Про внесення змін та доповнень до Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні та Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю
Рада адвокатів України, обговоривши пропозицію заступника Голови Ради адвокатів України Гвоздія В.А. про внесення змін до Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні та Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, взявши до уваги введення Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 воєнного стану в Україні, виходить з наступного.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон).
Згідно положень частини 1 статті 6 Закону, адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного згідно із Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
За змістом частини 5 статті 10 Закону, від проходження стажування звільняються особи, які на день звернення із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту мають стаж роботи помічника адвоката не менше одного року за останні два роки.
Порядок допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядок складення кваліфікаційного іспиту та методика оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, затверджений рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2013 № 270, зі змінами, визначає перелік документів, що подаються особами, які виявили бажання складати кваліфікаційний іспит для набуття права на заняття адвокатською діяльністю, а також правила допуску до нього. За змістом підпункту 2 пункту 2 Розділу 2 цього Порядку документами, що підтверджують стаж помічника адвоката, є: трудовий договір з адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням), довідка (довідки) з компетентного органу (органів) про суму сплаченого єдиного соціального внеску, та податку з доходів фізичних осіб за час роботи на посаді помічника адвоката. Зазначені документи Порядок вимагає надавати у оригінальних примірниках, або у нотаріальних чи за місцем роботи посвідчених копіях.
Така вимога Порядку об'єктивно не може бути виконана, якщо особа, яка виявила бажання стати адвокатом, працювала на адвоката (адвокатське бюро або адвокатське об'єднання), зареєстрованого на тимчасово окупованих територіях України, або на територіях, де ведуться активні бойові дії. У зв'язку з цим виникає необхідність передбачити окремий перелік документів, які підтверджують стаж помічника адвоката, для осіб, які виявили бажання стати адвокатом та покинули тимчасово окуповану територію.
Окрім того, після введення в Україні воєнного стану було прийнято Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". Вказаний Закон надав можливість роботодавцям надавати працівникам відпустки за їх проханням без збереження заробітної плати, без обмеження строку такої відпустки.
Роботодавці використовують цю можливість для оптимізації податкового навантаження. Внаслідок цього, навіть продовжуючи повноцінно виконувати трудові функції, помічники адвокатів втрачають стаж роботи в галузі права, а також стаж роботи помічником адвоката. Через це, необхідно передбачити, що стаж роботи помічника адвоката, який під час дії в Україні воєнного стану перебуває у відпустці без збереження заробітної плати на підставі статті 12 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", підтверджується документами про наявність трудових відносин між помічником адвоката та відповідним адвокатом (адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням).
Рада адвокатів України з огляду на вищенаведене, врахувавши пропозицію представника адвокатів Рівненської області у складі Ради адвокатів України Лазарчук Г.В. доповнити Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю посиланням на документ, який підтверджує трудовий стаж в галузі права, керуючись статтями 55, 57 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Положенням про Раду адвокатів України, Регламентом Ради адвокатів України, ВИРІШИЛА:
1. Доповнити розділ 2 Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, затверджений рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2013 року № 270, зі змінами, пунктами 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 наступного змісту:
"2.1. Документ (документи), зазначені у підпункті 2 пункту 2 розділу 2 цього Порядку, не вимагаються, якщо Заявник:
1) після 24 лютого 2022 року взятий на облік компетентними органами України як внутрішньо переміщена особа;
2) після 24 лютого 2022 року обіймав посаду помічника адвоката у адвоката (адвокатського бюро, адвокатського об'єднання), що має місце реєстрації на територіях України, тимчасово окупованих збройними силами Російської Федерації, протягом дії в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, або на яких проводилися бойові дії.
2.2. За дотримання умов, наведених у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу 2 цього Порядку, для підтвердження наявності стажу роботи в галузі права не менше, ніж два роки, Заявник має надати наступні документи:
1) довідку, видану компетентними органами України, про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
2) довідку від адвоката (адвокатського бюро, адвокатського об'єднання) про наявність трудових відносин Заявника (помічника адвоката) із відповідним адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням);
3) довідку (довідки) з компетентного органу (органів) про суму сплаченого єдиного соціального внеску, та податку з доходів фізичних осіб за час роботи на посаді помічника адвоката.
2.3. У разі, якщо Заявнику, протягом дії в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, було надано відпустку без збереження заробітної плати, у тому числі не обмежену строком, відповідно до статті 12 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", для підтвердження наявності стажу роботи в галузі права не менше, ніж два роки, Заявник має надати наступні документи:
1) трудовий договір з адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням),
2) довідку (довідки) з компетентного органу (органів) про суму сплаченого єдиного соціального внеску, та податку з доходів фізичних осіб за час роботи на посаді помічника адвоката;
3) довідку від адвоката (адвокатського бюро, адвокатського об'єднання) про наявність трудових відносин Заявника (помічника адвоката) із відповідним адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням) протягом дії в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022.
Якщо протягом відпустки без збереження заробітної плати, у тому числі не обмеженої строком, відповідно до статті 12 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" роботодавець Заявника не сплачував єдиний соціальний внесок та податок з доходів фізичних осіб, належним підтвердженням наявності у Заявника стажу роботи в галузі права за такий період є довідка від адвоката (адвокатського бюро, адвокатського об'єднання) про наявність трудових відносин Заявника (помічника адвоката) із відповідним адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням).
2.4. Перелічені у пунктах 2.2, 2.3 документи можуть бути надані Заявником у наступних формах:
1) у оригінальному примірнику;
2) у виді нотаріально чи за місцем роботи посвідченої копії;
3) у виді електронного документа на електронному носії, скріпленого кваліфікованим електронним підписом адвоката або керівника адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання, у якому Заявник обіймав посаду помічника адвоката.".
2. Доповнити Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 01 червня 2018 року № 80, зі змінами, а саме:
- у підпункті 5.8.3 статті 5, підпунктах 12.3.4 та 12.4.4 статті 12, Додатках 4, 12, 13 цього Положення після слів "трудової книжки" словами "(або документа, який підтверджує трудовий стаж в галузі права)";
- пункт 12.1 статті 12 цього Положення новою частиною наступного змісту:
"Протягом дії в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, для підтвердження особою стажу роботи в галузі права, документи, що підтверджують сплату роботодавцем єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб за період після введення воєнного стану, не вимагаються, за умови, якщо такій особі було надано відпустку без збереження заробітної плати, у тому числі не обмежену строком, відповідно до статті 12 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". У такому випадку, для підтвердження наявності стажу роботи в галузі права не менше двох років протягом дії в Україні воєнного стану достатньою є наявність трудових відносин між помічником адвоката та відповідним адвокатом (адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням)".
- статтю 12 цього Положення пунктами 12.12, 12.13 та 12.14 наступного змісту:
"12.12. Документи, зазначені у підпунктах 12.3.2, 12.3.3, 12.3.4, 12.3.7 пункту 12.3, не вимагаються, якщо особа, яка звільняється від проходження стажування:
12.12.1. після 24 лютого 2022 року взята на облік компетентними органами України як внутрішньо переміщена особа;
12.12.2. після 24 лютого 2022 року обіймала посаду помічника адвоката у адвоката (адвокатського бюро, адвокатського об'єднання), що має місце реєстрації на територіях України, тимчасово окупованих збройними силами Російської Федерації протягом дії в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, або на яких проводилися бойові дії.
12.13. За дотримання умов, наведених у підпунктах 12.12.1 та 12.12.2 пункту 12.12, замість документів, зазначених у підпунктах 12.3.2, 12.3.3, 12.3.4, 12.3.7, до заяви додаються:
12.13.1. довідка, видана компетентними органами України, про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
12.13.2. довідка від адвоката (адвокатського бюро, адвокатського об'єднання) про наявність трудових відносин Заявника (помічника адвоката) із відповідним адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням);
12.13.3. довідка (довідки) з компетентного органу (органів) про суму сплаченого єдиного соціального внеску, та податку з доходів фізичних осіб за час роботи на посаді помічника адвоката.
12.13.4. У разі укладення трудового договору (контракту) з адвокатським об'єднанням або адвокатським бюро особа додатково подає наступні документи:
- копію наказу керівника адвокатського об'єднання або адвокатського бюро про прийняття на роботу помічника адвоката;
- довідку керівника адвокатського об'єднання про те, що в складі об'єднання є адвокати;
- довідку про нарахування і виплату заробітної плати помічнику адвоката адвокатського об'єднання/бюро;
- документ встановленої форми (довідка, витяг) про відсутність у такої особи судимості, виданий компетентним органом;
- сертифікат про проходження спеціального курсу - інструктажу введення в професію адвоката у ВША НААУ.
12.14. Документи, перелічені у підпунктах 12.13.1-12.13.4, можуть бути надані у наступних формах:
12.14.1. у оригінальному примірнику;
12.14.2. у виді нотаріально чи за місцем роботи посвідченої копії;
12.14.3. у виді електронного документа на електронному носії, скріпленого кваліфікованим електронним підписом адвоката або керівника адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання, у якому Заявник обіймав посаду помічника адвоката.".
3. Секретарю Ради адвокатів України про прийняте рішення повідомити ради адвокатів регіонів, кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури регіонів та адвокатів шляхом оприлюднення його на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.
{Текст взято з сайту Національної асоціації адвокатів України http://www.unba.org.ua}