Про затвердження Змін до Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення)
Відповідно до частини п'ятої статті 55 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та частини другої статті 70 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" порядок відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі також - Комісія), погодженим із Державною судовою адміністрацією України.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17 затверджено Порядок відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення) (далі - Порядок), до якого в подальшому вносилися зміни.
13 червня 2023 року до Вищої ради правосуддя надійшла копія рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 12 червня 2023 року № 8/зп-23 (лист від 13 червня 2023 року № 21-862/23), яким до Вищої ради правосуддя внесено подання щодо внесення змін до Порядку, а також надано Вищій раді правосуддя пропозицію розглянути питання щодо врегулювання механізму відрядження судді без його згоди, правових наслідків неявки судді на виконання рішення щодо його відрядження, а також порядку припинення роботи суду.
За результатами опрацювання відповідного рішення Комісії Вища рада правосуддя листом від 15 червня 2023 року № 5277/0/9-23 звернула увагу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на необхідність надання Вищій раді правосуддя інформації щодо погодження з Державною судовою адміністрацією України змін до Порядку та запропонувала надати погоджені з Державною судовою адміністрацією України конкретні пропозиції щодо порядку врегулювання механізму відрядження судді без його згоди, правових наслідків неявки судді на виконання рішення щодо його відрядження, а також щодо порядку припинення роботи суду.
Листом Комісії від 16 червня 2023 року № 21-903/23 Вищій раді правосуддя надано порівняльну таблицю проєкту змін до Порядку, а також повідомлено про направлення копії рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 12 червня 2023 року № 8/зп-23 та відповідної порівняльної таблиці змін до Порядку на погодження до Державної судової адміністрації України.
Крім того, Комісія зазначила, що питання щодо врегулювання механізму відрядження судді без його згоди, правових наслідків неявки судді на виконання рішення щодо його відрядження та порядку припинення роботи суду може бути вирішене в межах законодавчого процесу.
23 червня 2023 року до Вищої ради правосуддя надійшла копія листа Державної судової адміністрації України від 21 червня 2023 року № 10-7384/23, скерована листом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 22 червня 2023 року № 21-934/23, згідно з яким Державна судова адміністрація України в межах повноважень погодила без зауважень зміни до Порядку, ініційовані рішенням Комісії від 12 червня 2023 року № 8/зп-23.
За результатами опрацювання подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо внесення змін до Порядку та додаткових матеріалів Вища рада правосуддя в цілому підтримує запропоновані Комісією та погоджені Державною судовою адміністрацією України зміни до Порядку. Вища рада правосуддя вважає передчасними пропозиції Комісії щодо:
виключення пункту 4 розділу III Порядку у зв'язку з відсутністю обґрунтування відповідних змін та з огляду на те, що положення цього пункту спрямовані на забезпечення безпеки суддів / членів їхніх сімей, які проживають (перебувають) у населених пунктах, які є тимчасово окупованою територією та які розташовані на лінії зіткнення, що надзвичайно важливо в умовах повномаштабного вторгнення рф на територію України;
виключення в абзаці першому пункту 8 розділу III Порядку слів "а також за потреби шляхом надсилання повідомлення засобами поштового зв'язку, електронною поштою.", оскільки виникає ризик неповідомлення судді про розгляд щодо нього питання про внесення подання про відрядження / дострокове закінчення відрядження та, як наслідок, неможливість надання ним додаткової інформації або пояснень в межах розгляду цього питання. Крім того, у випадках, визначених пунктом 4 розділу III Порядку, персональні дані судді не публікуються, тому в разі затвердження запропонованих Комісією змін суддя буде позбавлений права бути повідомленим про розгляд питання щодо нього.
Щодо пропозиції Комісії в частині доповнення розділу VII Порядку положенням про продовження Комісією розгляду протягом розумного строку матеріалів щодо відрядження судді та про дострокове закінчення відрядження судді, розгляд яких не завершено Вищою радою правосуддя у період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, варто зазначити таке.
Вищою радою правосуддя після формування повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на початку червня 2023 року передано 23 матеріали та документи про відрядження та дострокове закінчення відрядження суддів, які перебували на розгляді Вищої ради правосуддя та розгляд яких не завершено. Вища рада правосуддя вважає, що продовження розгляду зазначених матеріалів має здійснюватися Комісією невідкладно, завершення їх розгляду має відбутися в розумні строки. Це зумовлено необхідністю подолання критичного рівня навантаження в судах, щодо яких надійшли відповідні повідомлення Державної судової адміністрації України, та забезпечення прав громадян на доступ до правосуддя.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 3, 30, 34, частиною другою статті 70 Закону України "Про Вищу раду правосуддя", частиною п'ятою статті 55 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Вища рада правосуддя ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Зміни до Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), що додаються.
2. Копію рішення надіслати Вищій кваліфікаційній комісії суддів України та Державній судовій адміністрації України.
ЗМІНИ
до Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення)
1. Пункт 3 розділу II викласти в такій редакції:
"3. Державна судова адміністрація України надсилає повідомлення про необхідність розгляду питання щодо відрядження судді або дострокового закінчення відрядження судді до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а в період відсутності її повноважного складу - до Вищої ради правосуддя, протягом десяти днів з дати отримання звернення, зазначеного у пункті 2 цього розділу.
Таке повідомлення надсилається стосовно кожного суду окремо.".
2. У розділі III:
1) пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Розгляд питання щодо внесення подання про відрядження судді або про дострокове закінчення відрядження судді здійснюється Вищою кваліфікаційною комісією суддів України не пізніше ніж за тридцять днів із дня одержання повідомлення Державної судової адміністрації України.
Підготовка до розгляду та розгляд Вищою кваліфікаційною комісією суддів України питання здійснюється відповідно до Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.";
2) пункт 5 викласти в такій редакції:
"5. Для розгляду Вищою кваліфікаційною комісією суддів України питання щодо внесення подання про відрядження суддя надає до Комісії згоду на відрядження його до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя згідно зі встановленою формою (додаток 1), довідку (додаток 2), а також інші документи, перелік яких зазначений у згоді на відрядження, що можуть бути враховані під час вирішення питання про відрядження судді.
У разі неможливості надання довідки головою суду або виконувачем його обов'язків вона може бути посвідчена керівником відповідного територіального управління Державної судової адміністрації України або Державної судової адміністрації України.";
3) пункт 11-1 викласти в такій редакції:
"11-1. За результатами розгляду питання про дострокове закінчення відрядження судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України приймає одне з таких рішень:
про внесення до Вищої ради правосуддя подання з рекомендацією про дострокове закінчення відрядження судді;
про відмову у внесенні до Вищої ради правосуддя подання про дострокове закінчення відрядження судді;
про залишення без розгляду та повернення до Державної судової адміністрації України повідомлення про необхідність розгляду питання про дострокове закінчення відрядження судді.";
4) пункт 13 викласти в такій редакції:
"13. Рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо внесення подання про відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації або про дострокове закінчення відрядження судді, подані відповідним суддею документи (за наявності) та інші документи, які обґрунтовують рішення (за наявності), надсилаються до Вищої ради правосуддя протягом п'яти робочих днів після його прийняття.
Копія рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України надсилається до Державної судової адміністрації України протягом трьох робочих днів після його прийняття.".
3. Розділ VII доповнити абзацом шостим такого змісту:
"Вища кваліфікаційна комісія суддів України невідкладно продовжує розгляд матеріалів про відрядження судді та про дострокове закінчення відрядження судді, розгляд яких не завершено Вищою радою правосуддя в період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, та завершує його протягом розумного строку. Оголошення про призначення таких питань до розгляду оприлюднюється на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не пізніше наступного робочого дня після визначення дати, часу і місця розгляду такого питання.".
{Текст взято з сайту Вищої ради правосуддя http://hcj.gov.ua}