Про внесення зміни № 12 до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 64 "Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи"
Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року № 197 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року № 850), НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміну № 12 до розділу 1 "Керівники, професіонали, фахівці" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 64 "Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи", затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 13 жовтня 1999 року № 249 (зі змінами), що додається.
2. Управлінню ціноутворення, економіки та договірних відносин у будівництві (Вахович І.) забезпечити внесення цього наказу до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Наталію Козловську.
ЗМІНА № 12
до розділу 1 "Керівники, професіонали, фахівці" Випуску 64 "Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників
1. Позицію "Базова професія ЕКСПЕРТ БУДІВЕЛЬНИЙ" викласти у такій редакції:
Завдання та обов'язки. Здійснює експертизу містобудівної документації на відповідність законодавчим та нормативно-правовим актам, що регулюють правові та організаційні основи містобудівної діяльності. Здійснює експертизу проектної документації на будівництво об'єктів на відповідність вихідним даним об'ємно-планувальних архітектурних конструктивних, технічних, технологічних рішень, у тому числі інженерно-технічних заходів цивільного захисту, спрямованих на забезпечення захисту населення від небезпеки, що може виникнути під час воєнних (бойових) дій або внаслідок таких дій, а також кошторисів об'єктів будівництва. Проводить експертні дослідження щодо технічного стану та експлуатаційних властивостей будівель та споруд, у тому числі пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів об'єктів, аналізує технічні, технологічні, природні та інші фактори, що на них впливають. Визначає у випадках визначених законом якість проектних рішень шляхом перевірки дотримання вимог будівельних норм, нормативних документів, обов'язковість застосування яких встановлено законодавством. Виконує експертний аналіз кошторисної документації об'єктів будівництва щодо визначення їх вартості на відповідність кошторисних нормам. Проводить на договірних засадах відповідні види експертизи та експертні дослідження на замовлення юридичних та фізичних осіб. Готує за результатами проведеної роботи експертні звіти та експертну оцінку. Вивчає, узагальнює та впроваджує сучасний досвід у проведенні експертизи. Збирає і систематизує дані для створення інформаційної бази, необхідної для експертної діяльності. Бере участь у підготовці аналітичних матеріалів, проведенні науково-практичних робіт, розробленні методичних рекомендацій за видами експертиз.
Застосовує в роботі інформаційно-комунікаційні технології, відповідні комп'ютерні програми і бази даних, зокрема, Єдину державну електронну систему у сфері будівництва та її компоненти.
Забезпечує нерозголошення інформації з обмеженим доступом, що міститься в документації, а також в експертному звіті та/або оцінці.
Реалізація завдань і обов'язків експерта будівельного, зокрема у межах його існуючої спеціалізації, здійснюється ним відповідно до вимог законодавства, умов укладеного договору із замовником та розподілу посадових обов'язків (у разі його наявності).
Повинен знати: законодавство України, що регулює питання: містобудівної та архітектурної діяльності, технічного регулювання; екологічної, пожежної, санітарної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, цивільного захисту, енергозбереження, визначення вартості будівництва; види та властивості будівельної продукції, що застосовуються при будівництві; будівельні норми, нормативні документи, обов'язковість застосування яких встановлена законодавством у тому числі, що встановлюють вимоги щодо розроблення містобудівної, проектної, науково-проектної документації, методів проектування, процесів виконання будівельних робіт, методів випробувань конструктивних та інженерних систем; проведення контролю якості виконання будівельних робіт; установлення інженерного устаткування на об'єктах будівництва; виконання технічного обстеження будівель і споруд, у тому числі пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів об'єктів; складання відповідної технічної та звітної документації. Кваліфікаційні вимоги.1
Провідний експерт будівельний: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією експерта будівельного I категорії (за спеціалізацією) - не менше 2 років. Підвищення кваліфікації згідно із законодавством. Наявність кваліфікаційного сертифіката на виконання відповідних робіт щодо об'єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) СС3 (значні наслідки)2.
Експерт будівельний I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією експерта будівельного II категорії (за спеціалізацією) - не менше 2 років. Підвищення кваліфікації згідно із законодавством. Наявність кваліфікаційного сертифіката на виконання відповідних робіт щодо об'єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) СС2 (середні наслідки)2.
Експерт будівельний II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Стаж роботи за професією експерта будівельного (за спеціалізацією) - не менше 2 років. Підвищення кваліфікації згідно із законодавством. Наявність кваліфікаційного сертифіката на виконання відповідних робіт щодо об'єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) СС1 (незначні наслідки)2.
Експерт будівельний: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Стаж роботи у сфері містобудування: для магістра - не менше 3 років, спеціаліста та бакалавра - не менше 5 років.
__________ |
|
2. Після позиції "Спеціалізація ЕКСПЕРТ БУДІВЕЛЬНИЙ З ШУМУ" доповнити новою позицією "Спеціалізація ЕКСПЕРТ БУДІВЕЛЬНИЙ З ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНИХ ЗАХОДІВ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ" у такій редакції:
ЕКСПЕРТ БУДІВЕЛЬНИЙ З ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНИХ ЗАХОДІВ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Завдання та обов'язки. Здійснює проведення експертизи містобудівної документації відповідно до вимог законодавства, будівельних норм, нормативних документів, обов'язковість застосування яких встановлена законодавством щодо вимог цивільного захисту. Виконує комплексну перевірку розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту у складі містобудівної документації. Здійснює проведення експертизи проектної документації на будівництво об'єктів стосовно дотримання вимог інженерно-технічних заходів цивільного захисту відповідно до вимог законодавства, будівельних норм, нормативних документів, обов'язковість застосування яких встановлена законодавством, зокрема проектних рішень у сфері цивільного захисту в частині забезпечення безпеки населення на об'єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, на яких постійно перебуватимуть понад 50 фізичних осіб або періодично перебуватимуть понад 100 фізичних осіб, сталої роботи об'єктів критичної інфраструктури, об'єктів підвищеної небезпеки, об'єктів віднесених до категорій з цивільного захисту, джерел водопостачання та захисту їх від радіоактивних і небезпечних хімічних речовин, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у разі ймовірних аварій, підвищення надійності електропостачання об'єктів, безаварійної зупинки технологічних процесів, будівництва захисних споруд цивільного захисту, світломаскування, оповіщення населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій, визначення меж зони можливого ураження. Проводить аналіз наданої інформації. Використовує різні форми та методи експертного аналізу і оцінки відповідних факторів. Виконує комплексну перевірку розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту проектної документації, що стосуються забезпечення дотримання вимог інженерно-технічних заходів цивільного захисту, проектування захисних споруд цивільного захисту. Перевіряє внесення виправлень та коригувань до проектної документації відповідно до наданих експертних зауважень щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту, зокрема щодо проектування захисних споруд та їх обладнання, обґрунтування умов функціонування об'єкта в особливий період. Надає за результатами проведеної роботи експертні звіти та оцінку. Дотримується термінів проведення експертизи та готує висновки відповідно до норм законодавства. Вносить відповідні пропозиції щодо вдосконалення форм та методів проведення експертизи, зокрема щодо впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту під час розроблення містобудівної документації та проектування об'єктів будівництва. Забезпечує нерозголошення інформації з обмеженим доступом, що міститься в документації, а також в експертному звіті та/або оцінці.
Повинен знати: законодавство України у сфері містобудівної та архітектурної діяльності, що стосується цивільного захисту, зокрема закони, постанови, розпорядження, накази та інші документи щодо розроблення містобудівної документації, виконання проектних та будівельних робіт, у тому числі щодо дотримання вимог з інженерно-технічних заходів цивільного захисту; вимоги інженерно-технічних заходів цивільного захисту у містобудуванні; порядок віднесення території та населених пунктів до відповідних груп цивільного захисту; порядок віднесення суб'єктів господарювання до категорій цивільного захисту; організацію та порядок проведення евакуації населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій у мирний час та особливий період; вимоги до організації оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв'язку у сфері цивільного захисту; правила оформлення, передачі та зберігання проектної документації та експертних висновків, звітів та іншої супровідної документації; сучасні тенденції, наукові методи та способи перегляду нормативної документації; сучасний вітчизняний і зарубіжний досвід виконання будівельних робіт, зокрема з цивільного захисту; конструктивні рішення будівель та споруд, зокрема з цивільного захисту; види та властивості будівельної продукції, що застосовуються при будівництві; вимоги до якості виконання робіт з врахуванням особливостей будівництва захисних споруд цивільного захисту.".
{Текст взято з сайту Міністерства розвитку громад та територій України http://www.minregion.gov.ua}