Про затвердження Положення про реєстрацію платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку
№ 156 від 05.12.2023
№ 70 від 21.06.2024}
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 24, 71, 73, 79 Закону України "Про платіжні послуги", з метою встановлення порядку реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про реєстрацію платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг (далі - Положення), що додається.
2. Національний банк України (далі - Національний банк) відповідно до вимог пункту 8 розділу VIII Закону України "Про платіжні послуги" (далі - Закон) забезпечує внесення до Реєстру платіжної інфраструктури (далі - Реєстр) відомостей щодо платіжних систем та їх учасників, відомості про яких унесені до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури (далі - Реєстр платіжних систем). До Реєстру вносяться відомості щодо платіжних систем та їх учасників, які на день введення в дію Закону містились у Реєстрі платіжних систем.
3. Платіжні організації платіжних систем, відомості про яких включені до Реєстру платіжних систем, зобов'язані:
1) протягом строку, визначеного в підпункті 1 пункту 9 розділу VIII Закону, подати до Національного банку повідомлення про наміри щодо подальшої роботи платіжної системи в Україні;
2) за наявності наміру продовжувати роботу платіжної системи в Україні привести свою діяльність у відповідність до Закону протягом строку, визначеного в підпункті 2 пункту 9 розділу VIII Закону.
Повідомлення платіжної організації платіжної системи, у якому зазначатиметься про припинення надання послуг платіжної системи, повинно містити запевнення Національного банку про завершення розрахунків у платіжній системі, відсутність зобов'язань перед учасниками цієї платіжної системи та користувачами.
4. Реєстрація платіжних систем, оператори яких повідомили Національний банк про припинення надання послуг платіжної системи, та учасників цих платіжних систем вважається скасованою з дня внесення відомостей про це до Реєстру. Національний банк протягом 10 робочих днів із дня скасування реєстрації платіжної системи та її учасників повідомляє оператора платіжної системи та учасників цієї платіжної системи про дату виключення відомостей про них із Реєстру.
5. Технологічні оператори платіжних послуг (далі - технологічні оператори), відомості про яких унесені Національним банком до Реєстру відповідно до пункту 10 розділу VIII Закону, але які не мають наміру продовжувати діяльність технологічного оператора, зобов'язані протягом 30 календарних днів із дня набрання чинності цією постановою подати до Національного банку повідомлення про припинення надання послуг технологічного оператора, що повинно містити запевнення Національного банку про відсутність зобов'язань за договором про надання послуг у платіжній системі перед платіжною організацією платіжної системи та учасниками платіжної системи.
Реєстрація технологічних операторів, які повідомили Національний банк про припинення надання послуг технологічного оператора, вважається скасованою з дня внесення відомостей про це до Реєстру. Національний банк протягом 10 робочих днів із дня скасування реєстрації технологічного оператора повідомляє технологічного оператора про дату виключення відомостей про нього з Реєстру.
6. Документи, які були подані платіжними організаціями платіжних систем, учасниками платіжних систем, операторами послуг платіжної інфраструктури відповідно до Положення про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 лютого 2014 року № 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 березня 2014 року за № 348/25125 (зі змінами) (далі - Положення № 43), до дня набрання чинності цією постановою та рішення щодо розгляду яких Національним банком на день набрання чинності цією постановою не прийнято, вважаються залишеними без розгляду. Національний банк повідомляє таких осіб про залишення документів без розгляду та повертає документи, що були подані в паперовій формі, поштою з повідомленням про вручення.
7. Оператори платіжних систем, учасники платіжних систем, технологічні оператори, відомості про яких унесено до Реєстру, для продовження своєї діяльності не зобов'язані подавати до Національного банку оновлені згідно з вимогами Положення документи.
Оператори платіжних систем, учасники платіжних систем та технологічні оператори зобов'язані подати до Національного банку оновлені згідно з вимогами Положення документи за потреби узгодження з Національним банком змін до документів, на підставі яких вони здійснюють діяльність на платіжному ринку.
8. Свідоцтва про узгодження правил/змін до правил платіжної системи, реєстраційні свідоцтва, видані Національним банком відповідно до Положення № 43, втрачають чинність з дня внесення Національним банком відомостей до Реєстру відповідно до пункту 2 цієї постанови та поверненню до Національного банку не підлягають.
9. Банки, які надають послуги технологічного оператора операторам платіжних систем, надавачам фінансових платіжних послуг (включаючи учасників платіжних систем), зобов'язані протягом трьох місяців із дня набрання чинності цією постановою повідомити про це Національний банк.
Повідомлення повинно включати таку інформацію:
1) повне та скорочене найменування оператора платіжної системи/надавача платіжних послуг/учасника платіжної системи;
2) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України;
3) найменування платіжної системи (у разі надання послуг оператору платіжної системи або учаснику платіжної системи);
4) дату початку надання послуг оператору платіжної системи, надавачу платіжних послуг, учаснику платіжної системи.
10. Оператори платіжних систем, учасники платіжних систем, технологічні оператори до затвердження Національним банком тарифів на послуги, плату за розгляд пакета документів, визначену в пункті 43 розділу III Положення, не вносять та копію документа, що підтверджує здійснення такої плати, передбачену в підпункті 4 пункту 46, підпункті 3 пункту 49, підпункті 3 пункту 58, підпункті 4 пункту 59 розділу IV, підпункті 6 пункту 70, підпункті 2 пункту 72 розділу VI, підпункті 5 пункту 92, підпункті 2 пункту 93 розділу VIII Положення, не подають. Неподання такого документа не є підставою для залишення пакета документів без розгляду.
11. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Олексія Шабана.
12. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
ПОЛОЖЕННЯ
про реєстрацію платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг
{У тексті Положення та додатка 2 до Положення слова “із здійсненням” у всіх відмінках замінено словами “з провадженням” у відповідних відмінках згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
1. Це Положення розроблено відповідно до статей 24, 71, 73, 79 Закону України "Про платіжні послуги" (далі - Закон про платіжні послуги) і визначає порядок включення/внесення (далі - внесення) та виключення Національним банком України (далі - Національний банк) до/з Реєстру платіжної інфраструктури (далі - Реєстр) відомостей про:
1) внутрішньодержавні платіжні системи та міжнародні платіжні системи, операторами яких є резиденти (далі - платіжна система, оператором якої є резидент);
2) міжнародні платіжні системи, операторами яких є нерезиденти;
3) учасників внутрішньодержавних платіжних систем та міжнародних платіжних систем;
4) технологічних операторів платіжних послуг (далі - технологічний оператор).
2. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) власник - особа, яка прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами володіє акціями або частками юридичної особи, чи правом голосу за акціями (частками) у статутному капіталі юридичної особи або незалежно від формального володіння має можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи. Власником також є кінцевий бенефіціарний власник;
2) дата подання повного пакета документів - дата реєстрації в Національному банку пакета документів, поданого в повному обсязі для здійснення процедури, передбаченої цим Положенням, та який відповідає вимогам законодавства України і цього Положення;
3) електронна копія оригіналу документа в паперовій формі - візуальне подання паперового документа в електронній формі, отримане шляхом сканування оригіналу паперового документа, відповідність оригіналу якого засвідчено кваліфікованим електронним підписом, що накладено на документ з дотриманням вимог законодавства України у сфері електронних довірчих послуг та електронного документообігу заявника/нотаріуса;
31) суб’єкт платіжної системи - оператор платіжної системи, розрахунковий банк (розрахункові банки), технологічний оператор (технологічні оператори), учасники платіжної системи;
{Пункт 2 розділу I доповнено новим підпунктом 31 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
4) уповноважена особа Національного банку - заступник Голови Національного банку, який здійснює загальне керівництво та контролює діяльність самостійних підрозділів Національного банку за вертикаллю підпорядкування "Пруденційний нагляд", керівник із ліцензування;
5) уповноважена установа - юридична особа, яка відповідно до повноважень, наданих оператором міжнародної платіжної системи-нерезидентом, має право укладати від імені оператора міжнародної платіжної системи-нерезидента договори про участь у цій системі;
6) уповноважений орган Національного банку - колегіальний орган, який створений відповідно до статті 17 Закону України "Про Національний банк України" та якому Правлінням Національного банку делеговані певні повноваження, визначені розпорядчим актом Національного банку;
7) уповноважений представник - фізична особа, яка має право на вчинення відповідних дій від імені фізичної або юридичної особи на підставі закону, статуту, довіреності або іншого документа щодо надання таких повноважень відповідно до законодавства України;
8) учасник платіжної системи - прямий та непрямий учасники платіжної системи.
Термін "кваліфікована фондова біржа" у цьому Положенні вживається в значенні, наведеному в нормативно-правовому акті Національного банку, яким установлено вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються в значеннях, наведених у Законі про платіжні послуги, Законах України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги", інших законах України та нормативно-правових актах Національного банку з питань регулювання діяльності на платіжному ринку та порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні.
{Абзац дванадцятий пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
3. Вимоги цього Положення не поширюються на платіжні системи, оператором яких є Національний банк.
4. Реєстрація платіжної системи, учасника платіжної системи та технологічного оператора здійснюється шляхом внесення Національним банком відомостей про них до Реєстру.
Скасування реєстрації платіжної системи, учасника платіжної системи та технологічного оператора здійснюється шляхом виключення Національним банком відомостей про них з Реєстру.
5. Національний банк оприлюднює інформацію про реєстрацію/скасування реєстрації платіжної системи, учасника платіжної системи та технологічного оператора на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
6. Платіжна система має право здійснювати діяльність в Україні з дня внесення Національним банком відомостей про неї до Реєстру в порядку, визначеному цим Положенням.
Юридична особа має право здійснювати в Україні діяльність з надання послуг технологічного оператора лише після включення її до Реєстру в порядку, визначеному цим Положенням.
7. Оператор платіжної системи, учасник платіжної системи, технологічний оператор та розрахунковий банк мають право здійснювати діяльність у платіжній системі з дня внесення Національним банком відомостей про це до Реєстру.
8. Оператор платіжної системи не менше ніж за 15 робочих днів до початку використання комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки/знаку для товарів і послуг (далі - торговельна марка) платіжної системи, що відрізняються від офіційного найменування платіжної системи, повинен повідомити про це Національний банк.
Учасник платіжної системи, технологічний оператор не менше ніж за 15 робочих днів до початку використання комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки, що відрізняються від їх офіційного найменування, повинні повідомити про це Національний банк.
Повідомлення оператора платіжної системи, учасника платіжної системи, технологічного оператора надається в довільній формі та повинно містити інформацію про:
1) назву/позначення комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки;
2) дату початку використання комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки;
3) найменування платіжної системи, у якій планується використовувати комерційне (фірмове) найменування, торговельну марку (у разі такого використання);
4) правові підстави використання комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки (із наданням підтвердних документів).
Оператор платіжної системи, учасник платіжної системи та технологічний оператор протягом 15 робочих днів із дня внесення змін до інформації або появи нової інформації, передбаченої у повідомленні відповідно до пункту 8 розділу I цього Положення, повинен повідомити про це Національний банк.
Національний банк вносить відомості до Реєстру про комерційне (фірмове) найменування, торговельну марку, що відрізняються від офіційного найменування платіжної системи, учасника платіжної системи та технологічного оператора, за умови відповідності інформації, передбаченої у повідомленні відповідно до пункту 8 розділу I цього Положення, вимогам цього Положення та/або законодавства України.
9. Оператор платіжної системи, учасник платіжної системи та технологічний оператор має право надати Національному банку позначення торговельної марки для розміщення його на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку. Таке позначення надається в розмірі 400×300 px. у форматі png на прозорому фоні.
10. Оператор платіжної системи, учасник платіжної системи, технологічний оператор не менше ніж за 15 робочих днів до початку використання вебсайту/вебсайтів, на якому/яких розміщується інформація про надання послуг та/або надаються послуги користувачам платіжних послуг, повинні повідомити Національний банк про використання такого/таких вебсайту/вебсайтів.
Повідомлення надається в довільній формі та повинно містити інформацію про:
1) адресу вебсайту/вебсайтів та дату початку його/їх функціонування;
2) платіжні системи, у яких планується використовувати вебсайт/вебсайти (у разі такого використання);
3) перелік послуг, які надаватимуться з використанням вебсайту/вебсайтів.
Оператор платіжної системи, учасник платіжної системи, технологічний оператор протягом 15 робочих днів із дня внесення змін до інформації або появи нової інформації, передбаченої у повідомленні відповідно до пункту 10 розділу I цього Положення, повинні повідомити про це Національний банк.
Національний банк вносить відомості до Реєстру про вебсайт/вебсайти, на якому/яких розміщується інформація про надання послуг та/або надаються послуги користувачам платіжних послуг, за умови відповідності інформації, передбаченої у повідомленні відповідно до пункту 10 розділу I цього Положення, вимогам цього Положення.
{Абзац сьомий пункту 10 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
11. Оператор платіжної системи-резидент зобов'язаний не менше ніж за 15 робочих днів до дня початку/припинення використання в платіжній системі (включаючи учасників платіжної системи) послуг технологічного оператора-резидента (включаючи банк, що надає послуги технологічного оператора) повідомити про це Національний банк. Повідомлення повинно містити:
1) інформацію про технологічного оператора, який надає послуги в платіжній системі:
повне та скорочене найменування;
ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (далі - код за ЄДРПОУ);
дату початку/припинення надання послуг технологічним оператором;
2) інформацію про технологічного оператора, який надає послуги учаснику платіжної системи:
повне та скорочене найменування;
дату початку/припинення надання послуг технологічним оператором, а також найменування учасника, який користується його послугами;
3) запевнення, що діяльність технологічного оператора в платіжній системі відповідає умовам та порядку надання послуг технологічним оператором, що узгоджені з Національним банком, та правилам платіжної системи (надається під час надсилання повідомлення про початок використання послуг технологічного оператора).
Національний банк вносить до Реєстру відомості про технологічного оператора, який надає послуги учаснику платіжної системи, оператором якої є резидент, за умови, що можливість залучення учасником платіжної системи технологічного оператора передбачена узгодженими з Національним банком документами, які визначають умови та порядок діяльності платіжної системи.
{Пункт 11 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
12. Технологічний оператор (включаючи банк, що надає послуги технологічного оператора) зобов'язаний не менше ніж за 15 робочих днів до дня початку/припинення надання своїх послуг оператору та/або учаснику міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, відомості щодо яких внесено до Реєстру, повідомити про це Національний банк.
Повідомлення в довільній формі повинно містити інформацію про:
1) найменування платіжної системи, у якій надає послуги технологічний оператор;
2) найменування оператора платіжної системи або учасника платіжної системи, якому надається послуга технологічним оператором;
3) дату початку/припинення надання послуг технологічним оператором;
4) запевнення, що діяльність технологічного оператора в міжнародній платіжній системі відповідає умовам та порядку надання послуг технологічним оператором, а також умовам та порядку діяльності міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, що узгоджені з Національним банком (надається під час надсилання повідомлення про початок використання послуг технологічного оператора).
{Підпункт 4 пункту 12 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
Національний банк вносить до Реєстру відомості про технологічного оператора, який надає послуги учаснику міжнародної платіжної системи на території України, за умови, що можливість залучення учасником міжнародної платіжної системи технологічного оператора передбачена узгодженими з Національним банком документами, які визначають умови та порядок діяльності міжнародної платіжної системи.
{Пункт 12 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
II. Загальні вимоги до подання документів до Національного банку
13. Оператор платіжної системи, учасник платіжної системи, технологічний оператор, їх уповноважені представники/уповноважені установи (далі - заявник) подають до Національного банку документи в межах здійснення процедур за цим Положенням згідно з визначеними цим Положенням переліками та вимогами.
14. Заявник має право подати до Національного банку додаткові документи щодо його звернення з письмовим обґрунтуванням доцільності їх подання.
15. Документи, що подаються до Національного банку відповідно до цього Положення, повинні викладатися українською мовою, не містити виправлень і неточностей, а також розбіжностей між відомостями, викладеними у них, та/або отриманими з офіційних джерел.
16. Документи, складені іноземною мовою, для подання до Національного банку повинні бути перекладені на українську мову (правильність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально). Не перекладаються на українську мову документи, складені іноземною мовою, у разі одночасного наведення їх тексту українською мовою. Копії документів, що складені іноземною мовою, та/або переклад документа, складеного іноземною мовою, повинні бути засвідчені нотаріально.
17. Документи, видані компетентними органами в іноземній країні, для подання до Національного банку повинні бути легалізовані в установленому законом порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
18. Копії документів щодо юридичної особи, які видані компетентними органами в іноземній країні та легалізація яких не передбачена міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються до Національного банку за підписом керівника або іншого уповноваженого представника юридичної особи.
19. Заявник подає до Національного банку оригінал документа, якщо цим Положенням не встановлено права щодо подання копії документа.
20. Копія будь-якого документа, що подається до Національного банку згідно з цим Положенням, повинна бути засвідчена заявником. Заявник має право засвідчити копію будь-якого документа нотаріально, крім випадків, коли засвідчення документів нотаріально є обов'язковим.
21. Пакет документів, що подається до Національного банку відповідно до цього Положення, повинен містити копію документа, що підтверджує повноваження уповноваженого представника/уповноваженої установи заявника (крім банку) на подання та підпис документів від імені заявника (крім керівника заявника, інформація щодо якого міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).
{Пункт 21 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
22. Документи, передбачені цим Положенням, подаються до Національного банку в один із таких способів:
1) у паперовій формі з одночасним обов'язковим поданням сканованих копій цих документів на цифрових носіях інформації (USB-флешнакопичувачах) або засобами електронного зв'язку, що використовуються Національним банком для електронного документообігу;
2) у формі електронного документа та/або електронної копії оригіналу документа в паперовій формі - електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку - nbu@bank.gov.ua або іншими засобами електронного зв'язку, що використовуються Національним банком для електронного документообігу.
23. Документ, який складається з двох і більше аркушів, повинен бути пронумерований, а в паперовій формі - пронумерований та прошитий із зазначенням кількості аркушів та містити напис "Усього в цьому документі пронумеровано, прошито ______ аркушів" та підписаний уповноваженим представником заявника або особою, яка його видала.
24. Заявник на копіях документів у паперовій формі робить відмітку про засвідчення копії документа, що містить напис "Згідно з оригіналом" та зазначається найменування посади (за наявності), особистий підпис особи, яка засвідчує копію, її власне ім'я та прізвище, дата засвідчення копії. Відповідний напис повинен бути на кожній копії.
25. Електронні документи, електронні копії оригіналів документів у паперовій формі, скановані копії документів повинні мати коротку назву латинськими літерами, що відображає зміст і реквізити документа.
26. Скановані копії документів створюються шляхом сканування з документів у паперовій формі з урахуванням таких вимог:
1) документ сканується у файл формату pdf з чітким зображенням тексту документа;
2) сканована копія кожного окремого документа зберігається як окремий файл;
3) документи, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл;
4) роздільна здатність сканування повинна бути не нижче ніж 300 dpi.
27. Документи в окремих випадках, визначених у цьому Положенні, та на вимогу Національного банку подаються в електронній формі у форматі xlsx.
28. Національний банк у межах процедур, визначених цим Положенням, а також із питань дотримання вимог цього Положення має право здійснювати офіційну комунікацію із заявником, а також з його керівниками, власниками.
29. Заявник зобов'язаний надати Національному банку інформацію про свою адресу електронної пошти для здійснення офіційної комунікації з Національним банком.
Надана адреса електронної пошти є офіційною електронною адресою для комунікації Національного банку із заявником.
30. Заявник, а також його керівник зобов'язані:
1) отримувати інформацію, потрібну для дотримання вимог цього Положення;
2) повідомляти Національному банку про обставини або події, які можуть вплинути на виконання ним вимог цього Положення;
3) забезпечувати комунікацію щодо всіх питань, які можуть виникати у Національного банку у зв'язку з процедурами, передбаченими цим Положенням.
III. Загальний порядок розгляду документів Національним банком
31. Національний банк розглядає документи, які подаються до Національного банку відповідно до цього Положення для внесення до Реєстру відомостей про платіжну систему, учасника платіжної системи та технологічного оператора або в разі внесення змін до цих документів (далі - документи) протягом строку, визначеного цим Положенням для відповідної процедури.
32. Перебіг строку розгляду документів починається з дня, наступного за датою подання повного пакета документів.
33. Національний банк має право залишити пакет документів без розгляду в разі:
1) подання заявником неповного пакета документів у межах процедури, передбаченої цим Положенням;
2) оформлення поданих документів із порушенням вимог законодавства України та/або цього Положення;
3) отримання клопотання заявника про залишення пакета документів без розгляду.
Національний банк має право залишити пакет документів без розгляду протягом 15 робочих днів із дати отримання пакета документів або клопотання заявника.
34. Національний банк повідомляє заявника про залишення документів без розгляду із зазначенням підстав залишення документів без розгляду та повертає заявнику пакет документів, що був поданий у паперовій формі, поштою з повідомленням про вручення.
35. Заявник має право повторно подати документи, які були залишені без розгляду, лише після усунення причин, передбачених у підпунктах 1, 2 пункту 33 розділу III цього Положення, що стали підставою для залишення їх без розгляду.
36. Національний банк у межах процедур, визначених цим Положенням, має право:
1) вимагати з наведенням обґрунтування такої вимоги від заявника додаткову інформацію, документи, пояснення, потрібні для уточнення відомостей, що були подані до Національного банку, а також для повного та всебічного аналізу й прийняття ним мотивованого рішення відповідно до цього Положення;
2) надати заявникові зауваження та/або пропозиції до поданих документів, якщо документи не відповідають вимогам цього Положення та/або законодавства України;
3) повернути заявникові документи, подані відповідно до вимог цього Положення.
37. Національний банк установлює строк подання заявником визначених у підпункті 1 пункту 36 розділу III цього Положення інформації, документів, пояснень та/або доопрацьованих документів відповідно до зауважень та/або пропозицій, наданих Національним банком відповідно до підпункту 2 пункту 36 розділу III цього Положення. Перебіг строку розгляду документів зупиняється та поновлюється після отримання всіх додаткових/доопрацьованих документів, інформації та пояснень або після спливу встановленого строку їх подання.
38. Національний банк має право продовжити строк подання всіх додаткових та/або доопрацьованих документів, передбачений у пункті 37 розділу III цього Положення, на підставі обґрунтованого клопотання заявника про продовження відповідного строку, але не більше ніж на 30 робочих днів.
39. Національний банк має право залишити документи без розгляду в разі спливу строку подання інформації, документів, пояснень та/або доопрацьованих документів, передбаченого в пункті 37 розділу III цього Положення, або в разі спливу строку, установленого відповідно до пункту 38 розділу III цього Положення, протягом 15 робочих днів із дати спливу строку. Національний банк повідомляє заявника про залишення документів без розгляду та повертає заявнику пакет документів, що був поданий у паперовій формі, поштою з повідомленням про вручення.
{Пункт 39 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
40. Національний банк має право продовжити строк розгляду документів не більше ніж на 30 робочих днів за потреби перевірки достовірності поданих документів/інформації та/або отримання додаткових документів/інформації. Національний банк повідомляє заявника про продовження строку розгляду документів і строк, на який його продовжено.
41. Національний банк має право повернути документи, подані відповідно до вимог цього Положення, у разі невідповідності поданих документів вимогам законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку, про що в письмовій формі повідомляє заявника із зазначенням підстав такого повернення.
Заявник має право повторно подати до Національного банку пакет документів, передбачений цим Положенням, після усунення причин, що стали підставою для повернення документів.
42. За розгляд Національним банком поданих заявником документів у межах окремих процедур, визначених цим Положенням, справляється плата в розмірі, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку з питань затвердження тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснюються) Національним банком. Заявник подає копію документа, що підтверджує здійснення такої плати разом із поданням до Національного банку документів, якщо така плата передбачена цим Положенням.
43. Заявник зобов'язаний внести плату за розгляд Національним банком документів, поданих у межах окремих процедур, визначених цим Положенням, у розмірі, установленому нормативно-правовим актом Національного банку з питань затвердження тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснюються) Національним банком.
44. Повторне подання заявником документів, що були повернуті або залишені Національним банком без розгляду, не потребує здійснення заявником повторної оплати за послугу з розгляду документів, якщо повторне подання здійснюється протягом трьох місяців із дня повернення або залишення попередніх документів без розгляду.
45. Заявник має право протягом трьох місяців із дня повернення або залишення пакета документів без розгляду подати до Національного банку клопотання про повернення плати за розгляд Національним банком документів, поданих у межах окремих процедур, визначених цим Положенням. Після закінчення цього строку послуга вважається наданою, а плата не підлягає поверненню.
Клопотання про повернення плати за розгляд Національним банком документів подається в довільній формі та повинно містити номер та дату платіжної інструкції, відповідно до якої було надіслано таку плату, а також інформацію, потрібну для формування платіжної інструкції для повернення такої оплати. Національний банк протягом семи робочих днів із дня отримання такого клопотання повертає заявнику плату.
IV. Порядок реєстрації платіжної системи, оператором якої є резидент
46. Оператор платіжної системи для реєстрації та внесення до Реєстру відомостей про платіжну систему, оператором якої є резидент, зобов'язаний подати до Національного банку:
1) заяву про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про платіжну систему, оператором якої є резидент, за формою згідно з додатком 1 до цього Положення;
2) інформаційну довідку про умови та порядок діяльності платіжної системи (далі - Інформаційна довідка), яка повинна містити положення, зазначені в пункті 47 розділу IV цього Положення;
3) анкету, підписану керівником оператора платіжної системи, за формою згідно з додатком 2 до цього Положення. Анкета не подається оператором платіжної системи, що є надавачем платіжних послуг, крім банку, який подає заповнені таблиці 6, 7 та 8 анкети, що відповідають формі згідно з додатком 2 до цього Положення. Таблиці 6, 7 та 8 анкети додатково подаються в електронній формі у форматі xls або xlsx;
{Підпункт 3 пункту 46 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
4) копію документа, що підтверджує здійснення оплати за розгляд документів у межах процедури реєстрації платіжної системи, оператором якої є резидент.
47. Інформаційна довідка повинна бути підписана керівником оператора платіжної системи та містити положення правил платіжної системи про:
1) організаційну структуру платіжної системи із зазначенням функцій кожного суб’єкта платіжної системи;
{Підпункт 1 пункту 47 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
2) умови участі в платіжній системі, порядок вступу та виходу із системи, а також інформацію про наявність/відсутність права в учасників платіжної системи залучати для надання послуг окремих технологічних операторів;
{Підпункт 2 пункту 47 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
3) систему управління ризиками в платіжній системі, визначеними нормативно-правовим актом Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні;
4) заходи для забезпечення безперервності діяльності платіжної системи, передбачені нормативно-правовим актом Національного банку з питань оверсайту платіжної інфраструктури;
5) порядок урегулювання випадків неспроможності виконання учасниками платіжної системи своїх зобов'язань, включаючи за наявності порядок створення та використання страхового фонду, гарантійного депозиту та інших документарних форм забезпечення зобов'язань;
6) види платіжних послуг, що надаватимуться учасниками в платіжній системі, із зазначенням за кожною послугою окремо ініціаторів платіжних операцій та отримувачів коштів за платіжними операціями (юридичні особи, фізичні особи та фізичні особи-підприємці), валюти платіжної операції [національна, іноземна (для міжнародної платіжної системи)], способу ініціювання та завершення платіжних операцій (готівковий/безготівковий спосіб, через пункти надання фінансових послуг/платіжні пристрої);
{Підпункт 6 пункту 47 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
7) схему виконання платіжних операцій у платіжній системі для кожної платіжної операції за кожною платіжною послугою окремо [включаючи порядок ініціювання, виконання та завершення платіжних операцій (разом із графічним зображенням руху інформаційних повідомлень і руху коштів із зазначенням усіх залучених осіб), платіжні інструменти, що використовуються для виконання платіжних операцій (за наявності), порядок їх емісії та еквайрингу] із зазначенням документів, що використовуються для ініціювання платіжних операцій, та документів, що підтверджують ініціювання платіжних операцій, а також порядок проведення розрахунків між учасниками платіжної системи за платіжними операціями, що виконуються в платіжній системі, та визначення моменту безвідкличності;
{Підпункт 7 пункту 47 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
8) вимоги до системи захисту інформації, яка включає технологію захисту вразливих платіжних даних на всіх ланках обміну інформаційними повідомленнями (включаючи порядок створення/перевірки електронних підписів, шифрування), порядок реєстрації та автентифікації користувачів платіжних послуг, політику розмежування прав доступу до інформаційних ресурсів, технологію використання технічних та криптографічних засобів захисту інформації, інформацію про розробників цих засобів, вимоги до фізичної безпеки центрів обробки даних;
9) вимоги до учасників платіжної системи щодо системи управління кіберризиками та ризиками безпеки, порядку моніторингу, контролю та реагування на інциденти інформаційної безпеки та кібербезпеки, а також порядку повідомлення користувачами платіжних послуг про випадки шахрайства та порядку розгляду таких повідомлень.
Інформаційна довідка повинна містити запевнення про відповідність інформації в Інформаційній довідці затвердженим положенням правил платіжної системи, а також дату та номер рішення про затвердження правил.
48. Правила платіжної системи повинні містити положення, передбачені Законом про платіжні послуги та нормативно-правовими актами Національного банку з питань регулювання діяльності на платіжному ринку, бути затверджені виконавчим органом та/або наглядовою радою та підписані керівником оператора платіжної системи.
49. Оператор платіжної системи зобов'язаний протягом 15 робочих днів із дня внесення змін до правил платіжної системи в частині положень, що містяться в Інформаційній довідці, подати до Національного банку супровідний лист із зазначенням переліку змін, що внесені до Інформаційної довідки, а також причин виникнення таких змін (включно в разі подання Інформаційної довідки в новій редакції), та разом із ним:
1) зміни до Інформаційної довідки або Інформаційну довідку в новій редакції (якщо зміни до Інформаційної довідки становлять більше 50 відсотків тексту);
2) порівняльну таблицю змін до Інформаційної довідки;
3) копію документа, що підтверджує здійснення оплати за розгляд документів у межах процедури реєстрації платіжної системи, оператором якої є резидент;
4) анкету, підписану керівником оператора платіжної системи, за формою згідно з додатком 2 до цього Положення. Анкета не подається оператором платіжної системи, що є надавачем платіжних послуг, крім банку, який подає заповнені таблиці 6, 7 та 8 анкети, що відповідають формі згідно з додатком 2 до цього Положення. Таблиці 6, 7 та 8 анкети додатково подаються в електронній формі у форматі xls або xlsx.
{Пункт 49 розділу IV доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
50. Оператор платіжної системи та її учасники мають право надавати послуги платіжної системи, оператором якої є резидент, згідно з унесеними до Інформаційної довідки змінами після узгодження цих змін з Національним банком.
51. Оператор платіжної системи зобов'язаний не менше ніж за 15 робочих днів до дня початку надання користувачам послуг платіжної системи повідомити Національному банку найменування розрахункового банку (розрахункових банків) платіжної системи та дату укладення договору з розрахунковим банком (у разі укладення такого договору).
52. Оператор платіжної системи протягом 10 робочих днів із дня початку надання послуг платіжної системи користувачам платіжних послуг зобов'язаний повідомити Національний банк про дату початку діяльності платіжної системи.
53. Оператор платіжної системи в разі укладення договору з новим/додатковим розрахунковим банком протягом 15 робочих днів із дня укладення договору зобов’язаний повідомити Національний банк про найменування нового розрахункового банку, дату укладення договору з новим розрахунковим банком та дату припинення договору з попереднім (у разі припинення договірних відносин).
{Пункт 53 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
54. Оператор платіжної системи в разі зміни свого найменування зобов'язаний протягом 10 робочих днів після реєстрації змін відповідно до законодавства України в письмовій формі повідомити про це Національний банк.
55. Оператор платіжної системи, що не є банком або іншим надавачем платіжних послуг, у разі зміни свого місцезнаходження протягом 10 робочих днів після реєстрації змін відповідно до законодавства України повинен у письмовій формі повідомити про це Національний банк.
56. Оператор платіжної системи, що не є надавачем платіжних послуг, у разі зміни відомостей, зазначених в анкеті (додаток 2), протягом 10 робочих днів із дня змін повинен повідомити в письмовій формі про це Національний банк та подати оновлену анкету. Анкета додатково надається в електронній формі у форматі xls або xlsx.
57. Оператор міжнародної платіжної системи-резидент має право укласти договір з оператором міжнародної платіжної системи-резидентом/нерезидентом для здійснення платіжних операцій за участю двох міжнародних платіжних систем, якщо ці системи внесені до Реєстру.
Оператор внутрішньодержавної платіжної системи-резидент має право укласти договір з оператором міжнародної платіжної системи-резидентом, якщо ці системи внесені до Реєстру та за умови, що платіжні операції за участю двох платіжних систем здійснюється виключно на території України.
Оператор внутрішньодержавної платіжної системи-резидент має право укласти договір з оператором внутрішньодержавної платіжної системи-резидентом для здійснення платіжних операцій за участю двох платіжних систем, якщо ці системи внесені до Реєстру.
58. Оператор міжнародної платіжної системи-резидент, оператор внутрішньодержавної платіжної системи-резидент протягом 30 робочих днів із дня укладення договору щодо здійснення платіжних операцій за участю двох і більше платіжних систем зобов'язані подати до Національного банку:
1) повідомлення, що повинно містити інформацію про:
найменування платіжної системи та оператора платіжної системи, з яким укладається договір;
дату та номер укладеного договору; дати початку та закінчення дії договору;
види послуг, які за договором мають право надаватися за участю двох платіжних систем;
2) Інформаційну довідку, що містить положення правил платіжної системи про:
умови, за яких здійснюється спільна діяльність щодо проведення платіжних операцій;
загальну схему здійснення платіжних операцій (разом з її схематичним зображенням), що включає рух інформаційних повідомлень та рух коштів із моменту ініціювання операції в одній платіжній системі та її завершення в іншій платіжній системі (включаючи момент безвідкличності в кожній з платіжних систем);
{Абзац третій підпункту 2 пункту 58 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
порядок проведення розрахунків між операторами платіжних систем;
забезпечення системи захисту інформації під час обміну інформаційними повідомленнями від однієї платіжної системи до іншої/інших, включаючи технологію обміну, порядок доступу до інформаційних ресурсів, створення/перевірки електронних підписів, шифрування;
забезпечення супроводження платіжних операцій інформацією про ініціатора та отримувача на всіх етапах здійснення платіжних операцій;
3) копію документа, що підтверджує здійснення оплати за розгляд документів у межах процедури реєстрації платіжної системи, оператором якої є резидент.
59. Оператор платіжної системи-резидент, до якого перейшли права іншого оператора платіжної системи-резидента, зобов'язаний протягом 30 робочих днів із дня вчинення відповідного правочину подати до Національного банку:
1) повідомлення про перехід прав від одного оператора платіжної системи до іншого;
2) документи, передбачені в підпунктах 1, 2 пункту 49 розділу IV цього Положення;
3) анкету, підписану керівником оператора платіжної системи, за формою згідно з додатком 2 до цього Положення. Анкета не подається оператором платіжної системи, що є надавачем платіжних послуг, крім банку, який подає заповнені таблиці 6, 7 та 8 анкети, що відповідають формі згідно з додатком 2 до цього Положення. Таблиці 6, 7 та 8 анкети додатково подаються в електронній формі у форматі xls або xlsx;
{Підпункт 3 пункту 59 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
4) копію документа, що підтверджує здійснення оплати за розгляд документів у межах процедури реєстрації платіжної системи, оператором якої є резидент.
60. Рішення про реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей про платіжну систему, оператором якої є резидент, або про відмову в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про платіжну систему, оператором якої є резидент, про узгодження змін до Інформаційної довідки або про відмову в узгодженні змін до Інформаційної довідки приймає уповноважений орган Національного банку.
Національний банк не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей про платіжну систему, оператором якої є резидент, вносить до Реєстру відомості щодо цієї платіжної системи.
Національний банк протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей про платіжну систему, оператором якої є резидент, або про відмову в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про платіжну систему, оператором якої є резидент, про узгодження змін до Інформаційної довідки або про відмову в узгодженні змін до Інформаційної довідки повідомляє оператора платіжної системи про прийняте рішення із зазначенням підстав відмови в реєстрації/узгодженні.
61. Національний банк має право відмовити в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про платіжну систему, оператором якої є резидент, узгодженні змін до Інформаційної довідки на таких підставах:
1) невідповідність документів вимогам цього Положення;
2) надання в документах, включаючи документи, надані на запит Національного банку, недостовірної інформації для реєстрації та внесення до Реєстру відомостей про платіжну систему, узгодження змін до Інформаційної довідки;
{Підпункт 2 пункту 61 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 70 від 21.06.2024}
3) невідповідність положень Інформаційної довідки або змін до неї вимогам валютного законодавства України (для міжнародної платіжної системи), законодавства України з питань регулювання діяльності на платіжному ринку, захисту інформації;
4) використання в найменуванні платіжної системи найменування наявної платіжної системи або використання комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки, що може ввести користувачів платіжних послуг в оману щодо послуги чи особи, яка її надає;
5) застосування до оператора платіжної системи (протягом року, що передує даті подання повного пакета документів) заходів впливу за порушення законодавства України з питань діяльності платіжних систем відповідно до нормативно-правових актів Національного банку з питань застосування заходів впливу до об'єктів оверсайту, які не були виконані до дати подання повного пакета документів, та/або неусунення причин, які стали підставою для застосування до оператора платіжної системи цих заходів впливу (крім випадків унесення змін до Інформаційної довідки, що були розроблені на підставі змін до правил платіжної системи, спрямованих виключно на усунення таких причин);
6) наявність протягом одного року, що передує даті подання повного пакета документів, застосованих до оператора платіжної системи заходів впливу за порушення законів України, нормативно-правових актів Національного банку з питань регулювання ринку фінансових послуг (для надавачів фінансових платіжних послуг), запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), валютного законодавства, які не були виконані до дати подання повного пакета документів, та/або неусунення причин, які стали підставою для застосування до оператора платіжної системи цих заходів впливу;
7) власники та/або керівники оператора платіжної системи є податковими резидентами та/або громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про оборону України";
8) застосування до оператора платіжної системи та/або власників, та/або керівників оператора платіжної системи санкцій іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
9) наявність інформації про те, що оператор платіжної системи та/або власники, та/або керівники оператора платіжної системи включені до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом п'яти років після її виключення з нього);
{Підпункт 9 пункту 61 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
10) наявність інформації про те, що оператор платіжної системи та/або власники, та/або керівники оператора платіжної системи є одночасно власниками та/або керівниками інших юридичних осіб, до яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною або яких включено до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку дії санкції та/або перебування особи в переліку та протягом п’яти років після скасування санкцій та/або виключення особи з переліку);
{Підпункт 10 пункту 61 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
11) здійснення платіжною системою, оператором якої є резидент, платіжних операцій за участю іншої платіжної системи, до якої або до оператора платіжної системи (чи іншої юридичної особи, що управляє відповідною платіжною системою), та/або власників, та/або керівників якої застосовані санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується під час узгодження змін до Інформаційної довідки протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
12) наявність документально підтвердженої інформації від державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України, про те, що діяльність платіжної системи містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
611. Національний банк має право не застосовувати підстави, передбачені в підпунктах 8, 10 пункту 61 розділу IV цього Положення, для відмови в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про платіжну систему, оператором якої є резидент, узгодженні змін до Інформаційної довідки за наявності хоча б одного з таких критеріїв:
1) платіжну систему, оператором якої є резидент, віднесено до категорії системно важливої або важливої платіжної системи відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні (у разі узгодження змін до Інформаційної довідки);
2) оператора платіжної системи, що є банком, визначено системно важливим банком відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку визначення Національним банком системно важливих банків в Україні.
{Розділ IV доповнено новим пунктом 611 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
612. Національний банк не застосовує критеріїв, передбачених у пункті 611 розділу IV цього Положення, у разі застосування до оператора платіжної системи санкцій, які прямо передбачають заборону реєстрації платіжної системи, та/або санкцій, які унеможливлюють застосування таких критеріїв.
{Розділ IV доповнено новим пунктом 612 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
62. Строк розгляду Національним банком документів, що подаються відповідно до пунктів 46, 49, 58, 59 розділу IV цього Положення, становить 60 робочих днів із дати подання повного пакета документів.
V. Порядок реєстрації учасника платіжної системи, оператором якої є резидент
63. Для реєстрації та внесення до Реєстру відомостей про учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, до Національного банку подається заява про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, за формою згідно з додатком 3 до цього Положення (далі - Заява про реєстрацію) та заповнені таблиці 6, 7 та 8 анкети, що відповідають формі згідно з додатком 2 до цього Положення, щодо банків - учасників платіжної системи. Таблиці 6, 7 та 8 анкети додатково подаються в електронній формі у форматі xls або xlsx.
{Абзац перший пункту 63 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
Заява про реєстрацію подається до Національного банку не пізніше 15 робочих днів із дня укладення відповідного договору з учасником платіжної системи.
64. Заява про реєстрацію прямого учасника платіжної системи подається до Національного банку оператором платіжної системи.
Заява про реєстрацію непрямого учасника платіжної системи подається до Національного банку прямим учасником платіжної системи.
Прямий учасник платіжної системи разом із Заявою про реєстрацію подає до Національного банку повідомлення оператора платіжної системи про надання права прямому учаснику платіжної системи укладати договори з непрямими учасниками платіжної системи.
{Абзац третій пункту 64 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
Прямий учасник платіжної системи має право не подавати до Національного банку повідомлення оператора платіжної системи, що раніше подавалося до Національного банку під час реєстрації іншого непрямого учасника, за умови, що інформація, яка в ньому міститься, є актуальною. Прямий учасник платіжної системи з метою врахування такого повідомлення подає до Національного банку супровідний лист, в якому зазначає інформацію про те, у складі якого пакета документів це повідомлення раніше подавалося до Національного банку, а також запевнення, що інформація, яка в ньому міститься, є актуальною.
{Пункт 64 розділу V доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
65. Оператор платіжної системи/прямий учасник платіжної системи зобов'язаний протягом 15 робочих днів із дня внесення змін до інформації, зазначеної в Заяві про реєстрацію, надіслати до Національного банку супровідний лист із зазначенням переліку змін, що внесені до Заяви про реєстрацію, а також причин виникнення таких змін та разом з ним оновлену Заяву про реєстрацію і заповнені таблиці 6, 7 та 8 анкети, що відповідають формі згідно з додатком 2 до цього Положення, щодо банків - учасників платіжної системи. Таблиці 6, 7 та 8 анкети додатково подаються в електронній формі у форматі xls або xlsx.
{Пункт 65 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
66. Національний банк за результатами розгляду документів, передбачених у розділі У цього Положення, повідомляє оператора платіжної системи/прямого учасника платіжної системи:
1) про реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей або про відмову в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, із зазначенням підстав відмови;
2) про узгодження або про відмову в узгодженні оновленої Заяви про реєстрацію із зазначенням підстав відмови.
67. Національний банк має право відмовити в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, або в узгодженні оновленої Заяви про реєстрацію на таких підставах:
1) надання в документах, включаючи документи, надані на запит Національного банку, недостовірної інформації для реєстрації та внесення до Реєстру відомостей про учасника платіжної системи або узгодження оновленої Заяви про реєстрацію;
{Підпункт 1 пункту 67 розділу V в редакції Постанови Національного банку № 70 від 21.06.2024}
2) використання учасником платіжної системи комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки, що може ввести користувачів в оману щодо послуги чи особи, яка її надає;
3) застосування до учасника платіжної системи (протягом року, що передує даті подання повного пакета документів) заходів впливу за порушення законодавства України з питань діяльності платіжних систем відповідно до нормативно-правових актів Національного банку з питань застосування заходів впливу до об'єктів нагляду (оверсайту), які не були виконанні до дати подання повного пакета документів, та/або неусунення причин, які стали підставою для застосування до учасника платіжної системи цих заходів впливу;
4) наявність протягом одного року, що передує даті подання повного пакета документів, застосованих до учасника платіжної системи заходів впливу за порушення законодавства України з питань регулювання ринку фінансових послуг (тільки щодо надавачів фінансових платіжних послуг), запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), валютного законодавства, які не були виконані до дати подання повного пакета документів, та/або неусунення причин, які стали підставою для застосування до учасника платіжної системи цих заходів впливу;
5) визнання держави, у якій зареєстрований учасник-нерезидент, державою, що здійснює збройну агресію проти України;
6) учасник платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника платіжної системи є податковими резидентами та/або громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про оборону України";
7) застосування до учасника платіжної системи та/або власників, та/або керівників учасника платіжної системи санкцій іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
8) наявність інформації про те, що учасник платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника платіжної системи включені до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом п'яти років після її виключення з нього);
9) наявність інформації про те, що учасник платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника платіжної системи є одночасно учасниками та/або керівниками інших юридичних осіб, до яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною або яких включено до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку дії санкції та/або перебування особи в переліку та протягом п’яти років після скасування санкцій та/або виключення особи з переліку);
{Підпункт 9 пункту 67 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
10) проведення платіжних операцій з використанням платіжних систем, до яких або до операторів та/або власників, та/або керівників яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
11) наявність документально підтвердженої інформації від державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України, про те, що діяльність учасника платіжної системи містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
671. Національний банк має право не застосовувати підстави, передбачені в підпунктах 7, 9 пункту 67 розділу V цього Положення, для відмови в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, або в узгодженні оновленої Заяви про реєстрацію за наявності хоча б одного з таких критеріїв:
1) учасника платіжної системи віднесено до категорії важливих об’єктів оверсайту відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні;
2) учасника платіжної системи, що є банком, визначено системно важливим банком відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку визначення Національним банком системно важливих банків в Україні.
{Розділ V доповнено новим пунктом 671 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
672. Національний банк не застосовує критеріїв, передбачених у пункті 671 розділу V цього Положення, у разі застосування до учасника платіжної системи санкцій, які прямо передбачають заборону реєстрації учасника платіжної системи, та/або санкцій, які унеможливлюють застосування таких критеріїв.
{Розділ V доповнено новим пунктом 672 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
68. Строк розгляду Національним банком документів, що подаються відповідно до розділу V цього Положення, становить 30 робочих днів із дати подання повного пакета документів.
VI. Порядок реєстрації міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент
69. Документи, передбачені в розділі VI цього Положення, подаються до Національного банку оператором-нерезидентом міжнародної платіжної системи або його представництвом, або розрахунковим банком міжнародної платіжної системи в Україні, або уповноваженою установою (далі - Установа).
70. Установа для реєстрації та внесення до Реєстру відомостей про міжнародну платіжну систему, оператором якої є нерезидент, зобов'язана подати до Національного банку:
1) заяву про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про міжнародну платіжну систему, оператором якої є нерезидент, за формою згідно з додатком 4 до цього Положення;
2) копії таких документів (із зазначенням повного найменування та адреси місцезнаходження органу, що видав документ):
витягу з банківського, торговельного, судового реєстру або іншого офіційного документа, що підтверджує реєстрацію оператора міжнародної платіжної системи;
дозволу, ліцензії або іншого документа, яким надано право оператору міжнародної платіжної системи здійснювати діяльність у сфері міжнародних переказів коштів, якщо оператор платіжної системи надає/має намір надавати послуги у відповідній платіжній системі, або повідомлення іноземного уповноваженого органу про наявність в оператора міжнародної платіжної системи права здійснювати діяльність у сфері міжнародних переказів коштів;
3) копії документів (витягів із документів) оператора міжнародної платіжної системи, а якщо немає таких документів - Інформаційну довідку, що визначають/визначає:
організаційну структуру міжнародної платіжної системи, яка повинна містити дані щодо оператора міжнародної платіжної системи, розрахункових банків, процесингових установ, інших осіб із зазначенням повних найменувань, місцезнаходження та їхніх функцій, а також найменування органу влади іноземної держави, у якому зареєстровано головний офіс оператора міжнародної платіжної системи;
інформацію про наявність юридичних осіб-нерезидентів, які здійснюють за межами України діяльність у міжнародній платіжній системі як прямі учасники;
умови участі в платіжній системі, порядок вступу та виходу з міжнародної платіжної системи та перелік документів, що подаються для вступу до міжнародної платіжної системи, а також інформацію про наявність/відсутність права в учасників міжнародної платіжної системи-резидентів залучати для надання послуг на території України окремих технологічних операторів;
систему управління в міжнародній платіжній системі ризиками ліквідності, кредитним, правовим, операційним і системним та іншими ризиками, які властиві платіжній системі;
види платіжних послуг, які надаватимуться учасниками в платіжній системі на території України, із зазначенням за кожною послугою окремо ініціаторів платіжних операцій та отримувачів коштів за платіжними операціями (юридичні особи, фізичні особи та фізичні особи-підприємці), валюти платіжної операції (національна, іноземна), способу ініціювання та завершення платіжних операцій (готівковий/безготівковий спосіб, через пункти надання фінансових послуг/платіжні пристрої);
схему виконання платіжних операцій у платіжній системі для кожної платіжної операції за кожною платіжною послугою окремо [включаючи порядок ініціювання, виконання та завершення платіжних операцій (разом із графічним зображенням руху інформаційних повідомлень і руху коштів із зазначенням усіх залучених осіб), платіжні інструменти, що використовуються для виконання платіжних операцій (за наявності), порядок їх емісії та еквайрингу] із зазначенням документів, що використовуються для ініціювання платіжних операцій, та документів, що підтверджують ініціювання платіжних операцій, а також порядок проведення розрахунків між учасниками платіжної системи за платіжними операціями, що виконуються в платіжній системі, та момент безвідкличності;
опис системи захисту інформації, що використовуватиметься міжнародною платіжною системою на території України, включаючи технологію захисту вразливих платіжних даних учасниками-резидентами (включаючи порядок створення/перевірки електронних підписів, шифрування), порядок реєстрації та автентифікації користувачів платіжних послуг, політику розмежування прав доступу до інформаційних ресурсів, технологію використання технічних та криптографічних засобів захисту інформації, інформацію про розробників цих засобів, порядок повідомлення користувачами платіжних послуг про випадки шахрайства та порядок розгляду таких повідомлень;
{Підпункт 3 пункту 70 розділу VI в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
4) копії документів (витягів із документів) міжнародної платіжної системи, що регламентують:
вимоги у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, які поширюватимуться на учасників міжнародної платіжної системи, та порядок виконання ними цих вимог;
порядок забезпечення в міжнародній платіжній системі виконання рекомендацій Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) щодо платіжних операцій;
{Підпункт 4 пункту 70 розділу VI в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
5) анкету щодо оператора міжнародної платіжної системи за формою згідно з додатком 2 до цього Положення. Анкета щодо оператора міжнародної платіжної системи, яка є публічною компанією або юридичною особою, контроль над якою здійснюється публічною компанією, не подається.
Публічною компанією для цілей підпункту 5 пункту 70 розділу VI цього Положення є іноземна юридична особа, створена у формі публічного акціонерного товариства, акції якої включені до біржових списків (пройшли процедуру лістингу) і допущені до торгів у регульованому сегменті кваліфікованої фондової біржі.
Анкета додатково подається в електронній формі у форматі xls або xlsx;
6) копію документа, що підтверджує здійснення оплати за розгляд документів у межах процедури реєстрації міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент.
71. Установа зобов'язана протягом 60 робочих днів із дня повторного отримання оператором міжнародної платіжної системи-нерезидентом документа, зазначеного в абзаці третьому підпункту 2 пункту 70 розділу VI цього Положення, подати до Національного банку копію цього документа або повідомити Національний банк про відмову органу влади іноземної держави у видачі цього документа оператору міжнародної платіжної системи-нерезиденту, якщо такий документ має обмежений строк дії.
72. Установа зобов’язана протягом 60 робочих днів із дня внесення змін до документів, передбачених у підпункті 3 пункту 70 розділу VI цього Положення [крім змін до інформації, зазначеної в абзацах другому (щодо розрахункових банків) та третьому підпункту 3 пункту 70 розділу VI цього Положення], подати до Національного банку супровідний лист із зазначенням переліку змін, що внесені до документів, а також причин виникнення таких змін та разом з ним:
{Абзац перший пункту 72 розділу VI в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
2) копію документа, що підтверджує здійснення оплати за розгляд документів у межах процедури реєстрації міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент.
73. Міжнародна платіжна система, оператором якої є нерезидент, та її учасники мають право надавати на території України послуги міжнародної платіжної системи згідно з оновленими документами після узгодження оновлених документів з Національним банком.
731. Установа в разі укладення оператором міжнародної платіжної системи-нерезидентом договору з новим/додатковим розрахунковим банком протягом 15 робочих днів із дня укладення договору зобов’язана повідомити Національний банк про найменування нового розрахункового банку, дату укладення договору з новим розрахунковим банком та дату припинення договору з попереднім (у разі припинення договірних відносин).
{Розділ VI доповнено новим пунктом 731 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
74. Юридична особа-нерезидент, до якої перейшли права оператора міжнародної платіжної системи-нерезидента, зобов'язана протягом 60 робочих днів із дня вчинення відповідного правочину подати до Національного банку документи, передбачені в підпунктах 2-6 пункту 70 розділу VI цього Положення.
Національний банк розглядає подані документи та в разі прийняття рішення про узгодження цих документів не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення вносить до Реєстру відповідні відомості щодо оператора міжнародної платіжної системи.
{Абзац другий пункту 74 розділу VI в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
75. Рішення про реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей про міжнародну платіжну систему, оператором якої є нерезидент, або про відмову в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про міжнародну платіжну систему, оператором якої є нерезидент, про узгодження оновлених документів або про відмову в узгодженні оновлених документів приймає уповноважений орган Національного банку.
Національний банк не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей про міжнародну платіжну систему, оператором якої є нерезидент, вносить до Реєстру відомості щодо цієї платіжної системи.
Національний банк протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей про міжнародну платіжну систему, оператором якої є нерезидент, або про відмову в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про міжнародну платіжну систему, оператором якої є нерезидент, про узгодження оновлених документів або про відмову в узгодженні оновлених документів повідомляє оператора платіжної системи про прийняте рішення.
{Абзац третій пункту 75 розділу VI в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
751. Установа зобов’язана щороку до 01 лютого та до 01 серпня подавати до Національного банку повідомлення про наявність юридичних осіб-нерезидентів, які здійснюють за межами України діяльність у міжнародній платіжній системі як прямі учасники, якщо станом на 01 січня та 01 липня поточного року кількість прямих учасників у міжнародній платіжній системі на території України становить менше трьох.
{Розділ VI доповнено новим пунктом 751 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
76. Національний банк має право відмовити в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про міжнародну платіжну систему, оператором якої є нерезидент, або в узгоджені оновлених документів на таких підставах:
1) невідповідність документів вимогам цього Положення;
2) надання в документах, включаючи документи, надані на запит Національного банку, недостовірної інформації для реєстрації та внесення до Реєстру відомостей про міжнародну платіжну систему, узгодження оновлених документів;
{Підпункт 2 пункту 76 розділу VI в редакції Постанови Національного банку № 70 від 21.06.2024}
3) невідповідність умов та порядку діяльності в Україні міжнародної платіжної системи вимогам законодавства України з питань регулювання діяльності на платіжному ринку, міжнародним стандартам у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, валютному законодавству України;
4) визнання держави, у якій зареєстрований оператор міжнародної платіжної системи-нерезидент та/або розрахунковий банк міжнародної платіжної системи, та/або процесингова установа міжнародної платіжної системи, державою, що здійснює збройну агресію проти України;
5) застосування до оператора міжнародної платіжної системи та/або власників, та/або керівників оператора міжнародної платіжної системи-нерезидента санкцій іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
6) наявність інформації про те, що оператор платіжної системи та/або власники, та/або керівники оператора міжнародної платіжної системи-нерезидента включені до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом п'яти років після її виключення з нього);
7) наявність інформації про те, що оператор міжнародної платіжної системи-нерезидент та/або власники, та/або керівники оператора міжнародної платіжної системи-нерезидента є одночасно власниками та/або керівниками інших юридичних осіб, до яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною або яких включено до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку застосування санкцій та/або перебування особи в переліку та протягом п’яти років після скасування санкцій та/або виключення особи з переліку);
{Підпункт 7 пункту 76 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
71) наявність інформації про те, що міжнародна платіжна система співпрацює/здійснює платіжні операції з/за участю платіжною(ої) системою(и), до якої або до операторів та/або власників, та/або керівників якої застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об’єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
{Пункт 76 розділу VI доповнено новим підпунктом 71 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
72) наявність інформації про те, що міжнародна платіжна система співпрацює/здійснює платіжні операції з/за участю банком(у), небанківською(ої) установою(и), до яких та/або до власників, та/або керівників яких застосовані санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об’єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
{Пункт 76 розділу VI доповнено новим підпунктом 72 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
73) наявність інформації про те, що міжнародна платіжна система функціонує на території держави, що здійснює збройну агресію проти України в значенні, наведеному в статті 1 Закону України “Про оборону України”;
{Пункт 76 розділу VI доповнено новим підпунктом 73 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
8) оператор міжнародної платіжної системи та/або власник, та/або керівники оператора міжнародної платіжної системи є податковими резидентами та/або громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про оборону України";
9) застосовування до оператора платіжної системи та/або власника, та/або керівника оператора міжнародної платіжної системи державними органами іноземної держави заходів впливу за порушення санкцій, застосованих іноземними державами, міждержавними об'єднаннями або міжнародними організаціями та/або за порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (вимога застосовується протягом трьох років після застосування відповідних заходів впливу);
10) наявність документально підтвердженої інформації від державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України, про те, що діяльність в Україні міжнародної платіжної системи містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
761. Національний банк має право не застосовувати підстави, передбачені в підпунктах 5, 7 пункту 76 розділу VI цього Положення, для відмови в узгодженні оновлених документів міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, у разі віднесення цієї міжнародної платіжної системи до категорії системно важливої або важливої платіжної системи відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні.
{Розділ VI доповнено новим пунктом 761 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
762. Національний банк не застосовує критерія, передбаченого в пункті 761 розділу VI цього Положення, у разі застосування до оператора міжнародної платіжної системи санкцій, які прямо передбачають заборону реєстрації міжнародної платіжної системи, та/або санкцій, які унеможливлюють застосування такого критерія.
{Розділ VI доповнено новим пунктом 762 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
77. Строк розгляду Національним банком документів, що подаються відповідно до розділу VI цього Положення, становить 60 робочих днів із дати подання повного пакета документів.
VII. Порядок реєстрації учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент
78. Національний банк реєструє учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, лише за наявності в Реєстрі відомостей про таку міжнародну платіжну систему.
Національний банк реєструє непрямого учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, лише за наявності в Реєстрі відомостей про прямого учасника цієї міжнародної платіжної системи, з яким непрямим учасником укладено відповідний договір.
79. Прямий учасник міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, для реєстрації та внесення до Реєстру відомостей про нього як учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, зобов'язаний протягом 15 робочих днів із дня укладення договору з оператором цієї міжнародної платіжної системи подати до Національного банку такі документи:
1) заяву про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, за формою згідно з додатком 5 до цього Положення;
2) повідомлення в довільній формі оператора міжнародної платіжної системи про укладений з прямим учасником платіжної системи договір про участь у платіжній системі, що повинно містити інформацію про номер, дату укладення, дату початку та закінчення дії договору, статус прямого учасника в платіжній системі (за наявності), перелік послуг, які має право надавати прямий учасник платіжної системи в платіжній системі;
3) заповнені таблиці 6, 7 та 8 анкети, що відповідають формі згідно з додатком 2 до цього Положення, щодо банків - учасників платіжної системи. Таблиці 6, 7 та 8 анкети додатково подаються в електронній формі у форматі xls або xlsx.
{Пункт 79 розділу VII доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
80. Прямий учасник міжнародної платіжної системи протягом 15 робочих днів із дня внесення змін до інформації, яка зазначена в заяві про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент (додаток 5), зобов'язаний подати до Національного банку супровідний лист із зазначенням переліку змін, що внесені до цієї заяви, а також причин виникнення таких змін та разом з ним оновлену заяву про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, за формою згідно з додатком 5 до цього Положення і заповнені таблиці 6, 7 та 8 анкети, що відповідають формі згідно з додатком 2 до цього Положення, щодо банків - учасників платіжної системи. Таблиці 6, 7 та 8 анкети додатково подаються в електронній формі у форматі xls або xlsx.
{Пункт 80 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
81. Прямий учасник міжнародної платіжної системи, відомості щодо участі якого в міжнародній платіжній системі внесені до Реєстру, зобов'язаний не пізніше 15 робочих днів із дня укладення договору з непрямим учасником такої платіжної системи подати до Національного банку:
1) заяву про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про непрямого учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, за формою згідно з додатком 6 до цього Положення;
2) повідомлення оператора міжнародної платіжної системи про надання права прямому учаснику платіжної системи укладати договори з непрямими учасниками платіжної системи. Повідомлення в довільній формі повинно містити перелік послуг, на надання яких прямий учасник платіжної системи має право укладати договори з непрямими учасниками платіжної системи.
Прямий учасник міжнародної платіжної системи має право не подавати до Національного банку повідомлення оператора платіжної системи, що раніше подавалося до Національного банку під час реєстрації іншого непрямого учасника, за умови, що інформація, яка в ньому міститься, є актуальною. Прямий учасник міжнародної платіжної системи з метою врахування такого повідомлення подає до Національного банку супровідний лист, в якому зазначає інформацію про те, у складі якого пакета документів це повідомлення раніше подавалося до Національного банку, а також запевнення, що інформація, яка в ньому міститься, є актуальною;
{Підпункт 2 пункту 81 розділу VII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
3) заповнені таблиці 6, 7 та 8 анкети, що відповідають формі згідно з додатком 2 до цього Положення, щодо банків - учасників платіжної системи. Таблиці 6, 7 та 8 анкети додатково подаються в електронній формі у форматі xls або xlsx.
{Пункт 81 розділу VII доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
82. Прямий учасник міжнародної платіжної системи, відомості щодо участі якого в міжнародній платіжній системі внесені до Реєстру, зобов'язаний не пізніше 15 робочих днів із дня внесення змін до інформації, яка зазначена в заяві про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про непрямого учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент (додаток 6), подати до Національного банку супровідний лист із зазначенням переліку змін, що внесені до цієї заяви, а також причин виникнення таких змін та разом з ним оновлену заяву про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про непрямого учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, за формою згідно з додатком 6 до цього Положення і заповнені таблиці 6, 7 та 8 анкети, що відповідають формі згідно з додатком 2 до цього Положення, щодо банків - учасників платіжної системи. Таблиці 6, 7 та 8 анкети додатково подаються в електронній формі у форматі xls або xlsx.
{Пункт 82 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
83. Учасник міжнародної платіжної системи має право надавати послуги міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, згідно зі змінами до документів, що подавалися до Національного банку відповідно до пунктів 80, 82 розділу VII цього Положення, після узгодження цих змін Національним банком.
84. Учасник міжнародної платіжної системи в разі зміни свого найменування зобов'язаний протягом 10 робочих днів після реєстрації змін відповідно до законодавства України повідомити про це Національний банк.
85. Учасник платіжної системи, який відповідно до договору про участь у платіжній системі має право здійснювати емісію та/або еквайринг платіжних інструментів цієї системи, а також проводити розрахунки за операціями з їх використання з оператором цієї системи та її учасниками (принциповий учасник платіжної системи), зобов'язаний протягом 10 робочих днів із дати надання оператору платіжної системи гарантій щодо участі іншого учасника в цій системі повідомити Національний банк про: дату та номер такого договору, дату початку надання оператору платіжної системи таких гарантій і дату припинення надання таких гарантій.
86. Учасник міжнародної платіжної системи протягом 15 робочих днів із дня отримання повідомлення від оператора міжнародної платіжної системи про вчинення ним правочину щодо набуття/передавання прав за договором про участь у міжнародній платіжній системі повинен подати до Національного банку копію цього повідомлення, а також заяву про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент (додаток 5).
87. Учасник міжнародної платіжної системи зобов'язаний протягом 10 робочих днів із дня розірвання договору про участь у міжнародній платіжній системі в письмовій формі повідомити про це Національний банк.
88. Національний банк за результатами розгляду документів, передбачених у розділі VII цього Положення, повідомляє учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, про:
1) реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей або про відмову в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, із зазначенням підстав відмови;
2) узгодження оновлених відповідно до пунктів 80, 82 розділу VII цього Положення документів або про відмову в узгодженні оновлених відповідно до пунктів 80, 82 розділу VII цього Положення документів із зазначенням підстав відмови.
89. Національний банк має право відмовити в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, або в узгодженні оновлених відповідно до пунктів 80, 82 розділу VII цього Положення документів на таких підставах:
1) невідповідність документів вимогам цього Положення;
2) надання в документах, включаючи документи, надані на запит Національного банку, недостовірної інформації для реєстрації та внесення до Реєстру відомостей про учасника міжнародної платіжної системи або узгодження оновлених відповідно до пунктів 80, 82 розділу VII цього Положення документів;
{Підпункт 2 пункту 89 розділу VII в редакції Постанови Національного банку № 70 від 21.06.2024}
3) немає відомостей про міжнародну платіжну систему в Реєстрі;
4) невідповідність порядку виконання платіжних операцій, право на здійснення яких учасник міжнародної платіжної системи набуватиме після внесення до Реєстру відомостей про учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, або змін до них, вимогам законодавства України з питань регулювання діяльності на платіжному ринку та вимогам валютного законодавства України;
5) застосування до учасника міжнародної платіжної системи (протягом року, що передує даті подання повного пакета документів) заходів впливу за порушення законодавства України з питань діяльності платіжних систем відповідно до нормативно-правових актів Національного банку з питань застосування заходів впливу до об'єктів нагляду (оверсайту), які не були виконані до дати подання повного пакета документів, та/або неусунення причин, які стали підставою для застосування до учасника міжнародної платіжної системи цих заходів впливу;
6) наявність протягом одного року, що передує даті подання повного пакета документів, застосованих до учасника міжнародної платіжної системи заходів впливу за порушення законів України, нормативно-правових актів Національного банку з питань регулювання ринку фінансових послуг (щодо надавачів фінансових платіжних послуг), запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), валютного законодавства, які не були виконані до дати подання повного пакета документів, та/або неусунення причин, які стали підставою для застосування до учасника міжнародної платіжної системи цих заходів впливу;
7) учасник міжнародної платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника міжнародної платіжної системи є податковими резидентами та/або громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про оборону України";
8) застосування до учасника та/або власників, та/або керівників учасника міжнародної платіжної системи санкцій іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
9) наявність інформації про те, що учасник міжнародної платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника міжнародної платіжної системи включені до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом п'яти років після її виключення з нього);
10) наявність інформації про те, що учасник міжнародної платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника міжнародної платіжної системи є одночасно власниками та/або керівниками інших юридичних осіб, до яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною або яких включено до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку застосування санкцій та/або перебування особи в переліку та протягом п’яти років після скасування санкцій та/або виключення особи з переліку);
{Підпункт 10 пункту 89 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
11) виконання платіжних операцій користувачів платіжних послуг з використанням платіжних систем, до яких або до операторів платіжних систем та/або власників, та/або керівників яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
12) застосовування до учасника міжнародної платіжної системи та/або власників, та/або керівників учасника міжнародної платіжної системи державними органами іноземної держави заходів впливу за порушення санкцій, застосованих іноземними державами, міждержавними об'єднаннями або міжнародними організаціями (вимога застосовується протягом трьох років після застосування відповідних заходів впливу);
13) застосовування до учасника міжнародної платіжної системи державними органами іноземної держави заходів впливу за порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (вимога застосовується протягом трьох років після застосування відповідних заходів впливу);
14) наявність документально підтвердженої інформації від державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України, про те, що діяльність учасника міжнародної платіжної системи містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
891. Національний банк має право не застосовувати підстави, передбачені в підпунктах 8, 10 пункту 89 розділу VII цього Положення, для відмови в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, або в узгодженні оновлених відповідно до пунктів 80, 82 розділу VII цього Положення документів за наявності хоча б одного з таких критеріїв:
1) учасника міжнародної платіжної системи віднесено до категорії важливих об’єктів оверсайту відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні;
2) учасника міжнародної платіжної системи, що є банком, визначено системно важливим банком відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку визначення Національним банком системно важливих банків в Україні.
{Розділ VII доповнено новим пунктом 891 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
892. Національний банк не застосовує критеріїв, передбачених у пункті 891 розділу VII цього Положення, у разі застосування до учасника міжнародної платіжної системи санкцій, які прямо передбачають заборону реєстрації учасника міжнародної платіжної системи, та/або санкцій, які унеможливлюють застосування таких критеріїв.
{Розділ VII доповнено новим пунктом 892 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
90. Відмова в узгодженні оновлених відповідно до пунктів 81, 83 розділу VII цього Положення документів не тягне за собою виключення з Реєстру відомостей про учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент.
91. Строк розгляду Національним банком документів, що подаються відповідно до розділу VII цього Положення, становить 30 робочих днів з дати подання повного пакета документів.
VIII. Порядок реєстрації технологічного оператора
92. Юридична особа зобов'язана для реєстрації та внесення до Реєстру відомостей про неї як технологічного оператора подати до Національного банку такі документи:
1) заяву про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про технологічного оператора платіжних послуг за формою згідно з додатком 7 до цього Положення;
2) анкету, підписану керівником технологічного оператора, за формою згідно з додатком 2 до цього Положення. Анкета додатково подається в електронній формі у форматі xls або xlsx;
3) інформаційну довідку щодо умов та порядку надання послуг технологічним оператором платіжних послуг за формою згідно з додатком 8 до цього Положення;
4) копії чинних документів, що підтверджують відповідність міжнародному стандарту безпеки даних індустрії платіжних карток Payment Card Industry Data Security Standard (далі - PCI DSS) - сертифікат PCI DSS та відповідний йому Attestation of Compliance, - у разі надання послуг, що пов'язані з обслуговуванням платіжних операцій з використанням платіжних карток;
5) копію документа, що підтверджує здійснення оплати за розгляд документів у межах процедури реєстрації технологічного оператора платіжних послуг.
93. Технологічний оператор зобов’язаний протягом 15 робочих днів із дня внесення змін до інформаційної довідки щодо умов та порядку надання послуг технологічним оператором платіжних послуг подати до Національного банку супровідний лист із зазначенням переліку змін, що внесені до такої інформаційної довідки, а також причин виникнення таких змін та разом з ним:
1) оновлену інформаційну довідку щодо умов та порядку надання послуг технологічним оператором платіжних послуг;
2) копію документа, що підтверджує здійснення оплати за розгляд документів у межах процедури реєстрації технологічного оператора платіжних послуг.
{Пункт 93 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
94. Технологічний оператор має право надавати послуги згідно з оновленою інформаційною довідкою щодо умов та порядку надання послуг технологічним оператором (додаток 8) після її узгодження з Національним банком.
95. Технологічний оператор зобов'язаний протягом 15 робочих днів із дня отримання нового документа, передбаченого в підпункті 4 пункту 92 розділу VIII цього Положення, подати до Національного банку цей документ.
951. Технологічний оператор зобов’язаний протягом 15 робочих днів із дня внесення змін до інформації, зазначеної в анкеті, передбаченій у підпункті 2 пункту 92 розділу VIII цього Положення, подати до Національного банку супровідний лист із зазначенням переліку змін, що внесені до анкети, а також причин виникнення таких змін та разом з ним оновлену анкету.
{Розділ VIII доповнено новим пунктом 951 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
96. Рішення про реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей про технологічного оператора або про відмову в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про технологічного оператора, про узгодження або про відмову в узгодженні оновленої інформаційної довідки щодо умов та порядку надання послуг технологічним оператором платіжних послуг приймає уповноважений орган Національного банку.
Національний банк не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей про технологічного оператора вносить до Реєстру відомості щодо цього технологічного оператора.
Національний банк протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про реєстрацію та внесення до Реєстру відомостей про технологічного оператора або про відмову в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про технологічного оператора, про узгодження або про відмову в узгодженні оновленої інформаційної довідки щодо умов та порядку надання послуг технологічним оператором платіжних послуг повідомляє технологічного оператора про прийняте рішення. Національний банк у разі відмови в реєстрації або узгодженні оновленої інформаційної довідки щодо умов та порядку надання послуг технологічним оператором платіжних послуг повідомляє технологічного оператора про підстави такої відмови.
{Пункт 96 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
97. Національний банк має право відмовити в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про технологічного оператора або узгодженні оновлених документів на таких підставах:
1) невідповідність документів вимогам цього Положення;
2) надання в документах, включаючи документи, надані на запит Національного банку, недостовірної інформації для реєстрації та внесення до Реєстру відомостей про технологічного оператора або узгодження оновлених документів;
{Підпункт 2 пункту 97 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 70 від 21.06.2024}
3) невідповідність умов та порядку діяльності технологічного оператора вимогам законодавства України з питань регулювання діяльності на платіжному ринку, захисту інформації;
4) технологічний оператор та/або власники, та/або керівники технологічного оператора є податковими резидентами та/або громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про оборону України";
5) застосування до технологічного оператора та/або власників, та/або керівників технологічного оператора санкцій іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
6) наявність інформації про те, що технологічний оператор та/або власники, та/або керівники технологічного оператора включені до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом п'яти років після її виключення з нього);
7) наявність інформації про те, що технологічний оператор та/або власники, та/або керівники технологічного оператора є одночасно власниками та/або керівниками в інших юридичних особах, до яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною або яких включено до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку застосування санкцій та/або перебування особи в переліку та протягом п’яти років після скасування санкцій та/або виключення особи з переліку);
{Підпункт 7 пункту 97 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
8) застосування до технологічного оператора (протягом року, що передує даті подання повного пакета документів) заходів впливу за порушення законодавства України з питань діяльності платіжних систем відповідно до нормативно-правових актів Національного банку з питань застосування заходів впливу до об'єктів нагляду (оверсайту), які не були виконанні до дати подання повного пакета документів, та/або неусунення причин, які стали підставою для застосування до технологічного оператора цих заходів впливу (крім випадків унесення змін до документів, спрямованих виключно на усунення таких причин);
9) наявність документально підтвердженої інформації від державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України, про те, що діяльність технологічного оператора містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
971. Національний банк має право не застосовувати підстави, передбачені в підпунктах 5, 7 пункту 97 розділу VIII цього Положення, для відмови в реєстрації та внесенні до Реєстру відомостей про технологічного оператора або узгодженні оновлених документів у разі віднесення цього технологічного оператора до категорії важливих об’єктів оверсайту відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні.
{Розділ VIII доповнено новим пунктом 971 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
972. Національний банк не застосовує критерія, передбаченого в пункті 971 розділу VIII цього Положення, у разі застосування до технологічного оператора санкцій, які прямо передбачають заборону реєстрації технологічного оператора, та/або санкцій, які унеможливлюють застосування такого критерія.
{Розділ VIII доповнено новим пунктом 972 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
98. Строк розгляду Національним банком документів, що подаються відповідно до розділу VIII цього Положення, становить 45 робочих днів з дати подання повного пакета документів.
IX. Скасування реєстрації платіжної системи, учасника платіжної системи та технологічного оператора
99. Національний банк має право скасувати реєстрацію платіжної системи, оператором якої є резидент, на таких підставах:
1) отримання повідомлення від оператора платіжної системи про припинення надання послуг цієї платіжної системи;
2) припинення надання платіжною системою послуг, передбачених правилами платіжної системи, більше ніж на 180 календарних днів та невідновлення надання таких послуг протягом 90 календарних днів із дня повідомлення про це Національним банком;
3) прийняття юридичною особою, яка є оператором платіжної системи, рішення про припинення юридичної особи (крім перетворення);
4) наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи, яка є оператором платіжної системи;
5) визнання юридичної особи, яка є оператором платіжної системи, банкрутом;
6) наявність інформації про те, що кількість учасників платіжної системи протягом 180 календарних днів не відповідає вимогам законодавства України з питань регулювання діяльності на платіжному ринку;
7) відкликання Національним банком у банку, який є оператором платіжної системи, банківської ліцензії;
8) відкликання (анулювання) Національним банком у надавача фінансових платіжних послуг, який є оператором платіжної системи, ліцензії на надання фінансових платіжних послуг (у разі надання оператором платіжної системи фінансових платіжних послуг відповідно до правил платіжної системи);
9) установлення факту узгодження документів, що подавалися до Національного банку з метою внесення відомостей до Реєстру на підставі недостовірних даних;
10) застосування Національним банком до оператора платіжної системи заходів впливу за порушення законодавства України з питань діяльності платіжних систем у вигляді виключення відомостей про платіжну систему з Реєстру;
11) власники та/або керівники оператора платіжної системи є податковими резидентами та/або громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про оборону України";
12) здійснення платіжною системою, оператором якої є резидент, платіжних операцій за участю іншої платіжної системи, до якої або до оператора платіжної системи (чи іншої юридичної особи, що управляє відповідною платіжною системою) та/або до власників, та/або керівників яких застосовані санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною;
13) застосування до оператора платіжної системи та/або власників, та/або керівників оператора платіжної системи санкцій іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
14) наявність інформації про те, що оператор платіжної системи та/або власники, та/або керівники оператора платіжної системи включені до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом п'яти років після її виключення з нього);
15) наявність інформації про те, що оператор цієї платіжної системи та/або власники, та/або керівники оператора платіжної системи є одночасно власниками та/або керівниками інших юридичних осіб, до яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною або яких включено до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку застосування санкцій та/або перебування особи в переліку та протягом п’яти років після скасування санкцій та/або виключення особи з переліку);
{Підпункт 15 пункту 99 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
16) наявність документально підтвердженої інформації від державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України, про те, що діяльність платіжної системи містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
991. Національний банк має право не застосовувати підстави, передбачені в підпунктах 13, 15 пункту 99 розділу IX цього Положення, для скасування реєстрації платіжної системи, оператором якої є резидент, за наявності хоча б одного з таких критеріїв:
1) платіжну систему, оператором якої є резидент, віднесено до категорії системно важливої або важливої платіжної системи відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні;
2) оператора платіжної системи, що є банком, визначено системно важливим банком відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку визначення Національним банком системно важливих банків в Україні.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 991 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
992. Національний банк не застосовує критеріїв, передбачених у пункті 991 розділу IX цього Положення, у разі застосування до оператора платіжної системи санкцій, які прямо передбачають заборону реєстрації платіжної системи, та/або санкцій, які унеможливлюють застосування таких критеріїв.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 992 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
100. Рішення про скасування реєстрації платіжної системи, оператором якої є резидент, на підставах, визначених у пункті 99 розділу IX цього Положення (крім підпункту 7 пункту 99 розділу IX цього Положення), приймає уповноважений орган Національного банку. Рішення про скасування реєстрації платіжної системи, оператором якої є резидент, на підставі, визначеній у підпункті 7 пункту 99 розділу IX цього Положення, приймає Правління Національного банку одночасно з відкликанням у банку, який є оператором платіжної системи, банківської ліцензії.
1001. Національний банк у разі скасування реєстрації платіжної системи, оператором якої є резидент, протягом п’яти робочих днів із дня прийняття такого рішення:
1) виключає з Реєстру відомості про таку платіжну систему;
2) повідомляє про скасування реєстрації та виключення з Реєстру відомостей про платіжну систему оператора платіжної системи, щодо якої прийнято рішення про скасування реєстрації, із зазначенням підстав такого рішення.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1001 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
101. Оператор платіжної системи, у якій виконувалися платіжні операції, після отримання повідомлення Національного банку про скасування реєстрації платіжної системи, оператором якої є резидент, на підставах, передбачених у підпунктах 3-16 пункту 99 розділу IX цього Положення, зобов'язаний:
1) припинити надання послуг платіжної системи в установлений у повідомленні строк;
2) повідомити учасників цієї платіжної системи про необхідність припинення надання послуг відповідної платіжної системи в установлений у повідомленні строк.
Розрахунки за виконаними платіжними операціями в платіжній системі, а також припинення участі в платіжній системі здійснюються згідно з правилами цієї системи та відповідними договорами.
102. Національний банк має право скасувати реєстрацію учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, у разі:
{Абзац перший пункту 102 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1) отримання повідомлення про скасування реєстрації прямого учасника платіжної системи від оператора платіжної системи або прямого учасника платіжної системи;
{Підпункт 1 пункту 102 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
11) отримання повідомлення від прямого учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, про розірвання договору з непрямим учасником платіжної системи;
{Пункт 102 розділу IX доповнено новим підпунктом 11 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
2) ненадання учасником платіжної системи послуг платіжної системи протягом 180 календарних днів та невідновлення такої діяльності протягом 90 календарних днів із дня повідомлення про це Національним банком;
3) відкликання Національним банком у банку банківської ліцензії;
4) відкликання (анулювання) Національним банком у надавача фінансових платіжних послуг ліцензії на надання фінансових платіжних послуг;
5) скасування реєстрації платіжної системи;
6) виключення з Реєстру відомостей про прямого учасника платіжної системи, через якого працює непрямий учасник;
7) застосування Національним банком до учасника платіжної системи заходів впливу за порушення законодавства України з питань регулювання діяльності на платіжному ринку у вигляді виключення відомостей про учасника платіжної системи з Реєстру;
8) якщо учасник платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника платіжної системи є податковими резидентами та/або громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України в значенні, наведеному в статті 1 Закону України “Про оборону України”;
{Підпункт 8 пункту 102 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
9) застосування до учасника платіжної системи та/або власників, та/або керівників учасника платіжної системи санкцій іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
10) наявності інформації про те, що учасник платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника платіжної системи включені до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом п'яти років після її виключення з нього);
{Підпункт 10 пункту 102 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
11) наявності інформації про те, що учасник платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника платіжної системи є одночасно власниками та/або керівниками інших юридичних осіб, до яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об’єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною або яких включено до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку застосування санкцій та/або перебування особи в переліку та протягом п’яти років після скасування санкцій та/або виключення особи з переліку);
{Підпункт 11 пункту 102 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
12) виконання учасником платіжної системи платіжних операцій за участю платіжної системи, до якої або до оператора платіжної системи (чи іншої юридичної особи, що управляє відповідною платіжною системою) та/або власників, та/або керівників якої застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
13) наявності документально підтвердженої інформації від державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України, про те, що діяльність учасника платіжної системи містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
{Підпункт 13 пункту 102 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
{Абзац шістнадцятий пункту 102 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1021. Національний банк має право не застосовувати підстави, передбачені в підпунктах 9, 11 пункту 102 розділу IX цього Положення, для скасовування реєстрації учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, за наявності хоча б одного з таких критеріїв:
1) учасника платіжної системи віднесено до категорії важливих об’єктів оверсайту відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні;
2) учасника платіжної системи, що є банком, визначено системно важливим банком відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку визначення Національним банком системно важливих банків в Україні.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1021 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
1022. Національний банк не застосовує критеріїв, передбачених у пункті 1021 розділу IX цього Положення, у разі застосування до учасника платіжної системи санкцій, які прямо передбачають заборону реєстрації учасника платіжної системи, та/або санкцій, які унеможливлюють застосування таких критеріїв.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1022 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
103. Скасування реєстрації учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, у разі відкликання Національним банком у банку банківської ліцензії здійснюється одночасно з відкликанням у банку, який є учасником платіжної системи, банківської ліцензії.
1031. Уповноважена особа Національного банку протягом п’яти робочих днів із дня скасування реєстрації прямого учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, та непрямих учасників, які працюють через цього прямого учасника, повідомляє оператора платіжної системи та прямого учасника, реєстрація якого скасована, про таке скасування та виключення відомостей з Реєстру із зазначенням підстав скасування.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1031 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1032. Уповноважена особа Національного банку протягом п’яти робочих днів із дня скасування реєстрації непрямого учасника платіжної системи, оператором якої є резидент, повідомляє прямого учасника платіжної системи, через якого працює цей непрямий учасник, про скасування його реєстрації та виключення відомостей з Реєстру із зазначенням підстав скасування.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1032 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
104. Оператор платіжної системи зобов’язаний після отримання повідомлення, передбаченого в пункті 1031 розділу IX цього Положення, припинити надання послуг платіжної системи цьому учаснику.
{Пункт 104 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1041. Прямий учасник платіжної системи, оператором якої є резидент, зобов’язаний після отримання повідомлення, передбаченого в пунктах 1031, 1032 розділу IX цього Положення, не пізніше наступного робочого дня повідомити непрямих(ого) учасників(а), які(ий) працюють(є) через цього прямого учасника, про скасування їхньої(його) реєстрації із зазначенням підстав скасування.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1041 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1042. Розрахунки в платіжній системі за виконаними платіжними операціями учасників платіжної системи, а також припинення участі в платіжній системі здійснюються згідно з правилами платіжної системи та відповідними договорами.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1042 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023з}
105. Національний банк має право скасувати реєстрацію міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, на таких підставах:
1) повідомлення оператора міжнародної платіжної системи-нерезидента про припинення надання послуг цієї системи в Україні;
2) ненадання міжнародною платіжною системою в Україні послуг з переказу коштів протягом 180 календарних днів та невідновлення такої діяльності протягом 90 календарних днів із дня повідомлення про це Національним банком;
21) наявність інформації про те, що кількість учасників міжнародної платіжної системи протягом 180 календарних днів не відповідає вимогам законодавства України з питань регулювання діяльності на платіжному ринку, з урахуванням того, що не менш ніж два прямих учасники мають бути резидентами;
{Пункт 105 розділу IX доповнено новим підпунктом 21 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
3) установлення факту реєстрації міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, на підставі недостовірних даних;
4) відкликання органом влади іноземної держави в оператора міжнародної платіжної системи дозволу, ліцензії або іншого документа, яким надано право оператору міжнародної платіжної системи здійснювати діяльність у сфері міжнародних платіжних операцій;
5) визнання держави, у якій зареєстрований оператор міжнародної платіжної системи-нерезидент та/або розрахунковий банк міжнародної платіжної системи, та/або процесингова установа міжнародної платіжної системи, державою, що здійснює збройну агресію проти України;
6) застосування Національним банком до оператора міжнародної платіжної системи заходів впливу за порушення законодавства України з питань діяльності платіжних систем у вигляді виключення відомостей про міжнародну платіжну систему, оператором якої є нерезидент, з Реєстру;
7) оператор міжнародної платіжної системи та/або власник, та/або керівники оператора міжнародної платіжної системи є податковими резидентами та/або громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про оборону України";
8) виконання на території України міжнародною платіжною системою, оператором якої є нерезидент, платіжних операцій за участю іншої платіжної системи, до якої або до оператора платіжної системи (чи іншої юридичної особи, що управляє відповідною платіжною системою) та/або власників, та/або керівників якої застосовані санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною;
9) застосування до оператора платіжної системи та/або власників, та/або керівників оператора міжнародної платіжної системи-нерезидента санкцій іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
10) наявність інформації про те, що оператор платіжної системи та/або власники, та/або керівники оператора міжнародної платіжної системи включені до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом п'яти років після її виключення з нього);
11) наявність інформації про те, що оператор міжнародної платіжної системи-нерезидент та/або власники, та/або керівники оператора міжнародної платіжної системи-нерезидента є одночасно власниками та/або керівниками інших юридичних осіб, до яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною або яких включено до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку застосування санкцій та/або перебування особи в переліку та протягом п’яти років після скасування санкцій та/або виключення особи з переліку);
{Підпункт 11 пункту 105 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
111) наявність інформації про те, що міжнародна платіжна система співпрацює/здійснює платіжні операції з/за участю платіжною(ої) системою(и), до якої або до операторів та/або власників, та/або керівників якої застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об’єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
{Пункт 105 розділу IX доповнено новим підпунктом 111 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
112) наявність інформації про те, що міжнародна платіжна система співпрацює/здійснює платіжні операції з/за участю банком(у), небанківською(ої) установою(и), до яких та/або до власників, та/або керівників яких застосовані санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об’єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
{Пункт 105 розділу IX доповнено новим підпунктом 112 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
113) наявність інформації про те, що міжнародна платіжна система функціонує на території держави, що здійснює збройну агресію проти України в значенні, наведеному в статті 1 Закону України “Про оборону України”;
{Пункт 105 розділу IX доповнено новим підпунктом 113 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
12) наявність документально підтвердженої інформації від державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України, про те, що діяльність міжнародної платіжної системи, оператором якої нерезидент, містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
1051. Національний банк має право не застосовувати підстави, передбачені в підпунктах 9, 11 пункту 105 розділу IX цього Положення, для скасування реєстрації міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, у разі віднесення цієї міжнародної платіжної системи до категорії системно важливої або важливої платіжної системи відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1051 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
1052. Національний банк не застосовує критерія, передбаченого в пункті 1051 розділу IX цього Положення, у разі застосування до оператора міжнародної платіжної системи санкцій, які прямо передбачають заборону реєстрації міжнародної платіжної системи, та/або санкцій, які унеможливлюють застосування такого критерія.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1052 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
106. Рішення про скасування реєстрації міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, приймає уповноважений орган Національного банку.
1061. Національний банк у разі скасування реєстрації міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, протягом п’яти робочих днів із дня прийняття такого рішення:
1) виключає з Реєстру відомості про таку міжнародну платіжну систему;
2) повідомляє про скасування реєстрації та виключення з Реєстру відомостей про міжнародну платіжну систему оператора цієї платіжної системи із зазначенням підстав такого рішення.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1061 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
107. Оператор міжнародної платіжної системи після отримання повідомлення Національного банку про скасування реєстрації міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, зобов'язаний:
1) припинити надання послуг міжнародної платіжної системи в Україні в установлений у повідомленні строк;
2) повідомити учасників цієї міжнародної платіжної системи-резидентів про необхідність припинення надання послуг відповідної міжнародної платіжної системи в установлений у повідомленні строк.
Розрахунки за виконаними платіжними операціями в міжнародній платіжній системі, а також припинення участі в міжнародній платіжній системі здійснюються згідно з правилами міжнародної платіжної системи та відповідними договорами.
108. Національний банк має право скасувати реєстрацію учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, у разі:
{Абзац перший пункту 108 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1) отримання повідомлення від прямого учасника міжнародної платіжної системи про скасування його реєстрації як учасника міжнародної платіжної системи;
{Підпункт 1 пункту 108 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
2) припинення надання учасником міжнародної платіжної системи послуг міжнародної платіжної системи більше ніж на 180 календарних днів та невідновлення надання таких послуг протягом 90 календарних днів із дня повідомлення про це Національним банком;
3) отримання повідомлення від прямого учасника міжнародної платіжної системи про розірвання договору з непрямим учасником;
{Підпункт 3 пункту 108 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
4) відкликання Національним банком у банку банківської ліцензії або прийняття рішення про припинення здійснення банком валютних операцій;
5) відкликання (анулювання) Національним банком у надавача фінансових платіжних послуг ліцензії на надання фінансових платіжних послуг або ліцензії на здійснення валютних операцій;
6) скасування реєстрації прямого учасника платіжної системи, через якого працює непрямий учасник;
7) установлення факту надання учасником міжнародної платіжної системи недостовірних даних, на підставі яких було внесено відомості про такого учасника до Реєстру;
8) скасування реєстрації міжнародної платіжної системи;
9) якщо учасник міжнародної платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника міжнародної платіжної системи є податковими резидентами та/або громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України в значенні, наведеному в статті 1 Закону України “Про оборону України”;
{Підпункт 9 пункту 108 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023з}
10) застосування Національним банком до учасника міжнародної платіжної системи заходів впливу за порушення законодавства України з питань діяльності платіжних систем у вигляді виключення відомостей про учасника міжнародної платіжної системи з Реєстру;
11) застосування до учасника платіжної системи та/або власників, та/або керівників учасника міжнародної платіжної системи санкцій іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
12) наявності інформації про те, що учасник міжнародної платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника міжнародної платіжної системи включені до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом п'яти років після її виключення з нього);
{Підпункт 12 пункту 108 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
13) наявності інформації про те, що учасник міжнародної платіжної системи та/або власники, та/або керівники учасника міжнародної платіжної системи є одночасно власниками та/або керівниками інших юридичних осіб, до яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об’єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною або яких включено до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку застосування санкцій та/або перебування особи в переліку та протягом п’яти років після скасування санкцій та/або виключення особи з переліку);
{Підпункт 13 пункту 108 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
14) виконання учасником платіжної системи платіжних операцій за участю платіжних систем, до яких або до операторів та/або власників, та/або керівників яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
15) наявності документально підтвердженої інформації від державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України, про те, що діяльність учасника міжнародної платіжної системи містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
{Підпункт 15 пункту 108 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
{Абзац сімнадцятий пункту 108 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1081. Національний банк має право не застосовувати підстави, передбачені в підпунктах 11, 13 пункту 108 розділу IX цього Положення, для скасування реєстрації учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, за наявності хоча б одного з таких критеріїв:
1) учасника міжнародної платіжної системи віднесено до категорії важливих об’єктів оверсайту відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні;
2) учасника міжнародної платіжної системи, що є банком, визначено системно важливим банком відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку визначення Національним банком системно важливих банків в Україні.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1081 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
1082. Національний банк не застосовує критеріїв, передбачених у пункті 1081 розділу IX цього Положення, у разі застосування до учасника міжнародної платіжної системи санкцій, які прямо передбачають заборону реєстрації учасника міжнародної платіжної системи, та/або санкцій, які унеможливлюють застосування таких критеріїв.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1082 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
109. Скасування реєстрації учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, у разі відкликання Національним банком у банку банківської ліцензії здійснюється одночасно з відкликанням у банку, який є учасником платіжної системи, банківської ліцензії.
1091. Уповноважена особа Національного банку протягом п’яти робочих днів із дня скасування реєстрації прямого учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, та непрямих учасників, які працюють через цього прямого учасника, повідомляє прямого учасника, реєстрація якого скасована, про таке скасування та виключення відомостей з Реєстру із зазначенням підстав скасування.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1091 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1092. Уповноважена особа Національного банку протягом п’яти робочих днів із дня скасування реєстрації непрямого учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, повідомляє прямого учасника, через якого працює цей непрямий учасник, про таке скасування та виключення відомостей з Реєстру із зазначенням підстав скасування.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1092 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1093. Прямий учасник міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент, зобов’язаний після отримання повідомлення, передбаченого в пунктах 1091, 1092 розділу IX цього Положення, не пізніше наступного робочого дня повідомити непрямих(ого) учасників(а), які(ий) працюють(є) через цього прямого учасника, про скасування їхньої(його) реєстрації із зазначенням підстав скасування.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1093 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
110. Прямий учасник міжнародної платіжної системи зобов’язаний після отримання повідомлення уповноваженої особи Національного банку про скасування його реєстрації на підставах, передбачених у підпунктах 4-15 пункту 108 розділу IX цього Положення:
1) припинити надання послуг міжнародної платіжної системи в установлений у повідомленні строк;
2) повідомити не пізніше наступного робочого дня інших юридичних осіб-резидентів (крім торговців), з якими укладено договори про надання цими особами послуг відповідної міжнародної платіжної системи, про необхідність припинення надання таких послуг в установлений у повідомленні строк.
{Пункт 110 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1101. Непрямий учасник міжнародної платіжної системи зобов’язаний після отримання повідомлення прямого учасника міжнародної платіжної системи про скасування реєстрації цього непрямого учасника на підставах, передбачених у підпунктах 4-15 пункту 108 розділу IX цього Положення:
1) припинити надання послуг міжнародної платіжної системи в установлений у повідомленні строк;
2) повідомити не пізніше наступного робочого дня інших юридичних осіб-резидентів (крім торговців), з якими укладено договори про надання цими особами послуг відповідної міжнародної платіжної системи, про необхідність припинення надання таких послуг в установлений у повідомленні строк.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1101 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
1102. Розрахунки в міжнародній платіжній системі, оператором якої є нерезидент, за виконаними платіжними операціями учасника міжнародної платіжної системи, а також припинення участі в міжнародній платіжній системі здійснюються згідно з правилами міжнародної платіжної системи та відповідними договорами.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1102 згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
111. Національний банк має право скасувати реєстрацію технологічного оператора на таких підставах:
1) повідомлення технологічного оператора про припинення надання ним своїх послуг;
2) ненадання технологічним оператором послуг протягом 12 місяців із дати внесення до Реєстру відомостей про технологічного оператора;
3) припинення надання технологічним оператором послуг більше ніж на 180 календарних днів та невідновлення надання таких послуг протягом 90 календарних днів із дня повідомлення про це Національним банком;
4) запровадження початку процедури припинення юридичної особи;
5) установлення факту узгодження умов та порядку діяльності технологічного оператора на підставі недостовірних даних;
6) застосування Національним банком до технологічного оператора заходів впливу за порушення законодавства України з питань регулювання діяльності на платіжному ринку у вигляді виключення відомостей про технологічного оператора з Реєстру;
7) технологічний оператор та/або власники, та/або керівники технологічного оператора є податковими резидентами та/або громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про оборону України";
8) застосування до технологічного оператора та/або власників, та/або керівників технологічного оператора санкцій іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною (вимога застосовується протягом строку дії санкцій і трьох років після скасування санкцій);
9) наявність інформації про те, що технологічний оператор та/або власники, та/або керівники технологічного оператора включені до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом п'яти років після її виключення з нього);
10) наявність інформації про те, що технологічний оператор та/або власники, та/або керівники технологічного оператора є одночасно власниками та/або керівниками в інших юридичних особах, до яких застосовано санкції іноземними державами (крім держави, що здійснює збройну агресію проти України), міждержавними об'єднаннями, міжнародними організаціями та/або Україною або яких включено до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку застосування санкцій та/або перебування особи в переліку та протягом п’яти років після скасування санкцій та/або виключення особи з переліку);
{Підпункт 10 пункту 111 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 156 від 05.12.2023}
11) наявності документально підтвердженої інформації від державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України, про те, що діяльність технологічного оператора містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
1111. Національний банк має право не застосовувати підстави, передбачені в підпунктах 8, 10 пункту 111 розділу IX цього Положення, для скасування реєстрації технологічного оператора в разі віднесення цього технологічного оператора до категорії важливих об’єктів оверсайту відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань порядку здійснення оверсайту платіжної інфраструктури в Україні.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1111 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
1112. Національний банк не застосовує критерія, передбаченого в пункті 1111 розділу IX цього Положення, у разі застосування до технологічного оператора санкцій, які прямо передбачають заборону реєстрації технологічного оператора, та/або санкцій, які унеможливлюють застосування такого критерія.
{Розділ IX доповнено новим пунктом 1112 згідно з Постановою Національного банку № 70 від 21.06.2024}
112. Рішення про скасування реєстрації технологічного оператора приймає уповноважений орган Національного банку.
113. Національний банк у разі скасування реєстрації технологічного оператора протягом п’яти робочих днів із дня прийняття такого рішення:
1) виключає з Реєстру відомості про цього технологічного оператора;
2) повідомляє технологічного оператора про скасування реєстрації та виключення із Реєстру відомостей про нього із зазначенням підстав такого рішення.
{Пункт 113 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 156 від 05.12.2023}
Додаток 1 |
ЗАЯВА
про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про платіжну систему, оператором якої є резидент
Додаток 2 |
Додаток 3 |
ЗАЯВА
про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про учасника платіжної системи, оператором якої є резидент
Додаток 4 |
ЗАЯВА
про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про міжнародну платіжну систему, оператором якої є нерезидент
Додаток 5 |
ЗАЯВА
про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент
Додаток 6 |
ЗАЯВА
про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про непрямого учасника міжнародної платіжної системи, оператором якої є нерезидент
Додаток 7 |
ЗАЯВА
про реєстрацію та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про технологічного оператора платіжних послуг
Додаток 8 |
ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА
щодо умов та порядку надання послуг технологічним оператором платіжних послуг