Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 521 від 08.05.2024}
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу зміни, що додаються.
2. Обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування щодо передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення органам Пенсійного фонду України згідно з актами приймання-передачі:
пакетів документів щодо звернень за призначенням житлових субсидій та наданням пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, за якими не прийнято рішення станом на 30 листопада 2022 р., - до 1 січня 2023 р.;
справ про одержувачів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, накопичених за останні п’ять років (крім знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації), - до 1 квітня 2023 р. або протягом місяця після відновлення своєї роботи.
забезпечити з 1 жовтня 2022 р. виплату та з 1 грудня 2022 р. призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу;
продовжити утримання сум надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах рад, згідно з актами приймання-передачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій;
надати до 1 грудня 2022 р. доступ Національній соціальній сервісній службі та її територіальним органам до інформації про призначення та виплату житлових субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, які оброблюються в інформаційних системах, що адмініструються Пенсійним фондом України.
4. Акціонерному товариству “Укрпошта” передати до 17 жовтня 2022 р. структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад звіти про виплату житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за серпень 2022 р. та повернути невиплачені одержувачам кошти і акт звірення розрахунків з виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
5. Пенсійному фонду України, Національній соціальній сервісній службі, обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) разом з органами місцевого самоврядування забезпечити інформування громадян про передачу функцій з призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, порядок реалізації права на отримання зазначених видів соціальної підтримки та порядок захисту інтересів у разі його порушення.
6. Міністерству розвитку громад та територій, Міністерству енергетики разом з Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, місцевими органами виконавчої влади разом з органами місцевого самоврядування забезпечити реєстрацію до 1 січня 2023 р. управителями багатоквартирного будинку, об’єднаннями співвласників багатоквартирного будинку, виконавцями комунальних послуг електронних кабінетів на офіційному веб-сайті Пенсійного фонду України для надання інформації, необхідної для призначення та розрахунку житлових субсидій та пільг.
7. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пункту 8 змін, затверджених цією постановою, який набирає чинності з 1 січня 2023 року.
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу
1. У Положенні про порядок призначення житлових субсидій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2019 р., № 69, ст. 2390, № 86, ст. 2897; 2020 р., № 3, ст. 161, № 37, ст. 1208, № 61, ст. 1981, № 89, ст. 2888; 2021 р., № 1, ст. 45, № 35, ст. 2098, № 37, ст. 2203, № 42, ст. 2554, № 66, ст. 4186, № 81, ст. 5163, № 88, ст. 5668, № 91, ст. 5880; 2022 р., № 35, ст. 1906, № 43, ст. 2332):
1) пункт 2 після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту:
У зв’язку з цим абзаци третій і четвертий вважати відповідно абзацами четвертим і п’ятим;
абзац четвертий після слів “міських держадміністрацій” доповнити словами “(військових адміністрацій)”;
абзац п’ятий після слів “мм. Києві та Севастополі держадміністрацій” доповнити словами “(військових адміністрацій)”;
2) абзац четвертий пункту 8 викласти в такій редакції:
“Для розрахунку розміру житлових субсидій в опалювальний сезон домогосподарствам, що розташовані в населених пунктах, перелік яких визначено в переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), який формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 562 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 41, ст. 2217), а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій, та які внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України залишилися без централізованого постачання теплової енергії та/або постачання природного газу і використовують побутові електроприлади для обігріву житлових приміщень, застосовуються соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення. Зазначені розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи та акта про відсутність централізованого постачання теплової енергії та/або природного газу, який надається органом місцевого самоврядування.”;
3) у пункті 9:
абзаци перший - шостий замінити абзацами такого змісту:
“9. Призначення житлових субсидій здійснюється:
до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення;
починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.
Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.
Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян:
структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30 листопада 2022 р. включно в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія);
органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).
Сформована та підписана електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, заява разом із декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою згідно з додатком 2 (далі - декларація) передається засобами Порталу Дія шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами Мінсоцполітики та Пенсійного фонду України до відповідного структурного підрозділу з питань соціального захисту населення/органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважені органи).
Заяви з необхідними документами та/або відомостями також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження уповноваженому органу.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями (після формування електронної справи) у паперовій формі передаються уповноваженому органу не рідше ніж раз на два тижні.”.
У зв’язку з цим абзаци сьомий - чотирнадцятий вважати відповідно абзацами дванадцятим - дев’ятнадцятим;
у першому реченні абзацу дванадцятого слова “структурному підрозділу з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженому органу”;
абзац шістнадцятий викласти в такій редакції:
“факт передання в оренду житлового приміщення (будинку), яке (який) перебуває у власності особи із складу домогосподарства або члена сім’ї особи із складу домогосподарства, зокрема житлового приміщення (будинку), на яке (який) оформлено право на спадщину;”;
в абзаці вісімнадцятому слова і цифру “про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою згідно з додатком 2 (далі - декларація)” виключити;
в абзаці дев’ятнадцятому слова “структурним підрозділом з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженим органом”;
4) в абзаці третьому пункту 10 слова “структурному підрозділу з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженому органу”;
5) у пункті 14:
в абзаці другому слова “що підлягає державній реєстрації” замінити словами “що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку”;
в абзаці третьому слова “що підлягає державній реєстрації” замінити словами “що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку”;
абзац п’ятий викласти в такій редакції:
“такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев’ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном - протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховуються.”;
в абзаці сьомому слова “службі зайнятості” замінити словами “Державній службі зайнятості”;
в абзаці восьмому слова і цифри “, допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до статті 471 Закону України “Про зайнятість населення” замінити словами і цифрами “допомога по частковому безробіттю відповідно до статті 47 Закону України “Про зайнятість населення”;
в абзаці першому слова “структурним підрозділом з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженим органом”;
в абзаці четвертому слова “структурного підрозділу з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженого органу”;
підпункт 6 викласти в такій редакції:
“6) громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу уповноваженого органу або не сплачує суми до повернення, визначені уповноваженим органом;”;
абзац третій викласти в такій редакції:
“на яке оформлено право на спадщину, за умови, що жодне із житлових приміщень, яке перебуває у власності, у тому числі на яке оформлено право на спадщину, не здається в оренду, що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства;”;
абзац п’ятий викласти в такій редакції:
“знищеного/непридатного для проживання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, або з інших причин, за наявності відповідної інформації у Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування такого факту знищення/пошкодження житлового приміщення (квартири, будинку);”;
6) доповнити Положення пунктом 371 такого змісту:
“371. Якщо в період воєнного стану в Україні громадянина звільнено з роботи або в цей період він втратив роботу, зареєстрований у Державній службі зайнятості як безробітний і йому призначено допомогу по безробіттю, до його середньомісячного сукупного доходу враховується не сума отриманої заробітної плати в періодах, визначених пунктом 35 цього Положення, а розмір призначеної допомоги по безробіттю за повний місяць, що передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії.”;
7) у пункті 43:
абзац перший викласти в такій редакції:
“43. Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає:”;
в абзаці четвертому слова “структурного підрозділу з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженого органу”;
доповнити пункт абзацом такого змісту:
“Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України - незалежно від місця проживання.”;
8) пункт 44 викласти в такій редакції:
“44. Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України або Портал Дія, офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ними інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також інформаційні системи Мінсоцполітики (з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).
У разі подання заяви та декларації через Портал Дія особа громадянина посвідчується паспортом громадянина України.”;
9) в абзаці першому пункту 45 слова “кваліфікований електронний підпис” замінити словами “електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису,”;
10) у першому і другому реченнях пункту 47 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважений орган”;
11) у пункті 49 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” в усіх відмінках замінити словами “уповноважений орган” у відповідному відмінку;
12) у пункті 50:
в абзаці першому слова “структурних підрозділів з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважених органів”;
абзаци другий і третій викласти в такій редакції:
“доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України - структурним підрозділам з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики (запит подається не пізніше 30 листопада 2022 р.);
доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном, Пенсійним фондом України та Мінфіном;”;
в абзацах п’ятому і шостому слово “Мінсоцполітики” замінити словами “Пенсійним фондом України”;
в абзаці п’ятнадцятому слова “відповідний структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважений орган”;
доповнити пункт абзацом такого змісту:
“З 1 січня 2023 р. структурні підрозділи з питань соціального захисту населення подають органам Пенсійного фонду України відомості про соціальні виплати, які надаються ними, у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики.”;
13) пункт 501 після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту:
“Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, - про знищення/пошкодження житлового приміщення (квартири, будинку);”.
У зв’язку з цим абзаци третій - сьомий вважати відповідно абзацами четвертим - восьмим;
14) пункт 51 викласти в такій редакції:
“51. Відомості, зазначені у пункті 50 цього Положення, можуть надаватися уповноваженому органу у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації, через електронний кабінет Пенсійного фонду України тощо.”;
15) у пункті 52 слова “структурні підрозділи з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважені органи”;
16) у пункті 54 слова “структурним підрозділом з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженим органом”;
17) у пункті 56 слова “Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення” замінити словами “Уповноважені органи”;
18) у пункті 58 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” в усіх відмінках замінити словами “уповноважений орган” у відповідному відмінку;
19) у першому реченні пункту 59 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважений орган”;
20) у пункті 60:
в абзаці першому слова “Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення” замінити словами “Уповноваженим органом”;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
“Уповноважений орган не призначає (не розраховує) житлову субсидію на житлово-комунальні послуги, що надаються управителями, об’єднаннями, виконавцями комунальних послуг, які не подали відомостей про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, зокрема щодо:
розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги;
розміру внесків/платежів об’єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.”;
21) у пункті 61:
у другому реченні слова “повідомлення через Портал Дія” замінити словами “повідомлення через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або через Портал Дія”;
слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважений орган”;
22) у пункті 62:
абзац перший викласти в такій редакції:
“62. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган інформує заявника про прийняте рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.”;
в абзаці другому слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважений орган”;
в абзаці третьому слова “структурного підрозділу” замінити словами “уповноваженого органу”;
23) у пункті 64 слова “структурного підрозділу з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженого органу”;
24) у пункті 68 слова “структурним підрозділом з питань соціального захисту” замінити словами “уповноваженим органом в електронній формі”;
25) в абзаці першому пункту 76 слова “двох місяців від початку опалювального (неопалювального) сезону, житлова субсидія призначається з початку сезону (але не раніше дня виникнення права на житлову субсидію) у разі, коли таке звернення надійшло в будь-який місяць до закінчення сезону” замінити словами і цифрами “строку, встановленого пунктом 75 цього Положення, житлова субсидія призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону (але не раніше ніж з місяця виникнення права на житлову субсидію) у разі, коли таке звернення надійшло в будь-який місяць до закінчення опалювального (неопалювального) сезону”;
26) в абзаці першому пункту 78 слова “структурні підрозділи з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважені органи”;
27) у пункті 79 слова “Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення” замінити словами “Уповноважені органи”, а після слів “приймають рішення” доповнити словами “з використанням програмних засобів (в автоматичному режимі)”;
28) у пункті 81 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважений орган”;
29) у пункті 85 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення рекомендованим листом” замінити словами “уповноважений орган рекомендованим листом або засобами веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України”;
30) у пункті 86 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважений орган”;
31) пункт 89 викласти в такій редакції:
“89. Якщо в неопалювальний сезон розмір плати за житлово-комунальні послуги, внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування не перевищує обсягу обов’язкового відсотка платежу, встановленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 “Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії” (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129; 2000 р., № 5, ст. 178), уповноважений орган розраховує розмір житлової субсидії на початку наступного опалювального сезону без додаткового звернення громадянина.”;
32) в абзаці першому пункту 90 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами і цифрами “уповноважений орган (до 30 листопада 2022 р. включно - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, з 1 грудня 2022 р. - орган Пенсійного фонду України)”;
33) в абзаці першому пункту 901 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами і цифрами “уповноважений орган (до 30 листопада 2022 р. включно - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, з 1 грудня 2022 р. - орган Пенсійного фонду України)”;
34) пункт 92 доповнити абзацом такого змісту:
“отримання від виконавця комунальної послуги, управителя багатоквартирного будинку інформації, визначеної у пункті 901 цього Положення.”;
35) у пункті 100:
в абзаці першому слова “структурним підрозділом з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженим органом”;
в абзацах третьому та п’ятому слова “структурними підрозділами з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженими органами”;
36) у пункті 104 слова “кваліфікованого електронного підпису” замінити словами “електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису”;
37) в абзаці першому пункту 106 слова “структурних підрозділів з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважених органів”;
38) пункт 115 викласти в такій редакції:
“115. Починаючи з вересня 2022 р. нарахування, фінансування та виплата житлових субсидій здійснюється в такій послідовності:
1) у вересні - грудні 2022 р.:
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення розраховують у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа суми житлових субсидій за поточний місяць, формують інформацію (реєстри) нарахованих житлових субсидій, які подають державному підприємству “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” захищеними каналами зв’язку, окремо:
- для виплати через уповноважені банки;
- для виплати через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги;
державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” протягом двох робочих днів узагальнює отриману інформацію (реєстри) та формує окремі реєстри реєстрів нарахованих субсидій за відповідним способом виплати (далі - реєстри реєстрів), які передає Пенсійному фонду України;
Мінсоцполітики не пізніше 2 числа місяця, що настає за місяцем нарахування житлових субсидій, за умови виділення асигнувань з державного бюджету перераховує кошти на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ “Ощадбанк”, згідно із загальними сумами в реєстрах реєстрів для їх виплати одержувачам житлових субсидій;
Пенсійний фонд України перераховує кошти житлових субсидій одержувачам, які отримують житлову субсидію:
- на рахунок, відкритий в уповноваженому банку, - протягом двох робочих днів;
- через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги, - до 25 числа місяця, що настає за місяцем, за який нараховані субсидії, згідно з графіком виплати пенсії та грошової допомоги одержувачам;
Пенсійний фонд України за результатами виплати житлових субсидій формує заявку на оплату послуг, пов’язаних із виплатою та доставкою житлових субсидій через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги, і до 1 числа місяця, що настає за місяцем виплати, подає її Мінсоцполітики;
Мінсоцполітики протягом п’яти робочих днів перераховує кошти Пенсійному фонду України згідно з поданою заявкою на оплату зазначених послуг;
2) починаючи із січня 2023 р.:
органи Пенсійного фонду України розраховують щомісяця до 22 числа суми житлових субсидій за поточний місяць;
Пенсійний фонд України формує заявку щодо потреби в коштах на виплату житлових субсидій разом з потребою на оплату послуг, пов’язаних із виплатою та доставкою житлових субсидій через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги, в якій враховує наявні залишки коштів на рахунках на зазначені цілі та повернуті невиплачені кошти і яку протягом наступного робочого дня передає Мінсоцполітики окремо на оплату житлово-комунальних послуг і окремо на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу;
Мінсоцполітики не пізніше 2 числа місяця, що настає за місяцем нарахування житлових субсидій, за умови виділення асигнувань з державного бюджету перераховує кошти на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ “Ощадбанк”, згідно з поданою заявкою;
Пенсійний фонд України перераховує кошти житлової субсидії одержувачам у порядку, визначеному в підпункті 1 цього пункту.
Порядок формування виплатних документів на виплату житлових субсидій, інші відносини, що виникають між Пенсійним фондом України, його територіальними органами та уповноваженими банками, а також організацією, що здійснює виплату та доставку пенсій та грошової допомоги, під час виплати житлових субсидій, визначається постановами Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 “Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках” (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636) та від 16 грудня 2020 р. № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 1, ст. 43).
Для забезпечення нарахування житлових субсидій із січня 2023 р. Пенсійним фондом України державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” разом із структурними підрозділами з питань соціального захисту населення здійснює міграцію баз даних про одержувачів житлових субсидій станом на 1 січня 2023 року.
Невиплачені одержувачам кошти житлової субсидії враховуються уповноваженими органами під час розрахунку житлової субсидії у наступних періодах.”;
39) у пункті 119 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” в усіх відмінках замінити словами “уповноважений орган” у відповідному відмінку;
40) в абзаці першому пункту 120 слова “структурного підрозділу з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженого органу”;
41) в абзаці другому пункту 121 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважений орган”;
42) пункт 122 після слів “оплату витрат на управління багатоквартирним будинком” доповнити словами “, укладення договору про реструктуризацію такої заборгованості або оскарження заборгованості споживачем у судовому порядку (за наявності ухвали про відкриття провадження у справі)”;
43) в абзаці першому пункту 125 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” в усіх відмінках замінити словами “уповноважений орган” у відповідному відмінку;
44) у пункті 1251:
в абзаці першому слова “небюджетні рахунки структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, відкриті в Казначействі” замінити словами “рахунок Пенсійного фонду України”;
абзаци другий - шостий замінити абзацом такого змісту:
“Кошти минулих бюджетних періодів, які повернулися на рахунок Пенсійного фонду України, не пізніше 10 числа місяця, що настає після закінчення кварталу, та не пізніше 26 грудня поточного року повертаються на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі.”.
У зв’язку з цим абзац сьомий вважати абзацом третім;
45) у пункті 127 слова “органом, який призначив житлову субсидію,” виключити;
46) у пункті 129 слова “структурні підрозділи з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважені органи”;
47) додаток 1 до Положення викласти в такій редакції:
“Додаток 1 |
ЗАЯВА
про призначення та надання житлової субсидії”.
48) у додатку 2 до Положення:
2. Пункт 353 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2365; 2021 р., № 4, ст. 212), викласти в такій редакції:
“353 Допомога на дітей одиноким матерям призначається, якщо у складі сім’ї є особа, яка не сплатила або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи, але протягом періоду, за який враховуються доходи, отримувала допомогу по частковому безробіттю відповідно до статті 47 Закону України “Про зайнятість населення”.”.
3. У постанові Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. № 117 “Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги” (Офіційний вісник України, 2003 р., № 5, ст. 177; 2004 р., № 28, ст. 1888, № 43, ст. 2841; 2006 р., № 8, ст. 439; 2012 р., № 7, ст. 249; 2014 р., № 74, ст. 2097; 2017 р., № 15, ст. 429, № 86, ст. 2614; 2018 р., № 84, ст. 2765; 2019 р., № 36, ст. 1263, № 61, ст. 2133; 2020 р., № 3, ст. 161, № 43, ст. 1389; 2021 р., № 1, ст. 45, № 35, ст. 2098, № 37, ст. 2203, № 66, ст. 4186) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2022 р. № 938:
1) у постанові:
абзаци четвертий і п’ятий підпункту 1 пункту 3 виключити;
пункт 4 після слів “державних адміністрацій” доповнити словами “(військових адміністрацій)”;
2) у Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженому зазначеною постановою:
у пункті 1:
в абзаці першому слова “, отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей” виключити;
абзац другий замінити абзацами такого змісту:
“Держателем Реєстру є Мінсоцполітики.
Адміністратором Реєстру є державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України”, яке забезпечує його формування, технологічне супроводження, підтримку та розроблення програмного забезпечення для функціонування Реєстру, оперативне керування, пошук і відбір даних для підготовки аналітичних звітів.”;
у пункті 2:
в абзаці другому після слів “відмітку в паспорті” доповнити словами “громадянина України”, а слова “, склад сім’ї, характеристика житла” та “, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується” виключити;
абзаци третій, четвертий, шостий, сьомий виключити;
в абзаці восьмому слова “в додатку” замінити словами і цифрою “в додатку 1”;
у пункті 3:
абзац перший після слів “у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій” доповнити словами “(військових адміністрацій)”, а після слів “(у разі їх утворення) рад” - словами “/органи Пенсійного фонду України”;
в абзаці другому слова “і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей” виключити;
абзац третій викласти в такій редакції:
“ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки, в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків;”;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
“Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) виконують передбачені цим пунктом функції до 30 листопада 2022 р. включно, органи Пенсійного фонду України - з 1 грудня 2022 року.
Для забезпечення наповнення Реєстру із січня 2023 р. Пенсійним фондом України державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” здійснює міграцію Реєстру станом на 1 січня 2023 року.”;
у пункті 4:
в абзаці шостому слова “, Пенсійному фонду України (посадовим особам) та його органам” виключити;
абзац сьомий після слова “Мінсоцполітики” доповнити словами “/Пенсійного фонду України”;
пункт 5 викласти в такій редакції:
“5. Для включення до Реєстру інформації про пільговика такий пільговик (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу) подає заяву про внесення відомостей до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, за формою згідно з додатком 2 (далі - заява), копії документів, що підтверджують право пільговика на пільги (з пред’явленням оригіналів зазначених документів), копію документа, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), зокрема копію, надану в електронній формі (за наявності в одержувача інформації технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних фізичної особи за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-комунікаційними засобами з використанням засобів технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації), або копію паспорта громадянина України, або свідоцтва про народження (на вибір) із внесеними даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або з відповідною відміткою у разі, коли особа через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред’являє паспорт громадянина України або тимчасове посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне/тимчасове проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), а також надає унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності) та будь-який офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання (за потреби):
до 30 листопада 2022 р. - структурним підрозділам з питань соціального захисту населення за зареєстрованим або фактичним місцем проживання пільговика;
з 1 грудня 2022 р. - органам Пенсійного фонду України.
Документами, що підтверджують фактичне місце проживання пільговика, є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та інший офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання пільговика, а в разі їх відсутності - акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи за формою, затвердженою Мінсоцполітики, який складається посадовою особою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади.
В акті обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи зазначаються:
відомості про пільговика (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності); інформація про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування)/фактичне місце проживання (вулиця, номер будинку, номер квартири, населений пункт, район, область, поштовий індекс);
відомості про осіб, які фактично проживають у житлі (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), родинний зв’язок (стосовно пільговика).
Зазначені відомості щодо педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу надаються бюджетними установами, казенними підприємствами та комунальними некомерційними підприємствами, що утворюються в результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров’я, де працюють такі особи, уповноваженим органам.
Заява з необхідними документами та/або відомостями також подається до уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадових осіб центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження відповідному уповноваженому органу.
Заява з необхідними документами та/або відомостями подається до уповноваженого органу особисто, поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України або Єдиний державний вебпортал електронних послуг - за наявності технічної можливості).
Заяви з необхідними документами та/або відомостями для включення до Реєстру інформації про пільговиків приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.
Заяви з документами, необхідними для включення до Реєстру інформації про пільговиків (після формування електронної справи), у паперовій формі передаються не рідше ніж один раз на два тижні:
до 30 листопада 2022 р. - структурним підрозділам з питань соціального захисту населення;
з 1 грудня 2022 р. - органам Пенсійного фонду України.
Якщо пільговик з поважних причин (хвороба, інвалідність тощо) самостійно не може звернутися до уповноваженого органу, посадової особи виконавчого органу або посадової особи центру надання адміністративних послуг, така особа вживає заходів для включення інформації про пільговика до Реєстру.
Якщо під час наповнення Реєстру використовується інформація з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку громадян, до Реєстру включається інформація про пільговика без його особистої участі (за винятком інформації, що міститься у базі персональних даних - Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків).”;
абзаци перший і третій пункту 6 виключити;
пункти 7 і 8 викласти в такій редакції:
“7. У разі зміни зареєстрованого (задекларованого) або фактичного місця проживання пільговик або його законний представник повинен повідомити про це письмово:
до 30 листопада 2022 р. включно - структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
У разі зміни зареєстрованого (задекларованого) або фактичного місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, такий підрозділ вносить відповідні зміни до Реєстру.
У разі зміни зареєстрованого (задекларованого) або фактичного місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в структурному підрозділі з питань соціального захисту населення та стає на облік за новим місцем проживання.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за попереднім місцем проживання пільговика закриває його персональну облікову картку та видає пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкриває нову облікову картку з дати реєстрації пільговика;
з 1 грудня 2022 р. - органу Пенсійного фонду України.
Орган Пенсійного фонду України вносить відповідні зміни до Реєстру.
8. У разі зміни будь-яких відомостей, зазначених у пункті 2 цього Положення, що потребує коригування включеної до Реєстру інформації про пільговика, він повідомляє про це протягом 30 днів уповноваженому органу (до 30 листопада 2022 р. включно - структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, з 1 грудня 2022 р. - органу Пенсійного фонду України).”;
у додатку до Положення слово “Додаток” замінити словом і цифрою “Додаток 1”;
доповнити Положення додатком 2 такого змісту:
ЗАЯВА
про внесення відомостей до Єдиного державного
автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги”.
4. У Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 9, ст. 394; 2020 р., № 61, ст. 1981, № 89, ст. 2888; 2021 р., № 4, ст. 212):
1) у пункті 3:
абзац перший після слів “районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій” доповнити словами “(військових адміністрацій)”;
абзац третій після слів “територіальної громади” доповнити словами “або військової адміністрації”;
2) у підпункті 1 пункту 10 слова “в центрі зайнятості” замінити словами “у філії регіонального/міжрегіонального центру зайнятості (або міському, районному, міськрайонному центрі зайнятості - до дати припинення їх діяльності) (далі - центр зайнятості)”;
3) пункт 111 викласти в такій редакції:
“111. Державна соціальна допомога призначається, якщо у складі малозабезпеченої сім’ї є особа, яка отримувала допомогу по частковому безробіттю відповідно до статті 47 Закону України “Про зайнятість населення”.”;
4) абзац п’ятий пункту 16 викласти в такій редакції:
“якщо реєстрацію особи (включеної до складу малозабезпеченої сім’ї) як безробітної припинено з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим - двадцять першим, двадцять четвертим підпункту 1, підпунктами 2-4 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 80, ст. 2662), - з місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла інформація з центру зайнятості;”.
5. У підпункті 2 пункту 10 Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2003 р. № 426 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 14, ст. 625; 2004 р., № 6, ст. 321; 2005 р., № 23, ст. 1282; 2006 р., № 42, ст. 2809; 2019 р., № 36, ст. 1263):
1) в абзаці першому слова і цифру “до 5 числа наступного періоду” виключити;
2) в абзаці третьому слова “органам праці та соціального захисту населення” виключити;
3) доповнити підпункт абзацами такого змісту:
“органам соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 20 числа, у грудні 2022 р. до 10 числа;
органам Пенсійного фонду України - до 20 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.”.
6. У Положенні про Пенсійний фонд України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 60, ст. 1652; 2017 р., № 41, ст. 1278; 2018 р., № 37, ст. 1294; 2020 р., № 71, ст. 2265; 2021 р., № 1, ст. 43):
1) у пункті 3:
абзац другий замінити абзацами такого змісту:
“реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу;
ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, осіб, які мають право на пільги, а також отримувачів житлових субсидій;”.
У зв’язку з цим абзаци третій і четвертий вважати відповідно абзацами четвертим і п’ятим;
2) у підпункті 6 пункту 4:
доповнити підпункт після абзацу четвертого новим абзацом такого змісту:
“внесення відомостей до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій та їх використання;”.
У зв’язку з цим абзаци п’ятий - одинадцятий вважати відповідно абзацами шостим - дванадцятим;
доповнити підпункт абзацом такого змісту:
“призначення, нарахування (перерахунок) та виплата житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, а також надання одержувачам зазначених пільг та житлових субсидій інформації, визначеної законодавством;”.
7. У Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 389 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 49, ст. 1570, № 53, ст. 1719; 2016 р., № 35, ст. 1368; 2017 р., № 2, ст. 44, № 59, ст. 1791; 2020 р., № 3, ст. 161):
1) пункт 6 після слів “у м. Києві держадміністрацій” доповнити словами “(військових адміністрацій)”, а після слів “право на пільги” - словами “(далі - Реєстр)”;
2) у пункті 7 слова “Територіальні органи” замінити словом “Органи”;
3) у пункті 8:
абзац перший після слів “подають до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення” доповнити словами і цифрами “до 30 листопада 2022 р.”;
4) у пункті 9:
абзац перший після слів “Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення” доповнити словами і цифрами “до 30 листопада 2022 р.”;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
“Органи Пенсійного фонду України визначають з 1 грудня 2022 р. середньомісячний сукупний дохід у розрахунку на одну особу сімей пільговиків, інформація про яких внесена до Реєстру, відповідно до абзацу першого цього пункту.
Відомості про доходи органи Пенсійного фонду України отримують у п’ятиденний строк за запитами від ДПС у порядку, встановленому Пенсійним фондом України і Мінфіном.
Відомості про соціальну допомогу (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій і установ незалежно від форми власності) органи Пенсійного фонду України отримують у п’ятиденний строк за запитами від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики.”;
5) абзац другий пункту 10 після слів “Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” доповнити словами “/орган Пенсійного фонду України (далі - уповноважений орган)”;
6) в абзаці другому пункту 11 слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважений орган”;
7) у пункті 12:
в абзаці першому слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення письмово” замінити словами “уповноважений орган письмово або через особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України”;
в абзаці другому слова “структурного підрозділу з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженого органу”;
в абзаці третьому слова “структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважений орган”.
8. У додатку до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 85, ст. 2850; 2021 р., № 35, ст. 2064):
1) у розділі “Мінсоцполітики” позицію “Єдиний державний реєстр житлових субсидій” виключити;
2) розділ “Пенсійний фонд України” доповнити такою позицією:
“Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій”.
9. В абзаці третьому пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1045 “Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) закладів фахової передвищої та вищої освіти” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 4, ст. 148; 2020 р., № 23, ст. 849) слова “Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги” замінити словами “інформаційній базі даних про студентів (курсантів) закладів фахової передвищої та вищої освіти”.
10. У Положенні про Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. № 182 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 25, ст. 903):
1) у пункті 7:
абзац перший викласти в такій редакції:
“7. Реєстр складається з відомостей структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад/органів Пенсійного фонду України (далі - уповноважені органи), які акумулюються в єдину базу даних.”;
в абзаці другому слово “Мінсоцполітики” замінити словами “Пенсійний фонд України”;
2) у пункті 9:
абзац четвертий замінити абзацами такого змісту:
“унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
реквізити паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне/тимчасове проживання, посвідчення біженця або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України);”.
У зв’язку з цим абзаци п’ятий - одинадцятий вважати відповідно абзацами шостим - дванадцятим;
в абзаці восьмому слова “реквізити паспорта громадянина України або посвідки на постійне проживання, або посвідки на тимчасове проживання” замінити словами “унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), реквізити паспорта громадянина України, свідоцтва про народження або тимчасового посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне/тимчасове проживання, посвідчення біженця або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України)”;
3) у пункті 10:
абзац перший після слова “Мінсоцполітики” доповнити словами “, Пенсійний фонд України”;
абзац другий після слова “Мінсоцполітики” доповнити словами “, Пенсійним фондом України”.
11. У постанові Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 36, ст. 1263, № 69, ст. 2390; 2020 р., № 3, ст. 161, № 37, ст. 1208, № 89, ст. 2888; 2021 р., № 1, ст. 45, № 35, ст. 2098, № 37, ст. 2203, № 66, ст. 4186, № 88, ст. 5668):
1) доповнити постанову пунктом 31 такого змісту:
“31. Установити, що пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються у грошовій безготівковій або готівковій формі до грудня 2022 р. включно.
Із січня 2023 р. пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України.”;
2) у Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженому зазначеною постановою:
пункт 2 після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту:
У зв’язку з цим абзаци третій і четвертий вважати відповідно абзацами четвертим і п’ятим;
розділ “Особливості надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу” замінити розділами такого змісту:
31. Для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), або їх законні представники звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі:
до 30 листопада 2022 р. включно - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (або фактичним місцем проживання - у разі перебування на обліку в Реєстрі за фактичним місцем проживання);
починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються від заявників:
структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30 листопада 2022 р. в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія);
органами Пенсійного фонду України - починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).
Заяви з необхідними документами та/або відомостями також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження структурному підрозділу з питань соціального захисту населення/органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважений орган).
Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями (після формування електронної справи) у паперовій формі передаються уповноваженому органу не рідше ніж раз на два тижні.
Особливості надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу
32. Пільга на придбання твердого палива призначається у разі ненадання в житловому приміщенні комунальної послуги з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та невикористання природного газу або електричної енергії для індивідуального опалення.
33. Якщо пільговик, який змінив протягом бюджетного періоду зареєстроване (задеклароване) або фактичне місце проживання з вибуттям за межі району (міста), звертається за призначенням пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу, він подає довідку щодо отримання/неотримання відповідної пільги за попереднім зареєстрованим (задекларованим) або фактичним місцем проживання.
У разі зміни умов проживання пільговика (підключення житла до системи газо-, тепло-, електропостачання для його опалення) отримані ним кошти у готівковій формі на придбання твердого палива і скрапленого газу або тверде паливо і скраплений газ не повертаються. Пільги на оплату послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення житла надаються пільговику з наступного бюджетного періоду.
У разі зміни протягом бюджетного періоду будь-якого іншого виду опалення житла особи на пічне опалення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу надаються виходячи з кількості місяців, що залишилися до кінця бюджетного періоду, та середньомісячної вартості або кількості твердого палива і скрапленого газу, визначеної шляхом ділення річної вартості або кількості твердого палива і скрапленого газу на 12 місяців.
Абзац перший цього пункту застосовується до 30 листопада 2022 р. включно.”;
в абзаці другому пункту 4 слова “структурними підрозділами з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженими органами”;
у пункті 5:
в абзаці першому слова і цифри “структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 20 числа кожного місяця” виключити;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
“Зазначена інформація надається:
структурним підрозділам з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 20 числа, у грудні 2022 р. до 11 числа;
органам Пенсійного фонду України - до 20 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.”;
доповнити пункт після абзацу другого новим абзацом такого змісту:
“Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку розміру пільги застосовуються тільки щодо однієї комунальної послуги (крім випадків, коли в багатоквартирних житлових будинках споживачам, що встановили автономні системи опалення, нараховується плата за послугу з постачання теплової енергії (в частині витрат теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку).”.
У зв’язку з цим абзаци третій - шостий вважати відповідно абзацами четвертим - сьомим;
в абзаці шостому слова “структурному підрозділу з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженому органу”;
у пункті 6:
в абзаці першому слова “Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних” замінити словами “На підставі даних”, а слова і цифри “до 25 числа” виключити;
доповнити пункт після абзацу третього новими абзацами такого змісту:
“Зазначені розрахунки проводяться:
структурними підрозділами з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа;
органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.
Для забезпечення нарахування пільг із січня 2023 р. Пенсійним фондом України державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” здійснює міграцію Реєстру станом на 1 січня 2023 року.”.
У зв’язку з цим абзаци четвертий - шостий вважати відповідно абзацами восьмим - десятим;
абзац десятий викласти в такій редакції:
“Уповноважений орган інформує особу про призначення (непризначення) пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу, а за заявою пільговика надає йому інформацію про розрахунок розміру пільги на оплату житлово-комунальних послуг, у тому числі через особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.”;
у пункті 7:
перше речення після цифр і слів “15 жовтня (15 травня)” доповнити словами і цифрами “ , але не пізніше 15 жовтня 2022 р.”;
доповнити пункт після абзацу п’ятого новим абзацом такого змісту:
“Починаючи із січня 2023 р. органи Пенсійного фонду України надають щомісяця до 27 числа управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці.”.
У зв’язку з цим абзаци шостий і сьомий вважати відповідно абзацами сьомим і восьмим;
абзаци сьомий і восьмий виключити;
у пункті 8:
в абзаці першому слова “структурними підрозділами з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженими органами, Пенсійним фондом України”;
абзац третій викласти в такій редакції:
“Порядок формування виплатних документів на виплату пільг, інші відносини, що виникають між Пенсійним фондом України, його територіальними органами та уповноваженими банками, а також організацією, що здійснює виплату та доставку пенсій та грошової допомоги, під час виплати пільг, визначаються відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 “Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках” (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636) та від 16 грудня 2020 р. № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 1, ст. 43).”;
в абзаці четвертому слова “структурних підрозділів з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноважених органів”;
перше речення абзацу шостого після слів “пільговики звертаються” доповнити словами і цифрами “до 1 червня 2023 р.”;
абзац перший пункту 9 після слів “АТ “Ощадбанк” веде” доповнити словами і цифрами “до 31 грудня 2023 р.”;
підпункт 7 пункту 11 після слів “наступних періодів” доповнити словами і цифрами “, але не пізніше грудня 2022 р.”;
у пункті 12:
в абзаці першому слова “та загальні суми до сплати, що включають заборгованість (переплату) за попередні періоди” виключити;
доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту:
“За наявності на особовому рахунку пільговика в управителя, об’єднанні, виконавців комунальних послуг переплати за житлово-комунальні послуги управитель, об’єднання, виконавці комунальних послуг не включають дані про такого пільговика до реєстру нарахованих сум платежів пільговикам.”.
У зв’язку з цим абзаци другий і третій вважати відповідно абзацами третім і четвертим;
в абзаці четвертому підпункту 4 слова “, суми до сплати, що включають заборгованість (переплату) за попередні періоди” виключити;
доповнити Порядок пунктом 121 такого змісту:
“121. АТ “Ощадбанк” проводить до 1 червня 2023 р. перерахування коштів пільг на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг відповідно до пункту 12 цього Порядку.
Залишки коштів на рахунку для виплати пільг, відображені на облікових записах пільговиків, які утворилися станом на 1 червня 2023 р., виплачуються пільговикам АТ “Ощадбанк” відповідно до пункту 13 цього Порядку.”;
в абзаці шостому пункту 13 слова “структурним підрозділом з питань соціального захисту населення” замінити словами “уповноваженим органом”;
абзац перший пункту 131 викласти в такій редакції:
“131. Повернення надміру перерахованих (виплачених) коштів пільг у грошовій безготівковій формі, що нараховувалися структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, здійснюється до 30 листопада 2022 р. у такій послідовності:”;
пункт 14 викласти в такій редакції:
“14. Виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсій та грошової допомоги, за місцем фактичного проживання або на рахунок в АТ “Ощадбанк”, який відкривається органами Пенсійного фонду України без заяви пільговика.
Відшкодування витрат на оплату послуг з виплати і доставки пільг за місцем фактичного проживання одержувачів здійснюється уповноваженими органами за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі.”;
в абзаці першому слова “через виплатні об’єкти АТ “Укрпошта” виключити;
абзац другий викласти в такій редакції:
“письмового звернення одного із членів сім’ї, поданого до уповноваженого органу не пізніше дати закінчення бюджетного періоду;”;
пункт 15 викласти в такій редакції:
“15. Виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється в такій послідовності:
1) у вересні - грудні 2022 р.:
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення формують у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа інформацію (реєстри) нарахованих у поточному місяці у грошовій готівковій формі пільг окремо:
- для виплати через уповноважені банки;
- для виплати через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги, і подають їх державному підприємству “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” захищеними каналами зв’язку;
державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” протягом двох робочих днів узагальнює отриману інформацію (реєстри) та формує окремі реєстри реєстрів нарахованих у грошовій готівковій формі пільг за відповідним способом виплати, які передає Пенсійному фонду України;
Мінсоцполітики не пізніше 2 числа місяця, що настає за місяцем нарахування пільг, за умови виділення асигнувань з державного бюджету перераховує кошти на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ “Ощадбанк”, згідно із загальними сумами в реєстрах реєстрів нарахованих у грошовій готівковій формі пільг;
Пенсійний фонд України перераховує кошти на виплату пільг пільговикам:
- на рахунок, відкритий в уповноваженому банку, - протягом двох робочих днів;
- через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги, - до 25 числа місяця, що настає за місяцем, за який нараховані пільги, згідно з графіком виплати пенсії;
Пенсійний фонд України за результатами виплати пільг формує заявку на оплату послуг, пов’язаних із виплатою та доставкою пільг через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги, і до 1 числа місяця, що настає за місяцем виплати, подає її Мінсоцполітики;
Мінсоцполітики протягом наступних п’яти робочих днів перераховує кошти Пенсійному фонду України згідно з поданою заявкою на оплату зазначених послуг;
2) починаючи з нарахувань пільг за січень 2023 р.:
органи Пенсійного фонду України розраховують щомісяця до 25 числа суми пільг за поточний місяць. Згідно з відповідними розрахунками Пенсійний фонд України формує щомісяця заявку щодо потреби в коштах на виплату пільг разом з потребою на оплату послуг, пов’язаних із виплатою та доставкою пільг через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги, в якій враховує невиплачені та повернуті кошти на виплату пільг і яку протягом наступного робочого дня передає Мінсоцполітики, окремо на оплату житлово-комунальних послуг на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу;
Мінсоцполітики не пізніше 2 числа місяця, що настає за місяцем нарахування пільг, за умови виділення асигнувань з державного бюджету перераховує відповідні кошти на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ “Ощадбанк”, згідно з поданою заявкою;
Пенсійний фонд України перераховує кошти на виплату пільг пільговикам:
- які до грудня 2022 р. включно отримували пільги у грошовій готівковій формі, а також звернулися для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу починаючи з грудня 2022 р.:
на рахунок, відкритий в уповноваженому банку, - протягом двох робочих днів;
через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги, - до 25 числа місяця, що настає за місяцем, за який нараховані пільги, згідно з графіком виплати пенсії;
- які до грудня 2022 р. включно отримували пільги у грошовій безготівковій формі і отримують пенсію, - шляхом перерахування коштів на пенсійні рахунки в уповноважених банках або через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги, де особа одержує пенсію, згідно з графіком виплати пенсії;
- які до грудня 2022 р. включно отримували пільги у грошовій безготівковій формі і не отримують пенсії, - шляхом перерахування коштів на виплату пільг на їх поточні рахунки, відкриті в АТ “Ощадбанк” за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пільги з відкриттям рахунка в банку, про що органи Пенсійного фонду України інформують пільговиків (у паперовій формі або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України), і виплати відповідних коштів одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з АТ “Ощадбанк”.
Суми пільг, зараховані на такі поточні рахунки, повертаються АТ “Ощадбанк” Пенсійному фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня відмови банком в укладенні договору банківського рахунка з підстав, визначених законодавством та/або нормативними актами Національного банку, а також не пізніше ніж наступного операційного дня від дня закінчення шестимісячного строку з дати відкриття такого рахунка, якщо протягом цього строку одержувачем не укладено договору банківського рахунка. При цьому АТ “Ощадбанк” повідомляє Пенсійному фонду України про причини повернення сум пільг.
У разі звернення одержувача, яким не укладено договору банківського рахунка, до органу Пенсійного фонду України у визначеному законодавством порядку, в тому числі надіслання одержувачем письмової заяви поштовим відправленням, щодо виплати пільги через поточний рахунок, відкритий в іншому уповноваженому банку, або щодо виплати пільги за його місцем проживання через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги, суми пільг, зараховані на поточний рахунок, через який здійснювалися виплати до такого звернення, повертаються АТ “Ощадбанк” Пенсійному фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня надходження до АТ “Ощадбанк” відповідної вимоги Пенсійного фонду України.
Повернуті АТ “Ощадбанк” Пенсійному фонду України кошти виплачуються пільговику у визначений ним спосіб.”;
пункт 16 виключити;
пункт 17 викласти в такій редакції:
“17. Невиплачені пільговику кошти враховуються уповноваженими органами під час надання пільги в наступних періодах.”;
у пункті 18 слова “Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення” замінити словами “Уповноважені органи”;
пункт 19 викласти в такій редакції:
“19. Пільговик зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу (до 30 листопада 2022 р. включно - структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, з 1 грудня 2022 р. - органам Пенсійного фонду України) про зміну всіх обставин, які впливають на надання пільг.
Суми пільг, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пільговика, на вимогу уповноваженого органу повертаються пільговиком.
Кошти надміру перерахованої (виплаченої) пільги повертаються пільговиками на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ “Ощадбанк”.
Кошти минулих бюджетних періодів, які повернулися на рахунок Пенсійного фонду України, не пізніше 10 числа місяця, що настає після закінчення кварталу, та не пізніше 26 грудня поточного року повертаються на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі.
Повернуті кошти Мінсоцполітики використовує з дотриманням вимог бюджетного законодавства.
У разі відмови пільговика добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) пільги питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.”;
доповнити Порядок додатком такого змісту:
ЗАЯВА
про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу”.
12. Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 247 “Про особливості надання житлових субсидій” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 29, ст. 1044; 2021 р., № 66, ст. 4186) виключити.
13. У постанові Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 “Деякі питання виплати державної соціальної допомоги” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 61, ст. 1981; 2021 р., № 4, ст. 212, № 13, ст. 544, № 56, ст. 3462, № 91, ст. 5880; 2022 р., № 25, ст. 1340):
1) пункт 4 постанови після слів “державним адміністраціям” доповнити словами “(військовим адміністраціям)”;
2) у Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженому зазначеною постановою:
абзац сьомий пункту 5 замінити абзацами такого змісту:
“допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам;
компенсація витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період дії воєнного стану;”.
У зв’язку з цим абзаци восьмий - одинадцятий вважати відповідно абзацами дев’ятим - дванадцятим;
перше речення абзацу п’ятого пункту 9 після слів “захисту населення” доповнити словами “/органу Пенсійного фонду України”;
у пункті 13:
в абзаці другому слова “в центрі зайнятості” замінити словами “у філії регіонального/міжрегіонального центру зайнятості (або міському, районному, міськрайонному центрі зайнятості - до припинення їх діяльності) (далі - центр зайнятості)”;
в абзаці четвертому слова і цифри “, допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” замінити словами і цифрами “допомога по частковому безробіттю відповідно до статті 47 Закону України “Про зайнятість населення”;
у пункті 14:
в абзаці восьмому підпункту 2 слова і цифри “, допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” замінити словами і цифрами “допомога по частковому безробіттю відповідно до статті 47 Закону України “Про зайнятість населення”;
доповнити пункт підпунктом 3 такого змісту:
“3) для осіб, яких у період воєнного стану в Україні звільнено з роботи або в цей період вони втратили роботу, зареєстровані у Державній службі зайнятості як безробітні і їм призначено допомогу по безробіттю, - розмір призначеної допомоги по безробіттю згідно з підпунктом 1 цього пункту.
При цьому не враховується сума отриманої заробітної плати в періоді, за який враховуються доходи, інформацію про які надано ДПС.”.
14. Абзац перший пункту 2 Порядку здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1035 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 81, ст. 5163), викласти в такій редакції:
“2. Державний контроль здійснюється з метою забезпечення дотримання структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, органами Пенсійного фонду України (в частині надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу), а також закладами різних типів, форм власності та підпорядкування, зокрема спеціальними виховними установами, в яких передбачено цілодобове перебування дітей, закладами освіти (в частині здійснення контролю за станом виховної роботи з дітьми) (далі - об’єкт державного контролю) вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та стосовно дотримання прав дітей.”.
15. У постанові Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 214 “Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1301, ст. 1340):
1) пункт 2 викласти в такій редакції:
органи Пенсійного фонду України після припинення чи скасування воєнного стану інформують пільговиків, яким виплату пільг було продовжено відповідно до пункту 1 цієї постанови, про необхідність протягом одного місяця оновлення документів, необхідних для продовження отримання пільг;
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад після припинення чи скасування воєнного стану інформують одержувачів, яким виплату державної соціальної допомоги продовжено відповідно до пункту 1 цієї постанови, про необхідність протягом одного місяця оновлення документів, необхідних для продовження отримання допомоги.”;
2) доповнити постанову пунктом 3 такого змісту:
“3. Установити, що перерахунок пільг, виплачених згідно із цією постановою, проводиться органами Пенсійного фонду України протягом двох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або за зверненням пільговика за умови надання ним документів, необхідних для проведення перерахунку, зокрема щодо складу сім’ї, доходів пільговика та членів його сім’ї, цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.”.
16. У постанові Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1302, № 43, ст. 2328):
1) у пункті 1:
абзац перший після слів “(далі - органи соціального захисту населення)” доповнити словами “/органи Пенсійного фонду України”;
абзац перший після слів “державного підприємства “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” доповнити словами “/Пенсійного фонду України”;
абзац другий викласти в такій редакції:
“Державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики”/Пенсійний фонд України формують інформацію (реєстри) щодо одержувачів грошової допомоги, пільг та житлових субсидій, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення/органах Пенсійного фонду України, які не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та фінансування виплат:”;
перше речення абзацу сьомого викласти в такій редакції: “У разі коли протягом 30 календарних днів з дати зарахування грошових переказів АТ “Ощадбанк” одержувачам грошової допомоги, пільг та житлової субсидії одержувачі не звернулися за отриманням грошових переказів, відповідні кошти повертаються до АТ “Ощадбанк” для їх повернення Міністерству соціальної політики/Пенсійному фонду України не пізніше ніж протягом трьох робочих днів після закінчення такого періоду разом з реєстрами осіб, яким не здійснено виплату грошового переказу.”;
перше речення абзацу восьмого після слів “Міністерству соціальної політики” доповнити словами “/Пенсійному фонду України”;
абзац дев’ятий після слів “Міністерству соціальної політики” доповнити словами “/Пенсійному фонду України”;
абзац другий підпункту 3 викласти в такій редакції:
“Незараховані суми коштів не пізніше ніж протягом наступного операційного дня після їх надходження повертаються банками до акціонерного товариства “Ощадбанк” для їх повернення Міністерству соціальної політики/Пенсійному фонду України протягом трьох операційних днів після надходження коштів від банків. Водночас акціонерне товариство “Ощадбанк” подає Міністерству соціальної політики/Пенсійному фонду України в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, інформацію про прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) одержувача, банківський рахунок (за стандартом IBAN), причини незарахування коштів, суму і дату повернення коштів на рахунок Міністерства соціальної політики/ Пенсійного фонду України.”;
{Підпункт 2 пункту 16 втратив чинність на підставі Постанови КМ № 521 від 08.05.2024 - застосовується з 1 червня 2024 року}
3) пункт 3 викласти в такій редакції:
орган соціального захисту населення протягом двох місяців з дати відновлення роботи або припинення чи скасування дії правового режиму воєнного стану проводить звіряння інформації про виплачені згідно із цією постановою грошові допомоги з метою запобігання повторній виплаті та у разі потреби проводить перерахунок їх розміру.".
{Абзац четвертий підпункту 3 пункту 16 втратив чинність на підставі Постанови КМ № 521 від 08.05.2024 - застосовується з 1 червня 2024 року}
{Пункт 17 втратив чинність на підставі Постанови КМ № 521 від 08.05.2024 - застосовується з 1 червня 2024 року}