Про внесення змін до Типових правил прийому до закладів професійної (професійно-технічної) освіти України
На виконання абзацу третього пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 19 червня 2022 року № 2312-IХ «Про внесення змін до Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» щодо окремих аспектів підготовки кваліфікованих робітників в умовах воєнного стану та відновлення економіки», підпункту 5 пункту 4, пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Типових правил прийому до закладів професійної (професійно-технічної) освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 14 травня 2013 року № 499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 травня 2013 року за № 823/23355, що додаються.
2. Директорату професійної освіти (Шумік І.) подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
3. Департаменту забезпечення документообігу, контролю та інформаційних технологій (Єрко І.) зробити відмітку в справах архіву.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Завгороднього Д.
ЗМІНИ
до Типових правил прийому до закладів професійної (професійно-технічної) освіти України
1. У розділі I:
1) пункт 1.2:
в абзаці другому після слів і цифр «від 01 березня 2021 року № 271» доповнити словами і цифрами «в редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 серпня 2022 року № 726),»;
абзац третій цього пункту виключити;
2) пункт 1.5 викласти в такій редакції:
«1.5. Прийом до закладу професійної (професійно-технічної) освіти для здобуття освіти за рахунок державного та/або місцевих бюджетів здійснюється на:
первинну професійну підготовку;
професійне (професійно-технічне) навчання (у тому числі перепідготовку) за іншою (іншими) професією (професіями), але не раніше ніж через три роки після завершення безоплатного здобуття професійної (професійно-технічної) освіти за попередньо здобутою професією (професіями), за умови наявності підтвердженого страхового стажу не менше двох років і за наявності вільних місць після зарахування осіб, які безоплатно здобуватимуть професійну (професійно-технічну) освіту вперше;
професійне (професійно-технічне) навчання (у тому числі перепідготовку) за іншою професією, якщо за станом здоров’я особа втратила можливість виконувати роботу за попередньо здобутою професією, що підтверджується висновком медико-соціальної експертної комісії, до завершення трирічного періоду та/або за відсутності підтвердженого страхового стажу не менше двох років;
професійне (професійно-технічне) навчання (у тому числі перепідготовку) на запит про невідкладне забезпечення потреб держави (регіону) у підготовці необхідних кваліфікованих робітників.»;
3) пункт 1.6 викласти в такій редакції:
«1.6. Прийом до закладу професійної (професійно-технічної) освіти для здобуття освіти за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб здійснюється:
на первинну професійну підготовку понад державне/регіональне замовлення;
на професійне (професійно-технічне) навчання, перепідготовку, крім випадків, наведених у пункті 1.5 цих Типових правил, та підвищення кваліфікації.».
2. У розділі II:
1) у пункті 2.2 слово «директор» замінити словом «керівник»;
2) у пункті 2.3 після слова «Єдиної» додати слово «державної»;
3) в абзаці четвертому пункту 2.4 слова «закладу освіти» замінити словами «закладу професійної (професійно-технічної) освіти;»;
4) в абзаці шостому пункту 2.6 слово «статтю» виключити;
3. У розділ III:
1) пункт 3.1:
в абзаці першому слова «місце проживання» виключити;
після абзацу третього доповнити новим абзацом четвертим такого змісту:
«Заяви в електронній формі можуть подавати вступники, інформація щодо документів про раніше здобуту освіту (основа вступу) яких міститься в Реєстрі документів про освіту.».
2) пункт 3.2:
після абзацу шостого доповнити абзацами сьомим і восьмим такого змісту:
«довідку ОК-5, що підтверджує наявність страхового стажу (у разі потреби);
висновок медико-соціальної експертної комісії (у разі потреби);».
У зв’язку з цим абзаци сьомий і восьмий вважати абзацами дев’ятим і десятим.
3) пункт 3.4 викласти в такій редакції:
«3.4. Заява в електронній формі подається вступником шляхом заповнення електронної форми в режимі онлайн та розглядається приймальною комісією закладу професійної (професійно-технічної) освіти.
В електронному кабінеті вступник зазначає такі дані:
адресу електронної пошти, до якої вступник має доступ. Зазначена адреса буде логіном для входу до особистого електронного кабінету;
пароль для входу до особистого електронного кабінету;
серію та номер документа про раніше здобуту освіту (основи вступу);
наявність документів, що дають право на пільги при вступі до закладу професійної (професійної) освіти.
В електронному кабінеті вступник завантажує:
скановану копію додатка до документа про освіту;
скановану копію медичної довідки за формою, установленою чинним законодавством.
Особи, які отримали в електронному кабінеті або на електронну пошту повідомлення про рекомендування до зарахування повинні впродовж 5-ти робочих днів подати оригінали (копії) документів, перелік яких зазначено у пункті 13.2 цих Типових правил.
Заклади професійної (професійно-технічної) освіти створюють консультаційні центри при приймальних комісіях для надання допомоги вступникам під час подання заяв в електронній формі.
4. У розділі IV:
1) абзац шостий пункту 4.1 викласти в такій редакції:
«за іншими критеріями відбору, що не суперечать законодавству України.»;
2) пункт 4.3 викласти в такій редакції:
«4.3. Під час воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) у випадках, якщо кількість поданих заяв про зарахування перевищує кількість місць державного та/або регіонального замовлення на відповідну професію та/або відповідний ліцензований обсяг, прийом до закладу професійної (професійно-технічної) освіти проводиться за результатами співбесіди, у тому числі дистанційно з використанням можливостей інформаційно-комунікаційних та цифрових технологій.».
3) додати пункт 4.5 такого змісту:
«4.5. Вступники мають право подати заяву на вступ до будь-якого закладу професійної (професійно-технічної) освіти незалежно від місця проживання.
Заклад професійної (професійно-технічної) освіти не має права відмовити особі у прийнятті документів та у зарахуванні на навчання на умовах державного та/або регіонального замовлення за відсутності реєстрації місця проживання особи на території відповідної територіальної громади.».
У зв’язку з цим пункт 4.5 вважати пунктом 4.6.
5. В абзаці третьому пункту 5.2 розділу V слово «загальну» виключити.
6. У пункті 6.3 розділу VI слова «а потім» замінити словами «після чого».