Про внесення змін та доповнень до Регламенту ВКДКА, Регламенту КДКА регіону та Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність
Рада адвокатів України, розглянувши лист Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сергія Вилкова від 24.03.2022 року № 552 про внесення змін у Регламент Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Регламент кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, а також Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, з урахуванням пропозицій, зауважень та доповнень членів Ради адвокатів України, заслухавши Голову Секретаріату Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Віктора Вовнюка, враховуючи редакційні зауваження та доповнення членів Ради адвокатів України, керуючись статтею 55 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Розділом II Положення про Раду адвокатів України, Регламентом Ради адвокатів України, ВИРІШИЛА:
1. Внести та затвердити зміни до Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 4-5 липня 2014 року № 78, з наступними змінами та доповненнями (Додаток 1).
2. Внести та затвердити зміни до Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2013 року № 268, з наступними змінами та доповненнями (Додаток 2).
3. Внести та затвердити зміни до Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30 серпня 2014 року № 120 (з наступними змінами та доповненнями (Додаток 3).
4. Секретарю Ради адвокатів України про прийняте рішення повідомити на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України, Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури та кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури регіонів.
ЗМІНИ
до Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 4-5 липня 2014 року № 78
(з наступними змінами та доповненнями)
1. У розділі "III. Підготовка і проведення засідань ВКДКА" пункт 3.2 викласти в наступній редакції:
3.2. Про місце, день, час та перелік питань порядку денного засідання ВКДКА, члени ВКДКА та інші особи, які мають право брати участь у засіданнях, повідомляються із зазначенням місця, дня та часу проведення засідання, не пізніше як за десять днів до дня його проведення шляхом повідомлення, відправленого засобами поштового зв'язку або кур'єром, або електронною поштою та/або розміщення інформації на офіційному сайті ВКДКА.
3.2.1. Розгляд скарг на рішення КДКА регіону про порушення дисциплінарної справи, про відмову в порушенні дисциплінарної справи; скарг на дії чи бездіяльність КДКА регіону; клопотання адвоката про вжиття заходів забезпечення розгляду скарги у ВКДКА, відбувається на засіданні ВКДКА без участі сторін. Сторони за даними категоріями скарг повідомляються про розгляд їх скарг шляхом розміщення інформації на офіційному сайті ВКДКА.
3.2.2. Листування ВКДКА з особами, які ініціювали питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, адвокатами та КДКА регіонів здійснюється за допомогою засобів поштового зв'язку або кур'єром, або електронною поштою. У разі направлення листів на електронну пошту вказаних осіб, вони направляються:
- на адресу електронної пошти особи, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, зазначену у скарзі;
- на адресу електронної пошти адвоката, зазначену в Єдиному реєстрі адвокатів України;
- на офіційну адресу електронної пошти КДКА регіону.
2. У розділі "III. Підготовка і проведення засідань ВКДКА" пункт 3.7 доповнити новим реченням наступного змісту: "У разі проведення дистанційного засідання ВКДКА, всі члени ВКДКА приймають участь у засіданні дистанційно - в режимі відеоконференції".
3. У розділі "III. Підготовка і проведення засідань ВКДКА" пункт 3.14 викласти в наступній редакції:
3.14. Учасники засідання мають право бути присутніми на засіданнях ВКДКА; надавати пояснення та відомості, необхідні для прийняття рішення із питання, що розглядається.
3.14.1. Учасники засідання за скаргами на рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку і застосування до нього дисциплінарного стягнення або про закриття дисциплінарної справи, у разі наявності технічної можливості, мають право взяти участь у засіданні дистанційно - у режимі відеоконференції. Зазначені учасники за два дні до початку засідання повинні повідомити ВКДКА про бажання взяти участь у засіданні дистанційно в режимі відеоконференції, та направити на адресу електронної пошти ВКДКА документи, що підтверджують особу учасника, та, у разі наявності, особу представника, а також документи, що підтверджують повноваження такого представника, передбачені пунктом 6 статті 14 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність. Такі документи повинні бути підписані за допомогою електронного цифрового підпису.
3.14.2. Розгляд скарг на рішення КДКА регіону про порушення дисциплінарної справи, про відмову в порушенні дисциплінарної справи, скарг на дії чи бездіяльність КДКА регіону, клопотання адвоката про вжиття заходів забезпечення розгляду скарги у ВКДКА, відбувається на засіданні ВКДКА без участі сторін.
4. У розділі "III. Підготовка і проведення засідань ВКДКА" пункт 3.16 доповнити підпунктами 3.16.1, 3.16.2 наступного змісту:
3.16.1. Засідання ВКДКА може проводитися дистанційно: онлайн (в режимі реального часу при підключенні до Інтернету) за допомогою програм, відеоконференцзв'язку та інших засобів комунікації. Рішення про проведення дистанційного засідання ВКДКА приймається Головою ВКДКА.
3.16.2. У разі проведення дистанційного засідання ВКДКА, членам ВКДКА категорично забороняється здійснювати аудіо- чи відеофіксацію "нарадчої кімнати". Дії щодо здійснення аудіо- чи відеофіксації "нарадчої кімнати" та/або розголошення таємниці "нарадчої кімнати" є дисциплінарним проступком, а саме грубим одноразовим порушенням правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури України, та є підставою для позбавлення члена ВКДКА права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України.
5. У розділі "III. Підготовка і проведення засідань ВКДКА" у пункті 3.32 абзац 4 доповнити реченням наступного змісту: "Такий запит може бути направлений засобами поштового зв'язку або на офіційну адресу електронної пошти КДКА регіону".
6. У розділі "III. Підготовка і проведення засідань ВКДКА" абзац 5 пункту 3.32 після слів "на офіційну адресу ВКДКА" доповнити словами наступного змісту: "або на офіційну адресу електронної пошти ВКДКА".
7. У розділі "III. Підготовка і проведення засідань ВКДКА" пункт 3.35 викласти в наступній редакції:
3.35. Копії рішень ВКДКА засвідчуються Головою ВКДКА та надсилаються засобами поштового зв'язку або електронною поштою, або вручаються під розписку адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом 7 - 10 робочих днів з дня прийняття рішення. З об'єктивних, обґрунтованих підстав зазначені строки можуть бути продовжені.
Витяги з протоколів засідань ВКДКА виготовляються і видаються на вимогу осіб, стосовно яких прийняті рішення, та засвідчуються Головою ВКДКА.
8. Доповнити розділ "III. Підготовка і проведення засідань ВКДКА" пунктом 3.51 наступного змісту:
3.51. Листування з ВКДКА засобами електронної пошти відбувається з використанням електронного цифрового підпису.
ЗМІНИ
до Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2013 року № 268
(з наступними змінами та доповненнями)
1. Доповнити підпункт 6.1.2 пункту 6.1 абзацом наступного змісту:
Особам, які мають право брати участь у засіданні, такі повідомлення надсилаються засобами поштового зв'язку або кур'єром, або електронною поштою.
2. Доповнити підпункт 6.3.1 пункту 6.3 абзацом наступного змісту:
У разі проведення дистанційного засідання дисциплінарної палати КДКА, всі члени дисциплінарної палати приймають участь у засіданні дистанційно - в режимі відеоконференції.
3. Доповнити пункт 6.4 підпунктом 6.4.5 наступного змісту:
6.4.5. Учасники засідання дисциплінарної палати КДКА, у разі наявності технічної можливості, мають право взяти участь у засіданні дистанційно - у режимі відеоконференції.
4. Доповнити пункт 7.1 підпунктами 7.1.1 та 7.1.2 наступного змісту:
7.1.1. Засідання дисциплінарної палати КДКА регіону може проводитися дистанційно: онлайн (в режимі реального часу при підключенні до Інтернету) за допомогою програм, відеоконференцзв'язку та інших засобів комунікації. Рішення про проведення дистанційного засідання дисциплінарної палати КДКА регіону приймається Головою дисциплінарної палати КДКА регіону, а у разі його відсутності - Заступником голови дисциплінарної палати КДКА регіону.
7.1.2. У разі проведення дистанційного засідання дисциплінарної палати КДКА регіону, членам дисциплінарної палати КДКА регіону категорично забороняється здійснювати аудіо- чи відеофіксацію "нарадчої кімнати". Дії щодо здійснення аудіо- чи відеофіксації "нарадчої кімнати" та/або розголошення таємниці "нарадчої кімнати" є дисциплінарним проступком, а саме грубим одноразовим порушенням правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури України, та є підставою для позбавлення члена дисциплінарної палати КДКА регіону права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України.
ЗМІНИ
до Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30 серпня 2014 року № 120
(з наступними змінами та доповненнями)
1. Пункт 1 статті 14 викласти в наступній редакції:
1) Заява (скарга) подається в письмовій формі особисто заявником (скаржником) або його представником. Заява (скарга) може бути подана безпосередньо за місцезнаходженням кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону або надіслана поштою (в тому числі електронною поштою із застосуванням електронного цифрового підпису).
2. У абзаці 3 пункту 2 статті 14 виключити слова "(за наявності)".
3. Пункт 4 статті 14 після слів "щодо поведінки якого подається заява (скарга)," доповнити словами наступного змісту: "за винятком випадку, коли заява (скарга) подається електронною поштою,".
4. У реченні другому пункту 5 статті 14 виключити слова ", якщо такі є".
5. Третє речення статті 26 після слів "зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України" доповнити словами наступного змісту: ", або надіслання листа на адресу електронної пошти адвоката, зазначену в Єдиному реєстрі адвокатів України".
6. Перше речення статті 33 після слова "надсилається" доповнити словами наступного змісту: "засобами поштового зв'язку або електронною поштою,".
7. Пункт 36.1 статті 36 доповнити реченням наступного змісту: "Скарга може бути подана безпосередньо за місцезнаходженням Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або надіслана поштою (в тому числі електронною поштою із застосуванням електронного цифрового підпису)".
8. У підпункті 2 пункту 36.2 статті 36 виключити слова "(за наявності)".
9. У підпункті 3 пункту 36.2 статті 36 виключити слова ", якщо такі відомі".
10. Доповнити останнє речення абзацу 1 статті 38 після слів "надсилається" словами "засобами поштового зв'язку або електронною поштою,".
11. Доповнити абзац 1 статті 38 реченням наступного змісту: "З об'єктивних, обґрунтованих підстав зазначені строки можуть бути продовжені".
12. Доповнити статтю 38-2 після слів ", про відмову в порушенні дисциплінарної справи," словами "скарг на дії чи бездіяльність КДКА регіону,", а після слів "без участі сторін" виключити слова "дисциплінарної справи".
13. Доповнити абзац 2 статті 44 після слів "зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України" словами ", або надіслання листа на адресу електронної пошти адвоката, зазначену в Єдиному реєстрі адвокатів України".
14. Доповнити абзац 3 статті 44 після слів "зазначеною в заяві (скарзі)" словами ", або надіслання листа на адресу електронної пошти такої особи, зазначену у скарзі".
15. Доповнити статтю 44 абзацом наступного змісту:
Адвокат, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, та особа, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, у разі наявності технічної можливості, мають право взяти участь у засіданні дистанційно - у режимі відеоконференції. Такі учасники засідання повинні за два дні до початку засідання повідомити КДКА регіону про бажання взяти участь у засіданні дистанційно в режимі відеоконференції, та направити на адресу електронної пошти КДКА регіону документи, що підтверджують особу учасника, та, у разі наявності, особу представника, а також документи, що підтверджують повноваження такого представника, передбачені пунктом 6 статті 14 даного Положення. Такі документи повинні бути підписані за допомогою електронного цифрового підпису.
16. Доповнити статтю 47 абзацом наступного змісту:
Засідання дисциплінарної палати КДКА регіону може проводитися дистанційно: онлайн (в режимі реального часу при підключенні до Інтернету) за допомогою програм, відеоконференцзв'язку та інших засобів комунікації. Рішення про проведення дистанційного засідання дисциплінарної палати КДКА регіону приймається Головою дисциплінарної палати КДКА регіону, а у разі його відсутності - Заступником голови дисциплінарної палати КДКА регіону.
17. Доповнити статтю 58 після слова "надсилається" словами "засобами поштового зв'язку або електронною поштою,".
18. Доповнити статтею 61-1 наступного змісту:
61-1. Засідання ВКДКА може проводитися дистанційно: онлайн (в режимі реального часу при підключенні до Інтернету) за допомогою програм, відеоконференцзв'язку та інших засобів комунікації. Рішення про проведення дистанційного засідання ВКДКА приймається Головою ВКДКА.
19. Доповнити статтею 63 наступного змісту:
63. Листування з кваліфікаційно-дисциплінарними комісіями адвокатури регіонів та з Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури засобами електронної пошти відбувається з використанням електронного цифрового підпису.
{Текст взято з сайту Національної асоціації адвокатів України http://www.unba.org.ua}