Про затвердження Порядку надання державної субсидії розповсюджувачам видавничої продукції (книжкової продукції)
Відповідно до частини тридцять другої статті 82 Закону України “Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок надання державної субсидії розповсюджувачам видавничої продукції (книжкової продукції), що додається.
2. Ця постанова набирає чинності через один рік з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.
ПОРЯДОК
надання державної субсидії розповсюджувачам видавничої продукції (книжкової продукції)
1. Цей Порядок визначає механізм надання державної субсидії розповсюджувачам видавничої продукції (книжкової продукції) (далі - розповсюджувач книговидавничої продукції) для відшкодування витрат на найм або піднайм (оренду або суборенду) нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень, їх окремих частин) (далі - об’єкт оренди), що використовується як спеціалізований магазин для торгівлі книгами (далі - витрати).
2. Надання державної субсидії розповсюджувачам книговидавничої продукції здійснюється державною установою “Український інститут книги” (далі - Інститут).
3. Джерелом фінансування витрат на надання державної субсидії розповсюджувачам книговидавничої продукції є кошти Державного бюджету України.
4. Державна субсидія надається розповсюджувачам книговидавничої продукції, які внесені до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції відповідно до статті 12 Закону України “Про видавничу справу”.
5. Для отримання державної субсидії розповсюджувач книговидавничої продукції повинен відповідати вимогам, визначеним частиною другою статті 82 Закону України “Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні” (далі - Закон).
6. Державна субсидія надається розповсюджувачу книговидавничої продукції, який в установленому порядку отримав свідоцтво про відповідність, яке підтверджує, що об’єкт оренди використовується розповсюджувачем книговидавничої продукції як спеціалізований магазин для торгівлі книгами (далі - свідоцтво про відповідність).
7. Для отримання державної субсидії розповсюджувач книговидавничої продукції подає до Інституту заяву про надання державної субсидії за формою, затвердженою наказом Держкомтелерадіо від 3 січня 2023 р. № 1 “Про затвердження форми заяви про надання державної субсидії на відшкодування витрат на найм або піднайм (оренду або суборенду) нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень, їх окремих частин), що використовується як спеціалізований магазин для торгівлі книгами” (далі - заява).
8. Заява подається в електронній або паперовій формі, до якої додаються належним чином завірені копії таких документів:
1) статуту розповсюджувача книговидавничої продукції (за наявності) або коду доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до копії статуту в електронній формі у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
2) що підтверджують сплату розповсюджувачем книговидавничої продукції орендної плати за квартал, що передує місяцю звернення із заявою, зокрема банківських виписок, договорів оренди;
3) що засвідчують факт отримання розповсюджувачем книговидавничої продукції у кварталі, що передує місяцю звернення із заявою, доходу (грошових надходжень) від роздрібної торгівлі (реалізації) книжковими виданнями, виданими мовою (мовами) відповідно до пункту 2 частини другої статті 82 Закону, через спеціалізований магазин для торгівлі книгами в обсязі не менше 80 відсотків усіх доходів (грошових надходжень) від реалізації продукції (товарів, послуг), що здійснюється таким розповсюджувачем книговидавничої продукції через спеціалізований магазин для торгівлі книгами, без урахування продажу книговидавничої продукції через Інтернет, а саме:
фіскального звіту, створеного реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, за квартал, що передує місяцю звернення (на кожен реєстратор розрахункових операцій або програмний реєстратор розрахункових операцій);
сформованого у системі управлінського (фіскального) обліку звіту про суми реалізації за квартал, що передує місяцю звернення, на основі використання кодів товарної підкатегорії Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за формою згідно з додатком 1;
сформованого у системі управлінського (фіскального, складського) обліку звіту про реалізовані товарні позиції за квартал, що передує місяцю звернення, за формою згідно з додатком 2;
4) свідоцтва про відповідність на кожен окремий спеціалізований магазин для торгівлі книгами.
Наведений перелік документів є вичерпним.
9. Форма заяви та інформація про спосіб її подання оприлюднюються на веб-сайті Інституту. Заява та додані до неї документи, що подаються в електронній формі, повинні бути сформовані як набори даних у машиночитаному форматі (за можливості).
Заява подається протягом п’яти робочих днів, наступних за кварталом, за який відшкодовуються витрати, здійснені розповсюджувачем книговидавничої продукції.
10. Інститут протягом 10 робочих днів з дня отримання заяви та доданих до неї документів приймає рішення про надання державної субсидії, про відмову у її наданні або про залишення заяви без розгляду.
Рішення Інституту про надання державної субсидії, про відмову у її наданні або про залишення заяви без розгляду затверджується наказом Інституту.
11. Інститут залишає заяву без розгляду, якщо:
1) заяву подано особою, яка не має на це повноважень;
2) розповсюджувачем книговидавничої продукції не в повному обсязі подано документи, визначені пунктами 7 і 8 цього Порядку, або подані документи не відповідають вимогам законодавства.
Про залишення заяви без розгляду Інститут повідомляє заявнику протягом 10 робочих днів з дня отримання заяви шляхом надсилання листа на зазначену у заяві адресу електронної пошти заявника із зазначенням конкретних недоліків. Після усунення умов, що стали підставою для залишення заяви без розгляду, заявник має право повторно звернутися до Інституту із заявою для отримання державної субсидії.
12. Інститут відмовляє у наданні державної субсидії, якщо:
1) розповсюджувач книговидавничої продукції не відповідає вимогам, визначеним частиною другою статті 82 Закону;
2) подані документи суперечать вимогам законодавства;
3) наявні обставини, передбачені частиною тридцять третьою статті 82 Закону.
Про відмову у наданні державної субсидії Інститут повідомляє заявнику протягом п’яти робочих днів з дня прийняття відповідного рішення шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначену у заяві.
13. У разі відсутності підстав, визначених пунктом 11 цього Порядку щодо залишення заяви без розгляду, та підстав, визначених пунктом 12 цього Порядку щодо відмови у наданні державної субсидії, Інститут приймає рішення про надання державної субсидії та повідомляє про це заявникові протягом п’яти робочих днів з дня прийняття рішення шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначену у заяві.
14. Державна субсидія надається для відшкодування витрат, здійснених розповсюджувачем книговидавничої продукції у кварталі, що передує місяцю звернення із заявою.
Державна субсидія надається у розмірі орендної плати, сплаченої у кварталі, що передує місяцю звернення із заявою, але при цьому розмір державної субсидії не може перевищувати обмежень, встановлених частиною двадцять п’ятою статті 82 Закону.
У разі коли період, за який відшкодовуються витрати, здійснені розповсюджувачем книговидавничої продукції, менший за повний квартал, для розрахунку розміру державної субсидії використовується:
показник суми орендної плати за цей період, розрахований шляхом ділення загальної суми орендної плати, визначеної відповідно до договору оренди, на загальну кількість календарних днів, передбачених договором оренди, та множення на кількість календарних днів у періоді кварталу, за який здійснюється відшкодування витрат;
показник розміру отриманого доходу за цей період, розрахований шляхом ділення загальної суми доходу за квартал на загальну кількість календарних днів, передбачених договором оренди, та множення середньодобового доходу за квартал, за який здійснюється відшкодування витрат, на кількість календарних днів у періоді кварталу, за який здійснюється відшкодування витрат.
Розраховані показники суми орендної плати та розміру отриманого доходу не можуть перевищувати обмежень, встановлених частиною двадцять п’ятою статті 82 Закону.
15. Надання державної субсидії для відшкодування витрат за четвертий квартал поточного року здійснюється у наступному бюджетному періоді.
У разі коли загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню за відповідний квартал шляхом надання державних субсидій, розрахована на основі заяв, поданих розповсюджувачами книговидавничої продукції, перевищує обсяг видатків, передбачених у державному бюджеті на відповідну ціль у відповідному кварталі, розрахунок державних субсидій, що будуть надані, здійснюється за такою формулою:
де ДСn - обсяг державної субсидії, що буде наданий розповсюджувачу книговидавничої продукції;
Вn - витрати розповсюджувача книговидавничої продукції, що підлягають відшкодуванню;
Коефіцієнт відшкодування (К) розраховується за такою формулою:
де ДБ - видатки державного бюджету, передбачені на відповідну ціль у відповідному кварталі;
∑В - загальна сума витрат, здійснених розповсюджувачами книговидавничої продукції у відповідному кварталі, що підлягають відшкодуванню.
Значення коефіцієнта відшкодування заокруглюється до двох знаків після коми.
16. Надання державної субсидії здійснюється протягом 10 робочих днів з дня прийняття Інститутом відповідного рішення.
17. Інститут перераховує кошти державної субсидії на розрахунковий рахунок розповсюджувача книговидавничої продукції, зазначений у заяві.
18. Розповсюджувач книговидавничої продукції використовує кошти державної субсидії виключно на придбання вітчизняної книжкової продукції (для її подальшої реалізації), зокрема для розширення асортименту книжкової продукції, у видавця та/або дистриб’ютора, включеного до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції.
19. У разі коли Інститутом буде виявлено, зокрема на підставі інформації, створеної в процесі діяльності суб’єктів владних повноважень, що розповсюджувач книговидавничої продукції отримав державну субсидію на відшкодування витрат на підставі документів, що містять недостовірну інформацію, надані на відповідний спеціалізований магазин для торгівлі книгами кошти державної субсидії за відповідний квартал стягуються в дохід державного бюджету.
Інститут протягом 10 днів з дня виявлення такого порушення повідомляє розповсюджувачу книговидавничої продукції про виявлене порушення шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначену у заяві.
Розповсюджувач книговидавничої продукції на підставі повідомлення Інституту зобов’язаний протягом 10 днів з дня отримання такого повідомлення повернути кошти в дохід державного бюджету.
Державна субсидія на відшкодування витрат на найм або піднайм (оренду або суборенду) цього об’єкта оренди не надається протягом двох років з дати, коли було встановлено факт надання документів, що містять недостовірну інформацію.
20. Порушення розповсюджувачем книговидавничої продукції, який отримав свідоцтво про відповідність, умов, визначених частиною другою статті 82 Закону, допущені у спеціалізованому магазині для торгівлі книгами, є підставою для відмови у наданні державної субсидії на відшкодування витрат на найм або піднайм (оренду або суборенду) цього об’єкта оренди, а в разі, коли така державна субсидія була надана, отримані кошти за відповідний квартал підлягають поверненню в дохід державного бюджету на підставі повідомлення Інституту, надісланого на адресу електронної пошти, зазначену у заяві, протягом 30 днів з дня одержання такого повідомлення.
У разі відмови розповсюджувачем книговидавничої продукції добровільно повернути суму перерахованої (виплаченої) державної субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
21. Контроль за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів, передбачених для надання державної субсидії, здійснюється МКІП та Інститутом в установленому законодавством порядку.
22. Розповсюджувач книговидавничої продукції щокварталу до 5 числа місяця, наступного за звітним, подає Інституту інформацію про використання коштів, отриманих у вигляді державної субсидії.
Інститут подає зазначену узагальнену інформацію до МКІП щокварталу до 15 числа, МКІП до Мінфіну - до 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
ЗВІТ
про суми реалізації товару
ЗВІТ
про реалізовані товарні позиції