Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань цивільного захисту
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до постанов Кабінету Міністрів України з питань цивільного захисту зміни, що додаються.
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України з питань цивільного захисту
1. У Порядку підготовки до дій за призначенням органів управління та сил цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 443 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 50, ст. 1787; 2020 р., № 99, ст. 3219):
1) в абзаці першому пункту 4 слова “функціональних і територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту та їх ланок” замінити словами “центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення), селищних, сільських рад”;
2) у пункті 12 після слова “областей” доповнити словами “, міст Києва та Севастополя”, а слова “у межах міст, районів, районів у містах” замінити словами “у межах районів, районів у містах Києві та Севастополі, територій територіальних громад”;
3) у додатку до Порядку:
пункти 5 і 6 після слів “та її ланок” доповнити словами “і субланок”;
у пункті 7 слова “орган управління та сили цивільного захисту ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, місцева комісія” замінити словами “органи управління та сили цивільного захисту ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту та її субланок, місцеві комісії”;
у пункті 8 викласти графу в такій редакції:
“місцеві комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, відповідні структурні підрозділи органу управління ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту та її субланок, а також органи управління сил цивільного захисту ланки територіальної підсистеми та її субланок”;
доповнити додаток пунктом 81 такого змісту:
“81. Штабне тренування з органами управління цивільного захисту субланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту | щороку | одна доба | керівник субланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту | місцева комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, відповідні структурні підрозділи органу управління субланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту та органи управління сил цивільного захисту субланки територіальної підсистеми”. |
2. У Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 444 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 50, ст. 1788; 2018 р., № 62, ст. 2141; 2021 р., № 72, ст. 4542):
1) абзац третій пункту 2 викласти в такій редакції:
“за місцем навчання - здобувачів освіти;”;
2) абзац третій пункту 3 викласти в такій редакції:
“здобувачів освіти - на МОН.”;
3) пункт 6 доповнити абзацом такого змісту:
“Проходження навчання працівниками центральних органів виконавчої влади, інших органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання із числа керівного складу і фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів із питань цивільного захисту, організовується роботодавцем відповідно до Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 р. № 819 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 89, ст. 3269; 2018 р., № 29, ст. 1043; 2020 р., № 14, ст. 568).”;
4) пункт 17 доповнити абзацом такого змісту:
“Органи місцевого самоврядування, територіальні органи ДСНС на підставі таких графіків формують плани проведення і здійснюють облік проведених спеціальних об’єктових навчань та тренувань з питань цивільного захисту на відповідній території.”;
5) абзац другий пункту 20 після слів “вищої освіти на” доповнити словами “початковому рівні (короткому циклі),”;
6) абзац п’ятий пункту 28 замінити абзацами такого змісту:
“Створення та функціонування консультаційних пунктів забезпечується відповідно до методики, затвердженої МВС.
Для забезпечення роботи консультаційного пункту, організації та здійснення заходів з інформування населення з питань цивільного захисту, проведених за місцем проживання, органами місцевого самоврядування розробляється та затверджується положення про консультаційні пункти та призначаються особи, відповідальні за організацію їх роботи.”.
3. У Порядку утворення, завдання та функції формувань цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2013 р. № 787 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 85, ст. 3156):
1) в абзаці шостому пункту 3 слова “міських рад у містах обласного значення” замінити словами “виконавчих органів міських, селищних та сільських рад”;
2) абзац четвертий пункту 4 викласти в такій редакції:
“на території міських, селищних та сільських територіальних громад - органами місцевого самоврядування.”;
3) пункт 5 викласти в такій редакції:
“5. Органи управління територіальних формувань цивільного захисту утворюються або визначаються місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, а також суб’єктами господарювання, що належать до сфери управління місцевих органів виконавчої влади або перебувають у комунальній власності, на базі яких утворено формування.”;
4) у пункті 6:
в абзаці першому слова “міськими радами у містах обласного значення та” замінити словами “виконавчими органами міських, селищних та сільських рад і”;
в абзаці другому слово “Міноборони” замінити словом “МВС”.
5) абзац другий пункту 8 після слів “інших невідкладних робіт з ліквідації” доповнити словом “наслідків”;
6) пункт 11 викласти в такій редакції;
“11. Підготовка працівників, яких призначено до складу формувань цивільного захисту, здійснюється на територіальних курсах, у навчально-методичних центрах цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, а також безпосередньо в роботодавця відповідно до Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 444 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 50, ст. 1788).”.
4. У Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 р. № 819 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 89, ст. 3269; 2018 р., № 29, ст. 1043; 2020 р., № 14, ст. 568):
1) у пункті 4:
абзаци перший і другий викласти в такій редакції:
“4. Навчання керівного складу і фахівців місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів державної влади, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання здійснюють навчально-методичні центри.
Навчання керівного складу і фахівців центральних органів виконавчої влади та інших органів державної влади здійснює Інститут державного управління та наукових досліджень з цивільного захисту.”;
доповнити пункт абзацом такого змісту:
“Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади затверджують плани комплектування територіальних курсів, навчально-методичних центрів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.”;
2) пункт 6 після слів “Центральні органи виконавчої влади” доповнити словами “, інші органи державної влади”, а після слів “періодичність його проведення” - словами “та облік осіб, які його пройшли”;
3) пункт 10 після слів “органів виконавчої влади,” доповнити словами “, інших органів державної влади”;
4) пункт 17 після слів “місцевими органами виконавчої влади” доповнити словами “, іншими органами державної влади”;
5) абзац перший пункту 18 після слів “органів виконавчої влади” доповнити словами “, інших органів державної влади”;
6) у додатку 1 до Порядку:
у розділі “Особи керівного складу органів управління цивільного захисту”:
абзац перший після слів “місцевих органів виконавчої влади” доповнити словами “, інших органів державної влади;
в абзаці другому після слів “місцевих органів виконавчої влади” доповнити словами “, інших органів державної влади”, а слова “штатних підрозділів (посадових осіб) з питань цивільного захисту, та” виключити;
у розділі “Фахівці, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту”:
абзац перший замінити абзацами такого змісту:
“Працівники, яких призначено до складу формувань цивільного захисту | -“- |
Працівники чергово-диспетчерських служб центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування і диспетчерських служб суб’єктів господарювання, у власності або у користуванні яких є хоча б один об’єкт підвищеної небезпеки | -“- ”. |
У зв’язку з цим абзаци другий - п’ятий вважати відповідно абзацами третім - шостим;
в абзаці п’ятому слова “(за відсутності окремої штатної одиниці)” виключити, а після слів “місцевих органів виконавчої влади” доповнити словами “, інших органів державної влади”.
5. У Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 92, ст. 3386; 2016 р., № 99, ст. 3215; 2020 р., № 67, ст. 2167), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2022 р. № 940:
1) пункти 3 і 4 після слів “об’єктах Збройних Сил” доповнити словами “та/або інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також суб’єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності вибухопожежонебезпечні об’єкти”;
2) пункт 6 доповнити абзацом такого змісту:
“Кількість, види та типи транспортних засобів, які планується залучити під час евакуації населення із зони надзвичайної ситуації, районів можливих бойових дій, визначаються органом, який прийняв рішення про залучення транспортних засобів.”;
3) абзац другий пункту 10 викласти в такій редакції:
“Перелік, обсяг матеріальних і культурних цінностей та черговість проведення їх евакуації визначаються органами державної влади, суб’єктами господарювання, у віданні або власності яких перебувають зазначені цінності, та враховуються під час планування заходів з евакуації.”;
4) абзац третій пункту 17 викласти в такій редакції:
“розроблення плану проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій;”;
5) в абзаці другому пункту 30 слова “евакуації населення” замінити словами “проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій”;
6) пункт 34 викласти в такій редакції:
“34. Планування, організація та проведення заходів з евакуації здійснюється відповідно до методики, що затверджується МВС.”;
7) у пункті 36:
в абзаці першому слова “евакуації населення” замінити словами “проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій”;
у другому реченні абзацу третього слово “переліку” замінити словами “переліку матеріальних і культурних цінностей, що перебувають у державній власності та підлягають обов’язковій евакуації з районів можливих бойових дій”;
доповнити пункт абзацом такого змісту:
“Організація евакуації населення, матеріальних і культурних цінностей в особливий період здійснюється з урахуванням положень Закону України “Про правовий режим воєнного стану”;
8) в абзаці третьому пункту 40 слова “евакуації населення” замінити словами “проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій”;
9) назву додатка до Порядку викласти в такій редакції:
“Перелік матеріальних і культурних цінностей, що перебувають у державній власності та підлягають обов’язковій евакуації з районів можливих бойових дій”.
6. У Положенні про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 р. № 11 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 8, ст. 245; 2018 р., № 48, ст. 1680; 2021 р., № 37, ст. 2215):
1) у пункті 2:
в абзаці третьому слова “виконавчі органи рад та їх структурні підрозділи” замінити словами “виконавчі органи міських, районних у містах (у разі їх створення), селищних та сільських рад, керівні органи підприємств, установ та організацій, а також їх структурні підрозділи (посадові особи)”;
2) у пункті 6 слова “та їх ланок” виключити;
3) у пункті 8:
доповнити пункт після абзацу першого новими абзацами такого змісту:
“Ланки територіальних підсистем створюються:
Радою міністрів Автономної Республіки Крим - у районах Автономної Республіки Крим;
районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями - у районах, районах у мм. Києві та Севастополі.
Субланки ланок територіальних підсистем створюються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
До складу територіальних підсистем, їх ланок та субланок входять органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання.”.
У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом сьомим;
в абзаці сьомому слова “її ланок” замінити словами “її ланки та субланки”, а після слів “таку підсистему, ланку” доповнити словом “, субланку”;
4) абзац четвертий пункту 10 викласти в такій редакції:
“на місцевому рівні - районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, селищних, сільських рад, підрозділи з питань цивільного захисту, які утворюються в їх складі, підрозділи територіальних органів ДСНС;”;
5) у пункті 11:
в абзаці третьому слово “комісії” замінити словами “регіональні комісії”;
абзац четвертий викласти в такій редакції:
“на місцевому рівні - місцеві комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій районів, районів у містах (у разі їх утворення), територій міських, селищних, сільських територіальних громад;”;
6) в абзаці другому підпункту 3 пункту 12 слова “міських рад” замінити словами “міських, селищних, сільських рад”;
7) у пункті 21:
в абзаці першому слова “введення в Україні або в межах конкретної її території для єдиної державної системи цивільного захисту” замінити словами “встановлення для єдиної державної системи цивільного захисту в повному обсязі або частково для окремих її складових”;
доповнити пункт абзацом такого змісту:
“для функціональної підсистеми - загроза виникнення надзвичайної ситуації на об’єктах відповідної функціональної підсистеми.”;
8) у пункті 22:
в абзаці першому слова “введення в Україні або в межах конкретної її території для єдиної державної системи цивільного захисту” замінити словами “встановлення для єдиної державної системи цивільного захисту в повному обсязі або частково для окремих її складових”;
доповнити пункт після абзацу четвертого новим абзацом такого змісту:
“для функціональної підсистеми - виникнення надзвичайної ситуації на об’єктах відповідної функціональної підсистеми.”.
У зв’язку з цим абзац п’ятий вважати абзацом шостим;
9) абзаци перший - четвертий пункту 23 замінити абзацами такого змісту:
“23. Режим підвищеної готовності та режим надзвичайної ситуації для єдиної державної системи цивільного захисту в повному обсязі або частково для окремих її складових установлюється:
за рішенням Кабінету Міністрів України - для єдиної державної системи цивільного захисту в повному обсязі або частково для кількох окремих її функціональних чи територіальних підсистем;
за рішенням центрального органу виконавчої влади, що утворив функціональну підсистему, - для відповідної функціональної підсистеми;
за рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій - для відповідної територіальної підсистеми в повному обсязі або частково для кількох окремих її складових;
за рішеннями районних держадміністрацій - для відповідної ланки територіальної підсистеми в повному обсязі або частково для кількох окремих її субланок;
за рішеннями виконавчих органів сільських, селищних, міських рад - для відповідної субланки ланки територіальної підсистеми.”.
У зв’язку з цим абзаци п’ятий і шостий вважати відповідно абзацами сьомим і восьмим;
10) пункт 26 доповнити абзацом такого змісту:
“У разі настання відбудовного періоду після закінчення воєнних дій до цього плану включаються заходи з відновлення об’єктів критичної інфраструктури, життєзабезпечення постраждалого населення, спроможностей єдиної державної системи цивільного захисту, а також ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій.”;
11) у пункті 27 після слів “їх ланок” доповнити словами “та субланок”, а після слів “плани основних заходів цивільного захисту” словами “центрального органу виконавчої влади, місцевого органу виконавчої влади, виконавчого органу міської, районної в місті (у разі її створення), селищної, сільської ради”;
12) пункт 29 доповнити абзацом такого змісту:
“План цивільного захисту на особливий період розробляється в масштабі України, галузі, Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, району, території відповідної територіальної громади, району в місті, а також суб’єкта господарювання, який продовжує роботу у воєнний час та який віднесено до категорії цивільного захисту.”;
13) абзац третій пункту 38 викласти в такій редакції:
“Інформування з питань цивільного захисту відповідних органів управління цивільного захисту центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання, органами управління та силами цивільного захисту здійснюється за формами та у строки, що встановлені МВС.”;
14) у додатку 1 до Положення виключити таку позицію:
15) у додатку 2 до Положення:
назву графи “Найменування спеціалізованої служби, яка утворюється органом” викласти в такій редакції:
“Найменування галузевої спеціалізованої служби, яка утворюється органом”;
“Мінрегіон | спеціалізована служба інженерного забезпечення та комунально-технічна спеціалізована служба”; |
“Мінекономіки | спеціалізована служба торгівлі та харчування |
Мінстратегпром | технічна спеціалізована служба”. |
7. У постанові Кабінету Міністрів України від 11 березня 2015 р. № 101 “Про затвердження типових положень про функціональну і територіальну підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 22, ст. 602):
1) у Типовому положенні про функціональну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту, затвердженому зазначеною постановою:
у пункті 7:
абзац другий після слів “функціональної підсистеми” доповнити словами “, їх структурні підрозділи з питань цивільного захисту”;
абзац четвертий після слів “суб’єктів господарювання” доповнити словами “, їх структурні підрозділи (посадові особи) з питань цивільного захисту”;
пункт 11 доповнити абзацами такого змісту:
“Режим підвищеної готовності та режим надзвичайної ситуації для функціональної підсистеми встановлюється:
за рішенням Кабінету Міністрів України - для єдиної державної системи цивільного захисту в повному обсязі або частково для кількох окремих її функціональних підсистем;
за рішенням центрального органу виконавчої влади, що утворив функціональну підсистему, - для відповідної функціональної підсистеми.”;
у першому реченні пункту 13 слова “функціональної підсистеми” замінити словами “центрального органу виконавчої влади, що утворив таку підсистему”;
2) у Типовому положенні про територіальну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту, затвердженому зазначеною постановою:
абзац перший пункту 2 замінити абзацами такого змісту:
“2. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
ланка територіальної підсистеми - складова частина територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, яка створюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим - у районах Автономної Республіки Крим, районними, районними в мм. Києві та Севастополі держадміністраціями - у районах, районах у мм. Києві та Севастополі і до якої входять субланки ланки територіальної підсистеми, органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту;
субланка - складова частина ланки територіальної підсистеми, яка утворюється виконавчими органами міських, селищних, сільських рад у територіальних громадах району і до якої входять органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту;
територіальна підсистема єдиної державної системи цивільного захисту - складова частина єдиної державної системи цивільного захисту, яка створюється в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі і до якої входять ланки територіальної підсистеми, органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту.”.
У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом п’ятим;
у пункті 5:
абзац четвертий викласти в такій редакції:
“Ланка територіальної підсистеми складається із субланок, що утворюються на територіях міських, селищних, сільських територіальних громад виконавчими органами відповідних рад.”;
абзац п’ятий після слів “територіальної підсистеми” доповнити словами “, її субланку”;
у пункті 6:
в абзаці першому слова “її ланками” замінити словами “її ланкою, субланкою”, а після слова “ланку” доповнити словом “, субланку”;
в абзаці другому слово “Керівництво” замінити словами “Безпосереднє керівництво”;
у пункті 8:
в абзаці другому слово “комісії” замінити словами “регіональні комісії”;
абзац третій викласти в такій редакції:
“на місцевому рівні - місцеві комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій районів, районів у містах, міських, селищних, сільських територіальних громад;”;
абзац третій пункту 9 викласти в такій редакції:
“на місцевому рівні - районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, селищних та сільських рад, підрозділи з питань цивільного захисту, які утворюються в їх складі, підрозділи територіальних органів ДСНС;”;
в абзаці п’ятому пункту 10 слова “виконавчих органів міських рад” замінити словами “виконавчих органів міських, селищних, сільських рад”;
пункт 14 доповнити абзацами такого змісту:
“Режим підвищеної готовності та режим надзвичайної ситуації для територіальної підсистеми встановлюється:
за рішенням Кабінету Міністрів України - для єдиної державної системи цивільного захисту в повному обсязі або частково для кількох окремих її територіальних підсистем;
за рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій - для відповідної територіальної підсистеми в повному обсязі або частково для кількох окремих її складових;
за рішеннями районних держадміністрацій - для відповідної ланки територіальної підсистеми в повному обсязі або частково для кількох окремих її субланок;
за рішеннями виконавчих органів сільських, селищних, міських рад - для відповідної субланки ланки територіальної підсистеми.”;
у пункті 16 слова “та її ланки” замінити словами “, її ланки та субланки”;
пункт 17 після слів “її ланок та” доповнити словом “субланок,”.
8. У пункті 1 Типового положення про регіональну та місцеву комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 409 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 50, ст. 1609), слова “виконавчим органом міської ради, районною у місті та селищною радою” замінити слова “виконавчим органом міської, районної в місті (у разі їх створення), селищної та сільської ради”.
9. У Положенні про спеціалізовані служби цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 р. № 469 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 55, ст. 1798; 2019 р., № 4, ст. 145):
1) пункт 3 викласти в такій редакції:
“3. Спеціалізовані служби (енергетики, захисту сільськогосподарських тварин і рослин, інженерного та транспортного забезпечення, комунально-технічні, матеріального забезпечення, медичні, пожежно-рятувальні, охорони публічного (громадського) порядку, зв’язку та оповіщення та інші) входять до складу сил цивільного захисту та складаються з галузевих, територіальних та об’єктових спеціалізованих служб відповідно до функціональної спрямованості.”;
2) у пункті 5:
в абзаці третьому слова “, а в містах обласного значення - органами місцевого самоврядування” виключити;
в абзаці четвертому слова “територіальних спеціалізованих служб місцевого рівня” замінити словами “об’єктових підрозділів, об’єктових та територіальних формувань цивільного захисту відповідного галузевого спрямування в регіональну спеціалізовану службу цивільного захисту”;
3) у пункті 10:
абзац перший підпункту 3 викласти в такій редакції:
“3) служби інженерного забезпечення:”;
в абзаці другому слово “спеціальну” замінити словом “тилову”;
доповнити підпункт абзацами такого змісту:
“розробляють та здійснюють заходи із захисту продовольства і промислових товарів першої необхідності під час виникнення надзвичайних ситуацій;
організовують закладення продовольства до захисних споруд цивільного захисту та на пункти управління;
забезпечують продовольством і промисловими товарами першої необхідності особовий склад сил цивільного захисту під час проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, а також постраждалих у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
забезпечують речовим майном пункти санітарної обробки людей;
забезпечують створення запасів продуктів харчування та непродовольчих товарів, необхідних для життєзабезпечення постраждалих у разі виникнення надзвичайних ситуацій;”;
абзац перший викласти в такій редакції:
“8) пожежно-рятувальні служби:”;
доповнити підпункт абзацом такого змісту:
“координують діяльність пожежно-рятувальних підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони, у тому числі у складі центрів безпеки (у разі їх створення);”;
підпункт 11 доповнити абзацами такого змісту:
- ремонт техніки, механізмів, приладів та інших технічних засобів, що вийшли з ладу під час здійснення заходів із цивільного захисту;
- евакуацію пошкодженої та несправної техніки до збірних пунктів пошкоджених машин та ремонтних підприємств;
- постачання запасних частин і ремонтних матеріалів;
визначають потребу в матеріальних ресурсах, необхідних для технічного забезпечення проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт;”.
10. У постанові Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 138 “Деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 682; 2021 р., № 97, ст. 6311):
1) абзац другий пункту 1 постанови після слів “фонду захисних споруд цивільного захисту” доповнити словами “, виключення таких споруд із фонду”;
2) у Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженому зазначеною постановою:
назву Порядку після слів “фонду захисних споруд цивільного захисту” доповнити словами “, виключення таких споруд із фонду”;
абзац другий пункту 3 викласти в такій редакції:
“балансоутримувачі захисних споруд - власники, користувачі, юридичні особи, на балансі яких перебувають захисні споруди (у тому числі споруди, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації);”;
доповнити Порядок розділом такого змісту:
“Виключення захисних споруд із фонду таких споруд
28. У разі встановлення неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд у випадках, передбачених вимогами щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість, визначеними МВС, підготовка пропозицій щодо подальшого використання захисних споруд, зокрема щодо їх виключення з фонду захисних споруд, належить до повноважень балансоутримувачів.
29. Балансоутримувач здійснює підготовку документів, пов’язаних із виключенням захисних споруд із фонду таких споруд (далі - документи), перелік, форми та порядок підготовки яких установлено вимогами щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість.
30. З метою встановлення потреби в захисних спорудах та погодження з ДСНС виключення захисних споруд із фонду таких споруд балансоутримувачі звертаються до органів місцевого самоврядування, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, районних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій за місцезнаходженням захисних споруд, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, до сфери управління яких належать захисні споруди, з поданням пропозицій та документів.
Зазначені пропозиції та матеріали надсилаються до зазначених органів у паперовій або електронній формах за умови їх оформлення в установленому законодавством порядку.
У разі банкрутства (ліквідації) суб’єктів господарювання, на балансі яких перебувають захисні споруди державної та комунальної власності, а також відсутності балансоутримувачів безхазяйних захисних споруд, визначення потреби в таких захисних спорудах та вирішення питання щодо їх подальшого використання належить до повноважень відповідних органів місцевого самоврядування.
31. За зверненням балансоутримувачів органи місцевого самоврядування, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, районні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації за місцезнаходженням захисних споруд, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, до сфери управління яких належать такі споруди, відповідно до повноважень, визначених Кодексом цивільного захисту України, та у визначені законодавством строки розглядають пропозиції щодо подальшого використання захисних споруд та визначають потреби фонду таких споруд.
Результати визначення потреби фонду захисних споруд оформлюються довідкою щодо потреби в захисній споруді цивільного захисту, складеною за формою, встановленою вимогами щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість.
32. Орган, до якого звернувся балансоутримувач, здійснює погодження поданих ним пропозицій та матеріалів з іншими органами, до повноважень яких відповідно до Кодексу цивільного захисту України належать питання визначення потреб фонду захисних споруд та виключення за погодженням із ДСНС захисних споруд із фонду таких споруд, без залучення такого балансоутримувача.
33. Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, районна держадміністрації, орган місцевого самоврядування за місцем розташування захисної споруди в разі згоди із змістом та висновками довідки щодо потреби в захисній споруді цивільного захисту, виданої іншим органом, погоджують питання виключення захисної споруди з фонду таких споруд без складення додаткових довідок щодо потреби в захисній споруді цивільного захисту шляхом надсилання відповідного листа.
34. Надсилання матеріалів для погодження з ДСНС здійснює орган, до якого звернувся балансоутримувач.
35. Про результати розгляду ДСНС інформує орган, від якого надійшли матеріали у визначені законодавством строки.
36. Погодження та прийняття рішення про подальше використання захисної споруди, зокрема щодо її виключення з фонду захисних споруд, здійснюється за умови відповідності матеріалів вимогам законодавства та інших нормативно-правових актів, що діють у сфері цивільного захисту, а також потребам у захисних спорудах.
У разі невідповідності матеріалів зазначеним вимогам орган, що здійснює їх розгляд, приймає рішення про відмову у виключенні захисної споруди з фонду захисних споруд та інформує про це балансоутримувача із зазначенням причин відмови.
Матеріали, подані в паперовій формі, повертаються балансоутримувачу.”.
11. У Порядку розроблення планів діяльності єдиної державної системи цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 626 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 70, ст. 2101):
1) абзац сьомий пункту 2 викласти в такій редакції:
“План реагування на надзвичайні ситуації у масштабі району, району в мм. Києві та Севастополі, території територіальної громади розробляється та затверджується районною, районною в мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, селищної, сільської ради, що утворила відповідну ланку територіальної підсистеми, її субланку.”;
2) абзац п’ятий пункту 4 викласти в такій редакції:
“План цивільного захисту району, району в мм. Києві та Севастополі, території відповідної територіальної громади на особливий період розробляється та затверджується відповідним виконавчим органом міської, селищної, сільської ради, держадміністрацією.”;
3) у пункті 5:
абзац перший після слів “організацію та здійснення заходів,” доповнити словами “, уключаючи заходи у відбудовний період після закінчення воєнних дій”, а після слів “населення діям у разі виникнення надзвичайних ситуацій” - словами “, визначення обсягу та строків здійснення відновлювальних робіт із ліквідації наслідків воєнних дій під час дії воєнного стану”;
абзаци третій - п’ятий викласти в такій редакції:
“План основних заходів цивільного захисту центрального органу виконавчої влади на рік розробляється міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади та затверджується його керівником.
План основних заходів цивільного захисту Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації на рік розробляється та затверджується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією.
План основних заходів цивільного захисту районної держадміністрації, виконавчого органу міської, районної в місті (у разі її створення), селищної, сільської ради на рік розробляється та затверджується районною держадміністрацією, виконавчим органом відповідної ради.”;
в абзаці шостому слова “функціональних та територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту та їх ланок” замінити словами “центрального органу виконавчої влади, місцевого органу виконавчої влади, виконавчого органу міської, районної в місті (у разі її створення), селищної, сільської ради”;
4) абзац другий пункту 6 після слів “великомасштабних руйнувань унаслідок землетрусу” доповнити словами “, ліквідації наслідків воєнних дій у відбудовний період”;
5) доповнити Порядок розділами такого змісту:
“Розроблення плану реагування на ядерні та радіаційні аварії
61. План реагування на ядерні та радіаційні аварії розробляється в масштабі України.
План реагування на ядерні та радіаційні аварії розробляється Держатомрегулюванням разом з МВС, МОЗ, Міндовкіллям, Міненерго, ДСНС, експлуатуючими організаціями (операторами) ядерних установок, спеціалізованими підприємствами з поводження з радіоактивними відходами та затверджується Кабінетом Міністрів України.
План реагування на ядерні та радіаційні аварії розробляється з метою впорядкування та координації дій органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів управління та сил цивільного захисту, суб’єктів господарювання, спрямованих на ліквідацію наслідків та надання допомоги постраждалим, у разі загрози виникнення або виникнення ядерної чи радіаційної аварії.
Розроблення плану проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій
62. План проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій розробляється в масштабі галузі, Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, району, територіальної громади, району в місті, суб’єкта господарювання.
План проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій розробляється з метою своєчасного визначення змісту та обсягу заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей, порядку дій органів з евакуації та організації управління евакуацією, безпечних районів, придатних для розміщення евакуйованого населення та майна, а також основних видів забезпечення заходів з евакуації.
План проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій розробляється відповідною комісією з питань евакуації, підписується її головою, затверджується керівником органу, який утворив таку комісію, та погоджується органом, на території якого планується розміщення евакуйованого населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей.”.