Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 693 від 17.06.2022
№ 1083 від 27.09.2022
№ 1239 від 04.11.2022}
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 2 пункту 22 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Установити, що з метою оперативного та ефективного прийняття управлінських рішень для забезпечення безперебійного функціонування установ і закладів бюджетної сфери, комунальних підприємств та задоволення життєво необхідних потреб жителів територіальних громад у період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, виконання та формування місцевих бюджетів здійснюється відповідно до бюджетного законодавства з урахуванням таких особливостей:
1) органи місцевого самоврядування, їх виконавчі органи, місцеві державні адміністрації, військово-цивільні адміністрації продовжують здійснювати бюджетні повноваження, а у разі утворення військових адміністрацій такі повноваження здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”;
{Підпункт 1 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 693 від 17.06.2022}
2) військові адміністрації населених пунктів, обласні, районні та Київська міська військові адміністрації:
{Абзац перший підпункту 2 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 1239 від 04.11.2022}
приймають за поданням місцевих фінансових органів рішення про внесення змін до рішень про місцеві бюджети;
здійснюють без погодження відповідною комісією місцевої ради передачу бюджетних призначень від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого, перерозподіл видатків бюджету і надання кредитів з бюджету за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, додаткові дотації та субвенції, у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів, а також збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету) за бюджетною програмою;
можуть приймати рішення про перерахування коштів з місцевого бюджету державному бюджету для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації та з метою відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України і забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державної незалежності України, її територіальної цілісності відповідно до пункту 222 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України;
затверджують місцеві (цільові) програми (вносять до них зміни) з дотриманням вимог статті 91 Бюджетного кодексу України;
можуть приймати рішення (кожна із сторін) про передачу коштів у вигляді міжбюджетного трансферту до відповідного місцевого бюджету без укладення договорів;
{Абзац шостий підпункту 2 пункту 1 в редакції Постанов КМ № 1083 від 27.09.2022, № 1239 від 04.11.2022}
здійснюють розподіл та перерозподіл обсягів трансфертів з державного та місцевих бюджетів місцевим бюджетам;
здійснюють управління коштами місцевих бюджетів без оприлюднення нормативно-правових актів та інших документів, які застосовуються під час бюджетного процесу;
{Підпункт 2 пункту 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 693 від 17.06.2022}
затверджують місцеві бюджети, складені місцевими фінансовими органами;
{Підпункт 2 пункту 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1239 від 04.11.2022}
3) органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, військові адміністрації здійснюють заходи з мобілізації додаткових фінансових ресурсів до місцевих бюджетів, забезпечують ефективне, економне та раціональне використання бюджетних коштів;
{Підпункт 3 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 1239 від 04.11.2022}
4) Державна казначейська служба забезпечує розрахунково-касове обслуговування місцевих бюджетів та складення звітності про виконання місцевих бюджетів із застосуванням електронних носіїв під час обміну інформацією та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 9 червня 2021 р. № 590 “Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 48, ст. 2974);
5) у період воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування на територіях, які після 24 лютого 2022 р. є тимчасово непідконтрольними українській владі, тимчасово окупованими або на яких ведуться бойові дії, під час виконання місцевих бюджетів розпорядження про виділення коштів загального фонду місцевих бюджетів може затверджуватися керівником місцевого фінансового органу;
{Пункт 1 доповнено підпунктом 5 згідно з Постановою КМ № 693 від 17.06.2022}
6) у період воєнного стану сільський, селищний, міський голова територіальної громади, на території якої не ведуться бойові дії та не прийнято рішення про утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів), виключно для здійснення заходів правового режиму воєнного стану може прийняти рішення щодо передачі коштів із відповідного місцевого бюджету на потреби Збройних Сил та/або для забезпечення заходів правового режиму воєнного стану;
{Пункт 1 доповнено підпунктом 6 згідно з Постановою КМ № 693 від 17.06.2022}
7) проект рішення місцевої ради, військової адміністрації про передачу коштів у вигляді міжбюджетного трансферту (крім міжбюджетних трансфертів, передбачених пунктами 1, 4 частини другої статті 101 Бюджетного кодексу України) до відповідного місцевого бюджету іншої області та/або м. Києва в обов’язковому порядку підлягає погодженню Міністерством фінансів шляхом надання відповідного листа.
{Пункт 1 доповнено підпунктом 7 згідно з Постановою КМ № 1239 від 04.11.2022}
11. Установити, що у період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, та протягом 30 днів після його припинення чи скасування у разі неможливості створення на територіях, які після 24 лютого 2022 р. є тимчасово непідконтрольними українській владі, тимчасово окупованими або на яких ведуться бойові дії, місцевого фінансового органу військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) повноваження такого органу може здійснювати начальник військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) за письмовим погодженням начальника відповідної обласної військової адміністрації або особи, яка виконує його обов’язки.
{Постанову доповнено пунктом 11 згідно з Постановою КМ № 1239 від 04.11.2022}
{Пункт 2 виключено на підставі Постанови КМ № 1239 від 04.11.2022}