Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 558 і від 27 вересня 2017 р. № 719
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до постанов Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 558 “Про відбір на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 66, ст. 1954) і від 27 вересня 2017 р. № 719 “Про затвердження Порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 80, ст. 2448; 2018 р., № 55, ст. 1918, № 76, ст. 2533; 2020 р., № 57, ст. 1784, № 71, ст. 2268; 2022 р., № 35, ст. 1903) зміни, що додаються.
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 558 і від 27 вересня 2017 р. № 719
1. У постанові Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 558:
1) у назві постанови слова “Про відбір” замінити словами “Про затвердження Порядку відбору”;
2) вступну частину постанови після слів “Відповідно до” доповнити словами “абзацу четвертого”;
3) постановляючу частину викласти в такій редакції:
“Затвердити Порядок відбору на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів, що додається.”;
4) доповнити постанову Порядком такого змісту:
ПОРЯДОК
відбору на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів
1. Цей Порядок встановлює процедуру проведення АРМА відбору на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів (далі - конкурс).
2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
адміністратор електронної торгової системи (далі - адміністратор) - акціонерне товариство “Прозорро.Продажі”;
електронна торгова система - дворівнева інформаційно-комунікаційна система, що складається з центральної бази даних та електронних майданчиків, які взаємодіють через інтерфейс програмування додатків, який надається у вигляді коду з відкритим доступом та визначає функціональність електронної торгової системи. Зазначена система забезпечує можливість створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією і документами в електронній формі, необхідними для проведення аукціону в електронній формі;
електронні торги - спосіб реалізації лота, за яким переможцем стає учасник, що в ході аукціону в електронній торговій системі (системі електронних торгів) запропонував найвищу ціну;
оператор електронного майданчика - юридична особа, яка має право використовувати електронний майданчик та діє відповідно до договору, укладеного з адміністратором електронної торгової системи;
учасник конкурсу - юридична особа, яка подала документи у строк, передбачений в опублікованому оголошенні про проведення конкурсу.
Термін “кінцевий бенефіціарний власник” у цьому Порядку вживається у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про приватизацію державного і комунального майна”, “Про електронні довірчі послуги”, “Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів”, постанові Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432 “Про затвердження Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу” (Офіційний вісник України, 2018 р., № 47, ст. 1641, № 62, ст. 2136), з урахуванням особливостей, визначених цим Порядком.
3. Конкурс проводиться з дотриманням таких принципів:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) відкритість та прозорість на всіх стадіях конкурсу та у діяльності комісії з питань проведення конкурсного відбору юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів (далі - комісія);
3) недискримінація учасників конкурсу;
4) об’єктивна та неупереджена оцінка поданих пропозицій та визначення переможця конкурсу;
5) запобігання корупції та іншим проявам недоброчесності під час проведення конкурсу та у діяльності комісії з питань проведення конкурсного відбору юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів.
Проведення конкурсу щодо реалізації активів у вигляді рухомого майна, яке перебуває за кордоном та передане АРМА для реалізації, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України. Таке погодження може бути оформлено протокольним рішенням Кабінету Міністрів України.
Конкурс проводиться комісією у складі, що затверджується наказом АРМА.
Склад комісії формується з посадових осіб АРМА та представників Громадської ради при АРМА та/або посадових осіб інших органів державної влади (за їх згодою) загальною кількістю сім осіб:
п’ять осіб визначає Голова АРМА з числа посадових осіб АРМА та/або посадових осіб з органів державної влади, зокрема Мінекономіки та Мін’юсту (за їх згодою);
дві особи із складу Громадської ради при АРМА, визначені Громадською радою.
Членами комісії можуть бути особи, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості.
Інформація про персональний склад комісії оприлюднюється на офіційному веб-сайті АРМА не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня його затвердження чи внесення змін до нього.
До складу комісії входять голова, його заступник, секретар та члени комісії.
Голова комісії здійснює керівництво діяльністю комісії, пропонує до затвердження комісії порядок денний засідань комісії, головує на її засіданнях, визначає час і місце проведення засідань.
У разі відсутності на засіданні комісії її голови його обов’язки виконує заступник голови. У разі одночасної відсутності голови комісії та його заступника із складу комісії шляхом відкритого голосування простою більшістю голосів обирається особа, яка виконує обов’язки голови на засіданні комісії.
Секретар комісії забезпечує організаційну діяльність комісії, скликає за дорученням голови засідання комісії та оформляє її рішення.
У разі відсутності на засіданні комісії секретаря комісії його обов’язки виконує один із членів комісії, що обирається із числа членів комісії на її засіданні за поданням головуючого на засіданні.
Організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності комісії забезпечує АРМА.
4. Комісія затверджує регламент, в якому визначаються графік проведення засідань, порядок підрахунку голосів та інші процедурні питання діяльності комісії, що не визначені цим Порядком.
Регламент діяльності комісії не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після дня його затвердження чи дня внесення змін до нього оприлюднюється на офіційному веб-сайті АРМА.
5. Формою роботи комісії є засідання, які проводяться відкрито та публічно.
Засідання комісії вважається правоможним у разі, коли на ньому присутні не менш як п’ять її членів.
Засідання комісії можуть проводитися дистанційно в режимі реального часу (он-лайн) з використанням технічних засобів електронних комунікацій, про що зазначається в протоколі засідання комісії.
Під час засідання комісії здійснюється відеотрансляція у режимі реального часу (он-лайн) в Інтернеті, а також забезпечується аудіо- та відеофіксація ходу засідання. Відеозаписи усіх засідань комісії оприлюднюються на офіційному веб-сайті АРМА не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після дня проведення відповідного засідання комісії.
Оголошення про засідання комісії не пізніше ніж за 24 години до початку його проведення оприлюднюється на офіційному веб-сайті АРМА. У такому оголошенні зазначаються час та місце проведення засідання комісії, запропонований головою комісії проект порядку денного засідання комісії, посилання на веб-сторінку з відеотрансляцією засідання комісії у режимі реального часу.
На засіданні комісії можуть бути присутніми представники учасників конкурсу, інших державних органів, медіа, громадських об’єднань, міжнародних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги за умови попереднього повідомлення про участь у засіданні комісії не пізніше ніж за три години до його початку. Відповідні представники мають право брати участь у засіданні комісії також у режимі відеоконференції за умови попереднього повідомлення про необхідність забезпечення участі у режимі відеоконференції в засіданні комісії не пізніше ніж за три години до його початку.
Представники міжнародних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги мають право брати участь у засіданнях комісії з правом дорадчого голосу.
6. Обрання голови комісії, його заступника та секретаря здійснюється шляхом відкритого голосування на першому засіданні комісії більшістю голосів її членів за пропозицією членів комісії.
7. Усі рішення комісії приймаються комісією шляхом голосування.
Рішення комісії приймаються простою більшістю голосів від загального складу комісії, визначеного пунктом 3 цього Порядку. Рішення комісії оформляється протоколом, який підписується всіма членами комісії, присутніми на засіданні, із зазначенням дати прийняття рішення. У рішенні відображаються результати голосування членів комісії, присутніх на її засіданні, з кожного питання. Протокол повинен містити інформацію про поіменні результати голосування кожного з членів комісії.
Рішення комісії, прийняті за результатами засідань, які проводилися дистанційно, оформляються протоколом в електронній формі, який підписується членами комісії шляхом накладення електронного підпису з урахуванням вимог Закону України “Про електронні довірчі послуги”.
Рішення комісії оприлюднюються на офіційному веб-сайті АРМА не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після проведення відповідного засідання.
8. З метою забезпечення відкритості та прозорості діяльності комісії АРМА на своєму офіційному веб-сайті утворює окрему відкриту публічну загальнодоступну веб-сторінку для інформування про діяльність комісії. На головній сторінці офіційного веб-сайту АРМА забезпечується можливість переходу на таку окрему веб-сторінку з інформацією про діяльність комісії.
На зазначеній веб-сторінці повинна міститися така інформація:
персональний склад комісії з усіма змінами (прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) членів комісії, їх посади, дата призначення до складу комісії, а у разі припинення повноважень члена комісії додатково зазначається дата припинення повноважень);
регламент діяльності комісії з усіма змінами;
оголошення про проведення засідання комісії;
рішення про оголошення конкурсу;
оголошення про проведення конкурсу;
подані заяви на участь у конкурсі та документи з урахуванням інших положень цього Порядку;
оцінки членів комісії за кожним кваліфікаційним критерієм кожного учасника конкурсу;
інші документи та інформація, оприлюднення яких на офіційному веб-сайті АРМА передбачено відповідно до цього Порядку.
Додаткова інформація про оголошення засідань комісії, прийняті комісією рішення, оголошення та проведення конкурсу, результати конкурсу обов’язково оприлюднюється на головній сторінці офіційного веб-сайту АРМА.
Підготовка до проведення конкурсу
9. Проведення конкурсу ініціює самостійний структурний підрозділ АРМА, до повноважень якого належать питання управління арештованими активами.
Не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня виникнення підстав для проведення конкурсу зазначений в абзаці першому самостійний структурний підрозділ АРМА звертається до Голови АРМА, який розглядає відповідне подання та приймає обґрунтоване рішення про проведення конкурсу.
Не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після прийняття зазначеного рішення Голова АРМА надає його комісії та забезпечує його оприлюднення на офіційному веб-сайті АРМА.
10. Після отримання рішення Голови АРМА щодо проведення конкурсу комісія готує та затверджує оголошення про проведення конкурсу (далі - оголошення).
Комісія забезпечує оприлюднення оголошення про проведення конкурсу на офіційному веб-сайті АРМА не пізніше ніж за 15 днів до початку проведення відбору. В оголошенні зазначається така інформація:
відомості про активи, які підлягають реалізації;
вимоги до учасників, визначені цим Порядком;
перелік документів, визначений цим Порядком, які подаються на розгляд комісії для підтвердження відповідності учасника вимогам;
строк прийняття документів для участі у конкурсі, який не може становити менш як 14 днів від дати оприлюднення оголошення на офіційному веб-сайті АРМА;
порядок подання документів для участі в конкурсі;
порядок одержання уточнень та роз’яснень щодо участі в конкурсі;
дата засідання комісії з розгляду документів, поданих учасниками, із зазначенням можливості участі представника учасника у відповідному засіданні;
інша інформація, необхідна для проведення конкурсу з урахуванням особливостей активу.
До оголошення додається проект договору про надання послуг між АРМА та переможцем конкурсу.
У разі проведення конкурсу з метою реалізації активу, який перебуває за кордоном, зазначене в цьому пункті оголошення додатково оприлюднюється англійською мовою.
11. З метою поширення інформації про оголошений конкурс така інформація може також розміщуватися та оприлюднюватися на інших веб-сайтах, розміщення на яких необов’язкове, а також поширюватися через медіа чи за сприяння міжнародних, міжурядових організацій, мереж, діяльність яких спрямована на забезпечення міжнародного співробітництва у сфері управління активами.
12. Учасники мають право звернутися до комісії за уточненням чи роз’ясненням інформації стосовно проведення конкурсу, у тому числі щодо переліку документів для участі та порядку їх подання, визначених цим Порядком кваліфікаційних критеріїв, інших пов’язаних із проведенням конкурсу питань, не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати його проведення.
Комісія надає відповідь на кожне звернення учасника протягом трьох робочих днів з дня його одержання шляхом відповіді на адресу електронної пошти учасника, зазначену в заяві про участь у конкурсі, із застосуванням кваліфікаційного електронного підпису.
Секретар комісії відповідає за ведення обліку одержаних звернень учасників.
Учасники мають право надіслати уточнення та роз’яснення до вже надісланих документів та/або нові документи для долучення їх до переліку документів, визначених цим Порядком, які подаються на розгляд комісії для підтвердження відповідності учасника вимогам, але не пізніше закінчення строку подання документів для участі в конкурсі.
Кваліфікаційні критерії до учасників конкурсу
13. Учасник конкурсу, який здійснює реалізацію активів у вигляді рухомого майна, яке перебуває на території України та передане АРМА для реалізації без згоди власника за рішенням слідчого судді, суду або за наявності нотаріально засвідченої копії згоди власника на реалізацію такого майна (далі - учасник конкурсу, що здійснює реалізацію майна на території України), повинен відповідати таким мінімальним кваліфікаційним критеріям:
1) бути зареєстрованою в установленому законодавством порядку юридичною особою;
2) мати в наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань передбачену частиною другою статті 9 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” інформацію про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи;
3) відсутність відкритої процедури відновлення платоспроможності або визнання юридичної особи банкрутом, рішення суду про визнання банкрутом, відкритої процедури ліквідації юридичної особи;
4) незастосування до юридичної особи, її кінцевого бенефіціарного власника, засновників (учасників), інших осіб у структурі власності та працівників будь-яких персональних, спеціальних, економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) на національному та/або міжнародному рівні;
5) мати право на використання електронного майданчика (документ, що підтверджує право власності на електронний майданчик або право користування електронним майданчиком);
6) мати право на використання доменного імені, на якому розміщено електронний майданчик в Інтернеті згідно з документом, що підтверджує право користування оператором таким доменним іменем;
7) мати розроблені та розміщені на веб-сайті оператора інструкції для користувачів електронного майданчика;
8) мати в наявності не менше шести працівників для забезпечення належного процесу проведення електронних торгів (аукціонів);
9) мати бездоганну ділову репутацію та не мати порушень законодавства про економічну конкуренцію та/або порушень правил недобросовісної конкуренції, таких як маніпулювання розміром винагороди оператора, підкуп працівників, інших осіб, поширення недостовірної інформації про учасників ринку тощо;
10) мати не менше одного року досвіду діяльності на ринку реалізації майна/активів на конкурентних засадах у формі аукціонів, що підтверджується відповідними довідкою та копіями документів;
11) мати чинний засіб криптографічного захисту, що підтверджує автентичність доменного імені, на якому розміщено електронний майданчик, та використовується для забезпечення безпечного з’єднання між сервером веб-сайту оператора та учасниками аукціону (SSL-сертифікат);
12) мати сформований статутний капітал у розмірі не менш як 1 млн. гривень;
13) мати власний кол-центр з відповідним програмним забезпеченням та застосуванням технології IP-телефонії та/або передавати на договірній основі іншим особам виконання функції кол-центру електронного майданчика (з відповідним програмним забезпеченням та застосуванням технології IP-телефонії);
14) не мати серед кінцевих бенефіціарних власників, у складі засновників (учасників) або структурі власності юридичної особи фізичних або юридичних осіб, місцем проживання (розташування) або реєстрації яких є держави, визнані Верховною Радою України державами-агресорами, або Республіка Білорусь;
15) не мати місця реєстрації чи місцезнаходження в державі, що здійснює збройну агресію проти України, та/або в державі (юрисдикції), що не виконує чи неналежним чином виконує рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення.
Під бездоганною діловою репутацією слід розуміти сукупність підтвердженої інформації про юридичну особу, що дає можливість зробити висновок про:
відсутність встановлених протягом останніх трьох років компетентними органами або судом порушень вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
відсутність встановлених протягом останніх трьох років компетентними органами або судом порушень вимог законодавства про запобігання корупції;
відсутність встановлених протягом останніх трьох років компетентними органами або судом вчинених антиконкурентних узгоджених дій суб’єктів господарювання відповідно до законодавства України або законодавства інших держав;
відсутність застосованих щодо юридичної особи заходів кримінально-правового характеру відповідно до законодавства України або законодавства інших держав;
відсутність в уповноважених осіб юридичної особи та працівників, які залучаються до надання послуг з реалізації активів, судимості за злочини проти основ національної безпеки, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, громадської безпеки, власності, у сфері господарської діяльності, у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку та у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, яка не знята або не погашена в установленому законом порядку.
14. До учасника конкурсу, що здійснює реалізацію майна на території України, також встановлюються такі кваліфікаційні критерії, щодо яких комісія проводить оцінку з метою визначення переможця конкурсу:
1) мати статус авторизованого (попередньо авторизованого) оператора електронного майданчика для організації та проведення електронних аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації безперервно протягом більш як двох років;
2) бути оператором електронного майданчика, через якого переможці електронних аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації набули право на участь у таких аукціонах та уклали договори купівлі-продажу об’єктів малої приватизації на загальну суму не менше 10 млн. гривень;
3) бути оператором електронного майданчика, через якого переможці електронних аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації за два останніх роки уклали не менше трьох договорів купівлі-продажу об’єктів малої приватизації на загальну суму не менше 7,5 млн. гривень.
15. Учасник конкурсу, який здійснює реалізацію активів у вигляді рухомого майна, яке перебуває за кордоном та передане АРМА для реалізації без згоди власника за рішенням слідчого судді, суду або за наявності нотаріально засвідченої копії згоди власника на реалізацію такого майна (далі - учасник конкурсу, що здійснює реалізацію майна за кордоном), повинен відповідати таким мінімальним кваліфікаційним критеріям:
1) критерії, визначені підпунктами 1, 3, 4, 8, 14 пункту 13 цього Порядку;
2) наявність права використання системи електронних торгів за принципом аукціону (документ, що підтверджує право власності на таку систему або право користування нею, зокрема, шляхом залучення інших юридичних осіб);
3) наявність права використання доменного імені, на якому розміщено систему електронних торгів за принципом аукціону, в Інтернеті (документ, що підтверджує право користування таким доменним іменем);
4) наявність розроблених та розміщених інструкцій для користувачів щодо застосування системи, зазначеної у підпункті 2 цього пункту;
5) наявність у системи, зазначеної у підпункті 2 цього пункту, чинного засобу криптографічного захисту, що підтверджує автентичність доменного імені, на якому розміщено зазначену систему, та використовується для забезпечення безпечного з’єднання між сервером веб-сайту оператора та учасниками аукціону;
6) наявність можливості забезпечити зворотний зв’язок потенційних учасників електронних торгів під час підготовки до їх проведення та під час їх проведення (самостійно або із залученням інших осіб);
7) наявність не менше трьох років досвіду організації на міжнародному рівні реалізації активів відповідного типу (аналогічного чи подібного до активів, які підлягають реалізації) на електронних торгах за принципом аукціону, який підтверджується документально;
8) мати бездоганну ділову репутацію в розумінні підпункту 15 пункту 13 цього Порядку.
16. До учасника конкурсу, що здійснює реалізацію майна за кордоном, встановлюються такі кваліфікаційні критерії, щодо яких комісія проводить оцінку з метою визначення переможця конкурсу:
1) наявність в учасника конкурсу належної матеріально-технічної бази для організації та проведення реалізації активу на електронних торгах за принципом аукціону;
2) наявність в учасника конкурсу практичного досвіду щодо організації реалізації на електронних торгах за принципом аукціону активів, аналогічного чи подібного до активів, які підлягають реалізації, не менше трьох років;
3) наявність в учасника конкурсу працівників, що мають необхідні знання та практичний досвід із підготовки та проведення реалізації майна, зокрема арештованого;
4) наявність в учасника конкурсу (самостійно або із залученням інших осіб) практичного досвіду, який становить не менше трьох років, щодо організації проведення оцінки активу, який підлягає реалізації, професійними оцінювачами, які мають досвід практичної діяльності з оцінки майна певного типу, виду;
5) наявність в учасника конкурсу самостійного або із залученням інших осіб практичного досвіду, який становить не менше трьох років, щодо:
здійснення демонстрації активу;
здійснення заходів стосовно підготовки активу для продажу, зокрема, щодо переміщення, інвентаризації, сортування, ідентифікації активів чи інших заходів, проведення яких є необхідним для реалізації активів;
6) наявність в учасника конкурсу практичного досвіду, який становить не менше трьох років, щодо організації реалізації активів на міжнародному рівні, зокрема, із залученням іноземних учасників;
7) запропонована цінова пропозиція щодо оплати послуг учасника конкурсу за договором про надання послуг;
8) запропоновані учасником правила електронних торгів відповідають Порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах щодо реалізації активів, передбачених абзацом третім пункту 3 цього Порядку.
Перелік документів для участі у конкурсі та порядок їх подання
17. Для участі у конкурсі учасники конкурсу, що здійснюють реалізацію майна на території України, подають заяву за формою згідно з додатком 1.
18. До заяви про участь у конкурсі також додаються:
1) копії статутних/установчих документів, що скріплюються печаткою (у разі наявності) та засвідчуються підписом керівника юридичної особи.
У разі наявності можливості перегляду установчих документів учасника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань України такі документи не подаються;
2) інформаційна довідка з Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, яку сформовано не пізніше ніж за два робочих дні до дати подання заяви;
3) довідка про незастосування до особи, її кінцевого бенефіціарного власника, засновників (учасників), інших осіб у структурі власності та працівників будь-яких персональних, спеціальних, економічних та інших обмежувальних заходів на національному та/або міжнародному рівні, невикористання програмного та апаратного забезпечення, розробленого/виготовленого суб’єктами господарювання, щодо яких застосовано персональні, спеціальні, економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) на національному та/або міжнародному рівні (подається в довільній формі за підписом керівника юридичної особи (на фірмовому бланку за його наявності);
4) копія документа, що підтверджує наявність прав на використання програмного забезпечення електронного майданчика (апаратно-програмного комплексу), що скріплюється печаткою (у разі наявності) та засвідчується підписом керівника юридичної особи;
5) довідка про наявність зареєстрованого доменного імені (подається в довільній формі за підписом керівника юридичної особи (на фірмовому бланку за його наявності) та копія сертифіката про реєстрацію доменного імені;
6) копія документа про наявність чинного засобу криптографічного захисту, що підтверджує автентичність доменного імені, на якому розміщено електронний майданчик, та використовується для забезпечення безпечного з’єднання між сервером веб-сайту оператора та учасниками аукціону (SSL-сертифікат);
7) довідки та копії документів, що підтверджують наявність розроблених та розміщених на веб-сайті оператора інструкцій для користувачів електронного майданчика;
8) довідки та копії документів, що підтверджують наявність не менше шести працівників для забезпечення належного процесу проведення електронних аукціонів;
9) довідка щодо підтвердження наявності сформованого статутного капіталу в розмірі не менш як 1 млн. гривень;
10) довідки та копії документів, що підтверджують наявність власного кол-центру з відповідним програмним забезпеченням та застосуванням технології IP-телефонії та/або передача на договірній основі іншим особам виконання функції кол-центру електронного майданчика (з відповідним програмним забезпеченням та застосуванням технології IP-телефонії);
11) довідка про відсутність зафіксованих порушень законодавства про економічну конкуренцію та/або порушень правил недобросовісної конкуренції, таких як маніпулювання розміром винагороди оператора, підкупу працівників, інших осіб, недостовірної інформації про учасників ринку тощо;
12) довідки та копії документів, що підтверджують наявність не менше одного року досвіду діяльності на ринку реалізації майна/активів на конкурентних засадах у формі аукціонів;
13) довідки та копії документів, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям, передбаченим пунктом 14 цього Порядку;
14) для підтвердження відповідності кваліфікаційному критерію, визначеному підпунктом 15 пункту 13 цього Порядку, учасник, який є юридичною особою - нерезидентом, надає документ про реєстрацію такої особи у державі її місцезнаходження (витяг з торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчений згідно із законодавством держави його видачі.
19. Для участі у конкурсі учасники конкурсу, що здійснюють реалізацію майна за кордоном, подають заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються:
1) копії статутних/установчих документів юридичної особи, а для юридичних осіб - нерезидентів - також документ про реєстрацію такої особи у державі її місцезнаходження (витяг з торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчений згідно із законодавством держави його видачі.
У разі наявності можливості перегляду установчих документів учасника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань копії таких документів не надаються;
2) довідка в довільній формі з описом загального алгоритму роботи електронних торгів (аукціону) та інформація, що підтверджує можливість забезпечити безперешкодний доступ учасників до участі в електронних торгах, інформація щодо рівних умов участі та цілодобового доступу до інформації для всіх учасників електронних торгів про проведення торгів, можливість пошуку та перегляду повної та достовірної інформації про проведення електронних торгів, архіву проведених таких торгів, а також наявність служби підтримки користувачів у системі електронних торгів за принципом аукціону, яку застосовує учасник (далі - система електронних торгів).
Для опису алгоритмів роботи системи електронних торгів учасник має право подати презентацію в електронній/паперовій формі, що описує процес організації та проведення електронних торгів за принципом аукціону та підбиття їх підсумків і містить графічні зображення процесу роботи системи електронних торгів, організаційно-методичні документи з питань забезпечення функціонування такої системи (інструкції користувачів тощо);
3) учасник, який є юридичною особою - нерезидентом, подає інформацію про учасників та структуру власності юридичної особи;
4) інформаційна довідка з Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, яка сформована не пізніше ніж за два робочих дні до дати подання заяви про участь у конкурсі, або інший офіційний документ, який підтверджує відповідність зазначеному кваліфікаційному критерію та засвідчений згідно із законодавством держави його видачі;
5) довідка про незастосування до юридичної особи, її кінцевого бенефіціарного власника, засновників (учасників), інших осіб у структурі власності та працівників будь-яких персональних, спеціальних, економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) на національному та/або міжнародному рівні (подається в довільній формі за підписом керівника юридичної особи або уповноваженої особи);
6) інформація про наявність офісів в Україні, країнах Європи, Північної та Південної Америки, Африки, Азії та Австралії, зокрема у країні, де фактично перебувають арештовані активи, які підлягають реалізації, з наданням відповідних витягів з реєстру (у тому числі електронного реєстру) або свідоцтв про реєстрацію філії, представництва, дочірньої компанії, материнської компанії, інших афілійованих осіб (афілійовані особи - юридичні особи, стосовно яких учасник здійснює контроль або які здійснюють контроль над учасником, або які разом з учасником перебувають під контролем іншої особи або інших осіб, з якими учасник має договірні відносини, зокрема договір про франчайзинг або асоціацію, інше об’єднання підприємств, і які представлені на ринку послуг з проведення торгів під одним комерційним брендом), або інші офіційні документи, видані уповноваженою установою, що підтверджують такий факт, документи, що підтверджують наявність матеріально-технічної бази, що дає змогу використовувати систему електронних торгів, забезпечувати її функціонування та належний захист.
Учасник має право подати лист у довільній формі з роз’ясненням структури корпоративних відносин між офісами;
7) підтвердження відповідними довідками та копіями документів наявності не менше шести працівників для забезпечення належного процесу проведення електронних аукціонів;
8) інформація щодо організації торгів майном певного виду та типу, подібного до активів, які підлягають реалізації, із зазначенням опису майна, яке було реалізовано за процедурою електронних торгів, короткого опису ходу проведення торгів та їх основних результатів та ролі учасника у наданні відповідних послуг (копії протоколів проведення електронних торгів, інших документів, які відображають результати реалізації майна на електронних торгах, тощо), інформація про обсяг та кількість укладених у системі електронних торгів угод, кількість торгів та вартість реалізованого майна не менш як за три попередні звітні роки;
9) інформація про підтвердження наявності трудових відносин/ контрактів з фахівцями з досвідом роботи у сфері організації проведення електронних торгів за принципом аукціону, біографічні довідки працівників, інформація щодо наявності чи можливості укладення договорів/контрактів про надання послуг з проведення оцінки активів, які реалізовувалися на організованих учасником торгах, інших заходів з таким майном та інша необхідна інформація, зокрема щодо наявності устатковання та транспорту для надання послуг з переміщення активів або наявності укладених з третіми особами договорів про надання таких послуг;
10) проект пропонованих правил електронних торгів за принципом аукціону та умов виконання договору про надання послуг, який, зокрема, містить інформацію щодо процедур, відповідно до яких учасником пропонується проведення електронних торгів з реалізації арештованих активів;
11) інформація про випадки організації ним торгів майном, яке було реалізовано за процедурою електронних торгів на міжнародному рівні із залученням іноземних учасників, про обсяг та кількість укладених у системі, в якій проводяться торги, угод і кількість торгів за попередній звітний рік, копії договорів та/або інших підтвердних документів щодо публікації котирувань вітчизняними та/або міжнародними інформаційними агенціями (за наявності);
12) цінова пропозиція щодо розміру винагороди учасника за організацію реалізації активів, що визначається у відсотковому вираженні від вартості активів, що підлягають реалізації;
13) довідка про відсутність зафіксованих порушень законодавства про економічну конкуренцію та/або порушень правил недобросовісної конкуренції, таких як маніпулювання розміром винагороди оператора, поширення недостовірної інформації про учасників ринку тощо;
14) інформація про наявність права використання системи електронних торгів за принципом аукціону (документ, що підтверджує право власності на таку систему або право користування нею, зокрема, шляхом залучення інших юридичних осіб);
15) інформація про наявність права використання доменного імені, на якому розміщено систему електронних торгів за принципом аукціону, в Інтернеті (документ, що підтверджує право користування таким доменним іменем, зокрема, шляхом залучення інших юридичних осіб);
16) інформація про наявність розроблених та розміщених інструкцій для користувачів щодо застосування системи торгів.
Учасник має право додатково подавати інші документи, що підтверджують відповідність критеріям, визначеним у цьому Порядку.
20. Документи, що подаються комісії, складаються українською мовою. Документи, що складені іноземною мовою, повинні бути перекладені на українську мову з відповідною легалізацією документів, апостилем (справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально).
Документи, що стосуються юридичної особи - нерезидента, легалізація яких не передбачена міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, повинні бути перекладені на українську мову, а їх переклад повинен бути засвідчений нотаріусом, посадовою особою, яка відповідно до закону має право на вчинення таких нотаріальних дій. Документи, складені українською мовою та засвідчені на території держави їх видачі згідно із законодавством такої держави або засвідчені шляхом проставлення апостиля згідно з міжнародними договорами України, не потребують додаткового перекладу чи засвідчення.
Якщо окремі документи, передбачені цим Порядком, не можуть бути представлені юридичною особою, надається письмове запевнення (у довільній формі) про відсутність у законодавстві відповідної держави вимог щодо отримання таких документів (дозволів, погоджень тощо).
Відповідальність за повноту і достовірність відомостей, зазначених у документах, покладається на учасника. Несуттєвими вважаються помилки, що пов’язані з оформленням документів і матеріалів та не впливають на їх зміст, а саме - технічні помилки та описки.
21. Документи для участі в конкурсі подаються комісії юридичною особою, підписуються її керівником або представником юридичної особи.
Документи, що підтверджують право підпису представником юридичної особи документів для участі в конкурсі, подаються в копії, засвідченій представником юридичної особи.
У документах на представництво в комісії юридичної особи зазначається обсяг повноважень представника щодо вчинення дій і підписання документів для участі в конкурсі.
22. Документи подаються в електронній формі шляхом їх надсилання на адресу електронної пошти, визначену в оголошенні.
Документи в електронній формі подаються з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Цінова пропозиція подається в електронній формі у спосіб, визначений регламентом діяльності комісії, з метою збереження її нерозкриття до дня проведення засідання комісії, на якому здійснюється виставлення оцінок учасникам конкурсу, передбачене цим Порядком.
23. Учасник має право відкликати свою заяву до дня проведення засідання комісії з її розгляду, повідомивши про це комісії у спосіб, передбачений цим Порядком для подання документів/інформації для участі у конкурсі. Про факт відкликання заяви голова комісії інформує її членів на засіданні, а заява чи повідомлення юридичної особи про таке відкликання не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня її отримання комісією оприлюднюється на офіційному веб-сайті АРМА. Поданий таким учасником пакет документів на засіданні комісії не розглядається.
24. Секретар комісії відповідає за ведення обліку одержаних від учасників документів для участі у конкурсі. Такий облік ведеться в електронному журналі, на який накладається кваліфікований електронний підпис. Електронний журнал повинен містити, зокрема, таку інформацію:
1) найменування юридичної особи, яка надіслала комісії документи для участі у конкурсі;
2) дата та час надходження документів для участі в конкурсі від юридичної особи;
3) перелік документів, одержаних від юридичної особи для участі в конкурсі, та інформація щодо них (зокрема, їх найменування, короткий зміст, кількість сторінок, розмір файла тощо);
4) інформація про надходження заяви чи повідомлення про відкликання заяви за формою згідно з додатком 1, дата та час надходження такої заяви (повідомлення).
Члени комісії мають право у будь-який час ознайомитися з інформацією, яка міститься в електронному журналі.
Відомості з електронного журналу оприлюднюються на офіційному веб-сайті АРМА, є загальнодоступними та відкритими. Відомості з електронного журналу оприлюднюються не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня їх внесення до електронного журналу чи їх зміни.
25. Заява юридичної особи про участь у конкурсі та всі інші подані юридичними особами документи оприлюднюються на офіційному веб-сайті АРМА (крім інформації з обмеженим доступом, а також цінової пропозиції) протягом трьох робочих днів з дня завершення строку подання документів, але не пізніше ніж за три робочих дні до дня засідання комісії, на якому розглядаються подані учасниками документи.
26. Комісія на своєму засіданні:
1) розглядає подані учасниками документи та наявну щодо учасників інформацію про відповідність кваліфікаційним критеріям, визначеним пунктами 13 і 14 цього Порядку, а в разі подання документів учасником конкурсу, що здійснює реалізацію майна за кордоном, критеріям, визначеним пунктами 15 і 16 цього Порядку;
2) приймає рішення щодо уточнення в учасника документів/інформації;
3) за наявності визначених цим Порядком підстав приймає рішення про відмову в допуску учасника до участі у конкурсі;
4) розглядає надані учасниками конкурсу документи;
5) приймає рішення про обрання переможця конкурсу або про визнання конкурсу таким, що не відбувся;
6) приймає рішення про обрання переможцем конкурсу другого за рейтингом учасника конкурсу у випадках, встановлених цим Порядком;
7) приймає рішення про відміну конкурсу;
8) приймає рішення про повторне оголошення конкурсу.
27. Під час розгляду документів/інформації учасника на предмет відповідності кваліфікаційним критеріям у разі потреби комісія приймає рішення щодо уточнення в учасника документів/інформації. У такому разі комісія надсилає учаснику запит про уточнення документів/інформації.
Запит про уточнення документів/інформації надсилається секретарем комісії на адресу електронної пошти учасника, зазначену в заяві про участь у конкурсі, не пізніше ніж протягом робочого дня, що настає за днем прийняття комісією рішення щодо уточнення інформації.
Відповідь на запит про уточнення документів/інформації надається учасником протягом п’яти робочих днів з дати отримання запиту, надісланого секретарем комісії на його адресу електронної пошти, з урахуванням вимог, установлених цим Порядком.
Ненадання учасником відповіді на запит про уточнення документів/інформації в установлений строк не є підставою для відмови у допуску до участі у конкурсі. У такому разі комісія розглядає подані учасником документи у наявному обсязі.
28. Підставами для відмови у допуску учасника до участі у конкурсі є:
1) неподання документів, визначених цим Порядком;
2) встановлення за результатами розгляду комісією поданих учасником документів/інформації невідповідності учасника кваліфікаційним критеріям, а в разі подання документів учасником конкурсу, що здійснює реалізацію майна за кордоном, критеріям, визначеним пунктами 15 і 16 цього Порядку.
Під час прийняття рішення про відмову в допуску учасника до участі у конкурсі комісія зобов’язана навести обґрунтування наявності відповідних підстав, визначених у цьому пункті, детально виклавши обставини, що стали причиною прийняття такого рішення комісією. Зазначене обґрунтування та детальний виклад обставин наводяться у протоколі засідання комісії.
Якщо комісія за результатами розгляду поданих учасником документів та інформації щодо учасника не встановила обставин, зазначених у підпунктах 1 і 2 цього пункту, учасник вважається допущеним до участі у конкурсі.
29. З метою перевірки відповідності учасника кваліфікаційним критеріям комісія має право використовувати відкриті державні реєстри та інші офіційні джерела інформації, звертатися із запитами до юридичних і фізичних осіб.
30. Голова комісії почергово ставить на голосування питання щодо допуску до участі в конкурсі кожного учасника у порядку, зворотному до порядку отримання заяв, для прийняття комісією рішення, яке приймається шляхом відкритого голосування з можливістю проголосувати “за” або “проти” без права утримання.
Голосування здійснюється відкрито та поіменно, а його результати зазначаються у протоколі засідання комісії поіменно щодо усіх членів комісії.
31. Конкурс вважається таким, що не відбувся, у разі, коли:
1) для участі в конкурсі не надійшло жодної заяви;
2) за результатами розгляду комісією поданих документів до участі у конкурсі не допущено жодного учасника;
3) переможець конкурсу та учасник, який посів друге місце за кількістю балів (у разі наявності), відмовилися від надання послуг за договором або протягом строку, встановленого договором про надання послуг з організації реалізації майна, не розпочали організацію проведення електронних торгів чи підготовки активу до реалізації;
4) надійшло до моменту оголошення переможця конкурсу рішення прокурора, судове рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт активів, які підлягають реалізації, та/або скасовано передачу активів в управління АРМА (якщо конкурс було оголошено лише для реалізації відповідних активів).
32. Одночасно з прийняттям рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся, комісія приймає рішення про оголошення проведення повторного конкурсу із зазначенням інформації, передбаченої пунктом 10 цього Порядку.
33. У разі надходження рішення прокурора, судового рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт активів, які підлягають реалізації, та/або скасовано передачу активів в управління АРМА, комісія невідкладно, але не пізніше ніж через три робочих дні після надходження такого рішення, приймає рішення про відміну конкурсу.
Оцінка пропозицій учасників конкурсу та обрання переможця конкурсу
34. Після вирішення питань про відмову у допуску учасників до участі в конкурсі комісія оцінює документи кожного з учасників конкурсу.
У разі проведення конкурсу щодо реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 Порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах, голова комісії також розкриває та озвучує надані учасниками конкурсу цінові пропозиції під час засідання комісії до початку виставлення оцінок кожним із членів комісії.
Кожен член комісії самостійно вивчає подані учасниками конкурсу документи та інформацію щодо них, після чого член комісії виставляє оцінки кожному учаснику відповідно до кваліфікаційних критеріїв, визначених пунктом 14 цього Порядку (або пунктом 16 цього Порядку - в разі розгляду документів учасника конкурсу, що здійснює реалізацію майна за кордоном).
Оцінки кожного члена комісії виставляються ним самостійно у бланку оцінювання щодо кожного учасника конкурсу окремо відповідно до шкали оцінювання, наведеної в додатку 2.
Після завершення виставлення оцінок член комісії подає бланки оцінювання щодо кожного учасника конкурсу голові комісії.
Якщо під час такого оцінювання будь-хто з членів комісії виявить обставини, які можуть свідчити про невідповідність учасника конкурсу кваліфікаційним критеріям, визначеним у пункті 13 цього Порядку, а в разі подання документів учасником конкурсу, що здійснює реалізацію майна за кордоном, - визначеним у пункті 15 цього Порядку, комісія розглядає питання про припинення участі у конкурсі такого учасника відповідно до пункту 28 цього Порядку.
Після отримання від членів комісії бланків оцінювання щодо всіх учасників конкурсу за відсутності потреби розглядати питання, зазначене в абзаці шостому цього пункту, голова комісії почергово озвучує оцінки, виставлені кожним членом комісії за кожним кваліфікаційним критерієм щодо кожного з учасників конкурсу (почергово).
Для кожного учасника конкурсу почергово комісія відкрито обчислює:
суму нарахованих балів за кожним із кваліфікаційних критеріїв;
середній бал, виставлений членами комісії за кожним із кваліфікаційних критеріїв, визначених у пункті 14 цього Порядку, а в разі подання документів учасником конкурсу, що здійснює реалізацію майна за кордоном, - визначених у пункті 16 цього Порядку;
загальну суму балів за усіма кваліфікаційними критеріями, визначеними у пункті 14 цього Порядку, а в разі подання документів учасником конкурсу, що здійснює реалізацію майна за кордоном, - визначеними у пункті 16 цього Порядку.
Зазначені показники озвучуються після розрахунку головою комісії під час засідання, вносяться до протоколу засідання комісії та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня проведення засідання комісії оприлюднюються на офіційному веб-сайті АРМА.
Переможцем конкурсу визнається учасник конкурсу, який відповідає таким умовам одночасно:
учасник конкурсу відповідає кваліфікаційним критеріям, визначеним пунктом 13 цього Порядку, а в разі подання документів учасником конкурсу, що здійснює реалізацію майна за кордоном, - визначеним у пункті 15 цього Порядку;
учасник конкурсу відповідає кваліфікаційним критеріям, визначеним пунктом 14 цього Порядку, а в разі подання документів учасником конкурсу, що здійснює реалізацію майна за кордоном, - визначеним у пункті 16 цього Порядку;
учасник конкурсу набрав найбільшу серед усіх учасників кількість балів, розраховану відповідно до абзацу одинадцятого цього пункту.
Якщо кілька учасників конкурсу набрали однакову кількість балів, переможцем конкурсу визнається учасник, який першим подав заяву та документи для участі в конкурсі, передбачені цим Порядком. У разі коли кілька учасників, що подавали заяви для реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 Порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах, набрали однакову кількість балів, переможцем конкурсу визнається учасник, який запропонував найменшу вартість надання послуг.
35. Комісія також визначає учасника, який посів друге місце за кількістю балів (у разі наявності), з яким може бути укладено договір про надання послуг у разі неукладення такого договору з переможцем конкурсу, його відмови від надання послуг за договором або якщо протягом строку, встановленого договором про надання послуг з організації реалізації майна, переможець конкурсу не приступив до її проведення.
36. Рішення комісії можуть бути оскаржені до суду в установленому законодавством порядку.
37. Після проведення конкурсу голова комісії або його заступник письмово повідомляє переможцю про результати конкурсу не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня відповідного засідання комісії.
Переможець конкурсу протягом п’яти робочих днів з дня отримання такого повідомлення зобов’язаний звернутися до АРМА та подати підписаний проект договору про надання послуг, який розміщувався в оголошенні про проведення конкурсу.
Договір про надання послуг підписується АРМА протягом наступного робочого дня після його надходження від переможця конкурсу.
У разі коли переможцем конкурсу є юридична особа - нерезидент та у разі виникнення необхідності узгодження умов проекту договору про надання послуг, який розміщувався в оголошенні про проведення конкурсу, із законодавством держави місцезнаходження такої юридичної особи, переможець конкурсу ініціює проведення переговорів з АРМА та подає відповідні пропозиції до проекту договору протягом п’яти робочих днів з дня отримання повідомлення про результати конкурсу.
Строк узгодження умов та підписання договору про надання послуг із юридичною особою - нерезидентом становить не більш як 15 робочих днів з дня отримання повідомлення про результати конкурсу.
У разі невиконання переможцем конкурсу обов’язку, встановленого абзацом другим цього пункту, або якщо сторонам не вдалося узгодити умови проекту договору протягом строку, встановленого абзацом п’ятим цього пункту, АРМА невідкладно надсилає повідомлення про визначення переможцем та укладення договору учаснику, який зайняв друге місце за кількістю балів відповідно до визначених комісією результатів конкурсу (у разі наявності такого учасника).
У разі визначення переможцем конкурсу учасника, який зайняв друге місце за кількістю балів, такий учасник зобов’язаний вжити заходів, передбачених цим пунктом.
Інформація про результати конкурсу
38. Комісія забезпечує оприлюднення протоколів з інформацією про результати конкурсу на офіційному веб-сайті АРМА не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня проведення відповідного засідання комісії.
39. Конкурсна документація учасників конкурсу зберігається в АРМА протягом десяти років.
ЗАЯВА
про участь у відборі на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів
ШКАЛА
оцінювання учасників конкурсу, що здійснюють реалізацію майна на території України
Критерій оцінки | Кількість балів | |||
0 | 1 | 2 | 3 | |
1. Наявність статусу авторизованого (попередньо авторизованого) для організації проведення електронних аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації безперервно протягом більш як двох років | менш як два роки і один день | рівно два роки і один день | від двох років і двох днів до чотирьох років і двох днів включно | більш як чотири роки і два дні |
2. Є оператором електронного майданчика, через якого переможці електронних аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації набули право на участь в таких аукціонах та уклали договори купівлі-продажу об’єктів малої приватизації на загальну суму не менше 10 млн. гривень | менше 10 млн. гривень | 10 млн. гривень включно | від 10 млн. гривень 1 копійки включно до 50 млн. гривень включно | від 50 млн. гривень 1 копійки включно |
3. Є оператором електронного майданчика, через якого переможці електронних аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації за два останніх роки уклали не менше трьох договорів купівлі-продажу об’єктів малої приватизації на загальну суму не менше 7,5 млн. гривень | три договори або менше на загальну суму до 7,5 млн. гривень | три договори на загальну суму 7,5 млн. гривень включно | від п’яти договорів на загальну суму 15 млн. гривень включно | від десяти договорів на загальну суму 30 млн. гривень включно |
ШКАЛА
оцінювання учасників конкурсу щодо реалізації активів, що здійснюють реалізацію майна за кордоном
Критерій оцінки | Компоненти оцінки | Кількість балів відповідно до компонентів оцінки | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
1. Наявність в учасника конкурсу належної матеріально- технічної бази для організації та проведення реалізації активу на електронних торгах за принципом аукціону | місцезнаходження філій, представництв та інших відокремлених підрозділів, географічне охоплення філій, представництв та інших відокремлених підрозділів, включаючи агентські договори, (кількість працівників та років діяльності) | значно нижче середнього | нижче середнього | середній | вище середнього | значно вище середнього |
2. Наявність в учасника конкурсу практичного досвіду організації реалізації на електронних торгах за принципом аукціону активів, аналогічного чи подібного до активів, які підлягають реалізації, не менше трьох років | досвід з організації торгів майном певного виду, типу, арештованим майном; загальна ціна продажу майна за допомогою електронних торгів за останні три роки; успішні приклади організації проведення електронних торгів | значно нижче середнього | нижче середнього | середній | вище середнього | значно вище середнього |
3. Наявність в учасника конкурсу працівників, що мають необхідні знання та практичний досвід із підготовки та проведення реалізації майна, зокрема арештованого | кількість місцевих і міжнародних експертів, їх кваліфікаційний рівень, відповідний досвід членів команди, кількість годин/днів зайнятості (експертів нижчого та вищого кваліфікаційного рівня), профіль та зайнятість | значно нижче середнього | нижче середнього | середній | вище середнього | значно вище середнього |
4. Наявність в учасника конкурсу (самостійно або із залученням інших осіб) практичного досвіду, який становить не менше трьох років, щодо організації проведення оцінки активу, який підлягає реалізації, професійними оцінювачами, які мають досвід практичної діяльності з оцінки майна певного типу, виду | наявність досвіду організації проведення оцінки майна, наявність працівників відповідного профілю з необхідною кваліфікацією/ наявність контрактів з професійними оцінювачами | значно нижче середнього | нижче середнього | середній | вище середнього | значно вище середнього |
5. Наявність в учасника конкурсу (самостійно або із залученням інших осіб) практичного досвіду, який становить не менше трьох років, щодо: здійснення демонстрації активу; здійснення передпродажної підготовки активу (зокрема, здійснення заходів щодо переміщення, інвентаризації, сортування, ідентифікації активів чи інших заходів, проведення яких є необхідним під час підготовки активу для продажу) | досвід організації здійснення заходів, необхідних для підготовки проведення торгів, та здійснення дій для переходу права власності на реалізоване майно; наявність устатковання та транспорту для надання послуг з переміщення активів або наявність укладених договорів з третіми особами на надання таких послуг, наявність на праві власності чи іншому праві користування приміщень, що призначені для зберігання активів, на території місцезнаходження активів, які підлягають реалізації, та іншого обладнання для забезпечення схоронності активів, наявність досвіду взаємодії з контрагентами, з якими можуть бути укладені відповідні договори оренди | значно нижче середнього | нижче середнього | середній | вище середнього | значно вище середнього |
6. Наявність в учасника конкурсу практичного досвіду, який становить не менше трьох років, в організації реалізації активів на міжнародному рівні, зокрема, із залученням іноземних учасників | успішний досвід щодо організації проведення торгів в країнах Європи та світу; інтернаціональний/ міжнародний рівень клієнтів; успішний досвід надання послуг клієнтам з країн Європи та світу, міжнародним клієнтам; досвід проведення торгів з учасниками з країн Європи та світу | значно нижче середнього | нижче середнього | середній | вище середнього | значно вище середнього |
7. Запропонована цінова пропозиція щодо оплати послуг учасника конкурсу за договором про надання послуг | розмір винагороди за організацію реалізації майна у відсотковому вираженні | 15 чи менше відсотків | 12,5 чи менше відсотків | 10 чи менше відсотків | 7,5 чи менше відсотків | 5 чи менше відсотків |
8. Запропоновані учасником правила електронних торгів відповідають Порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 р. № 719, щодо реалізації активів, передбачених абзацом третім пункту 2 зазначеного Порядку | наявність чіткого проекту правил електронних торгів, який відповідає Порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 р. № 719 | значно нижче середнього | нижче середнього | середній | вище середнього | значно вище середнього”. |
2. Порядок реалізації арештованих активів на електронних торгах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 р. № 719, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
реалізації арештованих активів на електронних торгах
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації активів на електронних торгах.
2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
адміністратор електронної торгової системи (далі - адміністратор) - акціонерне товариство “Прозорро.Продажі”;
електронна торгова система - дворівнева інформаційно-комунікаційна система, що складається з центральної бази даних та електронних майданчиків, які взаємодіють через інтерфейс програмування додатків, що надається у вигляді коду з відкритим доступом та визначає функціональність електронної торгової системи. Зазначена система забезпечує можливість створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією і документами в електронній формі, необхідними для проведення аукціону в електронній формі;
електронні торги - спосіб реалізації лота, за яким переможцем стає учасник, що в ході аукціону в електронній торговій системі (системі електронних торгів) запропонував найвищу ціну;
оператор електронного майданчика - юридична особа, яка має право використовувати електронний майданчик та діє відповідно до договору, укладеного з адміністратором електронної торгової системи.
Термін “кінцевий бенефіціарний власник” у цьому Порядку вживається у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.
Термін “пов’язана особа” у цьому Порядку вживається у значенні, наведеному в Податковому кодексі України.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про приватизацію державного і комунального майна”, “Про електронні довірчі послуги”, “Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів”, постанові Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432 “Про затвердження Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу” (Офіційний вісник України, 2018 р., № 47, ст. 1641, № 62, ст. 2136) з урахуванням особливостей, визначених цим Порядком.
Положення абзаців другого, третього, п’ятого, шостого, сьомого та восьмого цього пункту не застосовуються у разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку.
3. Відповідно до цього Порядку реалізації підлягають активи: майно, майнові та інші права, на які накладено арешт у кримінальному провадженні або у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави та які:
передані АРМА у вигляді рухомого майна, яке перебуває на території України, для реалізації без згоди власника за рішенням слідчого судді, суду або за наявності нотаріально засвідченої копії згоди власника на реалізацію такого майна;
передані АРМА у вигляді рухомого майна, яке перебуває за кордоном, для реалізації без згоди власника за рішенням слідчого судді, суду або за наявності нотаріально засвідченої копії згоди власника на реалізацію такого майна;
передані АРМА у вигляді нерухомого майна для реалізації за наявності нотаріально засвідченої копії згоди власника такого майна;
перебувають в управлінні АРМА та підлягають реалізації як захід самостійного виконання судового рішення про конфіскацію, спеціальну конфіскацію активів, стягнення в дохід держави активів на підставі частин другої та четвертої статті 23 Закону України “Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів”.
Про обрання на конкурсних засадах переможця, який здійснює реалізацію арештованих активів за кордоном, та про початок проведення перших електронних торгів АРМА інформує Кабінет Міністрів України. За результатами засідання Кабінету Міністрів України приймається протокольне рішення.
4. Електронні торги проводить організатор (організатори) електронних торгів - юридична особа, відібрана АРМА в Порядку відбору на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 558 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 66, ст. 1954), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2023 р. № 1250 (далі - організатор).
5. Реалізація активів, крім активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, здійснюється виключно на електронних торгах шляхом проведення аукціону в електронній торговій системі.
Електронні торги, нові електронні торги можуть бути першими або повторними.
Перші електронні торги проводяться без можливості зниження початкової вартості лота, повторні (другі, треті) електронні торги - з можливістю зниження початкової вартості лота.
Нові електронні торги проводяться у разі нереалізації активів за результатами повторних електронних торгів відповідно до цього Порядку та прийняття АРМА рішення про їх передачу для реалізації на нових електронних торгах.
Нові електронні торги проводяться за умовами, встановленими цим Порядком для електронних торгів, якщо інше прямо не визначено ним.
Реалізація активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, здійснюється на електронних торгах відповідно до цього Порядку з урахуванням встановлених ним особливостей та з урахуванням вимог законодавства країн, на території яких перебуває майно, що підлягає реалізації.
Такі електронні торги проводяться в системі електронних торгів організатора, обраного відповідно до Порядку відбору на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 558, - із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2023 р. № 1250.
6. Питання, що стосуються проведення електронних торгів та не врегульовані цим Порядком, врегульовуються згідно з Регламентом роботи електронної торгової системи, затвердженим адміністратором, крім випадків, визначених абзацом другим цього пункту.
Питання, що стосуються проведення електронних торгів з реалізації активів, визначених абзацом третім пункту 3 цього Порядку, та не врегульовані цим Порядком, врегульовуються правилами електронних торгів, які визначаються організатором відповідно до умов договору, укладеного між організатором та АРМА.
7. Організатор самостійно та безоплатно оприлюднює в електронній торговій системі (у разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - в системі електронних торгів) оголошення про проведення торгів, яке обов’язково повинне містити:
1) інформацію про активи, що підлягають реалізації, зокрема їх найменування, кількість, місцезнаходження, технічні характеристики;
2) інформацію про електронні торги:
дату та час проведення електронних торгів;
кінцевий строк подання заяви про участь в електронних торгах;
3) інформацію про умови, на яких здійснюється продаж активів:
стартову ціну (без урахування податку на додану вартість);
розмір реєстраційного внеску (у разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, зазначається в разі його наявності);
крок електронних торгів, що встановлюється на рівні 1 відсотка стартової ціни продажу майна. У разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, крок електронних торгів може бути визначено відмінно у правилах електронних торгів;
фотографічне зображення активів - у разі, коли здійснюється реалізація майна;
реквізити рахунків, найменування установи (банку, казначейства), її місцезнаходження та номери рахунків у національній та іноземній валюті, відкритих для проведення розрахунків переможцями електронних торгів за придбані активи;
реквізити рахунків операторів електронних майданчиків (у разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - визначені організатором реквізити рахунків), відкритих для сплати потенційними покупцями гарантійних та реєстраційних внесків (зазначаються в оголошенні шляхом розміщення посилання на сторінку офіційного веб-сайту адміністратора, на якій зазначені реквізити таких рахунків, або на іншу веб-сторінку в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку);
час і місце проведення огляду активів (за наявності відповідної можливості);
інформацію про особу організатора торгів та відповідальну особу АРМА (найменування, місцезнаходження, адреса веб-сайту, номер телефону, прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) контактної особи, її номер телефону, адреса електронної пошти), інформацію про особу, яка є відповідальною за забезпечення огляду об’єкта, якщо наявна можливість такого огляду (прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), номер телефону, адреса електронної пошти);
проект договору купівлі-продажу активу (у разі, коли законодавством передбачене укладення такого договору);
інші відомості, зокрема інформація про необхідність відшкодування витрат, пов’язаних з підготовкою, реалізацією активів, порядок розрахунків за придбане майно;
5) технічні реквізити оголошення про проведення торгів:
рішення, на підставі якого здійснюється реалізація активів;
єдине посилання на веб-сторінку адміністратора, на якій є посилання на веб-сторінки операторів електронних майданчиків, які мають право використовувати електронний майданчик (оператори зазначаються в алфавітному порядку). У разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, в оголошенні зазначається посилання на веб-сторінку системи електронних торгів.
8. Оголошення про проведення торгів не повинне містити положення, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
9. Доступ до інформації про електронні торги, зокрема оприлюдненої в електронній торговій системі, є безоплатним, відкритим (загальнодоступним) та вільним.
10. Після оприлюднення оголошення про проведення торгів потенційні покупці, які мають намір взяти участь в електронних торгах, сплачують реєстраційний та гарантійний внески на рахунок оператора електронного майданчика та подають заяву про участь в електронних торгах через електронну торгову систему. У разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, потенційні покупці, які мають намір взяти участь в електронних торгах, сплачують реєстраційний (якщо це передбачено оголошенням торгів) та гарантійний внески на визначені організатором рахунки та подають заяву про участь в електронних торгах через систему електронних торгів.
Заява про участь в електронних торгах подається шляхом заповнення електронної форми з окремими полями, де зазначається інформація про цінову пропозицію, про учасника та завантажуються необхідні документи, що визначені в пункті 11 цього Порядку.
11. До участі в електронних торгах допускаються учасники, які подали через електронний майданчик, а в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - через систему електронних торгів, заяву про участь в електронних торгах, визначені цим пунктом документи та інформацію, сплатили реєстраційний (в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - якщо це передбачено оголошенням торгів) та гарантійний внески у розмірах, визначених згідно з цим Порядком.
До заяви про участь в електронних торгах додаються:
для потенційних покупців - фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб підприємців - громадян України: копія картки платника податків з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків, а в разі відсутності такого документа у зв’язку з відмовою від отримання реєстраційного номера - копія паспорта громадянина України;
для іноземних громадян - копія документа, що посвідчує особу;
для потенційних покупців - юридичних осіб:
витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - для юридичних осіб - резидентів;
документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи у країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчений згідно із законодавством держави його видачі, перекладений на українську мовою, - для юридичних осіб - нерезидентів;
інформація про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності.
Також учасники до заяви про участь в електронних торгах подають документ, що підтверджує сплату реєстраційного внеску (в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - якщо це передбачено оголошенням торгів), а також документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску учасником.
Організатор електронних торгів не має права витребувати від потенційного покупця інші документи і відомості, ніж передбачені цим Порядком.
12. Покупцями активів не можуть бути:
1) покупці, які зареєстровані в офшорних зонах (згідно з переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України), бенефіціарні власники яких не розкриті на 100 відсотків, а також покупці, які походять з держави-агресора (згідно з пунктами 6, 7 та 8 частини другої статті 8 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”);
2) держави, визнані Верховною Радою України державами-агресорами, Республіка Білорусь та/або держави, що здійснюють збройну агресію проти України відповідно до Закону України “Про оборону України”, а також юридичні особи, в яких така держава має участь, юридичні особи, що є резидентом такої держави, і особи, які перебувають під контролем таких юридичних осіб;
3) юридичні особи, бенефіціарні власники 10 і більше відсотків акцій (часток) яких є резидентом держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором. Зазначене положення не застосовується до юридичних осіб, акції яких допущені до торгівлі іноземними фондовими біржами за переліком Кабінету Міністрів України, крім юридичних осіб, які є резидентами держави-агресора; юридичні особи, у яких кінцевими бенефіціарними власниками є громадяни держави, що здійснює збройну агресію проти України відповідно до Закону України “Про оборону України”;
4) фізичні особи - громадяни та/або резиденти держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, фізичні особи, місцем постійного проживання (перебування, реєстрації) яких є держави, що здійснюють збройну агресію проти України відповідно до Закону України “Про оборону України”;
5) юридичні особи, зареєстровані згідно із законодавством держав, включених FAТF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, а також юридичні особи, 50 і більше відсотків статутного капіталу яких належать прямо або опосередковано таким особам;
6) юридичні особи, інформація про бенефіціарних власників яких не розкрита відповідно до вимог Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”;
7) фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції”, а також пов’язані з ними особи;
8) особи, включені до Реєстру осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів), відповідно до Закону України “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)”, та пов’язані з ними особи;
9) особи, що були визнані переможцями та відмовилися від підписання протоколу про проведення торгів, не сплатили ціну продажу активу щодо того самого активу у попередніх електронних торгах.
13. За участь в електронних торгах з учасників оператором електронного майданчика справляється реєстраційний внесок у такому розмірі:
1) один неоподатковуваний мінімум доходів громадян у разі, коли стартова ціна лота становить не більш як 20 тис. гривень;
2) сім неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі, коли стартова ціна лота становить не більш як 50 тис. гривень;
3) 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі, коли стартова ціна лота становить не більш як 200 тис. гривень;
4) 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі, коли стартова ціна лота становить не більш як 1 млн. гривень;
5) 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі, коли стартова ціна лота становить більш як 1 млн. гривень.
Фактичний розмір реєстраційного внеску зазначається у протоколі електронних торгів.
У разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, розмір реєстраційного внеску та порядок його справляння визначається відповідно до правил електронних торгів, якщо такий внесок передбачений оголошенням торгів.
14. Якщо на момент закінчення кінцевого строку прийняття заяв про участь в електронних торгах заяву подано одним учасником, такий учасник визначається переможцем електронного аукціону та отримує право викупу лота за запропонованою ним ціною, але не нижче стартової ціни.
Якщо подано більше однієї заяви про участь в електронних торгах, активується модуль електронних торгів.
Усі користувачі мають можливість спостерігати за ходом електронних торгів у режимі реального часу.
Якщо за результатами електронних торгів жоден з учасників не зробив крок торгів, електронні торги вважаються такими, що не відбулися.
Оператор електронного майданчика повинен забезпечувати на безоплатній основі рівний доступ усіх користувачів до інформації про проведення електронних торгів, включаючи надання можливості спостерігати за перебігом торгів в інтерактивному режимі реального часу.
У разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, порядок проведення торгів та визнання їх такими, що не відбулися, врегульовується правилами електронних торгів, які визначаються організатором відповідно до умов договору, укладеного між організатором та АРМА.
15. Організатор має право на винагороду, що є оплатою послуг з організації реалізації активів та включає відшкодування витрат на здійснення заходів, необхідних для реалізації активів, зокрема забезпечення їх зберігання, оцінку активів, переміщення активів, демонстрацію активів, поширення відомостей про передані для реалізації активи, якщо такі заходи здійснювалися організатором або іншою особою за укладеним з організатором договором.
Розмір винагороди організатора становить 1 відсоток ціни продажу лота (з урахуванням податку на додану вартість).
Розмір винагороди організатора та порядок її обчислення у разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, встановлюється договором між АРМА та організатором та не може бути більш як 15 відсотків ціни продажу лота.
До розміру винагороди організатора можуть не включатися витрати на здійснення заходів, необхідних для підготовки до проведення електронних торгів з реалізації відповідних активів. У такому разі відшкодування таких витрат здійснюється додатково переможцем аукціону з урахуванням вимог законодавства держави, на території якої перебувають відповідні активи, за попереднім погодженням з АРМА.
16. Винагорода оператора електронного майданчика, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, визначається у розмірі, що становить 4 відсотки ціни продажу лота (з урахуванням податку на додану вартість).
Винагорода оператора електронного майданчика розраховується від повного розміру ціни продажу лота (фактичної ціни договору) з урахуванням податку на додану вартість, що сплачується переможцем аукціону відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Плата на розвиток електронної торгової системи визначається з урахуванням податку на додану вартість, вираховується з винагороди оператора, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, встановленої цим Порядком, та становить 30 відсотків суми такої винагороди, отриманої оператором електронного майданчика. Договором між адміністратором та оператором встановлюється мінімальний щомісячний розмір плати на розвиток електронної торгової системи у розмірі восьми мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня року, в якому вноситься така плата, якщо інший розмір не визначено договором.
Положення цього пункту не застосовуються в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку.
17. Електронні торги проводяться за лотами. Розподіл активу (активів) на лоти здійснює АРМА.
Ринкова вартість активу визначається на підставі звіту про оцінку активу, що діє не більш як шість місяців з дати її проведення, якщо інше не встановлено законодавством або на підставі іншого документа, який відображає результати оцінки активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку.
Якщо строк дії звіту про оцінку активу закінчився після передачі майна на реалізацію, повторна оцінка такого майна не проводиться.
У разі нереалізації активів на електронних торгах (перших і повторних) та прийняття АРМА рішення про їх передачу для реалізації на нових електронних торгах вартість таких активів визначається на підставі нового звіту про оцінку активу чи іншого документа, який відображає результати оцінки активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку.
Обов’язок проведення оцінки активу з метою визначення стартової ціни лота покладається на організатора торгів.
18. Розмір гарантійного внеску становить 10 відсотків вартості активу відповідно до звіту про оцінку чи іншого документа, який відображає результати оцінки активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку.
Розмір гарантійного внеску для участі у повторних електронних торгах становить 20 відсотків вартості активу відповідно до звіту про оцінку чи іншого документа, який відображає результати оцінки активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку.
19. Перші електронні торги проводяться через електронну торгову систему шляхом повторюваного процесу підвищення цін трьома раундами в режимі реального часу. Електронні торги починаються автоматично в час та дату, які визначені в оголошенні про проведення торгів в електронній торговій системі.
В електронних торгах можуть брати участь учасники, які подали закриті цінові пропозиції.
У кожному раунді кожен учасник протягом 3-х хвилин у порядку від меншої до більших цінових пропозицій, а у разі їх збігу від тих, що подані пізніше, до тих, що подані раніше, має право зробити крок електронних торгів.
Учасник може протягом одного раунду електронних торгів один раз підвищити свою закриту цінову пропозицію, але не менш як на розмір мінімального кроку торгів (зробити крок торгів).
Розмір мінімального кроку торгів встановлюється на рівні 1 відсотка стартової ціни електронних торгів.
Після завершення раунду електронна торгова система робить паузу на 3 хвилини і оголошує наступний раунд.
Протягом кожного раунду електронних торгів усім учасникам забезпечується рівний доступ до перебігу електронних торгів, зокрема до інформації про місця розташування їх цін в електронній торговій системі від найнижчої до найвищої у кожному раунді проведення електронних торгів та інформації про кількість учасників у даному раунді електронних торгів без зазначення їх найменувань.
Якщо під час електронних торгів подана учасником закрита цінова пропозиція та/або цінова пропозиція є більшою за стартову ціну лота на розмір не менш як розмір мінімального кроку торгів, вважається, що такий учасник зробив крок торгів.
Протокол про результати електронних торгів (без підпису) формується та оприлюднюється в електронній торговій системі автоматично в день завершення електронних торгів.
Переможцем електронних торгів вважається учасник, що подав найвищу цінову пропозицію за лот, коли ним зроблено щонайменше один крок електронних торгів.
Якщо для участі у торгах подано заяву про участь у торгах від одного покупця, формується протокол про те, що наявний один учасник, а організатор протягом п’яти робочих днів з дня формування такого протоколу приймає та оприлюднює в електронній торговій системі рішення про реалізацію зазначеного активу шляхом викупу безпосередньо таким покупцем за запропонованою ним ціною, але не нижче стартової ціни.
У разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, положення цього пункту застосовуються з урахуванням таких особливостей:
електронні торги проводяться з використанням системи електронних торгів у режимі реального часу;
порядок та спосіб проведення аукціону (в тому числі кількість кроків електронних торгів та час на них, час для пауз між раундами, а також порядок здійснення кроків, розмір мінімального кроку, порядок формування та оприлюднення протоколу про результати торгів) визначається правилами електронних торгів.
20. Організатор має право відмінити електронні торги до проведення торгів виключно на підставі відповідного рішення організатора торгів або АРМА. Після проведення електронних торгів організатор має право відмінити електронні торги лише у разі припинення дії визначеної законом підстави для реалізації активу на підставі відповідного рішення АРМА.
Рішення про відміну електронних торгів повинно бути викладено у формі розпорядчого акта та містити такі реквізити:
підставу для відміни електронних торгів;
посилання на рішення, згідно з яким такі активи виставлено на продаж на електронних торгах;
підпис уповноваженої особи організатора торгів або АРМА.
Рішення про відміну електронних торгів опубліковується в електронній торговій системі, а в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, в системі електронних торгів, яку застосовує організатор, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня його прийняття.
21. Підставою для організації реалізації активів на перших, повторних електронних торгах, включаючи здійснення заходів, необхідних для реалізації активів, є заявка АРМА на передачу активів організатору для реалізації на електронних торгах (далі - заявка).
До заявки додається проект договору купівлі-продажу активу між АРМА та переможцем електронних торгів у разі реалізації активу, зазначеного в абзаці третьому або п’ятому пункту 3 цього Порядку.
22. Організатор оприлюднює в електронній торговій системі оголошення про проведення торгів відповідно до цього Порядку (вносить до електронної торгової системи інформацію про актив та формує відповідний лот), а в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - оприлюднює оголошення (вносить відповідну інформацію та формує відповідний лот) у системі електронних торгів на підставі отриманої заявки.
Оголошення про проведення торгів із зазначенням дати їх проведення опубліковується в електронній торговій системі не менш як за сім днів до дати їх проведення: для майна, що піддається швидкому псуванню, - не менш як за два робочих дні до їх проведення. Про проведення електронних торгів активами, зазначеними в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - відповідне оголошення опубліковується у системі електронних торгів не менш як за 20 робочих днів до дати проведення таких торгів.
Організатор, АРМА мають право вживати додаткових заходів до розповсюдження оголошення (зокрема, оприлюднювати оголошення про проведення торгів у інших джерелах інформації, у тому числі у медіа або на спеціалізованих веб-сайтах з продажу майна тощо). Організатор вживає таких додаткових заходів в обсязі та на умовах, визначених договором між АРМА та організатором.
23. Перші електронні торги - електронні торги, на яких реалізація відповідного лота здійснюється вперше.
24. Повторні електронні торги - електронні торги, які проводяться у разі, коли відповідний лот не було реалізовано на перших або повторних електронних торгах.
25. Стартова ціна лота на перших електронних торгах дорівнює вартості активу, який становить відповідний лот, за звітом про оцінку чи іншим документом, який відображає результати оцінки активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку.
У разі коли лот, який пропонувався для продажу на торгах, не реалізовано, проводяться повторні електронні торги із зниженням стартової ціни на 50 відсотків, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
У разі коли актив не реалізовано в порядку, передбаченому абзацом другим цього пункту, проводяться повторні торги - торги за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій із зниженням стартової ціни, визначеної абзацом першим цього пункту, на 50 відсотків, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
У разі настання обставин, передбачених абзацом першим пункту 31 цього Порядку, щодо переможця з наступною за величиною ціновою пропозицією або щодо учасника, який один подав заяву про участь в торгах, оголошується повторний аукціон із стартовою ціною попереднього аукціону.
Продаж активів на торгах за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій здійснюються за наявності не менш як одного учасника електронних торгів. Інші особливості проведення торгів за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій визначаються Регламентом роботи електронної торгової системи.
У разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, вид, порядок та особливості проведення повторних торгів (третіх) встановлюються правилами електронних торгів.
26. Строк підготовки до проведення електронних торгів (строк між отриманням організатором заявки та оприлюдненням оголошення про проведення торгів) встановлюється у заявці, але не може бути меншим:
15 календарних днів для нерухомого майна у разі проведення перших електронних торгів та п’яти календарних днів у разі проведення повторних (других, третіх) електронних торгів;
для рухомого майна, що піддається швидкому псуванню, швидко втрачає свою вартість, а також витрати на зберігання якого протягом одного календарного року становлять більше 50 відсотків його вартості, у разі проведення перших електронних торгів - десяти календарних днів та у разі проведення повторних (других, третіх) електронних торгів - п’яти календарних днів.
Нереалізовані на перших електронних торгах, повторних електронних торгах активи протягом двох робочих днів з дня, що настає за днем відповідних торгів, виставляються організатором на повторні електронні торги.
У разі коли проведення організатором додаткових заходів з підготовки до проведення повторних електронних торгів активами, зазначеними в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, потребує додаткового часу, такі активи виставляються організатором на повторні електронні торги після вжиття відповідних заходів, але не пізніше ніж через 15 календарних днів після проведення відповідних торгів, про що організатор невідкладно повідомляє АРМА.
27. У разі виставлення активів на кожні наступні повторні електронні торги організатор та АРМА мають право вживати додаткових заходів для поширення відомостей про такі активи. Організатор зобов’язаний вживати таких додаткових заходів в обсязі та на умовах, визначених договором між АРМА та організатором.
28. Переможцем електронних торгів вважається учасник, що подав найвищу цінову пропозицію за лот, за умови, що такий учасник зробив щонайменше один крок електронних торгів.
У разі подання однакових цінових пропозицій переможцем електронних торгів вважається учасник, що подав цінову пропозицію раніше.
29. Після завершення електронних торгів протокол про результати електронних торгів підписується переможцем, організатором та АРМА протягом десяти робочих днів з моменту формування протоколу електронною торговою системою, після чого протягом зазначеного строку опубліковується організатором в електронній торговій системі.
Протокол про результати електронних торгів підписується з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України “Про електронні довірчі послуги”, крім випадків, коли на паперовій формі протоколу наполягає переможець електронних торгів.
Порядок формування та підписання протоколу про результати електронних торгів з реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, визначається правилами електронних торгів. Відповідний протокол про результати електронних торгів підписується уповноваженими особами організатора, переможцем, не пізніше ніж протягом наступного дня надсилається АРМА та оприлюднюється. Оприлюднення відповідного протоколу здійснюється на офіційному веб-сайті АРМА, а також організатором - у визначений правилами електронних торгів спосіб.
30. Переможець торгів протягом п’яти банківських днів з дня, що настає за днем опублікування в електронній торговій системі підписаного протоколу електронних торгів, а в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, з дня підписання протоколу у строки, визначені правилами електронних торгів, зобов’язаний перерахувати кошти за придбаний актив на рахунок АРМА, зазначений у протоколі електронних торгів.
Переможець торгів активами, зазначеними в абзацах третьому та п’ятому пункту 3 цього Порядку, після опублікування в електронній торговій системі підписаного протоколу електронних торгів також зобов’язаний звернутися до АРМА та подати підписаний проект договору купівлі-продажу активу (лота), який розміщувався в оголошенні.
Організатор торгів, а також АРМА не підписують протокол електронних торгів з потенційним покупцем, який:
є працівником організатора торгів;
не подав документи або відомості, обов’язкове подання яких передбачене цим Порядком;
подав неправдиві відомості про себе;
набув статусу переможця попередніх електронних торгів з продажу цих активів, але відмовився від підписання або не підписав протокол чи договір купівлі-продажу майна (якщо такий договір вимагався для укладення), не сплатив ціну продажу лота у строки, передбачені цим Порядком, в попередніх торгах;
не може бути покупцем згідно з пунктом 12 цього Порядку.
Після завершення електронних торгів організатор та АРМА проводять перевірку заяви про участь в електронних торгах разом із доданими до неї документами та інформацією переможця торгів та у разі наявності однієї з підстав, передбачених абзацом третім цього пункту, приймає рішення про відмову від підписання протоколу про результати електронних торгів, договору купівлі-продажу активу (якщо підписання договору є обов’язковим відповідно до законодавства), що не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня його прийняття опубліковується в електронній торговій системі, а в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - на офіційному веб-сайті АРМА та в інші способи, передбачені правилами електронних торгів.
Переможець торгів може оскаржити рішення про непідписання протоколу електронних торгів з потенційним покупцем та неукладення договору купівлі-продажу майна в судовому порядку.
Після надходження коштів за придбаний лот на рахунок АРМА, зазначений у протоколі електронних торгів, протягом трьох робочих днів АРМА складається акт про реалізацію активів на електронних торгах, який підписується керівником самостійного структурного підрозділу, що забезпечує організацію реалізації державної політики у сфері управління активами, та Головою АРМА або його заступником відповідно до розподілу обов’язків, після чого опубліковується організатором в електронній торговій системі, а в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - на офіційному веб-сайті АРМА та в інші способи, передбачені правилами електронних торгів.
В акті про реалізацію активів на електронних торгах зазначається, зокрема, така інформація:
ким, коли і де проводилися електронні торги;
прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи - переможця електронних торгів, серія та номер/унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, що посвідчує її особу (у разі, коли переможцем електронних торгів є юридична особа, зазначаються її найменування, місцезнаходження та код згідно з ЄДРПОУ, крім випадків, коли переможцем електронних торгів є юридична особа - нерезидент);
сума, внесена переможцем електронних торгів за придбані активи.
Договір купівлі-продажу активів, зазначених в абзацах третьому та п’ятому пункту 3 цього Порядку, підписується АРМА наступного робочого дня після його надходження від переможця електронних торгів, але не раніше надходження коштів за придбаний лот на рахунок АРМА, зазначений в протоколі електронних торгів, після чого опубліковується організатором в електронній торговій системі, а в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - на офіційному веб-сайті АРМА та в інші способи, передбачені правилами електронних торгів.
Підписання акта про реалізацію активів на електронних торгах щодо рухомого майна, видача нотаріусом свідоцтва про придбання нерухомого майна на електронних торгах, укладення договору купівлі-продажу щодо активів, зазначених в абзацах третьому та п’ятому пункту 3 цього Порядку, є підставою для вжиття визначених законом заходів із скасування арешту таких активів з підстав, що в арешті таких активів немає потреби.
Право власності на актив, рухоме майно переходить до переможця електронних торгів з моменту підписання акта про реалізацію активів на електронних торгах, укладення договору купівлі-продажу активів, зазначених в абзацах третьому та п’ятому пункту 3 цього Порядку, за винятком активів, виникнення (перехід) прав власності на які підлягають державній реєстрації.
Право власності на нерухоме майно переходить до переможця електронних торгів з моменту державної реєстрації такого права на підставі свідоцтва про придбання нерухомого майна на електронних торгах, виданого нотаріусом.
Встановлені законодавством податки та збори (обов’язкові платежі) за придбаний актив сплачуються переможцем торгів в установленому законодавством порядку.
Переможець електронних торгів відшкодовує витрати за зберігання лота, оцінку лота та інші витрати, пов’язані з підготовкою лота, якщо відшкодування таких витрат передбачене оголошенням торгів та вони не покривалися за рахунок винагороди організатора.
Оператор, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, повертає переможцю торгів не пізніше ніж протягом 15 робочих днів з дня публікації підписаного протоколу в електронній торговій системі залишок гарантійного внеску (за наявності), за вирахуванням винагороди оператора та винагороди організатора. Протягом зазначеного строку оператор перераховує винагороду організатору торгів.
У разі коли сума винагороди оператора та винагороди організатора перевищує розмір гарантійного внеску, переможець зобов’язаний провести повний розрахунок з оператором, організатором (здійснити доплату) після формування протоколу електронних торгів, але до моменту публікації підписаного протоколу в електронній торговій системі.
Абзаци двадцять п’ятий - двадцять шостий цього пункту не застосовуються до реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку.
31. У разі відмови переможця від підписання протоколу електронних торгів, договору купівлі-продажу активу (активів) (якщо підписання договору вимагається) чи нездійснення оплати в повному обсязі за придбаний актив (активи) у строк, встановлений цим Порядком, або в разі відмови організатора та/або АРМА від підписання протоколу електронних торгів, договору купівлі-продажу активу (якщо підписання договору є обов’язковим відповідно до законодавства), в разі наявності підстав, передбачених абзацом третім пункту 30 цього Порядку, переможцем електронних торгів вважається учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблено щонайменше один крок електронних торгів.
У разі подання однакових цінових пропозицій переможцем електронних торгів вважається учасник, що подав цінову пропозицію раніше.
32. Гарантійний внесок переможця у випадку, передбаченому пунктом 31 цього Порядку, організатором не повертається та за вирахуванням винагороди організатора та оператора електронного майданчика (а в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - винагороди організатора, якщо це відповідає порядку вирахуванню винагороди такого організатора відповідно до пункту 15 цього Порядку) перераховується на рахунок для проведення розрахунків переможцями електронних торгів за придбані активи, визначений в оголошенні про проведення торгів.
Сума винагород організатора та оператора в такому разі не може перевищувати суми гарантійного внеску такого переможця. Сума коштів, якої не вистачає для сплати винагороди організатору та оператору в повному обсязі (різниця між розміром гарантійного внеску, сплаченого переможцем аукціону, та сумою винагороди оператора та організатора, визначених відповідно до вимог цього Порядку), не стягується.
33. Повернення сплаченого гарантійного внеску учаснику з наступною за величиною ціновою пропозицією після переможця електронних торгів, а в разі подання однакових цінових пропозицій учасниками - учаснику, що подав цінову пропозицію раніше, здійснюється оператором протягом 15 робочих днів з дня, що настає за днем опублікування підписаного протоколу в електронній торговій системі (крім випадків, коли переможцем електронних торгів є такий учасник), а в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - здійснюється організатором протягом 15 робочих днів з дня, що настає за днем підписання протоколу про результати електронних торгів.
Повернення сплачених гарантійних внесків учасникам, крім переможця електронних торгів та учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією після переможця електронних торгів, а у разі однакових цінових пропозицій учасників - учаснику, що подав цінову пропозицію раніше, здійснюється оператором електронного майданчика у строк, що не перевищує три робочих дні з дня формування протоколу про результати електронних торгів, а в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - з дня підписання протоколу про результати електронних торгів.
Повернення сплачених гарантійних внесків учасникам, які анулювали свою закриту цінову пропозицію, здійснюється оператором протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем такого анулювання в разі реалізації активів, зазначених в абзаці третьому пункту 3 цього Порядку, - організатором.
У разі відміни (скасування) електронних торгів гарантійний внесок повертається учасникам протягом трьох робочих днів.
34. У разі нереалізації активів за результатами перших, повторних електронних торгів протягом трьох місяців для рухомого майна та шести місяців для нерухомого майна електронні торги вважаються такими, що не відбулися, а активи підлягають поверненню АРМА. При цьому витрати організатора із здійснення заходів, необхідних для реалізації активів, компенсації не підлягають.
Щодо зазначених у цьому пункті активів за рішенням АРМА можуть бути проведені нові електронні торги.
Організатором нових електронних торгів не може бути організатор електронних торгів, за результатами яких відповідний актив не було реалізовано.
Організатор нових електронних торгів відбирається АРМА в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 558 “Про затвердження Порядку відбору на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів”.
35. У разі самостійного виконання судового рішення про спеціальну конфіскацію активів у порядку, визначеному частиною десятою статті 100 Кримінального процесуального кодексу України, АРМА протягом трьох робочих днів здійснює розподіл отриманих коштів від реалізації таких активів шляхом перерахування потерпілому, цивільному позивачу коштів у визначеному судовим рішенням розмірі для відшкодування збитків, завданих внаслідок злочину, а частина, що залишилася, перераховується до державного бюджету.
У разі коли суми коштів від реалізованих активів недостатньо для відшкодування збитків потерпілому, цивільному позивачу в повному обсязі, відшкодування здійснюється пропорційно сумі, що належить кожному.”.