Про затвердження Змін до Інструкції з організації кінологічного забезпечення в Державній прикордонній службі України
Відповідно до статті 17, частини першої статті 21 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», частин другої, п’ятої статті 2 Закону України «Про прикордонний контроль», з метою врегулювання суспільних відносин у сфері утримання службових собак, а також їх використання в охороні державного кордону та прикордонному контролі НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Інструкції з організації кінологічного забезпечення в Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26 березня 2018 року № 234, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 квітня 2018 року за № 459/31911, що додаються.
2. Управлінню взаємодії з Державною прикордонною службою України (Клюга Я.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ЗМІНИ
до Інструкції з організації кінологічного забезпечення в Державній прикордонній службі України
1. У розділі I:
1) в абзаці дванадцятому пункту 3 слова «комплекс об’єктів, призначених» замінити словами «підрозділ, призначений:»;
2) доповнити пункт 4 після підпункту 2 новим підпунктом 3 такого змісту:
«3) розшуково-штурмові собаки - службові собаки, підготовлені для силової боротьби з особами, які підозрюються в учиненні кримінального чи адміністративного правопорушення, а також їх пошуку, переслідування та затримання».
У зв’язку із цим підпункти 3-8 вважати відповідно підпунктами 4-9.
2. У пункті 2 розділу II:
1) абзац перший після слів «власними собаками інспекторів-кінологів» доповнити словами «(на підставі рапорту інспектора-кінолога)»;
2) абзац п’ятий після слів «за інспектором-кінологом» доповнити словами «на підставі наказу начальника органу»;
3) доповнити новим абзацом такого змісту:
«При переміщенні службового собаки в інший підрозділ разом із ним передається обліково-ветеринарна картка службового собаки та сертифікат про підготовку службового собаки».
3. У розділі III:
1) у главі 1:
у пункті 1 слова та цифру «в межах повноважень, передбачених статтею 8 Закону України «Про професійно-технічну освіту», та здійснюється в Кінологічному навчальному центрі Держприкордонслужби (далі - КНЦ)» виключити;
2) у пункті 1 глави 2:
абзац перший викласти в такій редакції:
«1. Первинна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації інспекторів-кінологів здійснюються в Кінологічному навчальному центрі Держприкордонслужби (далі - КНЦ). Інспектори-кінологи зараховуються на навчання наказом начальника КНЦ»;
в абзаці четвертому слова та цифри «, відповідно до статті 16 Закону України «Про професійно-технічну освіту» виключити;
3) у главі 4:
пункти 1, 2 викласти в такій редакції:
«1. КНЦ забезпечується засобами навчання відповідно до пункту 12 Державного стандарту професійної (професійно-технічної) освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 року № 1077.
2. Засоби навчання включають смугу перешкод, майданчики з відпрацювання навичок захисту, обшуку місцевості, вибирання речі (людини), майданчики для огляду багажу, транспортних засобів з установленими макетами автомобілів, автобусів, залізничних вагонів, кораблів, літаків, комплекти переносних і стаціонарних установок для диференціювання запаху, спеціальне спорядження для підготовки (дресирування) та проведення тренувань розшукових собак, навчальні зразки наркотичних засобів і психотропних речовин, вибухових речовин, інженерних та інших боєприпасів, зброї»;
пункти 3-6 виключити.
У зв’язку із цим пункти 7, 8 вважати відповідно пунктами 3, 4.
4. У розділі IV:
1) у главі 1:
доповнити пунктом 1 такого змісту:
«1. Під час охорони державного кордону, здійснення прикордонного контролю та виконання інших завдань використовуються службові собаки, які мають сертифікат про підготовку службового собаки.
Право використовувати службових собак мають інспектори-кінологи, за якими наказом начальника органу закріплений службовий собака».
У зв’язку із цим пункти 1-18 вважати відповідно пунктами 2-19;
доповнити новим пунктом такого змісту:
«20. Залучення інспекторів-кінологів із службовими собаками для виконання завдань спільно з іншими правоохоронними органами та утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями здійснюється за рішенням начальника органу»;
2) у главі 3:
у підпункті 5 пункту 2 слова «під час локалізації конфліктних ситуацій у пункті пропуску через державний кордон» виключити;
доповнити абзац другий пункту 5 після слів «цілковитої зупинки» словами «та при непрацюючому двигуні»;
3) у пункті 1 глави 4 слова «або прапорщик» виключити.
5. У розділі V:
1) главу 1 викласти в такій редакції:
«1. Умови утримання службових собак
1. Утримання службових собак здійснюється відповідно до законодавства України та включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення фізіологічних потреб організму собаки, підтримання їх високої працездатності та запобігання захворюванням.
Комплекс заходів з утримання службових собак та їх догляду включає розміщення службового собаки, щоденний огляд та вигулювання, напування та годування, чищення, миття, купання, захист від комах, догляд за приміщеннями і територією містечка для утримання службових собак.
Заходи з догляду за службовими собаками проводяться щоденно, час для їх проведення повинен становити не менше ніж 1 година.
2. Службові собаки можуть утримуватися у вольєрах, спеціальних причепах, будках, у природних укриттях або за місцем проживання інспектора-кінолога.
Забороняється утримувати службових собак разом з іншими тваринами.
3. У підрозділах службові собаки утримуються в містечках для утримання службових собак.
До містечок для утримання службових собак підводяться під’їзна дорога, електромережа та водопровід, а в ПВСС також установлюється опалення. Територія огороджується парканом висотою не менше ніж 2 метри. В огорожі обладнуються ворота та хвіртка. Перед хвірткою облаштовується дезінфекційний бар’єр (килим). На території містечка для утримання службових собак споруджуються павільйони з вольєрами, майданчик для чищення службових собак, кухня для приготування корму, комора для зберігання інвентарю. Уздовж усіх будівель облаштовуються доріжки з твердим покриттям.
4. Павільйон з вольєрами будується на вологостійкому фундаменті, фасадом до сонячної сторони. Приміщення павільйону повинні забезпечувати ізоляцію службових собак від сторонніх осіб, інших тварин, надмірного шуму.
Уздовж фасадної та тильної сторони павільйону (вольєра) обладнуються канави для стікання води та змивання нечистот у каналізацію.
5. Вольєр складається з кабіни (спальної зони) та вигулу. Загальна площа вольєра для службового собаки становить не менше ніж 6 м2, з них площа кабіни (спальна зона) - не менше ніж 2 м2.
Службові собаки розміщуються у вольєрах з урахуванням їх статі, віку та поведінки. За кожним службовим собакою закріплюється окремий вольєр. На передній стінці вольєра прикріплюється табличка, на якій зазначені номер вольєра, кличка службового собаки та рік народження.
Кабіна (спальна зона) вольєра призначена для захисту службового собаки від дощу, вітру, прямих сонячних променів та різких перепадів температури, вона повинна бути сухою та світлою. Простір кабіни (спальної зони) повинен забезпечувати службовому собаці можливість сидіти, стояти, лежати з витягнутими кінцівками та вільно пересуватися. Двері кабіни (спальної зони) відкриваються назовні. У нижній частині дверей розміщується лаз, який у зимовий час закривається занавіскою із цупкої тканини. Для відпочинку собаки в кабіні (спальній зоні) на підлогу в літній період установлюється дерев’яний щит (настил), а в осінньо-весняний - розбірна дерев’яна будка. У верхній частині кабіни (спальної зони) обладнується місце для зберігання індивідуального спорядження службового собаки.
Дерев’яний щит (настил) повинен бути сухим та захищати службового собаку від переохолодження. Розмір дерев’яного щита (настилу) повинен забезпечувати службовому собаці можливість лежати з витягнутими кінцівками.
Розбірна дерев’яна будка повинна відповідати розмірам службового собаки. Розмір розбірної дерев’яної будки повинен забезпечувати службовому собаці можливість у ній вільно стояти, повертатися та лягати. У зимовий час лаз розбірної дерев’яної будки закривається занавіскою із цупкої тканини.
Вигул вольєра добудовується до кожної кабіни (спальної зони) та огороджується по периметру стіною висотою не менше ніж 1,5 м. Для забезпечення службовому собаці огляду фасадна стіна облаштовується ґратами або сіткою. У фасадній стіні встановлюються двері із засовом, які відкриваються всередину вольєра, та облаштовується отвір для годування. Підлога вигулу повинна бути вологонепроникною та з нахилом від бокових стін до центру та в бік фасаду.
6. Майданчик для чищення службових собак облаштовується на окремій ділянці містечка для утримання службових собак, яка досипається гравієм, піском або галькою. На території майданчика для чищення службових собак на відстані не ближче ніж 5 метрів один від одного розташовуються собаков’язі - стовпчики для чищення службових собак та їх тимчасового утримання під час прибирання вольєрів.
7. Спеціальна кухня облаштовується для виконання робіт з підготовки, приготування, охолодження та видачі корму службовим собакам, миття посуду, поїлок та іншого кухонного інвентарю, зберігання добового запасу продуктів.
8. Комора для зберігання інвентарю облаштовується для зберігання спеціального одягу, інвентарю та спорядження з утримання, підготовки та використання службових собак.
9. Під час тривалого використання в охороні державного кордону та прикордонному контролі службові собаки можуть розміщуватися:
1) у пунктах пропуску - на огородженій території пункту пропуску у вольєрах (на кількість собак, що одночасно використовуються на службі);
2) на віддалених ділянках кордону (у польових умовах) - у будках (боксах, спеціальних причепах) або в природних укриттях.
10. Інспектору-кінологу дозволяється утримувати закріпленого за ним службового собаку за місцем свого проживання з дотриманням заходів із його щоденного огляду та вигулювання, напування та годування, чищення, миття, купання, захисту від комах та підтриманням його готовності до використання за призначенням»;
2) главу 2 виключити.
У зв’язку із цим глави 3-9 вважати відповідно главами 2-8;
3) абзац третій пункту 3 глави 2 після слів «Інвентар для чищення» доповнити словами «службового собаки»;
4) у підпункті 1 пункту 10 глави 4:
в абзацах третьому, четвертому слова «ветеринарних або санітарно-зоотехнічних» та «ветеринарно-санітарно-зоотехнічних» замінити словами «ветеринарно-санітарних або зоотехнічних»:
5) абзац перший пункту 1 глави 6 викласти в такій редакції:
«1. Службові собаки перевозяться відповідно до вимог законодавства України»;
6) підпункт 12 пункту 1 глави 7 виключити;
у пункті 3 слово «Карантин» замінити словами «Профілактичний карантин»;
у пункті 5 слова «лікарську допомогу» замінити словами «долікарську допомогу»;
пункт 7 доповнити новим абзацом такого змісту
«Службові собаки, вибракувані за віком або станом здоров’я, для забезпечення їм належних умов життя після їх списання та зняття з відповідних обліків можуть передаватися на догляд та пожиттєве утримання інспектору-кінологу, фізичним або юридичним особам будь-якої форми власності за їх згодою відповідно до законодавства».