Про затвердження Порядку здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 317 від 04.04.2023}
Відповідно до статті 41 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, що додається.
2. Установити, що виконавча дирекція Фонду соціального страхування та її робочі органи передають Пенсійному фонду України в електронній формі виплатні документи на січень 2023 р. засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів до 2 січня 2023 р., а бази даних, носії інформації та програмне забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхові виплати), за актами приймання-передачі - до 20 січня 2023 року.
До передачі виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами Пенсійному фонду України виплатних документів, баз даних і носіїв інформації страхові виплати здійснюються у спосіб та у розмірі, що визначені на підставі даних за останній виплатний період, що обробляються Міністерством фінансів відповідно до Порядку взаємодії Міністерства фінансів, органів Державної казначейської служби та установ, які здійснюють виплати пільг, субсидій, інших соціальних виплат, під час перерахування таких виплат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 151 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 20, ст. 787), методики верифікації державних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженої Міністерством фінансів. У разі коли розмір страхової виплати за останній виплатний період у два рази перевищує розмір виплати відповідній особі за період, що передує останньому виплатному періоду, страхова виплата здійснюється у розмірі, визначеному як середнє значення розмірів страхової виплати відповідній особі за три останні виплатні періоди. У разі відсутності даних про поточний рахунок одержувача у банку, в тому числі банку, через який виплачується пенсія, та неповідомлення одержувачем про обраний ним спосіб виплати страхова виплата здійснюється через національного оператора поштового зв’язку, функції якого виконує акціонерне товариство “Укрпошта”.
Пенсійний фонд України надає доступ працівникам виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та її робочих органів до особових справ потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для формування витягів з особових справ у паперовій або електронній формі в частині документів, якими визначено право особи на забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації), санаторно-курортними путівками, та документів, що підтверджують забезпечення таких осіб зазначеними виробами та санаторно-курортними путівками, і передачі їх не пізніше ніж протягом наступного дня з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2023 р. № 317 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1301 від 30 грудня 2022 р. № 1467” територіальним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
{Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 317 від 04.04.2023}
На підставі зазначених витягів територіальні відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю формують особові справи і вносять відповідні відомості до централізованого банку даних з проблем інвалідності.
{Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 317 від 04.04.2023}
У разі відсутності або знищення внаслідок воєнних (бойових) дій або тимчасової окупації особових справ потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання Фонд соціального страхування передає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю наявні в базах даних та програмному забезпеченні відомості про потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які перебувають на обліку в робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та їх відділеннях, що розташовані в межах територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, перелік яких затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 99, ст. 6191), та відомості щодо документів, якими визначено право особи на забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації), санаторно-курортними путівками, та документів, що підтверджують забезпечення таких осіб зазначеними виробами та санаторно-курортними путівками, не пізніше ніж протягом наступного дня з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2023 р. № 317 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1301 і від 30 грудня 2022 р. № 1467”.
{Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 317 від 04.04.2023}
3. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2023 року.
ПОРЯДОК
здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності
1. Цей Порядок визначає механізм здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхові виплати).
2. Страхові виплати здійснюються щомісяця:
1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання;
2) особам, які мають право на страхові виплати у зв’язку із смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на страхові виплати.
3. Одноразова допомога виплачується потерпілому в місячний строк з дня визначення медико-соціальною експертною комісією стійкої втрати професійної працездатності, а в разі смерті потерпілого - у місячний строк з дня його смерті особам, які мають на це право.
4. Страхові виплати здійснюються виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача страхової виплати в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання одержувача страхової виплати.
Щомісячна страхова виплата здійснюється через поточні рахунки в банках або уповноваженими організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій та грошової допомоги, відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636), і Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 1, ст. 43).
Доставка сум страхових виплат одержувачам здійснюється за тарифами на оплату послуг, пов’язаних з виплатою і доставкою пенсій та грошових допомог населенню в готівковій формі, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 987 “Деякі питання оплати послуг, пов’язаних з виплатою і доставкою пенсій та грошових допомог” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 98, ст. 3274).
Доставка сум страхових виплат здійснюється за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
5. Страхові виплати, призначені, але своєчасно не одержані потерпілим або особою, яка має на це право, здійснюються за весь минулий час, але не більше ніж за три роки з дня звернення за їх одержанням.
6. Нарахована сума страхової виплати включається в документи для виплати протягом не пізніше ніж одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахування, продовження чи поновлення її виплати. Розподіл та спрямування коштів на фінансування страхових виплат здійснюється Пенсійним фондом України.
7. Порядок призначення та перерахування страхових виплат визначає правління Пенсійного фонду України.