НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ |
ПОСТАНОВА |
01.11.2022 № 1369 |
Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії,
що здійснює державне регулювання у сферах енергетики
та комунальних послуг
№ 643 від 11.04.2023}
Відповідно до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 310 (далі - Кодекс систем розподілу), що додаються.
2. Операторам систем розподілу протягом 10 днів з дня набрання чинності цією постановою оприлюднити на власному офіційному вебсайті технічні вимоги для встановлення генеруючої установки споживачем та технічні вимоги для встановлення установки зберігання користувачем системи розподілу, визначені пунктом 4.12.2 глави 4.12 та пунктом 4.13.2 глави 4.13 розділу IV Кодексу систем розподілу.
3. Користувачі систем розподілу, які встановили генеруючі установки та/або установки зберігання енергії, протягом року з дня набрання чинності цією постановою мають привести власні генеруючі установки та/або установки зберігання енергії у відповідність до вимог Кодексу систем розподілу шляхом виконання технічних вимог, передбачених пунктом 4.12.2 глави 4.12 та/або пунктом 4.13.2 глави 4.13 розділу IV Кодексу систем розподілу.
{Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 643 від 11.04.2023}
4. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ЗМІНИ
до Кодексу систем розподілу
1. У розділі II:
у пункті 2.1:
доповнити після абзацу п'ятнадцятого новим абзацом шістнадцятим такого змісту:
«встановлена потужність генеруючої установки - номінальна активна електрична потужність електрогенеруючого обладнання (електрогенератори, фотоелектричні панелі тощо), призначеного для виробництва електричної енергії, яка підтверджена технічною документацією або технічним паспортом електрогенеруючого обладнання;».
У зв'язку з цим абзаци шістнадцятий - шістдесят шостий вважати відповідно абзацами сімнадцятим - шістдесят сьомим;
абзац двадцять восьмий викласти в такій редакції:
«зміна технічних параметрів - збільшення величини дозволеної до використання потужності електроустановки внаслідок реконструкції чи технічного переоснащення об'єкта, підвищення рівня надійності електрозабезпечення електроустановки, зміна призначення (типу) електроустановок (споживання/виробництво електричної енергії або зберігання енергії), приєднання до внутрішніх електричних мереж споживача генеруючої установки, зміна ступеня напруги та/або зміна схеми живлення електроустановки замовника (у тому числі з однофазної на трифазну), що здійснюється з його ініціативи відповідно до цього Кодексу;»;
доповнити після абзацу тридцять першого двома новими абзацами тридцять другим та тридцять третім такого змісту:
«максимальна потужність відбору УЗЕ - максимальна довготривала активна потужність, з якою УЗЕ технічно спроможна здійснювати відбір електричної енергії;
максимальна потужність відпуску УЗЕ - максимальна довготривала активна потужність, з якою УЗЕ технічно спроможна здійснювати відпуск електричної енергії;».
У зв'язку з цим абзаци тридцять другий - шістдесят сьомий вважати відповідно абзацами тридцять четвертим - шістдесят дев'ятим;
абзац тридцять дев'ятий викласти в такій редакції:
«нестандартне приєднання - приєднання електроустановки замовника до електричних мереж оператора системи розподілу за умови перевищення числових значень стандартного приєднання, приєднання до електричних мереж суб'єкта господарювання, який не є ОСР, власника електричних мереж, який не є споживачем електричної енергії (крім ОСР), приєднання до електричних мереж нежитлових (вбудованих) приміщень та в інших випадках, визначених цим Кодексом;»;
доповнити після абзацу сорокового новим абзацом сорок першим такого змісту:
«номінальна (встановлена) потужність УЗЕ - максимальна довготривала активна потужність, визначена заводом-виробником, з якою УЗЕ технічно спроможна здійснювати відпуск або відбір електричної енергії;».
У зв'язку з цим абзаци сорок перший - шістдесят дев'ятий вважати відповідно абзацами сорок другим - сімдесятим;
пункт 2.2 доповнити новим абзацом такого змісту:
«УЗЕ - установка зберігання енергії.».
2. У розділі III:
1) у главі 3.2:
у пункті 3.2.4:
підпункт 3 доповнити знаком, словом і абревіатурою «, включаючи УЗЕ»;
підпункт 4 доповнити словами і абревіатурою «з урахуванням відбору УЗЕ»;
доповнити після підпункту 5 новим підпунктом 6 такого змісту:
«6) схем видачі потужності УЗЕ, які заплановані до будівництва ОСР, якщо ОСР виконано дослідження та прийнято рішення щодо доцільності їх будівництва;».
У зв'язку з цим підпункти 6-18 вважати відповідно підпунктами 7-19;
доповнити після підпункту 8 новим підпунктом 9 такого змісту:
«9) приєднаної до системи розподілу потужності та повної ємності УЗЕ, включаючи УЗЕ, які заплановані до будівництва ОСР;»,
У зв'язку з цим підпункти 9-19 вважати відповідно підпунктами 10-20;
пункт 3.2.5 доповнити новим підпунктом такого змісту:
підпункт 4 пункту 3.2.6 доповнити словом і абревіатурою «та УЗЕ»;
2) у главі 3.3:
у пункті 3.3.1:
підпункти 1 та 2 доповнити знаками, словами та абревіатурами «, з урахуванням приєднаної потужності УЗЕ та відбору УЗЕ, включаючи УЗЕ, які заплановані до будівництва ОСР»;
підпункт 6 замінити трьома новими підпунктами 6-8 такого змісту:
«6) інформацію щодо існуючих та нових електроустановок виробництва електричної енергії, УЗЕ, які приєднані та/або мають бути приєднані до системи розподілу (на основі заяв про приєднання та іншої інформації, наявної в ОСР);
7) інформацію щодо УЗЕ (номінальна (встановлена) потужність, яких більше 1 МВт), які приєднуються до внутрішніх мереж Користувача;
8) інформацію щодо генеруючих установок (встановленою потужністю більше 1 МВт), які встановлені споживачем;».
У зв'язку з цим підпункти 7-17 вважати відповідно підпунктами 9-19;
після підпункту 14 доповнити новим підпунктом 15 такого змісту:
«15) інформацію щодо заходів з енергоефективності, управління попитом та можливостей використання розподіленої генерації, необхідності і можливостей використання УЗЕ;».
У зв'язку з цим підпункти 15-19 вважати відповідно підпунктами 16-20;
пункт 3.3.4 доповнити новим підпунктом такого змісту:
«6) карти-схеми мереж напругою 20 кВ та вище (з урахуванням мереж, що проєктуються) у вигляді посилання на актуальний вебресурс, на якому вони містяться (за умови авторизованого доступу).»;
3) у главі 3.4:
пункт 3.4.2 доповнити новими абзацами такого змісту:
«У разі обґрунтованої необхідності виконання заходів з будівництва, реконструкції та/або технічного переоснащення об'єктів суміжних ОСР, пов'язаних з виконанням ПРСР, ОСР погоджує з суміжними ОСР технічне завдання на проєктування таких заходів.
Виконання таких заходів у мережах ОСР має бути передбачено у ПРСР та відповідній інвестиційній програмі ОСР та корелюватися із термінами виконання відповідних заходів у ПРСР та інвестиційних програмах суміжних ОСР.»;
доповнити новим пунктом такого змісту:
«3.4.12. ОСР має забезпечити вільний доступ до інформації щодо закупівель обладнання, матеріалів, робіт та послуг з будівництва, реконструкції та/або технічного переоснащення об'єктів операторів систем розподілу (далі - закупівля). Закупівля має бути здійснена з дотриманням принципів, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі».
ОСР не пізніше робочого дня, наступного за днем оприлюднення у електронній системі закупівель інформації про закупівлю, здійснену в рамках відповідної виробничої програми (інвестиційної програми, ремонтної програми, заходів з приєднання), повинен розмістити на своєму офіційному вебсайті в розділі «Закупівлі» інформацію (у вигляді гіперпосилання на оприлюднену у електронній системі закупівель інформацію про закупівлю), яка відповідно до етапу закупівлі повинна містити наступну інформацію:
назва заходу відповідної виробничої програми;
найменування предмета закупівлі згідно із відповідною виробничою програмою;
очікувана вартість предмета закупівлі;
вимоги до предмета закупівлі та умов, передбачених тендерною документацією закупівлі;
дата оприлюднення оголошення про проведення закупівлі та її завершення;
оприлюднений проєкт договору про закупівлю із обов'язковим визначенням усіх його умов;
пропозиції учасників закупівлі;
причини відміни, відкликання, визнання закупівлі такою, що не відбулась, тощо;
дата укладення договору про закупівлю з переможцем;
оприлюднений укладений договір про закупівлю з переможцем.
Інформація про результати здійснених та проведення повторних, по даному заходу, закупівель оприлюднюється на офіційних вебсайтах ОСР у розділі «Закупівлі» згідно з формою, наведеною в додатку 13 до цього Кодексу, та повинна актуалізуватися щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним.»;
4) у пункті 3.5.2 глави 3.5:
підпункт 3 після слів «нових підстанцій» доповнити знаком, абревіатурами і словом «,УЗЕ та ВДЕ»;
підпункти 6 та 7 після слів і знаку «генеруючих одиниць,» доповнити абревіатурами, знаками і словами «УЗЕ, включаючи УЗЕ, які заплановані до будівництва ОСР,»;
5) підпункт 1 пункту 3.6.2 глави 3.6 доповнити знаками і словами «, а також заходів з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення об'єктів системи розподілу напругою 20 кВ та вище, розвитку основних фондів, активів ліцензіата, що профінансовані ОСР поза ПРСР, зокрема при виконанні заходів з приєднання».
3. У розділі IV:
1) у главі 4.1:
пункт 4.1.1 після абзацу восьмого доповнити новим абзацом дев'ятим такого змісту:
«інформацію про результати здійснених процедур закупівлі обладнання, матеріалів, послуг з будівництва та/або технічного переоснащення об'єктів.».
У зв'язку з цим абзаци дев'ятий та десятий вважати відповідно абзацами десятим та одинадцятим;
у пункті 4.1.2:
в абзаці першому слова «цього розділу» замінити словами і знаком «та процедури приєднання, визначених у цьому розділі»;
після абзацу першого доповнити новими абзацами другим - п'ятим такого змісту:
«Відмова у приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу з підстав, не передбачених Законом України «Про ринок електричної енергії» або цим Кодексом, не допускається.
Відмова у приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу має містити посилання на норму Закону України «Про ринок електричної енергії» та/або цього розділу, що не дотримана замовником та перешкоджає чи унеможливлює надання ОСР відповідної послуги з приєднання електроустановок замовника.
Відмова у приєднанні електроустановок замовника до електричних мереж оператора системи направляється замовнику у вказаний у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією протягом 2 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від отримання заяви.
Залишення ОСР заяви про приєднання електроустановки замовника до системи розподілу з будь-яких підстав без розгляду, повернення такої заяви, залишення її без руху, відмова у її прийнятті не допускається.».
У зв'язку з цим абзаци другий - вісімнадцятий вважати відповідно абзацами шостим - двадцять другим;
абзац сьомий доповнити знаками, словами і цифрами «,крім приєднання згідно з пунктами 4.1.11.1 та 4.1.11.2 глави 4.1 цього розділу.»;
підпункт 3 викласти в такій редакції:
«3) приєднання електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії, та УЗЕ;»;
підпункт 9 замінити двома новими підпунктами 9 і 10 такого змісту:
«9) приєднання (підключення) генеруючих установок споживача у власних електричних мережах;
10) приєднання (підключення) УЗЕ Користувача у власних електричних мережах;».
У зв'язку з цим підпункти 10 та 11 вважати відповідно підпунктами 11 та 12;
пункт 4.1.4 доповнити шістьма новими абзацами такого змісту:
«УЗЕ класифікуються відповідно до рівня напруги в точці приєднання та їхньої максимальної потужності відпуску за такими типами:
1) тип А1 - точка приєднання з напругою нижче 110 кВ і максимальна потужність відпуску до 0,15 МВт включно;
2) тип А2 - точка приєднання з напругою нижче 110 кВ і максимальна потужність відпуску до 1 МВт включно, крім тих, що відносяться до класу А1;
3) тип В - точка приєднання з напругою нижче 110 кВ і максимальна потужність відпуску від 1 МВт до 20 МВт включно;
4) тип С - точка приєднання з напругою нижче 110 кВ і максимальна потужність відпуску від 20 МВт до 75 МВт включно;
5) тип D - точка приєднання з напругою 110 кВ або вище та/або максимальна потужність відпуску становить вище 75 МВт.»;
пункт 4.1.5 доповнити новим абзацом такого змісту:
«УЗЕ замовника мають відповідати вимогам, установленим Кодексом системи передачі для кожного типу УЗЕ.»;
пункт 4.1.11 викласти в такій редакції:
«4.1.11. Особливості приєднання електроустановок замовника до електричних мереж суб'єкта господарювання або власника електричних мереж, який не є споживачем електричної енергії (крім ОСР).
4.1.11.1. Суб'єкт господарювання (споживач електричної енергії) має право за зверненням замовника погодити приєднання електроустановок замовника до власних електричних мереж в таких випадках:
у рахунок зменшення величини договірної потужності споживання за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії на напрузі приєднання власних струмоприймачів суб'єкта господарювання, що не перевищує 20 кВ, у разі приєднання електроустановок замовника, призначених для споживання (включаючи електроустановки на власні потреби електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії). У разі приєднання електроустановок одиничною потужністю не більше 100 Вт (на рівні напруги 220 В), але сумарною встановленою потужністю не більше 1 кВт на одного замовника, зменшення величини договірної потужності суб'єкта господарювання не вимагається;
у рахунок зменшення величини договірної потужності споживання за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії суб'єкта господарювання у разі приєднання УЗЕ замовника замовленою сумарною, з урахуванням існуючої потужності генерації та УЗЕ в мережах основного споживача, до приєднання потужністю до 1 МВт (та напругою в точці приєднання, що не перевищує 20 кВ);
у межах договірної потужності споживання цього суб'єкта за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії у відповідний період доби на напрузі приєднання власних струмоприймачів суб'єкта господарювання, що не перевищує 20 кВ;
у межах договірної потужності споживання цього суб'єкта за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії у разі підключення електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії замовленою сумарною, з урахуванням існуючої потужності генерації в мережах основного споживача, до приєднання потужністю до 1 МВт (та напругою в точці приєднання, що не перевищує 20 кВ). У цьому випадку зменшення суб'єктом господарювання величини договірної потужності за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії не вимагається.
З метою погодження приєднання об'єкта (електроустановок) замовника до електричних мереж суб'єкта господарювання замовник звертається до цього суб'єкта із заявою про приєднання електроустановки певної потужності за типовою формою, наведеною в додатку 3 до цього Кодексу (далі - заява про приєднання). До заяви про приєднання додаються документи відповідно до переліку, встановленого пунктом 4.4.2 глави 4.4 цього розділу.
У разі згоди на приєднання об'єкта (електроустановок) замовника до власних електричних мереж суб'єкт господарювання протягом 5 робочих днів з дня отримання заяви повідомляє листом замовника про згоду та надає відповідні технічні вимоги та/або вихідні дані.
Замовник згідно з вимогами глави 4.4 цього розділу звертається до ОСР, до електричних мереж системи розподілу якого приєднані електроустановки суб'єкта господарювання, щодо видачі проєкту договору про нестандартне приєднання і технічних умов та надає ОСР технічні вимоги та/або вихідні дані, отримані від суб'єкта господарювання.
ОСР протягом 10 робочих днів з дня отримання звернення видає замовнику технічні умови про нестандартне приєднання, технічні умови та технічні вимоги суб'єкту господарювання щодо організації комерційного обліку електричної енергії та забезпечення контролю дотримання суб'єктом господарювання величини дозволеної до використання потужності.
Замовник має право письмово звернутися до органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, для отримання висновку щодо технічного обґрунтування вимог технічних умов на приєднання.
При виконанні приєднання до електричних мереж суб'єкта господарювання мають виконуватися такі умови:
1) електроустановки замовника, що приєднуються, не можуть погіршувати якість електропостачання існуючих Користувачів, приєднаних у цьому енерговузлі;
2) схема приєднання електроустановки до електричних мереж не може виконувати функції транзитної установки для живлення інших Користувачів;
3) має бути забезпечений комерційний облік електричної енергії відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку;
4) суб'єкт господарювання та замовник після реалізації проєкту мають забезпечити виконання доведених завдань (виданих диспетчерських команд) щодо примусового розвантаження, АЧР тощо;
5) електроустановки з виробництва електричної енергії замовника мають відповідати вимогам щодо генеруючих одиниць типу А (регулювання напруги, реактивної потужності, моніторингу показників);
6) УЗЕ замовника мають відповідати вимогам щодо УЗЕ типів А1 та А2;
7) замовник має погодити проєктну документацію в частині виконання технічних вимог:
із суб'єктом господарювання на відповідність технічним вимогам та/або вихідним даним;
із ОСР на відповідність технічним умовам.
Суб'єкт господарювання має погодити з ОСР проєктну документацію в частині виконання технічних умов ОСР щодо організації комерційного обліку електричної енергії та забезпечення контролю дотримання суб'єктом господарювання величини дозволеної до використання потужності;
8) у випадках, визначених цим розділом, суб'єкт господарювання та ОСР після погодження проєктної документації зобов'язані внести зміни до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії в частині зменшення величини дозволеної потужності.
Замовник разом із суб'єктом господарювання забезпечує виконання проєктних рішень щодо будівництва (реконструкції, технічного переоснащення) електроустановок та обладнання електричних мереж суб'єкта господарювання, необхідних для приєднання об'єкта (електроустановок) замовника, а також повідомляє ОСР про завершення будівництва та підключення об'єкта (електроустановок) замовника.
У разі приєднання електроустановок замовника до електричних мереж суб'єкта господарювання, який не є ОСР, плата за приєднання до таких електричних мереж ОСР не нараховується.
Замовнику не може бути надана послуга з приєднання від електричних мереж суб'єкта господарювання, який не є ОСР, згідно з вимогами цього пункту електроустановок об'єктів (будівель), що належать до житлового фонду, призначених та придатних для постійного або тимчасового проживання в них (крім зміни технічних параметрів існуючих користувачів системи розподілу) та (або) приєднання об'єктів (будівель) індивідуального побутового споживача, що належать до житлового фонду).
4.1.11.2. Власник електричних мереж, який є юридичною особою та фізичною особою-підприємцем, та не є споживачем електричної енергії (крім ОСР) (далі - власник), має право за зверненням замовника погодити приєднання електроустановок замовника до власних електричних мереж на напрузі не вище 20 кВ за процедурою нестандартного приєднання.
З метою погодження приєднання об'єкта (електроустановок) замовника до електричних мереж власника замовник звертається до власника із заявою про приєднання. До заяви про приєднання додаються документи відповідно до переліку, встановленого пунктом 4.4.2 глави 4.4 цього розділу.
У разі згоди на приєднання об'єкта (електроустановок) замовника до електричних мереж власника власник протягом 5 робочих днів з дня отримання заяви про приєднання письмово повідомляє замовника про свою згоду та надає відповідні технічні вимоги та/або вихідні дані із зазначенням власних реквізитів/даних.
Технічні вимоги власника мають, зокрема:
враховувати розрахунок пропускної здатності електричних мереж власника в точці приєднання;
містити вимоги щодо улаштування вузла комерційного обліку електричної енергії;
містити обсяги будівництва лінійної частини приєднання до точки приєднання електроустановок замовника.
Замовник згідно з вимогами глави 4.4 цього розділу звертається до ОСР, до електричних мереж системи розподілу якого приєднані електричні мережі власника, щодо видачі проєкту багатостороннього договору про приєднання та надає ОСР технічні вимоги та/або вихідні дані, отримані від власника електричних мереж.
ОСР протягом 10 робочих днів з дня отримання звернення видає замовнику проєкт багатостороннього договору про приєднання і проєкт технічних умов, які враховують технічні вимоги та/або вихідні дані, отримані від власника електричних мереж, вимоги ОСР, виконання яких в електричних мережах ОСР необхідно для забезпечення технічної можливості приєднання, а також вимоги щодо організації комерційного обліку електричної енергії та забезпечення контролю дотримання дозволеної до використання потужності.
Замовник має право письмово звернутися до органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, для отримання висновку щодо технічного обґрунтування вимог технічних умов на приєднання.
При виконанні приєднання до електричних мереж іншого власника мають виконуватися такі умови:
1) електроустановки замовника, що приєднуються, не можуть погіршувати якість електропостачання існуючих Користувачів, приєднаних у цьому енерговузлі;
2) схема приєднання електроустановки до електричних мереж не може виконувати функції транзитної установки для живлення інших Користувачів;
3) має бути забезпечений комерційний облік електричної енергії відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку;
4) власник електричних мереж та замовник після реалізації проєкту мають забезпечити виконання доведених завдань (виданих диспетчерських команд) щодо примусового розвантаження, АЧР тощо;
5) електроустановки замовника, призначені для виробництва електричної енергії, мають відповідати вимогам щодо генеруючих одиниць типу А (регулювання напруги, реактивної потужності, моніторингу показників);
6) замовник має погодити проєктну документацію в частині виконання технічних вимог:
із власником електричних мереж на відповідність технічним вимогам та/або вихідним даним;
із ОСР на відповідність технічним умовам у цілому.
Замовник разом із власником електричних мереж забезпечують виконання проєктних рішень щодо будівництва (реконструкції, технічного переоснащення) електроустановок та обладнання електричних мереж цього власника, необхідних для приєднання об'єкта (електроустановок) замовника. Про завершення будівництва та готовність до підключення об'єкта (електроустановок) замовник повідомляє ОСР. Підключення об'єкта здійснюється Власником після отримання замовником від ОСР паспорта точки обліку.
Замовнику нараховується плата за надання послуги з приєднання, яка зазначається в багатосторонньому договорі про приєднання та включає складову плати за реконструкцію/будівництво електричних мереж систем розподілу, яка визначається як добуток величини замовленої до приєднання потужності та ставки плати за нестандартне приєднання потужності відповідного рівня напруги, на якому приєднуються електроустановки замовника.
Оператор системи розподілу до завершення надання замовнику послуги з приєднання має створити резерв величини заявленої до приєднання потужності.
Точка приєднання електроустановок замовника, у разі приєднання відповідно до пункту 4.1.11.2 глави 4.1 цього розділу, має бути розташована в існуючих мережах Власника.»;
пункт 4.1.12 після слів «власні струмоприймачі» доповнити знаками і словами «(у тому числі електрозарядні станції)»;
пункт 4.1.13 доповнити новим абзацом такого змісту:
«Якщо земельна ділянка або електроустановки замовника, які потрібно приєднати, знаходяться на території, електрифікованій (або території, що планується до електрифікації) іншим замовником (замовниками), ОСР не має права відмовити у приєднанні на цій підставі.»;
пункт 4.1.18 доповнити новим абзацом такого змісту:
«Точка приєднання електроустановок багатоквартирного житлового будинку, призначеного для постійного або тимчасового проживання населення, має бути на рівні напруги до 1000 В на наконечниках кабелів живлення або на ввідних клемах першого комутаційного апарату, приєднаних до ввідних клем першого комутаційного апарату з апаратами захисту, встановленого у ввідно-розподільному пристрої житлового будинку.»;
в абзаці другому пункту 4.1.19 слова «зі ступенем» замінити словами «із рівнем»;
пункт 4.1.23 доповнити новим абзацом такого змісту:
«Земельна ділянка як об'єкт нерухомого майна, якому присвоєна адреса та/або кадастровий номер, може бути приєднана до електричних мереж виключно на період будівництва.»;
пункт 4.1.35 викласти в такій редакції:
«4.1.35. Величина потужності встановлених у приватному домогосподарстві генеруючих установок, призначених для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, із можливістю відпуску електричної енергії в електричну мережу ОСР та його користувачів не може перевищувати потужність, дозволену до використання згідно з договором про надання послуг з розподілу електричної енергії в межах потужності таких установок, визначеної Законом України «Про альтернативні джерела енергії».»;
абзац другий пункту 4.1.39 викласти в такій редакції:
«Послугу з приєднання об'єктів, що приєднуються до електричних мереж ОСР вперше, у межах території кооперативу, замовник може отримати у порядку, встановленому главами 4.3, 4.4 та 4.6 цього розділу, на підставі договору про нестандартне приєднання з проєктуванням замовником лінійної частини приєднання.»;
абзац другий пункту 4.1.40 замінити чотирма новими абзацами такого змісту:
«Замовлена до приєднання потужність багатоквартирних житлових будинків та категорія з надійності електропостачання визначаються на основі розрахунку навантаження об'єкта архітектури та вимог державних будівельних норм.
Приєднання нежитлових приміщень, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, мають окремий вхід ззовні та відокремлені від іншого об'єкта споруди (будівлі) стінами та перекриттями або електрозарядних станцій у паркінгу (у межах визначених паркомісць, що належать замовнику на правах власності або користування), що зазначається замовником у заяві про приєднання, може здійснюватись у порядку, визначеному главами 4.3, 4.4 та 4.6 цього розділу, на підставі договору про нестандартне приєднання з проєктуванням замовником лінійної частини приєднання.
Приєднання електрозарядної станції у паркінгу може бути виконано в межах потужності споживання (визначеної за проєктною документацією та/або добовим вимірам) житлового будинку/будівлі у відповідний період доби на напрузі приєднання власних струмоприймачів у житловому будинку/будівлі, що не перевищує 1000 В, у разі встановлення замовником відповідної автоматики. Плата за приєднання в такому випадку не здійснюється.
Балансоутримувач не має право перешкоджати при виконанні такого приєднання.»;
2) главу 4.2 після пункту 4.2.4 доповнити новим пунктом 4.2.5 такого змісту:
«4.2.5. ОСР здійснює розрахунок вартості плати за стандартне приєднання до електричних мереж відповідно до Методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої постановою НКРЕКП від 18 грудня 2018 року № 1965 (далі - Методика (порядок) формування плати за приєднання).
ОСР надає Замовнику рахунок на сплату плати за приєднання у розмірі 100 відсотків плати, визначеної у розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж у випадку відсутності необхідності відведення земельних ділянок під будівництво об'єктів електроенергетики для приєднання його електроустановок. Замовник оплачує на поточний рахунок ОСР цей рахунок упродовж 20 робочих днів з дня, наступного від дати отримання технічних умов, розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж та рахунку на сплату плати за приєднання.
У випадку необхідності відведення земельних ділянок під будівництво об'єктів електроенергетики для приєднання електроустановок ОСР надає замовнику рахунки на сплату плати за приєднання в такому порядку:
рахунок у розмірі 20 відсотків плати, визначеної у розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж. Замовник оплачує на поточний рахунок ОСР цей рахунок упродовж 20 робочих днів з дня, наступного за днем отримання технічних умов, розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж та рахунку на сплату плати за приєднання;
рахунок у розмірі 80 відсотків плати, визначеної у розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж. Замовник сплачує на поточний рахунок ОСР цей рахунок упродовж 5 робочих днів з дня, наступного за днем узгодження з усіма заінтересованими сторонами розробленої ОСР проєктної документації щодо електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення об'єкта замовника.».
У зв'язку з цим пункти 4.2.5 та 4.2.6 вважати відповідно пунктами 4.2.6 та 4.2.7;
3) главу 4.3 після пункту 4.3.5 доповнити новим пунктом 4.3.6 такого змісту:
«4.3.6. ОСР проводить розрахунок вартості плати за нестандартне приєднання до електричних мереж відповідно до Методики (порядку) формування плати за приєднання.
ОСР надає Замовнику рахунки на сплату плати за приєднання в такому порядку:
у розмірі 50 відсотків складової плати за приєднання потужності, визначеної у розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж. Замовник оплачує на поточний рахунок ОСР цей рахунок упродовж 20 робочих днів з дня, наступного за днем отримання технічних умов, розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж та рахунку на сплату плати за приєднання;
у розмірі 40 відсотків від складової плати за приєднання потужності та 90 відсотків вартості лінійної частини приєднання, визначених у розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж. Замовник оплачує на поточний рахунок ОСР цей рахунок упродовж 5 робочих днів з дня, наступного за днем узгодження з усіма заінтересованими сторонами розробленої Замовником проєктної документації;
залишок вартості плати за приєднання, визначеної у розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж, разом з повідомленням про надання послуги з приєднання. Замовник сплачує на поточний рахунок ОСР цей рахунок упродовж 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомленням про надання послуги з приєднання.
За домовленістю сторін може бути визначено інший порядок оплати вартості послуги з приєднання шляхом укладання додаткової угоди.».
У зв'язку з цим пункти 4.3.6-4.3.9 вважати відповідно пунктами 4.3.7-4.3.10;
4) у главі 4.4:
у пункті 4.4.2:
У зв'язку з цим абзаци сьомий - двадцять восьмий вважати відповідно абзацами шостим - двадцять сьомим;
в абзаці шостому цифру «6» замінити цифрою «5»;
в абзаці п'ятнадцятому слово «станції» замінити словами, знаками, та абревіатурою «станції/УЗЕ/електрозарядної станції», а після слова «фасад» доповнити словом «тощо»;
абзац шістнадцятий після слова «фасад» доповнити словом «тощо», а слово «станції» замінити словами, знаками та абревіатурою «станції/УЗЕ/електрозарядної станції»;
абзац дев'ятнадцятий після слів «фотоелектричної станції» в усіх відмінках доповнити абревіатурою, словами і знаками у відповідних відмінках «УЗЕ, електрозарядної станції,»;
абзац двадцятий після слова «фотоелектричної» доповнити словами, абревіатурою і знаками «станції/УЗЕ/електрозарядної станції», а після слова «фасад» доповнити словом «тощо»;
абзац двадцять третій викласти в такій редакції:
«2) копія витягу з Реєстру індустріальних (промислових) парків або інформація про рішення Кабінету Міністрів України про включення індустріального парку до Реєстру індустріальних (промислових) парків;»;
доповнити новим абзацом такого змісту:
«У разі приєднання багатоквартирного житлового будинку або збільшення його потужності до заяви додається розрахунок навантаження об'єкта архітектури за підписом головного інженера-проєктувальника.»;
пункт 4.4.3 доповнити новим абзацом такого змісту:
«У разі направлення заяви в електронному вигляді одним із способів, зазначених на вебсайтах ОСР у розділі «Приєднання», ОСР не пізніше 1 робочого дня з дня отримання заяви має направити замовнику на його електронну адресу підтвердження щодо надходження заяви про приєднання та зазначити її реєстраційний номер.»;
пункт 4.4.4 викласти в такій редакції:
«4.4.4. У разі відсутності повного комплекту документів та/або неналежного оформлення документів, що додаються до заяви, та/або неналежно заповненої замовником заяви про приєднання (незаповнення колонки(нок) заяви або неправильне наповнення колонки) ОСР приймає частину належним чином оформлених документів та надає замовнику зауваження щодо всіх виявлених невідповідностей з посиланням на вимоги цього Кодексу та вносить відповідну інформацію до реєстру заяв.
Зауваження щодо неналежного заповнення заяви мають містити номер рядка та назву колонки, яка неправильно заповнена замовником, та детальний опис зауваження із посиланням на положення цього Кодексу. До зауважень додається копія заяви.
Процедура надання послуги з приєднання розпочинається після отримання ОСР усіх документів, вичерпний перелік яких передбачений пунктом 4.4.2 цієї глави, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання або дати надання замовником повного комплекту документів та/або усунення зауважень щодо належного оформлення документів, що додаються до заяви, та/або усунення зауважень щодо заповнення заяви про приєднання.
При отриманні неповного комплекту документів, неналежно оформлених документів, направлених поштовим відправленням (або в електронному вигляді), та/або неналежно заповненої замовником заяви про приєднання ОСР приймає всі отримані документи, вносить відповідну інформацію до реєстру заяв та протягом 2 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання, інформує замовника у спосіб, указаний ним у заяві, про зауваження.»;
пункт 4.4.6 доповнити новим абзацом такого змісту:
«У разі якщо замовником у заяві про приєднання обрано ОСР як постачальника послуги комерційного обліку, послуга комерційного обліку має бути завершена у термін, визначений Кодексом комерційного обліку, але не пізніше дня завершення надання послуги з приєднання (у разі виконання замовником Кодексу комерційного обліку електричної енергії).»;
5) у главі 4.5:
назву викласти в такій редакції:
«4.5. Розроблення та надання замовнику технічних умов на приєднання, рахунка та розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж»;
у пункті 4.5.1:
слова «умови на приєднання та» замінити словами і знаком «умови на приєднання,»;
після слова та знака «Кодексу,» доповнити словами «та рахунок на сплату плати за приєднання»;
6) пункт 4.8.3 глави 4.8 викласти в такій редакції:
«4.8.3. Під час надання замовнику повідомлення про надання послуги з приєднання (крім приєднання будівельних струмоприймачів) ОСР ініціює укладення договору про надання послуг з розподілу шляхом надання оформленого паспорта точки розподілу/передачі (у разі якщо замовником у заяві про приєднання обрано ОСР як постачальника послуги комерційного обліку та замовником до завершення надання послуги з приєднання виконано умови договору про надання послуги з улаштування комерційного обліку електричної енергії) та примірника заяви-приєднання до розробленого оператором системи розподілу договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Замовник підписує заяву-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та надає її до ОСР разом із заявою на підключення електроустановки до електричних мереж.
У разі якщо замовником у заяві про приєднання не обрано ОСР як постачальника послуги комерційного обліку та/або замовником до завершення надання послуги з приєднання не виконано умови договору про надання послуги з улаштування комерційного обліку електричної енергії, замовник разом із підписаною заявою-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії додатково надає документ, що підтверджує отримання послуги з улаштування комерційного обліку електричної енергії.»;
7) доповнити новими главами такого змісту:
«4.12. Особливості приєднання (підключення) генеруючих установок споживача у власних електричних мережах
4.12.1. Споживач має право встановити генеруючі установки на напрузі приєднання власних струмоприймачів, що не перевищує 20 кВ:
1) з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР - генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує величину, визначену законом;
2) без можливості відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР.
Величина встановленої потужності генеруючих установок з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такими генеруючими установками, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР у точці розподілу не може перевищувати потужність, дозволену до споживання за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії, у цій точці розподілу.
Встановлення та приєднання (підключення) генеруючої установки споживачем повинно здійснюватися у внутрішніх електричних мережах споживача після межі балансової належності електроустановок та експлуатаційної відповідальності сторін.
Приєднання (підключення) генеруючої установки споживачем у власних електричних мережах здійснюється без отримання/надання послуги з приєднання.
4.12.2. Для приєднання (підключення) генеруючої установки споживач (власник генеруючої установки) забезпечує виконання таких технічних вимог:
виконання налаштувань параметрів обладнання (інвертора) в межах, визначених державними стандартами;
улаштування технічних засобів та/або проведення відповідного налаштування обладнання (інвертора) для забезпечення автоматичного відключення генеруючої електроустановки від електричної мережі ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР у разі раптового зникнення в ній напруги та для унеможливлення подачі напруги в електричну мережу у разі відсутності в ній напруги (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР);
улаштування технічних засобів для недопущення відпуску в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР електричної енергії, параметри напруги якої не відповідають визначеним державними стандартами (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР);
улаштування технічних засобів (смартметр, пристрій для обмеження генерації тощо) та/або проведення відповідного налаштування протиаварійної автоматики для недопущення видачі в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР електричної енергії, виробленої генеруючою установкою (у разі встановлення генеруючої установки без можливості відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР);
забезпечення місць для опломбування встановлених на виконанням технічних вимог технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР);
забезпечення комерційного обліку електричної енергії відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР).
Зазначені технічні вимоги для приєднання (підключення) генеруючої установки споживачем, оприлюднюються ОСР на власному вебсайті в мережі Інтернет.
4.12.3. Про факт встановлення та приєднання (підключення) генеруючої установки у власних електричних мережах і виконання технічних вимог споживач письмово повідомляє ОСР шляхом направлення заяви про встановлення генеруючої установки, форма якої наведена в додатку 11 до цього Кодексу. У разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР, до відповідної заяви споживачем також додається однолінійна схема приєднання (підключення) генеруючої установки з використанням мережевого інвертора.
ОСР має забезпечити можливість подачі споживачем заяви про встановлення генеруючої установки через особистий кабінет споживача на своєму офіційному вебсайті у мережі Інтернет.
ОСР зобов'язаний перевірити повноту інформації, зазначеної в заяві про встановлення генеруючої установки.
У разі відсутності у заяві всієї інформації, яка передбачена формою заяви про встановлення генеруючої установки, та/або подачі споживачем заяви щодо встановлення генеруючої установки потужністю, що не відповідає пункту 4.12.1 цього розділу, ОСР не пізніше 10 робочих днів з наступного робочого дня від дня її реєстрації повертає споживачу заяву про встановлення генеруючої установки у вказаний у цій заяві спосіб з описом виявлених зауважень.
4.12.4. Технічні засоби захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю, встановлені споживачем на виконання технічних вимог, визначених у пункті 4.12.2 цієї глави, мають бути опломбовані ОСР в установленому законодавством порядку.
4.12.5. У разі встановлення споживачем генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР, протягом п'яти робочих днів з наступного робочого дня від дня реєстрації заяви про встановлення генеруючої установки ОСР повинен безкоштовно здійснити обстеження генеруючої установки та технічну перевірку вузла/вузлів обліку, яка оформлюється актом про технічну перевірку, у якому зазначається інформація щодо:
відповідності потужності встановленої генеруючої установки величині, дозволеній до споживання за договором про приєднання та договором про надання послуг з розподілу електричної енергії;
виконання технічних вимог, визначених пунктом 4.12.2 цієї глави;
відповідності встановленої генеруючої установки наданій споживачем однолінійній схемі;
виконання налаштувань параметрів обладнання та пристроїв у межах, визначених державними стандартами (зокрема максимального рівня напруги), із фіксацією цих параметрів.
За результатами обстеження встановленої споживачем генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР, ОСР має опломбувати встановлені на виконання технічних вимог технічні засоби захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю та вузол/вузли комерційного обліку, оформити у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, у двох примірниках паспорт точки розподілу, акт про технічну перевірку та акт про опломбування встановлених на виконання технічних вимог технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю та вузла/вузлів комерційного обліку. Один примірник зазначених актів залишається в ОСР та один надається споживачу.
У разі встановлення споживачем генеруючої установки без можливості відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР, та відсутності зауважень до наданої споживачем заяви про встановлення генеруючої установки ОСР оформлює у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, у двох примірниках паспорт точки розподілу та направляє один примірник споживачу у спосіб, указаний у цій заяві.
У паспорті точки розподілу ОCР зазначає інформацію про відповідність встановленої потужності генеруючої установки потужності, зазначеній у договорі споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР) та режим роботи генеруючої установки (з можливістю відпуску виробленої електричної енергії/без можливості відпуску виробленої електричної енергії в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР).
У разі виявлення ОСР під час обстеження генеруючої установки невідповідності встановленої генеруючої установки вимогам цього Кодексу та/або технічним вимогам, визначеним пунктом 4.12.2 цієї глави, ОСР протягом трьох днів письмово повідомляє про це споживача.
4.12.6. Споживач повинен забезпечувати доступ представників ОСР для здійснення обстеження генеруючої установки щодо відповідності її встановлення вимогам цього Кодексу та перевірки впливу на показники якості електричної енергії.
4.13. Особливості приєднання (підключення) УЗЕ Користувача у власних електричних мережах
4.13.1. Виробник електричної енергії має право встановити УЗЕ на напрузі приєднання власних електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії або комбінованого виробництва електричної та теплової енергії, за умови відбору електричної енергії УЗЕ виключно від генеруючих установок виробника, якщо в будь-який момент у часі сумарна потужність, з якою здійснюється відпуск електричної енергії з мереж виробника в ОЕС України, не перевищує встановлену потужність генеруючих установок такого виробника.
У разі встановлення УЗЕ виробниками електричної енергії, яким встановлено «зелений» тариф або які за результатами аукціону набули право на підтримку, такий виробник має забезпечити наявність окремого комерційного обліку електричної енергії, перетікання якої здійснено як до, так і з УЗЕ відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку.
Споживач має право встановити УЗЕ на напрузі приєднання власних струмоприймачів, що не перевищує 20 кВ, якщо:
у будь-який період часу не здійснює відпуск раніше збереженої в УЗЕ в ОЕС України або в мережі інших суб'єктів господарювання;
у будь-який період часу потужність споживання електричної енергії (у тому числі відбір електричної енергії УЗЕ з мереж ОСР або суб'єкта господарювання) не перевищує договірної потужності споживання цього споживача за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Особливості використання УЗЕ споживача визначаються у договорі споживача про надання послуг з розподілу електричиної енергії, що укладається відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Встановлення та приєднання (підключення) УЗЕ Користувачем повинно здійснюватися після межі балансової належності електроустановок та експлуатаційної відповідальності сторін.
Приєднання (підключення) УЗЕ Користувачем у власних електричних мережах здійснюється без отримання/надання послуги з приєднання.
4.13.2. Для приєднання (підключення) УЗЕ Користувач забезпечує виконання таких технічних вимог:
у разі приєднання (підключення) УЗЕ споживачем:
виконання налаштувань параметрів обладнання (інвертора) в межах визначених державними стандартами,
улаштування технічних засобів та/або проведення відповідного налаштування обладнання (інвертора) для недопущення відпуску в електричну мережу ОСР або мережі інших суб'єктів господарювання раніше збереженої в УЗЕ енергії,
забезпечення комерційного обліку електричної енергії відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку;
у разі приєднання (підключення) УЗЕ виробником:
виконання налаштувань параметрів обладнання (інвертора) в межах, визначених державними стандартами,
улаштування технічних засобів та/або проведення відповідного налаштування обладнання (інвертора) для забезпечення автоматичного відключення УЗЕ і генеруючої електроустановки від електричної мережі ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР у разі раптового зникнення в ній напруги та унеможливлення подачі напруги в електричну мережу у разі відсутності в ній напруги,
улаштування технічних засобів для недопущення відпуску в електричну мережу ОСР електричної енергії, параметри якості якої не відповідають визначеним державними стандартами,
забезпечення окремого комерційного обліку електричної енергії, перетікання якої здійснено як до, так і з УЗЕ відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку.
Зазначені технічні вимоги для приєднання (підключення) УЗЕ користувачем оприлюднюються ОСР на власному вебсайті в мережі Інтернет.
4.13.3. Про факт встановлення та приєднання (підключення) УЗЕ у власних електричних мережах і виконання технічних вимог Користувач письмово повідомляє ОСР шляхом направлення заяви про встановлення УЗЕ, форма якої наведена у додатку 12 до цього Кодексу. У разі встановлення УЗЕ виробником електричної енергії до відповідної заяви виробником також додається однолінійна схема приєднання (підключення) УЗЕ.
ОСР має забезпечити можливість подачі Користувачем заяви про встановлення УЗЕ через особистий кабінет споживача на своєму офіційному сайті у мережі Інтернет.
ОСР зобов'язаний перевірити повноту інформації, зазначеної в заяві про встановлення УЗЕ.
У разі відсутності у заяві всієї інформації, яка передбачена формою заяви про встановлення УЗЕ, ОСР не пізніше 10 робочих днів з наступного робочого дня від дня її реєстрації повертає Користувачу заяву про встановлення УЗЕ у вказаний у цій заяві спосіб з описом виявлених зауважень.
4.13.4. Технічні засоби захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю, встановлені Користувачем на виконання технічних вимог, визначених у пункті 4.13.2 цієї глави, мають бути опломбовані ОСР в установленому законодавством порядку.
4.13.5. У разі встановлення УЗЕ виробником електричної енергії, протягом 5 робочих днів, починаючи з наступного дня від дати реєстрації заяви про оформлення паспорта точки розподілу у зв'язку із встановленням УЗЕ, ОСР повинен безкоштовно здійснити обстеження УЗЕ та технічну перевірку вузла/вузлів обліку, яка оформлюється актом про технічну перевірку, у якому зазначається інформація щодо:
виконання технічних вимог, визначених пунктом 4.13.2 цієї глави;
відповідності встановленої УЗЕ наданій виробником однолінійній схемі;
виконання налаштувань параметрів обладнання та пристроїв у межах визначених державними стандартами (зокрема максимального рівня напруги) із фіксацією цих параметрів.
За результатами обстеження встановленої виробником електричної енергії УЗЕ ОСР має опломбувати встановлені на виконання технічних вимог технічні засоби захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю та вузол/вузли комерційного обліку, оформити у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, у двох примірниках паспорт точки розподілу, акт про технічну перевірку та акт про опломбування встановлених на виконання технічних вимог технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю та вузла/вузлів комерційного обліку. Один примірник зазначених актів залишається в ОСР та один надається виробнику.
У разі встановлення УЗЕ споживачем та відсутності зауважень до наданої ним заяви про встановлення УЗЕ ОСР оформлює у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, у двох примірниках паспорт точки розподілу та направляє один примірник споживачу у спосіб, указаний у цій заяві.
У паспорті точки розподілу ОCР зазначає інформацію про відповідність максимальної потужності відбору та відпуску УЗЕ, потужності, зазначеній у договорі про надання послуг з розподілу електричної енергії, режиму роботи УЗЕ та наявність технічних засобів для недопущення відпуску в електричну мережу ОСР або мережі інших суб'єктів господарювання раніше збереженої в УЗЕ енергії (у разі встановлення УЗЕ споживачем).
У разі виявлення ОСР під час обстеження УЗЕ невідповідності встановленої УЗЕ вимогам цього Кодексу та/або технічним вимогам, визначеним пунктом 4.13.2 цієї глави, ОСР протягом трьох днів письмово повідомляє про це Користувача.
4.13.6. Користувач повинен забезпечувати доступ представників ОСР для здійснення обстеження УЗЕ щодо відповідності її встановлення вимогам цього Кодексу та перевірки впливу на показники якості електричної енергії.».
4. У розділі V:
1) пункт 5.1.2 глави 5.1 доповнити новим підпунктом такого змісту:
«4) Користувачів, УЗЕ яких приєднані до системи розподілу (крім приватних домогосподарств).»;
2) у підпункті 1 пункту 5.4.1 глави 5.4 знак та слово «, розподілу» замінити словами та знаками «та розподілу електричної енергії, зберігання енергії».
5. У розділі VII:
1) у главі 7.1:
підпункт 3 пункту 7.1.2 викласти в такій редакції:
«3) Користувачів, електроустановки яких приєднані до системи розподілу та призначені для виробництва електричної енергії або для зберігання енергії (потужністю 1 МВт та більше);»;
пункт 7.1.3 після слів «генеруючими установками» доповнити словом і абревіатурою «та УЗЕ»;
2) підпункт 1 пункту 7.3.11 глави 7.3 після слова «установки» доповнити словом і абревіатурою «або УЗЕ»;
3) у пункті 7.4.1 глави 7.4 слова «та споживання електроенергії» замінити знаками і словами «, споживання електричної енергії та зберігання енергії», а знак і слово «, приладів» замінити словом «та»;
4) у главі 7.6:
пункти 7.6.3 та 7.6.4 після слова «установками» доповнити словом і абревіатурою «або УЗЕ»;
пункт 7.6.6 після слова «установки» доповнити словом і абревіатурою «або УЗЕ».
6. У розділі VIII:
1) у главі 8.1:
пункт 8.1.3 доповнити новим підпунктом такого змісту:
«5) операторів УЗЕ потужністю понад 1,0 МВт, крім операторів, які знаходяться у диспетчерському управлінні ОСП.»;
доповнити новим пунктом такого змісту:
«8.1.5. ОСР для виконання своїх зобов'язань щодо забезпечення ефективної, надійної та безпечної роботи системи розподілу має право мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ у випадках, передбачених статтею 46 Закону України «Про ринок електричної енергії», та після отримання рішення Регулятора про надання такого права відповідно до порядку, наведеного у розділі XIV.»;
2) у главі 8.2:
в абзаці першому пункту 8.2.2:
після слів «та потужність» доповнити словом «електроустановок»;
після цифр, знака і позначення «20 МВт,» доповнити словами, абревіатурою, цифрами, знаками і позначенням «оператори УЗЕ потужність яких складає від 1,0 МВт до 20 МВт,»;
абзац перший пункту 8.2.10 після слова «генерації» доповнити словами і абревіатурою «та операторами УЗЕ»;
3) у главі 8.5:
пункт 8.5.4 доповнити новим підпунктом такого змісту:
абзац перший пункту 8.5.6 після слова «генерацію» доповнити словом і абревіатурою «та УЗЕ»;
абзац перший пункту 8.5.8 після слова «генерації» доповнити словом і абревіатурою «та УЗЕ»;
пункт 8.5.10 після слів, знаків і абревіатури «(далі - КП)» доповнити словом і абревіатурою «або УЗЕ».
7. У розділі ХІ:
1) у главі 11.1:
пункт 11.1.1 після слова і знака «виробників» доповнити знаком, словом та абревіатурою «, операторів УЗЕ»;
після слів «недостатньої пропускної спроможності» доповнити словами, цифрами і позначенням «обладнання електричних мереж системи розподілу напругою вище 20 кВ»;
доповнити новим абзацом такого змісту:
«У випадку недостатньої пропускної спроможності мереж ОСР має письмово повідомити замовника під час видачі технічних умов про намір відмовити або тимчасово обмежити (із зазначенням мінімальної величини потужності) майбутньому користувачу системи розподілу доступ до електричних мереж із зазначенням інформації, передбаченої цим пунктом.»;
2) у главі 11.2:
пункт 11.2.1 доповнити новим підпунктом такого змісту:
«7) оператором УЗЕ (крім УЗЕ, які приєднані до електричних мереж ОСП).»;
пункт 11.2.2 доповнити новим абзацом такого змісту:
«для операторів УЗЕ - на підставі даних щодо обсягу абсолютної величини різниці між місячним відбором та місячним відпуском електричної енергії УЗЕ за відповідний розрахунковий період.»;
підпункт 2 після слова «потужності» доповнити словами, абревіатурою і знаками «генеруючих електроустановок та УЗЕ (у разі наявності)»;
підпункт 6 доповнити новими абзацами такого змісту:
«у разі використання УЗЕ на об'єкті виробника без отримання ним ліцензії на право провадження господарської діяльності зі зберігання енергії виробник несе відповідальність за відбір електричної енергії УЗЕ виключно від власних генеруючих установок і має право використовувати УЗЕ, якщо в будь-який момент у часі сумарна потужність, з якою здійснюється відпуск електричної енергії з мереж виробника в ОЕС України, не перевищує встановлену потужність генеруючих установок такого виробника;
виробник несе відповідальність за забезпечення окремого комерційного обліку електричної енергії, перетікання якої здійснено як до, так і з УЗЕ відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку;»;
після пункту 11.2.4 доповнити новим пунктом 11.2.5 такого змісту:
«11.2.5. Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між ОСР та оператором УЗЕ повинен передбачати такі розділи:
1) найменування та реквізити сторін;
2) предмет договору, у якому визначені основні особливості укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії між ОСР та оператором УЗЕ, зокрема щодо максимальної потужності відпуску та максимальної потужності відбору та узгоджених (договірних) обсягів відбору та відпуску електричної енергії;
3) точки приєднання УЗЕ до мереж ОСР;
4) ціна договору, оплата послуг з розподілу електричної енергії, у якому зазначається, що оператор УЗЕ сплачує плату за послугу з розподілу електричної енергії, яка розраховується на обсяг абсолютної величини різниці між місячним відбором та місячним відпуском електричної енергії;
6) відповідальність ОСР та оператора УЗЕ із зазначенням випадків, у разі настання яких настає їх відповідальність:
оператор УЗЕ несе відповідальність за збитки, заподіяні ОСР, зокрема у разі відпуску електричної енергії в розподільчі мережі, параметри якості якої перебувають поза межами показників, визначених державними стандартами, якщо зазначене виникло з його вини;
оператор УЗЕ не несе відповідальності за тимчасове припинення відпуску електричної енергії в розподільчі мережі або відпуск електричної енергії, параметри якості якої не відповідають показникам, зазначеним у договорі, якщо зазначене виникло не з його вини;
ОСР несе відповідальність перед оператором УЗЕ за заподіяні збитки, які виникли з вини ОСР;
ОСР не несе відповідальності перед оператором УЗЕ за заподіяні збитки, якщо доведе, що порушення виникли не з вини ОСР;
До обов'язків ОСР належать, зокрема:
виконання умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії між ОСР та оператором УЗЕ;
забезпечення утримання електричних мереж у належному стані для задоволення потреб оператора УЗЕ в частині транспортування електричної енергії мережами ОСР у межах приєднаної потужності;
забезпечення надійного надання послуг з розподілу електричної енергії;
надання оператору УЗЕ інформації про послуги, пов'язані з розподілом електричної енергії, та про терміни обмежень і відключень.
До обов'язків оператора УЗЕ належать, зокрема:
виконання умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії між ОСР та оператором УЗЕ;
надання ОСР інформації про планові строки/терміни припинення або обмеження відпуску та/або відбору електричної енергії, про зміну узгоджених (договірних) обсягів відбору та відпуску електричної енергії та форс-мажорні обставини;
забезпечення відбору та відпуску електричної енергії в узгоджених (договірних) обсягах та в межах приєднаної потужності із дотриманням показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами;
забезпечення перетоку реактивної потужності на межі балансової належності ОСР та оператора УЗЕ відповідно до вимог технічних умов, за якими було здійснено таке приєднання, якщо інше не передбачено цим договором.
До прав ОСР належать, зокрема:
право вимагати від оператора УЗЕ здійснювати відбір та відпуск електричної енергії в узгоджених (договірних) обсягах із дотриманням показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами;
отримання від оператора УЗЕ інформації про планові терміни припинення або обмеження відбору та відпуску електричної енергії, про зміну узгоджених (договірних) обсягів відбору та відпуску електричної енергії та форс-мажорні обставини.
До прав оператора УЗЕ належать, зокрема:
право вимагати від ОСР утримувати електричні мережі в належному стані для забезпечення оператором УЗЕ надійного відбору та відпуску електричної енергії в мережі ОСР у межах приєднаної потужності;
отримання від ОСР інформації про послуги, пов'язані з розподілом електричної енергії, та про строки обмежень і відключень;
10) реквізити ОСР та оператора УЗЕ.».
У зв'язку з цим пункт 11.2.5 вважати пунктом 11.2.6;
3) пункт 11.3.5 глави 11.3 доповнити новим підпунктом такого змісту:
«4) для Користувачів - операторів УЗЕ:
копія ліцензії на провадження господарської діяльності зі зберігання енергії (якщо величина встановленої потужності УЗЕ перевищує показники, визначені у відповідних ліцензійних умовах);
копії документів, що підтверджують повноваження особи на підписання договору (витяг зі Статуту, рішення про призначення керівника, довіреність тощо);
витяг із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.»;
4) у главі 11.5:
підпункт 3 пункту 11.5.2 доповнити двома новими абзацами такого змісту:
«недопущення представників ОСР для здійснення обстеження генеруючої установки щодо відповідності її встановлення вимогам цього Кодексу та перевірки впливу на показники якості електричної енергії;
недопущення представників ОСР для здійснення обстеження УЗЕ щодо відповідності її встановлення вимогам цього Кодексу та перевірки впливу на показники якості електричної енергії.»;
пункт 11.5.3 після слова «проводитися» доповнити словами «відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії та цього Кодексу»;
абзац четвертий після слів «виробництва електричної енергії» доповнити знаком, словом і абревіатурою «, або УЗЕ»;
абзац шостий після слів «виробник електричної енергії» доповнити словами і абревіатурою «або оператор УЗЕ», а після слів «генеруючими установками» доповнити словом і абревіатурою «або УЗЕ»;
пункт 11.5.17 викласти в такій редакції:
«11.5.17. У разі самовільного відновлення електроживлення Користувача (споживача електричної енергії), несанкціонованого відбору електричної енергії Користувачем або втручання в роботу засобів комерційного обліку електричної енергії або елементів системи розподілу, зниження показників якості електричної енергії з вини Користувача, у тому числі внаслідок невідповідності генеруючої установки/УЗЕ та/або налаштувань вимогам цього Кодексу та іншим нормативно-технічним документам, до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок ОСР та/або інших Користувачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, ОСР має право без попередження повністю припинити розподіл електричної енергії після оформлення у встановленому Правилами роздрібного ринку електричної енергії порядку акта про порушення.».
8. Розділ XII доповнити новим пунктом такого змісту:
«12.18. Інформація про приєднані до електричних мереж ОСР та встановлені споживачами, відповідно до вимог розділу IV цього Кодексу, УЗЕ розміщується на офіційному вебсайті ОСР у розділі «Приєднання до електричних мереж» та в електронному реєстрі приєднаних УЗЕ. У реєстрі зазначається актуальна інформація по кожній УЗЕ щодо номінальної (встановленої) потужності, повної ємності та територіальної одиниці ОСР, на території якої приєднано або встановлено споживачем відповідну УЗЕ.
ОСР щоквартально до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, надає НКРЕКП та ОСП інформацію про приєднані до електричних мереж ОСР та встановлені споживачами, відповідно до вимог розділу IV цього Кодексу, УЗЕ із зазначенням по кожній УЗЕ даних щодо фізичної особи (фізичної особи-підприємця) або юридичної особи власника (користувача) такої УЗЕ, номінальної (встановленої) потужності та повної ємності УЗЕ, а також адреси, за якою розташована УЗЕ.».
9. Пункт 13.2.3 глави 13.2 розділу XIII викласти в такій редакції:
«13.2.3. ОСР може направити свого представника в узгоджений зі споживачем час для аналізу можливих причин недотримання показників якості електричної енергії та/або проведення необхідного вимірювання й подальшого надання відповіді споживачу з урахуванням строків, зазначених у пункті 13.2.1 цієї глави.
З метою з'ясування впливу підключеного споживачем (споживачами) устаткування, у тому числі генеруючих установок та/або УЗЕ споживачів на показники якості, ОСР може:
у разі наявності технічної можливості - виконувати вимірювання електронними лічильниками, встановленими у споживачів, що працюють у складі автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії (АСКОЕ) та придатні для вимірювання зустрічних перетікань спожитої та виробленої електроенергії, мають функцію фіксації усередненого значення рівня напруги та струму навантаження як споживання так і генерації на 10-хвилинному проміжку часу, що відповідає вимогам пункту 6.2.5 глави 6.2 та вимогам глави 6.5 розділу VI цього Кодексу. Результати вимірювання зазначаються у протоколі вимірювання параметрів якості електричної енергії, форма якого наведена у додатку 10 до цього Кодексу;
у разі відсутності технічної можливості виконувати вимірювання електронними лічильниками споживачів - проводити вимірювання з поетапним відключенням устаткування споживачів.
Споживач зобов'язаний виконати вимоги представника ОСР щодо тимчасового відключення чи підключення відповідного устаткування на час вимірювань. Такі вимірювання можуть проводитися не частіше ніж 1 раз на календарний місяць, тривалість вимірювання не може перевищувати 3 годин з урахуванням наявного пікового навантаження.
Якщо за результатами виконаних вимірювань підтверджується вплив підключеного споживачем (споживачами) устаткування, у тому числі генеруючих установок та/або УЗЕ споживачів на показники якості, скарга/звернення/претензія визнається такою, що не підлягає задоволенню.».
10. Доповнити новим розділом такого змісту:
«XIV. Особливості реалізації права ОСР мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ
14.1. Подання запиту на отримання згоди Регулятора мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які є повністю інтегрованими елементами мережі.
14.1.1. Вичерпні умови, у разі дотримання яких ОСР мають право мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, визначені статтею 46 Закону України «Про ринок електричної енергії».
14.1.2. Попередня оцінка доцільності встановлення ОСР УЗЕ, які будуть повністю інтегрованими елементами мережі, здійснюється в рамках досліджень, що виконуються при плануванні розвитку системи розподілу, та відображається у ПРСР.
14.1.3. ОСР не мають права мати у власності, володіти, розвивати, керувати або експлуатувати УЗЕ, якщо Регулятором не прийнято рішення про надання такого права згідно з статтею 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» та цим розділом.
14.1.4. Для отримання згоди Регулятора мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які є повністю інтегрованими елементами мережі, ОСР надає до Регулятора запит, до якого додаються:
1) пояснювальна записка із обґрунтуванням необхідності надання згоди набути у власність, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, разом із матеріалами, що підтверджують відповідність УЗЕ повністю інтегрованим елементам мережі та необхідність УЗЕ для виконання ОСР своїх зобов'язань з метою забезпечення ефективної, надійної та безпечної роботи системи розподілу електроенергії;
2) техніко-економічне обґрунтування необхідності застосування УЗЕ;
3) технічний проєкт УЗЕ, включаючи проєктне розташування УЗЕ та технологічні параметри місця (або точок) їх підключення до системи розподілу;
4) перелік УЗЕ, які на момент подачі заяви вже є у власності, володінні, користуванні, розробленні, управлінні чи експлуатації ОСР (із зазначенням підстави їх використання) та відповідності вимогам щодо повністю інтегрованих елементів мережі;
5) інформація щодо джерел фінансування.
Запит та додані до нього матеріали і дані нумеруються, прошнуровуються, завіряються підписом керівника ліцензіата або уповноваженою ним особою.
Регулятор має право звернутися до ОСР з метою отримання у визначений Регулятором строк додаткових письмових обґрунтувань та пояснень щодо наданих матеріалів і даних.
14.1.5. Запит ОСР разом із доданими матеріалами і даними розглядається Регулятором на предмет дотримання всіх необхідних умов та вимог щодо можливості ОСР мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які передбачені законом.
14.1.6. У разі ненадання матеріалів чи даних, передбачених пунктом 14.1.4 цієї глави, або надання неналежним чином оформлених матеріалів Регулятор письмово повідомляє ОСР про необхідність усунення недоліків та повертає надані документи ОСР.
14.1.7. Рішення про надання права ОСР мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які є повністю інтегрованими елементами мережі, приймається Регулятором протягом 45 робочих днів, з дня надання ОСР відповідних документів, на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, після розгляду та опрацювання матеріалів і даних, наданих ОСР.
14.1.8. Регулятор може відмовити ОСР у наданні згоди мати у власності володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які є повністю інтегрованими елементами мережі, якщо не виконані всі умови та вимоги, які передбачені Законом та цим Кодексом, з наданням ОСР відповідного обґрунтування.
14.1.9. У разі отримання ОСР рішення Регулятора про надання згоди мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які є повністю інтегрованими елементами мережі, роботи зі встановлення УЗЕ мають бути враховані відповідним ОСР при формуванні інвестиційної програми.
14.1.10. У разі зміни технічних параметрів наявних УЗЕ, які є повністю інтегрованими елементами мережі, ОСР необхідно отримати погодження від Регулятора відповідно до вимог цієї глави.
14.2. Подання запиту на право мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які не є повністю інтегрованими елементами мережі.
14.2.1. ОСР подає до Регулятора запит на право мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які не є повністю інтегрованими елементами мережі, у разі дотримання таких умов (сукупно):
1) інші сторони за результатами відкритої, прозорої та недискримінаційної тендерної процедури, яка підлягає попередньому перегляду та затвердженню Регулятором, не набули права власності, володіння, користування, права розробляти, управляти або експлуатувати такі установки зберігання енергії чи є неспроможними надавати допоміжні послуги, не пов'язані з регулюванням частоти, за обґрунтованою вартістю та своєчасно;
2) такі установки зберігання енергії необхідні оператору системи розподілу для виконання своїх зобов'язань щодо забезпечення ефективної, надійної та безпечної роботи системи розподілу, і вони не використовуються для купівлі та/або продажу електричної енергії на ринку електричної енергії чи для надання послуг з балансування та/або допоміжних послуг.
14.2.2. Для отримання права мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ ОСР надає до Регулятора запит, до якого додаються:
1) пояснювальна записка із обґрунтуванням необхідності надання права мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, разом із матеріалами, що підтверджують дотримання умов, передбачених пунктом 14.2.1 цієї глави;
2) техніко-економічне обґрунтування необхідності застосування УЗЕ, у тому числі у порівнянні з іншими заходами забезпечення ефективної, надійної та безпечної роботи системи розподілу;
3) технічний проєкт УЗЕ, включаючи схему приєднання УЗЕ до об'єктів електроенергетики ОСР із позначенням засобів обліку електричної енергії, що забезпечують фіксацію обсягів перетікання електричної енергії як до, так і з УЗЕ відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку;
4) перелік УЗЕ, які на день подачі заяви вже є у власності, володінні, користуванні, розробленні, управлінні чи експлуатації ОСР (із зазначенням підстави їх використання);
5) проєкт тендерної документації на закупівлю ОСР УЗЕ;
6) інформація щодо орієнтовної вартості (капітальні та операційні витрати на УЗЕ) та джерел фінансування.
Запит та додані до нього матеріали і дані нумеруються, прошнуровуються, завіряються підписом керівника ліцензіата або уповноваженою ним особою.
Регулятор має право звернутися до ОСР з метою отримання у визначений Регулятором строк додаткових письмових обґрунтувань та пояснень щодо наданих матеріалів і даних.
14.2.3. Запит ОСР разом із доданими матеріалами і даними, розглядається Регулятором на предмет дотримання всіх необхідних умов та вимог щодо можливості ОСР мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які передбачені законом.
14.2.4. У разі ненадання матеріалів чи даних, передбачених пунктом 14.2.2 цієї глави, або надання неналежним чином оформлених матеріалів Регулятор письмово повідомляє ОСР про необхідність усунення недоліків та повертає надані документи ОСР.
14.2.5. Регулятор на основі наданих ОСР матеріалів і даних здійснює оцінку необхідності надання ОСР права мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які не є повністю інтегрованими елементами мережі, та перевіряє проєкт тендерної документації на відповідність керівним принципам закупівлі оператором системи розподілу установок зберігання енергії, затвердженим Регулятором.
14.2.6. Рішення про надання права ОСР мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які не є повністю інтегрованими елементами мережі, приймається Регулятором протягом 45 робочих днів, з дня надання ОСР відповідних документів, на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, після проведення оцінки необхідності надання ОСР права мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ та перевірки проєкту тендерної документації.
14.2.7. Регулятор може відмовити ОСР у наданні права мати у власності володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які не є повністю інтегрованими елементами мережі, якщо не виконані всі умови та вимоги, які передбачені Законом, з наданням ОСР відповідного обґрунтування.
14.2.8. У разі зміни технічних параметрів наявних УЗЕ, які не є повністю інтегрованими елементами мережі, ОСР необхідно отримати погодження від Регулятора відповідно до вимог цієї глави.
14.3. Проведення публічних консультацій щодо існуючих УЗЕ з метою оцінки потенційної наявності та заінтересованості інших сторін в інвестуванні в такі установки.
14.3.1. У випадках коли Регулятор надає право ОСР мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які не є повністю інтегрованими елементами мережі, відповідно до порядку, визначеного цим розділом, Регулятор забезпечує не рідше ніж один раз на п'ять років проведення публічних консультацій щодо існуючих УЗЕ з метою оцінки потенційної наявності та зацікавленості інших сторін в інвестуванні в такі установки.
14.3.2. Оголошення про проведення публічних консультацій здійснюється Регулятором шляхом оприлюднення на власному офіційному вебсайті у мережі Інтернет інформаційного повідомлення, у якому зазначаються:
1) технічний опис існуючих УЗЕ, їхнє географічне розташування та підключення до електричної мережі;
2) кваліфікаційні вимоги до заінтересованих третіх осіб, які мають право подавати свої листи про наміри щодо інвестування в УЗЕ, не повинні бути пристосованими до окремих учасників, а повинні бути прозорими й недискримінаційними, пов'язаними з предметом та метою публічних консультацій, чітких і зрозумілих;
3) умови подання листа про наміри, включаючи строк подання;
4) шаблон листа про наміри, який, зокрема, містить вимогу щодо зазначення річних експлуатаційних витрат УЗЕ, у тому числі прогнозованих заінтересованою третьою стороною повернення інвестицій.
14.3.3. Інформаційне повідомлення про проведення публічних консультацій оприлюднюється не пізніше 3 місяців до дати їх проведення. Термін прийняття листів про наміри інвестування в УЗЕ складає 2 місяці від дати оприлюднення відповідного інформаційного повідомлення на офіційному вебсайті Регулятора.
До участі в публічних консультаціях допускаються всі заінтересовані сторони, включаючи існуючих та потенційних учасників ринку електричної енергії.
14.3.4. Через 20 днів після проведення публічних консультацій Регулятор оцінює відповідність заінтересованих третіх сторін кваліфікаційним вимогам та оцінює подані ними листи про наміри. Листи про наміри, подані заінтересованими третіми особами, які не відповідають кваліфікаційним вимогам, підлягають відхиленню.
14.3.5. Вважається, що треті сторони будуть технологічно та економічно спроможними володіти, розвивати, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, якщо оцінка листів про наміри, отримані Регулятором, покаже, що щонайменше у двох листах про наміри виражається заінтересованість третіх осіб у придбанні УЗЕ, які мають потужність, що дорівнює або перевищує потужність УЗЕ, що належать, управляються чи експлуатуються ОСР.
14.3.6. У випадках коли Регулятор встановлює, що треті сторони були б технологічно та економічно спроможними володіти, розвивати, управляти чи експлуатувати УЗЕ, Регулятор приймає рішення про обов'язок ОСР поступового припинення діяльності зі збереження енергії у порядку, передбаченому у цьому розділі.
В інших випадках Регулятор підтверджує право, надане ОСР, мати у власності, володіти, користуватися, розробляти, управляти чи експлуатувати УЗЕ, які не є повністю інтегрованими елементами мережі, принаймні до проведення наступних публічних консультацій.
14.3.8. Дія цієї глави не поширюється на випадки, коли УЗЕ є повністю інтегрованими елементами мережі ОСР та не використовуються для балансування або управління перевантаженнями.
14.4. Поступове припинення діяльності ОСР зі зберігання енергії.
14.4.1. У випадках, зазначених у пункті 14.3.5 глави 14.3 цього розділу, Регулятор забезпечує поступове припинення діяльності ОСР зі зберігання енергії у термін, що не перевищує 18 місяців.
14.4.2. З метою поступового припинення своєї діяльності зі зберігання енергії ОСР проводить відкритий, прозорий та недискримінаційний аукціон з продажу своїх УЗЕ.
Регулятор може дозволити оператору системи розподілу отримати обґрунтовану компенсацію, зокрема, щоб відшкодувати залишкову вартість своїх інвестицій у набуття установок зберігання енергії.
14.4.3. Аукціон проводиться на основі технічного завдання, яке розробляється ОСР для кожного окремого аукціону, та погоджується Регулятором до його відкриття.
14.4.4. Процедура аукціону розпочинається публічним оголошенням на офіційних вебсайтах ОСР та системі онлайн аукціонів з продажу майна, до якого додається технічне завдання конкурсу та вказується відповідна контактна особа (або особи) ОСР, відповідальна за проведення аукціону.
14.4.5. Технічне завдання аукціону має включати:
1) детальні технічні характеристики та іншу відповідну інформацію щодо УЗЕ, які продаються ОСР;
2) фінансові деталі, включаючи умови розрахунків за придбані УЗЕ;
4) мінімальні інтервали підвищення початкової ціни на УЗЕ;
5) умови подання пропозицій про закупівлю включно з кінцевим терміном подання, який має бути не менше 2 місяців з дня оприлюднення відповідного публічного оголошення;
6) порядок та критерії відбору пропозиції переможця;
7) дата запланованого публічного оголошення результатів аукціону;
8) умови, за яких аукціон буде вважатися таким, що не відбувся;
9) умови, за яких ОСР має право припинити аукціон без результату;
10) терміни та умови розгляду запитів учасників та розгляду їхніх претензій та/або скарг.
14.4.6. Аукціон вважається таким, що не відбувся, якщо жоден учасник у ньому не запропонував ціну рівну або вищу за початкову ціну на УЗЕ.
14.4.7. Початкова ціна УЗЕ, як правило, має дорівнювати залишковій вартості УЗЕ. У випадках, передбачених пунктом 14.4.6, початкова ціна УЗЕ у новому аукціоні може бути нижчою, але не більше ніж на 20% від початкової ціни в попередньому аукціоні.
14.4.8. Переможець оголошується ОСР не пізніше ніж через 10 днів після закінчення терміну подання пропозицій про закупівлю, зазначеного в технічному завданні аукціону, та повідомляється Регулятору разом із поданою пропозицією. ОСР має право приступити до продажу УЗЕ переможцеві, якщо Регулятор не висуне жодної претензії про недійсність аукціону через 10 днів після отримання відповідного звіту від ОСР.».
11. Додатки 3 та 6 викласти в новій редакції, що додаються.
12. Доповнити новими додатками 11-13, що додаються.
ЗАЯВА
про приєднання електроустановки певної потужності
ІДЕНТИФІКАТОР
технічних умов (ТУ)
ЗАЯВА
про встановлення генеруючої установки споживачем
ЗАЯВА
про встановлення УЗЕ
РЕЄСТР
інформації про проведені закупівлі товарів, робіт та послуг