Про внесення змін до Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону та Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність
Рада адвокатів України, у контексті обговорення звернення Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В. № 1262 від 07 серпня 2023 року про внесення змін до Регламенту ВКДКА, Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону та Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, з урахуванням пропозицій, зауважень та редакційних правок членів Ради адвокатів України, керуючись статтями 55, 57 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Положенням про Раду адвокатів України, Регламентом Ради адвокатів України, вирішила:
- Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 78 від 4-5 липня 2014 року, зі змінами (додаток 1);
- Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 268 від 17 грудня 2013 року, зі змінами (додаток 2);
- Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 120 від 30 серпня 2014 року, зі змінами (додаток 3).
2. Секретарю Ради адвокатів України повідомити про прийняте рішення Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, ради адвокатів регіонів, кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури регіонів.
ЗМІНИ
до Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 78 від 4-5 липня 2014 року (з наступними змінами та доповненнями)
1. У розділі III Регламенту ВКДКА:
1.1. Пункт 3.12 доповнити підпунктами 3.12.1 - 3.12.6 наступного змісту:
"3.12.1. Учасники засідання повинні добросовісно користуватися своїми правами.
3.12.2. Недобросовісне користування своїми правами не допускається. ВКДКА може визнати дії учасника засідання недобросовісним користуванням своїми правами, зокрема у разі:
- подання заяви, клопотання для вирішення питання, яке вже вирішено комісією, за відсутності інших підстав або нових обставин;
- подання заяви, клопотання про відкладення розгляду скарги чи клопотання без доказів, які підтверджують поважні причини неявки на засідання комісії;
- заявлення завідомо безпідставного відводу (така заява має містити обґрунтування);
- заявлення відводу усім членам ВКДКА без обґрунтування такого відводу стосовно кожного члена ВКДКА;
- порушення порядку під час засідання комісії або невиконання розпоряджень головуючого;
- вчинення інших дій, які спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду скарги чи клопотання.
3.12.3. Якщо подання заяви, клопотання визнається недобросовісним користуванням своїми правами учасником засідання, ВКДКА має право залишити без розгляду таку заяву, клопотання.
3.12.4. У випадку недобросовісного користування своїми правами, ВКДКА має право вжити заходи реагування. Заходами реагування є дії, що вчиняються з метою спонукання учасників засідання до добросовісного виконання своїх обов'язків, припинення недобросовісного користування своїми правами та запобігання створенню перешкод для розгляду скарги чи клопотання. Види заходів реагування: 1) попередження; 2) видалення із залу засідання комісії / відключення від відеоконференції у разі прийняття участі у засіданні дистанційно.
3.12.5. До учасників засідання за порушення порядку під час засідання комісії або невиконання розпоряджень головуючого може застосовуватися попередження, а в разі повторного вчинення таких дій - видалення із залу засідання комісії / відключення від відеоконференції у разі прийняття участі у засіданні дистанційно.
3.12.6. Про залишення заяви, клопотання без розгляду у зв'язку із недобросовісним користуванням своїми правами, ВКДКА приймає протокольне рішення, про що зазначається в протоколі засідання ВКДКА.".
1.2. Друге та третє речення підпункту 3.14.1 пункту 3.14 викласти в наступній редакції:
"3.14.1. ... Зазначені учасники за два дні до початку засідання повинні письмово повідомити ВКДКА про бажання взяти участь у засіданні дистанційно в режимі відеоконференції, направивши на адресу електронної пошти ВКДКА відповідне клопотання та документи, що підтверджують особу учасника, та, у разі наявності, особу представника, а також документи, що підтверджують повноваження такого представника, передбачені пунктом 6 статті 14 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність. Таке клопотання та документи повинні бути підписані за допомогою електронного цифрового підпису.".
1.3. Пункт 3.42 доповнити абзацом другим наступного змісту: "Результати додаткової комісійної перевірки доповідаються на засіданні ВКДКА.".
ЗМІНИ
до Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 268 від 17 грудня 2013 року (з наступними змінами та доповненнями)
1. Пункт 4.9 розділу 4 Регламенту КДКА регіону після слів "яке підлягає внесенню до Єдиного реєстру адвокатів України" доповнити словами наступного змісту: "..., або рішення суду про скасування рішення КДКА/ВКДКА про зупинення або позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю, яке набрало законної сили,".
2. Пункт 6.4 розділу 6 Регламенту КДКА регіону доповнити підпунктами 6.4.6 - 6.4.11 наступного змісту:
"6.4.6. Учасники засідання КДКА (Палати) повинні добросовісно користуватися своїми правами.
6.4.7. Недобросовісне користування своїми правами не допускається. КДКА (Палата) може визнати дії учасника засідання недобросовісним користуванням своїми правами, зокрема у разі:
- подання заяви, клопотання для вирішення питання, яке вже вирішено КДКА (Палатою), за відсутності інших підстав або нових обставин;
- подання заяви, клопотання про відкладення розгляду питання, справи без доказів, які підтверджують поважні причини неявки на засідання КДКА (Палати);
- заявлення завідомо безпідставного відводу (така заява має містити обґрунтування);
- заявлення відводу усім членам КДКА (Палати) без обґрунтування такого відводу стосовно кожного члена КДКА (Палати);
- порушення порядку під час засідання КДКА (Палати) або невиконання розпоряджень головуючого;
- вчинення інших дій, які спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду питання, справи.
6.4.8. Якщо подання заяви, клопотання визнається недобросовісним користуванням своїми правами учасником засідання, КДКА (Палата) має право залишити без розгляду таку заяву, клопотання.
6.4.9. У випадку недобросовісного користування своїми правами, КДКА (Палата) має право вжити заходи реагування. Заходами реагування є дії, що вчиняються з метою спонукання учасників засідання до добросовісного виконання своїх обов'язків, припинення недобросовісного користування своїми правами та запобігання створенню перешкод для розгляду питання, справи. Види заходів реагування: 1) попередження; 2) видалення із залу засідання КДКА (Палати) / відключення від відеоконференції у разі прийняття участі у засіданні дистанційно.
6.4.10. До учасників засідання за порушення порядку під час засідання КДКА (Палати) або невиконання розпоряджень головуючого може застосовуватися попередження, а в разі повторного вчинення таких дій - видалення із залу засідання КДКА (Палати) / відключення від відеоконференції у разі прийняття участі у засіданні дистанційно.
6.4.11. Про залишення заяви, клопотання без розгляду у зв'язку із недобросовісним користуванням своїми правами, КДКА (Палата) приймає протокольне рішення, про що зазначається в протоколі засідання КДКА (Палати).".
ЗМІНИ
до Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 120 від 30 серпня 2014 року (з наступними змінами та доповненнями)
1. Друге та третє речення ч. 4 статті 44 Положення викласти в наступній редакції:
"Такі учасники засідання повинні за два дні до початку засідання письмово повідомити КДКА регіону про бажання взяти участь у засіданні дистанційно в режимі відеоконференції, направивши на адресу електронної пошти КДКА регіону відповідне клопотання та документи, що підтверджують особу учасника, та, у разі наявності, особу представника, а також документи, що підтверджують повноваження такого представника, передбачені пунктом 6 статті 14 даного Положення. Таке клопотання та документи повинні бути підписані за допомогою електронного цифрового підпису.".
{Джерело: вебсайт Національної асоціації адвокатів України http://www.unba.org.ua}