Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
Відповідно до статей 6, 7, 15, 55, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 9, 66, 67 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"», з метою мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії російської федерації проти України та сприяння стабільності банківської системи України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Підпункт 3 пункту 22 постанови Правління Національного банку України від 08 липня 2021 року № 73 "Про особливості здійснення оцінки стійкості банків і банківської системи України у 2021 році" (зі змінами) доповнити словами та цифрами "станом на дати, визначені в підпункті 2 пункту 21 цієї постанови".
2. Унести до постанови Правління Національного банку України від 25 лютого 2022 року № 23 "Про деякі питання діяльності банків України та банківських груп" (зі змінами) такі зміни:
1) постанову після пункту 4 доповнити новим пунктом 41 такого змісту:
"41. Заборони, визначені в підпункті 1 пункту 4 цієї постанови, не поширюються на надання банком забезпечених (покритих) гарантій та акредитивів пов'язаним з банком особам за: імпортними операціями резидентів з купівлі товарів критичного імпорту за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України; операціями резидентів та нерезидентів для проведення мобілізаційних та інших заходів (потреб), визначених законами України, що регулюють відносини у сферах забезпечення національної безпеки та оборони; операціями на внутрішньому ринку, обов'язковість надання гарантій/акредитивів за якими передбачена законодавством України.
Забезпечення (покриття) за гарантією/акредитивом має відповідати одночасно таким умовам:
1) розмір грошового забезпечення (покриття) є не менший, ніж розмір наданого банком зобов'язання за гарантією/акредитивом;
2) банк має безперечний контроль та доступ до грошового забезпечення (покриття);
3) банк має право здійснити договірне списання коштів з рахунку, на якому обліковується грошове забезпечення (покриття), у разі невиконання контрагентом зобов'язань перед банком;
4) грошове забезпечення (покриття) розміщене на строк, не менший, ніж строк цих зобов'язань (без права дострокового вилучення) у валюті фінансового зобов'язання або в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 лютого 1998 року № 34 [у редакції постанови Правління Національного банку України від 19 квітня 2016 року № 269 (зі змінами)].";
2) постанову після пункту 91 доповнити новим пунктом 92 такого змісту:
"92. Банки протягом періоду дії воєнного стану та трьох місяців після його припинення чи скасування продовжують включати до розрахунку нормативів достатності капіталу мінімальний розмір операційного ризику, розрахований станом на 01 січня 2021 року на підставі даних річної фінансової звітності за 2020 рік, перевіреної та підтвердженої аудитором.".
3. Затвердити Зміни до Правил роботи банків у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, затверджених постановою Правління Національного банку України від 25 лютого 2022 року № 23 (зі змінами), що додаються.
4. Департаменту методології регулювання діяльності банків (Наталія Іваненко) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
5. Постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.
ЗМІНИ
до Правил роботи банків у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану
1. Правила після пункту 2 доповнити новим пунктом 21 такого змісту:
"21. Банки під час застосування вимог підпункту 1 пункту 1321 розділу XI1 Положення № 351 протягом періоду дії воєнного стану та 180 календарних днів після його припинення чи скасування здійснюють розрахунок 0,1% розміру основного капіталу банку виходячи з розміру основного капіталу банку, що є більшим з двох:
1) станом на 24 лютого 2022 року;
2) станом на дату оцінки кредитного ризику.".
2. Пункти 5, 6 викласти в такій редакції:
"5. Банкам/відповідальним особам банківських груп під час застосування вимог Положення про організацію системи управління ризиками в банках України та банківських групах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 11 червня 2018 року № 64 (зі змінами) (далі - Положення № 64), здійснювати:
1) стрес-тестування ризиків, передбачене в пункті 185 глави 23 розділу I, пункті 218 глави 32 розділу III, пункті 248 глави 37 розділу IV, пункті 270 глави 42 розділу V Положення № 64, та верифікацію вартості майна, передбачену в главі 21 розділу II Положення № 64, починаючи з наступного кварталу після припинення чи скасування воєнного стану;
2) актуалізацію внутрішньобанківських/внутрішньогрупових документів (щорічний перегляд яких передбачений у пунктах 66 глави 10, 128 глави 15 розділу I, пункті 139 глави 17 розділу II, пункті 193 глави 25 розділу III, пункті 228 глави 35 розділу IV, пункті 261 глави 40 розділу V, пунктах 278 та 285 глави 45 розділу VI, пункті 318 глави 52 розділу VII Положення № 64) не пізніше 180 календарного дня після припинення чи скасування воєнного стану.
6. Банкам/відповідальним особам банківських груп застосовувати вимоги Положення про плани відновлення діяльності банків України та банківських груп, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18 липня 2019 року № 95 (зі змінами) (далі - Положення № 95), з урахуванням таких особливостей:
1) протягом періоду дії воєнного стану вимоги пункту 8 розділу I Положення № 95 не застосовуються в частині оновлення та подання до Національного банку України планів відновлення діяльності банку/банківської групи;
2) після припинення чи скасування воєнного стану банки/відповідальні особи банківських груп:
оновлюють плани відновлення діяльності банку/банківської групи, розроблені у 2021 році, з урахуванням оновленої стратегії банку, його бізнес-плану та ґрунтуючись на фактичних показниках фінансового стану банку і загальній ситуації в банківській системі (без застосування стрес-тестування, передбаченого в розділі V Положення № 95);
не пізніше 180 календарного дня після припинення чи скасування воєнного стану подають оновлені плани до Національного банку України;
3) протягом періоду дії воєнного стану та 30 календарних днів після його припинення чи скасування вимоги пункту 24 розділу III Положення № 95 застосовуються лише в частині інформування Національного банку України про прийняття рішення щодо реалізації варіантів відновлення (у разі активації плану відновлення діяльності банку/банківської групи). Банки/відповідальні особи банківських груп здійснюють таке інформування не пізніше п'ятого робочого дня з дня прийняття відповідного рішення.".