Про внесення змін
до Порядку ведення Єдиного реєстру адвокатів України
Рада адвокатів України, розглянувши пропозицію представника адвокатів Хмельницької області у складі Ради адвокатів України Каденко О.О. та представника адвокатів Рівненської області у складі Ради адвокатів України Лазарчук Г.В. про внесення додаткового питання до порядку денного засідання Ради адвокатів України у розділ "Різне", а саме: внесення змін до Порядку ведення Єдиного реєстру адвокатів України щодо повноважень адміністраторів бази даних ЄРАУ в разі виявлення недостовірних відомостей, які містяться в ЄРАУ;
з урахуванням пропозиції Заступника Голови Ради адвокатів України Гвоздія В.А. внести зміни до пункту 3.6 статті 3 Порядку ведення ЄРАУ, передбачивши на виконання приписів частини 1 статті 17 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", можливість видаляти профайл адвоката з ЄРАУ, у разі виявлення фактів включення до ЄРАУ недостовірних відомостей про адвоката;
обговоривши необхідність внесення змін до Порядку ведення Єдиного реєстру адвокатів України, викликаних приписами статті 17 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" № 5076-VI від 05.07.2012 та рішеннями Ради адвокатів України, виходить з наступного.
Статтею 17 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" № 5076-VI від 05.07.2012 встановлено, що Рада адвокатів України забезпечує ведення Єдиного реєстру адвокатів України з метою збирання, зберігання, обліку та надання достовірної інформації про чисельність і персональний склад адвокатів України, адвокатів іноземних держав, які відповідно до цього Закону набули права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності. Внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України здійснюється радами адвокатів регіонів та Радою адвокатів України.
До Єдиного реєстру адвокатів України, згідно приписів Закону 5076-VI, вносяться такі відомості:
1) прізвище, ім'я та по батькові адвоката;
2) номер і дата видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, номер і дата прийняття рішення про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю (номер і дата прийняття рішення про включення адвоката іноземної держави до Єдиного реєстру адвокатів України);
3) найменування і місцезнаходження організаційної форми адвокатської діяльності, номери засобів зв'язку;
4) адреса робочого місця адвоката, номери засобів зв'язку;
5) інформація про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю;
6) інші відомості, передбачені цим Законом.
Адвокат має обов'язок протягом трьох днів з дня зміни відомостей про себе, що внесені або підлягають внесенню до Єдиного реєстру адвокатів України, письмово повідомити про такі зміни раду адвокатів регіону за адресою свого робочого місця, крім випадків, якщо ці зміни вносяться на підставі рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
Відомості про номер і дату видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, номер і дату прийняття рішення про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю (номер і дату прийняття рішення про включення адвоката іноземної держави до Єдиного реєстру адвокатів України) вносяться до ЄРАУ у разі видачі означених документів повноважним органом - належно створеним та належно сформованим відповідно до законодавства, а саме:
- у період 1993-2012 років - обласними кваліфікаційно-дисциплінарними комісіями, Київською міською кваліфікаційно-дисциплінарною комісією та Севастопольською міською кваліфікаційно-дисциплінарною комісією, що діяли як юридичні особи відповідно до Указу Президента України № 155/93 від 05.05.93 "Про Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури та Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури" (втратив чинність на підставі Указу Президента України № 620/2012 від 31.10.2012) та їх склад сформовано відповідно до Закону України "Про адвокатуру" від 19 грудня 1992 року № 2887-XII (втратив чинність на підставі Закону України № 5076-VI від 05.07.2012);
- у період з грудня 2012 року - радами адвокатів регіонів, які діють як юридичні особи на підставі Положення про раду адвокатів регіону, що затверджується Радою адвокатів України.
Рада адвокатів регіону видає особі свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю після складання кваліфікаційного іспиту та отримання свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту в кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури регіону, яка також діє як юридична особа на підставі Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури регіону, що затверджується Радою адвокатів України.
До ЄРАУ вносяться відомості про номер і дату видачі свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту, номер і дату прийняття рішення про видачу свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту кваліфікаційно-дисциплінарною комісією відповідного регіону.
Згідно Порядку ведення Єдиного реєстру адвокатів України (далі - Порядок) затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 року № 26 (зі змінами та доповненнями), відповідальність за достовірність, повноту та точність інформації (відомостей) внесеної/их до ЄРАУ або за невнесення обов'язкових відомостей, а також внесення до ЄРАУ відомостей без обов'язкового документального їх підтвердження на Першому рівні несуть персонально голови відповідних рад адвокатів регіонів. Відповідальність за достовірність, повноту та точність інформації (відомостей) внесеної/их на Другому рівні несе Начальник відділу ведення бази даних ЄРАУ Секретаріату Ради адвокатів України або особа, визначена наказом Голови Національної асоціації адвокатів України (пункт 2.10 Порядку).
Дані стосовно адвокатів, які отримали свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю з порушенням чинного законодавства України у неналежно створеному та неналежно сформованому відповідно до законодавства органі (нелегітимному органі), до Єдиного реєстру адвокатів України не вносяться. Не вносяться до ЄРАУ відомості, які оформлені та подані з порушенням вимог закону та актів НААУ, у тому числі за відсутності підстав для отримання або заміни свідоцтва (його дубліката). У випадку виявлення таких відомостей, вони підлягають негайному вилученню з ЄРАУ адміністратором Першого рівня відповідно до процедури, передбаченої цим Порядком, або адміністратором Другого рівня з обов'язковим повідомленням про таке видалення адміністратора Першого рівня.
Натомість, згідно пункту 5 частини першої статті 32 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" № 5076-VI від 05.07.2012 встановлення фактів надання недостовірних відомостей для отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та складення присяги адвоката України є підставою для припинення адвокатської діяльності. У разі виявлення адміністратором ЄРАУ відомостей, які можуть свідчити про такі факти, інформація скеровується Головою РАУ, НААУ чи його заступниками до ВКДКА для прийняття відповідного рішення. У разі припинення права на заняття адвокатською діяльністю згідно частини третьої статті 32 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" № 5076-VI від 05.07.2012 відомості вносяться до Єдиного реєстру адвокатів України після прийняття рішення КДКА.
Взявши до уваги зауваження та доповнення членів Ради адвокатів України у розрізі системного аналізу приписів статті 17 профільного Закону, керуючись статтями 55, 57 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Порядком ведення Єдиного реєстру адвокатів України, Розділом II Положення про Раду адвокатів України, Регламентом Ради адвокатів України, ВИРІШИЛА:
1. Доповнити затверджений рішенням Ради адвокатів України № 46 від 01 серпня 2022 року порядок денний засідання Ради адвокатів України, а саме розділ "Різне" питанням про повноваження адміністраторів бази даних ЄРАУ в разі виявлення недостовірних відомостей, які містяться в ЄРАУ, що викладені у пункті 3.6 Порядку ведення Єдиного реєстру адвокатів України.
2. Внести та затвердити зміни до Порядку ведення Єдиного реєстру адвокатів України, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 року № 26, зі змінами, виклавши пункт 3.6 статті 3 "Відомості, які вносяться до ЄРАУ" у наступній редакції:
"Адміністратор відмовляє у внесенні до ЄРАУ та публічному відображенні відомостей про адвоката у Єдиному реєстрі адвокатів України, який отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю у неналежно створеному та неналежно сформованому відповідно до законодавства України органі (нелегітимному органі).
Адміністратор відмовляє у внесенні до ЄРАУ та публічному відображенні відомостей про адвоката у Єдиному реєстрі адвокатів України, які оформлені та подані з порушенням вимог закону та актів НААУ, у тому числі за відсутності підстав для отримання або заміни свідоцтва (його дубліката).
Адміністратор Другого рівня - Рада адвокатів України, який в ході перевірки правильності, повноти та точності інформації (відомостей) стосовно адвоката виявив факти отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю у неналежно створеному та неналежно сформованому відповідно до законодавства України органі, рішень Ради адвокатів України та актів Національної асоціації адвокатів України, відмовляє у включенні до Єдиного реєстру адвокатів України (публічному відображенні відомостей про адвоката у Єдиному реєстрі адвокатів України), як наслідок порушення адміністратором Першого рівня заборон, встановлених Радою адвокатів України.
У випадку встановлення радою адвокатів регіону чи Радою адвокатів України недостовірних відомостей, які стосуються права на заняття адвокатською діяльністю, що містяться в ЄРАУ, профайл адвоката підлягає вилученню з ЄРАУ до надання адвокатом відповідних документів на підтвердження достовірності зазначених відомостей на підставі рішення відповідної ради адвокатів регіону, з подальшим підтвердженням адміністратором бази даних ЄРАУ Другого рівня на підставі рішення Ради адвокатів України або адміністратором бази даних ЄРАУ Другого рівня на підставі рішення Ради адвокатів України.
Виявлення адміністратором ЄРАУ відомостей, які можуть свідчити про факти надання адвокатом недостовірних відомостей для отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та складення присяги адвоката України (пункт 5 частини 1 статті 32 Закону), інформація скеровується Головою НААУ чи його заступниками до ВКДКА для прийняття відповідного рішення. У разі припинення права на заняття адвокатською діяльністю з підстав визначених частиною 3 статті 32 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" відповідні відомості вносяться до Єдиного реєстру адвокатів України після прийняття рішення КДКА".
3. Секретарю Ради адвокатів України про прийняте рішення повідомити ради адвокатів регіонів, а також опублікувати на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.
{Текст взято з сайту Національної асоціації адвокатів України http://www.unba.org.ua}