Деякі питання поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди, окремих її положень
Відповідно до частини другої статті 91 Закону України “Про колективні договори і угоди” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди, окремих її положень, що додається.
2. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2013 р. № 115 “Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів” (Офіційний вісник України, 2013 р., № 16, ст. 554; 2019 р., № 70, ст. 2455, № 74, ст. 2588) зміни, що додаються.
3. Установити, що Порядок, затверджений цією постановою, застосовується до галузевих (міжгалузевих) угод, які укладені або до яких внесені зміни після набрання чинності цією постановою.
4. Ця постанова набирає чинності через 120 календарних днів після припинення або скасування воєнного стану.
ПОРЯДОК
поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди, окремих її положень
1. Цей Порядок визначає процедуру поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди (далі - угода), окремих її положень на роботодавців незалежно від форми власності, які провадять свою діяльність у відповідній галузі/галузях (виді/видах економічної діяльності) (далі – роботодавці).
2. Дія угоди, окремих її положень може бути поширена Мінекономіки (далі - реєструючий орган) на всіх роботодавців у разі:
отримання відповідного спільного звернення від суб’єктів сторін угоди;
укладення угоди відповідно до Закону України “Про колективні договори і угоди” центральним органом (органами) виконавчої влади та репрезентативними суб’єктами сторін/сторони (у разі укладення угоди на двосторонній основі);
реєстрації угоди без зауважень реєструючим органом.
3. У разі надання під час проведення реєструючим органом повідомної реєстрації зауважень до положень угоди щодо приведення її положень у відповідність з вимогами законодавства такі зауваження повинні бути враховані її сторонами шляхом внесення змін і доповнень до угоди перед поданням реєструючому органу спільного звернення суб’єктів сторін щодо поширення дії угоди чи окремих її положень.
4. Угода, окремі її положення є обов’язковими для роботодавців, на яких поширено її/їх дію.
Роботодавці, на яких поширюється дія угоди чи окремих її положень, визначаються за основним видом їх економічної діяльності.
Дія угоди поширюється у разі, коли у сфері дії її сторін перебуває 60 і більше відсотків середньооблікової кількості штатних працівників за відповідним видом/видами економічної діяльності.
Дія угоди, окремих її положень, що поширена відповідно до цього Порядку, не поширюється на роботодавців, у яких кількість працівників не перевищує 10 осіб.
Дія угоди чи окремих її положень на підприємствах, в установах, організаціях державної та комунальної форми власності може бути поширена тільки за згодою органів, до сфери управління яких вони належать.
5. Для поширення дії угоди суб’єкти сторін угоди подають реєструючому органу спільне звернення у формі оригіналу паперового документа або у формі оригіналу електронного документа з накладеними електронними підписами з дотриманням вимог законодавства у сфері електронних документів, електронного документообігу та електронних довірчих послуг, або у формі електронної копії оригіналу паперового документа (фотокопії), засвідченої кваліфікованою електронною печаткою, що складається у довільній формі, та повинна містити:
назву угоди, номер та дату повідомної реєстрації угоди;
пропозиції щодо поширення дії всіх чи окремих положень угоди (у разі поширення дії окремих положень угоди - зазначаються пункт/пункти угоди та наводиться їх текст);
пропозиції щодо дати, з якої пропонується поширити дію угоди, окремих її положень (з урахуванням строку, необхідного для процедури інформування, передбаченої пунктом 7 цього Порядку);
визначені код/коди та назву виду/видів економічної діяльності згідно з Національним класифікатором України ДК 009:2010 “Класифікація видів економічної діяльності” для поширення на роботодавців, що провадять свою діяльність за таким/такими видами економічної діяльності;
контактні дані (місцезнаходження, адресу електронної пошти, номер телефону).
За рішенням суб’єктів сторін угоди спільне звернення про поширення дії угоди чи окремих її положень може бути надіслане уповноваженими представниками суб’єктів сторін угоди. У такому разі до реєструючого органу подається копія відповідного рішення суб’єктів сторін угоди.
За достовірність поданої реєструючому органу інформації відповідальність несуть суб’єкти сторін угоди.
6. Реєструючий орган протягом п’яти календарних днів з дати отримання спільного звернення суб’єктів сторін надсилає Національній службі посередництва і примирення запит для підтвердження інформації щодо репрезентативності суб’єктів профспілкової сторони та сторони роботодавців, які підписали угоду, та для підтвердження загальної чисельності працівників, які працюють на підприємствах - членах відповідних організацій роботодавців, їх об’єднань, та Держстату - для подання інформації про середньооблікову кількість штатних працівників за відповідним видом/видами економічної діяльності за місяць, в якому була підписана угода, враховуючи розрізи та строки, що передбачені планом державних статистичних спостережень на відповідний рік.
У разі неподання запитуваної інформації Національною службою посередництва і примирення та Держстатом протягом семи календарних днів реєструючий орган надсилає повторний запит.
Суб’єкти профспілкової сторони та сторони роботодавців вважаються репрезентативними для цілей цього Порядку, якщо на момент підписання угоди рішення про оцінку відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності було прийнято Національною службою посередництва і примирення в установленому порядку та є чинним в межах строку, визначеного частиною другою статті 7 Закону України “Про соціальний діалог в Україні”.
Реєструючий орган самостійно визначає відсоток охоплення працівників дією угоди шляхом відсоткового співвідношення поданої Національною службою посередництва і примирення інформації про загальну чисельність працівників, які працюють на підприємствах, що є членами відповідних організацій роботодавців, їх об’єднань, до поданої Держстатом інформації про середньооблікову кількість штатних працівників за відповідним видом/видами економічної діяльності.
7. У разі коли у сфері дії сторін угоди перебуває 60 і більше відсотків середньооблікової кількості штатних працівників за відповідним видом/видами економічної діяльності реєструючий орган протягом п’яти календарних днів розміщує спільне звернення від суб’єктів сторін цієї угоди на офіційному веб-сайті разом з копіями угоди та листом про її повідомну реєстрацію, а також проектом рішення реєструючого органу про поширення угоди чи окремих її положень з метою інформування роботодавців, зазначених в пункті 1 цього Порядку, а також органів, до сфери управління яких належать підприємства, установи, організації державної та комунальної форми власності (далі - органи управління), що провадять свою діяльність у відповідній галузі/галузях (виді/видах економічної діяльності) для ознайомлення протягом 50 календарних днів.
8. Реєструючий орган може відмовити у розгляді спільного звернення суб’єктів сторін угоди або їх уповноважених представників у разі недотримання вимог пунктів 2, 4 і 5 цього Порядку.
9. До завершення строку ознайомлення роботодавці мають право поінформувати реєструючий орган про неможливість застосування дії угоди чи окремих її положень, що пропонується поширити, з відповідним обґрунтуванням.
Інформація роботодавців враховується реєструючим органом під час прийняття рішення про поширення дії угоди чи окремих її положень та відображається в ньому.
10. До завершення строку ознайомлення органи управління у разі ненадання згоди на поширення дії угоди чи окремих її положень інформують реєструючий орган із зазначенням підприємства, установи чи організації з відповідним обґрунтуванням, що враховується реєструючим органом під час прийняття рішення про поширення дії угоди чи окремих її положень та відображається в ньому.
У разі відсутності у визначений строк згоди чи ненадання згоди від органів управління вважається, що органи управління надали згоду на поширення дії угоди, окремих її положень.
11. Рішення про поширення дії угоди або окремих її положень оформлюється наказом реєструючого органу, який підлягає державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
12. Рішення про поширення дії угоди або окремих її положень оприлюднюється реєструючим органом та суб’єктами сторін угоди на офіційних веб-сайтах та відображається в переліку галузевих (міжгалузевих), територіальних угод, колективних договорів, змін і доповнень до них.
13. Дія угоди, окремих її положень поширюється з дати, зазначеної в наказі реєструючого органу.
ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2013 р. № 115
1. У постанові:
1) у пункті 2 слова “Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства” замінити словами “Міністерству економіки”, а після слів “виявлення порушень надавати” доповнити словами “зауваження та”;
2) у пункті 4 слова “Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства” замінити словами “Міністерству економіки”.
2. У Порядку повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів, затвердженому зазначеною постановою:
1) у пункті 3 слово “реєстру” замінити словом “переліку”;
2) в абзаці першому пункту 7 слово “реєстр” замінити словом “перелік”, а після слів “їх текст,” доповнити словами “зауваження та”;
3) пункт 8 після слів “а також” доповнити словами “зауваженнями та”;
4) у додатку до Порядку:
у назві додатка слово “РЕЄСТР” замінити словом “ПЕРЕЛІК”;
доповнити таблицю графою такого змісту:
“Рішення про поширення дії угоди або окремих її положень (номер та дата наказу реєструючого органу)”.