Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для гарантування безпеки судноплавства та сприяння стабільності морських перевезень
З метою гарантування безпеки судноплавства та сприяння стабільності морських перевезень шляхом створення сприятливих умов для роботи операторів, фрахтувальників та/або власників морських суден та суден внутрішнього плавання, що ходять під прапором України та під прапорами іноземних держав і задіяні в експорті української продукції, під час збройної агресії Російської Федерації проти України та воєнних дій на території України та забезпечення сталого експорту української продукції через порти України і запобігання поглибленню світової продовольчої кризи Кабінет Міністрів України постановляє:
1) на період воєнного стану витрати на забезпечення сплати відшкодування страховим компаніям та компаніям-перестрахувальникам витрат, які виникли у них у зв’язку з виконанням договорів страхування та договорів перестрахування, а також для оплати послуг банків, юридичних радників, послуг з відкриття акредитивів та ескроу рахунків та інших пов’язаних послуг можуть здійснюватися за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету на безповоротній основі;
2) постанова Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. № 415 “Про затвердження Порядку використання коштів резервного фонду бюджету” (Офіційний вісник України, 2002 р., № 14, ст. 734) не застосовується до виділення коштів з державного бюджету на виконання цієї постанови.
2. Виділити Міністерству економіки (для приватного акціонерного товариства “Експортно-кредитне агентство”) 800 млн. гривень для забезпечення сплати відшкодування страховим компаніям та компаніям-перестрахувальникам витрат, які виникли у них у зв’язку з виконанням договорів страхування та договорів перестрахування відповідно до умов угоди, зазначеної в пункті 6 цієї постанови, а також для оплати послуг банків, юридичних радників, послуг з відкриття акредитивів та ескроу розрахунків та інших пов’язаних послуг або інших витрат, пов’язаних з укладенням та/або супроводженням угоди тощо, у розмірі, що не перевищує 3 відсотки суми відшкодування, зазначеної в цьому пункті, шляхом перерахування коштів приватному акціонерному товариству “Експортно-кредитне агентство” на рахунок, відкритий в акціонерному товаристві “Державний експортно-імпортний банк України” з метою здійснення платежів за акредитивами, відповідно до умов договорів про відкриття таких акредитивів.
3. Міністерству фінансів здійснити зазначені видатки на безповоротній основі за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.
4. Міністерству економіки, приватному акціонерному товариству “Експортно-кредитне агентство” забезпечити реалізацію механізму зниження розміру тарифів на страхування від воєнних ризиків торгових суден, задіяних у перевезенні українських експортних товарів, для відновлення експорту українських товарів через Чорне море за участю компаній MarshMcLennan, Lloyd’s of London тa Ascot, зокрема шляхом розміщення відповідних коштів на рахунках в публічному акціонерному товаристві акціонерному банку “Укргазбанк” та акціонерному товаристві “Державний експортно-імпортний банк України”, що дасть змогу цим банкам видавати відповідні акредитиви.
5. Державній казначейській службі здійснити відкриття асигнувань та платежі за видатками резервного фонду державного бюджету, передбаченими в пункті 2 цієї постанови, у першочерговому порядку.
6. Міністерству економіки за участю приватного акціонерного товариства “Експортно-кредитне агентство” та юридичних радників розробити та подати на погодження Кабінету Міністрів України проект угоди (reimbursement agreement) між приватним акціонерним товариством “Експортно-кредитне агентство” та компаніями MarshMcLennan, Lloyd’s of London тa Ascot про забезпечення сплати відшкодування страховим компаніям та компаніям-перестрахувальникам витрат, які виникли у них у зв’язку з виконанням договорів страхування та договорів перестрахування.
7. Міністерству економіки подати на розгляд Кабінету Міністрів України проект рішення Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до статуту приватного акціонерного товариства “Експортно-кредитне агентство” з метою виконання цієї постанови.
8. Уповноважити приватне акціонерне товариство “Експортно-кредитне агентство” укласти угоду, зазначену в пункті 6 цієї постанови, та розмістити кошти, зазначені у пункті 2 цієї постанови, на рахунках в публічному акціонерному товаристві акціонерному банку “Укргазбанк” та акціонерному товаристві “Державний експортно-імпортний банк України”.
9. Витрати приватного акціонерного товариства “Експортно-кредитне агентство” з відкриття акредитивів та ескроу рахунків, придбання послуг юридичних радників покриваються за рахунок коштів, зазначених в пункті 2 цієї постанови.
10. Після припинення дії угоди, зазначеної в пункті 6 цієї постанови, а також дії акредитивів та після повернення з рахунків покриття невикористаних коштів в іноземній валюті приватному акціонерному товариству “Експортно-кредитне агентство” здійснити продаж таких коштів на валютному ринку України за національну валюту (за ринковим курсом) для подальшого спрямування до Державного бюджету України.
11. Приватному акціонерному товариству “Експортно-кредитне агентство” подавати до 30 грудня звітного року Міністерству економіки та Міністерству фінансів звіт про використання коштів, виділених згідно з цією постановою.
12. Рекомендувати Національному банку забезпечити проведення операцій щодо здійснення купівлі іноземної валюти та подальшого здійснення транскордонних переказів, як це визначено цією постановою.
13. Внести до пункту 13 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176; 2023 р., № 51, ст. 2834, № 52, ст. 2905), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2023 р. № 1135, зміну, що додається.
ЗМІНА,
що вноситься до пункту 13 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування
Доповнити пункт 13 після абзацу двадцять восьмого новим абзацом такого змісту:
“19) здійснюється закупівля послуг, пов’язаних із створенням або залученням фінансових інструментів, а також послуг, пов’язаних із створенням інструментів страхування, перестрахування та/або відшкодування збитків від воєнних ризиків торгових суден, задіяних у перевезенні українських експортних товарів.”.
У зв’язку з цим абзаци двадцять дев’ятий - тридцять третій вважати відповідно абзацами тридцятим - тридцять четвертим.