характеристики (емітент, вид та кількість цінних паперів, номінальна вартість, термін обігу цінного папера, середній курс цінного папера, інші відомості - для цінних паперів; вид та кількість валюти - для валютних цінностей; кількість, асортимент - для продукції) або базовий показник контракту та методика встановлення його значення;

вид контракту за наявністю обов’язку щодо передачі базового активу (поставний, розрахунковий, змішаний);

різновид контракту (опціон «кол» або опціон «пут»);

порядок укладання контракту;

розмір премії опціону;

методика визначення ціни виконання;

методика визначення строку виконання (для опціону з виконанням протягом строку дії) або дату виконання (для опціону з виконанням у встановлену дату);

умови поставки та/або розрахунків;

відповідальність сторін в разі невиконання чи неналежного виконання зобов’язань, встановлених контрактом;

порядок розгляду спорів, що виникають під час укладання та виконання контракту.

Крім того, специфікація опціону може містити такі реквізити:

мінімальний крок ціни у ході торгів;

зобов’язання щодо сплати початкової та/або варіаційної маржі, методика визначення її розміру;

методика визначення поточної ціни.

4. Для реєстрації специфікації деривативного контракту оператор організованого ринку деривативних контрактів подає до НКЦПФР такі документи:

заяву про реєстрацію специфікації деривативного контракту;

специфікацію деривативного контракту, затверджену уповноваженим органом (посадовою особою) оператора організованого ринку, а також погоджену Національним банком України - у разі реєстрації специфікації деривативного контракту грошового ринку - або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері,- у разі реєстрації специфікації поставного товарного деривативного контракту, базовий актив якого належить до сфери регулювання такого регулятора або до сфери, державну політику у якій формує такий центральний орган виконавчої влади, підписану головою уповноваженого органу (посадовою особою) оператора організованого ринку капіталу (у разі подачі документів у паперовій формі специфікація подається у двох примірниках);

обґрунтування щодо доцільності запровадження на організованому ринку капіталу деривативних контрактів, що будуть укладені відповідно до такої специфікації.

Обґрунтування щодо доцільності запровадження на організованому ринку деривативних контрактів, що будуть укладені відповідно до такої специфікації, повинно містити:

опис базового активу та/або базового показника, надійність, якість та доступність джерел даних, на підставі яких встановлюються ціна базового активу, значення базового показника та ціна виконання контракту, відповідно;

аналіз динаміки ціни базового активу та/або значення базового показника за попередні 1-3 роки (в разі наявності);

інформацію про категорії учасників ринків капіталу, потребам та інтересам яких відповідатиме деривативний контракт;

пояснення, чому деривативний контракт відповідає потребам та інтересам тих учасників ринків капіталу, які найбільш вірогідно будуть потенційними інвесторами;

інформацію щодо програмного продукту та технічних засобів, які використовуватимуться при укладанні та виконанні деривативних контрактів, або інформацію про заплановані заходи щодо розробки/придбання програмного продукту та/або технічних засобів та строки вжиття таких заходів.

Дані, що містяться в зазначеному обґрунтуванні, мають інформаційно-довідковий характер.

5. Документи, передбачені пунктом 4 цієї глави, оператор організованого ринку деривативних контрактів надає до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку в електронній формі з використанням електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги, або особисто, або надсилає поштою (рекомендованим листом).

У пакеті документів, подання яких передбачено цим Положенням до НКЦПФР, кожний документ має бути окремим файлом у форматі Portable Document Format/A (формат специфікації PDF 1.4 ISO 19005-1:2005) (далі - PDF/A) із застосуванням електронного підпису уповноваженої особи заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, на кожному окремому електронному документі.

Подання заявником до НКЦПФР документів, створених заявником в електронній формі/ як електронна копія паперового документа (фотокопія), здійснюється із застосуванням електронного підпису уповноваженої особи заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.

Документи, передбачені пунктом 4 цієї глави, подаються до НКЦПФР українською мовою, із супровідним листом, підписаним керівником.

При наданні документів особисто або поштою у документах, що надаються згідно з цією главою та мають більше одного аркуша, усі аркуші повинні бути пронумеровані, прошиті та засвідчені в установленому порядку.

У разі якщо документи підписані не керівником оператора організованого ринку деривативних контрактів, а виконувачем його обов’язків (крім випадків, установлених законом), оператор організованого ринку деривативних контрактів повинен надати документ, який підтверджує повноваження цієї особи.

6. У разі подання для реєстрації специфікації деривативного контракту неповного пакета документів або документів, оформлених з порушенням вимог, установлених цим Положенням, вони залишаються без розгляду.

У разі подачі документів у паперовій формі, вони повертаються оператору організованого ринку деривативних контрактів у строк не пізніше ніж десять робочих днів з дати надходження до НКЦПФР, разом з супровідним листом (за підписом члена НКЦПФР, який згідно з розподілом обов’язків відповідає за цей напрям роботи) з відповідним обґрунтуванням залишення документів без розгляду.

У разі подачі документів офіційним каналом зв’язку НКЦПФР у строк не пізніше ніж десять робочих днів з дати надходження документів повідомляє оператора організованого ринку деривативних контрактів листом (за підписом члена НКЦПФР, який згідно з розподілом обов’язків відповідає за цей напрям роботи) про залишення документів без розгляду з відповідним обґрунтуванням залишення документів без розгляду.

7. За результатами розгляду документів, передбачених пунктом 4 цієї глави, НКЦПФР не пізніше 30 днів з дня одержання таких документів приймає одне з таких рішень:

про реєстрацію специфікації деривативного контракту;

про відмову в реєстрації специфікації деривативного контракту.

8. У разі наявності в НКЦПФР зауважень до змісту поданих документів вона має право не пізніше п’ятнадцяти днів з дати прийняття заяви та документів на реєстрацію специфікації деривативного контракту надіслати оператору організованого ринку деривативних контрактів повідомлення про необхідність врахування таких зауважень. Після доопрацювання документи подаються до НКЦПФР відповідно до пункту 4 цієї глави, при цьому плата за реєстрацію специфікації деривативного контракту повторно не справляється.

9. Підставою для відмови в реєстрації специфікації деривативного контракту можуть бути:

невідповідність поданих документів вимогам законодавства, в тому числі цього Положення;

наявність у поданих документах недостовірних даних;

відсутність погодження специфікації деривативного контракту Національним банком України (у разі реєстрації специфікації деривативного контракту грошового ринку), центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері (у разі реєстрації специфікації поставного товарного деривативного контракту, базовий актив якого належить до сфери регулювання такого регулятора або до сфери, державну політику у якій формує такий центральний орган виконавчої влади).

10. У рішенні про відмову в реєстрації специфікацій деривативного контракту мають бути зазначені підстави для відмови з відповідним обґрунтуванням.

11. Повідомлення про прийняте НКЦПФР рішення в письмовій формі та копія відповідного рішення надсилаються заявнику не пізніше тридцяти днів з дня одержання заяви та документів на реєстрацію специфікації деривативного контракту.

12. У разі прийняття НКЦПФР рішення про реєстрацію специфікації деривативного контракту, яка була надана до НКЦПФР у паперовій формі, на всіх примірниках відповідної специфікації, по одному з яких залишається в НКЦПФР, а інші повертаються заявнику, ставиться відмітка НКЦПФР про реєстрацію із зазначенням дати та номера відповідного рішення НКЦПФР.

6. Ринок малих та середніх підприємств

1. За заявою оператора БТМ, поданою офіційним каналом зв’язку у довільній формі, НКЦПФР вносить БТМ, управління діяльністю якого здійснює такий оператор, до реєстру ринків МСП, за умови, що правила такого БТМ, його системи та внутрішні процедури такого оператора БТМ забезпечують виконання таких умов:

1) щонайменше 50 відсотків осіб, які є емітентами цінних паперів або є сторонами фінансових інструментів, допущених до торгів на такому БТМ, відносяться до МСП станом на дату подання оператором БТМ заяви про включення БТМ до реєстру ринків МСП. Оператор БТМ зобов’язаний забезпечити збереження такого співвідношення протягом усього періоду реєстрації БТМ, управління діяльністю якого він здійснює, як ринку МСП;

2) правила БТМ щодо допуску активів до торгів на такому БТМ є прозорими та заснованими на об’єктивних критеріях, а також забезпечують дотримання вимог, передбачених цим пунктом;

3) на дату прийняття рішення про початковий допуск активів до торгів на такому БТМ опубліковано інформацію, необхідну для надання потенційним інвесторам можливості зробити обґрунтовану оцінку доцільності здійснення інвестицій;

4) особи, які є емітентами цінних паперів або сторонами фінансових інструментів, допущених до торгів на такому БТМ, публікують перевірену аудитором фінансову звітність відповідно до вимог, встановлених законодавством;

5) особи, які є емітентами цінних паперів або сторонами фінансових інструментів, допущених до торгів на такому БТМ, виконують передбачені законом вимоги щодо розкриття регульованої інформації;

6) оператор БТМ має ефективно функціонуючі системи для виявлення та запобігання маніпулюванню на БТМ, управління діяльністю якого він здійснює.

2. Щоб визначити, чи відповідає БТМ вимогам підпункту 1 пункту 1 цієї глави, НКЦПФР проводить розрахунок співвідношення кількості осіб, які є емітентами цінних паперів або є сторонами фінансових інструментів, допущених до торгів на такому БТМ, та які відносяться до МСП, до загальної кількості осіб, які є емітентами цінних паперів або є сторонами фінансових інструментів, допущених до торгів на такому БТМ. НКЦПФР проводить такий розрахунок станом на 31 грудня попереднього календарного року шляхом розрахунку середнього арифметичного таких співвідношень станом на кінець кожного календарного місяця протягом попереднього календарного року.

У випадку, якщо відповідний БТМ існує протягом строку, що є меншим, ніж 3 роки, НКЦПФР за заявою оператора такого БТМ та за умови виконання ним інших умов, передбачених пунктом 1 цієї глави, вносить його до реєстру ринків МСП без розрахунку співвідношення, кількості осіб, які є емітентами цінних паперів або є сторонами фінансових інструментів, допущених до торгів на такому БТМ, та які відносяться до МСП, до загальної кількості осіб, які є емітентами цінних паперів або є сторонами фінансових інструментів, допущених до торгів на такому БТМ. У такому випадку НКЦПФР повинна перевірити виконання таким оператором вимог щодо такого співвідношення через три календарні роки після внесення відповідного БТМ до реєстру ринків МСП.

3. НКЦПФР виключає БТМ з реєстру ринків МСП у будь-якому з таких випадків:

1) подання відповідної заяви оператором БТМ;

2) встановлення НКЦПФР факту невідповідності оператора БТМ або БТМ, управління діяльністю якого він здійснює, вимогам, передбаченим пунктом 1 цієї глави. У випадку вимоги до значення співвідношення кількості осіб, які є емітентами цінних паперів або є сторонами фінансових інструментів, допущених до торгів на такому БТМ, та які відносяться до МСП, до загальної кількості осіб, які є емітентами цінних паперів або є сторонами фінансових інструментів, допущених до торгів на такому БТМ, НКЦПФР виключає БТМ з реєстру ринків МСП тільки якщо така вимога не виконується протягом 3 років підряд.

4. Заявка про допуск цінних паперів до торгів на фондовому БТМ, включеному до реєстру ринків МСП, може подаватися: емітентом, інвестиційною фірмою, оператором фондового БТМ, компанією з управління активами (щодо цінних паперів інститутів спільного інвестування, які містяться в управлінні компанії з управління активами), іншою особою, у тому числі органом державної влади, який має право брати участь у торгах на фондовому БТМ згідно із законодавством.

Вимоги щодо внесення та перебування цінного папера у списку активів, допущених до торгів на фондовому БТМ, включеному до реєстру ринків МСП, установлюються оператором відповідно до правил функціонування такого БТМ.

V. Організація та проведення торгів

1. Загальні вимоги до організації та проведення торгів

1. Протягом торговельного дня може відбуватися кілька торговельних сесій.

Торговельний день може мати передсесійний та післясесійний періоди. У такому разі оператор організованого ринку капіталу в своїх правилах визначає особливості проведення торгів в передсесійний та післясесійний періоди.

2. Активи, придбані учасником торгів протягом торговельної сесії, можуть бути продані протягом тієї самої торговельної сесії.

3. Правочини на організованому ринку капіталу вчиняються на підставі заявок, поданих учасниками торгів.

4. Виконання правочинів, вчинених на організованому ринку капіталу, здійснюється виключно за принципом «поставка проти оплати», крім:

виконання правочинів, вчинених під час розміщення/викупу/продажу викуплених цінних паперів;

виконання правочинів, вчинених при проведенні торгів з продажу акцій, що належать державі;

виконання правочинів, предметом яких є купівля-продаж інших, ніж цінні папери, активів, та деривативних контрактів;

виконання договорів репо;

виконання правочинів, вчинених на односторонніх аукціонах.

5. Торговельний день на регульованому ринку не може починатися пізніше 10:00 години і закінчуватися раніше 16:00 години за київським часом.

Тривалість торговельного дня на БТМ, а також час його початку та закінчення, визначається правилами функціонування БТМ.

2. Вимоги до електронної торгової системи оператора організованого ринку капіталу

1. Організаційна структура оператора організованого ринку капіталу повинна включати механізми управління та нагляду за електронною торговою системою, які чітко встановлюють:

яким чином при прийнятті рішень щодо управління та нагляду за електронною торговою системою буде забезпечуватися аналіз та врахування технічних аспектів роботи електронної торгової системи, а також питань ризиків та комплаєнсу (зокрема врахування висновків та рекомендацій, наданих у звітах підрозділу з управління ризиками (ризик-менеджера) та підрозділу комплаєнсу (комплаєнс-менеджера));

осіб, відповідальних за прийняття рішень щодо розробки, встановлення та оновлення електронної торгової системи, а також за виправлення недоліків, виявлених в ході моніторингу роботи електронної торгової системи;

ефективні процедури обміну інформацією щодо управління та нагляду за електронною торговою системою між окремими підрозділами та працівниками оператора організованого рину капіталу, які забезпечують вчасне та ефективне отримання та виконання управлінських рішень;

розподіл обов’язків, який забезпечує ефективне виконання функції комплаєнсу щодо електронної торгової системи.

2. Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб при кожному оновленні електронної торгової системи, що має наслідком суттєві зміни в її функціонуванні, використовувались методики розробки та тестування електронних торгових систем, які відповідають вимогам, встановленим Ліцензійними умовами.

3. Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб електронна торгова система мала достатню пропускну здатність для обробки кількості повідомлень, що вдвічі перевищує піковий обсяг повідомлень за секунду, зареєстрований в електронній торговій системі за останні 5 років, без збоїв.

Для цілей розрахунку пікового обсягу повідомлень до уваги беруться:

всі вхідні повідомлення, в тому числі заявки, а також повідомлення про їх зміну або скасування;

всі вихідні повідомлення, в тому числі відповіді електронної торгової системи на вхідні повідомлення, відображення заявок в книзі заявок, розкриття інформації про вчинені правочини, якщо така передача інформації передбачає використання пропускної здатності електронної торгової системи.

Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити відповідність наступних елементів електронної торгової системи вимогам цього пункту:

обробки вхідних інформаційних потоків, пропускної здатності та системи зменшення кількості заявок, що приймаються електронною торговою системою до опрацювання, та можливості розподілу заявок між різними шлюзами електронної торгової системи;

механізму співставлення заявок;

обробки вихідних інформаційних потоків, зокрема генерування та внесення змін до інформації про торги;

складових електронної торгової системи, необхідних, щоб керувати роботою елементів, передбачених в абзацах шостому-восьмому цього пункту.

У випадку якщо кількість повідомлень, зареєстрована в електронній торговій системі, перевищить піковий обсяг за останні 5 років, оператор організованого ринку капіталу повинен перевірити здатність електронної торгової системи обробляти обсяг повідомлень, що вдвічі перевищує новий піковий обсяг. Якщо за результатами такої перевірки оператор організованого ринку капіталу планує заходи зі збільшення пропускної здатності електронної торгової системи, то оператор в довільній формі повідомляє НКЦПФР офіційним каналом зв’язку протягом 5 робочих днів після завершення перевірки про її результати, про заплановані заходи зі збільшення пропускної здатності електронної торгової системи та про строки їх реалізації.

Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб архітектура електронної торгової системи дозволяла збільшення її пропускної здатності у розумні строки, якщо це необхідно для обробки зростаючої кількості повідомлень, без суттєвого погіршення ефективності цієї системи. Заходи щодо збільшення пропускної здатності електронної торгової системи повинні затверджуватись органом управління або посадовою особою системи внутрішнього контролю оператора організованого ринку капіталу.

Оператор організованого ринку капіталу повинен негайно повідомляти своїм клієнтам та публікувати на власному вебсайті інформацію про будь-які збої в роботі електронної торгової системи, що призвели до переривання в наданні ним послуг. Оператор організованого ринку капіталу повинен також подавати таку інформацію до НКЦПФР відповідно до нормативно-правового акту, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних.

4. Оператор організованого ринку капіталу повинен здійснювати моніторинг електронної торгової системи в режимі реального часу на предмет її можливості справлятись зі зростаючою кількістю повідомлень без суттєвого погіршення ефективності, як передбачено пунктом 3 цієї глави, а також на предмет кількості повідомлень, які надсилаються учасниками торгів (як індивідуально кожним окремим учасником торгів, так і сукупно всіма учасниками торгів).

Оператор організованого ринку капіталу повинен мати систему зменшення кількості заявок, що приймаються електронною торговою системою до опрацювання, та здійснювати моніторинг концентрації потоку заявок з метою визначення потенційних загроз для впорядкованої торгівлі на організованому ринку капіталу.

Повідомлення про загрозу для впорядкованої торгівлі на організованому ринку капіталу повинні генеруватись в режимі реального часу протягом п’яти секунд з моменту настання відповідної події.

Заходи щодо виправлення недоліків, виявлених в ході моніторингу роботи електронної торгової системи відповідно до вимог цього пункту, повинні затверджуватись органом управління або посадовою особою системи внутрішнього контролю оператора організованого ринку капіталу.

5. Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечувати достатню стабільність електронної торгової системи через запровадження та підтримання ефективних заходів забезпечення безперервності діяльності відповідно до вимог Ліцензійних умов.

6. Оператор організованого ринку капіталу повинен мати системи забезпечення технічної та інформаційної безпеки електронної торгової системи, спрямовані на захист від несанкціонованого доступу до такої системи, від несанкціонованого використання такої системи, а також на забезпечення цілісності інформації, що обробляється або зберігається в електронній торговій системі, зокрема механізми, які дозволяють уникнути або мінімізувати ризики кібератак.

Такі системи забезпечення технічної та інформаційної безпеки електронної торгової системи повинні давати можливість негайно ідентифікувати та усунути або мінімізувати ризики щодо:

несанкціонованого доступу до електронної торгової системи або її частин;

втручання в електронну торгову систему, які суттєво погіршують роботу електронної торгової системи або призводять до збоїв в ній, зокрема шляхом пошкодження, видалення або приховування даних, або позбавлення можливості доступу до даних;

втручання в цілісність інформації, зокрема шляхом пошкодження, видалення або приховування даних або позбавлення можливості доступу до даних

перехоплення за допомогою технічних засобів передачі інформації, яка не є публічною, до або від електронної торгової системи.

Оператор організованого ринку капіталу повинен повідомляти НКЦПФР про випадки несанкціонованого доступу до електронної торгової системи або несанкціонованого використання такої системи шляхом надання звіту про інцидент, в якому міститься інформація про характер інциденту, заходи, вжиті для реагування на інцидент, та заходи, вжиті з метою недопущення виникнення такого інциденту в майбутньому, відповідно до нормативно-правового акту, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних.

3. Вимоги щодо недопущення виникнення на організованому ринку капіталу невпорядкованих умов торгівлі

1. Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний мати щонайменше наступні механізми для запобігання виникненню невпорядкованих умов торгівлі та перевищенню пропускної здатності електронної торгової системи:

механізми обмеження кількості заявок (повідомлень про їх зміну або скасування) від одного учасника торгів на секунду;

механізми запобігання ситуаціям цінової нестабільності, зокрема, зупинення торгів;

процедури контролю за надсиланням, зміною та скасуванням заявок, а також процедури контролю за вчиненими правочинами.

З цією метою оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний:

1) вимагати від кожного учасника торгів та кожної особи, яка користується спонсорованим доступом до такого організованого ринку капіталу, надання інформації про їхню організаційну структуру, а також про процедури контролю за надсиланням, зміною та скасуванням заявок та процедури контролю за вчиненими правочинами, які вони використовують;

2) зупиняти допуск учасника торгів чи його клієнта до торгів з ініціативи оператора організованого ринку капіталу, відповідного учасника торгів, особи, що провадить клірингову діяльність (якщо це передбачено правилами такої особи та договором між такою особою та оператором організованого ринку капіталу), або НКЦПФР;

3) використовувати механізми припинення або обмеження роботи алгоритмів для скасування надісланих, але не виконаних заявок учасника торгів або особи, яка користується спонсорованим доступом, в таких випадках:

у випадку зупинення допуску учасника торгів до торгів за ініціативою оператора організованого ринку капіталу, особи, що провадить клірингову діяльність (якщо це передбачено правилами такої особи та договором між такою особою та оператором організованого ринку капіталу), або НКЦПФР;

в інших випадках, визначених договором між оператором організованого ринку капіталу та учасником торгів;

4) скасовувати правочини, вчинені на відповідному організованому ринку капіталу помилково через збій в роботі електронної торгової системи;

5) розподіляти вхідні заявки між різними шлюзами електронної торгової системи, у випадку, якщо оператор організованого ринку капіталу використовує більше, ніж один шлюз, для уникнення збоїв в роботі електронної торгової системи.

Оператор організованого ринку капіталу повинен розробити та затвердити внутрішній документ, який визначає заходи щодо забезпечення впорядкованої торгівлі на відповідному організованому ринку капіталу, в тому числі безперебійності функціонування програмно-технічних засобів для здійснення діяльності щодо проведення торгів. Такий внутрішній документ повинен включати:

порядок застосування заходів з зупинення торгів, а також налаштування параметрів для зупинення торгів, відповідно до вимог Ліцензійних умов (в тому числі можливість коригування параметрів для зупинення торгів, у випадку, якщо це необхідно для забезпечення впорядкованої торгівлі);

процедури контролю за надсиланням, зміною та скасуванням заявок та процедури контролю за вчиненими правочинами (у тому числі вимоги до наявності відповідних процедур контролю в учасників торгів);

обов’язок учасників торгів мати власні механізми припинення або обмеження роботи алгоритмів;

обов’язок учасників торгів щодо надання інформації оператору організованого ринку капіталу;

випадки зупинення допуску учасників торгів до торгів на відповідному організованому ринку капіталу;

порядок скасування заявок, в тому числі випадки, строки та процедуру такого скасування, зобов’язання щодо розкриття інформації у зв’язку з таким скасуванням, процедури вирішення спорів у зв’язку з таким скасуванням, а також заходи, спрямовані на мінімізацію помилкових заявок;

порядок зменшення кількості заявок, що приймаються до опрацювання електронною торговою системою оператора організованого ринку капіталу, включаючи обмеження кількості заявок на одного учасника торгів на секунду на заздалегідь визначених проміжках часу, механізм зменшення кількості заявок, що приймаються електронною торговою системою до опрацювання, який забезпечує недискримінаційні умови для всіх учасників торгів, а також заходи, які вживаються після зменшення кількості заявок з використанням такого механізму.

Оператор організованого ринку капіталу повинен оприлюднити внутрішній документ, передбачений цим пунктом. Оператор організованого ринку капіталу має право, оприлюднювати інформацію про значення максимально допустимої кількості заявок, що можуть подаватися на секунду або за інші проміжки часу, а також про параметри роботи механізмів запобігання ситуаціям цінової нестабільності, у тому числі зупинення торгів.

Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб правила функціонування організованого ринку капіталу містили порядок скасування правочинів, вчинених на такому ринку, в тому числі випадки, строки та процедуру такого скасування, зобов’язання щодо розкриття інформації у зв’язку з таким скасуванням, процедури вирішення спорів у зв’язку з таким скасуванням, а також заходи, спрямовані на мінімізацію помилкових правочинів.

Оператор організованого ринку зобов’язаний зберігати внутрішні документи, передбачені цим пунктом, та записи про заходи, вжиті на їх виконання, щонайменше протягом 5 років.

2. Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб на відповідному організованому ринку капіталу функціонували такі процедури контролю за надсиланням, зміною та скасуванням заявок (пристосовані до кожного з активів, допущених до торгів на такому організованому ринку капіталу):

ліміт ціни, який автоматично не допускає включення заявок, які не відповідають заданим параметрам ціни, в книгу заявок та застосовується до будь-якої окремої заявки (або її зміни чи скасування);

ліміт обсягу, який автоматично не допускає включення незвично великих за обсягом заявок в книгу заявок;

ліміти інших параметрів, які можуть мати активи, допущені до торгів на відповідному організованому ринку капіталу (наприклад, ставки дохідності за операціями репо), які не допускають включення заявок, що перевищують ці ліміти, в книгу заявок.

Ліміти, передбачені цим пунктом, можуть бути статичними (якщо вони встановлюються на заздалегідь визначений проміжок часу) або динамічними (якщо вони безперервно змінюються в ході торгів).

Процедури контролю за надсиланням, зміною та скасуванням заявок повинні бути розроблені таким чином, щоб:

значення динамічних лімітів, передбачених цим пунктом, могло автоматично змінюватись в будь-який період під час торговельного дня;

механізм їх застосування здійснювався в режимі реального часу;

при перевищенні встановлених лімітів заявки відхилялися;

існували механізми для включення заявок, які перевищують встановлені ліміти, в книгу заявок на запит відповідного учасника торгів. Такі механізми повинні застосовуватись до конкретної заявки або ряду заявок на тимчасовій основі, за виняткових обставини та не мати впливу на формування ціни.

Оператор організованого ринку капіталу може також встановлювати процедури контролю за правочинами, вчиненими на відповідному організованому ринку капіталу, які він вважає необхідними з огляду на характеристики такого організованого ринку капіталу.

3. Оператор організованого ринку капіталу повинен застосовувати мінімальний крок ціни для торгів акціями, депозитарними розписками та цінними паперами біржових інвестиційних фондів, до індексного кошику яких входять виключно акції. Такий мінімальний крок ціни встановлюється оператором організованого ринку капіталу залежно від ціни цінного папера, вказаної в заявці, та середньої добової кількості правочинів щодо цінного папера, розрахованої відповідно до розділу ХI цього Положення, та повинен бути не меншим, ніж значення, наведені в додатку 1 до цього Положення.

У випадку якщо співставлення заявок у багатосторонній системі оператора організованого ринку капіталу відбувається виключно шляхом проведення періодичного аукціону та через комп’ютерний алгоритм, який не потребує втручання людини, для визначення мінімального кроку ціни до уваги береться найнижча група за ліквідністю (з найменшою середньою добовою кількістю правочинів), зазначена у додатку 1 до цього Положення.

4. Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб протягом торговельного дня постійно функціонували належні механізми автоматичного зупинення торгів у випадку виникнення ситуації цінової нестабільності.

Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити:

тестування механізмів зупинення торгів до запуску і їх періодичну перевірку одночасно з перевіркою функціонування та пропускної здатності електронної торгової системи відповідно до вимог пункту 4 розділу ХII цього Положення;

достатню кількість технічних та кадрових ресурсів для розробки, обслуговування та моніторингу механізмів зупинення торгів;

постійний моніторинг коливання цін та роботи (можливості негайного застосування) механізмів зупинення торгів.

Оператор організованого ринку капіталу повинен документувати параметри та правила застосування механізмів зупинення торгів, а також будь-які зміни в них та дані про їх застосування. Основні параметри механізмів автоматичного зупинення торгів, а саме показники коливання ціни та відповідні часові проміжки, на які зупиняються торги активом у зв’язку з таким коливанням, повинні бути відображені в правилах функціонування організованого ринку капіталу. Технічні аспекти механізмів автоматичного зупинення торгів можуть регулюватися іншими внутрішніми документами оператора організованого ринку капіталу.

5. Оператор організованого ринку капіталу визначає показники, що характеризують ситуацію цінової нестабільності, та встановлює порядок їх розрахунку.

Оператор регульованого ринку зобов’язаний зупинити торги активом, допущеним до торгів на регульованому ринку (крім державних цінних паперів) у технологіях торгів, які беруть участь у формуванні поточної ціни цього активу, залежно від ступеня зміни поточної ціни. У разі зміни значення поточної ціни активу, допущеного до торгів на регульованому ринку (крім державних цінних паперів), від останньої ціни закриття торговельного дня не менше ніж на 10 % у бік збільшення або зменшення протягом 10 хвилин поспіль з моменту фіксації зазначеної зміни торги цим активом зупиняються на 1 годину, але не більше ніж до закінчення торговельного дня. У разі якщо після поновлення торгів відбувається зміна поточної ціни активу, допущеного до торгів на регульованому ринку (крім державних цінних паперів), від останньої ціни закриття попереднього торговельного дня не менше ніж на 30 % у бік збільшення або зменшення протягом 10 хвилин поспіль з моменту фіксації зазначеної зміни, торги цим активом зупиняються до закінчення торговельного дня.

Оператор БТМ може зупинити торги активом, допущеним до торгів на такому БТМ (крім державних цінних паперів), у технологіях торгів, що беруть участь у формуванні поточної ціни такого активу, залежно від ступеня зміни поточної ціни. Оператор БТМ встановлює граничні значення зміни поточної ціни у бік збільшення або зменшення не більше ніж на 30 % від останньої ціни закриття торговельного дня активу, допущеного до торгів на БТМ (крім державних цінних паперів), та час зупинення торгів таким активом у разі перевищення встановлених граничних значень. У разі зміни поточної ціни активу, допущеного до торгів на БТМ, розрахованої у певний торговельний день, у бік збільшення або зменшення на 50 % або більше від ціни закриття хоча б одного з п’яти попередніх торговельних днів, торги цим активом зупиняються на 1 годину, але не більше ніж до закінчення торговельного дня.

Оператор БТМ, включеного до реєстру ринків МСП, може зупинити торги активом, допущеним до торгів на такому БТМ (крім державних цінних паперів), у технологіях торгів, що беруть участь у формуванні поточної ціни такого активу, залежно від ступеня зміни поточної ціни. Оператор БТМ, включеному до реєстру ринків МСП, встановлює граничні значення зміни поточної ціни у бік збільшення або зменшення не більше ніж на 50 % від останньої ціни закриття торговельного дня активу, допущеного до торгів на такому БТМ (крім державних цінних паперів), та час зупинення торгів таким активом у разі перевищення встановлених граничних значень. У разі зміни поточної ціни активу, допущеного до торгів на БТМ, включеному до реєстру ринків МСП, розрахованої у певний торговельний день, у бік збільшення або зменшення на 75 % або більше від ціни закриття хоча б одного з п’яти попередніх торговельних днів, торги цим активом зупиняються на 1 годину, але не більше ніж до закінчення торговельного дня.

Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний зупинити торги державним цінним папером у технологіях торгів, які беруть участь у формуванні поточної ціни цього цінного папера, залежно від ступеня зміни поточної ціни. У разі зміни значення поточної ціни державного цінного паперу від ціни закриття попереднього торговельного дня не менше ніж на 10 % у бік збільшення або зменшення протягом 10 хвилин поспіль з моменту фіксації зазначеної зміни торги цим цінним папером зупиняються на 1 годину, але не більше ніж до закінчення торговельного дня. У разі якщо після поновлення торгів відбувається зміна поточної ціни державного цінного паперу від останньої ціни закриття попереднього торговельного дня не менше ніж на 20 % у бік збільшення або зменшення протягом 10 хвилин поспіль з моменту фіксації зазначеної зміни, торги цим цінним папером зупиняються до закінчення торговельного дня.

6. Оператор організованого ринку капіталу у разі перевищення граничних значень зміни ціни активу, передбачених пунктом 4 цієї глави, та зупинки торгів відповідним активом здійснює перевірку для виявлення причин, що призвели до ситуації цінової нестабільності, зокрема щодо наявності ознак маніпулювання, та інформує НКЦПФР про результати перевірки причин цінової нестабільності відповідно до нормативно-правового акта, що регулює складання та подання до НКЦПФР звітних даних.

Оператор організованого ринку капіталу у разі зупинення торгів активом, зміна ціни якого перевищує граничні значення, передбачені пунктом 4 цієї глави, та здійснення відповідної перевірки може зупинити торги іншими пов’язаними активами (зокрема цінними паперами того ж емітента, цінними паперами інших емітентів аналогічної та споріднених галузей, активами, які є базовими активами для фінансового інструмента, торги яким було зупинено, або фінансовим інструментом, для якого актив, торги яким було зупинено, є базовим активом) за погодженням з НКЦПФР.

7. Поновлення торгів на організованому ринку капіталу здійснюється оператором такого організованого ринку капіталу за рішенням тих органів (установ), що ініціювали зупинення торгів, за умови усунення підстав, що викликали зупинення торгів.

8. Оператор організованого ринку капіталу здійснює розрахунок поточних цін під час торговельної сесії не рідше ніж один раз на хвилину. Перший розрахунок поточної ціни (ціни відкриття) здійснюється через встановлений оператором організованого ринку капіталу в правилах проміжок часу від початку торговельної сесії. У разі зупинення торгів активом розрахунок поточної ціни такого активу не здійснюється протягом строку зупинення торгів таким активом.

У разі відсутності протягом розрахункового періоду правочинів, які враховуються при розрахунку поточної ціни активу, поточна ціна активу визначається з урахуванням безадресних заявок, на підставі яких можуть бути вчинені такі правочини, таким чином:

якщо краща ціна, вказана в безадресній заявці на купівлю активу (укладення деривативного контракту на довгу позицію), вища за останнє розраховане цієї торговельної сесії на підставі правочинів значення поточної ціни (або, у випадку відсутності такого значення, вища за останню ціну закриття торговельного дня) відповідного активу, то поточна ціна активу вважається рівною кращій ціні, вказаній в безадресній заявці на купівлю відповідного активу (укладення відповідного деривативного контракту на довгу позицію);

в іншому випадку, якщо краща ціна, вказана в безадресній заявці на продаж активу (укладення деривативного контракту на коротку позицію), нижча за останнє розраховане цієї торговельної сесії на підставі правочинів значення поточної ціни (або, у випадку відсутності такого значення, нижча за останню ціну закриття торговельного дня) відповідного активу, поточна ціна активу вважається рівною кращій ціні, вказаній у безадресній заявці на продаж відповідного активу (укладення відповідного деривативного контракту на коротку позицію).

В інших випадках поточна ціна активу вважається рівною останній розрахованій цієї торговельної сесії на підставі правочинів поточній ціні цього активу (або, у випадку відсутності такого значення, рівною останній ціні закриття торговельного дня у разі, якщо з моменту її розрахунку минуло не більше ніж 1 місяць.

4. Запобігання зловживанням на ринках капіталу

1. Оператор організованого ринку капіталу повинен запровадити процедури та механізми, які забезпечують ефективний та постійний моніторинг всіх отриманих заявок, а також всіх вчинених правочинів, з метою виявлення та ідентифікації підозрілих операцій.

Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб процедури та механізми, передбачені цим пунктом:

1) були належними та достатніми з урахуванням характеру, масштабу та складності його діяльності;

2) щорічно перевірялись в ході внутрішнього аудиту та, за потреби, оновлювались;

3) дозволяли аналізувати та порівнювати між собою кожен вчинений правочин та кожну надіслану, змінену, скасовану або відхилену заявку в електронній торговій системі оператора організованого ринку капіталу;

4) генерували повідомлення про загрозу із зазначенням заявок та правочинів, які потребують подальшого аналізу з метою виявлення маніпулювання на організованому ринку або торгівлі з використанням інсайдерської інформації або намагання її використання;

5) поширювались на всі торги, що здійснюються на організованому ринку капіталу.

Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб інформація про функціонування та будь-які зміни та оновлення процедур та механізмів, передбачених цим пунктом, письмово фіксувалася та зберігалась протягом щонайменше 5 років.

Оператор організованого ринку капіталу повинен на запит НКЦПФР надавати їй підтвердження виконання обов’язків, передбачених підпунктами 1, 2 та абзацом восьмим цього пункту, а також інформацію про те, які з механізмів та процедур, передбачених цим пунктом, здійснюються в автоматичному режимі комп’ютерними алгоритмами з обмеженим втручанням людини або без такого втручання.

Оператор організованого ринку капіталу повинен, наскільки це доцільно та пропорційно з урахуванням характеру, масштабу та складності його діяльності, використовувати програмне забезпечення та механізми, які дозволяють запобігати вчиненню підозрілих операцій. Таке програмне забезпечення та механізми повинні включати програми, що дозволяють автоматизоване зчитування, перегляд та аналіз інформації з книг заявок. У випадку, якщо на організованому ринку капіталу дозволяється алгоритмічна торгівля, такі програми та механізми повинні мати достатні технічні можливості, щоб функціонувати в умовах алгоритмічної торгівлі.

Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб в процесі запобігання вчиненню підозрілих операцій, моніторингу, виявлення та ідентифікації підозрілих операцій забезпечувалась вибіркова перевірка таких операцій людиною.

Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний зберігати записи про результати аналізу підозрілих операцій та рішення (включаючи їх обґрунтування) про надсилання або не надсилання НКЦПФР повідомлення про підозрілі операції протягом щонайменше 5 років. Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний забезпечити конфіденційність таких записів.

Обов’язки, передбачені цим пунктом, поширюються на всі заявки (а також зміни до них та їх скасування) та всі правочини, вчинені на організованому ринку капіталу, незалежно від того, в якій якості діють учасники торгів при їх надсиланні (вчиненні) та незалежно від клієнтів, в інтересах яких вони надсилаються (вчиняються).

2. Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити надсилання НКЦПФР повідомлення про підозрілі операції.

Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб повідомлення НКЦПФР про підозрілі операції було засноване на фактах та аналізі та включало всю інформацію, якою володіє оператор організованого ринку капіталу.

Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити, щоб особа, якої стосується повідомлення про підозрілу операцію, а також будь-які інші особи, крім тих, які повинні знати про таке повідомлення з огляду на їхні посадові обов’язки в операторі організованого ринку капіталу, не знали про надсилання та дії, пов’язані з підготовкою до надсилання такого повідомлення до НКЦПФР.

3. Оператор організованого ринку капіталу організовує та проводить ефективну та комплексну професійну підготовку для працівників, залучених до процесу моніторингу, виявлення та ідентифікації підозрілих операцій, в тому числі працівників, залучених до обробки інформації про заявки та про вчинені правочини, а також для працівників, залучених до запобігання вчиненню підозрілих операцій. Така професійна підготовка проводиться регулярно із забезпеченням належного та достатнього рівня підготовки відповідно до характеру, масштабу та складності діяльності оператора організованого ринку капіталу.

VI. Визначення ціни активів, що допущені до торгів

1. Оператор організованого ринку повинен затвердити порядок визначення ціни активів за технологіями проведення торгів, у тому числі із застосуванням електронної системи торгів, порядок визначення середнього курсу.

Середній курс активу, допущеного до торгів на організованому ринку капіталу, розраховується у день проведення торгів за цим активом шляхом розрахунку середнього арифметичного зваженого цін правочинів щодо такого активу, вчинених на організованому ринки капіталу у такий торговельний день, при одночасному дотриманні таких вимог:

у правочині, за яким розраховується середній курс активу (крім деривативного контракту), допущеного до торгів на організованому ринку, передбачено, що строк його виконання не перевищує 2 робочих днів з моменту вчинення такого правочину;

правочин, за яким розраховується середній курс активу, допущеного до торгів на організованому ринку, вчинено на підставі безадресної заявки, яка станом на момент вчинення правочину входить до граничного спреду котирування;

граничний спред котирування становить не більше 15 %;

час існування граничного спреду котирування активу, для якого розраховується середній курс, повинен бути не меншим за 50 % часу кожної торговельної сесії за таким активом;

МДО - не менше 20 000 грн (для боргового цінного папера - не менше 200 000 грн);

загальна сума вчинених правочинів, за якими розраховується середній курс активу, допущеного до торгів на організованому ринку, в межах граничного спреду котирування не повинна бути менша 20 000 грн (для боргового цінного папера не повинна бути менша 200 000 грн).

Для розрахунку середнього курсу активу, допущеного до торгів на регульованому ринку, використовуються правочини, які відповідають вимогам, встановленим цим пунктом, та укладені протягом останньої години до моменту, коли був укладений останній правочин щодо такого активу, який відповідає встановленим у цьому пункті вимогам, при цьому зазначений останній правочин також входить до розрахунку середнього курсу.

2. Середній курс активу, допущеного до торгів на організованому ринку розраховується за такою формулою:

де:

n

-

кількість правочинів, за якими розраховується середній курс

vi

-

сума i-ого правочину, за яким розраховується середній курс;

wi

-

кількість активу в i-му правочині, за яким розраховується середній курс;

cTi, cT0

-

НКД, що припадає на один борговий цінний папір, для якого розраховується середній курс, відповідно станом на дату Ti виконання i-ого правочину, вчиненого на організованому ринку капіталу, та на дату T0 розрахунку середнього курсу. Дані складові формули використовуються лише при розрахунку середнього курсу боргових цінних паперів, для яких передбачені виплати фіксованого доходу, і повинні приймати нульове значення для інших цінних паперів. У разі якщо передбачені виплати доходу, фіксованого в іноземній валюті, НКД за такими виплатами має зазначатись у гривні за офіційним курсом Національного банку України станом на дату розрахунку середнього курсу.

При розрахунку середнього курсу його значення округлюється до чотирьох значущих цифр після коми.

3. Якщо на організованому рикну капіталу щодо активу протягом торговельного дня не було вчинено жодного правочину, який відповідає вимогам, зазначеним у пункті 2 цього розділу, середній курс такого активу у такий торговельний день не визначається.

Середній курс активу, допущеного до торгів на організованому ринку, не визначається при розміщенні цінних паперів, за договорами репо, за правочинами, вчиненими на підставі адресних заявок, за правочинами, вчиненими при проведенні торгів з продажу акцій, що належать державі, за правочинами, вчиненими на односторонніх аукціонах.

Правочини, які є підозрілими операціями, можуть не використовуватися при розрахунку середнього курсу активу, допущеного до торгів на організованому ринку.

Середній курс активу, допущеного до торгів на організованому ринку капіталу, визначається без урахування правочинів, у яких центральний контрагент виступає як покупець відповідного активу.

Оператор організованого ринку капіталу може встановити додаткові вимоги щодо визначення середнього курсу в правилах функціонування організованого ринку капіталу.

Оприлюднена інформація про середній курс та результати визначення ціни активів, допущених до торгів на організованому ринку, повинна містити щонайменше: середній курс із зазначенням дати його визначення, ціну відкриття; ціну закриття; ціну та обсяг кращої (найменшої) заявки на продаж (укладення деривативного контракту на коротку позицію) та кращої (найбільшої) заявки на купівлю (укладення деривативного контракту на довгу позицію); обсяг вчинених правочинів; інформацію про невиконані та/або анульовані правочини.

Інформацію про завершення розрахунків за правочинами оператор організованого ринку отримує від особи, що провадить клірингову діяльність відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», та/або Центрального депозитарію цінних паперів, та/або Національного банку України, та/або від учасників торгів про завершення грошових розрахунків за правочинами, розрахунки за якими проводяться без дотримання принципу «поставка цінних паперів проти оплати» у випадках, передбачених законодавством.

4. Правочин не може вчинятися за заявками, які подає один учасник торгів, за винятком випадків, коли учасник подає заявки на купівлю та продаж активу (укладення деривативного контракту на протилежні позиції) в інтересах різних його клієнтів або з метою вчинення правочину зі своїм клієнтом.

Правочин не може вчинятися за заявками, які подають різні учасники торгів в інтересах одного й того самого клієнта.

5. Ринкова капіталізація емітента розраховується кожен день, коли за таким цінним папером було розраховано середній курс.

Для цілей допуску до торгів на регульованому ринку та для цілей класифікації підприємства як МСП використовується середнє значення ринкової капіталізації, яке розраховується один раз на квартал, при одночасному дотриманні таких вимог:

для розрахунку використовується середнє арифметичне останніх розрахованих за кожен місяць кварталу середніх курсів;

не менше 30 % торговельних днів за квартал був розрахований середній курс за відповідним цінним папером.

6. Оператор регульованого ринку розраховує індекс регульованого ринку, який обов’язково оприлюднює на власному вебсайті. Індекс регульованого ринку визначається кожного торговельного дня.

До переліку активів, що використовуються для розрахунку індексу регульованого ринку, входять активи, включені до списку активів, що допущені до торгів на регульованому ринку.

Оператор БТМ може розраховувати індекс БТМ. Положення цього пункту застосовуються до операторів БТМ, які розраховують індекс БТМ.

VII. Механізми підтримання ліквідності

1. Оператор регульованого ринку зобов’язаний забезпечити наявність механізмів підтримання ліквідності на регульованому ринку, управління діяльністю якого він здійснює, щодо фінансових інструментів, торги якими проводяться за технологією безперервного аукціону, зокрема щодо:

1) акцій, щодо яких існує ліквідний ринок;

2) цінних паперів біржових інвестиційних фондів, щодо яких існує ліквідний ринок;

3) опціонів та ф’ючерсів, базовим активом яких є цінні папери, передбачені підпунктами 1, 2 цього пункту, щодо яких існує ліквідний ринок;

4) ф’ючерсів на індекси акцій та опціони на індекси акцій, щодо яких існує ліквідний ринок.

Наявність щодо фінансових інструментів ліквідного ринку визначається у порядку, встановленому розділом ХІ цього Положення.

Оператор регульованого ринку може забезпечувати наявність механізмів підтримання ліквідності на регульованому ринку, управління діяльністю якого він здійснює, також щодо інших активів, допущених до торгів на такому ринку.

2. Оператор регульованого ринку забезпечує наявність механізмів підтримання ліквідності шляхом включення відповідних положень до правил функціонування регульованого ринку (далі - механізм підтримання ліквідності), які щонайменше передбачають, що оператор регульованого ринку забезпечує, що учасники торгів, кількість яких є достатньою з урахуванням масштабу регульованого ринку та предмета торгівлі на такому регульованому ринку, для підтримання ліквідності щодо визначених активів, що допущені до торгів на такому регульованому ринку, зобов’язані на регулярній та прогнозованій основі надсилати щодо таких активів тверді котирування за конкурентною ціною.

Механізм підтримання ліквідності повинен містити інформацію про вигоди (винагороди, компенсації тощо) учасникам торгів, які виконують обов’язки за договором про виконання функцій маркет-мейкера, та про вимоги до них в частині загального часу участі у торгах та обсягів та граничного спреду котирувань, що надсилаються в ході такої участі, виконання яких необхідне для отримання вигод, за таких обставин:

за нормальних умов функціонування регульованого ринку, якщо в цьому випадку передбачене надання вигод;

у випадку відхилень від нормальних умов функціонування регульованого ринку, з урахуванням додаткових ризиків, пов’язаних з таким відхиленням.

Оператор регульованого ринку повинен визначити показники короткострокових змін в ціні фінансового інструменту та обсягах торгівлі ним, які свідчать про наявність відхилень від нормальних умов функціонування регульованого ринку. Поновлення торгів після ситуації цінової нестабільності повинно вважатися відхиленням від нормальних умов функціонування регульованого ринку.

Механізм підтримання ліквідності може також передбачати, що вигоди за виконання функцій маркет-мейкера надаються тільки учаснику (учасникам) торгів, які продемонструють найкращі показники загального часу участі у торгах та обсягів та спреду котирувань, що надсилаються в ході такої участі.

Оператор регульованого ринку публікує на власному вебсайті умови механізму підтримання ліквідності, перелік учасників торгів, що підписали договір про виконання функцій маркет-мейкера, та перелік активів, торгівля якими забезпечується відповідно до укладених договорів про виконання функцій маркет-мейкера.

Про внесення змін до механізму підтримання ліквідності оператор регульованого ринку повідомляє всіх учасників торгів щонайменше за 1 календарний місяць до набрання чинності такими змінами.

Оператор регульованого ринку забезпечує однакові вигоди учасникам торгів, які в однаковій мірі (відповідно до критеріїв та в порядку, встановлених оператором регульованого ринку) виконують обов’язки за договором про виконання функцій маркет-мейкера в частині загального часу участі у торгах, обсягів та спреду котирувань, що надсилаються в ході такої участі.

Оператор регульованого ринку повинен мати внутрішні процедури контролю виконання учасниками торгів умов договору про виконання функцій маркет-мейкера.

Оператор регульованого ринку повинен забезпечити функціонування механізму термінового повідомлення сторін договору про виконання функцій маркет-мейкера про існування на регульованому ринку відхилень від нормальних умов функціонування.

3. На підставі механізму підтримання ліквідності оператор регульованого ринку зобов’язаний укласти щонайменше з трьома учасниками торгів договір про виконання функцій маркет-мейкеращодо кожного фінансового інструменту, зазначеного у пункті 1 цього розділу. При цьому маркет-мейкером вважається особа, яка на постійній основі готова за власний рахунок та за встановленими нею цінами та в межах конкурентних цін укладати деривативні контракти або вчиняти правочини щодо інших активів, допущених до торгів на регульованому ринку.

Інвестиційна фірма зобов’язана укласти з оператором регульованого ринку договір про виконання функцій маркет-мейкера щодо активу, допущеного до торгів на відповідному регульованому ринку, якщо така інвестиційна фірма здійснює стратегію маркет-мейкера щодо такого активу, в рамках якої вона не менше, ніж половину торговельних днів протягом одного місяця:

надсилає тверді двосторонні котирування щодо такого активу за конкурентними цінами;

здійснює купівлю-продаж такого активу (укладення деривативного контракту) за власний рахунок протягом не менше ніж половини часу торговельної сесії, під час якої торги відповідним активом не зупинені.

4. Договір про виконання функцій маркет-мейкера повинен містити інформацію про:

фінансовий інструмент або фінансові інструменти, на які поширюється договір;

мінімальні обов’язки, які повинна виконувати інвестиційна фірма, зокрема обов’язок на регулярній та прогнозованій основі надсилати тверді двосторонні котирування за конкурентними цінами принаймні щодо одного активу, допущеного до торгів на регульованому ринку, а також обов’язок дотримуватися показників загального часу участі у торгах та обсягів та граничного спреду котирувань, що надсилаються в ході такої участі, а також інших показників, встановлених в пунктах 5, 6 цього розділу;

умови відповідного механізму підтримання ліквідності у разі необхідності;

обов’язок інвестиційної фірми щодо відновлення торгів після виникнення ситуації цінової нестабільності;

обов’язок інвестиційної фірми маркувати тверді котирування, надіслані оператору регульованого ринку згідно з договором про виконання функцій маркет-мейкера, для того, щоб відрізнити їх від загального потоку заявок;

обов’язок інвестиційної фірми надавати на запит оператора регульованого ринку та НКЦПФР записи щодо твердих котирувань та операцій, пов’язаних з діяльністю з підтримання ліквідності.

Інвестиційна фірма набуває статусу маркет-мейкера з дати підписання договору про виконання функцій маркет-мейкера.

Оператор регульованого ринку повинен постійно контролювати дотримання відповідними інвестиційними фірмами умов договору про виконання функцій маркет-мейкера.

5. Маркет-мейкер повинен виконувати зобов’язання для підтримання ліквідності активів не менше ніж 80 % торговельних днів на місяць.

Серед зобов’язань, що бере на себе маркет-мейкер для підтримання ліквідності активів, допущених до торгів на регульованому ринку (крім державних облігацій України), мають бути такі зобов’язання:

підтримання двосторонніх котирувань не менше 70 % часу торговельної(их) сесії(й);

граничний спред двостороннього котирування - не більше 5 %;

МДО - не менше 20 000 грн (для боргового цінного папера - не менше 200 000 грн);

підтримання односторонніх котирувань протягом торговельної(их) сесії(й) лише після вчинення правочинів на підставі двосторонніх котирувань протягом цієї (цих) торговельної(их) сесії(й) на загальну суму не менше 300 000 грн (для боргового цінного папера - не менше 300 0000 грн).

6. Серед зобов’язань, що бере на себе маркет-мейкер для підтримання ліквідності державних облігацій України, мають бути такі:

підтримання двосторонніх котирувань не менше ніж 75 % часу в проміжку між 11:00 та 15:00 годинами в торговельну(і) сесію(ї);

у разі якщо між датою виставлення котирувань та датою погашення облігації (згідно з умовами випуску облігації) є щонайменше одна проміжна виплата (купонний платіж, часткова амортизація номінальної вартості тощо), різниця між ефективною дохідністю на купівлю та ефективною дохідністю на продаж має становити не більше ніж 2 процентних пункти;

у разі якщо між датою виставлення котирувань та датою погашення облігації (згідно з умовами випуску облігації) немає жодних проміжних виплат (купонного платежу, часткової амортизації номінальної вартості тощо), різниця між простою дохідністю на купівлю та простою дохідністю на продаж має становити не більше ніж 2 процентних пункти;

МДО - не менше 1 000 000 грн;

підтримання односторонніх котирувань протягом торговельної(их) сесії(й) лише після укладання контрактів (договорів) на підставі двосторонніх котирувань протягом цієї (цих) торговельної(их) сесії(й) на загальну суму не менше 10 000 000 грн (за кожним випуском).

При цьому:

проста дохідність (Ys) - це відносна величина, що характеризує дохід за облігацією та обчислюється за формулою:

де:

P

-

ціна облігації;

Ys

-

проста дохідність;

CFi

-

виплата за облігацією в момент і в майбутньому;

tT - t0

-

кількість днів між поточною датою та датою останньої виплати;

T

-

кількість виплат за облігацією в майбутньому;

ефективна дохідність (YTM) - це відносна величина, що характеризує дохід за облігацією та є коренем такого рівняння:

де:

P

-

ціна облігації;

YTM

-

ефективна дохідність, %;

CFi

-

виплата за облігацією в момент і в майбутньому;

ti - t0

-

кількість днів між поточною датою та датою i-ої виплати;

T

-

кількість виплат за облігацією в майбутньому.

Оператор регульованого ринку щодо державних облігацій України своїм рішенням відповідно до правил функціонування організованого ринку капіталу, договору маркет-мейкера з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, у зобов’язаннях маркет-мейкера має право встановлювати меншу граничну величину різниці між ефективною дохідністю на купівлю та ефективною дохідністю на продаж та/або різниці між простою дохідністю на купівлю та простою дохідністю на продаж, та/або більшу величину часу підтримання двосторонніх котирувань та/або МДО, ніж передбачені цим пунктом, про що оператор регульованого ринку повідомляє НКЦПФР офіційним каналом зв’язку не пізніше наступного робочого дня з дати прийняття такого рішення.

7. Оператор регульованого ринку за погодженням з НКЦПФР своїм рішенням відповідно до правил функціонування організованого ринку капіталу у зобов’язаннях маркет-мейкера має право встановлювати більшу величину граничного спреда двостороннього котирування, та/або більшу граничну величину різниці між ефективною дохідністю на купівлю та ефективною дохідністю на продаж та/або різниці між простою дохідністю на купівлю та простою дохідністю на продаж, та/або меншу величину часу підтримання двосторонніх котирувань та/або МДО, ніж передбачені цим розділом.

8. Інвестиційні фірми звільняються від обов’язку виконання функцій маркет-мейкера у таких випадках:

1) виникнення ситуації цінової нестабільності, що спричиняє зупинення торгів більшістю активів або базових активів деривативних контрактів, торги якими здійснюються в певному сегменті регульованого ринку та на які поширюється дія договору про виконання функцій маркет-мейкера;

2) запровадження воєнного або надзвичайного стану, страйки, масові заворушення, вчинення кіберзлочинів;

3) виникнення невпорядкованих умов торгівлі, які не дозволяють здійснювати чесну, прозору та впорядковану торгівлю, якщо є докази:

суттєвих затримок або збоїв в роботі електронної торгової системи оператора регульованого ринку;

надсилання численних помилкових заявок та вчинення помилкових правочинів; або

нездатності оператора регульованого ринку надавати послуги;

4) нездатність інвестиційної фірми підтримувати належні механізми управління ризиками у зв’язку з:

технічними проблемами, зокрема проблемами з потоком даних або іншими функціями, які необхідні для виконання функцій маркет-мейкера;

проблемами з ризик-менеджментом, зокрема недостатністю регулятивного капіталу або маржі або проблемами з доступом до клірингу,

неможливістю хеджування позицій у зв’язку з забороною продажу цінних паперів без попереднього депонування та резервування.

Оператор регульованого ринку звільняється від обов’язку забезпечувати функціонування механізмів підтримання ліквідності у разі настання обставин, зазначених в підпунктах 1-3 цього пункту.

Оператор регульованого ринку повинен публікувати інформацію про настання обставин, зазначених в підпунктах 1-3 цього пункту. Оператор регульованого ринку повинен публікувати інформацію про відновлення нормальних умов функціонування регульованого ринку так швидко, як це технічно можливо.

Оператор регульованого ринку повинен розробити та опублікувати інформацію про процедуру повернення до нормальних умов функціонування регульованого ринку після того, як обставини, передбачені цим пунктом, перестали існувати, в тому числі час на таке повернення.

Повідомлення про настання обставин, передбачених цим пунктом, повинно діяти не довше, ніж до закриття торговельного дня, крім випадків, коли через природу обставин, передбачених підпунктами 1-3 цього пункту, таке повідомлення повинно діяти довше.

9. Оператор БТМ може запроваджувати механізми підтримання ліквідності, передбачені цим розділом. До оператора БТМ, який запроваджує механізми підтримання ліквідності, передбачені цим розділом, застосовуються норми пунктів 2-4 та 6-8 цього розділу.

Серед зобов’язань, що бере на себе маркет-мейкер для підтримання ліквідності активів, допущених до торгів на БТМ (крім державних облігацій України), мають бути такі зобов’язання:

підтримання двосторонніх котирувань не менше 60 % часу торговельної(их) сесії(й);

граничний спред двостороннього котирування - не більше 10 %;

МДО - не менше 20 000 грн (для боргового цінного папера - не менше 200 000 грн);

підтримання односторонніх котирувань протягом торговельної(их) сесії(й) лише після вчинення правочинів на підставі двосторонніх котирувань протягом цієї (цих) торговельної(их) сесії(й) на загальну суму не менше 100 000 грн (для боргового цінного папера - не менше 1 000 000 грн).

VIII. Порядок здійснення на організованих ринках капіталу операцій репо

1. Операція репо складається з двох взаємопов’язаних частин: перша частина операції репо (купівля / продаж активів за визначеною ціною в обумовленій кількості на обумовлену дату); друга частина операції репо (продаж/купівля активів за обумовленою ціною на обумовлену дату в тій самій кількості, що визначена першою частиною операції репо). За кожною частиною операції репо вчиняється окремий правочин.

2. Договір репо складається із двох взаємопов’язаних правочинів.

Договір репо укладається з додержанням встановлених законодавством вимог до відповідних договорів купівлі/продажу активів та з урахуванням цього Положення і визначає умови здійснення обох частин операції репо.

3. Строк між датами виконання першої та другої частин операції репо (далі - строк репо) не може перевищувати одного року.

4. Операції репо на організованих ринках капіталу, що здійснюються відповідно до цього Положення, передбачають перехід права власності на цінні папери з моменту зарахування цінних паперів на рахунок покупця за кожною із частин операції репо.

5. Предметом операції репо на організованому ринку капіталу можуть бути цінні папери, які допущені до торгів. Особливості здійснення операцій репо з державними цінними паперами визначаються законодавством.

Перелік цінних паперів, які можуть бути предметом операції репо на організованому ринку капіталу, встановлюється оператором організованого ринку.

6. Додаткові вимоги до цінних паперів, які можуть бути предметом операції репо на організованому ринку капіталу, визначаються оператором організованого ринку капіталу.

7. Облігації можуть бути предметом операції репо, якщо строк їх погашення не настає протягом строку здійснення операції репо.

8. Оператор організованого ринку капіталу створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для проведення регулярних торгів цінними паперами на умовах їх зворотного продажу (купівлі) за встановленими правилами, забезпечує реєстрацію правочинів за першою та другою частинами операцій репо та контролює їх виконання.

Оператор організованого ринку в своїх правилах може встановлювати вимоги щодо умов здійснення розрахунків за другою частиною операції репо достроково, щодо здійснення переоцінки зобов’язань, а також встановлювати обмеження стосовно умов правочинів, які вчиняються з метою виконання зобов’язань за операцією репо.

9. Особливості укладання договорів репо та здійснення операцій репо на організованому ринку капіталу визначаються оператором організованого ринку капіталу.

10. Оператор організованого ринку капіталу встановлює порядок допуску учасників торгів до торгів цінними паперами на умовах їх зворотного продажу (купівлі).

11. Порядок здійснення операцій репо на організованому ринку капіталу повинен містити щонайменше:

вимоги до заявок репо;

регламент проведення операцій репо;

порядок забезпечення та виконання розрахунків за операціями репо.

12. Вчинення правочинів за першою та другою частинами операцій репо здійснюється на підставі поданих учасниками торгів заявок (далі - заявка репо).

13. Оператор організованого ринку капіталу веде перелік поданих учасниками торгів заявок репо, який повинен містити щонайменше такі дані:

номер заявки репо;

найменування учасника торгів, який надіслав заявку репо;

умови заявки репо;

реквізити цінного папера;

ціну одного цінного папера за першою та другою частинами операції репо;

кількість цінних паперів;

дату виконання другої частини операції репо.

14. У разі досягнення згоди про проведення операції репо між її учасниками вчиняються два правочини, основними умовами яких мають бути:

терміни виконання правочинів;

ціни одного цінного папера за першою та другою частинами операції репо;

інформація про цінні папери, щодо яких укладається договір репо (реквізити цінного папера, кількість цінних паперів, щодо яких укладається договір репо);

врегулювання ризику невиконання договору репо;

зобов’язання продати цінні папери зі зворотною купівлею, що відповідає зобов’язанню купити такі цінні папери зі зворотним продажем.

15. Оператор організованого ринку капіталу веде перелік вчинених правочинів щодо операцій репо, який повинен містити щонайменше такі дані:

номери правочинів, які вчиняються за кожною частиною операції репо;

сторони правочинів;

дати і час здійснення першої частини операції репо та другої частини операції репо;

реквізити цінного папера, щодо якого здійснюються перша частина операції репо та друга частина операції репо;

кількість цінних паперів, які є предметом операції репо;

ціну цінного папера для першої частини операції репо;

ціну цінного папера для другої частини операції репо.

16. Реквізити цінного папера, щодо якого здійснюються перша та друга частини операції репо згідно з договором репо, повинні збігатися.

17. Правочини, які вчиняються за операцією репо, повинні містити щонайменше такі реквізити:

номер правочину;

дату вчинення;

сторони правочину;

дату виконання правочину;

суму купівлі/продажу цінних паперів;

реквізити цінного папера;

кількість цінних паперів за операцією репо;

ціну цінних паперів.

18. Оператор організованого ринку капіталу веде перелік виконаних правочинів щодо операцій репо, який повинен містити щонайменше такі дані:

номер правочину;

сторони правочину;

дату і час вчинення;

дату виконання;

реквізити цінного папера, щодо якого вчинено правочин;

кількість цінних паперів, щодо яких було вчинено правочин;

суму правочину;

ціну цінного папера першої/другої частини операції репо.

19. Оператор організованого ринку капіталу інформує НКЦПФР про правочини за операціями репо відповідно до законодавства.

IX. Алгоритмічна торгівля

1. Оператор організованого ринку капіталу, на якому дозволяється алгоритмічна торгівля, встановлює максимальне допустиме співвідношення між кількістю виконаних та кількістю невиконаних заявок одного учасника торгів, за якого допускається прийняття нових заявок такого учасника торгів.

Оператор організованого ринку капіталу, на якому дозволяється алгоритмічна торгівля, зобов’язаний розраховувати співвідношення між виконаними та невиконаними заявками учасника торгів, який здійснює алгоритмічну торгівлю щодо кожного активу, допущеного до торгів на такому організованому ринку капіталу та торги яким проводяться за технологією безперервного аукціону або ринку котирувань.

Таке співвідношення розраховується для кожного учасника торгів, який здійснює алгоритмічну торгівлю не рідше, ніж наприкінці кожного торговельного дня, щодо:

1) обсягу заявок за формулою:

де:

V

-

співвідношення між обсягом виконаних та невиконаних заявок учасника торгів;

vo

-

загальний обсяг заявок, надісланих учасником торгів;

vi

-

обсяг виконаних заявок учасника торгів;

2) кількості заявок за формулою:

де:

N

-

співвідношення між кількістю виконаних та невиконаних заявок учасника торгів;

no

-

загальна кількість заявок, надісланих учасником торгів;

nt

-

кількість виконаних заявок учасника торгів.

Учасник торгів вважається таким, що перевищив максимальне допустиме співвідношення між виконаними та невиконаними заявками, якщо протягом торговельного дня (враховуючи всі періоди, в тому числі проведення аукціону) ним було перевищено максимальне допустиме співвідношення між кількістю виконаних та невиконаних заявок або максимальне допустиме співвідношення між обсягом виконаних та невиконаних заявок щодо одного активу.

2. Оператор організованого ринку капіталу, який надає послуги колокації або дозволяє проксіміті-хостинг, повинен забезпечити, щоб такі послуги надавались на справедливій та недискримінаційній основі в межах наявних ресурсів місця, обчислювальних та мережевих потужностей, джерел живлення, обладнання для кондиціонування тощо. Ця вимога поширюється на:

центри обробки даних, які належать оператору організованого ринку капіталу та управляються ним;

центри обробки даних, які належать оператору організованого ринку капіталу та управляються третіми особами;

центри обробки даних надавача послуг, з яким оператор організованого ринку капіталу уклав договір про аутсорсинг відповідних функцій; та

надання послуг проксіміті-хостингу третіми особами, які уклали відповідні договори з оператором організованого ринку капіталу.

Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний надати всім учасникам торгів, яким надаються однакові пакети послуг з колокації, однаковий доступ до мережі, яка забезпечує з’єднання з багатосторонньою системою організованого ринку капіталу, зокрема однакову кількість місця, обчислювальних та мережевих потужностей, джерел живлення, обладнання для кондиціонування, технічну підтримку тощо.

Оператор організованого ринку капіталу повинен вживати всіх розумних заходів для моніторингу всіх з’єднань та визначення часу затримки, щоб забезпечити однакові умови для всіх учасників торгів, яким надається тип колокації з однаковим часом затримки при передачі даних.

Оператор організованого ринку капіталу повинен надавати учасникам торгів можливість користуватися виключно послугами колокації, без необхідності використання інших послуг.

3. Оператор організованого ринку капіталу, який надає послуги з колокації або дозволяє проксіміті-хостинг, повинен публікувати на власному вебсайті:

перелік послуг, що надаються, зокрема інформацію про місце, обчислювальні та мережеві потужності, джерела живлення, обладнання для кондиціонування, довжину кабелю, доступ до даних, технічну підтримку, а також про пов’язані продукти та послуги;

структуру плати за кожен вид послуг відповідно до вимог пункту 4 цього розділу;

умови отримання послуг, зокрема вимоги до програмного забезпечення та операційні вимоги;

доступні типи колокації залежно від часу затримки при передачі даних та доступні пакети послуг;

процедуру розподілу місця для колокації;

вимоги до осіб, які надають послуги проксіміті-хостингу (якщо оператор організованого ринку капіталу дозволяє проксіміті-хостинг).

4. Оператор організованого ринку капіталу повинен стягувати однакову плату та забезпечувати однакові умови для всіх користувачів однакових пакетів послуг з колокації. Така плата та умови повинні встановлюватись на основі об’єктивних критеріїв. Оператор організованого ринку капіталу може встановлювати різні структури плати за один і той самий вид послуг лише тоді, коли це засновано на недискримінаційних, вимірюваних та об’єктивних критеріях, таких як:

обсяг торгів, кількість надісланих заявок або розмір плати за послуги, що підлягає сплаті окремим користувачем;

види послуг або пакетів послуг, які надаються оператором організованого ринку капіталу окремому користувачу;

виконання функцій маркет-мейкера;

високе співвідношення між скасованими та виконаними заявками;

використання високочастотної алгоритмічної торгівлі.

Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечувати, щоб структура плати за його послуги була достатньо деталізованою для того, щоб користувачі могли оцінити, які суми будуть підлягати сплаті, на основі щонайменше таких елементів:

1) перелік платних послуг, включаючи діяльність користувача, за здійснення якої стягується плата;

2) розмір плати за кожну послугу із зазначенням, чи є плата фіксованою або змінною;

3) знижки, заохочення або доплати.

Оператор організованого ринку капіталу повинен надавати користувачам можливість користуватися кожним видом послуг окремо, без прив’язки до використання інших видів послуг.

Оператор організованого ринку капіталу повинен публікувати інформацію про критерії, на яких ґрунтується розмір та структура плати за його послуги, а також про інші елементи, що впливають на розмір плати за послуги, передбачені цим пунктом, та про будь-які додаткові плати, знижки чи пільги в єдиному загальнодоступному документі на власному вебсайті.

Оператору організованого ринку капіталу забороняється пропонувати учасникам торгів структуру плати за послуги, яка передбачає, що як тільки обсяг торгової діяльності учасника торгів перевищує встановлений поріг, такий учасник торгів отримує знижку на провадження торгової діяльності на визначений період часу, в тому числі на діяльність, яка здійснювалась ним до досягнення такого порогу.

5. Оператор організованого ринку капіталу повинен вимагати, щоб перед початком використання кожного алгоритму і після виникнення суттєвих змін у функціонуванні будь-якого алгоритму учасник торгів на такому організованому ринку капіталу проводив тестування такого алгоритму на предмет недопущення спричинення або сприяння виникненню невпорядкованих умов торгівлі на відповідному організованому ринку капіталу у зв’язку з використанням такого алгоритму.

Оператор організованого ринку капіталу повинен надавати учасникам торгів доступ до тестового середовища для тестування алгоритмів відповідно до вимог цього пункту. Таке тестове середовище повинно відповідати Вимогам до тестового середовища операторів організованих ринків, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 липня 2021 року № 557, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 серпня 2021 року за № 1059/36681.

Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний забезпечити розмежування середовища для тестування алгоритмів та середовища, в якому здійснюються реальні торги.

X. Зберігання, розкриття та надання інформації НКЦПФР

1. Загальні вимоги

1. Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний розміщувати на власному вебсайті та надавати НКЦПФР інформацію, передбачену законом та/або нормативно-правовими актами НКЦПФР, у тому числі про:

перелік учасників торгів на кожному організованому ринку капіталу, організацію діяльності якого здійснює такий оператор;

список активів, допущених до торгів на кожному організованому ринку капіталу, організацію діяльності якого здійснює такий оператор;

обсяг торгівлі активами, допущеними до торгів на кожному організованому ринку капіталу, організацію діяльності якого здійснює такий оператор (кількість таких активів, ціна кожного з активів та їх загальна вартість згідно з вчиненими правочинами).

Інформація, яку оператор організованого ринку капіталу оприлюднює, повинна бути загальнодоступною та достатньою для того, щоб учасники торгів та їх клієнти могли ухвалити інвестиційне рішення з урахуванням їх особливостей, видів активів, торгівля якими здійснюється на організованому ринку капіталу.

2. Оператор організованого ринку капіталу не пізніше 20 грудня кожного року оприлюднює на власному вебсайті календар торговельних днів на наступний календарний рік.

Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний в найкоротший термін оприлюднити на власному вебсайті інформацію про зміни у календарі торговельних днів, але в будь-якому випадку до впровадження таких змін.

3. Оприлюднення інформації, яка зазначена в пункті 1 цієї глави, обов’язково здійснюється на власному вебсайті оператора організованого ринку капіталу (у цілодобовому режимі).

Інформація про результати визначення ціни (середній курс із зазначенням дати його визначення, ціна відкриття; ціна закриття; ціна та обсяг кращої (найменшої) заявки на продаж та кращої (найбільшої) заявки на купівлю; обсяг вчинених правочинів; інформація про анульовані правочини) цінних паперів розміщується на власному вебсайті оператора організованого ринку капіталу (у цілодобовому режимі) та може бути надана оператором організованого ринку капіталу будь-якій заінтересованій особі протягом трьох років після дати здійснення операцій з такими цінними паперами, на основі яких такі ціни були розраховані. Для облігацій зазначаються результати визначення ціни та дохідність.

Інформація про останню ціну закриття цінного папера розміщується на вебсайті оператора організованого ринку капіталу разом з інформацією щодо дати, на яку її було розраховано на підставі правочинів або визначено на підставі поданих безадресних заявок.

4. Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний зберігати паперові та/або в електронному вигляді документи щодо списку активів, допущених до торгів, поданих заявок, вчинених та виконаних правочинів не менше 5 років.

5. Для забезпечення виконання функцій державного представника, що призначається НКЦПФР відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити за допомогою відповідних технічних засобів у режимі реального часу доступ до інформації про хід торгів.

6. Оператор організованого ринку капіталу повинен не пізніше наступного робочого дня листом повідомити НКЦПФР про операції з цінними паперами та/або іншими активами, які здійснюються на відповідному організованому ринку капіталу, у разі якщо існує підозра в тому, що під час здійснення таких операцій використовується або може бути використана інсайдерська інформація.

7. Оператор організованого ринку капіталу повинен надавати НКЦПФР повідомлення про:

активи, щодо яких була подана заявка про допуск до торгів;

активи, які були допущені до торгів;

активи, щодо яких можливо на відповідному організованому ринку капіталу вчинити правочин (у випадку, коли для вчинення правочину не вимагається допуск до торгів).

Оператор організованого ринку капіталу також повинен надавати НКЦПФР повідомлення про зміни у раніше наданій інформації.

Вимоги до повідомлення, яке подається НКЦПФР, та порядок його подання встановлюються нормативно-правовим актом, який регулює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних щодо діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами.

8. Оператор організованого ринку капіталу розкриває інформацію про зупинення торгів та зупинення чи скасування таким оператором допуску активу до торгів протягом години після прийняття відповідного рішення шляхом розміщення повідомлення про це на власному вебсайті та шляхом подання відповідного повідомлення до НКЦПФР. До моменту такого розкриття інформації оператор організованого ринку капіталу не повинен оприлюднювати вищезазначене рішення чи інформацію про нього в інший спосіб.

Вимоги до повідомлення, яке подається НКЦПФР, та порядок його подання встановлюються нормативно-правовим актом, який регулює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних щодо діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами.

Інформація в повідомленні, яке оприлюднюється на власному вебсайті оператора організованого ринку капіталу, повинна відповідати інформації, яка міститься в повідомленні, яке подається НКЦПФР.

9. Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний надавати НКЦПФР інформацію, необхідну для розрахунку показників, передбачених пунктами 1-3 розділу ХI цього Положення.

Вимоги до такої інформації та порядок її подання встановлюються нормативно-правовим актом, який регулює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних щодо діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами.

10. Для цілей розрахунку показників, передбачених розділом ХI цього Положення, НКЦПФР запитує в оператора організованого ринку капіталу таку інформацію про торги:

кількість правочинів, вчинених щодо будь-яких акцій, цінних паперів біржових інвестиційних фондів, облігацій (у тому числі іноземних емітентів), що допущені до торгів, за будь-який торговий день за останні три роки або середня кількість таких правочинів за будь-який період за останні три роки;

обсяг торгівлі будь-якими акціями, цінними паперами біржових інвестиційних фондів, облігаціями (у тому числі іноземних емітентів), що допущені до торгів, за будь-який торговий день за останні три роки або середній обсяг такої торгівлі за будь-який період за останні три роки.

Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний надавати інформацію, передбачену цим пунктом, протягом тижня з дати запиту у формі, встановленій нормативно-правовим актом, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних.

Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний зберігати інформацію, передбачену цим пунктом, щонайменше протягом 3 років з дати її виникнення.

2. Вимоги до зберігання та надання НКЦПФР інформації про заявки

1. Оператор організованого ринку капіталу повинен зберігати наступну інформацію про заявки, які надсилаються на відповідному організованому ринку капіталу, та надавати її НКЦПФР на запит НКЦПФР:

учасник торгів, який надіслав заявку;

відповідальна особа або комп’ютерний алгоритм учасника торгів, які прийняли рішення надіслати заявку;

клієнт, від імені, в інтересах та/або за рахунок якого учасник торгів надіслав заявку;

роль, у якій виступав учасник торгів при надсиланні заявки, якщо така роль визначена законодавством про ринки капіталу, наприклад, інформація, що учасник торгів виступав як маркет-мейкер, або інформація про вид професійної діяльності, який здійснював учасник торгів при надсиланні заявки;

час надсилання (за наявності), внесення змін, скасування, відхилення та виконання кожної заявки, а також час, коли будь-яка така дія починає або припиняє відображатися для інших учасників торгів в книзі заявок (якщо такий час відрізняється) - час повинен бути зафіксований системою фіксації дати та часу оператора організованого ринку капіталу;

строк дії заявки та будь-які інші обмеження/особливості, вказані у заявці (якщо внутрішні документи оператора організованого ринку капіталу дозволяють подання заявок з такими обмеженнями/особливостями);

черговість, в якій заявки підлягали виконанню або були виконані (наприклад, у випадку, коли в декількох заявках була вказана однакова ціна вчинення правочину щодо активу, допущеного до торгів);

ідентифікатори кожної заявки, які присвоюються оператором організованого ринку капіталу (якщо оператор присвоює або зобов’язаний присвоювати будь-які ідентифікатори);

тип заявки, зокрема, адресна, анонімна, безадресна, чи інший тип (якщо внутрішні документи оператора організованого ринку капіталу допускають подачу інших типів заявок);

ціна, зазначена в заявці, або сума та параметри такої ціни/суми (одиниця, в яких вона виражена, та/або інші параметри, наприклад, ставка дохідності);

зазначення того, чи заявка передбачає купівлю активу, що допущений до торгів, чи його продаж (у випадку заявки на укладення деривативного контракту зазначається позиція, на якій передбачається укладення деривативного контракту);

інформація про правочин, який був вчинений на часткове або повне виконання заявки (така інформація повинна надавати можливість безпомилково ідентифікувати такий правочин), та його параметри;

інформація про всі зупинення торгів, які були запроваджені, діяли та/або були скасовані у момент надсилання, внесення змін, скасування, відхилення та виконання кожної заявки, а також у момент початку або припинення відображення кожної заявки для інших учасників торів в книзі заявок (якщо такий момент часу відрізняється).

2. Оператор організованого ринку капіталу подає інформацію, передбачену пунктом 1 цієї глави, до НКЦПФР на запит НКЦПФР у формі, встановленій нормативно-правовим актом, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних.

3. Вимоги до зберігання та надання НКЦПФР інформації про заявки

1. Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний розкривати інформацію про торги акціями та облігаціями (в тому числі іноземних емітентів), які допущені до торгів та щодо яких існує ліквідний ринок, зокрема:

інформацію про заявки на купівлю-продаж таких цінних паперів;

інформацію про правочини щодо таких цінних паперів, вчинені на відповідному організованому ринку капіталу.

Існування ліквідного ринку визначається НКЦПФР відповідно до розділу XI цього Положення.

2. Залежно від технології проведення торгів, оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний розкривати таку інформацію про заявки:

для безперервного аукціону - інформацію про 5 найкращих цін на купівлю та п’ять найкращих цін на продаж цінного папера, а також про кількість заявок за цими цінами та про кількість цінних паперів, вказану в таких заявках;

для ринку котирувань - найкращу ціну купівлі та найкращу ціну продажу, надіслану кожним маркет-мейкером, який забезпечує торгівлю відповідним цінним папером в ході виконання ним своїх обов’язків відповідно до договору про виконання функцій маркет-мейкера, а також кількість цінних паперів, які відповідний маркет-мейкер зобов’язується купити або продати за такою ціною;

для будь-яких інших технологій проведення торгів - інформацію, яка дозволяє оцінити найкращі ціни купівлі-продажу цінного папера, а також кількість заявок за такими цінами та кількість цінних паперів, вказаних в таких заявках.

Оператор організованого ринку капіталу розкриває інформацію, передбачену цим пунктом, шляхом її оприлюднення на власному вебсайті на постійній основі протягом торговельного дня.

Вважається, що оператор організованого ринку капіталу дотримується зобов’язання оприлюднювати інформацію на постійній основі, якщо вона оприлюднюється в режимі, максимально технічно наближеному до реального часу її виникнення, та залишається доступною до її оновлення. Така інформація має бути доступною за економічно обґрунтовану плату для будь-яких зацікавлених осіб (на недискримінаційній основі та без прив’язки до будь-яких інших послуг), а через 15 хвилин після її оприлюднення - на безоплатній основі.

3. Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний розкривати інформацію про правочини, вчинені на відповідному організованому ринку капіталу, щодо:

акцій (в тому числі акцій іноземних емітентів), щодо яких існує ліквідний ринок,- за формою, встановленою нормативно-правовим актом, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних;

облігацій (в тому числі облігацій іноземних емітентів), щодо яких існує ліквідний ринок,- за формою, встановленою нормативно-правовим актом, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних.

Оператор організованого ринку капіталу розкриває інформацію, передбачену цим пунктом, шляхом її оприлюднення:

щодо правочинів, вчинених на відповідному організованому ринку капіталу протягом торговельного дня,- в режимі, максимально технічно наближеному до реального часу;

щодо правочинів, вчинених на відповідному організованому ринку капіталу поза межами торговельного дня - до відкриття наступного торговельного дня на відповідному організованому ринку капіталу.

Оператор організованого ринку капіталу розкриває інформацію, передбачену цим пунктом, шляхом її оприлюднення на власному вебсайті. Така інформація має залишатися доступною протягом 5 років. Така інформація має бути доступною за розумну плату для будь-яких зацікавлених осіб (на недискримінаційній основі), а через 15 хвилин після її оприлюднення - на безоплатній основі.

У випадку скасування вчиненого правочину, інформація про який була оприлюднена відповідно до цього пункту, оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний повторно оприлюднити інформацію про такий правочин з включенням до нього ідентифікатора (примітки), що цей правочин був скасований.

У випадку внесення змін до вчиненого правочину, інформація про який була оприлюднена відповідно до цього пункту, оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний повторно оприлюднити інформацію про такий правочин з включенням до нього ідентифікатора (примітки), що цей правочин був змінений, та одночасно оприлюднити інформацію про такий правочин зі змінами, з включенням до нього ідентифікатора (примітки), що цей правочин включає зміни.

4. НКЦПФР має право на запит оператора організованого ринку капіталу встановити йому особливий режим розкриття інформації, передбаченої цією главою, а саме:

1) надати можливість не розкривати інформацію про:

заявки, які є значними за обсягом;

заявки, які надсилаються учасниками торгів, що проводяться за технологіями, відмінними від безперервного аукціону;

2) надавати можливість оприлюднювати інформацію про правочини, вчинені на відповідному організованому ринку капіталу, із затримкою, визначеною цією главою, до режиму, максимально технічно наближеного до реального часу;

Особливий режим розкриття інформації встановлюється шляхом реєстрації правил (змін до правил) функціонування організованого ринку капіталу, в яких має бути зазначено, щодо яких саме заявок або правочинів буде встановлений особливий режим розкриття інформації.

5. У випадку, якщо оператору надана можливість оприлюднювати інформацію про вчинені правочини із затримкою, розкриття інформації повинно відбуватися:

у випадку правочинів щодо акцій (в тому числі щодо акцій іноземного емітента) - не пізніше часу, встановленого нормативно-правовим актом, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних;

у випадку правочинів щодо облігацій (в тому числі облігацій іноземного емітента) - не пізніше 19:00 за київським часом на другий робочий день після дня вчинення правочину.

6. Для цілей цієї глави заявка на купівлю-продаж акцій (в тому числі акцій іноземного емітента) є значною за обсягом, якщо її обсяг є не меншим, ніж значення, вказане в таблиці 1 додатка 2 до цього Положення.

Для цілей цієї глави правочин щодо акцій (в тому числі щодо акцій іноземного емітента) є значним за обсягом, якщо його обсяг є не меншим, ніж значення, вказане в таблиці 2 додатка 2 до цього Положення.

7. Для цілей цієї глави заявка на купівлю-продаж облігацій (в тому числі облігацій іноземного емітента) є значною за обсягом, якщо обсяг такої заявки, є не меншим, ніж обсяг 70 % правочинів з облігаціями відповідного випуску, розрахований НКЦПФР.

Для цілей цієї глави правочин щодо облігацій (в тому числі щодо облігацій іноземного емітента) є значним за обсягом, якщо він за обсягом є не меншим, ніж обсяг 90 % правочинів з облігаціями відповідного випуску, розрахований НКЦПФР.

НКЦПФР проводить розрахунок обсягу правочинів щодо облігацій на підставі даних про торги облігаціями на організованих ринках капіталу за попередній календарний рік.

У випадку якщо кількість правочинів щодо відповідних облігацій за попередній календарний рік менша, ніж 1000, значення обсягів, передбачені цим пунктом, не розраховуються НКЦПФР, а значними за обсягом заявками та правочинами вважаються ті, що мають обсяги, вказані у таблиці 1 додатка 3 до цього Положення.

НКЦПФР розраховує та публікує значення обсягів, передбачені цим пунктом, або інформацію, що вони не розраховувалися, до 30 квітня. Значення, розраховані відповідно до цього пункту, діють протягом року, починаючи з 01 червня.

4. Додаткові вимоги до розкриття інформації для забезпечення отримання інвестиційними фірмами якомога кращого результату для своїх клієнтів

1. Оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний публікувати наступну інформацію щодо вчинення правочинів на відповідному організованому ринку капіталу щодо кожного фінансового інструменту, допущеного до торгів, для надання можливості інвестиційним фірмам використовувати таку інформація для отримання ними якомога кращого результату для своїх клієнтів та для будь-яких інших зацікавлених осіб:

1) внутрішньодобову інформацію щодо ціни вчинених правочинів, передбачену нормативно-правовим актом, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних, ціни правочинів, вчиненого щодо фінансового інструмента час вчинення такого правочину, технологія торгів або ринок або режим торгів (безперервний аукціон тощо), в ході яких був вчинений правочин;

2) щоденну інформацію щодо ціни вчинених правочинів, передбачену нормативно-правовим актом, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних, інформацію про середню ціну (якщо протягом торговельного дня був вчинений більше ніж один правочин), а також про найвищу та найнижчу ціну вчинених правочинів (якщо протягом торговельного дня було вчинено більше ніж два правочини);

3) інформацію щодо тарифів, комісійної винагороди та інших платежів, що стягуються оператором організованого ринку капіталу щодо кожного фінансового інструменту, допущеного до торгів:

інформацію про всі складові комісійної винагороди (плати за послуги) оператора організованого ринку капіталу та про розмір такої винагороди до застосування будь-яких знижок чи інших зменшень (із зазначенням того, як відрізняється комісійна винагорода, що стягується з різних учасників торгів та щодо різних фінансових інструментів, якщо така різниця наявна);

інформацію про характер та розмір знижок та інших зменшень комісійної винагороди (плати за послуги), які пропонує оператор організованого ринку капіталу, в тому числі про те, як такі знижки та зменшення відрізняються для різних учасників торгів та для різних фінансових інструментів;

інформацію про будь-які податки та збори, які оператор організованого ринку капіталу сплачує за учасників торгів, або які учасники торгів повинні сплачувати самостійно;

4) інформацію про характер та розмір будь-яких інших не передбачених підпунктом 3 цього пункту вигод, які надає оператор організованого ринку капіталу, в тому числі про те, як такі вигоди відрізняються для різних учасників торгів та для різних фінансових інструментів.

2. Оператор організованого ринку капіталу публікує інформацію, передбачену цим пунктом, на власному вебсайті у вільному цілодобовому доступі українською мовою у візуальній формі, що дає змогу сприймати зміст інформації людиною і відтворювати інформацію на папері для необмеженого завантаження, копіювання у формі, що дає змогу сприймати зміст інформації у машиночитальному форматі.

Оператор організованого ринку капіталу публікує інформацію за відповідний період, передбачену цим пунктом, щоквартально та не пізніше ніж через три місяці після закінчення кожного кварталу, а саме:

до 30 червня кожного року - інформацію за період з 01 січня по 31 березня відповідного року;

до 30 вересня кожного року - інформацію за період з 01 квітня по 30 червня відповідного року;

до 31 грудня кожного року - інформацію за період з 01 липня по 30 вересня відповідного року;

до 31 березня кожного року - інформацію за період з 01 жовтня по 31 грудня попереднього року.

XI. Визначення ліквідності ринку окремих видів цінних паперів, що допущені до торгів на організованому ринку капіталу

1. Акції (в тому числі акції іноземних емітентів), які допущені до торгів на організованому ринку капіталу, вважаються такими, щодо яких існує ліквідний ринок, якщо:

1) вартість частки акцій у вільному обігу становить:

не менше 100 000 000 грн для акцій, що допущені до торгів на регульованому ринку; або

не менше 200 000 000 грн для акцій, що допущені до торгів тільки на БТМ;

2) середня добова кількість правочинів щодо акцій становить не менше, ніж 250;

3) середній добовий обсяг торгів акціями становить не менше, ніж 1 000 000 грн

Протягом перших шести тижнів з дня допуску акцій до торгів на організованому ринку капіталу вважається, що щодо таких акцій існує ліквідний ринок, якщо добуток кількості розміщених акцій на ціну за одну акцію станом на початок першого торговельного дня, в який така акція допущена до торгів на організованому ринку капіталу, оцінюється не менше, ніж в 200 000 000 гривень, та якщо прогнозовані значення середньої добової кількості правочинів та середнього добового обсягу торгів, розраховані відповідно до підпункту 1 пункту 4 цього розділу, відповідають показникам, зазначеним у підпунктах 2, 3 цього пункту.

2. Цінні папери біржових інвестиційних фондів (в тому числі іноземних біржових інвестиційних фондів), вважаються такими, щодо яких існує ліквідний ринок, якщо:

1) кількість розміщених цінних паперів біржового інвестиційного фонду становить не менше, ніж 100;

2) середня добова кількість правочинів щодо таких цінних паперів становить не менше, ніж 10;

3) середній добовий обсяг торгів таким цінним папером становить не менше, ніж 500 000 грн

Протягом перших шести тижнів з дня допуску цінних паперів біржового інвестиційного фонду до торгів на організованому ринку капіталу вважається, що щодо таких цінних паперів існує ліквідний ринок, якщо кількість таких цінних паперів, розміщених на початок першого торговельного дня, в який вони допущені до торгів на організованому ринку капіталу, становить не менше, ніж 100, та якщо прогнозовані значення середньої добової кількості правочинів та середнього добового обсягу торгів для таких цінних паперів, розраховані відповідно до підпункту 1 пункту 4 цього розділу, відповідають показникам, зазначеним у підпунктах 2, 3 цього пункту.

3. Облігації (в тому числі облігації іноземних емітентів), які допущені до торгів на організованому ринку капіталу, вважаються такими, щодо яких існує ліквідний ринок, якщо:

1) середній добовий обсяг торгів облігаціями становить не менше, ніж 100 000 грн;

2) середня добова кількість правочинів щодо облігацій становить не менше, ніж 2;

3) правочини щодо облігацій вчинялись протягом не менш як 80 % торговельних днів в періоді, в які такі облігації були допущені до торгів.

Облігації, вперше допущені до торгів на організованому ринку капіталу, вважаються такими, щодо яких існує ліквідний ринок, якщо обсяг їх емісії рівний або більший за значення, вказане в таблиці 2 додатку 3 до цього Положення, до:

опублікування показників ліквідності, зазначених у цьому пункті, для кварталу, в якому такі облігації були вперше допущені до торгів на організованому ринку капіталу,- якщо облігації були вперше допущені до торгів на організованому ринку капіталу протягом перших двох місяців кварталу;

опублікування показників ліквідності для кварталу, наступного за тим, в якому такі облігації були вперше допущені до торгів на організованому ринку капіталу,- якщо облігації були вперше допущені до торгів на організованому ринку капіталу протягом останнього місяця кварталу.

4. НКЦПФР проводить розрахунок показників ліквідності щодо акцій та цінних паперів біржових інвестиційних фондів:

1) перед допуском цінних паперів до торгів на організованому ринку капіталу - прогнозованих показників середнього добового обсягу торгів та середньої добової кількості правочинів щодо цінних паперів протягом перших шести тижнів торгів, а також прогнозованого показника вартості частки акцій у вільному обігу (кількості розміщених цінних паперів біржового інвестиційного фонду) станом на останній день такого шеститижневого періоду - на основі історичних даних про торги такими цінними паперами, а також даних про торги цінними паперами, які мають схожі характеристики (якщо зазначені дані відсутні або неможливо визначити такі прогнозовані показники, то вважається, що на момент допуску відповідних цінних паперів до торгів на організованому ринку капіталу, щодо них не існує ліквідного ринку);

2) після закінчення перших чотирьох тижнів з дня допуску цінних паперів до торгів на організованому ринку капіталу (але до закінчення перших шести тижнів) - середнього добового обсягу торгів та середньої добової кількості правочинів щодо цінних паперів за перші чотири тижні з дня допуску цінних паперів до торгів на організованому ринку капіталу, а також вартості частки акцій у вільному обігу (кількості розміщених цінних паперів біржового інвестиційного фонду) станом на останній день такого чотиритижневого періоду;

3) якнайшвидше після закінчення кожного календарного року, але в будь-якому разі не пізніше, ніж 1 березня наступного календарного року - середнього добового обсягу торгів та середньої добової кількості правочинів щодо цінних паперів за попередній календарний рік, а також вартості частки акцій у вільному обігу (кількості розміщених цінних паперів біржового інвестиційного фонду) станом на останній торговельний день попереднього календарного року. Якщо допуск цінного папера до торгів на організованому ринку капіталу відбувся пізніше, ніж 30 листопада попереднього календарного року, розрахунок показників ліквідності для такого цінного папера відповідно до цього абзацу не здійснюється;

4) якнайшвидше після здійснення корпоративних операцій емітента - середнього добового обсягу торгів, середньої добової кількості правочинів та частки акцій у вільному обігу (кількості розміщених цінних паперів біржового інвестиційного фонду).

Частка акцій у вільному обігу визначається НКЦПФР на підставі інформації, що розкривається операторами організованих ринків капіталу, емітентами цінних паперів, а також на підставі інформації, отриманої від емітента, та іншої публічної інформації.

Частка акцій у вільному обігу дорівнює вираженому у процентах відношенню кількості акцій емітента, що знаходяться у вільному обігу, до загальної кількості розміщених акцій емітента відповідно до квартальної звітності емітента або іншої інформації, яка містить відомості про власників акцій.

При розрахунку частки акцій у вільному обігу її значення округлюється до двох значущих цифр після коми.

Кількість акцій емітента, що знаходяться у вільному обігу, дорівнює різниці загальної кількості розміщених акцій емітента та акцій у власності інвесторів (крім інститутів спільного інвестування та недержавних пенсійних фондів, у тому числі іноземних), що володіють понад 5 % загальної кількості розміщених акцій, акцій, що належать державі, акцій у власності пов’язаних осіб емітента та акцій, що мають обмежений обіг.

Кількість акцій емітента, що знаходяться у вільному обігу, зменшується на кількість акцій, що належать інституту спільного інвестування або недержавному пенсійному фонду, в тому числі іноземному, у разі якщо кількість акцій, що належить такому інституту спільного інвестування або недержавному пенсійному фонду, перевищує 10 % від загальної кількості розміщених акцій емітента.

НКЦПФР публікує показники, розраховані відповідно до цього пункту, а також висновок про наявність щодо акцій та цінних паперів біржових інвестиційних фондів ліквідного ринку, зроблений на підставі таких показників, на своєму офіційному вебсайті негайно після здійснення такого розрахунку.

5. Показники, розраховані та опубліковані відповідно до пункту 4 цього розділу, застосовуються:

у випадку прогнозних показників, розрахованих відповідно до підпункту 1 пункту 4 цього розділу,- протягом перших шести тижнів після допуску цінних паперів до торгів на організованому ринку капіталу;

у випадку показників, розрахованих відповідно до підпункту 2 пункту 4 цього розділу,- після закінчення перших шести тижнів після допуску цінних паперів до торгів на організованому ринку капіталу та до 31 березня року, в якому щодо таких цінних паперів розраховуються показники ліквідності за попередній календарний рік відповідно до абзацу четвертого цього пункту;

у випадку показників, розрахованих відповідно до підпункту 3 пункту 4 цього розділу,- протягом року, починаючи з 01 квітня;

у випадку показників, розрахованих відповідно до підпункту 4 пункту 4 цього розділу,- до наступного 31 березня або до дати наступного перерахунку у зв’язку зі здійсненням корпоративних операцій емітента відповідно до підпункту 4 пункту 4 цього розділу, залежно від того, що настає раніше.

6. НКЦПФР проводить розрахунок показників ліквідності щодо облігацій:

за перший квартал - до 01 травня відповідного календарного року;

за другий квартал - до 01 серпня відповідного календарного року;

за третій квартал - до 01 листопада відповідного календарного року;

за четвертий квартал - до 01 лютого наступного календарного року.

НКЦПФР публікує показники, розраховані відповідно до цього пункту, а також висновок про наявність щодо облігацій ліквідного ринку, зроблений на підставі таких показників, на своєму офіційному вебсайті негайно після здійснення такого розрахунку.

Показники, розраховані та опубліковані відповідно до цього пункту, діють протягом трьох місяців, починаючи з 16 травня, 16 серпня, 16 листопада та 16 лютого, відповідно.

XII. Контроль за дотриманням учасниками торгів на організованому ринку, що здійснюється оператором організованого ринку капіталу

1. Оператор організованого ринку капіталу повинен забезпечити безперервний контроль за: цінами на активи, допущеними до торгів на організованому ринку, організацією та проведенням торгів, дотриманням вимог допуску активів до торгів на організованому ринку, зупинення та скасування такого допуску, дотриманням вимог допуску інвестиційних фірм та інших осіб, можливість участі яких у торгах передбачена законодавством, до торгів, зупинення та скасування такого допуску, дотриманням учасниками торгів правил функціонування організованого ринку капіталу.

Оператор організованого ринку капіталу повинен запобігати вчиненню нестандартних правочинів.

2. Оператор організованого ринку капіталу забезпечує контроль за дотриманням учасниками торгів на організованого ринку, оператором якого він є, правил функціонування такого організованого ринку.

3. Оператор організованого ринку капіталу у разі порушення правил функціонування організованого ринку вживає заходів щодо усунення порушень, застосовує санкції до учасників торгів, які порушили правила функціонування організованого ринку. Оператор організованого ринку капіталу повинен повідомити НКЦПФР про виявлені порушення та застосовані санкції відповідно до нормативно-правового акту, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних.

4. Оператор регульованого ринку, а також оператор БТМ, на якому дозволяється алгоритмічна торгівля, зобов’язаний щорічно здійснювати самооцінку на предмет дотримання ним вимог законодавства про ринки капіталу, складати звіт про результати такої самооцінки та подавати його НКЦПФР в такому ж порядку, як передбачено Ліцензійними умовами щодо проведення самооцінки до початку провадження професійної діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами.

Оператор регульованого ринку, а також оператор БТМ, на якому дозволяється алгоритмічна торгівля, зобов’язаний під час здійснення самооцінки на предмет дотримання ним вимог законодавства про ринки капіталу відповідно до вимог цього пункту проводити перевірку функціонування та пропускної здатності своєї електронної торгової системи, а також перевірку механізмів управління нею та механізмів забезпечення безперервності її діяльності.

В рамках такої перевірки оператор регульованого ринку або оператор БТМ, на якому дозволяється алгоритмічна торгівля, зобов’язаний проводити стрес-тестування, під час якого імітувати несприятливі сценарії для перевірки роботи апаратного та програмного забезпечення, а також систем обміну інформацією, з метою встановлення сценаріїв, за яких виникають збої в роботі електронної торгової системи або помилки у співставленні заявок.

Стрес-тестування повинно охоплювати всі етапи торгів, всі сегменти ринку та всі активи, допущені до торгів на відповідному організованому ринку капіталу, та повинно імітувати дії учасників торгів в рамках існуючої організації систем підключення до електронної торгової системи та обробки інформації в електронній торговій системі.

Несприятливі сценарії повинні базуватися на:

зростанні кількості повідомлень порівняно з піковим обсягом за останні 5 років;

непередбачуваній поведінці операційних процесів оператора організованого ринку капіталу;

випадковому поєднанні нормальних та стресових ринкових умов та непередбачуваної поведінки операційних процесів оператора організованого ринку капіталу.

Перевірка функціонування та пропускної здатності електронної торгової системи відповідно до цього пункту повинна здійснюватися особою або підрозділом в рамках оператора організованого ринку капіталу, відмінним від того, який відповідає за забезпечення функціонування електронної торгової системи.

Заходи щодо виправлення недоліків, виявлених в ході перевірки функціонування та пропускної здатності електронної торгової системи відповідно до цього пункту, повинні затверджуватись органом управління або посадовою особою системи внутрішнього контролю оператора організованого ринку капіталу.

Оператор регульованого ринку, а також оператор БТМ, на якому дозволяється алгоритмічна торгівля, зобов’язаний під час здійснення самооцінки на предмет дотримання ним вимог законодавства про ринки капіталу відповідно до вимог цього пункту перевіряти також ефективність плану забезпечення безперервності діяльності шляхом імітування реалістичних сценаріїв збоїв.

Якщо в результаті перевірки ефективності плану забезпечення безперервності діяльності буде виявлено необхідність в його перегляді, оператор регульованого ринку, а також оператор БТМ, на якому дозволяється алгоритмічна торгівля, повинен забезпечити, щоб такий перегляд проводився особою або підрозділом в рамках оператора організованого ринку капіталу, відмінним від того, який відповідає за розробку такого плану. Результати перевірки ефективності плану забезпечення безперервності діяльності повинні бути задокументовані та надані органу управління та посадовим особам системи внутрішнього контролю оператора організованого ринку, а також персоналу, який задіяний в забезпеченні безперервності діяльності.

Оператор регульованого ринку, а також оператор БТМ, на якому дозволяється алгоритмічна торгівля, повинен забезпечити, щоб перевірка ефективності плану забезпечення безперервності діяльності не перешкоджала нормальному проведенню торгів на відповідному організованому ринку капіталу.

Т.в.о. директора
департаменту методології
регулювання професійних
учасників ринку цінних паперів







І. Козловська


Додаток 1
до Положення щодо здійснення
професійної діяльності з організації
торгівлі фінансовими інструментами
на регульованому ринку
та з організації торгівлі фінансовими
інструментами на багатосторонньому
торговельному майданчику
(пункт 3 глави 3 розділу V)

ТАБЛИЦЯ
мінімальних кроків ціни

Ціна,
вказана в заявці, грн

0 Середня добова кількість правочинів < 10

10 Середня добова кількість правочинів < 80

80 Середня добова кількість правочинів < 600

600 Середня добова кількість правочинів
< 2 000

2000 Середня добова кількість правочинів
< 9000

9000 Середня добова кількість правочинів

0 ціна < 0,1

0,0005

0,0002

0,0001

0,0001

0,0001

0,0001

0,1 ціна < 0,2

0,001

0,0005

0,0002

0,0001

0,0001

0,0001

0,2 ціна < 0,5

0,002

0,001

0,0005

0,0002

0,0001

0,0001

0,5 ціна < 1

0,005

0,002

0,001

0,0005

0,0002

0,0001

1 ціна < 2

0,01

0,005

0,002

0,001

0,0005

0,0002

2 ціна< 5

0,02

0,01

0,005

0,002

0,001

0,0005

5 ціна< 10

0,05

0,02

0,01

0,005

0,002

0,001

10 ціна < 20

0,1

0,05

0,02

0,01

0,005

0,002

20 ціна < 50

0,2

0,1

0,05

0,02

0,01

0,005

50 ціна < 100

0,5

0,2

0,1

0,05

0,02

0,01

100 ціна < 200

1

0,5

0,2

0,1

0,05

0,02

200 ціна < 500

2

1

0,5

0,2

0,1

0,05

500 ціна < 1000

5

2

1

0,5

0,2

0,1

1000 ціна < 2000

10

5

2

1

0,5

0,2

2000 ціна < 5000

20

10

5

2

1

0,5

5000 ціна < 10000

50

20

10

5

2

1

10000 ціна < 20000

100

50

20

10

5

2

20000 ціна < 50000

200

100

50

20

10

5

50000 ціна

500

200

100

50

20

10


Додаток 2
до Положення щодо здійснення
професійної діяльності з організації
торгівлі фінансовими інструментами
на регульованому ринку
та з організації торгівлі фінансовими
інструментами на багатосторонньому
торговельному майданчику
(пункт 6 глави 3 розділу X)

РОЗКРИТТЯ
інформації про торги акціями (в тому числі акціями іноземних емітентів), щодо яких існує ліквідний ринок

Таблиця 1. Значні за обсягом заявки на купівлю-продаж акцій (в тому числі щодо акцій іноземного емітента)

Середній добовий обсяг торгів, грн

СДО
< 50000

50000 СДО
< 100000

100000
СДО
< 500000

500000
СДО
< 1000000

1000000
СДО
< 5000000

5000000 СДО
< 25000000

25000000
СДО
< 50000000

50000000
СДО
< 100000000

СДО
100000000

Мінімальний обсяг заявки на купівлю-продаж акцій, яка вважається значною за обсягом, грн

15000

30000

60000

100000

200000

300000

400000

500000

650000

Таблиця 2. Оприлюднення інформації (звітів) про правочини щодо акцій з затримкою

Середній добовий обсяг торгів, грн

Мінімальний обсяг правочину щодо акцій, який є значним за обсягом, грн

Максимальний час затримки, яка допускається при оприлюдненні інформації (звіту) про правочин щодо акцій (від моменту вчинення правочину)

> 100000000

10000000

60 хвилин

20000000

120 хвилин

35000000

вкінці відповідного торговельного дня1

50000000-100000000

7000000

60 хвилин

15000000

120 хвилин

25000000

вкінці відповідного торговельного дня

25000000-50000000

5000000

60 хвилин

10000000

120 хвилин

12000000

вкінці відповідного торговельного дня

5000000-25000000

2500000

60 хвилин

4000000

120 хвилин

5000000

вкінці відповідного торговельного дня

1000000-5000000

450000

60 хвилин

750000

120 хвилин

1000000

вкінці відповідного торговельного дня

500000-1000000

75000

60 хвилин

150000

120 хвилин

225000

вкінці відповідного торговельного дня

100000-500000

30000

60 хвилин

80000

120 хвилин

120000

вкінці відповідного торговельного дня

50000-100000

15000

60 хвилин

30000

120 хвилин

50000

вкінці відповідного торговельного дня

< 50000

7500

60 хвилин

15000

120 хвилин

25000

вкінці відповідного торговельного дня

__________
1 Розкриття інформації вкінці торговельного дня означає: негайно після закриття торговельного дня на відповідному організованому ринку капіталу (в тому числі після закінчення аукціону з закриття) - щодо правочинів, вчинених не пізніше ніж за 2 години до закриття відповідного торговельного дня, або до півдня за київським часом наступного торговельного дня на відповідному організованому ринку капіталу - щодо всіх інших правочинів



Додаток 3
до Положення щодо здійснення
професійної діяльності з організації
торгівлі фінансовими інструментами
на регульованому ринку
та з організації торгівлі фінансовими
інструментами на багатосторонньому
торговельному майданчику
(пункт 7 глави 3 розділу Х,
підпункт 3 пункту 3 розділу ХI)

РОЗКРИТТЯ
інформації про торги облігаціями (в тому числі облігаціями іноземних емітентів), щодо яких існує ліквідний ринок

Таблиця 1. Значні за обсягом заявки на купівлю-продаж облігацій (в тому числі облігацій іноземного емітента)

Вид облігацій

Мінімальний обсяг заявок, які можуть вважатися значними за обсягом, грн

Державні облігації України

300000

Облігації місцевих позик

300000

Облігації МФО

300000

Корпоративні облігації

200000

Конвертовані корпоративні облігації

200000

Іпотечні облігації

300000

Облігації іноземних емітентів

300000

Таблиця 2. Облігації, які вважаються такими, щодо яких існує ліквідний ринок, до розрахунку показників ліквідності

Вид облігацій

Мінімальний розмір випуску, млн грн

Державні облігації України

1000

Облігації місцевих позик

500

Облігації МФО

500

Корпоративні облігації

500

Конвертовані корпоративні облігації

500

Іпотечні облігації

500

Облігації іноземних емітентів

1000


  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: