Деякі питання соціального захисту малозабезпечених сімей
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 1173 від 07.11.2023
№ 1404 від 29.12.2023
№ 1341 від 26.11.2024}
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки малозабезпечених сімей, що додається.
2. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
3. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 р. № 71 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 14, ст. 759).
4. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2023 року.
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки малозабезпечених сімей
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених Мінсоцполітики у загальному фонді державного бюджету за програмою “Підтримка малозабезпечених сімей” (далі - бюджетні кошти).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
3. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
{Абзац другий пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 1404 від 29.12.2023}
у частині проведення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та одноразової грошової допомоги на дітей з малозабезпечених сімей для проходження зимового періоду 2024/25 року:
{Абзац третій пункту 3 в редакції Постанови КМ № 1341 від 26.11.2024}
- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення);
у частині виплати допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї - Нацсоцслужба та її територіальні органи. Одержувачами бюджетних коштів є міжрегіональний/регіональний центр зайнятості.
4. Бюджетні кошти спрямовуються на:
{Підпункт 1 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1404 від 29.12.2023}
2) виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 9, ст. 394; 2020 р., № 61, ст. 1981);
{Підпункт 3 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1404 від 29.12.2023}
4) надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї відповідно до Порядку надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2021 р. № 397 “Деякі питання сприяння економічній самостійності малозабезпечених сімей” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 35, ст. 2093);
5) оплату витрат, пов’язаних з виплатою державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги;
{Підпункт 5 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1404 від 29.12.2023}
{Підпункт 6 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1404 від 29.12.2023}
7) виплату у 2024 році одноразової грошової допомоги на дітей з малозабезпечених сімей для проходження зимового періоду 2024/25 року відповідно до Порядку виплати одноразової грошової допомоги на дітей з малозабезпечених сімей для проходження зимового періоду 2024/25 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2024 р. № 1341 “Деякі питання підтримки окремих категорій осіб для проходження зимового періоду 2024/25 року “Тепла зима”, а також на оплату витрат, пов’язаних з її виплатою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.
{Пункт 4 доповнено підпунктом 7 згідно з Постановою КМ № 1341 від 26.11.2024}
5. Розподіл бюджетних коштів за напрямами, зазначеними у підпунктах 2, 4 і 5 пункту 4 цього Порядку, здійснюється Мінсоцполітики відповідно до потреби у видатках, сформованої на підставі пропозицій розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та/або наявних даних у базах даних державного підприємства “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики”, а також з урахуванням необхідності погашення заборгованості за бюджетними зобов’язаннями минулих років, узятих на облік в органах Казначейства.
{Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1341 від 26.11.2024}
6. Не допускається спрямування бюджетних коштів на проведення видатків, не зазначених у пункті 4 цього Порядку, та які фінансуються за рахунок інших бюджетних програм.
{Пункт 7 виключено на підставі Постанови КМ № 1404 від 29.12.2023}
{Пункт 8 виключено на підставі Постанови КМ № 1404 від 29.12.2023}
{Пункт 9 виключено на підставі Постанови КМ № 1404 від 29.12.2023}
{Пункт 10 виключено на підставі Постанови КМ № 1404 від 29.12.2023}
11. Бюджетні кошти за напрямом, зазначеним у підпункті 2 пункту 4 цього Порядку, спрямовуються Мінсоцполітики регіональним органам соціального захисту населення, які перераховують такі кошти структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення подають щомісяця регіональним органам соціального захисту населення заявку щодо потреби в бюджетних коштах для виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям за формою, встановленою Мінсоцполітики:
до 25 числа - на наступний місяць;
до 8 числа - на поточний місяць.
Регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отримані від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення заявки щодо потреби в бюджетних коштах для виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та не пізніше ніж протягом двох робочих днів подають Мінсоцполітики узагальнену заявку за встановленою ним формою в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Мінсоцполітики після надходження від регіональних органів соціального захисту населення узагальнених заявок щодо виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям не пізніше ніж через п’ять робочих днів перераховує бюджетні кошти регіональним органам соціального захисту населення.
Регіональні органи соціального захисту населення не пізніше ніж наступного робочого дня перераховують бюджетні кошти на рахунки структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
12. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення не пізніше ніж через два робочих дні перераховують бюджетні кошти на рахунки одержувачів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, відкриті в установі уповноваженого банку, або через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.
13. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення щокварталу до 10 числа місяця, наступного за звітним періодом, подають регіональним органам соціального захисту населення за встановленою Мінсоцполітики формою інформацію про використання бюджетних коштів для виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, одноразової грошової допомоги на дітей з малозабезпечених сімей для проходження зимового періоду 2024/25 року (далі - одноразова грошова допомога) та про виконання результативних показників для її узагальнення та подання до 15 числа Мінсоцполітики.
{Пункт 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1341 від 26.11.2024}
131. Бюджетні кошти за напрямом, зазначеним у підпункті 7 пункту 4 цього Порядку, спрямовуються Мінсоцполітики регіональним органам соціального захисту населення, які перераховують такі кошти структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення подають регіональним органам соціального захисту населення заявки щодо потреби в бюджетних коштах для виплати одноразової грошової допомоги за формою, встановленою Мінсоцполітики, протягом трьох робочих днів з дня отримання сформованих державним підприємством “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України” реєстрів осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, з числа одержувачів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 9, ст. 394; 2020 р., № 61, ст. 1981) (далі - реєстри осіб).
У разі необхідності формуються додаткові реєстри осіб та заявки щодо додаткової потреби в бюджетних коштах для виплати одноразової грошової допомоги щодо одержувачів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, яких не було включено до реєстрів осіб та заявок, передбачених абзацом другим цього пункту.
Регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отримані від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення заявки щодо потреби в бюджетних коштах для виплати одноразової грошової допомоги та не пізніше ніж протягом двох робочих днів подають Мінсоцполітики узагальнені заявки в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Мінсоцполітики після надходження від регіональних органів соціального захисту населення узагальнених заявок перераховує не пізніше ніж протягом трьох робочих днів бюджетні кошти регіональним органам соціального захисту населення.
Регіональні органи соціального захисту населення перераховують не пізніше ніж протягом наступного робочого дня бюджетні кошти на рахунки структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення протягом двох робочих днів перераховують бюджетні кошти на рахунки одержувачів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, відкриті в установі уповноваженого банку, або через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення подають протягом п’яти робочих днів після завершення виплати регіональним органам соціального захисту населення у довільній формі інформацію про використання бюджетних коштів та про виконання результативних показників для її узагальнення та подання Мінсоцполітики.
Регіональні органи соціального захисту населення подають до 20 грудня 2024 р. Мінсоцполітики інформацію про проведення виплати одноразової грошової допомоги та її розміри за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Кошти надміру виплаченої одноразової грошової допомоги, повернуті отримувачами такої допомоги, спрямовуються на покриття відповідних витрат у поточному бюджетному періоді або перераховуються до державного бюджету.
{Порядок доповнено пунктом 131 згідно з Постановою КМ № 1341 від 26.11.2024}
{Пункт 14 виключено на підставі Постанови КМ № 1404 від 29.12.2023}
{Пункт 15 виключено на підставі Постанови КМ № 1404 від 29.12.2023}
16. Бюджетні кошти за напрямом, зазначеним у підпункті 4 пункту 4 цього Порядку, спрямовуються Мінсоцполітики територіальному органу Нацсоцслужби для перераховування на рахунок міжрегіональним/регіональним центрам зайнятості.
Міжрегіональний/регіональний центр зайнятості:
визначає загальний обсяг бюджетних коштів;
подає щомісяця до 5 числа територіальному органу Нацсоцслужби заявку щодо потреби в бюджетних коштах для надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Територіальний орган Нацсоцслужби не пізніше ніж через два робочих дні подає заявку щодо потреби в бюджетних коштах для надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї Нацсоцслужбі.
Нацсоцслужба узагальнює заявки, отримані від територіальних органів Нацсоцслужби, та не пізніше ніж через два робочих дні подає Мінсоцполітики узагальнену заявку щодо потреби в бюджетних коштах для надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї.
Мінсоцполітики після надходження від Нацсоцслужби узагальненої заявки щодо потреби в бюджетних коштах для надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї не пізніше ніж через три робочих дні перераховує бюджетні кошти Нацсоцслужбі.
Нацсоцслужба не пізніше ніж наступного робочого дня перераховує бюджетні кошти на рахунки територіальних органів Нацсоцслужби, відкриті у відповідному органі Казначейства.
Територіальний орган Нацсоцслужби не пізніше ніж наступного робочого дня перераховує бюджетні кошти на рахунок міжрегіонального/регіонального центру зайнятості, відкритий у відповідному органі Казначейства.
Міжрегіональний/регіональний центр зайнятості перераховує бюджетні кошти постачальникам (продавцям) обладнання та матеріалів на підставі:
угоди про надання особі, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність, фінансової допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, що складається за формою згідно з додатком 2 до Порядку надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2021 р. № 397 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 35, ст. 2093);
документів, зазначених у пункті 11 Порядку надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2021 р. № 397 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 35, ст. 2093).
Міжрегіональний/регіональний центр зайнятості перераховує бюджетні кошти постачальникам (продавцям) обладнання та матеріалів не пізніше ніж через три робочих дні після надходження таких коштів на рахунок міжрегіонального/регіонального центру зайнятості, відкритий у відповідному органі Казначейства.
Міжрегіональний/регіональний центр зайнятості на наступний день після списання бюджетних коштів з рахунка міжрегіонального/регіонального центру зайнятості, відкритого у відповідному органі Казначейства, інформує про це відповідну філію міжрегіонального/регіонального центру зайнятості або міський, районний, міськрайонний центр зайнятості - до дати припинення їх діяльності (далі - центр зайнятості), в якому особа, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність, зареєстрована як безробітна. Центр зайнятості не пізніше ніж через один робочий день інформує таку особу про списання бюджетних коштів з рахунка міжрегіонального/регіонального центру зайнятості, відкритого у відповідному органі Казначейства.
17. Повернення бюджетних коштів (в тому числі в разі розірвання угоди про надання особі, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність, фінансової допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї) протягом бюджетного періоду, в якому такі кошти були виділені, проводиться на рахунок міжрегіонального/регіонального центру зайнятості, відкритий у відповідному органі Казначейства.
Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження бюджетних коштів міжрегіональний/регіональний центр зайнятості перераховує їх на рахунок територіального органу Нацсоцслужби, відкритий у відповідному органі Казначейства.
Територіальний орган Нацсоцслужби не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження бюджетних коштів перераховує їх на рахунок Нацсоцслужби, відкритий у відповідному органі Казначейства.
Нацсоцслужба не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження бюджетних коштів перераховує їх на рахунок Мінсоцполітики, відкритий у відповідному органі Казначейства.
Бюджетні кошти, виділені в минулих бюджетних періодах, зараховуються (в тому числі в разі розірвання угоди про надання особі, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність, фінансової допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї) до надходжень державного бюджету на рахунок, відкритий у відповідному органі Казначейства за кодом класифікації доходу бюджету 24060300 “Інші надходження”.
У полі “Призначення платежу” платіжного документа зазначається: “Повернення фінансової допомоги за угодою № від 20 р.”, а також прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність.
Для здійснення контролю за поверненням бюджетних коштів особа, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність, у п’ятиденний строк із дня повернення зазначених коштів подає до центру зайнятості платіжний документ з відміткою банку про підтвердження їх повернення. Центр зайнятості не пізніше ніж через один робочий день передає такий документ до міжрегіонального/регіонального центру зайнятості.
18. Міжрегіональний/регіональний центр зайнятості подає щокварталу до 5 числа місяця, наступного за звітним періодом, територіальним органам Нацсоцслужби інформацію про використання бюджетних коштів та про виконання результативних показників за формою, встановленою Мінсоцполітики, для її узагальнення та подання до 10 числа місяця, наступного за звітним періодом, Нацсоцслужбі.
Нацсоцслужба узагальнює отриману від територіальних органів Нацсоцслужби інформацію про використання бюджетних коштів та про виконання результативних показників і подає її до 15 числа місяця, наступного за звітним періодом, Мінсоцполітики.
19. Повернуті розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня бюджетні кошти Мінсоцполітики використовує з дотриманням бюджетного законодавства.
20. Казначейство інформує щомісяця до 10 числа Мінсоцполітики про обсяги касових видатків у розрізі областей та м. Києва і кодів економічної класифікації видатків державного бюджету.
21. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
{Пункт 21 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1341 від 26.11.2024}
22. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України
1. У Положенні про порядок призначення житлових субсидій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2019 р., № 69, ст. 2390; 2020 р., № 3, ст. 161; 2022 р., № 80, ст. 4826):
1) пункт 2 виключити;
2) абзац другий пункту 9 після слів “з питань соціального захисту населення” доповнити словами “районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення)”;
3) підпункт 2 пункту 115 викласти в такій редакції:
“2) починаючи із січня 2023 р. - відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки малозабезпечених сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1478.”.
2. У Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 36, ст. 1263, № 69, ст. 2390; 2020 р., № 3, ст. 161; 2022 р., № 80, ст. 4826):
1) пункт 2 виключити;
2) підпункт 2 пункту 15 викласти в такій редакції:
“2) починаючи з нарахувань пільг за січень 2023 р. - відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки малозабезпечених сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1478.”.
3. У Порядку надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2021 р. № 397 “Деякі питання сприяння економічній самостійності малозабезпечених сімей” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 35, ст. 2093):
1) абзац шостий пункту 6 викласти в такій редакції:
“Для підтвердження даних про наявність (відсутність) в особи, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність, обтяжень рухомого та нерухомого майна (до забезпечення технічної можливості отримання відомостей з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) особою подаються: витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.”;
2) у тексті Порядку слова “регіональний центр зайнятості” і “регіональний центр зайнятості/центр зайнятості” у всіх відмінках замінити відповідно словами “міжрегіональний/регіональний центр зайнятості” і “міжрегіональний/регіональний центр зайнятості або центр зайнятості” у відповідному відмінку;
3) у додатках до Порядку:
у додатку 1 слова “(регіональний центр зайнятості)” замінити словами “(міжрегіональний/регіональний центр зайнятості)”;
у додатку 2 слова “регіонального центру зайнятості” і “регіонального центру зайнятості/міського/районного/міськрайонного центру зайнятості” замінити відповідно словами “міжрегіонального/регіонального центру зайнятості” і “міжрегіонального/регіонального центру зайнятості/міського/районного/міськрайонного центру зайнятості”.